Martin Jol heeft strijdplan klaar 5JZ 2 wacht op een strafschop Rijnsburgse speaker moet zijn mond houden Arbiter stopt wegens 'scheidsrechteroverschot' Peter van Duyn krijgt onevenredig veel kritiek' Sport handeling op de A44 NSDAG 7 ME11997 fVB neemt Hindstore uit competitie ^m» Hindstore is door de KNVB uit de strijd om de natio- zaalvoetbalbeker en uit de play-offs van de competitie ge en. De voetbalbond loopt hiermee vooruit op de uitspraak le tuchtcommissie, die donderdag 15 mei bijeen komt. De B heeft het besluit genomen na het horen van de officials laandagavond in Tilburg aanwezig waren bij de eerste fina- jstrijd om de nationale zaalvoetbalbeker tussen Bunga ti en Hindstore uit Haarlem. Deze wedstrijd werd na afloop erd door een massale vechtpartij. inchester United kampioen ■n» Manchester United is kampioen van Engeland. De van de Nederlandse reserves Jordi Cruijff en Raimond van iuw kwam gisteren zelf niet in actie. De overgebleven con- iten Liverpool en Newcastle United kwamen niet tot winst, ooi verloor met 2-1 bij Wimbledon. Newcastle United le met 0-0 gelijk bij West Ham United. Voor Manchester ld betekende het de vierde titel in de afgelopen vijf seizoe- merink en Schultz niet in Rosmalen men» Jan Siemerink ontbreekt tijdens het grastoernooi van ïalen, van 16 tot en met 22 juni. De Rijnsburger verdedigt in fde periode zijn overwinning van vorig jaar in Nottingham, {vrouwen laat Brenda Schultz verstek gaan. Ze neemt deel iet toernooi van Eastbourne. De Heemsteedse bereikte met ganisatoren in Brabant geen overeenstemming over het i Calderwood naar NEC :g« Jim Calderwood wordt met ingang van het nieuwe ialseizoen de trainer van NEC. Of de Nijmegenaren nu de- (ren of niet, de Schot houdt zich aan zijn tweejarige con- dat hij in De Goffert ondertekende. llemze raakt koppositie kwijt Willemze is er niet in ge- de koppositie bij het SlK Jeugdschaak vast te n. Zijn medekoploper en tander Martijn Dam- zette de partij aanvanke- pdanig slap op dat Jeroen lat bijna alles kon. Dat hij (aarin vergist had bleek vlartijn een klein maar jam voordeeltje had we- bewerkstelligen. Dit voor- I zette de Limburger des- om in de volle winst por hij nu een punt los is en van de naaste concu- nis de Vreugts spel komt |ht uit de verf tijdens dit pi. Ook deze ronde kwam jen Dolf Meyer slecht te Hij kon zijn stelling weer anzien geven door een Somen pionoffer weer te rug te geven. In de tijdnoodfase die toen volgde liet hij zich een pion afsnoepen. Veel spijt zal hij daarvan niet gehad hebben want hij was het vervolgens die zijn tegenstander de dame af nam en daarmee de partij be sliste. Linda Jap Tjoen San verdub belde haar score door van Christiaan Kuitert te winnen. In een partij met wisselende kan sen trok zij uiteindelijk aan het langste eind. In de lagere groepen doet Thomas Willemze het rustig aan. Na driebonden heeft hij nog maar 1.5 punt verzameld en staat-hij qua rating op een te lage gedeelde elfde plaats. Ook Frank Erwich uit Wassenaar kent een zwakke start. Hij zou op basis van zijn ELO-rating eveneens hoger moeten staan dan de gedeelde zeventiende plaats waarop hij zich nu be vindt. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 RIJNSBURG ROB VAN DER ZANDEN Peter van Duyn gaat zijn heil zoeken bij de w Katwijk en de supporters van Rijnsburgse Boys hebben onbedoeld bijgedragen aan die transfer. De voetballer vindt dat hij op Middelmors niet de waardering krijgt die hij verdient en zoekt een warmer nest. „Ik heb zelfs overwogen om te stop pen," zegt de 25-jarige speler. Bij bestuur en technische staf heerst teleurstel ling, maar ook begrip voor het standpunt van Van Duyn. Volgens trainer Arie Kurver is Peter van Duyn een goede voetballer die te vaak wordt uit gefloten. „Het is gewoon een topper, maar ken nelijk vindt