Regio Bewoners staken Leiden 'huisvest' jongeren uit Europa en Noord-Amerika Bliksemschichten terug Kris Kras bedreigd met ondergang We wisten niet eens hoe we een geweer moesten afschieten 'Ik ben erg trots op mijn onderscheiding' Vrouw mishandelt dochtertje IJDAG 9 ME11997 hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 Familiebanden A -y Paul Kriek, nazaat I van een puur Leids gezin, houdt zich in Australië bezig met het na pluizen van familiebanden. Pauwen q Een handjevol ont- I snapte pauwen zet Noord-Hofland op stelten. De bewoners zijn langza merhand ten einde raad. turen op de vuist iden Een opmerking over een niet aangelijnde hond kwam 45-jarige Leidenaar woensdagavond op een klap in het ge- cht te staan. Het slachtoffer liep even voor middernacht zijn ond uit te laten in de wijk Koppelstein. Zijn even oude buur- ian deed hetzelfde, met dat verschil dat deze zijn trouwe vier- seter los liet rondlopen. Een opmerking hierover leidde in eer ie instantie tot een woordenwisseling, en vervolgens tot een ra- 2 klap. Het slachtoffer moest zich in het ziekenhuis laten be- andelen. flessentrekker aangehouden Een 35-jarige Leidenaar die de afgelopen maanden di- bedrijven oplichtte, is door de politie aangehouden. De ian bestelde in maart en april voor meer dan 15.000 gulden maar betaalde nooit zijn rekeningen. dan maakt amok ■iden Toen de politiemensen de 43-jarige Leidenaar woens- agavond in de Joke Smitstraat aantroffen, verklaarde hij dat hij ras beroofd. Hij liet de agenten diverse verwondingen aan han en en armen zien. Enig onderzoek leerde echter dat er toch iets nders was gebeurd. De man had ruzie gemaakt waarbij hij zijn x-vrouw had geslagen. Daarop was hij door zijn zoons verwij- De boze echtgenoot probeerde hierna met een fiets een te vernielen. Dat lukte niet. Met behulp van een baksteen het een stuk beter, al raakte de man daarbij wel gewond. Doel is bereikt )en annet van aarsen gin maart deden de colleges Oegstgeest, Warmond en iden aangifte van bedreiging de politie nadat diverse dsleden en wethouders thuis ren lastiggevallen. De slacht ers kregen anonieme tele- intjes met bedreigingen en wensingen en op sommige ressen werden ongevraagd tza's bezorgd. In diezelfde tijd irden onder de bewoners van Trekvaartplein adreslijsten rspreid van politici. De men- werden opgeroepen politici rsoonlijk te benaderen over dreigende verkleining van twoonwagenkamp. Het Landelijk Overlegorgaan lonwagenbewoners schrijft in de meest recente nieuws- ef dat het doel van de 'tele- inactie' is bereikt. „De leden de wetgevende macht heb- nu een klein beetje kunnen 'aren hoe het voelt om per- inlijk te worden benaderd, als de woonwagenbewoners laatste honderd jaar zijn ver- Igd en gediscrimineerd. )verigens stoppen ook de be- ners van de woonwagen-, mpen aan de Haagse Leyweg Seminar over Atlantische samenwerking leiden willem sprenkeler Bijna honderd jongeren uit Eu ropa, de Verenigde Staten en Canada, logeren van 22 tot en met 30 mei in het Holiday Inn Hotel aan de Haagse Schouw- weg. De jongeren, die afkomstig zijn uit de lidstaten van de Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa, nemen deel aan een internationaal se minar over Atlantische samen werking. De deelnemers aan het seminar, vooral jonge journalis ten, militairen en studenten, brengen onder meer een be zoek aan het Space Expo in Noordwijk. De week, die is georganiseerd door de Atlantische Commissie, staat in het teken van de 'Vie ring vijftig jaar Marshall-Plan'. De Nederlanders, Denen en Amerikanen, maar ook Russen, Azeri's en Oekraïeners, zijn ook aanwezig bij de officiële viering van het Marshall-Plan op 28 mei, in aanwezigheid van de Amerikaanse president Clinton. gidse, Oegstgeester en Warmondse politici hoeven geen ilefoontjes meer te verwachten van bewoners van het rekvaartplein. Het Landelijk Overlegorgaan Woonwa- meldt in zijn nieuwsbrief 'De Vliegende dat de vereniging Trekvaartplein de telefoonactie