^Wetenschappers verlaten Leiden Leiden Regio H.R. H.A.H.? Leidse college kan beter verder zonder CDA Dodenherdenking in Leidse regio bandtekening Leiden onder brandbrief 21 gemeenten 'Ik laat me erg makkelijk strikken' Een koninklijke onderschei ding moet worden verdiend. In een korte serie vertellen plaatsgenoten waarom zij dit jaar -met de traditionele 'lintjesregen' voor koningin nedag- in het zonnetje zijn gezet. Vandaag Theo Brussee uit Voorschoten. I Elke dag loopt Theo Brussee (71) met een snelverbandje op zak en een paar pleisters. ,,En dat verzin ik echt nietlacht I hij en grijpt vervolgens diep in j zijn broekzak. „Zie je wel? Je kunt tenslotte nooit weten. I Eerste hulp bij ongelukken, of- I tewel EHBO, is sinds 1964 dan ook een belangrijk deel van Brussee's leven. In dat jaar be- gon hij aan een cursus. „Ge- woon omdat ik het belangrijk vind dat je kunt ingrijpen wanneer iemand gewond I raakt. Hoe vaak hoor je im- mers niet dat iemand op straat ligt, maar niemand ingrijpt?" De cursus beviel goed en daar na bleef hij lid van de Nationa le Bond voor EHBO, afdeling Voorschoten. Twee jaar later vroeg men hem om secretaris j: te worden van de vereniging, i' Brussee wilde dat best doen. „Ik zeg nu eenmaal niet snel nee, als ze me om hulp vragen, i Net als mijn vrouw trouwens, die verdient net zo goed een lintje. We zijn allebei erg mak kelijk te strikken, denk ik. Brussee zet zich dan ook niet alleen in voor de EHBO-ver- i; eniging. Hij is bestuurslid van volkstuinverenigingVoorscho- j; ten en coördinator van de col- jj lecte van de Nederlandse Brandwondenstichting. Daar naast maakt hij het kerkor- gaan voor de R.K. parochie in Voorschoten. En was hij sa men met zijn vrouw twintig jaar lang official voor zwem vereniging WZK in Wassenaar. Dat hij op 29 april voor al dat vrijwilligerswerk een lintje kreeg, vindt hij een hele eer. „Ik was verbijsterd. Het is na tuurlijk best lekker om eens, onverwachts, in het zonnetje gezet té worden", benadrukt hij. Toch vindt hij alles wat hij doet, en heeft gedaan, eigen lijk vanzelfsprekend. „Je kunt andere mensen toch niet laten zakken? Mijn vrouw en ik pro beren ons als het even kan in te zetten voor anderen. Noem het maar naastenliefde", legt hij uit. Mede om die reden denkt Brussee ook nog niet aan stop pen met zijn werk als secreta ris voor de EHBO-vereniging. „Ik doe dat werk graag voor de vereniging, vind het ook nog steeds leuk. Maar dat ik door ga heeft helaas ook een andere reden. Een nieuwe secretaris vind je nu eenmaal niet zo makkelijk." En dat vindt Brussee heel jam mer. „Het is echter wel type rend voor deze tijd. de meeste mensen nemen niet meer de moeite om zich in te zetten voor anderen, maar misgun nen mij vervolgens wel die ko ninklijke onderscheiding. Laat ze dan eerst maar eens doen wat mijn vrouw en ik al die ja ren hebben gedaan." TEKST NATASCHA SMIT FOTO LOEK 2UYDERDUIN Leiderdorpers mishandelen Brit Een 21-jarige Brit is zaterdag morgen vroeg aan kaak en oog gewond geraakt tijdens een vechtpartij met twee Leiderdor pers. De Engelsman, die met een paar landgenoten op stap was, kreeg op de Rijnsburger- singel woorden met de Leider dorpers. Hij sloeg, een van de twee, een 18-jarige, met een bierpul in de nek. De twee zetten de jacht op de Brit in. Deze probeerde te ont komen door de Rijnsburgersin- gel over te zwemmen. Tever- Toerist belaagd Een 33-jarige Canadese toerist moet vrijdag hebben gedacht dat hij een foto had genomen van een militair object. De man schoot een plaatje van Molen De Valk en werd vervolgens be laagd door een 47-jarige Leide- naar, die het fotorolletje opeiste. De Canadees weigerde en kreeg daarop een ijsje in zijn gezicht geduwd. Politiemensen hebben de Leidenaar, die dacht dat er een foto van hem was geno men, aangehouden. De man is naar een psychiatrisch zieken huis