niet iedereen dat. Hij krijgt langs de lijn onevenredig veel kritiek. Dat commentaar komt niet van mij. Sterker: als ik was gebleven bij Rijnsburg was Peter van Duyn ook gebleven." De trainerswissel op Middelmors (volgend seizoen komt Henk Wisman van Quick Boys naar het bloemendorp) is dus kennelijk ook van invloed op Van Duyns vertrek. De speler zelf'zegt dat het inderdaad 'meerdere factoren' zijn die hem deden besluiten om een andere club te kiezen. „Afgelopen weekeinde was ik op TV West en toen ontstond de indruk dat ik emotioneel zwaar gebukt ga onder de kritiek van af de tribunes. Maar het was een interview waar vrijwel alles uitgeknipt is behalve dit onderwerp. De nadruk is nu komen te liggen op de suppor ters van Rijnsburg, maar zij zijn slechts een van de oorzaken. Het gaat om meer 'dingen die mij door de jaren gingen tegenstaan bij Rijnsburg. Ik zit vanaf mij zeventiende bij deze club en heb in deze fase geen zin om er verder iets over te zeg gen. Ik wil de laatste weken bij mijn club waardig afsluiten." Secretaris Gerard van Zuylen vindt het niet leuk dat de avontuurlijke libero vertrekt. „Het is jam mer. Peter van Duyn is door het bestuur en de technische nooit bekritiseerd. Hij hoort de din gen uit het publiek erg goed en is daar gevoelig voor. Misschien moet je daar boven staan want je doet het voor de mensen langs de kant toch nooit goed." Kurver heeft veel gepraat met Van Duyn, maar het onbevredigende gevoel blijft bij de spe ler. Kurver: „Hij is gevoelig voor geluiden vanaf de tribune. Peter heeft een speltype waar veel ri sico inzit en dan kan er wel eens wat mis gaan. Maar we hebben het hier wel over een van de be tere amateurspelers die zo maar blind zes jaar in de top mee kan." Peter van Duyn: „Ik weet dat ik lakoniek over kom in het veld. Dat is mijn stijl van spelen, het zit er gewoon in. Maar de mensen vergeten zeker dat ik altijd mijn stinkende best doe en veel laat voor het voetbal. Op een bepaald moment was het over bij mij en wilde ik stoppen of in elk geval weg. Toen kwam Katwijk in beeld en was de keu ze snel gemaakt." ROTTERDAM GPD Het aftellen is begonnen. Morgen staan Roda en Heeren veen in de bekerfinale. De Friezen voor de tweede, de Limburgers voor de vierde keer. De wedstrijd in de Kuip kan alle kanten op. ,,Dat is nu net het aantrekkelijke," al dus Roda-trainer Martin Jol. „Met een topclub als finalist stond van tevoren vast wie de beker zou pakken. Daar is nu geen sprake van." de UEFA Cup." Het neemt niet weg dat de spanning morgen te snijden zal zijn. Jol: „Je hoort zo vaak: 'we moeten proberen de druk van de ketel te halen'. Waarom? Spanning hoort erbij, die wil ik helemaal niet wegnemen. Het team weet dat het historie kan schrijven." Dat geldt ook voor Jol zelf. Als coach debuteren in het betaald voetbal met een be ker. „Zou niet gek zijn," grijnst hij. „Nederlands kampioen worden met de amateurs is ei genlijk moeilijker, omdat je dan een veel langere weg moet af- lèggen. Maar dit spreekt veel meer aan. Het zou uiteraard het hoogtepunt voor mij zijn, maar dat geldt ook voor Foppe de Haan." Om de Amstelcup in ont vangst te mogen nemen moet Roda afrekenen met een tech nisch sterke tegenstander. Op een veld dat gezien de weers verwachtingen wel eens zwaar zou kunnen zijn. „Misschien is dat in ons voordeel," denkt Jol hardop. „Het is echter onzin te stellen dat Heerenveen niet kan knokken. Kijk maar eens naar Toch vindt Jol dat de tegenstan der licht favoriet is. „Liever had ik het andersom gezien, maar je moet reëel blijven. Heerenveen draait na de winterstop uitste kend. Wie ben ik dan om te roe pen dat wij de meeste kans heb ben." Roda werkte zijn laatste com petitiewedstrijd af op 25 april, Heerenveen moest afgelopen zaterdag nog aan de bak tegen De Graafschap. „Dat maakt niet zo gek