Mobutu wil aftreden 'Laatste poging' voor vrede Israël Blair presenteert centrumkabinet Buitenland rak bereidde genocide j)or tegen de Koerden' Texaanse separatisten geven zich over na beleg Regel nu alvast |e lening, als je meteen wilt toeslaan. Amerikaans begrotingsakkoord is zwak VANDAG 5 ME11997 155 5 "erste ontmoeting Blair en Clinton 'Snden De eerste ontmoeting tussen de nieuwe Britse premier 1 jny Blair en de Amerikaanse president Bill Clinton heeft eind •ei in Nederland plaats. De twee leiders spreken elkaar op 28 ei in Den Haag tijdens een herdenking van het Marshall Plan, aarmee de Amerikanen vijftig jaar geleden de wederopbouw fi- incierden van het door de Tweede Wereldoorlog geruïneerde iropese vasteland. rakezen verdronken tijdens vlucht frSADASi» Zeker zeventien Iraakse vluchtelingen zijn omgeko en door het zinken van hun bootjes in de wateren tussen Tur- je en Griekenland. Volgens een overlevende die zwemmend de ist wist te bereiken, zonk eerst door onbekende oorzaak de ginste van de twee boten, maar ging de tweede ook ten onder en de mensen daarin overstapten. De scheepjes met de vluch- lingen die illegaal Griekenland wilden binnenkomen, waren i weg van de Turkse havenplaats Kusadasi naar het Griekse ei nd Samos. rilankaanse oud-premier overleden ilombo De voormalige Srilankaanse premier Wijayananda ihanayake, die bijna vier decennia als volksvertegenwoordiger ngeerde, is gisteren gestorven. Dahanayake was 94. Dahanaya- werd premier in 1959, nadat Solomon Bandaranaike was ver oord. Hij overhandigde een halfjaar later de macht aan Ban- janaike's weduwe Sirimavo, die de verkiezingen had gewon- in. Dahanayake trok zich in 1980 terug uit de politiek. lemeenteraad geeft vrouw pistool dEAULeden van de gemeenteraad van Juneau, de hoofdstad »n de Amerikaanse staat Alaska, hebben door een geldinzame- ïigsactie een 33-jarige vrouw in staat gesteld een pistool te ko- 2;n. Daarmee kan zij zich beschermen tegen haar gewelddadige if-echtgenoot. De vrouw heeft actie gevoerd voor betere be- iherming van slachtoffers van geweld in hun eigen huis. Daar- ijl wees ze op zichzelf. Zij had geen handvuurwapen om haar n-man van handtastelijkheden af te houden. 'i 'ranse chauffeurs hervatten blokkade ^us« Vrachtwagenchauffeurs die vorig jaar de Franse autowe- n wekenlang blokkeerden, zijn gisteravond een nieuwe blok- "deactie begonnen. Zij eisen volledige naleving van de beloften 13 aanzien van vervroegde pensionering die hun zijn gedaan. |t ministerie van verkeer zei dat de staking alleen was uitge- gpen door chauffeurs in de omgeving van Parijs en waar- sijnlijk beperkt zou blijven. aatste Flipper-dolfijn is dood ww De laatste Flipper is gestorven. Bebe, de laatste overle- nde van de zeven dolfijnen die de hoofdrol in de Amerikaanse Ievisieserie hebben gespeeld, overleed in het zeeaquarium van ami in de Amerikaanse staat Florida. De dolfijn had volgens n woordvoerder van het aquarium de 'bijbelse leeftijd' van 41 reikt. Normaal wordt het dier niet ouder dan 25 tot 35 jaar. lbanezen wijken weer uit naar Italië ti Zeker 1500 Albanese vluchtelingen zijn er gisteren, on- Ipks patrouilles door de Italiaanse marine, in geslaagd het Ita- 4anse vasteland te bereiken. De Albanezen, onder wie veel jouwen en kinderen, betaalden rond de 1000 gulden voor de ertocht. Aan de Albanese grens met Montenegro deden zich teren chaotische taferelen voor toen zich enkele duizenden ztchtelingen op het strand van Velipoja hadden verzameld, in vfhoop van daaruit hun vaderland te ontvluchten. heeft in het geheim een -erenmoord met behulp van "ogische wapens tegen de rden voorbereid. Dat zegt siKoos Ooms, Nederlands lid ,i UNSCOM, de VN-commis- die toezicht houdt op de (vapening van Irak. De com mie vermoedt dat Irak verbo- wapens en kennis over ligt naar Sudan om zich aan ïjinspectie te onttrekken, jfe VN-inspecteurs vermoe- y dat Iraakse wetenschappers Sudan hun werk voortzetten ■wapens van massavernieti- j te maken voor later, als niet langer onder VN-con- i zal staan. Volgens Ooms ft Irak de VN-inspecteurs n geloven dat het alle Scud- jtten voor de middenlange md vernietigd heeft. Maar