er Specke Bokaal eeft opening kleur wak slot vrouwen Forescate Prijsschieten voor veldhandballers van Saturnus Njord-roeier Jansen wint in Keulen Sport artijn Ungerer uitzondering karige inbreng regioatleten Goede openingen voor Kortekaas en Van Zwieten Hockeyers LOHC passeren Forescate Van de Bilt verbetert zich niet DAG 5 MEI 1997 990 'er Goossens en Pieter van der Kruk winnaars Nationale records, een beste prestatie aller tijden en ijetal limieten. De Ter Specke Bokaal kreeg in haar "ide editie veel meer dan waar grif voor zou zijn ge il. De eerste zomerzon was een bijzonder welkome lier, maar de atleten zorgden ervoor dat de ope- an het nieuwe nationale baancircuit zelf ook kleur JlEDEWERKER iar nauwelijks begonnen buit al binnen. Monique verbeterde het nationaal polststokhoog. Een jong nnummer, maar de bptudente stelde haar ei- Bprd wel met een halve ijij tot 3,90 meter. Het be- ook de limiet voor de 'e' neo-senioren (20 tot en ui-jarigen) in het Finse En passant was het de ;»de hoogte voor de Uni- 4 eind augustus op Sici- jl was al het doel voor dit tjzoen", zag De Wilt zich nvoor een luxeprobleem. (Week had ze nog verlo- jj de Zoetermeerse Irene Ijs, maar de revanche ijli. Timmers scherpte wel ggen juniorenrecord aan ,ji, wat ook al een richt- jp was, maar dan voor de sd in Ljubljana. >lvoor de laatste sprong er alweer een record et Ter Specke sportpark. 3 Beunder van Lycurgus ijenie slingerde tot dne- 3ie de kogel voorbij haar d,90 om uit te komen op 55,32. De pupil van de Hazers- woudse trainer bij Leiden AÜe- tiek Manfred Sahner wist dat ze er toe in staat was, maar de af gelopen weken had de studente vrijwel niets kunnen doen in verband met haar artsenexa mens. ,,56 Meter is mijn volgen de doel", aldus de 26-jarige at lete die ook naar Sicilië wil. Daar zal ze dan gezelschap krij gen van Marloes Lammerts, een Tilburgse die een paar uur later precies over de benodigde 1,82 sprong. De jury zag zich met al dit ge weld gesteld voor een moeilijke keuze. Wim Slootbeek (KNAU baancircuit), Han Kulker (Lei den Atletiek) en Jeanette van Noord van De Spartaan tover den echter een verrassing uit de hoge hoed. De vrouwenbokaal ging naar Ester Goossens, de voormalig 800 meter-loopster die nu als meerkampster suc cessen boekt. Ze liep een per soonlijke toptijd op de 400 me ter horden en bleek met 56,96 de snelste Nederlandse sinds twee jaar. De Universiade-li- miet miste de Apeldoomse ech ter op een haartje (0,02 secon de). 'Een benadering van de WK-limiet', luidde de belang rijkste motivering van de com missie. Een foutje, want die staat op 55,30. Bij de mannen was er minder discussie. Patrick van Balkom stal de show, want de Utrechter liep de beste prestatie aller tij den op de 300 meter. Even eer der had hij datzelfde met ruime wind tegen net gemist op de eveneens incourante halve af stand. Het discuswerpen is een vooraanstaand onderdeel in Nederland. Delftenaar Pieter van der Kruk won met 60,68 meter de Bokaal. „We hadden de wind mee en dat scheelt een paar meter", meldde Van der Kruk die vorig jaar de Olympi sche Spelen miste, omdat hij tij dens de Leidse Gouden Spike twee centimeter tekortkwam op de limiet van 62 meter. „Dit jaar haal ik gewoon Athene", weet Van der Kruk. Richtprestaties kreeg tech nisch directeur Bert Paauw ech ter nog niet voorgeschoteld, hoewel enkele atleten nadruk kelijk hun kandidatuur stelden. Polsstokspringer Laurens Looije sprong bijvoorbeeld alweer 5,50, waar voor hem 5,65 is vastgesteld. En hordenloper Ro bin Korving raffelde de 110 me ter af in 13,82, met tegenwind nog maar 0,24 seconde verwij derd van zijn nationaal record. De bekende slow-starter Johan van Lieshout naderde met 76,10 speerwerpen de tachtig meter al meer dan verwacht. ii enkeling na schitterden de aüeten tijdens de Ter Bokaal hoogstens door iheid. Sprinter Martijn t liet zich van zijn beste i .