,en eigenzinnige winnaar met scoringsdrift Leiden Milieuraad: autoluwe binnenstad in gevaar door vertrek wethouder Een eindeloze kindersymfonie van glas op steen Leiden Regio Rechtswinkel stopt vreemdelingenrecht erlies parkeerruimte tiaanvaardbaar voor ewoners binnenstad INSDAG 7 MEI 1997 rco Buyn zegeviert in eerste ronde Leidse Start CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 /VB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. WEST Voor mensen wier vingers nog niet groen genoeg zijn, is er in de Slaaghboerderij, Lage Morsweg 102, een cursus 'opmaken van plantenbakken met eenjarige planten'. De cursus is op zaterdag 10 mei en begint om 11 uur. Deelname kost vijf gulden en bij het wijk team kunnen planten tegen inkoopprijs besteld worden. Voor meer informatie en aanmelden: Jan van Haastert, wijkteam stadsdeel West, tel. 071-5167643. ZUID-WEST Het Wagnerplein kan leuker. De saaie, weinig gebruikte speelplaats achter het winkelcentrum, moet zowel voor jongeren als ouderen aantrekkelijker worden. Een aantal weken geleden is er een bijeenkomst gehouden voor omwonenden en winkeliers, die mee mogen praten over een andere inrichting van het pleintje. CRONESTEYN Smaakt biologische voeding lekker? En hoeveel ener gie kun je met een fiets opwekken? De natuur- en milieumarkt op zaterdag 10 mei in het bezoekerscentrum van polderpark Crones- teyn geeft hierop antwoord. Van 9 tot 16 uur is er een programma vol lering en vermaak. Met speciale activiteiten voor kinderen, zoals het 'Afval-spel' of met bijenwas kaarsen rollen. Met de route beschrijving van de landelijke fietsdag, die langs de markt voert, kan men bij de kraam van het energiebedrijf EWR een gratis spaar lamp halen. PROFESSORENWIJK Een busbrug over het Rijn- en Schiekanaal zou meer gaan kosten dan de 10 miljoen gulden die de gemeente heeft berekend. Zo staat in de wijkkrant van de Vereniging Professoren en Burgemeesterwijk. De brug die ter hoogte van het Van Vollenho- venplein zou komen te liggen, is bedoeld om de nieuwe wijk Roomburg te ontsluiten. Rijkswaterstaat, die werkte in opdracht van de bewoners van de Professoren- en Burgemeesterwijk, heeft berekend dat de brug minimaal 12 miljoen gulden kost. Samen met verkeerstechnische aanpassingen en dergelijke komt het totaalbe drag op 20 miljoen gulden. Deze berekeningen zijn toegevoegd aan de bezwaren van de wijkvereniging en wijkbewoners tegen het ont- werp-bestemmingsplan voor de wijk. BINNENSTAD Op het speelpleintje bij de Haverstraat en de Gorte straat kunnen de kinderen vanaf volgende week niet meer glijden en schommelen. De schommel en de glijbaan verdwijnen, omdat de toestellen volgens de buurtbewoners te gevaarlijk zijn geworden. Toch hoeven de kinderen uit de buurt niet te treuren over het ver lies van de speeltoestellen. Want de gemeente maakt plannen om het pleintje opnieuw in te richten. BINNENSTAD De evenementenkalender is door de gemeente vast gesteld. Maar dat is voor buurtvereniging Maredorp geen reden om zich het komend jaar neer te leggen bij de toegestane overlast. Het bestuur van de vereniging roept in de buurtkrant Marepost de wijk bewoners op, om klachten over evenementen in de binnenstad te melden. Weliswaar kunnen zij hun klachten ook bij de gemeente kwijt, maar die is van plan om pas na een jaar haar evenementen- beleid te evalueren. Het bestuur wil al na een halfjaar kijken hoe het met de overlast is gesteld. En zo nodig de gemeente voorstellen om de evenementenkalender