veel uit," denkt Jol. „Heerenveen heeft bijna een week de tijd gehad om te her stellen." Bovendien was de in spanning van de Friezen in Doetinchem niet bijster groot. Gevolg was dat de formatie van Foppe de Haan drie punten liet liggen en Roda tot zijn opluch ting de achterstand in de rang schikking niet zag groeien. Zo dat beide clubs nog volop in de race zijn voor Europees voetbal. „Dat is prettig," benadrukt Jol. „De verliezer van de bekerfinale heeft dan nog een goede kans om zich voor volgend seizoen te plaatsen voor het toernooi om Martin Jol (rechts) en Heerenveen-trainer Foppe de Haan met de beker waar het morgen allemaal om gaat. de achterhoede van die ploeg." Welke acteurs morgen zullen opdraven voor het spektakel stuk wordt nog even stilgehou den. Bij Roda ontbreekt alleen René Trost. Heerenveen kent geen problemen en verwacht de bijna van een blessure herstelde Alex Pastoor en Tom Sier, die kampt met de naweeën van een darminfectie, te kunnen opstel len. „Ik heb het elftal in mijn hoofd," aldus Jol. „Mogelijk dat het iets afwijkt van het team dat tegen RKC aantrad. Bij Heeren veen speelt een zekere Tomas- son." Een lichte glimlach siert het gelaat van de Roda-trainer. Het strijdplan is klaar. „Ik wil dat ze als tijgers vechten." Westerhof bij Ajax hoofd opleidingen GRONINGEN ANP Hans Westerhof wordt hoofd opleidingen bij Ajax. Hij volgt Co Adriaanse op die met ingang van het komende seizoen coach van Willem II is. We6terhof (48) krijgt assistentie van oud-inter national John van 't Schip, die na een stageperiode van een jaar bij Jong Oranje jeugdtrainer bij Ajax wordt. De Groninger, voormalig gymnastiekleraar en instructeur in het leger, kreeg op 25 februari ontslag bij FC Groningen als trainer-coach na een reeks slechte resultaten van de noor delijke eredivisieclub. In de laatste wedstrijd onder leiding van Westerhof verloren de Gro ningers met 6-1 van Vitesse. De oefenmeester was bezig aan zijn derde seizoen bij de club, die hij ook diende van 1989 tot 1992. Hij had zijn contract kort voor zijn ontslag nog verlengd. Remise Kasparov NEW YORK RTR De derde partij tussen de Russi sche wereldkampioen schaak, Kasparov, en de IBM-super computer Deep Blue is vandaag in remise geëindigd. Beiden staan nu op 1,5 punt met nog drie partijen te gaan. M ij Bijdragen: Loman Leefmans, Rob Onderwater, Rob van der Zanden an nog wel even duren irdat de kampioen in de derde klasse A van de bekend is. SJZ 2 heeft de ïapieren maar de kans is lat de Zoeterwoudenaren en breed aan de Spaan- 's, op het Centraal Mas- bp Terschelling rondhan- i de uiteindelijke beslis- dt. het geval. SJZ is al een litgespeeld en heeft vijftig 1 vergaard. WSB 3 staat echts één punt achter iet duel tegen hekkenslui- mpwijk 2 is niet in de ferwerkt. De confrontatie die twee werd pakweg tonden voor tijd, bij een nd gestaakt, op het mo- lat Stompwijk een straf- mocht nemen, nning is in Zoeterwoude len. Wordt die strafschop dan is Sint Jan 2 kam- Wordt de penalty gemist, lgt een beslissingswed- Ussen WSB en SJZ. De wijkerhouters kunnen ig de titel voor zich opei- or in de resterende twee ïn er zelf een paar in te De uitkomst van deze onver valste voetbal thriller laat nog even op zich wachten. Het is namelijk nog onbekend is wan neer het restant wordt afge werkt. Sterker nog, de tucht commissie der KNVB heeft zich nog niet eens over het gestaakte duel gebogen, laat staan dat er een datum is vastgesteld voor de eventuele beslissingswed strijd. „Héééélfrustrerend", vindt SJZ-trainer Bert Kort. „Want wat is er nou mooier dan spelend kampioen worden. Ik begrijp best dat de tuchtcommis sie tot het einde van de competi tie heeft gewacht om te zien of het uitspelen van die wedstrijd nog van belang is. Maar we zijn nu bijna tivee weken verder en weten nog van niks. We