'Pinkpop ging bijna niet door, dat kan toch niet' De postbezorging rond Hemelvaartsdag. Feiten &Meningen Boksers Tommei en Duivesteijn staan weer klaar Suikertijdperk Java loopt ten einde Honger Noord-Kore; dilemma voor de bure MAANDAG 5 MEI 1997 NIEUWSANALYSE Macho's zijn het, met haantjesgedrag. De verschij ning van de heren Duivesteijn en Tommei mag dan weinig imposant overkomen, wie de Tweede Kamer onlangs over het tweetal hoorde kreeg een beeld van twee boksers, wachtend op het moment voor de definitieve doodsklap. Woensdag krijgen ze een nieuwe kans. In de nauwelijks luwende strijd tussen het PvdA- kamerlid Duivesteijn en de D66-staatssecretaris gaat het dit keer over een nieuwe wet voor het over leg tussen huurders en verhuurders. Niet onbelang rijk voor wie in een huurhuis woont, grofweg de helft van de Nederlandse bevolking. Vandaar dat beide heren elk met een eigen wetsvoorstel zijn ge komen. Althans, Duivesteijn deed dat al twee jaar geleden, Tommei volgde drie weken voordat Qui- vesteijns voorstel in de Twee.de Kamer zou worden behandeld. Waar Duivesteijn in zijn wetsvoorstel verhuur ders in vrijwel alle zaken verplicht tot het vragen van advies aan huurders, kiest Tommei een wat be houdender lijn: de onderwerpen waarover de huur der mag meepraten beperken zich tot zijn woon omgeving en het huur- en verkoopbeleid, en dan nog alleen tot het eerstvolgende jaar. Duivesteijn vindt dat de huurders sowieso ook voor de langere termijn een vinger in de pap moeten hebben. Een ander kernpunt in het geschil tussen beide politici is de rol van de kantonrechter als huurder en verhuurder het niet met elkaar eens worden. Volgens Tommei is die rol er alleen als de wettelijke overlegprocedure niet goed gevolgd wordt, maar volgens de PvdA'er moet de rechter zich ook kunnen uitspreken over de inhoudelijke ver schillen. Leiden dergelijke me ningsverschillen bij andere onderwerpen nog wel eens tot het zoeken naar een compromis, bij dit onder werp en bij deze twee politi ci verharden de standpun ten zich eerder. Beiden heb ben een respectabele staat van dienst in het elkaar dwars zitten, en ook nu lijkt alles daarop te wijzen. Lijkt, want beiden ontkennen dat de vanaf het begin van deze kabinetsperiode durende vete een rol speelt in het Tomrr>ei conflict. Sterker nog, er is uitgebreid overleg geweest over de wet-Duivesteijn, en de wijzigingen die Tommei daarin aangebracht wilde zien. Evenwel zonder resultaat, zodat de staatssecretaris alsnog met een eigen wet kwam. De verschillen komen eerder dan uit animositeit voort uit de verschillende visie van Tommei en Dui vesteijn op de volkshuisvesting. Waar de sociaal democraat Duivesteijn vanuit zijn verleden als ac tievoerder in de Haagse Schilderswijk streeft naar een verbetering van de positie van dé huurder, daar wenst de liberaal-democraat Tommei ook rekening te houden met die andere partij, de sociale en par ticuliere verhuurder. „Het is een principieel con flict. Tommei loopt aan de leiband van de verhuur ders", heet dat in de terminologie van Duivesteijn. Tommei heeft zich bij zijn wetsvoorstel echter la ten leiden door een convenant dat de Woonbond, de organisatie van huurdersverenigingen, eind vo rig jaar sloot met de organisaties van sociale en par ticuliere verhuurders. Het is frappant dat de club waarvan Duivesteijn ooit voorzitter was, de Woon bond, met minder genoegen neemt dan waarnaar de PvdA'er nu streeft. Om zich van voldoende poli tieke steun te verzekeren, heeft Duivesteijn zijn wetsontwerp inmiddels echter ook aanzienlijk aan gepast in de richting van dat convenant en van nog scherpere kantjes ontdaan. De Tweede Kamer bleek het gedonder tussen de PvdA'er en de staatssecretaris tijdens de 'eerste ron de van het debat twee weken