Slaan, schoppen en steken voor patatje Robocop tussen de dennen is harde werkelijkheid Binnenland 'Als het moet, blaa„ ik er eentje weg' MAANDAG 5 MEI 1997 Over\>allen in woningen nemen hand over hand toe Met bruut geweld in eigen huis worden overvallen: Het is deze ultieme angst die het gevoel van onveiligheid in de samenleving flink aanwakkert. Het aantal woningover vallen is de afgelopen vier jaar meer dan verdubbeld. In Rotterdam deed zich zelfs een explosieve stijging voor. De impact op slachtoffers en maatschappij is enorm. Be ginners vallen een huis binnen om een paar piek te roven voor een patatje, professionals kraken voor een grote buit zonder pardon een knie of plegen een koelbloedige moord. De thuisoverval, een toenemende zorg van poli tie en justitie. DEN HAAG ANNEMIEKE TEN THUE BOONKKAMP EN ISTVAN KÖVI Ze hadden om een doosje eie ren gewaagd. Waar ze onge vraagd mee weggingen was een bedrag van zesduizend gulden. Listig geroofd uit de eikenhou ten secretaire in de woonkeu ken. „En terwijl ze doelgericht mijn geld uit de boerderij haal den, zat ik vast in het kippen hok." Petra en haar man delen aan de rand van Enschede een boerderijtje met oma van 83 jaar. Het is nu een jaar geleden, maar het staat haar nog helder voor ogen wat er die dag in maart gebeurde. Vanachter de rommelige keukentafel doet de struise vrouw haar verhaal over de ingrijpende overval die de 'goedgelovige' familie plots klaps in een heel 'wantrouwen de'veranderde. „Aan de voorkant van de boerderij hadden we een bordje met Eieren te koop. Eierhalers liepen hier altijd in en uit. Oma hielp ze, dat was haar werk. Had ze overdag meteen een beetje aanspraak. Op die dag was ik op de deel, toen er ineens zes figu ren voor me stonden. Ze vroe gen om eieren. Oma handelde de zaak af, terwijl ik naar de kip pen ging om ze te voeren. Ik was druk bezig in de schuur, toen er ineens twee achter mij stonden. Op dat moment had ik door dat er iets mis was. Ik wil de het kippenhok uitlopen, maar ze hielden me stevig vast en werden agressief. Ik wist mij pas na verloop van tijd los te werken." Eenmaal op het erf leek het de Enschedese beter even de vervaarlijk uitziende Newfound lander los te laten. „Hij doet geen vlieg kwaad, maar kan een onbekende hier op het terrein behoorlijk angstig maken. On dertussen zag ik dat de deuren in de boerderij open stonden. Ik kon nog net roepen 'Wat heb ben jullie in mijn keuken te zoe ken?'. En toen waren ze weg Ze voelde op haar klompen aan dat de vette portefeuille met zesduizend gulden, er niet meer lag. „Dat geld hadden we de dag ervoor voor een koe ge kregen en daar zou de avond na de overval een loonwerker van betaald worden. Dat kon dus niet meer." Hoe haar belagers hebben geweten dat er op dat moment veel geld in huis was, weet ze niet. Een vermoeden is er wel. „Ik heb hier 's middags aan het bureau het geld zitten tellen en in porties verdeeld. Ik denk dat ze door de ramen heb ben meegekeken, dat kan niet anders." Van de zo typische gastvrij heid op de Twentse boerderij is na het voorval geen sprake meer. De deuren zitten nu alle maal op slot. Wie er nog zonder uitnodiging een stap over de vloer durft te zetten, wacht de hooivork of een slaghout. Attri buten die allemaal voor het grij pen liggen achter de toegangs deur. Woede en wantrouwen hebben ze er ook aan overge houden. „Daar heb ik nog het meest last van", verzucht de veehoudster. „Je denkt toch dat je huis het veiligste plekje op de wereld is?" Vorig