Caravan is vaak gevaar op de weg GOED KOOP Onze Top 10 ran deze week. 'Oorlogsdoden blijven een waarschuwing' Binnenland ïfensie wijst de oudste "bestclaims van de hand Topper van de week Wiegendood treft steeds meer alleen minderheden 'Rode' bisschop pleit voor uitgeslotenen STROOP WAFELS 559 cn> U4DAG5MEI1997 ""iflozingen BASF moeten ophouden' jHEM* Het chemisch bedrijf BASF in Arnhem loost nog steeds icerverwekkende stoffen op de IJssel en in de lucht. Dat be rt de stichting Documentatiecentrum Arnhem (Doca), die bezwaarschrift heeft ingediend tegen een nieuwe milieuver- ring voor het bedrijf. Rijkswaterstaat en de provincie Gel- Iind willen BASF een nieuwe milieuvergunning toekennen. moet, ondanks de voorgenomen uitbreiding van de pro- ie van latexsoorten, de hoeveelheid geloosde gif in het afval- r op hetzelfde niveau houden. Doca wil echter dat de lozin- /an gevaarlijke stoffen worden beëindigd. vee nieuwe netten voor mobiel bellen haag* Nederland krijgt er twee netten voor mobiel telefone- bij. Daarvoor is een wetswijziging nodig. Minister Jorritsma keer en waterstaat) heeft daartoe besloten in verband met de •iende behoefte aan mobiel bellen. Het ministerie van Ver- en Waterstaat gaat beide nieuwe netten veilen. PTT Tele- t en Libertel die nu een eigen GSM-net hebben, zijn daarbij ïsloten. Om oneerlijke concurrentie te voorkomen moeten e bedrijven het bedrag op tafel leggen dat de twee nieuwko- kwijt zijn. PTT Telecom en Libertel hebben indertijd niets aid voor hun GSM-licentie. eer brand in Haagse Schilderswijk iaag In de Haagse Schilderswijk is gistermiddag opnieuw d gesticht. In de Abraham van Beyerenstraat werd een voor in brand gestoken. Er was niemand in de woning aanwezig, tgjens een woordvoerder van de brandweer staat het vrijwel .gjdat de brand is aangestoken. „We hebben sporen van ben- gevonden." De recherche stelt een onderzoek in. In dezelf- luurt ligt de woning van de Turkse familie, waar in de nacht 25 op 26 maart vorige maand brand werd gesticht. Daarbij men de moeder en vijf kinderen om. m "iling: VVD en PvdA de grootste itRSUMAls er nu verkiezingen voor de Tweede Kamer zou- worden gehouden, zouden de WD en PvdA met elk 42 ze- vede grootste zijn. De liberalen boeken de grootste winst en i. 3 van 31 naar 42 zetels. De PvdA, die nu 37 zetels heeft, krijgt itejf bij. Dit blijkt uit een enquête van bureau Interview. D66 diest 8 zetels en komt op 16. De paarse coaltitie van PvdA, >p) en D66 zou dus precies 100 zetels bezetten. Nu zijn dat er iirlet CDA gaat terug van 34 naar 29 zetels. DÖ zjLM: Stekelenburg als commissaris s Verdam De Ondernemingsraad van de KLM heeft Johan Ste- a nburg voorgedragen als lid van de raad van commissarissen erle luchtvaartmaatschappij. Stekelenburg heeft nog geen ja of Ojgezegd tegen het ommissariaat. „Gezien zijn nieuwe functie amurgemeester in Tilburg beraadt hij zich", laat dé woord- r&der van de KLM weten. Eerder deze week maakte bankver- ,ï%aar ING bekend dat Stekelenburg in september toetreedt :ijn raad van commissarissen. Hij is nu nog voorzitter van de Op 1 juli gaat de benoeming van burgemeester in. "'(ag. Christelijke vakbond voor Viren ACOM is furieus over ifwijzende standpunt van linisterie van defensie ten n van claims door oudere slachtoffers. Defensie wil '^jneel dat meer dan dertig Veleden schade heeft opge- door asbest, uitsluiten ^.Bii schadevergoeding. .ij vinden dit een schande- esluit, defensie onwaardig. Jruist bovendien in tegen •gangbare opvatting van be dijk werkgeverschap", zo jjft de CNV-bond zaterdag- pg in een verklaring. Vol gde ACOM zou het defensie j als zij voor de claims van .