merkelijkheid hebben ze een tal nep-Scud-raketten ver- Zaïrese president en rebellenleider sluiten geen akkoord Na Zaïre 32 jaar lang met ijzeren vuist te hebben ge regeerd en het land naar zijn hand te hebben gezet, heeft president Mobutu zich gisteren in principe bereid verklaard afstand te doen van de macht. pointe noire frans van den houdt correspondent Ondermijnd door prostaatkan ker en een snel oprukkend re bellenleger van Laurent-Desiré Kabila, dat al driekwart van Zaï re in handen heeft en binnen enkele dagen in de hoofdstad Kinshasa kan zijn, is dit voor Mobutu de enige en laatste vreedzame uitweg. Beide leiders zijn het echter nog niet eens ge worden over de cruciale vraag aan wie de macht overgedragen moet worden. Afgesproken is het overleg binnen acht tot tien dagen voort te zetten. Nadat Kabila en Mobutu gis- Vluchtelingen sterven in trein KISANGANI AFP-Rtr In een trein op weg naar de vliegtuigen voor repatriëring naar Rwanda zijn gisteren meer dan honderd Hutu-vluchtelingen gestikt of doodgedrukt. Er vielen ook honderden gewonden, van wie meer dan vijftig ernstig. Flulpverleners en journalisten zagen tientallen lijken uit de open wagons vallen toen de trein 's avonds het station van de stad binnenreed. De vluchtelingen die sinds enige dagen via de spoorweg arri veren komen uit het kamp Biaro, rond veertig kilometer ten zuiden van Kisangani. In het kamp verblijven rond 30.000 vluchtelingen. De rebellen die de spoorweg beheersen hadden de hulporganisaties laten weten dat zij zondag 2.800 vluchte lingen konden verwachten. Maar het was duidelijk dat er hon derden vluchtelingen meer aan boord van de zes wagons wa teren anderhalf uur met elkaar dat hij tevens geëist had dat zijn gesproken hadden, liet Kabila's macht wordt overgedragen aan minister van buitenlandse za- een nieuwe, democratisch te ken Karaha weten dat Mobutu kiezen president. Een interim- bereid was af te treden, maar autoriteit zou met Kabila moe ten onderhandelen over een toekomstige regering en verkie zingen voor het presidentschap moeten uitschrijven. Die eisen zijn voor de rebel len niet acceptabel. Zij willen dat Mobutu zijn macht direct overdraagt aan Kabila en zijn bevrijdingsalliantie, die als een interim-regering zullen funge ren en te zijner tijd vrije verkie zingen zullen organiseren. Beide partijen zijn ondanks deze historische ontmoeting tussen aartsrivalen Mobutu en Kabila nog ver verwijderd van een eensluidend standpunt. Zo hebben de rebellen zich nog al tijd niet bereid verklaard een wapenstilstand in acht te ne men, zoals Mobutu wil. Kabila verzekerde onmiddel lijk na het overleg met Mobutu dat van een staakt-het-vuren voorlopig geen sprake kan zijn. Zijn manschappen rukken nog altijd gestaag verder op in de richting van de hoofdstad. nietigd en nog zeker zes tot twaalf Scuds achtergehouden. Ook op het gebied van biolo gische wapens is misleiding troef. Irak heeft eerst ontkend dat het over biologische wapens beschikte en later gezegd dat het alle biologische wapens eenzijdig vernietigd heeft. De commissie gelooft dat Irak an- trax, botuline, toxine en af- latoxine heeft geproduceerd, en is er niet zeker van dat het land al die materie inderdaad heeft vernietigd. Vooral de ontwikkeling van aflatoxinen noemt Ooms een verontrustende zaak. ,,Af- latoxine veroorzaakt na vijf of zes jaar massaal dodelijke lever kanker. Het heeft vanwege de tijdsduur geen enkele militaire betekenis. De conclusie kan daarom alleen maar zijn dat de Irakezen aflatoxine als genoci dewapen tegen de Koerdische bevolking hebben ontwikkeld. De Zuid-Afrikaanse president Mandela is er in te krijgen. TEL AVIV GPD-DPA-AFP De Israëlische president Ezer Weizman en de Amerikaanse bemiddelaar Dennis Ross gaan samen proberen het muurvast zitten de Israëlisch-Palestijnse vredesoverleg vlot te trekken. Ross arriveert vandaag in het Midden- Oosten voor wat in Washington al wordt omschreven als 'een laatste poging' de par tijen weer om de tafel te krijgen. Morgen praat president Weizman met Yasser Arafat, de president van de Palestijnse Autoriteit. Het is de derde keer sinds het aantreden van premier