_£iden Regio uurt eist ntruiming an woning jetuigen-deskundigen zijn niet onbetrouwbaar' 'Blussen zit ons in het bloed' 'De hele thuiszorg dondert in elkaar' carpet-land Waardeloos weer Politie: onderzoek net zo onbetrouwbaar als ooggetuigen HEMELVAARTSDAG VROEGE VOGEL KORTING 5DAG7MEI 1997 •IS jacobs. 071-5356414. plv' -chef rudolf kleijn. 071 -5356436 Knikkerputje A Q Kinderen in Was- I straat (Professoren- wijk) hebben, dankzij Sel- ma Kemner, een heus knikkerputje gekregen. Torenflats /t Er komen geen to- Z I renflats aan de Laan van Ouderzorg in Leider dorp. Een nederlaag voor wethouder Huigen. ens met medicatie Hij gooide een tafel om en zette zijn arts klem tegen de tan zijn praktijk aan de Haven. Een 19-jarige Leidenaar, jevreden was over de medicijnen die hij kreeg voorge en, had gisteren wel een erg hardhandige manier om dat ijk te maken. Hij wilde even zware medicijnen als hij altijd De arts schreef uiteindelijk het recept uit, waarna de 19- ïaar de apotheek ging. Daar nam de gealarmeerde politie rijf doet aangifte van oplichting Een bedrijf aan de Morsweg heeft gisteren aangifte ge- an oplichting. De dader zou een 51-jarige man zijn, zon- ite woon- of verblijfplaats. De man had voor 28.000 gul- [paratuur besteld en niet betaald. De politie is inmiddels Iderzoek begonnen, te meer omdat zij vermoedt dat de Ich ook elders van dergelijke praktijken heeft bediend. Abvakabo bundelt klachten werknemers leiden annet v Jinenvestgracht vreest nieuwe branden •legatie van vijftien bewoners van de 4e Binnen- jcht is gisteren op bezoek geweest bi} de Wonin- ereniging Leiden (WBL). Zij heeft de corporatie nd verzocht een 53-jarige man uit zijn huurwoning gracht te zetten. De man, die lijdt aan depressivi- I overmatig drankgebruik, heeft in korte tijd vier f rand veroorzaakt in de woning. De buurt is erg oor een herhaling. de politie aangifte gedaan van brandstichting. Bij een van de branden is toch veel meer scha de aangericht dan we aanvan kelijk constateerden. En verder zullen we de man oproepen om op kantoor voor een gesprek te komen. Op die manier hopen wij dat hij zelf tot inkeer komt." Het meldpunt ernstige over last heeft de omwonenden in middels toegezegd het CAD en de Riagg in te schakelen. De po litie houdt ook de vinger aan de pols. „Zodra we merken dat hij dronken is, mogen we de politie laten surveilleren", zegt een omwonende. De delegatie is met gemengde gevoelens naar huis gegaan. „We begrijpen nu dat het een lastig probleem is. Het is wette lijk niet mogelijk iemand te dwingen zich te laten behande len. Maar we zijn in ieder geval „Er wordt ontzettend veel van bovenaf ge regeld, door mensen die de hele dag achter hun bureautje zitten. Die komen nooit de wijk in. Die weten niet waar wij tegenaan lopen", zegt de een. „Ik rijd soms zestig, ze ventig kilometer op een avond. En dan heb ik maar vier cliënten. Van die planning klopt niet veel", zegt een ander. Weer een ander: „Dan moet ik weer naar een nieuw adresje. Zegt de klant 'goh, u bent al de 82- ste die ik over de vloer krijg en ik heb nog maar drie maanden hulp gehad'." De Abvakabo hoorde gisteren in Leiden klachten aan van flexibele werknemers in de thuiszorg. Vooral vakjargon vloog door de zaal. Tweede compartiment, derde com partiment, aanvullende zorg, min-maxers, flexibele contracten, oproepkrachten... Vak bondsvrouw Loes Fortuin vatte de werkom standigheden van de 'flexwerkers' maar eens krachtig samen: „Slechte begeleiding, geen overzicht, geen goed werkoverleg. Het is een grote rotzooi. De hele thuiszorg is in elkaar aan het donderen. De basiszorg is steeds moeilijker waar te maken." Heftige kritiek, maar Thuiszorg Groot Rijnland doet het niet slechter dan thuis zorgorganisaties elders in Nederland. Het tij zit tegen en de werknemers in de thuiszorg en hun cliënten krijgen het overal steeds zwaarder te verduren. Thuiszorg wordt een van de belangrijke thema's tijdens de Twee de-Kamerverkiezingen volgend jaar, voor spelt beleidsmedewerkster Jos Huben van de Abvakabo. Geldtekort, wachtlijsten, mensen die thuis zonder de noodzakelijke