Archeon Alphen hoopt op betere tijden Lentekriebels? Leiden Regio ntjesregen gaat aan icobswoude voorbij Warmond enthousiast over landschapsplan Bollenstreek VlOS-taptoe: koud, winderig en gezellig Ambulance botst: patiënt ongedeerd Werkstraf voor ontuchtpleger tijd voor een waterbed! Handjevol pauwen verstoort de rust in Noord-Hofland AG 9 MEI 1997 chef hans jacobs. 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 nk vernield hotenF.en stenen bank in het Burgemeester Berkhout- hTde afgelopen week vernield. De schade aan de bank be- gt zo'n 10.000 gulden. De politie stelt een onderzoek in naar aders. ito in de sloot Een grapje van één van de inzittenden was er gister- de oorzaak van dat een personenauto aan de Vossiuslaan sloot belandde. Toen de 27-jarige bestuurder van de Gro- aan de Vossiuslaan op draaide, was de passagier zo 'leuk' >ven aan het stuur te gaan hangen. Een duik in het water het gevolg. Alle inzittenden kwamen met de schrik vrij. rdemoet aanpak vuile grond bedenken veg uit .eiderdorp aco, dat al jaren in de clinch ligt met de gemeente over de bodemverontreiniging rond het be- aan de Zijldijk, is vertrokken naar Zoeterwou- de verhuizing van Mepaco is dit conflict echter niet uit de wereld. Volgens advocaat M. Roest Mepaco heeft het bedrijf 'een derde' benaderd om er minne tot een oplossing te komen voor het pro- Ti van de vervuiling'. Wie die derde is, wil Roest niet JUDY NIHOF de advocaat moet een worden gevon- foor de troep in de grond, weet kan de manier waar iet Verto-terrein is gesa- tot voorbeeld dienen." pt Verto-terrein worden de van bodemsanering be- j uit de verkoop van de Tot ergernis van Roest feekt het de gemeente ech- pn politieke daadkracht' en Ie wil om te proberen uit ipasse rond de verontreini- te komen. „Niemand wil ek uitsteken." Mepaco weg is, lijkt niets mst van een nieuw bedrij- rrein aan de Zijldijk nog in te staan. Die wens ert de gemeente immers al Wethouder A. van Dijk lositief te staan tegenover intwikkeling van het ge- ilahet Verto-terrein. Maar ns hem ligt dit niet zo een- ig, omdat slechts een deel et terrein te verkopen valt. ebt een hoogspanningslei en twee zware gasleidin- vaar je niet bij in de buurt louwen." ir komt bij dat de gemeen- imenteel een verkeerson- ek doet naar de verkeers- fop en rond het even ver gelegen bedrijventerrein aanderij. „Daar zou best uit kunnen komen dat je intsluitingsweg moet ma- het gebied waar Mepaco gezeten. Het is een zwaar ■erkeer belast gebied. Be- n en omwonenden vragen moplossing." sen Mepaco, dat metaal 'ten kunststof laagje voor ziet en de gemeente botert het al jaren niet. Volgens de ge meente, eigenaresse van -de grond en het voormalige onder komen van Mepaco aan de Zijl dijk, is de vervuiling van de grond met trichloor en zware metalen afkomstig van Mepaco. De gemeente wil dan ook dat Mepaco opdraait voor de sane ring van de grond. Het bedrijf weigert dat. Volgens Mepaco kan de gemeente haar beschul diging niet hard maken, omdat de troep net zo goed kan komen van de verffabriek die voor Mepaco aan de Zijldijk zat. De gemeente heeft tot dusver geprobeerd om via juridische procedures haar gelijk te halen. Zo legde ze beslag op bepaalde bankrekeningen van Mepaco, waardoor het bedrijf behoorlijk in de knel kwam. Desondanks heeft Mepaco het hoofd boven water weten te houden en zelfs kans gezien om te vertrekken uit het - vervallen - pand aan de Zijldijk. „Mepaco heeft de fi nanciële klap overleefd en de werkgelegeiiheid behouden. Dat heeft het bedrijf helemaal op eigen kracht gedaan. De ge meente wilde Mepaco