torenflats ^eiderdorp tan de baan iVerwendag Een stratenmaker die Shetlandpony's fokt Orgeltje voor een hoempapa-orkest "braaien" Intratuin! frikbord h Leiden Regio Jirectie beleggingsbedrijf rijgt 240 uur werkstraf ^sintratuin Archeon: meer museum, meer doe-park Schadevergoeding voor gestrande passagiers Donderdag wordt een feestelijk genoegen. Trintratuin 'ENSDAG 7 ME11997 973 :n, IP le hangen in elke supermarkt: de prikborden met kaartjes "vaarop particulieren goederen 0(« koop aanbieden, een oproep doen of hun diensten r(jianbevelen. Vaak gaat het om cryptische boodschappen die de nieuwsgierigheid lel opwekken. In de rubriek Prikbord het veitiaal achter de korte berichten. Deze week komt het kaartje, voor de verandering, uit twee supermarkten: C1000 aan de Herenstraat en Hoogvliet aan de Breestraat. d 0 Warmond moet minima gaan opzoeken tyhouder Huigen haalt bakzeil VOORSCHOTEN DORITH LIGTVOET I plan van wethouder C. Huigen (WD) voor torenflats de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp gaat niet door. "andere leden van het gemeentebestuur vinden dat niet mag uitsteken boven de bestaande flats. de villa's zijn geschrapt uit het plan om het gebied ;en Santhorst en Winkelhof een ander aanzien te ge- der woningen betekent ook minder 'mondaine' inrich- van het gebied. Door veel gingen te bouwen wilde wet- Bler Huigen een aantal 'luxe' zieningen bekostigen, zoals 1 muziektent en een thee- Wat nu wel en wat niet is nog niet precies lelijk. ;t schrappen van de toren- H betekent volgens wethou- ■V. van Dijk (BBL) 'een aan- lijke tegemoetkoming aan ewoners'. „Het kost wel een k boel opbrengsten, maar het Weent wel een bescherming ■het woon- en leefklimaat." ^wel de hoge flats als de vil- 'zouden de omgeving wel zwaar belasten, aldus Van „Dan moesten er ook weer zoveel parkeerplaatsen bijko men en dan kreeg je wel erg veel steen en blik. Door de vil la's zou een aantal flatbewoners bovendien zijn uitzicht verlie zen." Het plan voor torenflats tegen de koppen van de flats aan de Laan van Ouderzorg aan, stuitte de afgelopen tijd op weerstand van zowel omwonenden als de politiek. Het was hun allemaal veel te massaal. De eigenaren van de flat aan de Merelstraat willen eigenlijk helemaal geen woningen tegen hun flatge bouw aan. Voor de huurders vereniging van de Vogelwijk flats zijn alleen schuin aflopen de terras-appartementen be spreekbaar. Wethouder C. Huigen (WD) is wegens vakantie niet bereik baar. Een Shetlandpony met een veulen. Dat is een leuk gezicht, al is het niet opmerkelijk. Twee Shetlandpony's met kroost, dat valt al meer op. Maar zeven merries die met zeven veulens door de wei heen dartelen, dat komt zeker in de randstad niet alle dagen dag voor. De Voor- schotense stratenmaker Joop Douwes is de trotse bezitter van vijftien bontgekleurde mi- nipaardjes. Zwart-bont, een vos, een rood-bonte vos, een zwarte merrie. Douwes heeft Shetlan ders in vele kleuren en maten. Vanaf zijn zestiende heeft hij allerlei soorten pony's gehad, maar de laatste negen jaar legt hij zich toe op het fokken van Shetlanders. „Ze zijn - ook door hun geringe grootte - ge makkelijk te houden. Boven dien is het een sterk ras en zijn deze pony's leuk voor mijn kin deren." Douwes beleeft vooral plezier aan het fokken. „Je weet nooit wat voor kleur er nu weer uit komt", zegt hij wijzend op een van zijn merries. „Dit paard heeft twee bonte veulens gehad en wierp twee weken geleden opeens een vos." Zelf heeft hij geen voorkeur voor een bepaal de kleur. „Als ik voor de markt zou fokken, zou ik me toeleg gen op voskleurige en bonte Shetlanders want die zijn op dit moment erg in de mode. Maar ik wil dat niet. Ik vind elke kleur fraai", vertelt hij, terwijl hij een nieuwsgierig veulen op de rug klopt. „Als een veulen maar goed gebouwd is, dat is voor mij het voornaamste." De veulens die in het weiland rondrennen, zijn nog geen maand oud en blijven vijf tot zes maanden bij hun moeder. Daarna worden drie jonge hengsten verkocht, de vier merries houdt Douwes waar schijnlijk. De stratenmaker be zit al een goede hengst: vol- Voorschotenaar Joop Douwes met zijn dochter Chantal (links) en nichtje