Mobutu verlaat Zaïre Koopavond Buitenland Keukenhof Hongerdood bedreigt wanhopige Koreanen Top Weizman-Arafat lost niets op Europa zet hulp aan Bosnië op de helling Britse centrale bank gaat rente vaststellen Fraude misdaadbendes kost Europa miljarden Museum houdt het droog ENSDAG 7 ME11997 Ondanks het sinds 1977 geldende verbod op handel in shoorns en neushoorndelen, wordt er in Afrika nog volop op e diersoort gejaagd. Jonge dieren moeten daarom vaak door nens moeten worden grootgebracht. Waren er 25 jaar gele- nog 70.000 'rhino's', nu zijn dat er nog 10.000. Jemen speelt centrale rol in de smokkel van hoorns, omdat er in dat land dieften van worden gemaakt. Het Wereld Natuur Fonds ïgt daarom bij Jemen aan op ondertekening van het intema- lale verdrag over de handel in beschermde diersoorten en - ducten. foto reuters luigia spadano ijnwerkers Peru worden vermist Vierentwintig mijnwerkers die de tunnels groeven onder apanse ambassadeurswoning in Lima, worden twee weken le bevrijdingsactie van Peruaanse commando's nog steeds nist. Het staatsmijnbouwbedrijf Centromin wil niets zeggen r de verblijfplaats van de werknemers. Ze zijn niet meer thuis omen sinds de commando-actie, waarbij 71 gijzelaars uit de dentie werden bevrijd. oninklijke website doorslaand succes den» De website van het Britse koninklijk huis op Internet is jdoorslaand succes. In twee maanden hebben maar liefst miljoen mensen gesurfd op de 165 pagina's van Bucking- i Palace. Sinds gisteren telt de koninklijke homepage 85 ex- aagina's met de geschiedenis van het vorstenhuis, biografie- in toespraken. Die gaan vergezeld van portretten en foto's uit irivé-collectie. mferentie chemische wapens begint haag» In het Haagse Congresgebouw heeft VN-secretaris- eraal Kofi Annan gisteren de eerste conferentie van de lidsta- van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens •CW) geopend. De ceremonie werd bijgewoond door konin- Beatrix. Van de 165 ondertekenaars van de Conventie tegen imische Wapens (CWC), die op 29 april van kracht werd, ben 111 staten een delegatie naar Den Haag gestuurd. loot landt uit vrees voor overwerk )sia» Omdat hij zijn werktijd niet met tien minuten wilde rschrijden, is een piloot van Cyprus Airways deze week op vliegveld van Paphos in het westen van Cyprus geland, en t in Lanarca zoals de bedoeling was. De piloot verwees naar regels van de vakbond, die een maximale diensttijd van lalf uur voorschrijven. De 153 passagiers die uit Zürich kwa- n, moesten hun reis per bus voortzetten. Iiarlton Heston actief in wapenlobby tle De Amerikaanse acteur Charlton Heston is gisteren be- :md tot vice-voorzitter van de National Rifle Association IA)De NRA zet zich in voor het recht van Amerikaanse bur- s om wapens te mogen dragen. Heston is bekend geworden >r zijn rollen in Ben Hur en de Tien Geboden. De verkiezing i de 72-jarige filmster moet de organisatie in een beter dag- »t stellen. osmonauten 'beste brandweerlieden' [skou De Russische-kosmonauten Valeri Korzoen en Aleks- Pder Kaleri zijn gisteren onderscheiden met de titel 'beste widweerman'. Volgens het persbureau ITAR-Tass gebeurde kom hun bekwame en snelle acties toen er op 23 februari knd uitbrak in het Russische ruimtestation MIR. De beman- ïig had de MIR wel in paniek willen verlaten, maar de weg jar de aangehechte capsules was door de vuurhaard afgesne- lerbod op Internetsite werkt niet Het verbod van de Duitse justitie op de Nederland- XS4ALL, die artikelen uit het tijdschift Radi al over aanslagen op spoorlijnen aanbood, heeft averechts ge- jrkt. „Mensen die er niets mee te maken hadden waren plotse- g afgesneden, maar de verboden inhoud dook wel op veertig dere plaatsen in de hele wereld op", zeiden informaticaprofs