Kamer eist uitstel van vernieuwing havo/vwo Binnenland Internet-geliefde wordt met uitzetting bedreigd in VS Half miljoen zonnecellen voor Derde Wereld sselsteiner loopt rond et kogeltje in hoofd CDA-senator pleit voor aansluiting Vlaanderen Schip gestrand Cool zeg, die koude zone onderin.. Overleg over OV-jaarkaart loopt spaak Tandarts moet moord zonder lijk oplossen •NSDAG 7 MEI 1997 -identen langer, collegezalen hoger jincen Studenten worden steeds langer en dat stelt de iuniversiteit Groningen voor problemen. Zij moet ruim twee ien gulden uittrekken om collegezalen in het Academiege- u gan te passen aan de lange benen. Studenten zitten nu veel te krap. Lange studenten klagen veelvuldig dat ze hun niet kwijt kunnen in de collegebanken. Ten gevolge van ïaatregel zullen de collegezalen ongeveer tien procent min- titplaatsen krijgen. Uit onderzoek zou zijn gebleken dat de lingse studenten iets langer zijn dan die van andere univer- lften. ,,Wij trekken onze studenten voornamelijk uit Noord- Herland. De lucht is hier schoon en het eten goed, dus heb- IVij veel lange studenten", aldus voorzitter Bleumink van het finger universiteitsbestuur. H •je jaar cel voor misbruik kinderen a. De rechtbank in Breda heeft gisteren een 45-jarige man ziliddelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar 0[rvan één voorwaardelijk wegens ontucht met een groot aan- ieinderen in West-Brabant. Verder moet hij tijdens de proef- mjrie jaar worden opgenomen in een psychiatrische kliniek, iufechtbank veroordeelde de man verder tot het betalen van inidevergoedingen aan de ouders van de drie slachtoffertjes rbin totaal 2.750 gulden. Tegen de Middelburger was vijfjaar ereëist. De verdachte heeft van 1994 tot begin 1996 ongeveer aiitig keer ontucht gepleegd met meisjes van rond de acht jaar. flien Vierdaagse-kruisje rolstoelers ^cen Gehandicapten mogen in een rolstoel meedoen aan flerdaagse van Nijmegen, maar krijgen geen kruisje. In plaats tan wordt hen een oorkonde uitgereikt. Een meerderheid in n!denvergadering van Konklijke Nederlandse Bond voor Li- lenelijke Opvoeding is daarmee akkoord, de organisatie van nSlstoelers niet. De gehandicapten vinden dat rolstoelers een jfatie leveren die gelijk is aan die van wandelaars. Zij menen Ipm recht te hebben op een kruisje. De Gehandicaptenraad, Nederlandse Bond voor Aangepast Sporten (NEBAS) en de }P|groep Integratie Gehandicapten Willen het reglement van Eerdaagse laten toetsen door het Europese Hof van Justitie. is-bevvakers willen wapens terug 3RUGDe bewakers van de rijksinrichting Veldzicht in het rijsselse Balkbrug willen de vuurwapens die zij tot 1 mei igen weer terug. Veldzicht is een inrichting voor tbs-veroor- -den, die sinds vorig jaar beschikt over een zogeheten Long •afdeling voor criminelen die niet meer terugkeren in de tschappij. De bewakers van Veldzicht vrezen voor hun eigen 'fgheid en voor die van de bewoners van Balkbrug. Ze hebben met een handtekeningenactie gericht tot de gemeenteraad Avereest, waar Balkbrug onder valt. ■bi Mest tegen KPN-zendmasten Dingen Wim Dik, bestuursvoorzitter van Koninklijke PTT erland, is door de aandeelhoudersvergadering krachtig op ^vingers getikt over het zenderpark Kootwijk. Protesterende 'nbners uit het Veluwse dorp kregen van de vergadering ap- 01s nadat Dik in de bijeenkomst op KPN's 'maatschappelijke ^ntwoordelijkheid' had gewezen. Dik zegde verbolgens toe de dpen voor de vier 320 meter hoge zendmasten nog eens 'Ojvuldig af te wegen'. De bewoners hebben landschappelijke Haren tegen de kolossale masten en zijn bang ziek te worden ^fhet bombardement van elektrische golven dat over hen zal j Jen uitgestrooid. linken weten te veel van klanten' mjAAG* Nederlandse banken weten onnodig veel van hun •j-ten. De Registratiekamer