jaar zijn 383 keer bewo ners in hun huis overvallen. En al die mensen die het is overko men, weten nu dat het met zorg ingerichte stulpje geen enkele garantie op veiligheid biedt. Pe tra en oma hadden pure mazzel dat er geen echt geweld aan te pas kwam. Want wie kent niet de verbijsterende verhalen van slachtoffers die voor minder dan zesduizend gulden werden vastgebonden, neergestoken of zelfs gedood? Als het niet in de omgeving is voorgevallen, staan de kranten er wel bol van. Zoals de Hengelose die on langs door een buurman in haar flat werd overvallen, beroofd en vermoord. Of de Utrechtse jon ge moeder die net haar dochter tje had uitgezwaaid en in haar woning door een junk vele ma len in het gezicht werd gesto ken. De achttien hechtingen kreeg ze in ruil voor het afstaan van haar portemonnee. Het echtpaar uit Putten is ook zo'n voorbeeld. Vastgebonden op de stoel kregen ze een vuurwapen onder de neus gedrukt en zagen ze de overvallers er met hun kluis vandoor gaan. Toch moet deze opsomming geen onnodige angst oproepen. Politie en andere opsporingsin stanties stellen dat de doorsnee burger zich nauwelijks zorgen hoeft te maken. De kans door een of andere onverlaat thuis te worden overvallen is in Neder land zeer gering. Het zijn vooral de gevolgen van een thuisoverval die zorgen baren. Specialist Wim de Lang van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI): „Bijna vierhonderd overvallen in een jaar- op vijf miljoen woningen is niks, maar eigenlijk is het veel te veel. Dat iemand in eigen huis een pistool op zijn hoofd krijgt, wordt gekneveld en beroofd, schokt de hele samenleving." Een woningoverval wordt bo vendien vaak met zwaarder ge weld uitgevoerd dan een bank- of winkelroot. Die relatief ern stige agressie is volgens de CRI wel te verklaren. De Lang: „In tegenstelling tot een bank is in een woning vrijwel nooit duide lijk waar de buit is opgeborgen. Om daar achter te komen moet er worden gedreigd en gesla gen." Van veel thuis-overvallen merkt de burgerij nooit iets, omdat die zich in het criminele milieu afspelen. Een derde van de slachtoffers is volgens De Lang ondernemer. „Een auto dealer, veehandelaar of bijvoor beeld juwelier. Regelmatig blij ken de daders goed geïnfor meerd." Zo'n honderddertig keer was de 'gewone burger' vo rig jaar het doelwit, onder wie bejaarden. „Het hit-and-run- werk", aldus De Lang: „Zonder voorbereiding lukraak aanbel len, de bewoner onder bedrei ging naar binnen duwen en de portemonnee opeisen. In de regio Rotterdam wijkt - het beeld sterk af van de lande lijke ontwikkeling. Het roof- coördinatieteam onder leiding van Jaap van Meggelen consta teert dat de daders in Rotter dam steeds vaker impulsief en zonder voorbereiding opereren. Van Meggelen: „Wij onder scheiden een nieuwe groep da ders. Jonge, onervaren overval lers die de weg van de minste weerstand kiezen. Ze hebben het bijvoorbeeld voorzien op bejaarden." De knapen gebrui ken volgens Van Meggelen re gelmatig buitensporig geweld. „Slaan, schoppen, en zelfs ste ken. Het zijn onervaren daders die heel nerveus opereren en Na een overval op je woning voelt je huis niet meer zo veilig aan. snel gestresst raken als ze een beetje weerstand ondervinden. En helaas, omdat ze zich in hun eigen huis bevinden, verzetten mensen zich wel eens." De buit staat volgens de CRI in geen enkele verhouding tot het gebruikte geweld: Gemid deld een paar honderd gulden. Soms besluiten de daders haast van de ene op de andere secon de een