Benjamin Netanyahu dat Weizman moet proberen het onderhande lingsproces te redden, wegens een over maat aan wantrouwen tussen de partijen. Medewerkers van Netanyahu legden er gisteren de nadruk op dat de president zijn bemiddeling coördineert met de premier. Niettemin vinden sommige regeringspartij en de situatie gênant. Parlementslid Hanan Porat van de Nationaal Religieuze Partij zei gisteren Weizmans bemoeienis te betreu ren. In Israël is de functie van de president voornamelijk van ceremoniële aard. Netanyahu doet vandaag in zijn kabinet voorstellen voor maatregelen die hervatting van het overleg tussen Israël en de Palestij- nen mogelijk kunnen maken. Volgens de Is raëlische radio is de regering bereid tot 'ver gaande toezeggingen' over de autonomie- akkoorden als de Palestijnen beloven dat ze actie gaan voeren tegen het terrorisme. Netanyahu's adviseur David Bar-Ilan heeft volgens de radio gezegd dat het pak ket maatregelen onder meer een bouwpro gramma voor Arabieren in Oost-Jeruzalem bevat, vlak bij de omstreden joodse wijk Har Horna. Netanyahu zou nu ook bereid zijn de po litiek te wijzigen die erop is gericht het aan tal Arabische inwoners van de stad zo laag mogelijk te houden. Arabieren die geen Is raëlisch staatsburger zijn verliezen na een aantal jaren afwezigheid hun recht in Jeru zalem te wonen, ook al zijn ze daar geboren en getogen. LONDEN HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT De nieuwe Britse premier Tony Blair heeft afgelopen dagen zijn nieuwe kabinet gepresenteerd. Het profiel ervan sluit naadloos aan op zijn belofte dat het een New Labour-regering zal wor den. Een aantal linkse oud-ge- dienden, dat nog wel een plaatsje in Labours schaduwka binet had, is naar de zijlijn ge schoven. Officieel is vice-partijleider John Prescott na Blair de mach tigste man van het land. Pres cott wordt tot de linkervleugel van de partij gerekend, evenals de nieuwe minister van buiten landse zaken Robin Cook. De man naar wie Blair echter het meest zal luisteren is leeftijdge noot Peter Mandelson, boezem vriend van de premier, tijdens de verkiezingen campagnelei der en gisteren benoemd tot minister zonder portefeuille. Mandelsons taakomschrijving luidt toezien op uitvoering en presentatie van het kabinetsbe leid. Dit betekent dat Mandels on ministers op de vingers gaat tikken die een te eigenzinnige koers willen varen. De bijnaam 'grijze kardinaal' is hem al toe gedicht. Een andere is 'New La bours waakhond'. Blair, die dinsdag 44 wordt, is de jongste van het kabinet, Donald Dewar, de nieuwe minister voor Schot land met 59 jaar de oudste. De Conservatieven likten af gelopen weekeinde de wonden van hun desastreuze verkie zingsnederlaag. Er zijn op z'n minst zeven kandidaten die oud-premier Major als partijlei der willen opvolgen. Een ervan, de 64-jarige Michael Heseltine, heeft echter al moeten afhaken. Hij werd afgelopen weekeinde met hartklachten in het zieken huis opgenomen. FORT DAVIS GPD-AFP-Rtr J zijn Zaïrese ambtsgenoot Mobutu (links) en de rebellenleider Kabila (rechts) aan één tafel FOTO REUTERS PHILIPPE WOJAZER Zonder dat er een schot is ge lost, is zaterdag een einde geko men aan de 'oorlog' tussen de Texaanse politie en een groep die meent dat zij 'de Onafhan kelijke Republiek Texas' vormt. Na een zesdaags beleg door de politie gaven vier zwaarbewa pende, zich onafhankelijkheids strijders noemende, Texanen zich over. Twee medestanders wisten te ontkomen en naar hen werd gisteren nog een mas sale klopjacht gehouden. Vorige week zondag ver schansten Richard McLaren en zes aanhangers zich in een complex in Fort Davis in het westen van Texas. Zij meenden dat Texas in 1845 illegaal bij de VS is ingelijfd, beschouwden zichzelf als de enige rechtmati ge leiders van de Republiek Texas en wezen elk gezag van de VS af. Dat zou allemaal lach wekkend zijn, ware het niet dat de groep die over een klein wapenarsenaal beschikten zijn buren ronduit terroriseerde. Toen McLaren en zijn mede standers vorige week het huis van een buur schietend binnen- Turkse politie sluit tv-station ANKARA» AFP-DPA De Turkse politie heeft zaterdag het