^slachtoffers de aanbeve- van de commissie De r als richtsnoer zou hante- ministerie van defensie [jjjiet ingaan op eisen om Andijvie, i 500 gram Braadworst i 500 gram-M?4.75 kilo®®®® Swartland Steen, 'n Zuid-Afrikaanse i witte wijn, fles 0.75 liter CU Boeren zacht belegen kaas 48+, kilo Smiths Doritos Texas paprika, i zak 125 gram Nutricia Chocomel, 1 vol of halfvol, pak 1 liter Coberco Luchtig Toetje, diverse smaken, pak 1 liter Maak kans op een luchtballonvaart zie verpakking Unox Chicken Tonight, alle varianten, pot 500 gram Libresse maandverband, diverse varianten, 2 pakken naar keuze I Robijn wasverzorger, i navulpak, diverse varianten, I 2 pakken 500 ml naar keuze Nü Veilig Verkeer Nederland wil verplichte APK-keuring schadevergoeding van slachtof fers, als die meer dan dertig jaar geleden zijn blootgesteld aan asbest. Dat is de verjaringster mijn voor schadeclaims. Uit on derzoek is echter gebleken dat het meer dan dertig jaar kan duren voordat astbestziekten zich manifesteren. De ACOM doet daarom een beroep op de Tweede Kamer om te proberen defensie op an dere gedachten te brengen. „De volksvertegenwoordiging moet de regering ertoe bewegen de huidige verjaringstermijn voor asbestbesmetting te verruimen en de aanbevelingen van de commissie de Ruiter zonder meer over te nemen." De commissie-De Ruiter is in de asbestzaak door het ministe rie van sociale zaken om advies gevraagd. Zij pleit ervoor de verjaringstermijn te verruimen. Het kabinet moet hierover nog een standpunt innemen. 99 1250 8.98 4.95 1550 9.90 9" 99 22& 1.99 ^45- 1.99 jjt2.99 7.49 4.98 Yorkham, Q {TQ OIO 100gram®»®® 355"^.3«7 wl I nds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 mei a.s. Het is bar en boos gesteld met de doorsnee caravan op de Nederlandse wegen. Hooguit één op de vijf voertuigen voldoet geheel aan de eisen. De rest vertoont kleine tot grote gebreken. In vijf procent kan dat leiden tot ver- keersonveilige situaties. Die conclusie trekt Veilig Verkeer Nederland (WN) zaterdag op basis van recente controle- gegevens. hoogd remlicht komen. Wou denberg keert zich tevens tegen een hogere maximumsnelheid op autosnelwegen voor perso nenauto's met aanhangwagens. Nederland telt op het moment ongeveer 750.000 caravans. WN signaleert als belangrijk probleem dat veel mensen van alles en nog wat meezeulen in huizen. anp De gebreken variëren van on juiste bandenspanning, defecte remlichten tot scheuren in de chassisbalken. Woordvoerder Woudenberg van WN pleit voor een verplichte APK-keu ring voor alle caravans. Ook moet er een verplicht derde ver hun caravan. Overbelading of verkeerde belading is een veel voorkomend probleem. Zo werd onlangs bij een controle een parasolvoet van 25 kilo in een caravan aangetroffen. Wou denberg adviseert dan ook een weegschaal te gebruiken bij het inladen van de caravan. Veilig Verkeer Nederland heeft een top-7 opgesteld van gebreken. Nummer één staan de banden met onvoldoende profiel en scheuren. Slijtage aan de remmen is tweede. Defecte verlichting komt op de derde plaats. Wiellagers en koppeling volgen op vier en vijf. Gebreken aan assen en chassis eindigen op de zesde en zevende plaats. den haag gpd In heel Europa dalen de cijfers van wiegendood onder in vloed van preventiecampag nes. Tegelijk wordt geconsta teerd dat onverwachte zuige lingensterfte zich in toene mende mate concentreert in moeilijk bereikbare minder heidsgroepen: maatschappe lijk slechtbedeelden, laagge schoolden, allochtone groepen en alleenstaande jonge moe ders met meer dan één kind. Europese artsen die zich be zighouden met zuigelingen sterfte, verenigd in de organi satie Espid, hebben dat afgelo pen weekeinde op een congres in Barcelona vastgesteld. Daar werd ook vastgesteld dat ad viezen als kinderen niet op de buik laten slapen, niet te warm toedekken en niet roken tot een flinke daling van het aan tal gevallen van