voor het tweede halfjaar aan te pas sen. BINNENSTAD Voetballiefhebbers, probeer het eens met je handen. In buurthuis De Pancrat is op vrijdagmiddag 9 mei een tafelvoet baltoernooi voor buurtkinderen van 11 t/m 15 jaar. Het toernooi duurt van drie tot vijf uur. Voor meer informatie: Chantal Merkel- bach, tel. 071-5126243. NOORD MEREN WIJK De kuilen en bobbels in het wegdek van de Kieviets-, Fazanten-, Kwartel- en Snippenhoek gaan verdwijnen. De ge meente is begonnen met de herbestrating van deze straten. Een werk dat enkele weken duurt. Begin volgende week wordt het weg dek van het Rozenpad aangepakt. HOUTKWARTIER Kinderen van ruim veertig scholen in Leiden lo pen op 7 juni rond het Lugdunumterrein weer de sponsorloop voor UNICEF. Vanaf woensdag 14 mei gaan ze langs de deuren op zoek naar sponsors. Die kunnen op een envelop aangeven voor welk be drag per gelopen kilometer zij de kinderen ondersteunen. Na de loop gaan de kinderen weer langs de sponsors om te tonen hoeveel kilometers ze hebben gelopen en om het toegezegde bedrag op te halen. De opbrengst wordt besteed aan het voorkomen van onder voeding bij kinderen in ontwikkelingslanden. LEIDEN» RUUD SEP De Leidse rechtswinkel stopt op 1 september met de advisering en hulpverlening op het gebied van het vreemdelingenrecht. De afdeling vreemdelingenrecht heft zichzelf op omdat zij over bodig is geworden. Het Buro voor Rechtshulp heeft op dit moment ruim voldoende ca- pactiteit om in zijn eentje de rechtshulp over vreemdelingen zaken op zich te nemen. De rechtswinkel verleent in princi pe alleen rechtshulp in zaken waarvoor geen anderp organisa tie is toegerust. De vrijwilligers van de afdeling vreemdelingenrecht hebben het besluit om de tent te sluiten met pijn in het hart genomen. „We kregen vorig jaar een brief van het Buro voor Rechtshulp, waarin zij meldden een enorme overcapaciteit te hebben bij hun afdeling vreemdelingen recht", vertelt Eke Gerritsma van de Leidse Rechtswinkel. „Wij doen al sinds 1985 in vreemdelingenrecht - het Buro voor rechtshulp had daar toen nog geen afdeling voor. Je eerste reactie is dan ook dat je gewoon door wilt gaan. Maar als je wat verder doordenkt, kun je niet anders dan tot het besluit ko men dat we moeten stoppen." De rechtswinkel had de afge lopen jaren overigens zeker niet te klagen over belangstelling voor de afdeling vreemdelin genrecht. Op de spreekuren werden in de loop van vorig jaar niet minder dan 280 zaken be sproken. „Wij geven vooral pre ventief advies", licht Gerritsma toe. „Bijvoorbeeld mensen die hun vriendin over willen laten komen uit het buitenland om hier te trouwen. Die komen dan vragen wat ze allemaal moeten regelen om niet in de proble men te komen." De afdeling vreemdelingenza ken van het Buro voor Rechts hulp kreeg vorig jaar 345 zaken, terwijl er volgens de begroting ruimte is voor 950 zaken. De rechtswinkel gaat haar ac tiviteiten op het gebied van het vreemdelingenrecht langzaam afbouwen. Op dit moment houdt de afdeling tweemaal per week spreekuur: op maandag van 13.00 tot 15.00 en op don derdag van 18.30 tot 20.30. Van af 15 mei komt het maandagse spreekuur te vervallen. Op 1 september sluit de afdeling defi nitief de deuren. Alle andere af delingen van de rechtswinkel zetten hun werkzaamheden ge woon voort. 