Boommarter vraagt extra zorg Natuur Milieu Helft batterijen wordt hergebruikt Vlinderstichting houdt zomeractie OENSDAG 7 MEI 1997 HET WEER DOOR JAN VERSTEEGTA.I. Dinsdag raakte mei thermisch gezien de kluts volledig kwijt. In de nacht was het nog zacht met een temperatuur van 11 a 12 graden. Overdag vond het omgekeerde proces plaats van nor maal, het kwik zette een dalende lijn in. Dat werd veroorzaakt 'door een kille noordwestenwind in de achterkamer van een de pressie die over ons land naar Duitsland schoof. Het is dat het zeewater relatief warmer was dan het land, daar door kon het kwik in Bloemendaal nog 8 graden bereiken. Overdag was de neerslag bij ons van minder betekenis dan ver der in het binnenland. Later op de dag kwamen er enkele op klaringen, maar buien op zee lagen op de loer en lokaal werd al wat hagel waargenomen. We zitten diep in de put en wel in een koudeput. Daarvan spre ken we als er een bel koude lucht in.de hogere lagen van de at mosfeer rondzabbert. Een geringe opwarming wordt afgestraft door buien die vanochtend in Leiden zelfs wat natte sneeuw produceerden. De temperatuur zal vanmiddag met 9 graden ietsje verder zijn opgelopen dan op de kille dinsdag. Ook tij dens de Hemelvaartsdag is de atmosfeer onstabiel van op bouw, zodat er gemakkelijk een bui kan ontstaan. In hettem- peratuurverloop komt weinig verandering, pas later in de week ondergaat het kwik een lichte stijging. Dan breekt de periode aan die bekend staat als de IJsheiligen. Gelet op de tempera tuur van dinsdag is de conclusie gerechtvaardigd dat de tradi tionele thermische inzinking mogelijk al een feit is. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Langs de westkust droog en vooral vrijdag flink wat zon. In het zuidoos ten bewolkt en perioden met regen. Maxima van 10 graden rond Oslo tot 17 plaatselijk langs de kust in het noordwesten. Vrijdag op de meeste plaatsen iets lagere tem peraturen. Zweden: In het noorden droog en geregeld zon. In het mid den en zuiden overwe gend veel bewolking, nu en dan regen en soms veel wind. Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden, in het noorden wat lager. Denemarken: Af en toe wat zon, maar vooral vrijdag ook kans op enkele buien. Middag- temperatuur iets boven de 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Buien, soms met onweer, hagel en vooral in de heuvels ook sneeuw. Ook af en toe wat zon. Met name in het zuiden van Ierland en Engeland flink wat wind. Middagtemperatuur van 8 graden in Schotland tot 12 in het zuidoosten van Engeland. België en Luxemburg: Meest bewolkt en nu en dan buiige regen, in de Ardennen morgen moge lijk ook sneeuw. Kleine kans op on weer. Maximumtemperatuur ongeveer 10 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Soms wat zon, maar in het algemeen veel bewolking en nu en dan buiige regen, wellicht met onweer. Vooral aan de kust een stevige westelijke wind. Maximumtemperatuur rond 13 graden. Portugal: In het zuiden flink wat zon, naar het noorden toe kans op een paar buien. Middagtemperatuur van 15 graden rond Porto tot rond 20 in de Algarve. Madeira: Zowel wolkenvelden als zon en mis schien een bui, Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje: In het noorden met name vandaag veel regen en veel wind. Verder gere geld zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van 14 in het noord westen tot ruim boven de 20 in het zuiden. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidkant van de eilan den flink wat zon. Droog. Maxima on geveer 25 graden. Marokko: Westkust: naast zon met name in het noorden ook kans op een bui. Maxima vlak aan zee van 17 bij Tanger tot bo ven de 20 verder zuidwaarts. Tunesië: Vooral in het noorden geregeld bewol king en kans op een paar buien. Da ling van temperatuur, met op morgen maxima van 20 graden in het noorden tot 25 rond Sousse. Zuid-Frankrijk: In het oosten soms zon. Verder be wolkt en overal kans op flink wat re gen; misschien ook onweer. Vooral langs de westkust morgen veel wind. Middagtemperatuur tussen 13 en 17 graden. Mallorca en Ibiza: Eerst wolken en kans op buiige regen, wellicht met onweer. Morgen meer zon maar ook flink wat wind. Middag temperatuur dalend tot onder de 20 graden. Italië: Vandaag geregeld zon en op veel plaatsen droog. Morgen toenemende kans op