Verse Jacobsschelp is een omweg waard Stroop nog altijd populair Smaak VRIJDAG 9 MEI 1997 Culinaire snoepers hebben er een omweg voor over. Goedbereide, verse Sint-Jacobsschelpen staan borg voor het hoogste culinaire genot. De schelp is karakteristiek en bij iedereen bekend, dankzij het teken waaronder onze grootste olie maatschappij opereert. Maar waarom heet het smakelijke dier in de waaiervormige schelp naar de heilige Jacobus? Dat is verweven met de geschiedenis van Santia go de Compostella in het noordwesten van Span je. De apostel en martelaar Jacobus ofte wel San tiago zou daar begraven zijn. Althans volgens de uit de twaalfde eeuw daterende legende, die de heilige verhief tot schutspatroon van Spanje en van alle vissers. Alle pelgrimswegen naar Spanje zijn sinds middeleeuwse tijden gemarkeerd met de karakteristieke Sint-Jacobsschelpen. De antieke tocht naar de Spaanse bedevaart plaats is in onze tijd tot een ware attractie uitge groeid. De moderne pelgrims maken het zich een stuk comfortabeler dan de zwoegers uit vroeger tijden, maar zij tooien zich wel nog graag met een fraaie schelp, ten teken dat zij de martelaarstocht ondernamen. Zo blijft de schelp op diverse wij zen in beeld. De bruinroze, als de tanden van een kam gerib belde schelp leverden in onze taal en in het Duits de naam 'Kammossel' op. In bijna alle Europese talen is het schelpdier bovendien vernoemd naar de heilige, naar zijn mantel of naar de pelgrims. Wie nu nog verse Sint-Jacobsschelpen wil eten moet zich haasten. Het seizoen loopt alweer ten einde. De tien tot vijftien centimeter grote schel pen zijn aan één kant plat en aan de andere bol. Van binnen zit, omsloten door een mantel, een prachtig roomwit weekdier en een oranje half maantje. Het openen is een lastig werkje, gaat anders dan bij een oester. Om te beginnen moet de buit met de bolle kant worden neergelegd op een hete plaat, bijvoorbeeld een rechaud of heetgestookte koekenpan. Dan wijken de schelpen en kan de sluitspier langs de rand van de platte kant voor zichtig worden losgesneden. De donker gekleur de mantel moet worden weggesneden en het zwarte zakje verwijderd. Het stevige, witte deel dat overblijft is niets an ders dan de sluitspier waarmee het dier zijn huis gesloten houdt. Het wordt omsloten door het zachtere halve maantje, door kenners het koraal genoemd. Dat zijn de voortplantingsorganen, zo wel vrouwelijk als mannelijk. Sluitspier en koraal samen wegen ruim een half ons en zijn dus best een flinke hap. Juist dat koraal geldt als afrodisiacum. Een ge heimzinnig zinnenprikkelend middel dus, be doeld om de liefde op te wekken. De Griekse go din van de liefde wordt niet voor niets graag afge beeld op een kammossel. Deze Afroditè werd ge boren uit de zee. Ze verhief zich uit de baren, schelp. De kammossel is het enige schelpdier dat kan zien. Langs de rand van de mantel ligt een hele rij lichtgevoelige orgaantjes. Het zijn geen echte oogjes, maar de dieren kunnen er uitste kend het verschil tussen licht en donker en zelfs bewegingen mee waarnemen. Zo bepalen ze ook hun richting bij het zwemmen. Want dat kunnen ze uitstekend door met hun schelpen te kleppe ren. Een kampioen haalt wel vier kilometer per Slechts weinig lekkerbekken eten Sint-Jacobs schelpen rauw, zoals bij oesters wel gebruikelijk is. Bijna altijd wordt het witte en oranje deel voorzichtig gepocheerd in wijn of ander geurig vocht. Een topkok als Paul Fagel maakt bijvoor beeld al dertig jaar furore met zijn Sint-Jacobs schelpen in een romige Noilly Prat-saus. Een klassiek