gebracht. geefs want aan de overzijde kre gen de Leiderdorpers hem te pakken. Hij werd diverse malen hard geschopt en geslagen. De 18-jarige Leiderdorper is aange houden. Zijn zeventienjarige vriend is later op het politiebu reau ontboden. Huis-aan-huis verspreidingen met een Hoog Rendement? InterHolland Verspreiders houdt dagelijks het brievenbusbestand up-to-date en telt m.b.v. speciale apparatuur per wijk uw folders nauwkeurig af. Zo wordt uw kost bare drukwerk niet verspild. BEL 023 - 5 421 531 voor een offerte en vraag naar Jeroen van de Brug. InterHolland VERSPREIDERS - Huis-aan-huis- effect -MANDAG 5 MEI 1997 JA1DEN WIM KOEVOET 30|iden is mede-ondertekenaar ooAin een brandbrief van 21 mid delgrote gemeenten, gericht aan 00 et kabinet en de Tweede Ka- oo ifer. Deze zogeheten G21-ge- 90ileenten komen vele miljoenen ^[jjildens tekort om problemen 60 P te lossen op het gebied van 8Q pder meer werkloosheid en 30 pdsvemieuwing. coupon van de oorzaken van de- oo i financiële misère zou zijn dat 20'pt rijk taken afschuift naar de 00Jïmeenten en tegelijkertijd de QOjUdgetten inkrimpt. Volgens de Leidse wethouder Langenberg (D66) wordt ook Leiden op verschillende fronten 'met een fooi afgescheept'. Hij noemt onder meer de invoering van 30-kilometer-zones in woonwijken. Een zeer belang rijk project, meent hij. Het rijk dringt aan op een snelle uitvoe ring van dit project maar Lan genberg heeft op dit moment onvoldoende geld om aan de slag te kunnen. Toch kreeg Leiden in het ka der van het zogenaamde gro- testedenbeleid onlangs zo'n an derhalf miljoen gulden extra. Langenberg: „Dat was zeer wel kome hulp maar dat geld is be doeld om werkgelegenheids projecten op poten te zetten." Wie staan er volgend jaar? De crisis in het Leidse stadsbestuur werd gisteren bij de Dodenherdenking ook voor de bevolking aanschouwelijk gemaakt. Aan de ene kant het gehavende colle ge, dat het défilé afneemt en tussen .het publiek eerst de lijzige gestalte van beoogd wethouder Huib Kruijt en kort daarachter, vergezeld van zijn kinde ren, de net teruggetreden Aart van Bochove. Morgen komt het college bij een. Dan moet ook worden beslist over het verzoek van de oppositiepar tijen WD en LWG/De Groenen om een extra raadsvergadering. Huib Kruijt moet Aart van Bochove dus opvolgen als wethouder financiën en economische zaken. Een van de zwaarste portefeuilles in het Leidse college komt daarmee negen maan den voor de gemeenteraadsverkiezin gen in handen van een onervaren nieuwkomer. De vierde keus nota be ne van het CDA. De coalitiepartners moeten zich nog maar eens flink ach ter de oren krabben of ze Kruijt, en met hem het CDA, nog wel in het col lege willen. De conclusie zou kunnen zijn dat het stadsbestuur beter af is zónder beide. Kruijt is inderdaad vierde keus. Joop Walenkamp was bij het aantreden van het college in 1994 dé man voor de zware post financiën en economische zaken. Toen Walenkamp begin vorig jaar het stadsbestuur verruilde voor de Rabobank, koos het CDA voor oud- wethouder Aart van Bochove. 'De juis te man op de juiste plaats', oordeelden de collegepartijen. WD'er Alexander Geertsema sprak van 'binnen de be schikbare capaciteiten van het CDA een logische keuze'. Vorige week sneuvelde Van Bochove door toedoeh van zijn eigen fractie. Fractieleider Paul Kluck polste de coa litiepartners over zijn eigen kansen, maar zag zijn weg geblokkeerd. Het ging PvdA, D66 en Groen Links te ver om Kluck te belonen voor zijn aandeel in het vertrek van de wethouder. Daar om werd uiteindelijk Huib Kruijt (28), sinds 1990 gemeenteraadslid, naar vo ren geschoven. Kruijt is ongetwijfeld van goede wil. Vraag is alleen of hij in de resterende tijd nog wel effectief kan zijn. Het gaat immers om een loodzware portefeuil le, niet om het pretpakket 'milieu, sport en cultuur' dat D66'er Alexander Pechtold vorige