gaat binnenkort tienduizenden Jronische bestanden napluizen op gegevens die niet strikt ^izakelijk zijn voor de bedrijfsuitoefening van banken. De (|chond van de Nederlandse privacywetgeving zegt dat sinds lsjivoering van nieuwe elektronische systemen (PIN-pas, z)knip, betalen per computer of saldolijnen) 'bij banken wel raJieel bekend is over het gedrag van individuele klanten'. Vol- ,J een woordvoerder van de Registratiekamer neemt de infor- ^ehonger riskante vormen aan. „Soms praat het personeel mond voorbij. Zo weten bureaus in handelsinformatie met ufmoes gevoelige informatie los te peuteren, bijvoorbeeld het tasaldo en kredietlimieten. Die informatie behoort natuurlijk vit aan derden te worden verstrekt." n 12 geen oordeel Zaanse methode ip°° vIhaag De Hoge Raad heeft gisteren nog geen oordeel geveld ld' de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag in de zaak alide moord op het 9-jarige Haagse meisje Felicita Oostdam. rbij maakte de politie gebruik van de omstreden Zaanse ver- urmethode. De Hoge Raad heeft de zaak aangehouden tot l eende wee^: dinsdag. Het hof veroordeelde de 38-jarige ver- wate in deze zaak in juni vorig jaar tot veertien jaar cel wegens atdslag op het meisje. Ct ibeder bestraft voor mishandeling Jêrdam_» De 32-jarige vrouw uit Capelle aan den IJssel is gis- door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot 2,5 jaar ;emgenisstraf wegens mishandeling van haar kinderen. De w maakte jarenlang het leven van haar twee dochters van p 6 jaar en haar zoon van 8 tot een hel. Ze werden geslagen, ,'bmpt, van de trap geduwd en aan hun haren over de grond 'ikken. De vrouw sloot het oudste meisje geregeld in een 1 lende diepvrieskist op. De kinderen, die inmiddels in een te- l^.en een pleeggezin zijn ondergebracht, kampen met leer- en ^Vikkelachterstanden en zijn heel angstig, au ituchtige orgelleraar veroordeeld erdam De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 63-ja- "orgelleraar uit Middelharnis veroordeeld tot zes maanden waardelijke gevangenisstraf wegens ontucht met zijn min- j$rige leerlingen. Ook mag hij drie jaar lang geen les meer ge- 5;De slachtoffertjes waren tussen de acht en tien jaar. De f> die streng religieus is opgevoed, betastte de meisjes tijdens _rgellessen. De lessen vonden bij de slachtoffertjes thuis Js. De rechtbank hield het wegens de slechte gezondheid de man bij een voorwaardelijke straf. De officier van justitie twee weken geleden twaalf ihaanden cel, waarvan zes voor- jfdelijk. vijftienjarige jongen uit IJs- in heeft zonder het te we- igijf weken lang met een )ukskogeltje in zijn hoofd Bielopen. Het projectiel dat |ïoven het linkeroor de j el was binnengedrongen, jvorige week ontdekt toen tgen bij de kapper zat. De rts heeft het kogeltje daar- wijderd. slachtoffer bracht op 27 reclameblaadjes rond dij plotseling een scherpe aan de zijkant van zijn ivoelde. De jongen dacht 'üj geraakt was door een EC*je, maar hij zag niemand Jgooid zou kunnen heb- ANP Algemeen Neder GPD Geassocieerde Pers Diei Scholen niet klaar voor nieuw onderwijssysteem Een meerderheid in de Tweede Kamer wil de groot scheepse vernieuwing van de hoogste klassen van havo en vwo met een jaar uitstellen. CDA, D66 en WD zijn het met de critici van staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) eens dat de overhaaste invoering van de onderwijsver nieuwing in augustus volgend jaar tot onaanvaardbare problemen zal leiden. den haag gpd De drie onderwijswoordvoer- ders van de partijen hebben gis teren afgesproken een jaar uit stel te bepleiten. Aanstaande maandag zullen zij de PvdA- staatssecretaris, die al heeft la ten weten hier niets voor te voe len, via een wetswijziging hier toe dwingen. Alleen de PvdA houdt onverkort vast aan de oorspronkelijke invoeringsda