teren op het tweede Duitse Internetcongres in Düssseldorf. ngelse wachtte tachtig jaar op bul nden» Tachtig jaar nadat zij met succes haar studie beëindig- aan de universiteit van Cambridge, krijgt de 104 jaar oude *Dlly Maxwell morgen eindelijk haar bul. Maxwell rondde in 17 haar studie moderne talen af, maar kreeg geen titel. Pas in 48 besloot Cambridge namelijk om ook vrouwelijke studenten or de promotie toe te laten. Onlangs heeft de universiteit ech- bepaald dat vrouwen die vóór die tijd hun studie afrondden het certificaat krijgen, rv. "lilltair naar cel voor verkrachtingen erdeen Een jury in de Amerikaanse staat Maryland heeft gis- ren een sergeant veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf. De an was vorige week al door een militaire rechtbank in Aber- <en schuldig bevonden a&n minstens achttien verkrachtingen j zes vrouwen. De affaire op de legerbasis in Aberdeen was vo- jaar door beschuldigingen van ruim vijftig vrouwelijke rekru- n aan het rollen gekomen. Vier instructeurs kregen inmiddels Zet je (schoon)moeder in de bloemetjes. Het origineelste moederdagcadeau van dit jaar: een dagje naar de Keukenhof. Geef je moeder geen bosje bloemen, maar een heel bloementapijt cadeau. In de Keukenhof doet moeder de leukste tuin-ideeën op en kan zij haar hart ophalen aan de schitterende lelieparade en de blocmschikdemonstraties. "Open: dagelijks t/m 22 mei. Van 8 00 tot 19-30 uur. Kassa's tot 18.00 uui De mooiste lente vind je in de Keukenhof. Speculaties over ballingschap in Frankrijk AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters pyongyang ap-dpa De Zaïrese president Mobutu vertrekt vandaag naar buurland Gabon voor besprekingen met bevriende Afri kaanse staatshoofden. Dit bericht was aanleiding tot spe culaties over zijn definitieve vertrek uit Zaïre. ren veroverden zij naar eigen zeggen Kengé, de laatste barriè re voor de opmars naar de hoofdstad Kinshasa. Radiosta tions meldden gisteren dat Ka bila's rebellen de hoofdstad al tot op dertig kilometer waren genaderd. Rebellenwoordvoerder Ghen- da zei dat de rebellen al in de hoofdstad zijn. In het verleden heeft Kabila mensen vooruit ge stuurd naar de steden die hij wilde innemen. Deze verken- JOHANNESBURG-KINSHASA AFP-Rtr-DPA-AP Volgens een woordvoerder van de president is er geen sprake van ballingschap en keert Mo butu vrijdag terug naar de Zaï rese hoofdstad Kinshasa. Een andere medewerker van de pre sident zei echter dat hij moge lijk verder reist naar Frankrijk, waar Mobutu een villa heeft. De opmars van de Zaïrese op standelingen gaat door. Giste- ners verzamelden informatie over de toestand in de stad en bereidden de bevolking voor op de inname door Kabila's troe pen. Volgens de Zaïrese regering is de stad Kikwit op de rebellen heroverd. Het leger zou steun hebben gekregen van Franse huurlingen bij de verdediging van het vliegveld van Kinshasa, aldus de 'minister van justitie' van de rebellen. Kabila heeft van het oosten van Zaïre een 'waar slachthuis' gemaakt, zo oordeelde de Eu ropese commissaris voor huma nitaire zaken, Bonino. De gebie den rond de vluchtelingenkam pen zouden dodenakkers zijn. Volgens Bonino heeft Kabila zijn troepen niet goed in de hand, of is hijzelf actief betrok ken bij de jacht op Hutu-vluch- telingen in Zaïre. De \^N-vluchtelingenorgani satie UNHCR wil toch weer ge bruik maken van treinen om Rwandese vluchtelingen uit het kamp Biaro in het oosten van Zaïre naar Kisangani te bren gen, maar stuurt nu medewer kers mee om nieuwe humani taire rampen te voorkomen. Zondag werden 91 Hutu-vluch- telingen doodgedrukt toen de toch al volle wagons werden be stormd door mensen die ook mee wilden. De voedselschaarste in Noord- Korea is zo nijpend, dat de