huis te 'pakken'. „Zodat ze geld hebben om uit te gaan, drugs en zelfs voor een patatje. Daarnaast heeft een grote cate gorie een relatie met de drugs- scene. We hebben ze gehad die een dealer ripten om zelf een cokelijntje op te kunnen zet ten." Het Instituut voor Psy- chotrauma in Utrecht weet als geen ander wat een overval bij slachtoffers teweeg brengt. Psy choloog Van der Velden: „Ér worden jaarlijks 2.200 overval len gepleegd. Op banken, tank stations, bedrijven, supermark ten en bij mensen thuis. Ge middeld zijn bij zo'n daad vijf slachtoffers betrokken: mensen die er allerlei angsten aan over houden. Dan praten we toch over tienduizend getraumati- Een keer hebben we een klapper van viereneenhalve ton gemaakt waardoor we enkele maanden geen klus hoefden aan te nemen. Dat was trouwens ook een van de eenvoudigste; die vent piste al direct van angst in zijn broek." Dick (29) en Hans (23) zijn professionele rippers. De twee keiharde crimine len opereren freelance en laten zich inhuren door ba zen uit het criminele milieu. De opdracht is altijd een afrekening in het mis daadcircuit. De doelen: On betrouwbare zakenpartners die hun financiële afspra ken niet nakomen of slecht luisterende onderknuppels die een lesje nodig hebben. Ze overvallen hun slacht offers steevast in hun wo ning. Aan de actie gaat al tijd een gedegen voorberei ding vooraf. De overval, die gemiddeld een half uur in beslag neemt, gaat gepaard met geweld, dreiging en in timidatie. Alle geld en goe deren van waarde nemen de rippers mee. Met het slachtoffer wordt volgens opdracht zorgvuldig afgere kend, De eigenlijke klus be staat doorgaans uit bewer king van een elleboog, knie of enkel met een knuppel. Voorwaarde van de op drachtgever luidt dat de on betrouwbare zakenpartner er tenminste enig blijvend letsel aan over houdt. Barmhartigheid kennen ze niet. „Als het niet nodig is, gebruiken we geen ge weld. Maar als het moet, is het rammen. En belazeren ze de kluit, dan blazen we er eentje weg ook. Daar zit ik niet mee. Het doet me niets, nee." Hun enige drijfveer is geld. Veel geld, want een buit van twintig-, dertigdui zend gulden jagen ze er soms in een week door heen. Ze nemen gemiddeld één opdracht per maand aan. „Als we geld hebben, slaan we nieuwe klussen af." Maar zitten ze op zwaï 1 zaad dan nemen ze voor ei gen rekening wel eens eeiÖ klus ter hand; vaak is da een woningoverval bij eei rijke ondernemer. De opdrachten komei veelal uit het drugsmilieu „Het gaat haast altijd oil; grote deals waarmee vee i geld is gemoeid." Als mo; derne freelancers nemen z klussen door het hele lam 7 aan en regelmatig operere ze ook in het buifenlanc Door hun jarenlange erv; ring, professionele aanpa: en 'eerlijke, zakelijke hou ding' hebben ze vc"_ Dick zo'n goede reputati opgebouwd, dat ze noo lang van werk verstoke zijn. Het duo stelt enkele bin dende voorwaarden a uitvoering. Ze nemen alleei overvallen aan als ze gekef de vrije hand krijgen. En d 5 buit is zonder voorbehou voor hen. „Er moet flin wat te halen zijn, andei9 beginnen we er niet een aan." En, zo voegt hij er al tweede voorwaarde aan tot „We doen nooit rijtjeshui zen. Te gevaarlijk. We pal ken alleen vrijstaande wo ningen." Van de politie hebben naderhand zelden las „Rippen is redelijk safe ön dat de slachtoffers noo aangifte doen. Ze kunne niet bij de politie klagen d; er een ton en een kilo cok bij ze is weggehaald." Toch leven ze vrijwi voortdurend in angs „Vooral voor elkaar", Dick. „Ik heb