gerecht dat tong en zinnen bekoort. Een dergelijk gerecht kan absoluut alleen van ver se exemplaren. Koop die alleen als de schelphelf ten gesloten zijn, dat is een garantie voor de kwa liteit. Op de markt biedt men soms voordelig 'ga pende' Sint-Jacobsschelpen aan. Die hoeven niet in alle gevallen bedorven te zijn, maar eet ze wel dezelfde dag nog en zorg dat ze goed gaar zijn. De holle schelp is een uitstekend vuurvast bakje om Sint-Jacobsschelpen in op te dienen. Pocheer de witte en de roze delen circa vijf minuten. Snijd er plakjes van en leg die in de holle schelpen. Schenk er kaassaus over en gratineer de voorge rechtjes onder een hete grill. Sint-Jacobsschelpen zijn het hele jaar uit de diep vries te koop, maar dat is niet je ware. Het voor deel is wel datje uitsluitend de eetbare delen De geheimzinnige Sint-Jacobsschelp van binnen en koopt en, doordat de schelpen ontbreken, beter van buiten (foto links), foto Nederlands visbureau kunt zien of het grote of kleine exemplaren zijn. Diepgevroren exemplaren zijn, eenmaal bereid, staande op zo'n schelp, en getrokken door zes taaier van structuur en lang niet zo subtiel van zeepaardjes. smaak als verse. En om die smaak, daar gaat het Er is nog iets geheimzinnigs aan de Sint-Jacobs- toch om. Grote verschillen in smaken en soorten MARTHA DE JAGER» Stroop is het meest te vinden in huishoudens met jonge kinde ren. Geliefd op brood, pannen- koeken en in de pap. Minder vaak wordt stroop nog met bruine bonen en azijn of met boekweitgrutten gegeten. Bij de verpakkingen van geparaffi- neerd karton komen steeds meer schenkflessen. Er is zelfs een grote 'viltstift' die alleen maar met stroop schrijft wan neer je erin knijpt. Restaurant houders leggen gemakshalve nog weieens een kuipje stroop op een pannenkoek. De smaken verschillen. De keu kenstroop uit de stift is minder zoet en aromatisch dan de ori ginele suikerstroop uit de gele potjes van "Wester'. Dat komt omdat keuken- en huishoud- stroop voor een gedeelte uit goedkopere glucosestroop (graanstroop) bestaat. Wanneer ingedikte sap van bieten of sui kerriet wordt gecentrifugeerd, scheiden zich de kristallen, voor in de suikerpot, en een ruwe versie van de stroop, voor op de pannenkoeken. Na nog meer centrifugeren blijft melasse- stroop over waarin onzuiverhe den achterblijven die voor een zoutige smaak zorgen. Daar zijn reformhuis en industrie nog blij mee en in de 18e eeuw aten de arme mensen dat in hun pap en op hun brood. 'Haastige' pud ding was meelpap met boter, melk en melassestroop. In de 19e eeuw bestond het middagmaal van moeders en kinderen in Engeland ook voor namelijk uit voedsel met een hoog zetmeelgehalte, niervet en stroop. Het vlees en het meer gevarieerde eten werd vader toegeschoven, hij moest im mers de kost verdienen. De lek kere lichte Engelse 'golden sy rup' van rietsuiker zal niet in deze huishoudens gebruikt zijn. Naast suikerstroop is er ook vruchtenstroop die kleinschalig op ambachtelijke wijze wordt gemaakt in gebieden waar veel fruitbomen te vinden zijn. In de 16e eeuw begonnen mensen in het oosten van België met het langdurig inkoken van de min der mooie appeltjes en peren uit de boomgaard. Ze ontdekten dat er een lekkere zoete vruch tenbrij overbleef. Tegenwoordig wordt de brij op jutezakken on der een pers gelegd. Deze hou den pitten en vruchtvlees achter dat als veevoeder dienst doet. Na filtering en inkoken van het sap ontstaat de appel-pe- renstroop. Acht kilo fruit levert ongeveer een kilo stroop op en deze is het lekkerst wanneer op iedere appel ongeveer vier pe ren in de ketel gaan. Pure ap pelstroop is nogal zuur en smeert niet lekker uit. Men combineert steeds vaker ingedikt vruchtensap met sui- kerbietensap. De 'Maestrichter Stroop' is een combinatie van appels-peren, suiker en wat druiven. Zoet, zacht van con sistentie met een licht wrange nasmaak. Meer druiven zijn te proeven in de zeer vloeibare 'Acikel'-stroop. Een Turkse stroop van druiven en suiker. 