'tentachtig procent van de bewoners van de Pieterswijk en i:ras-West zijn tegen het autovrij maken van de Nieuwe Rijn (e Botermarkt. Dat blijkt uit een enquête die is gehouden de wijkvereniging Pancras-West. Zowel bewoners als on- iemers blijken in groten getale te vrezen voor verloedering ipenemende leegstand wanneer het voorgenomen parkeer- jd wordt doorgezet. Sommige ondernemers geven aan hun fte willen verplaatsen wanneer er in de toekomst nog min- .rkeergelegenheid komt, ■allend is dat de bewoners van de Pieterswijk die aan de lête hebben deelgenomen, unaniem tegen de afsluiting van markt en Nieuwe Rijn zijn. Alle voorstanders zijn bewoners 'ancras-West. De uitkomsten van de enquête wijken nau- :s af van de resultaten van een peiling die enkele jaren gele- ilaatsvond. De wijkvereniging concludeert dat er kennelijk verschuiving in de opvattingen heeft opgetreden. Het 's Is openstellen van de Hoogvlietgarage of de bouw van de imarktgarage wordt door driekwart van de ondervraagden Is een serieus alternatief gezien. Voorzitter Van Lint betreurt opstappen Van Bochove De autoluwe binnenstad dreigt met het ver trek van wethouder Aart van Bochove een vroegtijdige dood te sterven. Alleen ver keerswethouder Pex Langenberg kan het plan nog redden. Dat zegt voorzitter Rob van Lint van de Leidse Milieuraad (LMR). Langenberg is volgens hem voldoende ge dreven en ingevoerd om de auto's op korte termijn 'uit de binnenstad te halen. Van Lint is niet direct tevreden over het gemeentelijk milieubeleid van de afgelopen jaren. „Leiden doet het hoogstnoodzakelij ke, maar steekt niet, net als bij het emanci patiebeleid of werkgelegenheidsbeleid, bo ven het gemiddelde uit. Wat Leiden mist is een gedreven man of vrouw die binnen het college het milieu keer op keer naar voren schuift. Hans de Goede miste de gedreven heid die Jan Laurier wel heeft. Zijn opvol ger, Alexander Pechtold, ken ik nauwelijks. Ik hoop dat hij het vuur heeft." De LMR bestaat vijf jaar en het lustrum was voor de club aanleiding om het 'beleid' bij te stellen. De voorzitter constateert dat de gemeente nog veel te vaak nota's en ad viezen van de raad met erkentelijkheid in ontvangst neemt, maar vervolgens voor en kele jaren in een la laat verdwijnen. „Onze fietsnota heeft geleid tot een fietsactieplan maar dat plan ligt al twee jaar in de la." Ongevraagd advies Van Lint en 'de zijnen' gaan vaker onge vraagd adviezen geven. „Zelf zaken op de rit zetten. Zoals ons eerstkomende advies 'aan de gemeente om geld apart te leggen voor kleine milieuprojecten van burgers. Als mensen de wijk willen schoonmaken, een fietsenstalling willen opknappen of een le lijk perk opnieuw inplanten moeten ze makkelijk aan een paar centen kunnen ko men." De grootste 'koerswijziging' van de LMR is echter dat de raad voortaan zich niet al leen over milieukwesties en aanverwante zaken (zoals bebouwing van de polders) uitspreekt, maar zich tegen veel meer 'gaat aan bemoeien'. „Economische zaken, wo ningbouw en welzijnszaken; het heeft alle maal óók met milieu te maken." Van Lint geeft een paar voorbeelden. „Bij uitgifte van gronden aan bedrijven moet de gemeente afspraken afdwingen over de milieuinspanning van die bedrijven. Ze ver plichten tot energiebesparing, het opstellen van een milieuzorgsysteem en een mobili teitsplan voor de werknemers. En woning bouwcorporaties kunnen worden verplicht tot duurzaam bouwen of energiebesparen." Niet alleen 'derden', ook de gemeente en de burgers kunnen en moeten in de ogen van Van Lint milieuvriendelijker worden. „De gemeente moet nu echt op korte ter mijn de binnenstad autoluw maken. Dat is écht nodig. Het geeft aan dat het de ge