-n door op de 200 meter ïkielzog van Patrick van i naar de tweede plaats en (15,84 om 16,05). De td nationaal junioren- een op de 100 en 200 me- .1 AAV '36 bleef onder Tenk Perri en Patrick voor, atleten die vorig li uitmaakten van de na- ,4x100 (record)ploeg. „Ik (een tegenwind-loper", lie frêle VWO-scholier. „Maar als je het grof berekent, heb ik met tegenwind 10,70 ge lopen op de 100 meter." De richttijd voor de Europese jeugdkampioenschappen is vastgesteld op 10,74. Peter van Noort mag zijn na tionaal record kogelslingeren van 67,98 meter nog even hou den. Bredanaar Ronald Gram kwam met 67,22 dichterbij dan ooit. De veteraan en veelvoudig kampioen van De Spartaan die louter competitie en de Ter Specke werpt, werd zelf derde met 57,30 meter. Christian Tamminga faalde in de eerste wedstrijd van het sei zoen. Het polsstokhoogspringen is één van de zes aangewezen circuitonderdelen (drie voor beide seksen, met speciaal prij zengeld aan het eind), maar de Alphenaar miste tot drie keer toe zijn aanvangshoogte. Ook kogelslingeraar Schelto Schel- tens van Leiden Atletiek kreeg een nul na drie ongeldige po gingen. Saskia Engels was nu de enige Leidse atleet met een circuit klassering, want de studente be wegingswetenschappen streed vooraan me op de 1000 meter. De tijd van 2.54,41 was goed voor de vijfde plaats en dus voor twee punten in de stand van dit nummer waarvoor na zeven wedstrijden extra geldbedragen gereserveerd zijn. Triatleet Royce Kortekaas is het seizoen zaterdag in Breu- kelen begonnen met de tweede plaats in de plaatse lijke kwarttriathlon. De Lisser neo-senior zat al tijdens de kilometer zwemmen in de buurt van de koplopers, maar fietste zich over 45 kilo meter definitief naar het zil ver. Koploper Frans ven Hee- teren kwam echter niet meer binnen bereik, want de Am- stelvener klokte precies de zelfde looptijd over tien kilo meter: 37.21. De talentvolle Noordwijkerhoutse junior Ferry den Elzen werd negen de, zes minuten achter zijn clubgenoot bij de ZCL. Ada van Zwieten is ook op 38-ja- rige leeftijd onverslaanbaar onder de triatletes. De Al- phense realiseerde een tijd van 2.15.09 en wist de naaste concurrente op meer dan tien minuten. Vrouwen HW verliezen MEDEWERKER De mannen van Saturnus mochten in de regionale tweede klasse van de veldhandbalcom- petitie eindelijk ook eens een nummer prijsschieten afwer ken. Tegenstander UVG uit Schiedam dacht het Leidse ge zelschap nota bene in Leiden ook met een incomplete ploeg te kunnen bedwingen maar kwam van een koude kermis thuis: 25-17, rust 13-6. De vrou wen van HW '70 moeten hoogstwaarschijnlijk een stap terug doen naar de afdelings eerste klasse. De Voorschotense ploeg verloor van HVC met 5-9, rust 2-5. De opvolgster uit de Leidse regio staat inmiddels al klaar: Oase uit Roelofarends- veen. Met een duidelijke winst op de reserves van het Haagse Wings, 21-5, rust 9-2, werd de kandidatuur scherp gesteld. Saturnus speelde de tegen standers uit Schiedam in de eerste helft volledig van het veld. Even moest Ad van Fes- sem, zoals hij dat al jaren doet in het Leidse doel, zijn teamge noten manen om bij de les te blijven toen een vlot genomen 6-2 voorsprong teniet leek te worden gedaan door UVG, 6-5. Het hielp, want Saturnus, met Dirk Klok en Andre van Es als geroutineerde gangmakers, liep daarna de Schiedammers volle dig onder de voet: 