buiige regen, soms met on weer en langs de westkust veel wind. Daling van temperatuur, met op mor gen maxima meest tussen 15 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag nog wat zon. Morgen be wolkt, veel wind en misschien veel re gen. Middagtemperatuur vandaag tussen 15 en 20 graden, morgen wat lager. Malta: Eerst nog wat zon, morgen toenemen de kans op buiige regen, misschien ook onweer. Middagtemperatuur on geveer 23 graden. Griekenland en Kreta: Op Kreta en Rhodos aanhoudend zon nig. Elders naast zon soms ook wol kenvelden. Bijna overal droog. Mid dagtemperatuur meest van 20 tot 25 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Duitsland: Naast wolkenvelden ook hier en daar zon, vandaag met name in het zuid westen. Plaatselijk een bui, Middag temperatuur meest tussen 8 en 14 graden. Zwitserland: Vandaag een redelijke kans op wat DONDERDAG 8 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.57 Zon onder 21.14 Maan op 07.23 Maan onder23.00 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.19 17.46 04.52 17.19 Laag 00.44 13.15 00.25 12.56 VRIJDAG 9 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.56 Zon onder 21.16 Maan op 08.07 Maan onder23.59 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.02 18.29 05.35 18.02 Laag 01.39 14.20 01.20 14.01 Eelde licht bew. Eindhoven regen Den Helder hall bew. Rotterdam licht bew Twente regen Vlissingen regenbui Maastricht regen Aberdeen hall bew, Athene half bew. Boedapest licht bew. Bordeaux regenbui Brussel regen Cyprus onbew. Frankfurt regenbui Genève regenbui Helsinki zwaar bew. Innsbruck wolkbreuk Istanbul half bew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen zwaarbew Las Palmas licht bew. Lissabon zwaar bew. Locarno zwaar bew. Londen onbew. Luxemburg regen Madrid half bew. Malaga licht bew. licht bew. München regen Nice licht bew. Oslo zwaar bew Parijs regenbui Praag onweer Rome half bew. Split half bew. Stockholm zwaar bew. Warschau onbew. Wenen half bew. Zürich half bew. Bangkok onbew. Casablanca hall bew. Johannesburg onbew. Los Angeles half bew. New Orleans onbew. New York zwaar bew. TelAviv onbew, Tokyo half bew. Toronto half bew. Tunis half bew. Vancouver regenbui nw6 10 6 0.0 wzw8 23 9 2.0 w.s.O 24 11 1.0 ozo9 21 0,0 ozo5 11 4 2.0 zo 4 24 13 0.4 z8 24 12 0.4 z2 15 8 7.0 zzw3 40 30 .0.0 nw4 19 15 0.0 wnw3 22 18 0.1 w.s.O 22 14 0.0 wzw3 26 18 0.0 nnw4 24 15 0.0 zzw7 19 11 0.0 nnw4 25 12 0.0 zwl 28 17 0.0 wnwlO 11 6 0.0 nnw8 31 20 0.1 z5 11 7 0.0 "Igens de jongste gegevens is igjaar 54 procent van alle kochte batterijen daadwer- _ijk ingezameld en afgevoerd >r hergebruik. In 1995 ging nog om 38 procent. f blijkt uit een NIPO-enquête werd gehouden in opdracht 1 de Stichting Batterijen (Sti jl in een representatieve vinekproef onder duizend huis- jdens in Nederland. Stibat Tegenwoordigt ruim 450 Ne- «'tyandse producenten en im- j djteurs van batterijen, het onderzoek blijkt ook, dat een op de vijf ondervraagden le ge batterijen weliswaar apart houdt, maar ze later toch ge woon bij het huisvuil mikt. Negentig procent van de Neder landers bewaart zijn gebruikte batterijen gescheiden van het overige afval, met de bedoeling ze uiteindelijk op een apart in- leverpunt af te geven. De winkel en de gemeentelijke chemokar zijn daarbij zeer populair: 34 procent van de ondervraagden zegt zijn gebruikte batterijen naar de winkel te brengen, een iets hoger percentage (35 pro cent) brengt ze naar de chemo kar. zon, vooral morgen weer kans op buiige regen, wellicht met onweer. Middagtemperatuur rond 15 graden. Oostenrijk: Woendag nog buiige regen, misschien met onweer. Morgen kans op zon en droger weer. Middagtemperatuur van 13 tot 18 graden. Polen: Meest bewolkt en buiige regen. Mor gen in het westen een toenemende kans op wat zon. Middagtemperatuur vandaag in het oosten nog ruim boven de 15 graden, verder rond 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Zowel zon als wolkenvelden en met name vandaag kans op een bui. Mid dagtemperatuur van 14 tot 19 gra- Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en kans op buiige regen, wellicht met onweer. Middagtemperatuur rond 18 graden. Boommarters, schuwe bosbewoners, hébben meestal een nest in hoge holle bomen. Soms nemen ze genoegen met een houtstapel. FOTO MARTIJN DE JONGE Wat