wiegendood, waarbij een baby ogenschijn lijk zonder aanleiding plotse ling overlijdt, heeft geleid. Al- le'en blijken specifieke groepen in West-Europese samenlevin gen niet bereikt te worden. Zo gaf een Engelse arts aan dat in zijn land, waar wiegendood nog zo'n vier keer vaker voor komt dan in Nederland, thans tachtig procent van de geval len zich voordoet in de tien procent die de minstbedeelde klassen vormen. In Barcelona werd het Ne derlandse voorstel om ook de oerhollandse babytrappelzak in te zetten bij het bestrijden van wiegendood, enthousiast ontvangen. De tot nog toe be staande aarzelingen over de gunstige invloed van fopspe nen namen duidelijk af onder invloed van gunstige rapporta ges uit Scandinavië. Besloten werd de voorlichtingscampag nes onderling af te stemmen. Oud-strijders in de stromende regen in het gelid tijdens de herdenking op de Dam. ruswuk. anp Op een groot aantal plaatsen in Neder land zijn het afgelopen weekeinde de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en de oorlogen daarna herdacht. In veel gemeenten stonden mensen gisteravond om acht uur twee minuten stil bij de ver woestende gevolgen van de Duitse over heersing, maar ook bij de doden uit late re oorlogen, zoals in Indonesië. In afwij king van voorgaande jaren vonden de plechtigheden in zeven gemeenten dit jaar niet op 4 mei, maar op 3 mei plaats. De streng-christelijke gemeenschappen hadden dit jaar hun zondagsrust heilig verklaard en herdachten hun oorlogsdo den zaterdag. Minister Borst van volksgezondheid hield gisteren op de Dam een iorte toe spraak. „De schimmen van onze oor logsdoden blijven ons vergezellen, om dat zij ons iets te zeggen hebben. Dat het kwaad niet in 1945 uit de mens is ver dwenen, dat het dus opnieuw kan ge beuren en dat we daarom waakzaam moeten zijn", waarschuwde ze. In Amsterdam begon omstreeks zeven uur de Stille Tocht vanaf de Wetering schans naar de Dam. Aan de Nationale Dodenherdenking aldaar ging een dienst in de Nieuwe Kerk vooraf. Schrijfster Tessa de Loo deed daar een beroep op verdaagzaamheid jegens andere cultu ren die anno 1997 in Nederland een vei lige plek denken te vinden. Vervolgens legden koningin Beatrix en prins Claus een krans bij het Nationaal Monument op de Dam. Ónder de duizenden aanwe zigen waren behalve het koninklijk paar en burgemeester Patijn, ook kroonprins Willem-Alexander, vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties, mi nister-president Kok en leden van het kabinet. Eerder op de dag vonden in de hoofd stad ook op andere plaatsen bijeenkom sten plaats, zoals op de Nieuwe Ooster begraafplaats en in de Hollandsche Schouwburg. Burgemeester Patijn stond er stil bij het feit dat tijdens de Tweede Wereldoorlog zeker 60.000 Joden vanaf die plaats zijn weggevoerd. Ten over staan van ondermeer drie leden van de Knesseth wees Patijn op de anonimiteit waarin veel Joodse Amsterdammers des tijds zijn gestorven. „Wij weten dat ie dereen een naam had," zo zei Patijn. In Den Haag legde Kamervoorzitter Bukman zondag een krans bij de Erelijst voor Gevallenen op het Binnenhof. De Erelijst werd in mei 1960 aangeboden door koningin Juliana en vermeldt 17.000 namen van Nederlanders die de Duitse overheersing niet overleefden. Ook op de Erebegraafplaats de Grebbe- berg in Loenen, in Kamp Westerbork en op de Waalsdorpervlakte in Schevenin- gen vonden herdenkingen plaats. Gisteren was ook de dag waarop de jo den de holocaust herdenken. Onder het motto „Ieder mens heeft een naam" werden vanaf zaterdagavond tot afgelo pen nachgt in Berlijn de namen van alle 55.696 joodse burgers uit de Duitse Zeven doden in het verkeer ruswuk» anp Het afgelopen weekeinde zijn zeven mensen door verkeers ongevallen om het leven geko men. Het zwaarste ongeval was zaterdagavond