Mariëlle. Zij helpt bij de verzorging en bedenkt namen voor de veulens. FOTO LOEK ZUYDERDUIN doende voor de hele groep merries. „De hengstveulens worden meestal verkocht aan particulieren. Maar aan wie ik ook verkoop, ik vraag er altijd zo n prijs voor dat ze niet bij de slager belanden." De hengst die verantwoorde lijk is voor de zeven nakomelin gen heeft Douwes zelf gefokt. Om onrust onder zijn kroost te voorkomen, staat de zwarte po ny apart. Douwes is er trots op dat het dier is goedgekeurd door het stamboek. „Ik ben een van de weinige Shetlandbezit- ters in Zuid-Holland die een zelf gefokte hengst door de keuring kreeg. Moet je nagaan, er deden in deze categorie hon derdveertig hengsten mee en slechts twintig werden er goed gekeurd." Het fokken van Shetlanders is af en toe een tijdverslindende hobby. Vooral de afgelopen we ken toen de merries op het punt stonden om te bevallen, hebben Douwes en zijn vrouw weinig nachtrust genoten. „Ik wilde bij elke bevalling aanwezig zijn. Daarom hadden de merries een band met een zender om hun middel. Als de pony's op hun zij gingen liggen om te werpen, ging er bij mij thuis een pieper af. Maar ja, de merries wilden ook nog wel eens zomaar gaan liggen. Dan ging die pieper 's nachts vijf keer af en kon ik er elke keer voor niets uit." Gelukkig maakt de aanblik van veertien gezon de pony's een hoop goed. De Shedanders zijn overigens opvallend mak en laten zich over het algemeen gemakkelijk aaien. Douwes vindt dat leuk voor zijn kinderen, maar ziet er tegelijkertijd een gevaar in. Hij wil daarom niet dat het weitje waar de pony's staan nader wordt omschreven. „Er worden de laatste tijd steeds meer Shedanders gesto len. Ze zijn zo klein, hé. Kijk, je tilt een veulen zo op en laadt het dier in een auto. Ik ben blij dat mijn pony's op deze plek redelijk beschut staan. Het is afschuwelijk om via diefstal je dieren kwijt te raken." Er zijn voldoende mogelijkhe den om de minima in War mond waar nodig wat extra steun te geven. De vraag is ech ter hoe die mensen kunnen worden bereikt. Dat blijkt uit de discussienota gemeentelijk mi nimabeleid die de commissie burgerzaken en bestuur giste ren besprak. Uit de reacties op de nota blijkt dat het gemeentelijk mini mabeleid op brede steun kan rekenen. De ouderenbonden doen echter ook suggesties om het beleid uit te breiden. Zij pleiten onder meer voor verrui ming van het kwijtscheldings- beleid en deelname aan het project welzijnsbezoek ouderen. In d,e commissie was men het er gisteren over eens dat een waterdicht systeem om ieder een die voor hulp in aanmer king komt ook te bereiken niet bestaat. Toch moet er meer voorlichting komen, terwijl ook hulpverleners nadrukkelijk kun nen worden ingeschakeld. Sport- en andere verenigingen zouden een grotere rol kunnen spelen bij het signaleren van probleemgevallen. Commissie lid A. Willemze omschreef dat als 'bemoeizorg'. „Niemand mag aan zijn lot worden overge laten", zo vatte zij dat samen. Vier gewonden BENTHUIZEN» Vier inzittenden van twee auto's zijn gisteren naar een zieken huis vervoerd, nadat beide voertuigen op de kruising Ge- meneweg/Hoogeveenseweg op elkaar botsten. Het ongeluk ge beurde toen een Goudse auto mobiliste vanaf de Gemeneweg het kruipunt opdraaide, vlak voor een auto die uit Boskoop naderde. De laatste kon niet meer op tijd remmen. Hanneke neemt met enige weemoed afscheid van haar orgeltje. loze put van het negatieve saldo van Regio Effekt, zodat zij in werkelijkheid nooit aandelen bezaten. Dan was er nog de kwestie van een valse schuldbe kentenis ten bedrage van twee ton die de 53-jarige directeur opstelde. Die schuld aan Regio Effekt was gewoon verzonnen om derden de indruk te geven dat Regio Effekt er financieel beter voorstond dan het geval leek (en ook was). Volgens de rechtbank hebben de veroordeelde mannen het al gemene vertrouwen in financië le instellingen 'ernstig geschon den'. De aanklager had twee weken geleden tijdens de be handeling van de zaak twaalf maanden cel, waarvan zes voor waardelijk, geëist en had daarbij tevens laten weten er geen be zwaar tegen te hebben als de rechtbank het onvoorwaardelijk deel van die straf zou