maand ter hand nam na het afgetreden van Hans de Goede. Kruijt moet de centen beheren en zor gen dat de economie van de stad vi taal blijft. Dat leer je niet in een paar maanden tijd. PvdA, D66 en Groen Links (samen goed voor 20 van de 39 raadszetels) doen er goed aan zich nog eens te be raden op voortzetting van de coalitie met het CDA. Na ampel beraad moe ten de drie tot de conclusie komen dat een herschikking van de portefeuilles onder de zittende wethouders beter uitpakt voor de continuïteit, kwaliteit en stabiliteit van het gemeentebe stuur. En da't moet de eerste prioriteit zijn van de drie partijen, die met zo'n stap bovendien het CDA duidelijk kunnen maken de 'coup' tegen Van Bochove die volgens de coalitie partners redelijk functioneerde niet door de beugel kan. HANS JACOBS Buitenbad Wraak (jteeds minder studenten kiezen na hun studie voor een ds/etenschappelijke loopbaan aan de Leidse universiteit, gtot die conclusie komt de spreekbuis voor wetenschap pers in opleiding, het Leids Promovendi Overleg (LEO) tr|a een enquête onder vijftig hoogleraren IIDEN MAARTEN KEULEMANS Veertig van de ondervraagde professoren noemt de Leidse ïestand 'zorgwekkend'. Facul- ejiten hebben steeds meer ïoeite afgestudeerde studenten ~an te trekken voor onderzoeks- laatsen. Bij de faculteit Wis- unde en Natuurwetenschap en alleen al zijn er elf plekken Dor onderzoekers onbezet. -Dat is wel anders geweest", vertelt Stephan van Galen van het LEO. „Vroeger had je soms 35 sollicitaties voor één onder zoeksplaats. Terwijl je tegen woordig steeds vaker nul reac ties op een advertentie krijgt." De reden voor de problemen is volgens het LEO dat de Leidse wetenschappers in wording het veel slechter hebben dan onder zoekers in andere steden. Sinds mei 1995 hanteert Leiden een systeem waarbij promovendi een andere rechtspositie heb ben dan voorheen. „Eigenlijk worden we beschouwd als zelf standige ondernemers." In praktijk betekent dit onder meer dat Leidse doctorandi die de wetenschap in willen minder loon krijgen, zelf hun sociale verzekeringen moeten betalen, en geen inspraak hebben in het reilen en zeilen van de universi teit. „Afgestudeerden komen pas in Leiden terecht als ze echt nergens anders terecht kunnen, dat zie ik overal om me heen", zegt Van Galen. „We krijgen ge regeld reacties uit Nijmegen, Groningen en Utrecht van ex- studenten die zeggen: we willen het liefst in Leiden promoveren, maar gezien de slechte omstan digheden doen we het toch maar niet." Dat de leegloop invloed heeft op het wetenschappelijke ni veau van de Leidse universiteit, staat volgens het platform voor promovendi buiten kijf. „Promovendi doen namelijk het grootste gedeelte van het on derzoek." 'Schrijnend' vindt het LEO het dat het universiteitsbestuur de situatie lijkt te accepteren. „Loek Vredevoogd van het col lege van bestuur heeft tijdens zijn rede bij de opening van het academisch jaar gezegd dat hij het voor lief neemt als er een tijdje minder onderzoekers naar Leiden komen. Dat vinden we een heel twijfelachtige opstel ling. Wetenschap is toch een van de pijlers waar de universi teit op steunt." De universiteit zou er volgens de spreekbuis voor promovendi dan ook goed aan doen in elk geval de financiële situatie van de aankomende wetenschap pers te verbeteren. Wie in Lei den promoveert, houdt per maand 1360 gulden over. In an dere steden ligt dat inkomen vier- tot zelfs vijftienhonderd gulden hoger, al naar gelang het aantal jaren dat men in oplei ding is. En die verschillen wor den groter, voorspelt het LEO. In tegenstelling tot andere uni versiteitssteden stijgt het loon van de Leidse promovendi im mers niet mee met de inflatie. „Het ergste van alles", zegt Van Galen, „is dat mensen met een studieschuld eigenlijk niet meer kunnen promoveren in Leiden. Want je moet tijdens je opleiding behalve