meente ernst is met de leefbaarheid van de binnenstad en het milieu." deelnemers aan De Leidse kregen gisteravond van jreker Kees Star een advies ze niets aan hadden, w rond je vijftigste af en /oor een opvolger", zei de :eur van het Rijnsburgse [bloemenbedrijf Star Dried >rs. De twee keken elkaar aan. Ze zijn beiden rond ftig en willen een eigen be- leginnen. Star haastte zich fout te herstellen. „Dat natuurlijk alleen als je ik al dertig jaar een eigen jfhebt." iden zowel de juryleden ,e toeschouwers stiekum Star hebben geluisterd? de jongste van de drie, 3 Buyn, mocht na afloop ijzen in ontvangst nemen, ikig liet juryvoorzitter van Win de leeftijd van de naar buiten beschouwing, zinnigheid, scoringsdrift geldingsdrang. Daarmee Buyn de starterswedstrijd. je publieksprijs, een nieuw mt in De Leidse Start, ging ae man die een automati- jsbedrijf is begonnen. Automatisering levert, in- »rt en onderhoudt compu- kverken. Buyn ervaring heeft in de opbranche was al snel •lijk. Hij had een vlotte htatie waarin hij het ge lvan vakjargon wist te be- perken. Eigenzinnigheid en sco ringsdrift bezat hij zeker. Be paalde computerleveranciers noemde hij 'traditionele dozen- schuivers'. En alleen de A-mer ken zijn voor zijn klanten goed genoeg. „Dan hebben ze als CSN-automatisering het niet mag redden, in ieder geval nog het bonnetje van een gerenom meerd bedrijf." Dat een winnaar met zoveel zelfvertrouwen niet echt ver baasd was over zijn zege zat er in. „Ik denk dat ik gewonnen heb door een goede presentatie en door creativiteit en doorzet tingsvermogen te tonen", sprak Buyn na afloop. „Maar ik besef te dat het moeilijk zou worden om te winnen, omdat ik in te genstelling tot de twee andere deelnemers reeds gestart ben met mijn bedrijf. Ik had maar een week de tijd om de presen tatie voor te bereiden en ver wachtte dat de jury extra kri tisch zou zijn." Buyn hoopt door zijn zege zijn relatienet werk te kunnen uitbouwen. Ook rekent hij op extra naamsbe kendheid en publiciteit. Een andere deelnemer was Marijke Brouwer. Ze presen teerde het plan om vanuit haar eigen woning een bureau voor loopbaanbegeleiding te begin nen onder de naam MB in be weging. Werknemers die niet weten hoe het verder moet met hun loopbaan, wil ze weer op weg helpen. Jurylid Frans Pot vroeg haar of er een markt is voor een dergelijk bedrijf. Brou wer zag volop mogelijkheden, omdat organisaties zich steeds meer terugtrekken op hun 'kernactiviteiten'. „En aan loop baanbegeleiding willen ze best geld uitgeven." De derde deelnemer, Zoeter- woudenaar Bert Huisman, be gint een reclamebureau. Huis man KPR wil strategische advie zen geven en reclamecampag nes uitvoeren voor farmaceuti sche bedrijven. Net als Brouwer heeft hij jarenlange ervaring in de sector waarin hij wil starten. In drie jaar tijd wil hij een mark taandeel halen van elf procent. Dit bracht jurylid Pot er toe te vragen of dit cijfer haalbaar is in een sector waarin het voor nieuwkomers moeilijk is om aan de bak te komen. Huisman was vol zelfvertrouwen. Hij kent vele directeuren of marketing managers in grote farmaceuti sche bedrijven. Vanuit het prin cipe 'het is niet belangrijk wie je bent maar wie je kent' moet zijn bedrijf kunnen slagen. knikkeren, kon gemakkelijk denken dat de stoep kapot was. De mannen van de gemeente, die net het putje hebben geplaatst, zien het geknikker met goedkeuring ga de. „Tuurlijk. Kinderen willen spe len. Daar hebben ze veel voor over. Ze maken gleuven tussen de