geleden meer dan zat. Omdat Duivesteijn en Tommei, hoewel gebroeder lijk glimlachend achter de regeringstafel, er samen niet uitkwamen, trachtte de Kamer met tal van wij zigingen de voorstellen wat meer naar elkaar toe te brengen. Ofwel, Duivesteijns voorstel wat meer Tommel-trekjes te geven. Deze week zal blijken of dat ook is gelukt, maar Duivesteijn waarschuwt nu al voor overspannen verwachtingen. Als het in een richting gaat die hem onwelgevallig is, trekt hij zijn voorstel domweg weer in. Daarvoor zijn de ver schillen te principieel. Een ding heeft Duivesteijn in ieder geval bereikt: binnen de Kamer is vrijwel iedereen vóór een wet telijke regeling voor het overleg tussen huurders en verhuurders. Alleen over hoe die er uit moet zien verschillen nog de meningen. DEN HAAG KOOS VAN WEES Op Hemelvaartsdag, donderdag 8 mei, zal er géén postbezorging en géén buslichting plaatsvinden. De dag waarop uw post bezorgd wordt, kunt u terug vinden in onderstaand overzicht. Hebt u vragen over de postbezorging rond Hemelvaartsdag, bel dan met PTT Post Klantenservice: 0800-0417 (gratis). Gepost voor de buslichting op: donderdag 8 mei (geen buslichting) Bezorgd op": Jongste Kamerlid Sharon Dijksma op de bres voor jongeren Een student overhalen op de PvdA te gaan stemmen? Voor Sharon Dijksma geen enkel probleem. Ze zou hem of haar eerst vertellen over de rationele argumenten: de PvdA als gro te, linkse partij. Daarna over haar gevoel. „Toen ik lid werd, voelde ik me er meteen thuis". - Vervolgens begint de student over het afknijpen van zijn studiebeurs. „Dat ga ik dus niet ontkennen. Dat is zo". - Geef je dan toe dat minister Ritzen het niet goed gedaan heeftop Onderwijs? „Daar laat ik me niet over uit. Iedereen moet zijn eigen conclusies trekken". Het jongste Kamerlid ooit (nu 26 jaar) blijft een vrolijk buiten beentje, maar in drie jaar Bin nenhof is ze wel een echte poli tica geworden. Als radicaal voorzitter van de Jonge Socialis ten (JS) en lastpost voor de PvdA viel ze op met tal van ac ties. Ze deed zelfs staatssecreta ris Elske ter Veld een tijdje in de ban. Maar na de succesvolle lobby van de JS om haar in 1994 op de golven van de partij ver nieuwing de Kamer in te krij gen, werd Sharon Dijksma een hard werkend onderwijsspecia- list van de' fractie. De jonge volksvertegenwoordi ger moest tandenknarsend toe zien hoe haar partijgenoot Rit zen 1,5 miljard gulden bezui nigde op het onderwijs. Ze ging het gevecht aan in de fractie om als nieuweling af en toe een 'on derwerp' binnen te halen. Kwesties die niet onmiddellijk de krant haalden. Maar haar zwoegen is beloond. De partij leiding vroeg haar om samen met Jaap van der Aa, de Amster damse wethouder van onder wijs, verkenningen uit te voeren voor de onderwij sparagraaf voor het nieuwe verkiezingspro gramma. „We gaan een tour d'horizon maken", vertelt ze stralend in het Kamerrestaurant. „We gaan het land in om met tal van mensen te praten, zoals des kundigen en onderwijswethou ders". Vragen die gesteld zullen worden zijn: wat moet er wor den veranderd in het onderwijs? Wat zijn kansen en bedreigin gen voor de toekomst? „Die moeten we beantwoorden in een puntenplan van zo'n acht pagina's maximaal. Het moet uiteindelijk uitmonden in een paragraaf van het verkiezings program die goed, sterk en lees baar is". De Partij van de Arbeid en on derwijs, een moeizame relatie. Negen jaar heeft Jo Ritzen sa men met de PvdA-staatssecre- tarissen Wallage, Cohen en Ne telenbos het onderwijsbeleid bepaald. Jaren waarin bezui nigd werd. Maar ook jaren waarin vanuit Zoetermeer heel veel vernieuwingen in het on derwijs werden opgelegd, die soms zuchtend en steunend in ontvangst werden genomen. Weer een idee, weer een plan. Studenten, schoolleiders en le raren waren