13-6. Als er een minpunt moet worden ge noemd, is dat het schotpercen tage. Een op drie vrije kansen werd benut. Na de hervatting tapte UVG uit een ander vaatje. Terwijl Saturnus aan het experi menteren sloeg stroopten de Schiedammers de mouwen op. Met als resultaat dat Kasper Adema, die Ad van Fessem in het Leidse doel kwam vervan gen, dik aan zijn trekken kwam en volop ervaring kon opdoen. Even voor tijd leek het er zo waar op dat UVG de winst van Saturnus nog zou kunnen be dreigen. Gelukkig beseften de Leidenaars dat tijdig en met en kele geslaagde breaks werd UVG afgestopt, 25-17. In Voorschoten werd snel duidelijk waar het bij HW '70 momenteel aan schort; schut ters. Het gemis van Anneke Gijsman, komende zondag ge- luküdg wel weer van de partij, deed zich danig voelen. Bertina Lamboo en Carola van Egmond werden door de defensie van HVC gemarkeerd en kwamen daarom vrijwel niet tot een reële kans. Defensief klopten de zaken bij HW '70 wel en Yvon ne Huisman liet herhaaldelijk zien dat zij in de competitie is gegroeid. Op de schoten van met name de linkeropbouw van HVC was zij echter kansloos. Groeien moet de niet kwaliteits arme jeugd van HW '70 nog wel. Dan zal ook de afronding van kansen beter worden. Kwaliteit bezit Oase momen teel meer dan voldoende om een optreden in de regionale tweede klasse van de veldhand- balcompetitie succesvol te doen verlopen. Evenals een optreden in de derde divisie van de zaal handbalcompetitie. De score te gen de reserves van Wings be hoeft nauwelijks nader betoog. Van een wedstrijd was in feite geen sprake. Oase dicteerde en Wings moest volgen. Op af stand. lek nieuwe iner van «uwen Alecto -DORP STEFAN FAAS ■iYMEDEWERKER d 1 Snoek wordt zeer ^chijnlijk de nieuwe rh7 coach van de Oysters van Alecto. van de mannen van leklasser Voorne af- •itige oefenmeester is ^ïee de opvolger van ■ra le Poole, onder wier Alecto in het afgelo- vseizoen is gedegra- H naar de overgangs- 'ewel Snoek zelf nog Jinke slag om de arm t, is zijn komst voor ^etreft Karres vrijwel MEDEWERKER De mannen van LOHC zijn die van Forescate toch nog gepas seerd op de ranglijst. Door het puntverlies dat Forescate gister middag leed, trok de formatie van Robert Montanus op doel saldo aan het kortste eind. Aan de Hofbrouckerlaan ze gevierde LOHC met gemak over Tempo: 10-2. Man van de wed strijd was Andrew Brom, die met vijf treffers het productiefst was. De overige Oegstgeester goals kwamen voor rekening van Taeke Taekema (2x), Robin Zwart (2x) en Laurens Donker. Op eigen veld kwam Foresca te tot een gelijkspel met Zwart Wit: 2-2. De Voorschotenaars kwamen met 2-0 voor door Dennis Langkemper en Paul de Jager, maar Zwart Wit kwam te rug tot 2-1. In het tweede deel ging Forescate op zoek naar een grotere score, maar de Breda- naars maakten gelijk. Thuisploeg Roomburg stuur de hekkensluiter Reigers met een 11-3 nederlaag terug naar Hoofddorp. De Leidenaars stonden al binnen een kwartier met 4-0 voor door louter goals van Rutger van Schaik, die in het vervolg nog twee keer doel trof. Rogier Vanhorick, Reinoud Bern (2x), Lukas van Schaik en Jasper Staal verzorgden de ove rige Leidse productie. In Hilversum deelden Alecto en Spandersbosch de punten: 3-3. De Leiderdorpers pakten na acht minuten de leiding via Martijn Wassenaar, die op de goede plaats stond bij een voor zet van Marijn Kuiper. Vervol gens kwam Spandersbosch sterk opzetten en pakte het een 2-1 voorsprong bij rust. Marijn Kuiper trok de stand gelijk, waarna goalie Joris Reijnierse een rode kaart kreeg vanwege het vloeren van een Hilversum- se spits. De daarmee gepaard gaande strafbal