Supervangst wekt woede sportvissers Leiden Leiden Regio te Werkstraf na gebruik auto als 'moordwapen' 3AG9MEI 1997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5 J. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 ajektwinkel stamboomonderzoeker Paul Kriek pendelt tussen Australië en Leiden Slaaghwijk 'Ik wil een geraamte ook vlees geven 1ANNET VAN AARSEN rajektwinkel van de Leidse ijns Organisatie (LWO) in laaghwijk. hoeft mogelijk niet te verdwijnen. Het ■et voor mensen zonder zou moeten verhuizen stadsdeel Zuid vanwege betere spreiding over de van Trajektwinkels. Maar plannen leidden in de ;hwijk tot felle protesten, is nu op zoek naar geld zodat de Trajektwin- roor de Slaaghwijk behou- blijft en een nieuwe winkel geopend kan worden. LWO besloot eind 1996 dit jaar de Tra winkel van de Slaaghwijk te laatsen naar Leiden-Zuid. ig procent van de klanten namelijk uit Leiden-Zuid West, stadsdelen waar tot ;oe een Trajektwinkel ont- kt. De verhuizing op zich de LWO op zich een ver- maatregel, maar „om- van eerlijke spreiding van dienstverlening op grond het aanwezige potentieel klanten" een juiste keuze. had namelijk ook Kooi al een Trajektwinkel. »eld om vier Trajektwinkels e stad draaiende te houden, jer niet. et lijkt er nu op dat de pro- van de Slaaghwijkbewo- succes hebben gehad. „In achting van het onderzoek jde gemeente naar extra fi- jciële middelen, blijven de Trajektwinkels voorlo- gehandhaafd", kondigt lager stedelijke activiteiten eVreede aan. e komst van een vierde Tra- jwinkel komt de LWO bij- Ider goed uit. Het project ïTrajekt' is namelijk zo suc- ?ol, dat er vorig jaar net als wachtlijsten moesten aen ingesteld. prig jaar namen de drie win- 1128 mensen in begeleiding, klanten kregen allen een je contactpersoon die van 1 begin tot het einde van de .eheten Individuele Traject ileidingsmethode onder- bood bij het vinden werk, scholing of vrijwilli- In hetzelfde jaar jPmden 135 mensen uit. Van jvonden 73 mensen betaald k, kregen vijf klanten werk De Zijl Bedrijven en konden mensen beginnen met een _j;ert-baan. Elf klanten be nen met een opleiding ter- personen vrijwilligers- ponden. Vele streekgenoten verhuisden in het verleden naar Australië. Voor de meesten dé reis van hun leven. Maar heeft het de emigranten wel gebracht wat zij er van verwachtten? Op die vraag geven regiogenoten in een serie artikelen zelf het antwoord. In de brede opening die twee kamers gevoelsmatig met elkaar verbindt, hangt een lange lijst met neunen. Op tafel liggen mappen vol nauwkeurig bijgehouden for mulieren, en daarnaast enkele blocnotes met de laast- ste aantekeningen. Ze vormen de recente oogst van een speurtocht door onder meer de Leidse archieven. Als nazaat van een puur Leids gezin houdt Paul Kriek zich in Australië al jaren bezig met het napluizen van zijn fa miliebanden. Niet alleep omdat hij het leuk vindt, maar 'omdat ik ook voor mijn Australische kleinkinderen in kaart wil brengen-dat zij een Europese familie hebben'. Zeker de helft van al zijn voorouders heeft als woon plaats Leiden achter de naam staan. Zelf woonde Paul Kriek er maar kort, maar hij brengt zoveel tijd tussen de Leidse documenten door geregeld gaat hij voor zón tien weken naar de Sleutelstad dat hij volgens eigen zeggen,,'bekend is als de bonte hond'. In de twee stu deerkamers van zijn riante woning in Glen Waveriy een voorstad van Melbourne kan hij weer enkele maanden vooruit met het in kaart brengen van zijn laatste gegevens. Het is niet de meeste makkelijke manier om duizen den kilometers van Nederland aan stamboomonder- zoek te doen, maar zijn avontuurlijke geest vertelde hem nu eenmaal jaren geleden (1960) Nederland te verlaten. ,,Ik voelde me er altijd een beetje opge propt, wilde meer van de wereld zien." Het lukte hem om binnen enkele dagen een onderzoeksbaan bij de regering van New South Wales te krijgen. Kriek, getrouwd met een Amsterdamse en vader van 3 kinderen, onderzocht specifiek de beweging van het slib in de haven van Newcastle. Nadat het werk daar was gedaan verhuisde hij met zijn gezin naar Glen Wa veriy. Het