vlak voor de Maastunnel in Rotterdam. Drie inzittenden, Rotterdam mers van 19, 22 en 25 jaar, overleden ter plaatse. Een vier de inzittende raakte zwaar ge wond. Een frontale aanrijding tussen twee personenauto's op de weg tussen Bunnink en Wijk bij Duurstede liep zater dagmiddag fataal af voor een 54-jarige inwoonster uit het Utrechtse Cothen. In Voort huizen kwam gisterochtend een 18-jarige man om. Een 18- jarige vrouw uit Staphorst overleed zaterdag in een zie kenhuis in Zwolle na aanrij ding vrijdag. In het buurtschap Half bij het Groningse Eerbeek kwam gisteravond een nog on bekende automobilist om het leven doordat de wagen in het water belandde. De Rooms-Katholieke Kerk moet weer een 'kerk van uitgeslotenen' worden. Alleen dan kan ze zich vernieuwen en krijgt de Kerk haar evangelische uitstraling terug. Met die boodschap wist de afgezette Fran se bisschop Jacques Gaillot zaterdag de ruim zevenduizend bezoekers van de der tiende manifestatie van de Acht Mei Be weging in Zwolle, een overkoepeling van 112 progressieve katholieke groeperingen, stil te krijgen. Volgens Gaillot 'fabriceert' de samenleving uitsluiting, met name van jonge mensen. De kerk aapt dat gedrag na en behandelt daklozen, illegalen en werklozen nog te vaak vanuit een misplaatst medelijden, al dus de voormalige bisschop van Evreux. Maar de kerk dient de onderkant van de samenleving juist aan te moedigen en on dersteuning te bieden bij hun eis op recht vaardigheid, zei hij. „De kerk moet het ge sprek met hen aangaan en weer een kerk Vein uitgeslotenen worden. Succesvol is al leen een geloofsgemeenschap die nie mand uitsluit. Dan kan de kerk zich ver nieuwen. Dan worden wij evangelisch." Over populariteit hoefde Gaillot niet te klagen. Hij werd met luid en langdurig ap plaus verwelkomd. De 'rode bisschop' ver telde dat hij op eigen initiatief een ont moeting met kardinaal Simonis, aartsbis schop van Utrecht, heeft gehad. Gaillot zei verrast te zijn dat het gesprek 'zo lang', een klein uur, heeft geduurd. Hij be schouwde de ontmoeting als 'een teken van dialoog, een stap naar wat misschien als andere partij wordt beleefd'. Gaillot werd begin 1995 door het Vaticaan afgezet vanwege zijn onorthodoxe opvattingen. Hij zet zich tegenwoordig in Parijs in voor de onderkant van de samenleving. Van de Nederlandse bisschoppen waren alleen Van Luyn van Rotterdam en Mus- kens van Breda aanwezig op de manifes tatie, die als thema Geloven in beweging had. Bisschop Van Luyn bekritiseerde de Ne derlandse inzet tegen landmijnen. Voor de eeuwwisseling moet Nederland minimaal tweehonderd militaire instructeurs oplei den die in staat zijn anti-persoonsmijnen te ruimen en dat aan anderen te leren. De tien Nederlandse instructeurs die mo menteel in Angola werken en de tachtig militairen die nog worden opgeleid, zijn slechts een 'symbolisch gebaar waar we niet mee kunnen volstaan', aldus Van Luyn. De Rotterdamse bisschop vindt voorts dat de doodstraf wereldwijd moet worden af geschaft als 'principieel inhumaan'. Hij zei dat in reactie op een studie van Justitia et Pax, de bisschoppelijke commissie voor gerechtigheid en vrede, dat hem zaterdag werd uitgereikt. Die pleit ervoor dat de passage over de doodstraf in de universele catechismus van de Rooms-Katholieke Kerk moet verdwijnen. Zijn collega Muskens ging met algemeen secretaris Ineke Bakker van de Raad van Kerken in debat over zijn stokpaardje: de armoedebestrijding. Muskens vindt onder meer dat de algemene bijstand met vijftig gulden per maand omhoog moet. Voorzitster H. Wasser van de AMB wees erop dat er binnenkort een gesprek is met een delegatie van de bisschoppenconfe rentie. De precieze onderwerpen zijn nog niet bekend, maar Wasser zei dat het kwesties zijn die 'het hart van