niet altijd blij. Toch blijft het een beleidsterrein waar de PvdA en haar achterban sterk mee verbonden zijn. Dijksma: „Het is de corebusi- nessvan onze partij, het hart van de sociaal-democratie. Ge lukkig is het onderwerp de laatste tijd sterk gestegen op de politieke agenda. Te lang is het een ondergeschoven kindje ge weest. Het ging alleen maar om de harde infrastructuur als we gen en gebouwen. We hebben de tijdgeest nu weer wat mee". De PvdA-bewindslieden op On derwijs doen de laatste weken zelfs weer leuke dingen. De klassen worden kleiner en het aantal computers wordt dras tisch uitgebreid. Voor Sharon Dijksma is dat niet genoeg. Het moet met de 'M M' ook goed komen, de 'Mentaliteit en Mid delen'. „Met de mentaliteit van de mensen in het onderwijs zit het wel goed. Het zijn vaak ech te idealisten die voor de klas staan, vol met enthousiasme. Maar ze willen ook middelen, om aan de slag te kunnen blij ven. Zo'n studiehuis op de bo venbouw van havo en vwo bij voorbeeld is heel leuk. Maar is er wel geld genoeg voor? En als we een mediatheek krijgen, waar dienen we dan een me- diathecaris vandaan te halen? Dat houdt onderwijskrachten bezig". Ze gelooft niet dat veel school directies eigenlijk willen dat 'Zoetermeer' nu eens ophoudt met het fabriceren van weer meer onderwijsbeleid. „Veel schoolleiders willen juist dat we opschieten met de invoering van vernieuwingen. Ze willen aan de slag, soms beginnen ze er zelf alvast mee". Daarom wil Dijksma met de Amsterdamse wethouder nieu we ideeën lanceren. Ze wil vooral luisteren, maar na enig aandringen heeft ze zelf ook wel plannetjes. Zoals de invoering van een maatschappelijke stage voor scholieren. Tussen de ba sisvorming (de eerste drie jaar) en de twee fase (de laatste twee of drie studiejaren) moeten scholieren de kans krijgen erva ring op te doen bij bedrijven of instellingen. Op die manier ma ken ze kennis 'met wat er in de echte wereld leeft' en kunnen ze beter inschatten welke richgting ze in hun vervolgopleiding moeten kiezen. „Nee, het is geen maatschappe lijke dienstplicht. Het is vrijwil lig en het is een oriëntering, geen echt werk. Een jongen die piloot wil worden, loopt mee op TOM JANSSEN U Nog een paar jaar, dan sluit de laatste Javaanse suiker fabriek de poort. Een historisch tijdperk is dan voorbij. Ooit leverde de Java-suiker zulke vette winsten op dat Nederland er een deel van zijn industrialisatie mee kon betalen. Maar de Indonesische regering heeft besloten dat de suikerfabrieken op het hoofdeiland ermee moe ten stoppen. Suikerfabricage op Java is niet efficiënt meer, zei een hoge ambtenaar van het ministerie van landbouw in een toelichting. Voornaamste probleem is dat de fabrie ken in de nabije omgeving steeds minder grondstof kunnen kopen. Meer en meer boeren telen op de schaarser wordende Javaanse landbouwgrond liever rijst dan suikerriet. De regering vindt dat het efficiënter is, de fabrieken ge leidelijk daarheen te verplaatsen waar genoeg ruimte is voor suikerrietplantages. In de eerste plaats wordt ge dacht aan Lampung (Zuid-Sumatra) en Zuidoost-Sula- wesi, waar nu al veel suikerriet word verbouwd. Dat wordt een hele operatie, want van de 2,3 miljoen ton suiker die Indonesië jaarlijks produceert, neemt Java nog 69 procent voor zijn rekening. Is de laatste Javaan se suikerfabriek straks dicht, dan is een lang en bloei end landbouwtijdperk voorgoed voorbij. Bloeiend voor al voor Nederlanders als I.D. Fransen van der Putten, die kort na 1850 slechts tien jaar nodig had om als sui kerondernemer op Oost-Java miljonair te worden. Suiker was, net als koffie en indigo, een pijler onder het zogeheten cultuurstelsel. Na de Java-oorlog (1825-1830) werd dat op poten gezet door gouverneur-generaal Jo hannes van den Bosch. Java