maar één ecl te vriend en hij ook. Dat w niet op een natuurlijke wi ze dood gaan, weten we sinds we hieraan begonnei Want uit het milieu stappe is er niet bij; daarvoor wt ten we teveel. Dus gaan \a door tot we tegen die aanlopen. Maar dan gaa we ook allebei." seerden. Bij de meesten duurt het toch zeker een half jaar voordat die ingrijpende film niet meer dagelijks aan hen voorbij trekt. Om nog maar te zwijgen over de vrees dat het hen nog een keer overkomt. Wij deden onderzoek naar de gevol gen van een overval op het werk. Het personeel is als de dood dat er nog eens zo'n bi vakmuts binnenstapt. Ze mel den zich ziek om maar niet meer naar kantoor te hoeven. Maar hoe pak je dat aan als het je thuis overkomt? Een paar da gen bij een tante logeren helpt niet. „Wat na een woningoverval vaak blijft, is het telkens weer schrikken van de voordeurbel. 'Het gebeurt toch niet wéér?' denkt men dan vaak. Wat je di rect na afloop van zo'n delict ziet is dat slachtoffers bijzonder uitgelaten, lacherig en/of juist heel huilerig en verdrietig zijn. In de dagen, weken of maanden erna komen de stressreacties." Mensen gaan er doorgaans wel toe over zichzelf te bewape nen en het huis extra te beveili gen. Een honkbalknuppel ach ter de voordeur of onder het bed, meer sloten, dubbel Zwaarder geschut aansch; als messen en pistolen, is f aanrader. De kans is dan! mers groot dat meer geWi wordt opgeroepen en 'Anl kaanse toestanden' ontst "1 Een fikse dosis argwaan bij rinkelen van de deurbel J dan ook vooralsnog het vers digste advies. jNj 'De mens kan nooit helemaal worden nagemaakt' Een robot zoals deze Russische verkeersagent, kan de mens nooit helemaal vervangen. Maar steeds meer onderdelen van de mens kunnen wel worden vervangen door kunstmatige. Nu is dat nog beperkt tot kunsttanden en kunstheupen maar over tien jaar zijn bot en bloedvaten Ac ho.irt l/„nctnrg3n^ .c Hun Ha w^lganHa ftap rt gf UIEtCnm De mens wordt steeds ouder. Maar gebre ken komen met de ouderdom. Ons li chaam is er eigenlijk niet op gebouwd steeds langer zonder problemen te blijven functioneren. Hoe goed wij het ook verzor gen. Is het vervangen van botten en orga nen misschien een oplossing? In de bossen van Bilthoven denken ze van wel. Dertig onderzoekers werken daar in rustgevende stilte aan de mens van de toekomst. Een kunstmens. Robocop in levende lijve. DEN HAAG CAREL GOSELINC Langs de weg staat een blauw bord met een 'H' erop. Een verwijzing naar het inmiddels failliete ziekenhuis, Berg en Bosch. De slag bomen zijn nog aanwezig evenals het huisje van de portier en de uitgestrekte parkeer plaatsen. Verder is het stil. Ergens staat tus sen de bomen een enkele auto die in de haast lijkt te zijn vergeten. Biomedical Innovation Group is de enige aanwijzing dat op deze plek nog activiteiten plaatsvinden. Wie het pad volgt, verdwaalt echter op het enorme terrein. „Wij moeten dat nog verder aangeven", verontschuldigt Clemens van Blitterswijk zich. Hij is pas 39 maar mag zich al prof. dr. noemen. Zijn vak gebied is bio-materialen. Een onschuldige aanduiding voor onderzoek dat in het geval van Van Blitterswijk moet uitmonden in een nieuwe mens voor morgen. Een kunstmens. „Wij worden als mensen steeds ouder. Al leen is ons lichaam daar niet op gemaakt. Het gaat dus gebreken vertonen", verklaart Van Blitterswijk. Zo'n 150 jaar geleden werd de mens gemiddeld niet ouder dan 36 jaar. „Natuurlijk waren er toen ook mensen die ouder werden: 50 of 55 jaar. Van de andere kant was