be volking alles afstroopt op zoek naar metaal en stenen, om door de verkoop daarvan aan geld te komen voor voedsel. De bewo ners van de verarmde noordelij ke gebieden vermalen daar naast rijststengels, maiskolven en lege peulenschillen om een mengsel te krijgen dat de maag vult, maar dat totaal geen voe dingswaarde bezit. De directeur van het Wereldvoedselprogram ma (WFP) van de VN, Catherine Bertini heeft dit gisteren ge meld. Zij verklaarde dat de situatie in de noordelijke gebieden aan zienlijk is verergerd. „Waar on ze delegatie ook gaan, smeken tel aviv Ad bloemendaal CORRESPONDENT Een gesprek tussen de Israëlische president Weiz- man en zijn Palestijnse ambtsgenoot Arafat is gis teravond in een goede sfeer verlopen, maar heeft geen spectaculair resultaat opgeleverd. „Voor geen enkel belangrijk probleem is een oplossing gevonden", verklaarde de Palestijnse minister Abed-Rabbo na afloop van de bijeenkomst aan de grens tussen Israël en de Gazastrook. Weizman zei op een persconferentie dat Arafat akkoord was gegaan met een hervatting van de samenwerking op veiligheidsgebied, die in maart was stopgezet als gevolg van de Har Homa-crisis. Maar volgens Abed-Rabbo geldt de hervatte sa menwerking alleqn voor bijeenkomsten van ver tegenwoordigers van de Israëlische en Palestijnse veiligheidsdiensten waarbij ook Amerikanen aan wezig zijn. Dergelijke vergaderingen zijn in de af gelopen weken trouwens al een paar maal gehou den. Al voor het gesprek met Weizman begon, had den de Palestijnen laten weten dat ze geen hoge verwachtingen koesterden. Arafats woordvoerder zei dat het een 'formele bijeenkomst' zou wor den, 'zonder politiek doel'. Hij wees erop dat Weizman slechts een beperkte invloed heeft op premier Netanyahu, die de knopen moet door hakken. Niet alleen Israëls relaties met de Palestijnen maken een crisis door, ook de betrekkingen met Jordanië verkeren op een dieptepunt. De Jorda- niërs zijn bitter gestemd over de stand van zaken in het wateroverleg. Volgens het in 1994 gesloten vredesakkoord moet Israël de Jordaniërs 150 mil joen kubieke meter water leveren, uitgesmeerd over drie jaar. Tot nu toe is het slechts bij de over dracht van 50 miljoen kuub gebleven. Netanyahu deed gisteren zijn best de proble men met Jordanië weg te wuiven. Volgens hem is er hoogstens sprake van een 'mini-crisis', die snel zal worden opgelost. Hij zei dat Israël uiteindelijk wat in het vredesverdrag is bepaald zal uitvoeren. Chirac vraagt steun Fransen PARUS Rtr-AFP-DPA De Franse president Chirac heeft het volk om steun ge vraagd voor de hervormingen en het Europees beleid van de huidige rechtse regering. Hij be kritiseerde tegelijkertijd het ver kiezingsprogramma van links. Chiracs pleidooi verscheen vandaag in de Franse kranten. Volgens de president is het tijd voor 'initiatief en solidariteit'. Chirac bekritiseerde de socialis ten, zonder die oppositiepartij bij naam te noemen. Volgens de president is het vooral de vraag of het creëren van 350.000 nieu we overheidsbanen de werk loosheid terugdringt. brussel paul koopman correspondent De internationale hulp bij de wederopbouw van Bosnië wordt zonder pardon gestaakt als moslims, Serviërs en Kroaten niet op korte termijn hun sabotage staken en de handen ineenslaan. Zonder een drastische wijziging van de Bosnische houding komt er dit jaar geen derde donorconfe rentie, die 2,7 miljard gulden zou moeten opbrengen. Deze harde boodschap zal Europees commissaris Hans van den Broek morgen over brengen aan de leiders in Sara jevo. Van den Broek brengt met de Duitse minister van buitenlandse zaken Kinkel een spoedbezoek aan Bosnië, in een uiterste poging de hulp programma's vlot te trekken en daarmee de terugkeer vhn vluchtelingen