graag uit het pand hebben, maar heeft daarbij op geen enkele manier geholpen", aldus Roest. Volgens Van Dijk zijn de aan tijgingen van de advocaat niet terecht. Volgens hem heeft de gemeente voldoende bewijsma teriaal dat Mepaco de veroorza ker is van de bodemvervuiling. „Ik vind overigens wel dat het probleem moet worden opgé- lost. Het kan niet blijven door modderen. We moeten snel om de tafel gaan zitten. Want dit is vervelend voor beide partijen." swoude robbert minkhorst overal reikten burgemees- ags voor Koninginnedag regio lintjes uit. Bijna, in Jacobswoude ging die an W. van Beek voorbij, lend? Nou nee, puur toe- et indt hij. Zijn collega's uit en buurgemeenten Alke en Rijnwoude steunen laarin. i Beek vindt ook niet dat If actief had moeten gaan „Dat zou de status van itje niet ten goede komen, idien moet je de rol van de Vi meester wel zuiver hou- Als ik nadrukkelijk ga ijken, hoe objectief ben ik >g? De aanvraag voor een Jijke onderscheiding vanuit de boezem van de inschap komen." Hele- liets doen als burgemees- idt Van Beek te ver gaan. een aanvraag voor een scheiding zeker stimule- Jlverigens heeft Van Beek gelopen jaar wel enkele 'uitgereikt. „Ik heb in die :n ervoor gekozen om de scheiding te geven op het fnt dat zo'n iemand af neemt. Dat is soms leu- nzo'n algemene ronde." de lintjesregen op 29 april icobswoude voorbij is ge- venvondert collega's van '8?eek niet. 'Oekoop van Leiden: „Ik 'rig jaar maar een lintje. Leiden met Jacobswoude ijkt, dan is Leiden toch alphen aan den run marijn kramp In een rijtje lopen, wat Latijnse teksten prevelen en de middel eeuwse huisjes zegenen. De monniken doen het al jaren, maar dit keer heeft de proces sie in Archeon een dubbele be tekenis. „Want laten we hopen dat die huizen nu echt geze gend zijn en dat het park zo oud wordt dat er zelfs een afde ling twintigste eeuw komt", verzucht een bezoeker. Het aantal bezoekers op de eerste dag van de 'doorstart' van het themapark in Alphen aan den Rijn valt ondanks het slechte weer niet tegen. In elke hut, boerderij, kerk of badhuis staan mensen aandachtig te luisteren naar de 'archeotol- ken'. Die praten honderduit, niet alleen over de prehistorie, Romeinse tijd of de Middeleeu wen, maar ook over de toe komst, de toekomst van het park. De Romeinse soldaat is blij dat hij weer aan de slag kan. „Ik had mij vorig seizoen voorge nomen om nieuwe sandalen te maken en een tweede tuniek. Het zag er naar uit dat dat niet meer hoefde, maar nu kan ik dus weer lekker gaan knutse len." Of zijn vrouw dat ook zo leuk vindt is nog maar de vraag. De soldaat is zoals vele andere ar- cheotolken, vrijwilliger in het park en hij steekt daar al zijn vrije tijd in. „Het is een passie hè", zegt hij bijna verontschul digend. „De eerste keer dat ik hier kwam vond ik het gelijk zo'n fantastisch park dat ik maar bleef terugkomen. Uitein- De valkenier toonde gisteren de vaardigheden van zijn vogel weer aan de bezoekers van Archeon. delijk ben ik mee gaan werken, als Romeinse soldaat. Ze von den dat ik daar het postuur voor had." Hij wijst op zijn ge drongen lijf en grinnikt. „De oertijd had ook wel gekund, foto mark lamers denk ik." hebben alles samen opge- Voor de soldaat is de herope- bouwd en keihard voor het be ning van Archeon een reünie, houd gevochten. Dat schept Bijna alle vrijwilligers en werk- een band, een hele hechte. En nemers zijn teruggekomen, dat werkt verslavend. Niet al- Raar vindt hij dat niet. „We leen de vrijwilligers steken er al hun tijd in, ook de mensen in vast dienstverband zijn hier op hun vrije dag te