laakt. en de Escamplaan met hun te lefoonacties. Zij grepen vanaf begin april de telefoon, even eens uit onvrede over de plan nen oni de twee Haagse kam pen op te splitsen in kleinere kampen. De drie verenigingen Trekvaartplein, Escamplaan en Leyweg voegden al snel de ge gevens van de provinciale sta tenleden en Tweede-Kamerle den toe aan hun adreslijsten. Overigens hadden politici uit Leiden, Oegstgeest en War mond begin april al de indruk dat de bel-actie naar hun tele- fooonnummers over het hoog tepunt heen was. De politici zijn nu genoeg ge plaagd, menen de drie woonwa genverenigingen. Ze hebben het Landelijk Overlegorgaan Woon wagenbewoners gevraagd om in het vervolg de politiek te infor meren over de problemen van de woonwagenbewoners via de nieuwsbrief 'De Vliegende Egel'. „Dat is vooral belangrijk in ver band met de komende vergade ringen van gemeenteraden, pri- vinciale staten en Tweede Ka mer, waarbij de woonwagen- problematiek op de agenda staat", aldus De Vliegende Egel. leiden De Leidse smid Sjaak van de Geijn oefent zijn ambacht uit bij de Burcht waar hij het zeven- tiende-eeuwse toegangshek restaureert. Van de Geijn hanteert daaibij traditionele methoden. Blik semschichten worden uit één stuk ijzer gesmeed en vervolgens -weliswaar met moderne methoden- op het hek aangebracht. De verweerde bovenrand van het hek heeft hij weer met lood volgegoten. Het hek is niet alleen door de tand des tijds aangetast, ook vandalen hebben daar de hand in gehad. Van de Geijn: „Dan zie je dat vandalisme niet van van daag of gisteren, is. Ik ben wel vijf of zes verschil lende soorten schichten tegengekomen op het hek. Op foto's uit de jaren twintig zie je al dat er exem plaren ontbreken, de afgelopen 25 jaar zijn er exemplaren vervangen en nu weer." Het werk van Van de Geijn maakt deel uit van een opknapbeurt van De Burcht waarvan het de bedoeling is dat die voor de zomer af is. FOTO HIELCO KUIPERS leiden thomas erdbrink Het Leidse stadstijdschrift Kris Kras zal deze maand niet uitko men. De uitgever van het blad, Balans uit Den Haag, is deze week failliet gegaan. Hoofdre dacteur R. Rijghard, die per soonlijk door de uitgever op de hoogte is gesteld, vreest dat als er geen nieuwe uitgeverij of sponsor wordt gevonden het einde van het tijdschrift nabij is. „Het is belachelijk dat de Kris Kras uitgerekend in het jaar dat Leiden cultuurstad is ophoudt te bestaan", vindt hij. Naar alle waarschijnlijkheid betekent het failliet gaan van uitgever Balans ook het einde van de Kris Kras. Hoofdredac teur R. Rijghard is druk op zoek naar uitgevers die het blad on der hun hoede willen nemen. „De Kris Kras van de maand mei is helemaal klaar om ge drukt te worden. Ik hoop dat we een bedrijf vinden dat bereid is het blad te redden. Lukt dat niet dan heeft Leiden geen stadstijd schrift meer." Rijghard is vooral teleurge steld omdat het einde van de Kris Kras juist in zicht komt nu Leiden dit jaar cultuurstad is. Hij hoopt dan ook dat de nieu we wethouder van cultuur Alexander Pechthold de onder gang van het blad niet op zich laat zitten. „Het is een leuke kans voor hem om zich te profi leren en de Kris Kras te redden met een subsidie", zegt hij. Toch heeft de hoofdredacteur weinig vertrouwen in een red ding van het blad door de poli tiek. In het verleden wilde de toenmalig wethouder van cul tuur, Pex Langenberg, de Kris Kras samenvoegen met Podi- umnieuws, het blad van de Leidse theaters. Zowel Rijghard als de Leidse theaters voelden daar niets voor en de Kris Kras moest het zonder subsidie stel len. Daarnaast gaat het Bureau Leiden Promotie, de nieuwe VW, volgens Rijghard ook een blad uitgeven. „Dat wordt na tuurlijk een toeristenblaadje, daar is wel geld voor." De Kris Kras heeft vier maan den bestaan in de vorm van een gratis tijdschrift. Daarvoor was het een uitvouwbaar blad onder de naam Uit in Leiden. Volgens R. Rijghard was iedereen posi tief over de nieuwe vorm van het tijdschrift