particuliere tv-station Flash TV gesloten. Dat had een repor tage uitgezonden waarin de man van vice-premier (giller van corruptie werd beschuldigd. In de live-uitzending had een naar het buitenland gevluchte rechts-extremist en crimineel gezegd dat özer giller 'twintig miljoen dollar provisie voor zichzelf had geëist bij de ver koop van een bank. Vrijdagavond was de studio van Flash TV in Istanbul over vallen door zo'n vijftig mannen, die in het wilde weg om zich heen schoten. In de studio zijn zware vernielingen aangericht. Officiële reden voor de sluiting is dat de zender zonder vergun ning apparatuur had geïmpor teerd. „Zes jaar lang heeft nie mand naar die vergunningen gevraagd", aldus de eigenaar. Stel, opeens ziet u die ene auto waar i 1 'n tijdje naar op zoek bentEn het prijs partje valt alleszins jee. Als u van tevo- en een VSB Doorlo pend Krediet heeft fgesloten, kunt u aeteen toeslaan. Want daarmee peft u altijd extra daadwerkelijk opneemt. En het renteper centage is in 9 van de 10 gevallen lager dan bij andere kredietverstrekkers. Wilt u direct een Doorlopend Krediet afsluiten? Bel dan gratis met onze leen- adviseurs: 06-0331. Ze zijn 24 uur per pld achter de hand voor onverwachte uit- dag bereikbaar. Des te eerder staat aven. Met als belangrijk voordeel dat u droomauto voor de deur. [leen rente betaalt over het bedrag dat u VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. n tfOTtif onderner, WASHINGTON HANS DE BRUIJN correspondent Bill Clinton en Al Gore sloegen elkaar vrijdagavond uitgelaten op de schouders en spraken van 'een historisch moment'. Een paar mijl verderop, in het statige Ca- pitool, bouwden hun Republikeinse te genstanders juichend een feestje alsof zij zojuist de grootste zege uit hun geschie denis hadden geboekt. De aanleiding? Het net gesloten akkoord dat ertoe zou moeten leiden dat de VS in 2005 geen te kort op de begroting meer hebben. De uitbundigheid was vooral zo groot, omdat het akkoord een eind maakte aan jaren van strijd over de noodzaak en de inhoud van zo'n begrotingsafspraak. Zo wel Clinton als de Republikeinen kunnen nu gaan doen waarvoor zij gekozen zijn: regeren. De zes maanden sinds de verkie zingen van november vorig jaar zijn im mers vooral gekenmerkt door te weinig politieke daadkracht en een grote dosis apathie. Maar de inkt van het akkoord tussen deze Democratische president en de lei ders van de Republikeinse meerderheid in het Congres was nog niet droog, of links en rechts klonken al de twijfels. Niet alleen moet de afspraak tussen Clinton en de Republikeinen de komende maan den nog in wetten worden vastgelegd, waarbij zich nog tal van struikelblokken kunnen voordoen. Maar bovendien staat het akkoord op een volgens vele econo men wankel fundament. Het gaat immers goed met de Ameri kaanse economie. De werkloosheid is voor het eerst sinds 1973 beneden de vijf procent gezakt. De economische groei was in het eerste kwartaal 5,6 procent, maar liefst het dubbele van wat was ver wacht. En totaal onverwacht kwam het nieuws dat er een 'meevallertje' te genie ten viel dat over de komende vijf jaar kan oplopen tot meer dan 225 miljard dollar. Het begrotingstekort, vier jaar geleden nog 230 miljard dollar, zal daardoor dit jaar nog maar 70 miljard dollar bedragen. Clinton rekende zich meteen rijk en begon dat geld al uit te geven voor hij het binnen had. Een deel van de meevaller werd gebruikt om voor de Democraten de pijn te verzachten van de bezuinigin gen die de Republikeinen hadden geëist. Er komt meer geld voor onderwijs, voor de gezondheidszorg van kinderen en voor het opvangen van de pijnlijke gevol gen die de herziening van de bijstands wet van vorig jaar voor grote groepen ar men heeft. Daarna verzette Clinton zich niet lan ger tegen de Republikeinse eisen voor be lastingverlagingen. Hij stemde zelfs in met een forse verlaging van de vermo genswinstbelasting, die vooral de rijkere Amerikanen ten goede komt en de schat kist tientallen miljarden gaat kosten. Ie dereen kreeg zo iets van zijn gading, wat het kenmerk is van elk compromis. Maar de grote vraag is nu of het akkoord wel tot het magische jaar 