stamboomonderzoek, zijn meest recente hobby, vertoont verdacht veel overeenkomsten met zijn voor malige werk in Australië. De inmiddels gepensioneerde Kriek: „Ik ben erg methodisch ingesteld. Dat bracht het karakter van het werk met zich mee". De speurtochten begonnen bij de schat van Neeltje Pater. Deze exhorbi- Lanl rijke vrouw bepaalde in haar nalatenschap dat haar gelden 100 jaar onaangeroerd moesten blijven. Kriek 'wilde wel in de stront roeren om te kijken of daar nog wat van over was'. „Mijn grootmoeder van mijn va ders kant kwam ook uit een familie Pater." Alles wat Paul Kriek ook vond het was geen pot met goud. Het is zelfs zeer twijfelachtig of zijn familie afstamde van rijke dame. Met Neeltje Pater was de interesse voor genealogie bij de oud-Leidenaar gewekt. In 1983 gebruikte hij slechts drie uur om uit te vinden dat de eerste voorou ders van de familie Kriek in Leiden woonden. Het ma ken van zo'n stamreeks waarbij je bij jezelf begint en terug gaat tot je eerste voorouder vond Kriek te sim pel. Hij ging liever uit van de eerste vooroudèrs om zo uit te vinden in welke families zij zich vertakten. „Na mijn pensionering in 1987 ben ik pas goed begonnen. Voor die tijd was het allemaal flauwekul. In 1980 ver bleef ik drie maanden bij mijn neef in Leiden. Ik heb acht van de tien weken in het archief gewerkt." Hij be perkte zich tijdens deze en volgende reizen niet alleen tot de Krieken, maar ook de families Plantfeber, Oost veen en De la Court. De kwartierstaat die hij zo samen stelde telt inmiddels 662 voorouders. „Tijdens mijn laatste reis bleek dat ik in 25 gevallen de verkeerde naam uit de archieven had gepikt, maar die zijn inmid dels vervangen door 185 andere personen." Niet al het onderzoek hoeft in Nederland plaats te vinden. „Zo zijn de mormonen heel geïnteresseerd in alle archieven van kerken en burgerlijke stand. Gege vens die op cd-rom beschikbaar zijn. Maar het bete kent niet dat ik de Leidse archieven niet meer nodig heb. Waar de mensen geboren zijn, getrouwd en over leden, is slechts het geraamte. Ik wil dat geraamte ook vlees geven." Vol trots toont Paul Kriek zijn laatste ge gevens, die zelfs voor zijn vrouw nieuwe wetenswaar digheden bevatten. Zo kwam hij uit de militaire archie ven veel te weten over zijn in 1792 geboren voorouder Willem Veltman. „Hij was kanonnier en 1 el, 7 palmen, 4 duimen en 6 strepen groot. Zijn voorhoofd was plat, de ogen bruin, de neus spits en de mond ordinair. Hij nam deel aan de blokkade voor Naarden en raakte door een geweerschot gewond aan zijn linkervoet. Zo zijn er dus honderden dingen die ik nog kan uitzoeken." En omdat praktisch de helft van al zijn voorouders uit Lei den komt, heeft Paul Kriek waarschijnlijk nog lang niet zijn laatste bezoek aan de Sleutelstad gebracht. Ercolano van der Horst begrijpt niets van alle opwinding LEIDEN RUDOLF KLEUN Een reuzekarper, 32 pond aan de haak. Leidenaar Ercolano van der Horst (en niet Van der Bos, zoals hij abusievelijk was genoemd) stond er maandag trots mee te poseren in de krEint. Niet voor niets, want zo'n vangst doet niet iedereen elke dag. De achttienjarige Ercolano had, zei hij, weinig bijzonders gedaan om de superkarper op het droge te kunnen halen. De dagen voor hij zijn super vangst deed had'ie wat karpervoer gestrooid op het stekkie waar hij en zijn broer al een paar dagen be hoorlijk grote vissen naar boven hadden gehaald. Handige jongens, slimme hengelaars. Maar de foto had nog niet in de krant gestaan of de eerste boze sportvisser hing aan de lijn bij de Leidse hengelaarsbond die de meeste viswateren in de regio be heert. Uiteindelijk gingen zeker 25 hengelaars over de rooie van wat ze op de foto zagen. Naast Ercolano stonden op een standaardje drie hengels van flink kaliber. „Zo kunnen wij het ook, als we alle regels aan onze laars lappen", luid de kort samengevat hun oordeel over de supervangst. En: als de krant vaker dit soort foto's publi ceert vist straks iedereen in Leiden met drie hengels. Kortom er moest iets worden rechtgezet, vonden de boze vissers. Sportvissers mogen in Nederland namelijk absoluut niet