doen we met de boommar ter? Onder die titel heeft de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KNNV) een boekje uitgegeven, een zo geheten 'wetenschappelijke mededeling'. Het is een bunde ling van recente onderzoeksge gevens naar het voorkomen, leefwijze, bedreigingen en be scherming van dit in hoofdzaak nachtactieve roofdier. De uitga ve heeft ook tot doel de boom- maiter wat meer bekendheid te geven, in de hoop dat dat leidt tot meer aandacht. Ons land telt talloze bedreigde soorten zoogdieren, vogels, planten, insecten, enzovoorts. De boommarter, lang, slank en lenig, behoort tot de diersoor ten die extra zorg en aandacht behoeven. De Nederlandse po pulatie ligt ergens tussen de drie- en de vijfhonderd indivi duen. Belangrijkste leefgebie den zijn de bossen op de Velu- we en Utrechtse heuvelrug, als mede het Drents-Friese wou dengebied. Op basis van de hoeveelheid bos in Nederland zouden er maximaal zo'n 1.400 boommarters kunnen leven. In Noord-Holland zijn enkele zekere zichtwaarnemingen van boommarters gedaan in de be boste gedeelten van de duinen in Zuid-Kennemerland. Ten noorden van het Noordzeeka naal betreft het tot nu toe slechts onzekere aanwijzingen. Het Noordzeekanaal vormt een akelige barrière. In een poging het noorden van de provincie te bereiken zijn al diverse boom marters gesneuveld in de auto- tunnels onder het kanaal door. Omdat de boommarter, iets kleiner dan een huiskat, een ta melijk verborgen bestaan leidt, was de status tot voor enkele ja ren zeer onduidelijk. In 1994 startte de Werkgroep Boom marter Nederland (WRN), on derdeel van de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbe scherming (VZZ), een grondig inventai isatieproj eet. Tot 1942 was de jacht op boom marters geopend. Thans geniet het dier wettelijke bescherming. De bejaging was fel. Om de zachte bruine pels (marterbont) en omdat het een roofdier is, dat door jagers ten onrechte werd beschouwd als concur rent. Jagers hebben de boom marter op tal van plaatsen uit geroeid, zoals in Gaasterland (Friesland), Brabant en Lim burg. Omdat de boommarter een nachtdier is, is het verzamelen van oecologische gegevens niet eenvoudig en erg arbeidsinten sief. Voor welke bossen heeft het dier een voorkeur, wat staat er op de menulijst, welke eisen stelt de boommarter aan nest plaatsen, is er een sociaal sys teem, enzovoorts. Er is nog jaren studie nodig om op alle vragen een antwoord te vinden. Pas als het zover is kun nen precieze voorstellen wor den gedaan om bestaansknel- punten van de boommarter op te lossen. Een opvallend aspect in de oecologie van de boom marter is in ieder geval de keuze van nestbomen. De meeste boommarters hebben een voor keur voor een hoge holle beuk of eik. Waarbij ze vooral oude nestholten van spechten ge bruiken. Zonder spechten dus weinig boommarters, zelfs al lijken an dere factoren voor de vestiging van dit dier gunstig, zoals de voedselsituatie (Vooral vogels en muizen, maar ook eekhoorns, jonge konijnen en vruchten), en de grootte/structuur van het natuurgebied. Bovendien moe ten het flinke nestopeningen zijn, waardoor alleen zwarte en groene spechten in aanmerking komen als bouwvakkers voor boommarters. De zwarte specht hakt bij voorkeur gaten in beu ken, de groene beitelt het liefst gaten in eiken. Boommarters met nesten in ei ken is volgens de onderzoekers beter dan in beuken. Waarom? Uit beuken vallen nogal eens jongen dood uit het nest. De gladde stam biedt nauwelijks houvast aan de prille marterna geltjes. Eiken hebben een veel ruwere bast, bieden meer veilig heid. De combinatie groene specht-eik-boommarter lijkt derhalve het best. Een gegeven voor bosbeheerders om in hun oren te knopen. Maar: groene spechten eten bij voorkeur mie ren (larven). Er moeten dus óók voldoende mierenvolken in het bos leven, om deze kringloop te laten functioneren. Dat is niet altijd het geval. Bos mieren lijden onder de Ws' van de milieumisère: verzuring, vermesting, verdroging. Boven dien komt het geregeld voor dat onverlaten mierennesten plun deren, om de emmers vol larven vervolgens voor veel geld als ei witrijk opfokvoer te verpatsen aan volièrehouders. Boommarters verlangen bossen van topkwaliteit. Natuurlijk, di vers, en aan elkaar gekoppeld door veilige, eologische verbin dingsroutes. Op dat vlak