'Horizon's vloeibare da delstroop bestaat alleen uit in gekookte dadels maar smaakt niet echt naar de kleverige lek kernijen die we in spanen doosjes kopen. Een paar dadels, vijf procent om precies te zijn, gaan ook in de Belgische peren-suiker-ap pel-dadelstroop van 'Poiret de Liège' die wat zachter van smaak is dan de Maestrichter Stroop. Van onbespoten hoogstamfruit uit het Zuid-Limburgse mer gelland wordt de perenstroop van 'Crombach' gekookt. Stropen bestaan voor het groot ste deel uit suikers en dat maakt ze onbeperkt houdbaar. Voe- dingskundig maakt het niet veel verschil uit welke suikers ze be staan, het ijzergehalte is van enige betekenis in stroop waar in suikerbietensap is verwerkt. We kunnen ons dus laten leiden door smaak en portemonnee. Met de aromatische ahornsi roop wordt een mooie ham ge glaceerd maar voor muffins vol doet de veel zoetere en goedko pere suikerstroop prima. Daar voor 250 gram zelfrijzend bak meel gezeefd met een theelepel kaneel en nootmuskaat vermengen met 50 gram ge smolten boter, 100 gram stroop, 100 gram suiker en twee eieren. Twintig minuten in een voor verwarmde oven van 200 gra den bakken en de waterketel kan op het vuur voor een gezel lige vieruursthee met de kinde- OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. arena; 5. baljuw; 9. gast vrouw; 11duo; 13. deel van een kledingstuk; 15. spinneweb- draad; 16. bevel; 18. hertachtig dier; 19. persoonlijk vnw.; 20. breuk; 21.de oudere; 23. het vasteland; 25. welpenleidster; 28. bijbelse naam; 31. een zeke re; 32. glansverf; 33. tafelfles; 35. bezig; 37. onheilsgodin; 39. edelachtbare; 41. pas bestaand; 42. muzieknoot; 43. fris; 45. dierenverblijf; 46. berg; 47. zangstuk; 49. bleek; 50. serieus; 53. bedrijf; 54. rubber. Verticaal: 1. groente; 2. tabak; 3. insekt; 4. boom; 5. persoonlijk vnw.; 6. ra- telpopulier; 7. rivier in Duitsland; 8. techniek om een patroon aan te geven op stof; 10. vier (Gr.); 12. vaartuig; 14. landtong; 16. nat rijstveld; 17. deel van een kachel; 22. soort; 24. gek (Eng.); 26. roofzuchtige papegaai; 27. bijb. figuur; 29. Engels bier; 30. in orde; 33. jong van een koe; 34. sportief; 35. viskaar; 36. houtplaat; 38. zeef; 40. trotse houding; 42. groente; 44. hijs werktuig; 46. zure appelsoort; 48. behoeftig; 49. voorzetsel; 51. achter; 52. buisverlichting. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL -dra-iep- 1-eland-s op-sik-st gal-d-ene el-mat-om -ego-oer- sr-sar-ds oma-n-set do-ate-ra a-brein-f -kea-sap- HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Er was enige tijd verstreken sinds de Pikkin-ring onrust en wanorde over de landstreek zaaide. Het leven her nam zijn gewone loop, maar Tom Poes wandelde dagelijks langs Bom- melstein en keek dan bekommerd naar het fraaie gazon van de markies, dat snel verwilderde. Op dé ochtend van de zevende dag, toen hij zich ongeruster dan anders afvroeg waar heer Ollie toch geble ven kon zijn, werd hij een donkere gestalte gewaar bij het einde van de ongeknipte haag. Het was de heer Dorknoper, die met lopende hand aantekeningen op een bloknootje wierp. „Goedemorgen, jonge heer", sprak de ambtenaar