tum. Per 1 augustus 1998 wor den de vrije vakkenpakketten op havo/vwo afgeschaft. Daar voor in de plaats komen vier soorten vaste vakkenpakketten, de zogeheten profielen. Daar naast moeten de scholen wor den omgebouwd tot studiehui zen waar leerlingen zelfstandi ger leren werken. Dat alles moet tot gevolg hebben dat leerlingen beter worden voorbereid op een studie aan een hogeschool of universiteit. De snelheid waar mee deze maatregelen werden doorgevoerd, krijgt veel kritiek van scholen maar ook van de onderwijsraad. Dit adviesor gaan heeft twee jaar geleden al gezegd dat uitstel onvermijde lijk is. Veel scholen moeten hun leslokalen nog ombouwen tot grotere collegezalen en kleinere werkruimtes. Ook dienen er vol gend jaar al mediatheken te zijn waar leerlingen kunnen werken. Bovendien zijn veel lesmetho den nog niet gereed en moeten docenten nog om- of nage schoold worden. Naast tijd is geld het pro bleem. Oppositiepartij CDA wil om die reden de komende drie jaar negentig miljoen gulden extra investeren in de verbouw van de hoogste klassen van het havo en het vwo. De regerings partijen houden zich hierover nog op de vlakte. Naast kritiek op de snelle in voering van het nieuwe onder wijssysteem heeft de onderwijs raad nog problemen met de in houd van de profielen. Zo zou er te veel cultuur in het profiel cultuur en maatschappij zitten. Het is beter om daar maat schappijleer en filosofie in on der te brengen, schrijft de on derwijsraad in een advies aan destaatssecretaris. Die twee vakken bevorderen een soepele overgang naar het hoger onder wijs. den haag anp CDA-senator Andries Postma verwacht binnen tien tot vijf tien jaar een vergaande toena dering tussen Vlaanderen en Nederland. Hij sluit daarbij een nieuwe staatkundige con structie tussen beide Neder landstalige gebiedsdelen niet uit. Als einddoel denkt Postma aan de vestiging van een bondsstaat naar Duits model, waarbinnen deelstaten een grote mate van autonomie kennen. Postma, vice-voorzitter van de Eerste Kamer, lichtte zijn plannen toe in het actualitei tenprogramma Netwerk. Vol gens hem is een Vlaams-Ne derlandse verbintenis vooral om economische redenen in wederzijds belang. Postma schetst dat Vlaanderen econo misch ,,een zeer attractieve bruid" is en dat na samenvoe ging met Nederland een eco nomische macht ontstaat die de achtste plaats op de we reldranglijst inneemt. Grote Europese mogendheden zoals Duitsland en Frankrijk kunnen in dat geval niet meer om zo'n economische macht heen, al dus Postma. Andere partijen en ook par tijgenoten van Postma gaan schouderophalend aan sug gestie voorbij. De WD'er Weisglas zegt dat 'het char mante van België' nu juist is, dat het een apart en van Ne derland onafhankelijk land is. „En dat moet maar zo blij ven." PvdA-buitenlandspecia- list Van Traa noemt de kwestie 'net zo nutteloos als de discus sie over een republiek Neder land'. Zijn Belgische geestver want Louis Tobback sluit aan sluiting van Vlaanderen aan Nederland zonder meer uit, ofschoon hij de afscheiding van België in 1831 ooit een 'historische vergissing' noem de. kampen De eigenaar van deze speedboot had zich onge twijfeld wat anders voorgesteld bij het gezegde dat hij zijn scheepjes op het droge heeft. Gisteren belandde zijn speedboot op het asfalt van de Ketelbrug bij Kampen. De trailer met vaartuig achter zijn auto begon te slingeren na dat hij door een vrachtwagen werd ingehaald. Daardoor schoot de aanhangwagen los. Een achteropkomende auto kon de trailer niet meer ontwijken. Door de aanrijding werd de boot gelanceerd, vloog over de vangrails heen en belandde op het wegdek. foto anp Je wilt het lekkerste bakresultaat. Oók dat het lang meegaat en schoon blijft. Dat het schoonmaken een fluitje van een cent is. Wie alles wil komt bij