de zaak' ra ken, zoals de uitsluiting van vrouwen in het priesterambt. „We gaan de gesprekken niet aan met het mes op tafel. Van win naars of verliezers zal wat ons betreft geen sprake zijn." FOTO ANP BAS RUTTEN hoofdstad voorgelezen die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Behalve politici lezen ook talrijke passanten de namen voor op het Wittenbergplatz voor het monument voor de 'plaatsen van de verschrikking die wij nooit mogen verge ten'. In het gedenkteken zijn de namen gegrift van concentratiekampen als Auschwitz, Majdanek, Buchenwald en Treblinka. In 1933 woonden er ongeveer 160.000 joden in Berlijn. Meer dan 90.000 van hen werden gedwongen te emigreren. Slechts enkele duizenden overleefden de nazitijd. Vorig jaar werden de namen van de slachtoffers voorgelezen op het perron van het station Grünewald, van waar tussen 1941 en 1945 vele Berlijnse joden naar de concentratiekampen wer den gedeporteerd. Ook in beruchte kampen als Auschwitz en Mauthausen waren her denkingen. Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Radiomaker Gerrit den Braber overleden hilversum anp In het Academisch Medisch Centrum van Hilversum is vrij dag de televisie- en radiomaker Gerrit den Braber overleden. Hij werd 68 jaar. Den Braber ver bleef al enige tijd in het zieken huis, nadat hij was getroffen door een herseninfarct. Hij wordt woensdag begraven. Den Braber werkte in de pla- tenwereld, schreef liedjes en maakte radio- en televisiepro gramma's. Een van zijn bekend ste programma's was De burge meester is jarig, waarvan hij 320 afleveringen maakte. Ook schreef hij het bekende num mer Spiegelbeeld van Willeke Alberti. Den Braber is voorts ge ruime tijd hoofd Amusement van de AVRO geweest en ging in 1994 met pensioen. Gerrit den Braber was ook succesvol als schrijver en verta ler van liedjes. Voor Corry Brok ken vertaalde hij La Mamma. Voor zijn latere vrouw Therèse Steinmetz maakte hij Speel het Spel en voor Rob de Nijs Ritme van de regen. Hij schreef ook Katinka, waar mee de Spelbrekers in 1962 aan het Eurovisie Songfestival deel namen en Fernando en Filippo waarmee Milly Scott vier jaar la ter het nationale songfestival won. Den Braber kreeg in 1975 de Gouden Harp van de Stichting Conamus. Steeds minder veroordeelden weggestuurd den haag anp Het aantal veroordeelden dat wegens plaatsgebrek in de ge vangenis is heengezonden is het eerste kwartaal van dit jaar aan merkelijk teruggelopen. Het noodgedwongen vrijlaten van gevangenen is aanzienlijk gerin ger dan de afgelopen jaren door uitbreiding van het aantal cel len. De eerste vier maanden van 1997 mochten 309 criminelen naar huis. In 1995 waren dat er maar liefst 1.417. Vorig jaar be treft het 1043 gevallen. Het aan tal heenzendingen is sinds 1991 niet zo laag geweest. Het betreft overigens geen enkel geval van zware criminelen. Als rekening wordt gehouden met het plaats maken door het wegzenden van veroordeelden die nog maar een paar weken hebben te gaan, is het aantal heenzendingen slechts 197. Apotheker overgeslagen bij griepvaccin den haag anp Nederlandse apothekers raken achttien miljoen gulden aan in komsten kwijt doordat het griepvaccin op een andere ma nier wordt ingekocht. Huisart sen hoeven voor het vaccin voortaan niet meer bij de apo theker langs, maar kunnen het rechtstreeks bestellen bij het Rijks Instituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Door het wegnemen van de apotheker als tussenschakel mist die per recept een tientje. Voor "elke apotheker komt dat op jaarbasis neer op 12.000 gul den per jaar. Minister Borst (volksgezondheid) wil de cen trale inkoop om het vaccin goedkoper te maken. pak 8 stuks van-99 579 LUILEKKERLAND PATÉ 100 gram NU 1? ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3