hebben het geluk dat het eerste nog na- competitie speelt en dus met de selectiegroep doortrainen. Toch voorzie ik dat de eersten binnen kort afhaken. Eén lichtpuntje voor Kort en zijn mannen: nog even en SJZ 2 is de allereerste kampioen van seizoen '97-'98. H is bestemd voor louter pverkeer. Maar 'levens orden, met daarop joe- p auto's getekend, en [dingen als 'GATERUG' aan Hennie Cornet zater- ft besteed. De voorzitter gstgeest had voor één aling aan de hele wereld 1 de snelweg te voet. De |ter van een toch geres- rde club als Oegstgeest op de snelweg. Een noet alles in zijn leven 1 meegemaakt. ?es kwam van het Blauw veld in Wassenaar en was inaar de kantine van de itgeest. Cornet, in bezit 1 auto en fiets, had zich- plicht om in de benen- te stappen. gstgeest zich handhaaft, ik lopend naar de kanti nt! Cornet de selectie vo- ek voor. fek voo! het dit seizoen zeer matig presterende Oegst geest een voorname inspiratie bron te zijn. De geelhemden speelden een van de betere wedstrijden van het seizoen. Ze degradeerden Sportvereniging '35 en verplichtten hun voorzit ter tot een behoorlijke inspan ning. Cornet kon er niet meer onderuit. Hij legde de afstand van een ki lometertje of tien af in anderhalf uur. In gezelschap van een ex- bestuurslid. Cornet: „Die man was solidair. En het was daardoor best gezellig. Het was voor mij en de club natuur lijk een prachtige dag. En dan doe ik zoiets graag. Maar sinds wanneer ziet u een snelweg voor een wandelpad aan? Cornet: „Ach, de kantine lonkte en over de snelweg was het korter. Dat mag toch wel,oor één keertje?" Speakers zijn er om opstellingen en scores door te geven. Daarbij moeten ze het publiek op de Hoogte houden van de perikelen op de andere velden. Wat doet de concurrent? Ruststanden, eindstanden, u kent het wel. De omroeper van Rijnsburgse Boys, Hans Oud- water, deed afgelopen zaterdag keurig zijn werk bij de wedstrijd tegen Scheveningen. Hij meldde op Middelmors een tussenstand van ASWH - Lis- se, een wedstrijd die een half uur eerder was be gonnen. Zeer relevante informatie van de spea ker, want Lisse is de directe concurrent van Sche veningen. „De stand bij ASWH - FC Lisse is 2-0, schalde het door de luidsprekers. Goede informa tie, niks van gelogen. Kwestie van service aan het publiek op de tribunes. De woorden van Oudwater vielen echter hele maal verkeerd in het Scheveningse kamp. De be stuurders en voetballers kregen het Spaans be nauwd van de speaker. De wedstrijd was niet eens begonnen, maar de Scheveningers vonden dat de man achter de microfoon zijn mond moest houden. Er ging een verzoek naar het Rijnsburg-bestuur en vervolgens werd Oudwater de mond gesnoerd. Pas later op de middag mocht hij de eindstand van Lisse (3-3) doorge ven. De reactie van Scheveningen-kant doet wat over spannen aan, maar voorzitter Wim Roos vindt van niet. „Ik vind dat de druk al groot genoeg is voor de jongens op het veld. Als die speaker dan vlak voor de aftrap met die tussenstand komt, dan hebben wij dat liever niet. Secretaris Gerard van Zuylen van Rijnsburg had geen moeite om in te gaan op het verzoek van de tegenstander. Wij hadden geen belangen meer, maar ik kon me voorstellen dat Scheveningen nerveus werd van de tussenstand. En ze stonden al stijf van de span ning. Laat ik het zo zeggen: ik vond het een rede lijk verzoek en daarom zijn we ze tegemoetgeko men. Ik vind daarbij dat de KNVB gewoon had moeten zorgen dat de wedstrijden in dit stadium gewoon allemaal om 15.00 beginnen, dan heb je dit probleem niet. Hans Oudwater was aanvankelijk niet zo blij met de muilkorf die hij om kreeg. „Het is toch sendee aan je toeschouwers? En ieder een wil toch spanning in die hoofdklasse? Nou dan. Toch zegt hij wel iets te voelen voor de Scheve ningse reactie. „Ach, natuurlijk kan ik me de