kan er nog veel verbeterd worden. Wat doen we met de boommarter? „Hem de kans geven zij aan zij met ons mensen in dit land te mogen leven", aldus de KNNV- uitgave. Het KNNV-boekje over de boommarter kost 24,50 gulden. Te verkrijgen door dat bedrag plus 6 gulden verzendkosten over te maken op giro 13028 ten name van KNNV Uitgeverij Utrecht, onder vermelding 'be stelling WM 219 Boommarter'. ISBN-nummer 90 5011 098 3. Ook te koop in boekhandels. HEINZ derophalend. „Maar je kunt het pro beren. Je weet het; Een week lang zonder afgunst of benijden door het leven gaan. Of een andere sukkel vin den." Heer Ollie zuchtte diep. Nog één keer keek hij droevig naar de ff aaie omge ving terwijl hij de bloemengeuren opsnoof. Daarop keerde hij zich om en liep weg in de vallende schemer. „Het zal je niet lukken!" riep de dwerg, zijn gespring hervattend. „De nijd draait in cirkels en de ring is rond is rond is rond. En rond draait de hond en bijt in zijn eigen staart! 'GAVE HSWOORDRAADSEL zontaal: leteen, loofboom; 2. soort 3. voorzetsel, kinbaardje, ige; 4. bitterheid, een zekere; ude lengtemaat, vloerbedek- voorzetsel; 6. ik (Latijn), Idsoort; 7. de oudere, plaag- >t, dominee; 8. grootmoeder, listerm; 9. muzieknoot, on sgodin, rondhout; 10. denk- nogen; 11. soort papegaai, jhtennat. icaal: "Xhouwburgrang, schoon- jkmiddel; 2. stad in Italië; 3. '.ieknoot, dieregeluid; 4. in- i. sporeplant, bontgekleurde sgaai; 5. opera van Verdi, wandpilaster; 6. deel v.e. fuik, insekt, vordering; 7. editie, voor zetsel; 8. taxichauffeur; 9. zang orgaan, legerleiding. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. suppoost; 2. tragisch; 3. een hoorn; 4. lotgeval; 5. laadboom; 6. atletiek; 7. grondwet; 8. een akter. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: STELLA GE en PANTALON. Het sleutel woord luidt: BRANDLUCHT. Heer Bommel stond afgezakt op zijn gazon en staarde naar de dwerg, die om hem heen sprong. „Haha! Je hebt jezelf benijd!" riep het ventje raspend door de avond. „Je bent de ring rondgegaan; naar jezelf terug. Door de moeilijkheden die je jezelf maakt blijven er steeds minder lieden over om jaloers op te zijn. Haha! Zo kom je weer bij jezelf terug. In de rondte, baasje!" „Wat moet er nu van mij worden?" prevelde heer Ollie met doffe stem. Het mannetje staakte zijn gehuppej en trad nader. „De nijd draait in cirkels!" sprak hij geheimzinnig. „Er is voor jou geen uitkomst meer. Je mag me de Pikkin- ring teruggeven...." „En dan?" vroeg heer Bommel terwijl een klein straaltje van hoop zijn doffe oogopslag overlevendigde. „Dan", zei de dwerg, „zitje in het gou'den net! Tussen de schatten in mijn grot, op een mooie koele plek. Dat is de plaats voor lieden van jouw stand! In een gouden net zonder uit komst tussen het goud!" „D-dat w-wil ik niet!" riep de bekla genswaardige heer haast schreiend. „Ik wil mijn leven beteren!" „Jammer", hernam het ventje schou- Routekaartjes van de vlinder- tochten zijn verkrijgbaar bij re gionale ANWB- en VW-kanto- ren. Ze kosten vijf gulden per stuk. De opbrengst gaat in het landelijkevlinderherstelfonds. Vlinders hebben het moeilijk. Met twee op de drie soorten gaat het slecht. Door in het ter reinbeheer meer rekening te houden met de wensen en eisen van vlinders, kan er volgens de Vlinderstichting veel ten goede worden gekeerd. Zelfs uit ons land verdwenen soorten keren dan misschien terug. In Noord-Holland zijn in het kader van de vlinderactie drie wandelroutes uitgestippeld: in de duinen van Zuid-Kennemer land, in het Noordhollands Duinreservaat en op Texel. Alle drie zeer vlinderrijke gebieden. Een warmteliefhebber. De uitgespreide vleugels fungeren als FOTO MARTIJN DE JONGE Vlinderstichting houdt een ~~heractie, om het publiek te in genieten van de bontge- arde, vrolijke fladderaars in landschap. Behoud en her van vlindernatuur behoe- i een groter maatschappelijk agvlak. spreid over het land zijn de jnooiste vlinderplekken gese- :eerd. Het betreft in hoofd- k natuurterreinen, in beheer prganisaties als Staatsbosbe- •r, Natuurmonumenten en vincialelandschapsstichtin- i. Er zijn wandel- en fietsrou- uitgezet. De bedoeling is dat n 'ze' tijdens de bezoeken die terreinen flink ziet vlie- Algemene soorten, soms .heel bijzondere vlinders.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13