mogelijk te ma ken. Volgens Van den Broek dreigt het vredesproces te ont sporen en is er door allerlei te genwerking nog te weinig re sultaat zichtbaar van de mil jardenhulp die reeds is ver leend. Hij beschuldigde alle groepen in Bosnië ervan de af spraken van 'Dayton' niet na te komen. Daarbij is er in de Bosnische federatie nog geen begin van overeenstemming over het te voeren monetair en econo misch beleid. Plechtige belof ten zijn voor Europa onvol doende. Van den Broek: „Ik wil handtekeningen zien onder een akkoord met het IMF en een plan voor economische hervormingen." Het bezoek staat ook onder grote druk van de publieke opinie in Duitsland, waar de bevolking niet langer bereid zou zijn de 'last' van ruim 300.000 Bosnische vluchtelin gen te dragen en tegelijkertijd miljoenen mark bij te dragen aan de wederopbouw van Bos nië. Aangezien terugkeer van vluchtelingen naar hun oor spronkelijke woonplaats van wege etnische spanningen meestal niet snel mogelijk is, is de EU bereid hervestiging in andere gebieden mogelijk te maken. Van den Broek be strijdt dat daarmee de laatste hand gelegd wordt aan de etni sche zuivering van Bosnië: „Terugkeer gebeurt op basis van vrijwilligheid". Labour lost meteen verkiezingsbelofte in londen gpd-krf-ap De nieuwe Britse minister van financiën Gordon Brown heeft gisteren meteen een verkie zingsbelofte waargemaakt. Voortaan zal niet langer de re gering, maar de Bank of Eng land de centrale bank-de rentestand in het Verenigd Ko ninkrijk bepalen. Het land schuift daarmee ein delijk aan bij het systeem dat in de Verenigde Staten en de meeste Europese landen wordt gehanteerd. De disconto-verho ging met 0,25 procent naar 6,25 procent die gisteren werd afge kondigd, zal de laatste zijn die door de regering werd bepaald. De verhoging kwam niet on verwacht. Bankgouverneur Ge orge had er al maanden met Browns Conservatieve voorgan ger Kenneth Clarke over gebak keleid. De economie dreigde oververhit te raken door een enorme stijging van de con sumptie, hogere inkomens en een aantrekkende huizenmarkt. Clarke durfde discontoverho- ging niet aan uit angst voor de reactie van de kiezers. Maar vol gens Brown was een rem op de groei noodzakelijk om te voor komen dat het inflatiespook de economische boom in een bast zou veranderen. „We moeten de inflatie laag en het pond sta biel houden", aldus Brown. Hij zei met nadruk dat de re gering de inflatie-doelstellingen blijft bepalen. Brown wil niet boven de 2,5 procent uitkomen. Om aan de Europese Monetaire Unie te mogen deelnemen, mag de inflatie niet hoger zijn dan drie procent. Volgens minister van financiën Zalm kan Groot- Brittannië meedoen in de EMU- kopgroep. Hij noemde de over dracht van het rente-instrument gisteren 'een stap in de goede richting'. Twee tegenstanders van EMU-deelname, John Redwood en Michael Howard, hebben zich gisteren opgeworpen als kandidaat-leider van de vorige week verpletterend verslagen Conservatieven. Redwood, een uitgesproken euroscepticus, bond twee jaar geleden al de strijd om het partijleiderschap aan met de inmiddels vertrok ken John Major. Ook Howard is tegen de euro, zij het gematig der. de mensen om voedsel aldus Bertini. „Mensen zoeken de vel den af, om een paar extra sten gels rijst of mais te vinden, zo dat ze die bij hun dieet voor de dag konden voegen." Scholen en ziekenhuizen zitten zonder voedsel, waardoor de kinderen niet naar school gaan en patiën ten niet behandeld worden. Voor veel van de 23 miljoen Noord-Koreanen is de honger dood onontkoombaar, als niet heel snel enorme hoeveelheden voedsel naar het land gebracht worden, zo vreest het Interna tionale Rode Kruis. Voor velen is het al te laat. Zelfs als de hulp nu onmiddellijk op gang zou