vinden." Dat Archedn meer is dan een baan of een leuke hobby was twee jaar geleden na de brand in het prehistorische gedeelte van het park, duidelijk merk baar. „Iedereen was er als de kippen bij. kijken of er hulp no dig was. Maar er viel niets te redden, de boerderij fikte voor onze ogen af. Dat kwam kei hard aan, waren verslagen en die sfeer bleef nog dagen han gen in het park." Nu is van de nood een deugd gemaakt. De zwartgeblakerde restanten van de prehistorische boerderij sieren het park, ver telt een 'oermeisje' in de boer derij ernaast. „Het hoort er bij. In de steentijd brandde er ook weieens iets af en ik geloof niet dat ze het toen netjes afbraken of zo. Archeologen waren zelfs blij met de brand want dat ver schafte hen nieuw onderzoeks materiaal." Haar boerderij was ook ge deeltelijk afgebrand, maar, zegt ze trots: „Die hebben we weer netjes opgeknapt". De bezoe kers kijken om zich heen. „Keurig hoor", merkt een man rillend op, „maar het tocht wel een beetje." Een vrouw ziet dat anders. „Het is juist wel handig want als je de hele dag binnen zit krijg je toch nare luchtjes. Zo ventileert de boel een beetje." Het meisje lacht en kijkt naar de enorme kieren tussen het hout „Ach", zegt ze optimistisch, „we hebben een lekker vuurtje en binnenkort is het zomer, dan is alles goed." Allure van weleer keert terug warmond arjan van dijk De commissie ruimtelijke orde ning en milieu van Warmond heeft woensdagavond het land schapsbeleidsplan Duin- en Bollenstreek met enthousiasme ontvangen. Op enkele details na was er niets dan lof voor het plan, dat de Bollenstreek de al lure van weleer moet terugge ven en de teloorgang van na tuurmonumenten een halt toeroept. Volgens C. van Kuijen toont het plan, dat voortkomt uit het Pact van Teylingen, aan 'hoe mooi het gebied was en hoe le lijk we het hebben gemaakt'. Zijn collega A. Heemskerk meende dan ook dat het de 'al lerlaatste kans is om de streek te redden' en vond, dat dat koste wat het kost moet gebeuren. „Het gebied heeft altijd veel geld opgeleverd, dus moeten we nu niet zeuren over de kosten", aldus Heemskerk. Toch vormen juist die kosten een heikel thema, want het landschapsbeleidsplan bestrijkt het gebied van tien gemeenten en een verdeelsleutel voor de kosten is nog niet gevonden. CDA'er J. Wassenaar heeft ech ter vertrouwen in een goede af loop: „Alle gemeenten vinden het plan geld waard, dus dat is wel in orde." Wel was hij ver bolgen over het feit, dat de rijks overheid niet meer dan zes ton voor het plan wil uittrekken. Politie betrapt twee krakers op heterdaad voorschoten Twee Voorschotenaren van 48 en 52 jaar zijn gisteravond door de politie op heterdaad betrapt bij het kraken van een woning aan de Bloklaan. De twee gingen de woning binnen nadat ze een paar ruitjes hadden vernield. De Voorschotenaren kwamen tot hun kraakactie omdat de oudste al langere tijd als wo ningzoekende staat geregi streerd en de woning al ge ruime tijd leeg stond. Door dat de krakers op heterdaad werden betrapt, kon de poli tie hen direct aanhouden. De krakers krijgen een proces verbaal. Drempels moeten snelheidsduivels Warmond remmen warmond arjan van puk De hoofdroute door Warmond moet veiliger worden voor fiet sers en overstekende voetgan gers. Drempels moeten snel heidsduivels remmen en er moet meer politietoezicht ko men. Tot die conclusie kwamen de leden van de Warmondse verkeerscommissie woensdag avond tijdens de bespreking van een recentelijk ontwikkeld 'verkeersveiligheidsplan'. De klachten over snelheidsex cessen op de hoofdroute (Oran je