er veel kindersterfte. Dat drukt de gemiddelde leeftijd. „Kijkje naar de evolutie dan zou de mens niet ouder hoeven te worden dan ongeveer vijftig jaar. De meeste mensen krijgen kinde ren rond hun 25ste. Dat kind moet je dan begeleiden totdat het op eigen benen kan staan. Dan komt er nog eens zo'n twintig jaar bij. Voor jezelf heeft voortplanting dan geen zin meer. Zo geldt als het ware een na tuurlijke selectie." Maar de mens is gezonder geworden. Dit maakt dat het menselijk lichaam langer mee kan. De natuurlijke selectie en de betere kwaliteit van het menselijk lichaam hebben de levensverwachting nu op bijna 75 jaar ge bracht. „Maar de toename van de levensver lenging vlakt af", weet Van Blitterswijk. „Zo veel ouder zullen wij niet meer worden." Ook niet door de geneeskunde, aldus de professor. „De preventieve geneeskunde, dat wil zeggen medisch ingrepen om ziekten te voorkomen, heeft de levensverwachting met ongeveer twee jaar verhoogd. Meer zit er niet in. Buiten dat .blijft het voor de meeste mensen op hogere leeftijd kwakkelen. Ze worden wel ouder maar de kwaliteit van hun leven daalt." Er is echter nog een ontwikkeling van be lang. „De mens wordt ook steeds actiever. Vroeger ging je met je 65ste met pensioen en hield je als het ware op met werken. Nu wil len ouderen nog de Elfstedentocht kunnen rijden, om maar wat te noemen. We willen steeds meer kunnen, ook op hogere leeftijd. Vragen dus meer van een lichaam dat eigen lijk al op is." Om met plezier ouder te worden biedt de 'vervangings-geneeskunde' een uitkomst. Dat wil zeggen dat oude en versleten onder delen van het menselijk lichaam worden op gelapt of vervangen. Dat gebeurt al op be scheiden schaal. Van Blitterswijk: „Vorig jaar kregen 17.000 Nederlanders een kunstheup. Dertigduizend kregen nieuwe tanden ingeplant. Nog eens 80.000 lopen er rond met kunstbuisjes in het trommelvlies. In 1988 was de verwachting dat elke Nederlander gedurende zijn leven een implantaat zou krijgen. Inmiddels weten we dat dat er veel meer zullen zijn." Toch gaat er naar het oordeel van Van Blitterswijk nog te veel mis met de implanta ten, meestal omdat het lichaam het vreemde ding als het ware afstoot. „Dat vergeten we of willen wij niet zien. Bij het implanteren van een kunstheup is de faalkans tien tot twintig procent. Je kunt zeggen: Dat is toch mooi laag, maar je kunt ook andersom rede neren. Bij iets als een Erasmusbrug accep teer je toch ook niet dat die maar in tachtig tot negentig procent van de gevallen goed functioneert?" „Waarom het misgaat met de huidige im plantaten? Daarvoor moeten wij terug naar de evolutie. Menselijk weefsel zit erg knap in elkaar. Het is een flexibel en dynamisch sys teem. Bot heeft zich bijvoorbeeld over mini maal honderd miljoen jaar ontwikkeld en is door miljarden proefpersonen getest. Het is dus een prima product. Als dat het begeeft, moet je wel van heel goed huize komen om daar een alternatief voor te hebben." „Een bot is in onze beleving iets van hard, steenachtig materiaal. Het beeld van de hond die er uren op kan kluiven. Je hebt grof geweld nodig om het te breken. Van de an dere kant regeert het ook op heel zachte druk. Denk maar aan een beugel die een tand recht krijgt." „Die dynamiek kun je niet simpelweg na maken. Dus ga je voorzichtig proberen het na te bootsen met iets dat hetzelfde effect heeft als bot. Wat wij nu hebben is best aar dig maar niet goed genoeg. Ons streven is de natuur te imiteren." Van Blitterswijk en de zijnen