Inventum terecht. Veili; trouwd, de kwaliteit is spreekwoor delijk. Slim ook, want deze friteuse houdt helemaal ondei vloeibaar vet net beneden de 100 "C; bakrestjes verbranden niet, dus ook geen luchtjes., vanaf 129,95. Vorig jaar oktober ontmoette hij haar 'on-line' op Internet. Ze werden hopeloos verliefd en in januari trouwden ze in de Vere nigde Staten. Nu zit de Neder lander Robin Teunissen al sinds 21 april in El Paso in Texas vast omdat hij een illegale vreemde ling zou zijn. Bij een plaatselijke kruidenier hoorden Amerikaan se grenswachten het Hollandse accent van Teunissen en vroe gen hem naar zijn paspoort. Zijn toeristenvisum bleek verlo pen en hij kreeg te verstaan dat hij uitgezet zal worden naar Ne derland. Zijn 31-jarige vrouw Catlii is radeloos. Volgens haar stond Robin op het punt het pa pierwerk te beginnen om een verblijfsvergunning te regelen toen hij gepakt werd. „Het is ironisch. Hier staat „de heilige huwelijksband", maar de immi gratiedienst wil deze breken", aldus Cathi, zwaaiend met het trouwboekje. Wat er gaat ge beuren is vooralsnog onduide lijk. De immigratiewetgeving in de VS is op 1 april veranderd, waardoor elk huwelijk tussen een illegale buitenlander en een Amerikaans staatsburger dat na 1 april is gesloten onwettig wordt. Maar Cathi en Robin trouwden al in januari en leef den sindsdien in Hobbs in de staat New Mexico. Cathi is desnoods bereid naar Nederland te komen, maar ze is bezorgd over haar drie kinderen uit een eerder huwelijk. „Het is wreed dat je na jaren wachten en hopen de liefde van je leven vindt en dat ze deze dan zo van je kunnen afpakken", zegt ze. ben. Thuis werd de licht bloed ende wond verbonden, waarna het slachtoffer noch zijn ouders er nog aandacht aan besteed den. Volgens een politiewoord voerder heeft de jongen geluk gehad dat hij niet dichter bij het oog werd getroffen. In dat geval had het schot hem blind kun nen maken, zegt de politie. De politie heeft een 17-jarige plaatsgenoot van het slachtoffer aangehouden op verdenking van het afvuren van de wind buks. Hij verklaarde dat hij het geweer vanuit een raam op de jongen had gericht, maar nooit de intentie had gehad de trek ker over te halen. Dat ging per ongeluk, aldus de dader. Opmerkelijke coalitie van milieugroep met Shell utrecht monica wesseling Ruim een half miljoen gezinnen in de Derde Wereld vóór het jaar 2002 voorzien van een eigen zonnecel waarmee de energie voor één huishouden kan wor den opgewekt. Dat is het plan van de Strategiegroep PV, een samenwerkingsverband van bedrijfsleven, de stichting Natuur en Milieu, adviesbureaus en de ovef- heid. Als het rijk 200 miljoen gulden geeft kan het doorgaan: een gesprek hierover met de ministers G. Wijers (economische zaken) en J. Pronk (ontwikke lingssamenwerking) staat eind deze maand gepland. De 'zonnecel-partners', waaronder Shell en de Franse olie/zonnecelmaatschappij NAPS plus een groot aantal banken, presenteerden gisteren hun zon necel-project. Voor de Derde Wereld kan de invoering van de zonnecel een fikse milieuwinst betekenen.Als energiebronnen worden nu kerosine en batterijen ge bruikt. De kerosine veroorzaakt luchtwegproblemen, de batterijen bodemverontreiniging. De zonnecel is veel schoner", aldus L. Reinders van de stichting Na tuur en Milieu. De banken waaronder Triodos en ASN gaan de cel len voorfinancieren: de gezinnen in de Derde Wereld kopen de zonnecellen, die ongeveer 1000 gulden per huishouden, kosten, op afbetaling. Shell en Naps ste ken geld in de ontwikkeling ervan. De rijksbijdrage van 200 miljoen is nodig om in de ontwikkelingslan den projecten op te zetten. Vooralsnog beperkt het project zich tot de ontwik kelingslanden waar als voorbeeldprojecten voor zon- ne-energie draaien. Dit zijn Bangladesh, Bolivia, de