Nassaulaan-Herenweg-Swei- landstraat-Oosteinde) zijn niet nieuw, maar kregen onlangs een extra impuls door een peti tie van drie Warmondse scho len. Onder het motto 'Het gaat zo niet langer!' klaagden die over het 'levensgevaarlijke' au toverkeer, dat zelfs de signalen van klaarovers niet zou respec teren. Omdat de hoofdroute aan de krappe kant is, is ze vooral ge vaarlijk voor fietsers. Een zoge naamde 'fietssuggesiestrook' - gemarkeerd door een onderbro ken lijn - moet in die situatie verandering brengen. C. van Kuijen betwijfelde ccRter of er voor zo'n strook wel ruimte is: „Ik heb het idee dat je nog het beste op de stoep kunt fietsen." Naast een fietssuggestiestrook voorziet het verkeersveiligheids plan tevens in de reconstructie van het kruispunt Was- beeklaan-Oosteinde. In het midden van dat kruispunt moet een vluchtheuvel voor fietsers komen, zodat die veiliger kun nen oversteken. Daartoe is ook een gemarkeerde 'fietsersover steekplaats' gepland. Om auto's en bussen langza mer te laten rijden, worden op de kruispunten Lockhorstlaan- Herenweg, Bisschopslaan-He renweg en Beatrixlaan-Heren- weg drempels aangelegd. Daar naast komt er strengere contro le op snelheidsovertredingen, wellicht met behulp van radar kastjes. Door deze maatregelen hoopt Warmond bovendien een deel van het sluipverkeer tussen Leiden en Sassenheim kwijt te raken, dat waarschijnlijk gro tendeels verantwoordelijk is voor de overlast. Een helikopter zet de dirigent van de VlOS-taptoe af op het sportterrein van Swetterhage. foto marklamers alphen aan den run» zoeterwoude den haag/oegstgeest wel een stuk groter." „Maar ik moet eerlijk zeggen: voor ons zijn de criteria voor een aanvraag niet echt duide lijk. Nu met de nieuwe regeling is het de bedoeling dat het wordt gedemocratiseerd. Maar in feite komt het erop neer dat het toch allemaal wat strenger is geworden. In Leiden zitten we wat dat betreft nog niet lekker in ons vel." Wat Goekoop bij voorbeeld wel heeft verbaasd, is dat niemand van het acade misch ziekenhuis of van de uni versiteit voor een lintje in aan merking is gekomen. „Zij zijn toch de grootste werkgevers van Leiden. Daar zitten toplui." Ook A. Meerburg heeft nog wat moeite met de nieuwe lintjes-regelgeving. „Het is on duidelijk wat iemand maat schappelijk betekent. Iemand die trouw vijftig jaar de lijnen op sportvelden kalkt, of die van een vereniging het secretariaat doet, is dat nog bijzonder te noemen?" Evenals Van Beek gaat Meerburg niet nadrukkelijk zelf op zoek. „Ik attendeer men sen er wel op dat ze een voor dracht kunnen doen." Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude is actiever, zegt hij. „Als gemeente stimuleren wij op diverse wijzen de uitreiking van lintjes aan vrijwilligers. We promoten en zoeken bovendien zelf mensen. Zo doen we dat nu een aantal jaren en dat is heel goed gevallen in de gemeen schap." In de bosjes rond de Klinken bergerpias liet hij kleine jongens tegen betaling hun broek uit trekken om hen vervolgens te betasten. Toen de 27-jarige Kat- wijker in oktober vorig jaar werd gearresteerd, had hij on geveer een jaar lang het recrea tiegebied onveilig gemaakt. De Haagse politierechter veroor deelde de man woensdag tot 180 uur dienstverlening, een voorwaardelijke celstraf van twee maanden en een schade vergoeding van 300 gulden. Schuldbewust stond de Kat- wijker voor de rechter. Zijn mis drijven gaf hij grif toe. Sterker nog: na zijn arrestatie had hij bekentenissen afgelegd over ou dere gevallen van ontucht waar de politie nog niets van afwist. Over de vraag^wat de man al lemaal fout had gedaan, was