hulp zitten... Maar de vakbond mikt op een ander thema: de positie van de werknemers, met speciale aandacht voor de flexwerkers. „De bijeen komst in Leiden was de eerste", zegt Hu- ben. „We zijn van plan om ook in de 49 an dere districten in Nederland bijeenkomsten te organiseren. De ervaringen van de flex werkers worden gebundeld. En rond verkie zingstijd gaan we ermee de boer op. De positiè van de werknemers in de thuiszorg is volgens haar de laatste twee jaar enorm verslechterd. „Reorganisaties, steeds grotere organisaties die efficiënter proberen te werken... Maar dat gaat niet. En dan de nieuwe vorm van financiering die door het rijk is opgelegd. De thuiszorgorga nisaties moeten nu concurreren. Maar ik vind ook dat diezelfde organisaties moeten leren opkomen voor de belangen van hun personeel, juiste prijzen moeten afspreken tijdens de onderhandelingen met de zorg verzekeraars." Ondanks de malaise denken de flexwer kers niet aan een andere carrière. „Als ik eenmaal bij mijn klanten zit...' zegt de één. „Het is toch een soort idealisme", zegt een ander. Loes Fortuin: „Deze mensen voelen zich solidair met de mensen voor wie ze werken. Het gaat hen aan het hart. Vaak denken ze niet zo na over hun eigen rech ten, werken ze liever een kwartiertje door in eigen tijd." ians koenekoop f ifaard, hoofd bewoners an de WBL, neemt de 1 heel serieus. Hoewel t aangeeft dat de moge- n om iemand onder uit huis te zetten, be- n. „Het zwaarste middel hebben is een ontrui- •ocedure starten. Daar- het van belang dat we 1 van omwonenden met s n toenaam registreren. liter zal dan uiteindelijk p." Ie dat middel wil de WBL iet aanwenden. „Dat iver het algemeen ook Het is voor iedereen s de man zelf inziet dat nodig heeft. We hebben contact gelegd met het nt ernstige overlast. We dat via dat netwerk de iulpverlening op gang blij dat de hulpverlening nu op gang komt. Ook al is het gevolg De Waard zegt ook dat wel dat wij als buurtbewoners niet zal schromen de de man erg geod in de gaten ider druk te zetten. „In moeten houden. En dat is een te plaats hebben we bij tamelijk zware belasting." leiden Windkracht zeven had de weerman voorspeld voor de dag waarop studentenvereniging Au- gustinus haar jaarlijkse raprace houdt. „Waardeloos weer, dus", stelt één van de organisatrices terwijl ze naar de golven in het Rapenburg kijkt. Voor de deelnemers aan de hindernisbaan is het een tegen valler. Het plastic rad waarmee zij over de gracht moeten lopen, drijft regelmatig af. Met zeer har de windstoten kantelt het ding zelfs. Een nat pak is het gevolg. Een voordeel van het weer is dat het druilerige regenbuitje de zeephelling goed glad houdt. De zestien teams komen er nauwe lijks tegen op. De toeschouwers vermaken zich prima, met veel gejoel en ge juich ondersteunen ze de ploete rende deelnemers. Van de kou hebben zij geen last, de alcohol vloeit rijkelijk en de swingende muziek houdt hen in beweging. FOTO HENK BOUWMAN n Donders promoveert op onderzoek geheugen ooggetuigen rna straatsma leugen van ooggetuigen nogal eens afweten. On- gen lopen bij fotocon- es grote kans als ver- geselecteerd te worden, •eenderde van alle getui- kt in staat de juiste per- kiezen. Dat is een van clusies die Karen Don- iet in haar proefschrift - ze vandaag promoveert -eidse universiteit. :hien niet zo'n opmerke- altaat, want er zijn alle -lderzoeken geweest op ed. Donders stelt echter tuigen-deskundigen in pjn de rechtbank be- are informatie te geven t, al dan niet slechte, ge- van ooggetuigen. Resul- in zowel veld- als labora- ïnderzoek bevestigen tuigen-deskundigen zijn isychologen die door de Jik worden ingeschakeld beoordelen van bewijs- lal. igument van tegenstan- n het raadplegen van ge- deskundigen. dat hun B op louter laboratorium- Rek is gebaseerd, snijdt F Donders geen hout. Uit iderzoek komt naar vo- de praktijk de (laborqto- innis van getuigen-des- ïn onderstreept. „Rech ten al lang dat ooggetui- ien betrouwbare bron jheb ook helemaal niet ipewijzen dat ooggetuigen Trouwbaar zijn. Maar nu i rechters niet meer zeg- Kt getuigen-deskundigen 4 