dat gratis in open bare gelegenheden in de stad verspreid werd. „Als we voor ie der compliment een gulden hadden gekregen zou het blad nu nog bestaan." Rijghard ziet nog wel een markt voor een uitgaanstijd- schrift in Leiden, zeker omdat de Kris Kras zo goed liep. „We hebben gewoon pech met de uitgever gehad, met het blad was niks mis. Als er een nieuw tijdschrift voor Leiden komt zal ik er niet bij zijn. De jongere garde moet het nu maar gaan proberen." De uitgever was vanochtend niet voor commentaar bereik baar. ïrdenking strijd om de Haagsche Schouwbrug >en»tycho hoff 'at we toen hebben meege- iakt, dat gevoel gaat nooit iet weg", zegt een oud-strij- terwijl de tranen over zijn igen rollen. Vreugde en ver ft gingen gisteren hand in id tijdens de herdenkings- ;htigheid van de 'Strijd om Haagsche Schouwbrug', ge-' iden door de Bond van Wa- ibroeders. In een korte cere- inie werden, aan de voet van Militair Oorlogsmonument Jh de - Haagse Schouwweg, nsen gelegd door veteranen, gemeester C. Goekoop, en 5 Mei-Comité. )p 10 mei 1940 sneuvelden soldaten, de meesten dienst- 'htig en pas gerecruteerd, in strijd om de brug. Zij waren nacht uit hun bedden in de dse Morschpoortkazerne ge ld om het strategische ba- op de Duitse paratroepers leroveren. De brug gold als belangrijke verbindingsweg vliegveld Valkenburg en Haag, en vervulde daarmee I grote rol in de 'Slag om de identic'. foor de ex-militairen is die fhiedenis, bijna 57 jaar gele- nog altijd springlevend, hadden er net zes weken 'st op zitten", kijkt een oog- ige terug, „En wisten niet Een koninklijke onderscheiding moet worden verdiend. In een korte serie vertellen plaatsgenoten waarom zij dit jaar -met de traditionele 'lintjesregen' voor Koninginnedag- in het zonnetje zijn gezet. Vandaag J. Krabbendam uit Leiderdorp. „Als Shell-man-heb ik alle we relddelen al eens gezien. In al le landen waar ik voor lange of korte tijd verbleef, ben ik har telijk ontvangen. Ik wil dat buitenlanders zich in Neder land ook 'welkom' voelen." Kort na de komst van de eerste groep vluchtelingen naar Lei derdorp, zo'n negen jaar gele den, meldde oud-Shellman J. Krabbendam zich aan als vluchtelingenbegeleider bij de Stichting Vluchtelingenwerk Leiderdorp. In de daaropvol gende jaren zette hij zich met hart en ziel en vaak letterlijk dag en nacht in voor de Stich ting. Vorige week werd hij voor zijn inzet beloond met een ko ninklijke onderscheiding en de bijbehorende titel 'Lid in de Orde van Oranje-Nassau'. „Mensen die zeggen 'dat had toch niet gehoeven' of'dat is toch veel te gek', zijn uit op dubbele lof. Dergelijke uit spraken doe ik dus bewust niet. Ik ben erg trots op mijn onderscheiding, maar zeg er gelijk bij dat het voor mij heel vanzelfsprekend is om voor anderen klaar te staan; zo zit ik nou eenmaal in elkaar", ver telt Krabbendam. Niet iedereen kan het echter begrijpen dat Krabbendam en zijn collega's zich zo intensief met het vluchtelingenwerk be zighouden. „Veel mensen hebben een verkeerd beeld van dit werk. Er wordt ons nogal eens verweten dat we veel te veel vluchtelingen naar Nederland halen en dat we ze vervolgens veel te veel verwen nen. Zo werkt het natuurlijk niet; we staan niet voortdu rend met open armen aan de grens om iedereen die ons land in wil hartelijk welkom te heten. Of ze welkom zijn, be slissen anderen. Alles wat wij doen, is het geven van een eerlijke start." Tegenwoordig is Krabben dam secretaris bij de Stichting Vluchtelingenwerk. Daarnaast is hij actief als koster in de ka tholieke kerk in Leiderdorp en helpt hij bij het inrichten van tentoonstellingen in de Leider- dorpse bibliotheek. „Het is al weer jaren geleden dat mijn vrouw en ik samen op vakan tie zijn geweest. We kunnen simpelweg niets plannen; een crisis in één van de huizen komt altijd onverwacht en het verhuizen van vluchtelingen gebeurt bij voorkeur in de zo mer of rond de kerst. Daar komt bij dat ik moeilijk 'nee' kan zeggen. Als iemand je in