stoep tegels bijvoorbeeld. Of ze halen he le klinkers uit de straat. Zodat ze paaltjesvoetbal kunnen spelen met die klinkers. Dan kun je maar beter een paar extra klinkers voor ze neerleggen. Of, zoals hier, een knik- kerputje plaatsen. Eenmalig hoeft dit niet te zijn. Wie zo'n knikker- putje in zijn eigen straat wil heb ben, kan daar de gemeente gerust voor benaderen." Hoort, zegt het voort! Opdat gans Leiden weer aan het knakkeren slaat! Net als vroeger, toen de stui ters en de melkies door de straten klikten. Stuiters? Melkies? Welnee joh, zegt Selma. De knikkers heten anders. „Koningen, pinkies, klein tjes. bonken en keizers. En o ja, reuzereuzes." Maar het geluid en het ritme blijven hetzelfde. Klik.klik.klik- klik.klik- klik-klik. Jugendstil Griekenland en oudheden, ze ho ren bij elkaar. Is het dan eigenlijk zo vreemd dat in het voormalige Griekse restaurant Hellas, aan de Breestraat 123, tijdens een grondige verbouwing fraaie dingen uit het verleden zijn ontdekt? Nou ja, wat daar is gevonden stamt niet uit de Griekse oudheid. Maar de moeite waard is het allemaal wel. Zo liggen er in de kelders nog originele, ge heel intacte tegelvloeren. Aan de voorzijde zijn prachtige glas-in- loodramen tevoorschijn gekomen en in de oude opkamer is een in perfecte staat verkerend Jugendstil- plafond ontdekt. Al deze mooie details worden ge restaureerd en ingepast in de nieu we bestemming: in het pand wordt door de voormalig eigenaresse van café 'De Tregter' Marjo van de Bos en partner Evert Jansen 'Stadslo- kaal Burgerzaken' gevestigd. „Een dagzaak voor het andere lunchen", noemt Jansen het. „Met warme en koude lunchgerechten van over de hele wereld." Dat wordt dus eten tussen tal van oudheden. Het is de bedoeling dat de zaak in juni open gaat. De drie deelnemers aan de Leidse Start, nog in afwachting van de uitslag van het juryberaad. Links Marco Buyn, door publiek en jury uiteindelijk als winnaar uitverkoren, midden Bert Huisman en rechts Marijke Brou wer. FOTO HIELCO KUIPERS Een glazen knikker stuitert van te gel tot tegel in de Wasstraat. In een steeds sneller ritme. Een langzame klik, nog eentje, dan wat snellere klikjes en ten slotte een snel gestui- ter. Alsof er iemand zachtjes tap- danst. Totdat de knikker ineens stilligt. Dan stuitert de volgende knikker, in hetzelfde ritme. En nog een knik ker. En nog een. Een eindeloze kin dersymfonie van glas op steen. Selma Kemner geniet. Die vriende lijke mannen van de gemeente, met van die mooie blauwe overalls, hebben net een knikkerputje in de stoep gemaakt. Een tegel met een behoorlijke kuil erin. Op haar ver zoek, omdat zij een brief aan bur gemeester Goekoop had geschre ven of er een knikkerputje kon wor den geplaatst. Een brief aan de bur gemeester* van een tienjarige nota bene!. „Ach ja, het leek me wel leuk, zo'n tegel. Waarom de burgemees ter? Ik wist niemand anders. Maar na anderhalve week had ik al een antwoord: het kon." Bittere noodzaak was zo'n knikker putje niet. De kinderen knikkeren al een hele tijd in de Wasstraat, zegt ze. Maar tot voor kort was het steeds behelpen geblazen, zonder echt knikker putje. Ze mikten hun knikkers in de ruimten tus sen de stoepte- gels. Van die gleuven, waar je gemakkelijk het zand uit kon peu teren. Alleen wer den die gleuven steeds maar weer volgestopt of dichtgesmeerd door de gemeen te. Ergens wel be grijpelijk. Wie niet wist dat de gleuven gebruikt werden voor het

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19