zijn- uurlijk is het beter als er lewijsmateriaal is, maar mige rechtszaken heb je 1 niet meer dan verkla- van een of meer oogge tuigen. Neem bijvoorbeeld een verkrachtingszaak, daarin is het slachtoffer vaak de enige getui ge- „In de resultaten zit geen sig nificant verschil tussen het la boratoriumonderzoek en het veldexperiment", zegt Donders, die promoveert bij prof. dr. W.A. FOTO HIELCO KUIPERS Wagenaar. De huidige rector- magnificus van de Leidse uni versiteit is een befaamde 'ge- heugen'-psycholoog en trad in een reeks grote rechtszaken op als getuigen-deskundige. „Stel dat de resultaten tussen beide onderzoeken heel erg uiteenlo pend waren geweest dan zou je moeten concluderen dat het in schakelen van getuigen-des kundigen, die verklaringen ge ven op basis van laboratorium onderzoek, geen nut heeft. Maar dat is dus niet het geval." Donders hield haar praktijk- onderoek in een aantal bankfili alen, waar een acteur zich als een lastige cliënt voordeed. De ze 'cliënt' wilde een rekening openen, maar weigerde zich te identificeren. Na een discussie met baliemedewerkers verliet deze cliënt boos de bank. Er vonden twintig bankbezoeken plaats, waarbij in totaal 64 bankmedewerkers als ooggetui gen aaanwezig waren. De erva ringen van deze getuigen wer den in twee verschillende groe pen getest. „De ene groep werd na een week getest en de ande re groep na zes weken. Opval lend daarbij was dat de resulta ten van beide tests geen verschil aangaven. Blijkbaar heeft de pe riode van zes weken geen in vloed op het geheugen." Donders hield zich bij haar doctoraal-studie, tien jaar gele den, ook al bezig met de positie van getuigen-deskundigen. In Amerika studeerde ze bij prof. dr. E.F. Loftus verbonden aan de universiteit van Washington (Seattle), die als getuigen-des kundige betrokken was bij het geruchtmakende proces tegen Demjanjuk. In Amerika was ze negen maanden bezig met on derzoeken naar het geheugen. Ondanks de onbetrouwbaar heid van ooggetuigen-verklarin gen is Donders geen tegenstan der van opsporingsmiddelen als foto-identificaties door oogge tuigen. „Het is ook niet zo dat ooggetuigen volstrekt onbe trouwbaar zijn. Bij identificaties van verdachten, bij foto- of line up-confrontaties, is het nog al tijd zo dat het juist gekozen re- leiden maarten keulemans Justitie en politie zijn niet on der de indruk van de onder zoeksresultaten van K. Don ders. Volgens politiewoord voerder F. Vergeer van Hol lands-Midden is het onder zoek van de promovenda min stens zo onbetrouwbaar als de ooggetuigen waar het allemaal om draait. ,,Als een ooggetuige zich meldt met een signalement, dan maken we een selectie met behulp van de computer. Er komt dan meestal een reeks van zo'n vijfhonderd foto's uit. Van mensen die bij ons in het archief staan en min-of-meer voldoen aan de beschrijving van de verdachte. Als de oog getuige zo'n grote hoeveelheid foto's ziet en dan met zeker heid zegt: dit is de persoon die het heeft gedaan, dan is dat toch een goeie aanwijzing dat het hem ook is. Hoe groter het aanbod van foto's, des te be trouwbaarder de uitslag. Daar komt bij dat verklarin gen van ooggetuigen sowieso met een korreltje zout worden genomen. „Iedereen in de rechterlijke macht weet dat getuigenverklaringen onbe trouwbaar kunnen zijn", zegt persrechter E. Numan van ae Haagse rechtbank. „Daarom hanteren we het principe: één getuige is geen getuige. En ge beurt het niet zo heel vaak dat iemand louter op grond van getuigenverklaringen wordt veroordeeld." Daar komt bij dat het bekij ken van foto's maar één me thode is om gezichten te her kennen, benadrukt Numan. „Het is heel wat anders als een verdachte in een rij staat, bij de Oslo-confrontatie. Een foto is veel moeilijker te herkennen dan een verdachte die aan een rechtstreekse confrontatie deelneemt. Dat ligt voor de hand: iedereen heeft wel eens een foto gezien van iemand die hij kent, en toch moeite gehad die figuur thuis te bren gen." Politieman Vergeer ver wacht dan ook niet dat onder zoeken als die van Donders de politie-praktijk zullen veran deren. „Het is ons bekend dat