met meer dan twee hengels in de binnenwate ren. Dat is bij wet geregeld. Je moet dan bovendien een 'grote akte' heb ben. Met een sportvisakte mag je maar één dobbertje tegelijk uitgooi en. Iemand die daadwerkelijk met drie hengels vist overtreedt niet al leen de wet, maar ook de erecode van de sportvisserij. Een controleur van de Leidse Hengelaarsbond weet bovendien te melden dat Erco lano geen lid van die bond is en dat het daarmee on waarschijnlijk is dat hij pok een grote akte heeft want om die te krijgen moetje lid zijn van de bond. Een andere des kundige relati veert de zaak ove- De omstreden foto van Ercolano van der Horst met zijn superkarper. Let op het standaardje met de drie hengels op de achtergrond. foto hielco kuipers rigens weer: visstandaards, 'hot pots', geschikt voor drie en meer hengels worden in Nederland volop verkocht. Er zijn heel veel landen waar je wel met meer hengels mag vissen en daar komen die dingen - dan ook vandaan. Dat zo'n stan daard op de foto staat, wil niet zeg gen dat Ercolano ook daadwerkelijk de drie hengels tegelijk heeft uitge gooid. Zijn relativerend vermogen strekt overigens nog verder dan de hengel. „Ik geloof trouwens nooit dat die karper echt 32 pond woog." Maar het kan zijn dat afgunst leidt tot omgekeerd visserslatijn waarbij vangsten worden gekleineerd. De boosheid binnen de ge'ederen van de hengelaarsbond is inmiddels aanleiding voor een onderzoekje, vertelt voorzitter Adriaan van der Molen. Maar hij wil niet bij voor baat een oordeel uitspreken over de handelwijze van Ercolano. het liefst wil hij het gesprek met hem aan gaan en hem ervan overtuigen dat hij beter lid kan worden van de Leidse Hengelaarsbond. „We voe ren een voorzichtig beleid. We pro beren de leden zo goed mogelijk op te voeden. En... het kan natuurlijk dat hij toch al lid is van een andere bond." Ercolano van der Horst weet onder tussen van de prins geen kwaad. Lid van de bond is hij niet, maar hij weet zeker dat hij de karper volgens alle geschreven en ongeschreven re gels van de sportvisserij boven wa ter heeft gehaald. „Ik heb een vis vergunning, gewoon zo een die je op het postkantoor koopt. Daar 1 staat op dat je met twee hengels mag vissen in wateren waar vracht vaart is. Nou, die karper heb ik in de Rijn gevangen en daar varen vracht schepen, dus ik zou niet weten waarom ik fout zou zitten. Als je om daar te mogen vissen lid moet zijn van de hengelaarsbond, mogen ze dat weieens duidelijker aangeven. Misschien kunnen ze bordjes neer zetten?" En die foto dan, met al die hengels WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. WEST De plantenborders in de wijk krijgen de komende weken een schoonmaakbeurt. De borders worden opgeruimd, dode planten maken plaats voor nieuwe planten en de rozen krijgen mest. PROFESSOREN- EN BURGEMEESTERSWIJK Ook'de wijken en buur ten doen mee aan Leiden Cultuurstad. In de Vreewijk en de Profes soren- en Burgemeesterswijk is het plan ontstaan om huiskamers om te toveren tot kleine 'theaters' met muziek- en toneeluitvoerin gen en poëzie-voordrachten. De huiskamers moeten ruimte bieden aan zo'n twintig bezoekers. De betreffende buurtverenigingen ho ren graag van buurtbewoners of zij rond eind september hiervoor hun huiskamer beschikbaar willen stellen of willen helpen bij de organisatie. Bewoners van de Professoren- en burgemeesterswijk kunnen contact opnemen met Steven Blok (071-5143019) of Gilles Landheer (071-5127697) en die van Vreewijk met Riet Hogeboom (071-5146626). ZUID-WEST De speelplek aan de Bartokstraat is toe aan een grondi ge opknapbeurt. En kinderen uit de buurt mogen meedenken hoe de plek eruit komt te zien. In een enquête hebben zij al aangegeven wat ze willen, namelijk voetballen, schommelen en glijden. Tijdens een drietal kindermiddagen gaan zij en hun ouders de details in vullen: wat voor schommel en glijbaan, waar komen de voetbal doelen en welke kleuren moeten gebruikt worden. De kindermid dagen zijn op 12 en 26 mei en 2 juni om half vier in de Apollo- school. Na de zomervakantie ziet de speelplek er dan weer als nieuw uit. ROODENBURG