werd één grote plantage, waarop de boeren werden gedwongen produkten te te len voor de Europese markt. Het stelsel leverde enorme winsten ('batige sloten') op, waarmee in de tweede helft van de 19de eeuw de Nederlandse industrialisatie kon worden gefinancierd. In de Oost gaf het gouvernement suikercontracten uit. Omdat die voor ondernemers zo profijtelijk waren, werd vaak druk vriendjespolitiek bedreven. Zelfs koning Willem III achtte zich niet te goed om, ten bate van een hoveling, daaraan zijn handen vuil te maken. De Ja vaanse bevolking verging het minder goed. De gedwon gen suikercultuur leverde, ook in vergelijking met bij voorbeeld de koffieteelt, weinig loon op voor veel en zwaar werk. Bovendien kwam de rijstbouw in het ge drang, waardoor honger onder de boeren geen uitzon dering was. Op grond van de Suikerwet (1870) trok de overheid zich geleidelijk uit deze tak van landbouw terug. Daardoor verminderde ook de druk op de Javaanse boeren. Parti culiere planters handhaafden de suikercultuur echter op een hoog peil. Zo was suiker in 1925 goed voor 22 procent van de totale Indische exportwaarde en nam de kolonie (voornamelijk Java) in 1930 liefst negentien procent van de wereldproductie van suiker voor zijn re kening. De Tweede Wereldoorlog betekende voor de Ja- va-suiker een dieptepunt, maar na 1945 kwam er her stel. Nu, een halve eeuw later, spoedt ook dat zich ten einde. Indonesië zal veel suiker blijven produceren, maar nooit meer op Java. JAKARTA RONALD FR1SART CORRESPONDENT Sharon Dijksma: „Veel schoolleiders willen juist dat we opschiete»' de invoering van vernieuwingen. Ze willen aan de slag, soms begi ze er zelf alvast mee". foto gpd phili Schiphol of bij de KLM. Hij kan daar bijvoorbeeld ook een werk stuk over maken". Deze 'ont- dek-stages' hoeven niet zo lang te duren, hooguit een paar we ken. Belangrijk is wel dat er goe de begeleiding is. „Het gaat er om de wereld binnen de school te halen. Maar het gaat niet al leen om de arbeid, de ontplooi ing van de leerling als toekom stig burger is ook een doel". KOOPKRACHT Terug naar de student. Dijksma spreekt veel met studenten, omdat ze regelmatig in de kroeg komt. „Dat houd je met beide benen in de samenleving". Een ding is daarom duidelijk: de studiefinanciering moet op de helling. Dijksma: „Studenten zijn er in koopkracht de afgelo pen jaren enorm bij ingescho ten. Het meeste van alle m sen. Ik weet niet of we dat Ij nen repareren, het zal erg i worden. Maar mijn inzet is] wel". 1 Ook wil Dijksma de huisvet voor jongeren verbeteren. huren zijn gigantisch gestej Het wordt weer tijd voor di' bouw van kleine, goedkop> ningen voor jongeren". Eir wil nog veel meer: een coö: nerend minister voor het jr beleid. Die zich zowel inze- goedkope huurhuizen als dreiging van de poppodia." hebben geen geld voor veq, wingen, maar ze moeten vl aan allerlei vereisten voldoj Dank zij de hinderwetverg.( ning ging Pinkpop bijna ni, door. Dat kan toch niet?" DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Zaterdag zaten voor het eerst sinds vijf jaar afgevaardigden van het Rode Kruis van Noord en Zuid-Korea rond de tafel. Het was de zoveelste historische ontmoeting tussen de twee lan den - ditmaal in Peking - die nog steeds op voet van oorlog met elkaar leven. Of het gesprek zal bijdragen tot ontspanning? „We zijn heel op timistisch", zei gisteren een Zuid-Koreaanse woordvoerder die hoopte dat het hongerige Noord-Korea zal toestaan dat voedsel en geneesmiddelen over land aangevoerd mogen worden in plaats van via de zee of via China. Bovendien wil Zuid-Korea controleren dat de leveranties inderdaad bij diege nen aankomen die hulp nodig hebben, en niet blijven hangen bij de politieke elite en de mili tairen. Zo niet, dan kan Noord- Korea