er soms meer nodig is dan ge tuigen om een verdachte te veroordelen. Daarom hante ren we de foto-identificatie al leen maar als steun-bewijs- middel." Een koninklijke onderschei ding moet worden verdiend. In een korte serie vertellen plaatsgenoten waarom zij dit jaar -niet de traditionele 'lintjesregen' voor Koningin nedag- in het zonnetje zijn gezet. Vandaag oud-brand weerman F. Cuvelier uit Roelofarendsveen. „Vroeger moesten ze me ko men halen als er brand was, want ik had geen telefoon. Omdat ik ook geen auto had, moest ik vervolgens met de fiets naar de kazerne. Soms waren mijn collega's dan al vertrokken en moest ik als een idioot achter de brandweerwa gen aan fietsen; vól in de pe dalen, of je leven ervan afhing omdat het leven van anderen ermee gered zou kunnen zijn. Gedurende een periode van 28 jaar maakte Cuvelier deel uit van het korps vrijwillige brandweer van de gemeente Alkemade. Vorig jaar moest hij gedwongen afscheid nemen omdat hij 55 en dus te oud voor het werk was geworden. Dat afscheid viel hem zwaar, want 'een brandweerman is een doorzetter, geen afhaker'. Dat doorzettingsvermogen zegt Cuvelier ook nodig te hebben om uiteindelijk te kunnen accepteren dat hij brandweer-af is. Dat hij sinds vorige week, als dank voor de vele jaren trouwe dienst bij de vrijwillige brandweer, de titel 'Lid in de Orde van Oranje- Nassau' mag dragen, is daarbij een welkome steun in de rug. Naast brandweerman is Cuve lier al 35 jaar als metaalbewer ker in dienst bij jachtscheeps- werf Van Lent op Kaageiland. Hij heeft er een groot aantal enorme jachten 'geboren' zien worden, waaronder ook het varende paleis van de Prince de Lignac. Sinds enkele jaren is hij actief bij de bedrijfs brandweer van de werf. „Veel branden heb ik er tot nu toe niet hoeven blussen, dus mis schien is 'actief niet zo'n ge lukkige term", zegt Cuvelier. Ook in de Kaag en Roelo farendsveen waar Cuvelier ve le jaren dag en nacht klaar stond om branden te blussen, bleef het aantal branden zeer beperkt. „Als we in Kaag éèn keer in de vijf jaar een brand hadden, was het veel. Het wa ren bovendien meestal hooi berg-branden waarvoor we moesten uitrukken. Toch was er iedere keer weer die span ning als je werd opgepiept, dat gevoel dat het dit keer wel eens iets 'groters' zou kunnen zijn. Ik heb mijn pieper altijd overal mee naar toe genomen. Overal wilde ik bij zijn, dus als ik naar familie in Groningen ging, dan ging de pieper mee." Twee broers van Cuvelier zijn ook actief binnen de brand weer en ook Cuveliers' vader was in het verleden werkzaam bij het Kaagse brandweer korps. „Het blussen zit ons kennelijk in het bloed. Toen hij werd benoemd tot brandwacht eerste klas, was Cuvelier trots. Maar nog trot ser is hij op zijn lintje. „Het betekent toch dat ze je mede werking al die jaren gewaar deerd hebben en het is meer dan leuk om dat op deze ma nier te horen." tekst. hetty- van der veen foto: henk bouwman Extra vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Leiden komt tussentijds bijeen. De le den schuiven op dinsdag 13 mei achter de tafel in het stadhuis voor een extra vergadering. Aanleiding hiervoor is de be stuurscrisis na het vertrek van wethouder financiën Aart van Bochove vorige week, die niet meer het vertrouwen van zijn eigen fractie genoot. In de ogen van de overige partijen binnen het college ech ter - PvdA, D66 en GroenLinks - heeft de wethouder naar beho ren gefunctioneerd. Zelf? de grootste oppositiepartij, de WD, liet weten dat zij geen en kele reden zag Van Bochove weg te sturen. sultaat twee keer hoger uitvalt ders is verkrijgbaar via Inter- dandegokkans." net: http: Het proefschrift van Don- //www.zestec.com/theses/ Carpet-land gaat op Hemel vaartsdag extra vroeg open en geeft dan extra hoge kor tingen. Wie het eerst komt krijgt de meeste korting; 20% tussen 7 en 8 uur, 10% tussen 8 en 9 en 5% tussen 9 en 10. En dat geldt voor ons hele assortiment. Dus vogels, dat wordt vroeg uit de veren. Bel voor dichtstbijzijnde filiaal 020-3555944, of kijk in de Gouden Gids.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17