omzetten in een werkstraf. De rechtbank noemde die eis 'uiterst mild' maar ging er toch in mee, om dat aan de andere kant het strafrechtelijk onderzoek tegen het tweetal 'onwenselijk lang' heeft geduurd. Orgelfeesten? „We nodigden met het hele huis wat vrien den uit en haal den een de Cranberries, zeg maai" de leukere rockmuziek. Zelfs de buren stonden soms op de tafel te dansen." Toen Hanneke twee maan- r den geleden naar ^ScJj een klei- studentenhuis in het centrum verhuis de, was er voor het orgeltje geen plaats meer. Tot grote vreugde van haar oude huisge- paar ,Tek00n. I flessen v°Or 0£ wijn m öe//e Qr huis. En dan e®fejj dansten en zongen we 1 k \fj, op de muziek van het orgel", v zegt Hanneke (20). Zelf spelen kan de psychologiestudente uit Wijlre niet en daarom diende het voor haar met name als de coratie. „Ik heb hem ooit ge kregen van mijn opa. Hij be heerde een tweedehandszaakje met van-alles-en-nog-wat in Sittard", vertelt ze. Maar net als in een zielig sprookje, gunde niemand het mini-orkestje een blik waardig. „Het stond daar maar in een .hoekje weg te kwijnen en mijn opa had meer ruimte nodig." En omdat het altijd wel leuk was om er wat plantjes op te zetten, nam ze het orgeltje maar mee naar huis. Toen ze anderhalfjaar geleden in Lei den ging studeren, werd het in strument in de boedelbak van haar ouders geladen. „Echt zwaar is 'ie niet en dat is vooral makkelijk voor die hoempapa orkestjes", meent Hanneke. In Leiden bleek het orgeltje een schot in de roos. Omdat het in haar nieuwe huis meer leven in de brouwerij bracht, bespoe digde het de integratie. „De mentaliteit is hier in het westen heel anders dan in Limburg, dus het was toch even wennen. Maar mede dankzij het orgeltje viel het achteraf nog wel mee", zegt ze. Voorlopig had ze het maar in de keuken gezet, tot grote vreugde van de muzikale huisgenoten. Het orgeltje bleek opeens bijzonder populair en er werd elke dag wel op ge speeld. „Een beetje als Oasis en noten, maar 'die wilden er niet voor betalen'. „En ik wil er toch wel wat voor hebben. Het heeft een bepaalde waarde en ik kan het geld goed gebruiken", zegt ze. Ze wil in de zomervakantie naar Rome en dat kost het een en ander. „Toen ik mijn opa over mijn plannen vertel de. zei hij 'doe maar, niet minder dan 200 gulden voorvragen'." Ze vindt het afscheid van haar orgeltje wel 'jammer', want ze heeft zich inmiddels aan het ding gehecht. Maar als ook nu niemand hem wil hebben? Hanneke: „Dan laat ik hem hier nog even staan, tot er een oplossing gevonden wordt." Want weggooien, dat nooit. „Daarvoor hebben we te veel met elkaar meege- maakt'lacht ze. I "Dat verdient hij niet." VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Jel. 071-5322203. HET GROENE WARENHUIS Boerderijen openen deuren op fietsdag LEIDEN Zo'n 150 boerderijen en tuin bouwbedrijven in Nederland zetten hun deuren tijdens de landelijke fietsdag op 10 mei open. Tussen negen en vier uur mogen belangstellenden een kijkje komen nemen. In onze regio kan dat op de kaasboerde rij van T. Beukeboom, Spook- verlaat 1 in Hazerswoude-Rijn- dijk. Dit bedrijf ligt op de fiets route van de VW Alphen. Ook kunnen fietsers terecht bij zui- velboerderij 't Geertje, Geerweg 7 in Zoeterwoude. De pakweg nog honderd in Glasgow gestrande passagiers, onder wie enige uit de regio Leiden, van de Canadese luchtvaartmaatschappij Royal Airlines zijn gisteren .doorge vlogen naar Toronto in Cana da. Zij waren drie dagen in Glasgow vast komen te zitten nadat hun vliegtuig motor- pech had gekregen. Bij aankomst in Toronto kregen zij van vice-president Desmond Ryan excuses en een bedrag van 350 gulden als schadeloosstelling aangebo den. Niet alle passagiers ac cepteerden dit bedrag als compensatie voor het geleden ongemak. Een aantal passa giers dien, eenmaal terug in Nederland, schadeclaims in. Passagiers die vanuit Glas gow terugvlogen naar Amster dam, krijgen naast de 350 gul den ook de vlucht naar Am sterdam vergoed, aldus een vertegenwoordiger van Royal Airlines in Nederland. Op vrij dag 9 mei vertrekt de tweede van de reeks chartervluchten van Royal van Schiphol naar Toronto. Met de Skottel Braai kunt u op