Fillipijnen, India, Indonesië, Kenia, Marokko, Sri Lanka, Suriname en Zuid-Afrika. Zonne-energie wordt in Nederland nog nauwelijks gebruikt. Dat komt om dat de prijs van de zonnecel nog veel te hoog in verge lijking met die van elektriciteit. De strategiegroep ver wacht dat de uitbreiding van de productie van cellen voor de Derde Wereld (500.000 gezinnen oftewel 25 MegaWatt) de kostprijs van de zonnecel zo sterk doet dalen dat deze ook in Nederland rendabel wordt. De zonnecel is in de Derde Wereld sneller rendabel: er is daar so wie so geen elektriciteitsnet en het stoken van petroleum, kaarsen en batterijen is een dure aangele genheid (20 tot 30 gulden per maand). Shell-man G. Boxhoorn verwacht dat de werkgele genheid in de zonnecelindustrie in Nederland met en kele tientallen zal stijgen, in de Derde Wereld wordt ook een aantal fabrieken opgezet. Het is voor het eerst dat een dergelijke coalitie (Shell, Natuur en Milieu en de bankwereld) de boer op gaat. rijswijk» anp Minister Ritzen (onderwijs) en de openbaar-vervoerbedrijven hebben hun onderhandelingen over de OV-kaait voor studen ten afgebroken. Zij konden het i gisterochtend niet eens worden over een nieuwe kaart. Afgesproken is dat Ritzen te ruggaat naar het kabinet. De bewindsman wil veel minder geld uitgeven voor de nieuwe kaart, die de huidige week/weekeindekaart moet ver vangen. Het verschil tussen zijn bod en de eis van de OV-bedrij- ven bedroeg onlangs 80 miljoen gulden. Studenten kunnen nu nog kiezen tussen een weekkaart en een weekeindekaart. Ritzen wil die keuze schrappen, omdat slechts weinig studenten de goedkopere weekeindekaart kiezen. Thuiswonende studen ten krijgen daarom voortaan verplicht een weekkaart, en stu denten op kamers een weekein dekaart. Tegen de versobering van de kaart is veel protest gerezen. Studenten hebben diverse ac ties op touw staan. In Amster dam bezetten zij onlangs de tramrails bij het treinstation Zuid/WTC en er zijn nog meer acties aangekondigd. De stu denten krijgen steun van onder anderen professor E. Bleumink, voorzitter van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Groningen. Hij meent dat de OV-jaarkaart voor studenten net zo goed kan verdwijnen als de plannen van minister Ritzen van onderwijs doorgaan. rotterdam gpd De politie heeft tandartsen ge vraagd mee te werken aan de opsporing van een Rotterdamse vrouw. Zij is volgens Justitie op 30 januari 1994 door een be ruchte Schiedamse crimineel vermoord. Haar lichaam is ech ter nog niet gevonden. De poli tie wil met de oproep de tand arts van de vrouw vinden om zo gegevens te verzamelen. Het is voor het eerst dat de politie gebitsgegevens vraagt voordat een lijk is gevonden. Tandartsen spelen wel regelma tig een rol bij het identificeren van slachtoffers van misdrijven en ongelukken. Het gebit van soms nauwelijks herkenbae slachtoffers wordt vergeleken met informatie die de tandart sen in hun administratie bewa ren. Het verzamelen van bewijs in de moordzaak heeft toppriori teit voor de Rotterdamse politie, ondanks het feit dat de vrouw, die in de Maasstad woonde, al ruim drie jaar wordt vermist. Op basis van getuigenverklarin gen houdt de politie de Schie damse crimineel, die ook nog wordt beschuldigd van invoer van cocaïne, het schieten op agenten, het helpen bij een ont snapping uit de Rotterdamse gevangenis, verantwoordelijk. Alleen zonder lijk is de be wijslast wellicht (te) mager. Officier van justitie Wesseling weet niet of er al een tandarts heeft gereageerd. „Als we straks een lijk vinden, kunnen we het direct toetsen aan de gebitsge gevens. Er is al veel gedaan om deze zaak op te lossen. We zijn zelfs in de weer geweest met in- frarood-camera's op de plek waar ze vermoord zou zijn."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3