werken ook nog eens je schuld afbetalen. De Leidse universiteit wordt op die manier steeds meer een elite universiteit, waar je alleen nog maar terecht kan als je rijke ou ders hebt." yf q De politieke groe- I 5 pering Leefbaar Oegstgeest is bang voor wraak van hangjongeren in het dorp. De buitenbaden in Leiden hebben hun eerste zomerse dag achter de rug. Maar het water was nog wel koud. 50 mwege hevige regenval speelde de dodenherden- 30 lig in Alkemade zich voor het grootste deel af in de ;'q adszaal van het gemeentehuis. De muziekvereni- 30engen Door Gunst Verkregen en Liefde voor Har- 70 onie brachten daar enkele werken ten gehore. Na to Al twee minuten stilte begaven de ongeveer hon- 50 ird belangstellenden zich naar het monument voor do gevallenen aan de overkant van de straat. Burge meester A. Meerburg en de heer H. Maas van de Richting Jeugdvoorlichting Samenwerkend Verzet 701 legden er een krans. Er waren ook kransen van de Oud Indiëgangers en de Vereniging Oud Koreastrij- ders. Namens de jeugd van Alkemade legden veer tien leerlingen van basisschool De Schakel bloemen bij het monument. Daarmee was de sobere plechtig heid ten einde. Net op dat moment vloog er een ver keersvliegtuig over, hoog in de lucht. Het sonore ge brom moet velen van de aanwezigen herinnerd heb ben aan de donkere oorlogsdagen van weleer. FOTO MARK LAMERS Een kleine tweehonderd mensen verzamelden zich gisteravond voor de dodenherdenking in het Bos Van Wijckerslooth in Oegstgeest. Direct betrokke nen, maar ook een aantal jonge kinderen herdachten samen de gevallen Oegstgeestenaren uit de Tweede Wereldoorlog. De korte overdenking van ds. P. Sierat gaf de aanwezigen het gevoel alsof het geen halve eeuw geleden, maar gisteren is gebeurd. De terugke rende vraag waarom God zoiets kon laten gebeuren, kaatste Sierat terug door te vragen waarom mensen dit konden laten gebeuren. „Ook vandaag worden mensen om hun anderszijn op één hoop gegooid." De gevallenen zijn daar tegen in het geweer geko men, aldus Sierat. „Het gaat erom dat wij in hun spoor zeggen en doen wat in ons vermogen ligt om toestanden van onrecht en willekeur te voorkomen. Zo eren en gedenken wij de gevallenen het beste." FOTO MARK LAMERS 50 so Het is zo gevaarlijk, wees waak- 70 aam, wees waakzaam." Die o waarschuwende woorden komen 30 pui de hoogbejaarde A. van den iroek bij de dodenherdenking in Leidse wijk De Kooi. De wijk je» ewoner spreekt zonder micro- 50 jon of blaadje, met zachte, hese so tem. Vier mei is voor hem, naast 30 e dag van herdenking, vooral de on 4g om het gevaar van extreem- »chts te benadrukken. Van den 50 (roek herinnert, net als de andere preker wethouder Jan Laurier, bij e herdenking ook aan de razzia's l De Kooi. Ondanks de slechte weersom- tandigheden woonden ongeveer ijftig mensen de herdenking in ïe Ie Kooi bij. Zij liepen mee in een tille tocht van de Bethlehemskerk an de Driftstraat naar het on- ings gerestaureerde monument )e Naald' in de Atjehstraat. Hier werden namens verschillende aan e buurt verwante verenigingen ransen gelegd. FOTO HENK BOUWMAN „Heeft ons leven in deze wereld nog zin?" Deze vraag legde bur gemeester M. Zonnevylle van Lei derdorp zijn gehoor voor tijdens zijn toespraak in de Dorpskerk. Het is 52 jaar geleden dat de geal lieerden Nederland bevrijdden, maar sinds die bewuste dag is het er niet veel beter op geworden. Toch bleef de burgemeester hoop vol, want 'door elkaar met respect te bejegenen, kunnen we verder komen in de tijd.' Na afloop van de herdenkings dienst werd in de stromende re gen een Stille Tocht gehouden, die via een korte omweg eindigde bij het verzetsmonument aan de Eikenlaan. „Met de mensen die met dit weer nog meelopen, kun nen we de oorlog nog een keer winnen", meende een deelneem ster aan de tocht. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9