een simpele manier braden, bakken en barbecuen. ALPHEN AAN DEN RIJN» ROBBERT MINKHORST Een beetje meer museum en een beetje meer doe-park. Het nieuwe Archeon in Alphen gaat morgen weer open en veel zal nog hetzelfde zijn als andere ja ren. Pas na het seizoen begint de grote volksverhuizing. Alle gebouwen uit de prehistorie verhuizen, het Sevilla-gebouw verdwijnt en een groot deel van de grond wordt afgestoten. Daar verrijzen de komende jaren im mers villa's, zo'n 750 in totaal. Voor het runnen van het ar cheologische themapark doen de nieuwe exploitanten Roest en Wald belasting- en organisa tieadviseurs en Van Vloten Mondial Catering een beroep op ongeveer honderd medewer kers. Een kleine helft is in dienst van Archeon. Veertig van de honderd medewerkers worden Archeotolk en vertellen afwisse lend in Romeinse, Middeleeuw se of prehistorische kledij aan bezoekers wat zij doen. Veel oud-werknemers van het park zijn teruggekeerd. De toegangsprijzen gaan om laag. Een kaartje kost morgen geen 24,50 maar 20; 65- plussers betalen 17,50, kinde ren van 4-12 jaar 15. Op maandag is Archeon voortaan gesloten. Het park is op tweede pinksterdag wel open. Met ABN Amro Projectont wikkeling en de gemeente is af gesproken dat het park min stens vier jaar blijft draaien, maar directeur Anneke Roest- Wald en hoofd Park en PR Ge rard IJzereef gaan ervan uit dat Archeon voorgoed is behouden. IJzereef, hoogleraar experimen tele archeologie, is geestelijk va der van Archeon en is dus nu na anderhalf jaar afwezigheid te rug. „Het is een verschrikkelijk mooi product waar ik nog steeds heilig in geloof." „Vroeger was een vaak ge hoorde klacht dat we dingen niet zouden hebben. Die waren er wel, alleen konden mensen ze niet vinden. Er zal dus veel direct contact met de bezoekers zijn." Roest-Wald: „We hebben de indruk dat de bezoeker meer behoefte had aan uitleg." In het Sevilla-gebouw komen daarom drie Archeotolken elke morgen vertellen wat er in het park te doen is. Ook wordt da gelijks een lezing gegeven. Vaste prik is verder het doe-uurtje tussen twee en drie 's middags. Bezoekers kunnen dan bijvoor beeld de strijd met een Romein- Overal! En, het is nog gezond en gezellig ook. Komt u maar kijken op Hemelvaartsdag, 8 mei, van 11.00 tot 16.30 uur. se gladiator aangaan. De Oersprong, een tijdmachi ne waarin de bezoeker werd voorbereid op een dagje Ar cheon, bestaat niet meer. IJze reef: „De techniek, computers en bewegende beesten, kostten onverantwoord veel geld. De Oersprong ging eigenlijk niet over waar het over had moeten gaan." De nieuwe directeur beseft dat het park de komende jaren zuinig moet zijn. „We werken met een kleiner budget dan de vorige eigenaren. En het is in eerste instantie niet voor zaken bedoeld die we graag zouden willen." Een enorme schuld heeft Archeon niet meer, maar de verkleining van het park gaat bijvoorbeeld het nodige geld kosten. Maar met een bezoe kersaantal dat tussen de 150.000 en 175.000 schommelt, is het park rendabel te maken. Vorig jaar kwamen een kleine 200.000 mensen naar het park. echtbank in Den Haag heeft ;ren twee directeuren van Alphense beleggingsbedrijf Effekt Holding - een Ëige Waddinxvener en een ige man uit Nieuwkoop - rdeeld tot 240 uur dienst- ïning en een half jaar voor- fdelijke gevangenisstraf we- valsheid in geschrifte en luistering. e twee voormalige employés I een bank in Nieuwkoop %n in '87 hun eigen beleg- -sbedrijf Regio Effekt begon- zonder al te veel beginka- zoals later pijnlijk duide- werd voor hun cliënten. Jn het bedrijf minder goed lopen, begon het tweetal, inider toestemming, met op- ïlof- op de aandelen van hun 3pten te speculeren. Regio Ef- verloor veel geld dat ten van de beheerde aandelen 5, een bedrag dat in de mil- ien liep. ok verdween er geld van nten die aandelen wilden en regelrecht in de bodem- Grote stamfuchsia of bellenplant; mams verwen je ui (p TL dubbel en dwars met deze decoratieve plant. Weelderig bloeiend, de hele zomer lang. Deze schoonheid verlangt een beschutte standplaats. Regelmatig bemesten met IntraKeur kuipplantenkuur. Hoogte 80-100 cm. Van 24,95 voor

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21