de rechter dan ook snel uitgepraat. Interessanter was de vraag hoe het allemaal zo ver heeft kun nen komen. De reclassering had daar het één en ander over te melden. Op school werd hij veel gepest en hij twijfelt over zijn seksuele voorkeur. Zijn ouders zijn ervan op de hoogte dat hij iets heeft met jonge jongens, maar dat hij daarvoor voor de rechter moest verschijnen, was in het ouderlijk huis niet be kend. Rechter Punt vond dat niet verstandig. „U moet zich meer bloot geven, hoe vreemd dat in dit verband ook klinkt", voegde hij de Katwijker toe. „Meneer is behoorlijk bezig geweest", oordeelde de officier van justitie. Zij stelde dat er een zucht van verlichting door War mond en Oegstgeest ging toen 'de ontuchtpleger van de Klin kenbergerpias' vorig jaar einde lijk werd gepakt. Zei eiste 180 uur dienstverlening plus een voorwaardelijke celstraf. De advocaat van de Katwijker benadrukte dat zijn cliënt er heel druk aan werkt om zijn le ven te beteren. Hij slikt sinds september vorig op eigen initia tief medicijnen - die helaas op de lijst met bijwerkingen 'seksu ele stoornissen' heeft staan. De rechter nam de eis van de officier van justitie over, maar voegde daar nog wel een scha- al onder behandeling bij een devergoeding van 300 gulden kinderpsycholoog en die behan- aan toe. De ouders van één van deling zou er door de confron- de slachtoffertjes hadden daar- tatie met de Katwijker bepaald om gevraagd. Hun zoontje was niet korter op worden. NU in de maand MEI bij aankoop van een waterbed al het benodigde textiel (1 dekbed 240 x 220 cm, 2 kussens, 2 hoeslakens, 1 boemerang zitkussen) kado t.w.v. 690,- 60 nachten bed op proef met onze unieke niet-goed-geld-terug garantie hygiënisch: geen stof zweet of bacteriën comfortabel: altijd de juiste temperatuur en hardheid/zachtheid op elke vloer en in elk bestaande bed-ombouw te plaatsen u slaapt dieper waardoor u uitgeruster opstaat -jOO UURT6RB6DD6NC6NTRUM Kom proef liggen en ervaar het zelf! Den Haag Leiden m Javastraat 267/293 Lammenschansplein 6 bij Koninginnegracht voormalig Ford Rijnland gebouw Koud, winderig, maar toch nog gezellig druk. Martin Paats, or ganisator van de VlOS-taptoe kan tevreden terugkijken op zijn drum- en blazersevenement. „Het is druk en we moeten maar kijken of het droog blijft", zei hij bij aanvang van het voor programma. Precies op dat tijd stip hielden de wolken hun tra nen in en zou het gedurende het evenement niet meer rege nen. Tussen alle felgekleurde pak jes van de muziekanten van de negen deelnemende groepen vielen de gasten uit het Poolse Osiezcna onmiddellijk op. De band uit de Zoeterwoudse zus- tergemeente dromde bijeen bij de biertent. Vooral hun vierkan te schuinse politiepetjes maak ten indruk op het publiek. „Die mutsen", klonk het. Met een speciaal ingehuurde tolk maak ten de leden van het brand weerorkest uit Osiezcna zich verbaal verstaanbaar. Hun mu ziek sprak voor zich en maakte de heupen vanzelf losser. Vooral de opening, met een helikopter, sprak tot de verbeel ding van de bewoners van Swetterhage. Net als de voor gaande edities van de VlOS-tap toe, had ook dit festival plaats op het sportterrein van het ver zorgingsoord. Veelal opgewon den, een enkeling angstig, beke ken zij het spectakel met de hard ronkende wentelwiek. Het werd een feest vol show, muziek en wind. De laatste blies de meeste klanken de groene polder in en wat restte deed denken aan een stomme film met driftig bewegende harlekij nen. Voor het hoogtepunt te kende show- and marching- band K G uit Leiden. Dit ge zelschap deed de kou vergeten