Verandering van spijs doet eten. Op 13 mei begint de cursus 'de Indiase keuken'. In zes lessen worden Indiase gerech ten als Pulao, Chicken Tandoore en Sammosas bereid en na afloop van de kookles gezamenlijk opgegeten. De cursus is in Buurthuis Matilo, Zaanstraat 126 en begint om half twaalf. Graag voor 11 mei aanmelden: tel. 071-5412515. Net als vorig jaar is er ook nu weer een schoonmaakactie bij het Jac. Ur- lusplantsoen. foto archief BOS- EN GASTHUIS Gewapend met vegers, containers en papier- knijpers gaan kinderen op woensdag 14 mei weer het zwerfvoiil bij het Jac. Urlusplantsoen te lijf. Een nieuw onderdeel is een blikgooi- wedstrijd bij de onlangs geplaatste Blikvanger. De schoonmaakac tie begint om twee uur bij de speeltuin. BURGEMEESTERSWIJK Voor partners, familie en vrienden van men sen met angsten en fobieën is op dinsdag 10 juni een thema avond. De bijeenkomst, bij de GGD Leiden, Roodenburgerstraat la, begint om 19.45 uur en deelname kost 2,5 gulden. BINNENSTAD Kun jij al een cascade of een klauwworp? Kinderen van 8 t/m 12 jaar kunnen het leren in de cursus 'Jongleren'. Dit is één van de vijf nieuwe cursussen voor kinderen van deze leeftijds groep, die binnenkort in het Leidse Volkshuis beginnen. De andere zijn 'Trommelen', 'Kinderatelier' met tekenen, schilderen en.knut selen, 'De muzikale clown' en, speciaal voor meisjes, 'Elektra'. Voor meer informatie of inschrijving: het Leidse Volkshuis, Apothekers- dijk 33a, tel. 071-5149180. BINNENSTAD Bolgewassen, heesters, bonsai-boompjes en zelfs vleesetende planten. De plantenmarkt in de Leidse Hortus op za terdag 10 mei heeft veel flora te bieden. Maar er is meer: met bloemmotieven beschilderde truien en sjaals, aquarellen, boeken en poffertjes. De markt is van 10-16 uur in de voortuin en rond de Oranjerie van de Hortus, Rapenburg 73. De toegang kost 5 gulden MEREN WD K De natuur krijgt in de Merenwijk steeds meer de vrije hand. Aan het Roekenpad begint binnenkort langs het water de aanleg van een wilde berm. Wilde planten hebben zo de kans om te groeien, waardoor de oever een natuurlijke aanblik krijgt. NOORDERKWARTIER Het heeft even geduurd, maar de jongeren uit het Noorderkwartier hebben nu een eigen, deels zelfgebouwde ont moetingsplek aan de Bernhardkade. Om dat te vieren nodigen zij buurtbewoners uit voor een openingsfeest op 16 mei. Vanaf vier uur is iedereen op het grasveld bij de Bernhardkade welkom voor een hapje en een drankje. in de rechterhoek? De bron van alle opwinding. Ercolano begrijpt er niks van. Want ja, die foto is niet ge maakt op de plek waar de vis is ge vangen. Hij wil namelijk niet dat ie dereen weet waar hij zijn super-kar- perstek heeft ontdekt. Dus toog hij met karper en hengels, in gezel schap van bekenden, naar een an dere willekeurige plek aan het water om zich te laten fotograferen. Maar die hengels dan??? „Tja, we vonden dat wel mooi drie van die molens op een rijtje. Ze zijn niet van mij en zelf heb ik er maar twee. Trouwens ik zou er best wel een bij willen hebben. Misschien koop ik er bin nenkort nog wel een." DEN HAAG/LEIDEN Zijn strafblad begint langza merhand een catalogus van al lerlei strafbare feiten te wor den. Sinds 1979 maakte de in middels 36-jarige Leidenaar zich schuldig aan vernieling, openlijke geweldpleging, mis handeling en verduistering. Sinds afgelopen woensdag prijkt daar ook officieel offi cieel weer wat nieuws bij: het opzettelijk met de auto tegen een andere auto op rijden. Voor het laatste strafbare feit legde de Haagse politierechter een straf op van zestig uur dienstverlening. De Leidenaar kwam tot zijn daad na een avondje kaarten. Een vrouw maakte op het fou te moment een rot-opmer- king, waardoor hij een waas voor zijn ogen kreeg. De dame reed weg, over de Zijldijk rich ting Leiderdorp. De Leidenaar ging er achter aan. en ramde het slachtoffer van achteren. „U bent uw auto als moord wapen gaan gebruiken. Dat kan natuurlijk niet", hield de officier van justitie de ver dachte voor. Zij eiste zestig uur diensverlening. Rechter Punt nam de eis over.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17