2002 stand zal hou den. Wat als het plots slechter gaat met de economie en de meevaller als sneeuw voor de zon verdwijnt? De Amerikaanse economie zit nu al sinds 1991 in de lift. De laatste decennia heeft zo'n groeipe riode nooit meer dan acht jaar geduurd. Zou dit akkoord standhouden tot 2002, dan zouden de VS een nog nooit vertoon de periode van elf jaar groei hebben doorgemaakt. Veel economen geloven daar niet in en waarschuwen dan ook voor een nieuwe recessie. Als die er komt, valt het hele begro tingsakkoord als een kaartenhuis in el kaar. Het is nu al te voorspellen wat dan gaat gebeuren: Clinton zal de Republi keinse oppositie vragen in te stemmen met minder verlaging van de belastingen, terwijl de Republikeinen zullen eisen dat dieper het mes wordt gezet in de over heidsuitgaven en de sociale uitkeringen. Geen van beiden zal daartoe bereid zijn, met als gevolg ook nog een nieuwe poli tieke crisis. Voor Clinton hoeft dat niet ongunstig te zijn: hij herinnert zich hoe de Ameri kaanse kiezers zich vorig jaar van de Re publikeinen afkeerden toen die te dras tisch wilden bezuinigen. Dankzij de mee valler heeft hij nu iets kunnen doen voor zijn Democratische achterban, en het zal de Republikeinen niet makkelijk vallen dat weer ongedaan te maken, zonder zelf schade te lijden. Maar het bewijst tevens de zwakte van het hele begrotingsak koord. vielen, de man daarbij ver wondde en hem en zijn vrouw in gijzeling namen, was voor de autoriteiten de maat vol. Nadat het echtpaar door de groep was vrijgelaten, verschansten de se paratisten zich op het terrein van McLaren en lieten weten dat een ware oorlog zou uitbre ken als de politie zou proberen hen te arresteren. De Texaanse politie bereidde zich vrijdag voor om het com plex van McLaren's 'Republiek' gewapenderhand binnen te val len. Eerder op de avond had McLaren via de kortegolfradio medestanders opgeroepen naar Fort Davis te komen en 'te schieten om te doden'. Leden van de afscheidingsbeweging faxten hun testamenten en af scheidsbrieven voor hun naas ten naar de autoriteiten. Maar na oproepen van zijn vrouw en kinderen gaf hij zich over. Hij kreeg de toezegging van de au toriteiten dat hij voor een fede rale rechter in Washington de zaak van de 'Republiek Texas' mag bepleiten. Verder zijn hem geen beloften gedaan, verzeker de de politie. Tovenaar doodde 42 vrouwen voor drinken speeksel JAKARTA AFP Een Indonesische tovenaar heeft mogelijk 42 vrouwen vermoord. De man is aange houden op Noord-Sumatra nadat de politie het lichaam van een dode vrouw had ge vonden. Indonesische media melden dat de 47-jarige Na- sib Keiewang door de politie in Medan (Sumatra) wordt verhoord over betrokkenheid bij zestien moorden. Maar Keiewang, die zich bezig houdt met zwarte magie, zou al 42 moorden hebben be kend. Volgens het Indonesische persbureau Antara dronk Ke iewang tijdens magische ri tuelen het speeksel van 27 van zijn slachtoffers. De slachtoffers, die allen werden gewurgd, waren veelal vrou wen' die bij Keiewang kwa men voor hulp om hun man nen weer terug te winnen. Een aantal van zijn slachtof fers was prostituee. Hun ver dwijning werd niet direct op gemerkt. Keiewang zou zijn slachtoffers hebben begraven of in de rivier hebben ge- FBI: mechanisch defect oorzaak van TWA-ramp WASHINGTON Rtr Een mechanisch defect is hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van het neerstorten van een toestel van de Amerikaanse maatschappij TWA vorig jaar juli. Dat heeft directeur Louis Freeh van de Amerikaanse fede rale recherche FBI gisteren ge zegd voor het televisiestation NBC. Het vliegtuig stortte in zee neer, kort nadat het van het John F. Kennedy-vliegveld van New York was opgestegen voor een vlucht naar Parijs. Alle 230 inzittenden kwamen daarbij om het leven. Freeh onderstreepte dat de FBI en de Amerikaanse luchtvaartdienst het onderzoek nog niet hebben afgesloten, maar dat op grond van de hui dige stand van zaken een terro ristische aanslag zeer onwaar schijnlijk is. Beide organisaties hopen tegen het einde van de zomer met hun definitieve rap port te komen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5