filosofie van Sche veningen wel indenken. Ik kan me nog herinneren dat Rijnsburg tivee jaar geleden in de tweede klas se uit bij Spirit speelde. Het was de voorlaatste wedstrijd. Excelsior Maassluis, een andere kampi oenskandidaat, stond in de rust achter. Trainer John Eelman verzocht iedereen om die stand ge heim te houden voor de spelers, maar er was een supporters die vlak voor de tiveede helft toch iets riep naar de voetballers. Nou, ze raakten geen pe pernoot na rust en de Rijnsburgse promotie werd nog een paar weken uitgesteld. Een tussenstand doorgeven is dus wel eens van invloed. Oudwater kan over anderhalve week als Rijns burgse Boys - Lisse op de rol staat opnieuw een verzoek verwachten, nu uit het Lisse-kamp. „Daar ben ik op voorbereid. Ik ga voorde wed strijd met de trainer van Lisse, Ted Immers, pra ten. Dan weet ik waar ik aan toe ben. Het aantal scheidsrechters in het amateurvoetbal is de laatste jaren schrikbarend afge nomen en is nog steeds dalen de. Ook dê Oegstgeester referee Hans Sirag houdt het na 22 jaar eerst op het veld en later in de zaal te hebben gefloten voor ge zien. De reden: er is een over schot aan scheidsrechters waar door Sirag niet meer wordt aan gesteld op het niveau dat hij ge wend is. Dat schreeuwt om uit- Sirag: „Ik floot de laatste jaren vrijwel iedere week in de Leidse hoofdklasse van het zaalvoetbal. Door de herstructurering bij de KNVB (het samengaan van de afdelingen Leiden en Den Haag en de afschaffing van de lande lijke tweede divisie, red.) ont stond maar één nieuwe hoofd klasse. voor het hele district West 3. Daar kwamen zowel alle Haagse als Leidse hoofdklasse- scheidsrechters voor in aanmer king. Kortom, er waren er te veel. De leidsman moest noodge dwongen af en toe genoegen nemen met een zaalpotje op een lager niveau. „Dat kreeg stee.Is meer de over hand. Niet dat ik wat heb tegen zaalvoetbal in de lagere klassen. Maar als je eenmaal een be paald niveau aankan, de pro motie naar die klasse hebt be haald. moet je daarop ook zo veel mogelijk acteren. Trouwens, sinds de winterstop heb ik vrij wel geen enkele partij meer toe- gewezt En dus stuurde Sirag een briefje naar de bond waarin hij zijn on genoegen uit en meedeelt dat hij stopt. Deze beslissing is een rechtstreeks gevolg van het de motiverende aanstellingsbe- leid van de weixgroep scheids- rechterszaken, zo schrijft hij. „Wat dat stoppen betreft, de deur stond wat mij betreft nog op een kiertje als ze mij wat uit leg hadden verschaften beter schap beloofden. Maar op mijn schrijven is helemaal nooit een antwoord gekomen. Hoofd scheidsrechterszaken Ton Klaassens uitZoetermeer kent de problemen van Sirag. „Voorzes wedstrijden in de week hadden we ongeveer achttien man beschikbaar. Bij de her structurering van de KNVB stond vast dat sl heidsrechters er niet op achteruit mochten gaan, maar dat bleek eenvoudigweg niet te verwezenlijken. De spoe ling werd te dun. Maar mag er worden aangeno men dat alles in het werk wordt gesteld om Sirag voor het arbi terkorps te behouden? „Uiteraardproberen we het ie dereen zo veel mogelijk naar de zin te maken en te behouden. Hoe? daar laat ik me niet over uit. Dat zijn interne zaken waar ik persoonlijk wel wat op kan zeggen maar ik vind dat een aangelegenheid van de scheids rechterscommissie. Trouwens, ik weet zeker dat Sirag antwoord heeft gehad. Hoe dit spelletje verder gaat, is niet relevant maar Sirag is zeker niet de eerste man-in-het-zwart die openlijk klaagt over het aan- stellingsbeleid. Wellicht ver dient het aanbeveling om bij de KNVB iemand aan te stellen die bemiddelt tussen ontevreden arbiters en de commissie. De naam voor die nieuwe functie is niet zo moeilijk te bedenken. Onze suggestie: 'scheidsrechter scheidsrechterszaken

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25