doen dat via een combinatie van kalk en collageen (de basis van zeemleer). Beide materialen wor den samengebracht in een coating die ver volgens op traditionele implantaten wordt aangebracht. Bijvoorbeeld een stalen heup pen. De coating zorgt ervoor dat het implan taat in het lichaam vastgroeit. De kans daar op wordt nog vergroot door er menselijke ei- vyitten aan toe te voegen. „Binnen twee jaar zal deze vinding klinisch worden getest", al dus Van Blitterswijk. Toch zijn hij en zijn collega's nog niet te vreden. Ze willen nog een stap verder gaan. „Daarvoor hebben wij tissue engineering ontwikkeld: Wij nemen cellen uit het mense lijk lichaam. Bijvoorbeeld kraakbeen-cellen. Die laten we buiten het lichaam vermenig vuldigen. Die cellen kunnen wij dan in de coating zetten. Zo krijgen wij met het im plantaat in het lichaam een natuurlijke reac tie." Calcium sulfaat, collageen, eiwitten en cellen zijn ook samen te brengen in een ma teriaal dat er uitziet als suiker of suikerklont jes. „Daarmee zijn gaten in botten te dich ten. Dat systeem staat bekend als hybride technologie"-, legt Van Blitterswijk uit. Behal ve het kunstmatige bot is door tissue engi neering ook kunsthuid te maken. Zo kunnen brandwonden snel worden behandeld. „De insteek is optimaal organen en weef sels te vervangen. Dat kan heel ver gaan. Het duurt nog wel tien jaar voordat wij de tech- (p; niek van tissue engineering echt beheePj Voordat wij bindweefsel, bot, kraaklP' huid, bloedvaten en zenuwweefsel kuil 1 maken. Daarna is het maken van eenvtf ge organen de volgende uitdaging." 1 Is de kunstmens er binnen een eeuw?jj=| Blitterswijk glimlacht. „Wij kunnen in f derd jaar erg yer zijn maar wij zullen' niet alles kunnen namaken. Bewustzi; bijvoorbeeld niet na te maken. Daar lof vast. Maar voor de rest van het lichaam het uiteindelijk wel kunnen.0 Is dat niet beangstigend? Het ontwikk van een kunstmatige mens? Van Blitters*n( „Klonen is veel makkelijker maar dat ga|p gen de natuur in. Je maakt meerdere e4 l plaren van hetzelfde. Wij doen nietsiiv ethisch. Het komt allemaal uit het eiges F chaam. Er is ook niemand tegen inzetjbl deze technieken. Bovendien doen wiw per onderdeel en niets alles tegelijk, zoa. het klonen." Dat kan wel zijn maar eenlV kan, door alles behalve het chassis te veen gen, ook van buitenaf hetzelfde blijven i2: van binnen een monsterachtige mac#^ worden. De professor-onderzoeker: „Kijk, eeiiIS lichaam vervangen kan toch niet. Uite?p lijk ga je toch dood, hoe oud je ook worF kunt met dit soort technieken je leve®] lengen, langer actief blijven. Maar ik be fel of we echt vele jaren langer zullen0 nen leven met vervangingsgeneeskune zult nooit seriematig organen en wr^ kunnenproduceren." jce In de gang, achter een glazen deur m|er Entrance verschijnt iemand in een wittjjy Naar binnen mogen wij niet. Daar is hl boratorium waaraan 'hele strenge et (met betrekking tot veiligheid en hygjg worden gesteld. Van buitenaf is door cfai: men niets te zien. 5 R Wie echter denkt dat hier alleen sm tientallen onderzoekers van diverse uni\pn teiten bezig zijn, heeft het mis. De impll ten-industrie is al opgedoken in het Bi®1* vense bos en financiers staan in de ri|^ halve een onderzoeksgroep bestaat middels een commerciële afdeling. „igj het kost allemaal enorm veel geld", zegBl Blitterswijk. Het wachten is nu alleen nJ.5 de dag dat Robocop in vlees en bloed G duikt tussen de dennen. Jn 2k |Z<

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6