komen, duurt het weken voor die ter plaatse is en zullen vele mensen intussen sterven. VS en Mexico strijden samen tegen de drugs mexico katrien gottlieb correspondent De Amerikaanse president Clin ton en zijn Mexicaanse ambtge noot Zedillo hebben gisteren op de eerste dag van Clintons be zoek aan de zuiderbuur beloofd 'al hun krachten' in te zetten om de grote drugsproblemen tussen en in beide landen aan te pakken. Tweede punt in hun besprekingen is de immigratie. De presidenten onderteken den zestien intentieverklarin gen, waarmee het witwassen van drugsgelden, de illegale handel in wapens en illegale immigratie moeten worden te ruggedrongen. Clinton zei nadrukkelijk een 'vriend van Mexico' te zijn en noemde Zedillo een 'moedig en vastberaden man'. Clinton hoopt met met het bezoek aan Mexico, het eerste in twintig jaar, de gespannen verhouding tussen de twee landen enigszins te kalmeren. De buurstaten hebben vooral problemen rond de drugshandel, de illegale im migratie en de economische verhoudingen. De scherpere Amerikaanse immigratiewet van 1 april ver slechterde de verhoudingen nog verder, zodat in Mexico over een 'bijna-oorlog' werd gespro ken. Ook het door Clinton altijd gesteunde Nafta-handelsver- drag kreeg onlangs 'slechte pers', toen Mexicaanse tomaten en tonijn de grens niet over mochten. BRUSSEL ALY KNOL correspondent De Europese Unie is er vorig jaar zo'n 2,8 miljard gulden bij in geschoten door allerlei soor ten fraude. Daarnaast zijn de af zonderlijke lidstaten nog eens ruim 2,1 miljard misgelopen aan accijnzen en btw als gevolg van de grootscheepse smokkel in sigaretten en alcohol. De klassieke fraude met bij voorbeeld landbouwsubsidies wordt de laatste jaren steeds meer overschaduwd door op lichting door de internationale misdaad, zei Europees commis saris Gradin gisteren in Brussel bij de presentatie van het jaar lijkse commissierapport over de zwendel in de EU. De lidstaten rapporteerden vorig jaar zo'n 4.500 fraudege vallen. De Europese Commissie onderzocht daar minder dan vijf procent van, maar deze ge vallen alleen al waren goed voor meer dan de helft van al het be trokken geld. Gradin: „Dit toont aan dat goed georganiseerde in ternationale misdaadsyndicaten voor een groot deel verantwoor delijk zijn." Gradin sprak van een 'drama tische groei' van de fraude aan de inkomstenkant van de EU. Alleen al met douanegelden en landbouwheffingen werd vorig jaar voor zo'n 1,6 miljard gul den aantoonbaar gefraudeerd. Dat is bijna 6 procent van de EU-inkomsten op deze terrei nen. Deze fraude raakt de ge wone belastingbetaler in de portemonnee, omdat de lidsta ten het tekort moeten aanzuive ren. Aan de uitgavenkant stond de landbouw vorig jaar weer op de eerste plaats, met een fraude ter waarde van ruim 700 miljoen gulden. Duitsland scoorde het hoogst, gevolgd door Italië. Ne derland stond op de vijfde plaats. Alle fraudecijfers over het vo rige jaar zijn iets hoger dan over 1995. De stijging is echter vol gens Gradin deels toe te schrij ven aan grotere waakzaamheid: er wordt eenvoudigweg beter op fraude gelet. Een buitenkansje voor redereen die nog op zoek is naar iets moois voor Moederdag. Ten eerste blijven alle vestigingen er vrijdagavond 9 mei van 18.00 tot 21.00 uur speciaal voor open. En ten tweede kunt u dan meteen profiteren van een SPECTACULAIRE KORTING VAN 20%. Die geldt voor alle damesgeuren en cd's. Selkirk Het water stroomde de afgelopen weken in zulke grote hoeveelheden door de Red River, dat Canada met grote overstromingen te kampen kreeg. Sommige plaatsen wisten het dankzij goede dammen toch droog te houden, zoals het scheepvaartmuseum in Selkirk. foto reuters aaronharris

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5