overspannen toestand opbelt, dan probeer je te helpen, ook al is het op dat moment twee uur 's nachts", aldus Krabben dam. Binnen afzienbare tijd neemt Krabbendam toch af scheid van het Vluchtelingen werk. „Dat ik met dit werk stop, komt niet doordat ik niet meer gemotiveerd zou zijn. Ik vind nog steeds dat de rechten van de vluchteling niet zomaar van tafel mogen worden ge veegd. Mensen die een verblijf in ons land verdienen, wil ik helpen. Sinds kort zijn vluch telingen echter wettelijk ver plicht zich 'aan te passen'. Ik kan het niet opbrengen om te controleren of dat ook daad werkelijk gebeurt. Iemand die niet naar Nederlandse les is geweest, kan ik simpelweg niet straffen. Mensen die dat wel kunnen,, moeten mijn werk daarom maar overnemen" legt Krabbendam uit. tekst: hetty van der veen foto: hielco kuipers „Valkenburg was toen nog hele maal niet af', legt zijn strijd makker uit. „Ze hebben het toen op het strand geprobeerd, maar dat lukte ook niet. Uitein delijk hebben we nog heel wat Junkers kunnen neerhalen." Ondanks de verliezen wapperde de Nederlandse vlag een dag la ter weer op de brug en het vliegveld. „En dat is maar goed ook, want anders hadden ze het koningshuis gegrepen", zegt hij. En met enige trots: „Het vlieg veld is tot de capitulatie nooit in Duitse handen geweest. Hitier dacht dat hij in 24 uur wel even Nederland en België kon pak ken, maar dat had hij mooi mis." Volgens hem ontbreekt het de oud-strijders in Nederland nog altijd aan waardering. „Moet je eens in België of Frankrijk kij ken", geeft hij aan, „Daar dur ven ze hun veteranen, uit res pect, niet om hun treinkaartje te vragen". Ook willen ze van hem wel eens weten waar hij zijn medailles 'gekocht' heeft, maar zijn ervaring tijdens een overleg met de Leidse universi teit spant de kroon. „'Jij bent niet vredelievend', zeiden ze te- eens hoe we een geweer moes- destijds gelegerd in Schevenin- geratel om me heen. Daarna Nadat de eerste slag verloren gen mij, 'want je hebt op men- ten afschieten. Maar we raakten gen, knikt instemmend. „We heb ik heel wat doden en ge- was, keerde het tij. De Duitse sen geschoten'. Toen ben ik niet in paniek." Oud-grenadier werden wel totaal verrast. Ik wonden gezien", herinnert hij vliegtuigen konden niet op het meteen weggegaan. Het zijn J. Mojet, verbindingsman en werd ineens wakker van al dat zich. modderige vliegveld landen, notabeneintellectuelen." Bromfietser gewond na voorrangsfout leiden ter hoogte van de Duikerstraat voorrang te verlenen aan een Een 18-jarige Leidse bromfiet- 37-jarige automobilist. Met let- ser is gistermiddag gewond ge- sel aan zijn enkel is de brom- raakt bij een aanrijding op de fietser afgevoerd naar het Aca- Damlaan. De man verzuimde demisch Ziekenhuis. leiden het kind het ontgelden. Toen even later de politie arriveerde, werden bij het kind hoofdletsel en letsel als gevolg van eerdere mishandelingen ontdekt. Bij haar arrestatie spuwde de vrouw een omstander in het ge zicht, en op het bureau aange komen ging zij een agente te lijf en beet zij een arrestantenver zorger in de arm. De vrouw is ingesloten, het dochtertje is bij familie ondergebracht. Je kind mishandelen om je vriend te dwingen je binnen te laten. Een 21-jarige Haagse pas te afgelopen nacht op de Meer burgerkade deze wel zeer onge bruikelijke methode toe op haar 7-jarige dochtertje. Zij ver moedde in de woning haar vriend te treffen, maar ze mocht niet naar binnen omdat ze zich agressief gedroeg. Hierop moest Bruidstaart raakt etage kwijt Een bruidstaart van negen verdiepingen die ineens een etage la ger is. Het overkwam een Leidse banketbakker die woensdag middag op de Caeciliastraat een door hemzelf gemaakte bruids taart kwam afleveren. Hij haalde de taart dee*l voor deel uit zijn auto. Bij de onderste etage aangekomen, bleek dit stuk door een dief te zijn meegenomen. De bakker heeft het stuk opnieuw moeten bakken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15