en kreeg na afloop van zijn op treden een warm applaus. Het festival werd stemmig afgeslo ten met het Poolse volkslied en het Wilhelmus. monica wesseling De sirene en zwaailichten van een ambulance zijn geen garan tie voor een onbelemmerde doorgang. Dat ondervond de 49-jarige bestuurder van een ziekenwagen woensdag weer eens. Hij reed met een patiënt op de Arithonie van Leeuwen- hoekweg in Alphen richting Leidse Schouw. Een tegenligger wilde ruimte maken voor de ambulance (bezig met een in haalmanoeuvre) en stopte. De achter hem rijdende 23-jarige Alphenaar merkte dat te laat op en klapte achterop de auto. De achterste auto kwam tot stil stand op de andere weghelft en werd vervolgens aangereden door de ambulance. De twee personenauto's plus de ambu lance raakten zwaar bescha digd. De patiënt werd met een andere ambulance naar het Eli- sabeth-ziekenhuis in Leider dorp gebracht. De bestuurders en de patiënt in de ambulance bleven ongedeerd. voorschoten marcel smeets Bewoners van Noord-Hofland worden na ruim een week ho rendol van een paar ontsnapte pauwen. De beesten zijn luid ruchtig en gedragen zich agres sief. „Ze zijn groot, maken een hoop herrie en zouden zelfs kinderen aanvallen", zegt E. Faas, wijkcoördinator van de politie. Een 'pauwen vanger' heeft al vier van de waarschijn lijk zes rondstappende pronk- vogels kunnen kooien. Zeker één mannetjespauw geniet nog van zijn vrijheid. Waar de pauwen precies van daan komen, is nog onduidelijk. Verscheidene buurtbewoners hebben de afgelopen week ge klaagd bij bejaardenoord 't Hof- flants Huys. De directie van het tehuis heeft onlangs een dieren weide laten verwijderen, waarin ook pauwen rondscharrelden. „Maar die hebben we toen meegegeven aan de tuinman", zegt F. de Koning, coördinator van Hofflants. Een tijdje later zaten er echter weer pauwen. Of het dezelfde pauwen zijn, of dat het gaat om exemplaren die in een nabijge legen woonwagenkamp -hun thuisbasis hebben, is voorals nog onduidelijk. Klachten van omwonenden, bemoeienis van de dierenbescherming en een hotline van de Voorschotense politie waren het gevolg. P. de Vreugd en R. van der Le- ly, tuinmannen van Hofflants, maken nu sinds enkele dagen jacht op de beesten. „In Voor schoten is er blijkbaar niemand te vinden die de beesten durft te vangen, maar het stelt echt niets voor", aldus het tweetal. De tactiek van de tuinman nen is simpel. „Pauwen komen terug op hun oude stekje", weet Van der Lely. „Als er één zit, lokt die waarschijnlijk de andere. Het is immers bronstijd." Wachten tot het schemert, een net erover en klaar is Kees. Van der Lely begrijpt absoluut niet waar alle consternatie van daan komt. „Ze maken nu mis schien wel veel herrie, maar ei genlijk zijn het bangeriken", weet hij. Vooral het zenuwach tig op en neer lopen van de beesten boezemt veel mensen angst in, vermoedt Van der Lely. „Zeker als ze al een paar dagen in je tuin zitten." Gevaarlijk zijn ze niet. „Dat ze kinderen aan vallen, daar geloof ik niets van", zegt hij. Bovendien zijn ze dom. „Ze kruipen het liefst benepen in een hoekje", zegt De Vreugd. Met z'n tweeën proberen ze de pauwen voorzichtig op te jagen en in een hoekje te drijven. Als een hoopje onschuld kunnen ze hem dan zo oppakken. „En dan trekken we er een paar veren uit", aldus de vangers. Daarmee hopen zij te voorkomen dat beesten weer zouden wegvlie gen. Van der Lely en zijn com pagnon brengen de gevangen pauwen naar een boerderij in Wassenaar. „Daar worden ze gebruikt om te fokken", aldus het tweetal.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19