een grootscheepse hulp actie uit Zuid-Korea wel verge ten. Noord-Korea helpen of niet hel pen, dat is ook een grote vraag in Japan. Niet dat de regeringen in Seoul en Tokyo zich niet be wust zijn van het feit dat grote delen van de Noord-Koreaanse bevolking aan de rand van een hongersnood staan. Volgens de VN is er onmiddellijk 126 mil joen dollar nodig om de men sen te voeden die nu op een rantsoen van 100 gram rijst per dag leven. Zuid-Korea en Japan willen graag de nooddruftige bevol king helpen. Maar ze weigeren hulp aan het regime dat zijn ei gen bevolking gegijzeld houdt en laat creperen, dat dreigt een tweede oorlog met Zuid-Korea aan te gaan en dat systematisch criminele activiteiten in het bui tenland uitvoert. Zonder keihar de garanties weigeren Seoul en Tokyo genereus over de brug te komen. Voedselhulp aan Noord-Korea is de grote politie ke troef geworden, waarmee de gezagdragers in Zuid-Korea en Japan hopen het stalinistische regime te kunnen breken. Volgens analisten zou wanhoop kunnen voeren tot een verras singsinval van het een-miljoen- koppige Noord-Koreaanse leger in Zuid-Korea, waarbij onge twijfeld talloze burgers en mili tairen zullen sneuvelen en het schiereiland in puin komt te lig gen. Volgens een tweede scena rio zou het regime in elkaar kunnen storten, waarbij de ar me bevolking massaal haar heil zoekt in naburige landen. De wereld zit dan opgescheept met 20 miljoen vluchtelingen. Seoul en Tokyo zijn ervan over tuigd dat Noord-Korea niet lang meer kan bestaan. Jaren van slechte planningen met daar bovenop twee jaren van misluk te oogsten door overstromin gen, hebben het land geruï neerd. Men gelooft echter niet in een 'zachte landing'. Dg voor is het wantrouwen te[ over Noord-Korea te grooi Bovendien heeft Noord-Kij verschillende terroristisch viteiten op zijn geweten: e moordaanslag op een Zuit reaanse premier terwijl hi[ Burma was en het laten ejj deren van een Korean Airl, vliegtuig met 104 passagief! Het vermoeden wordt steC sterker dat Noord-Korea rj dellange afstandsraketten1 gericht op Japan, en bovei dat het wapens verkoopt Iran en Syrië. Ook wenst Ji opheldering over de verdv ning in de jaren zeventig i minstens twintig Japanse, gers, onder wie een 13-jan. meisje. Waarom zouden Z Korea en Japan een crimir regime hulp bieden? Tegelijkertijd zien Noord- rea's buren ook in dat de gersnood wanhoop ondei bevolking kan zaaien en c kan leiden tot en stroom i telingen. Het aantal Noor reaanse overlopers is de ai pen jaren drastisch toegei men, zowel in China als ia Zuid-Korea. In Zuid-Kore den de 'broeders en zuste het noorden' met open ar ontvangen. Dat is althans ficiële politiek: het land m worden herenigd. Maar oi tussen houden de hoofdei Seoul zich bezig met de vi hoe ze de grenzen kunnei houden. Een al te snelle h ging zou Zuid-Korea niet) nen behappen. Het voorbeeld van de Dui hereniging vormt het grot schrikbeeld: vele honderd miljarden dollars. De reke voor Zuid-Korea zou veel uitkomen, schat men, wai latief gezien staat Zuid-Kc voor een veel zwaardere t Waren er in de Bondsrepi' vier West-Duitsers die de moesten opbrengen voor Oost-Duitser, in Korea sta slechts twee zuiderlingen over iedere noorderling. Daar bovenop komt nog dat Zuid-Korea zelf nog n net het stadium van ontw lingsland is ontgroeid en i lijk nog veel geld in de inf structuur moet stoppen, f de Noord-Koreanen moe! voorlopig een eigen land: den en er blijven. Tot het ja-woord voor hii; zullen de twee landen het derste uit de pan probere halen bij de Noord-Korea ruil voor hun goedgevigh blijft echter geen keuze. selhulp zal per slot van re het enige middel zijn dat vluchtelingenstroom kan houden. TOKYO .JUDITH STALPERS CORRESPONDENT 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2