eerste klasse, zich tot hem wendend. „Weet u soms de woon- of verblijfplaats van de eige naar van dit perceel?" „Nee", zei Tom Poes. „Jammer ge noeg niet. Hoezo?" „Ik heb hier", zo hernam de beamb te, „een vordering van gemeentewe ge wegens het verbedden van de ri vier benevens enige eisen tot schade vergoeding zomede een extra aanslag van de personele belasting." „Tjonge", zei Tom Poes onder de in druk. Hij bleef een ogenblik pein zend staan en toen kreeg hij plotse ling een idee. „Er is nog meer!" zei hij. „Heer Bom mel heeft binnen een heleboel juwe len en goud en zo!" De ambtenaar veerde op. „Vermo- gensaanwas, bedoelt u", sprak hij, een notitie makend. „Een niet aange geven bron van inkomsten, zeker?" „Ik ben bang van wel", zei Tom Poes. „Als ik u was zou ik maar scherp naar hem uitkijken." „Dat spreekt", verzekerde de heer Dorknoper. „Het recht moet zijn loop hebben." H W R ZATERDAG 10 ME11997 Zon- en maanstanden Zon op 05.54 Zon onder Maan op 08.58 Maanond» Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.42 19.16 06.15 li Laag 02.30 15.05 02.11 11 door Jan Versteegt (a.i.) Het dauwtrappen verliep op de donderdagochtend niet in een al te koude sfeer. In de voorgaande nacht was er vrij veel bewolking actie en daardoor bleef het kwik in het algemeen boven het vriespunt. Sloemendaal noteerde als laagste temperatuur 3 graden, ook in Le den werd die waarde op de thermometerbuis afgelezen. Op Hemelvaartsdag bleef het niet droog, we kregen te maken met storing die voor enkele buien zorgde. Later op de dag naderde er vanuit het westen een front en daarmee kregen we ook een deel va deze vrijdag te maken. Het systeem zorgde vooral in de ochtend voc W bewolking met wat regen of een enkele bui. In de middag klaart hel vanuit zee op, maar de atmosfeer is dan onstabiel van opbouw en d is een bui vooral landinwaarts zeker mogelijk. Dan kan er ook onwe. of hagel als lading meekomen. Tot in het weekeinde blijft het wisselvallig. Een depressie nestelt zi bij Schotland en daardoor bivakkeert de wind meest tussen west en zuid. Heel geleidelijk zal de temperatuur daarvan kunnen profiteren want het wordt wat zachter. Het kwik klimt richting 14 graden en is wat dichter bij normaal. Naast enkele opklaringen moet dagelijks op wat regen of enkele buien worden gerekend. De neerslagkansen lijken zaterdag wat groter dan op de zondag. Be gin volgende week is er een kans dat de temperatuur nog wat in het jasje komt te zitten. Het blijft wel licht wisselvallig in een zul; westelijke stroming. De kans op nachtvorst lijkt in de naderende IJ< heiligenperiodevrij klein. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag droog en voor al langs de westkust flink wat zon. Morgen meer wolken en plaat selijk regen. Maxima rond 12 graden, maar vandaag aan de west kust lokaal wellicht 18 graden. Zweden: Zowel zon als wolken velden en vooral langs de oostkust en in Mid den-Zweden flink wat regen. In het noorden tijdelijk een straffe oos tenwind. Middagtempe- ratuur eerst rond 8 gra den, morgen zuid van de grote meren ruim bo ven de 10. Denemarken: Aanhoudend wisselvallig met soms zon, maar ook op beide dagen kans op nat weer. Middagtemperatuur on geveer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Aanhoudend wisselvallig met soms zon, maar ook buien en plaatselijk veel wind; vooral rond Schotland is dat zo. Middagtemperatuur rond 12 graden, maar langs de Schotse oost kust lager. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en soms buiige regen. Maximumtemperatuur vandaag ongeveer 10 graden-, mor gen wat hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en soms buiige regen. Kleine kans op on weer. Tamelijk winderig. Maximum temperatuur vandaag rond 14 gra den, morgen wat hoger. Portugal: In het zuiden flink wat zon, naar het noorden toe soms meer bewolking en kans op een bui. Middagtempera tuur van 16 graden rond Porto tot iets boven de 20 in dé Algarve. Madeira: Zowel wolkenvelden als zon en mis schien een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje: In een brede strook langs de noord kust overwegend veel bewolking, nu en dan buiige regen en een stevige wind. Maxima rond 16 graden. El ders bijna overal droog en vooral langs de Costa's in het oosten en zuiden veel zon. Maxima aan zee op lopend tot 23 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar vooral aan de zuidkant van de eilanden ook flink wat zon. Droog. Maxima ongeveer 23. graden. Marokko: V Westkust: Droog en flink wat zon. Maxima vlak aan zee ongeveer 20 graden of iets hoger. Tunesië: Vandaag in het noorden misschien, eerst nog wolkenvelden. Verder veel zon, droog en stijging van tempera tuur tot rond 25 graden op morgen. Zuid-Frankrijk: Flink wat bewolking en op beide da gen kans op buiige regen. Plaatselijk misschien ook onweer. Vooral aan de westkust tamelijk winderig. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 23 graden. Italië: Flinke zonnige perioden maar in het noorden wolken en enkele buien. Maxima tussen 18 en 23 graden, morgen hoger., Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vrijwel droog. Vandaag Op Corsica af en toe ook wolkenvel den. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 22 graden op morgen. Malta: Flinke zonnige perioden en droog. Later op de dag misschien lokaal on weer. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, vandaag iets minder Eelde 12 9 3 Rotterdam half bew. Vlissingen half bew. z 11 10 5 Maastricht onbew. z5 10 Aberdeen regenbui wzw2 8 Athene licht bew. zo 5 23 Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Luxemburg Malaga München half bew. Stockholm half bew. New Orleans onbew. k Pi het noorden en westen e bui. Middagtemperatuur v het noorden tot 18 plaats^ in het oosten en zuiden. Zwitserland: Veel bewolking en perioden n gen. In het noorden morgen oo|r kele opklaringen. Middagtemfb; tuur rond 15 graden. Oostenrijk: dan Polen: Vandaa het oosten en zuidef Verder veel bewof tijd tot tijd regen. Mio| Griekenland en Kreta: Vandaag in het noorden nog kans op een bui, mogelijk met onweer. Ver der flink wat zon en droog. Maxima tussen 22 en 26 graden, in het wes ten en noorden iets lager. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar morgen later op de dag kans op een onweersbui. Mid dagtemperatuur aan de stranden rond 25 graden. Duitsland: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In het oosten ook opkla ringen en soms wat zon. Morgen af wisselend zon en wolken. Vooral in kele bui. Later van het westen uj gen regen. Morgen later gen. Maxima tussen 10 f den. In het zuidoosten die graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag in Slowakije veel king, maar ook af en toe w; Vooral morgen regen. In TsjÏT vandaag bewolkt en periodenjl7 regen. Morgen in later enkeleöf ringen en droot tuur van ongeveer 18 graden. Hongarije: Flinke zonnige perioden met|'n maar ook een enkele (oi Middagtemperatuur rond 20f - 'ZteOnqi'f STRÓOf mm: mr, J Suikerstroop en de ambachtelijk vervaardigde vruchtenstroop vinden nog steeds gretig aftrek. foto studio

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12