benutte Span dersbosch voor de 3-2 voor sprong, waarna Thijs Rottier de ploeg van Boudewijn van Dui ken alsnog een punt bezorgde. In Den Haag verloor Alphen, ondanks een groot veldover- wicht in het eerste deel, met 3-1 van Groen Geel. Het tweede klasseduel tussen bezoeker Noordwijk en Voorne eindigde onbeslist: 6-6. Voor Noordwijk troffen Stijn van Huystee, Len- nen Wiarda (2x), Erik Verdoom (2x) en Herman Plantenga doel. LOHC niet in vonn HEERLEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Erika van de Bilt is er gisteren in Heerlen niet in geslaagd haar achtste plaats in het na tionale NUON Run Classics Circuit te verbeteren. In de ze vende en laatste klassements wedstrijd kwam de atlete van Leiden Atletiek niet verder dan de dertiende stek. Hoewel ze daarmee nog acht punten toe voegde aan haar totaal, bracht het Van de Bilt niet meer voor bij de afwezige Marianne van der Linde, de enige concurren te die nog bereikbaar was. Winnaar van de Limburgse tien Engelse mijlen werd duat- lete Irma Heeren, die met een knap parcoursrecord van 53.40 maar liefst zes minuten sneller was dan Van de Bilt (59.43). „Ik kwam niet in mijn ritme en dan moet je er voor werken", vond Van de Bilt die op het las tige parcours wel haar verou derde toptijd benaderde. „Maar ik ging ook niet echt voor het circuit, daarvoor heb ik te veel van de wedstrijden gemist." Bij de vrouwen won de Ke- nyaan John Kiprono net van de Uttechtse Palestijn Moham med Baket (48.00 om 48.04). Baket won wel de Run Classics, omdat Limburger Marco Gie- len niet verder kwam dan de zevende plaats. Wilma van On na had het circuit vorige maand al gewonnen in de Haagse City-Pier-City. In de Voorschotense Parken loop pakte de Mijdrechtse veelvraat Frans Woerden zater dag de overwinning. De ultra loper die er om bekend staat extreem veel wedstrijden te lo pen en zijn hand niet om te draaien voor honderden kilo meters in de week was goed bestand tegen de plotselinge hitte die vele lopers hinderde. Woerden liep de tien Engelse mijlen in 56.37, bijna een mi nuut sneller dan Leidenaar Maarten van Eiker. Bas van Zijp tekende voor de winst op de tien kilometer (33.49), zoals ook ook de tien en de vijf kilometer gewonnen werden door de leden van de organiserende vereniging Lei den Atletiek: Herma Beerlage in 44.43 en Ineke van Kempen in 20.50. f STEFAN FAAS (RKER fkeysters van Forescate (i het seizoen gistermid- ijtig afgesloten met een 1- fspel tegen Voorne. De i regionale eersteklasser, was ook al niet in vorm A 1-0 nederlaag tegen het passeerde Amersfoort, [thuisduel van Forescate ome eindigde in een 1-1 [>el. Een trage wedstrijd, .j beide ploegen door lan- pen veel onnodig balver- Jen. Diep in de tweede pk het er even op dat de i er met de volle winst (»r zouden gaan, maar Fo- l hield alsnog een punt in fuis dankzij een goal van ie van Hoek. jeker Amersfoort ontliep jatie uit de eerste klasse door een 1-0 zege op LOHC. De gasten waren dan ook gebrand op een overwinning en spron gen fel uit de startblokken. LO- HC-goalie Larissa Gabriëlse hield haar ploeg echter goed in de wedstrijd. Naarmate het duel vorderde trok LOHC het initia tief zelfs naar zich toe en na de rust was het bijna alleen nog LOHC wat de klok sloeg. Amers foort had echter aan één coun ter genoeg voor de volle winst: 0-1. Het voorlopig laatste tweede klasseduel van Leidse Studen ten eindigde in een 4-3 over winning op Evergreen. Het elftal van Jaap Ariëns speelde een voortvarend eerste deel en kwam in die fase door Quirien den Hollander (2x) en Wiebien Siewertsz met 3-0 aan de lei ding. Evergreen kwam nog voor de pauze op 3-1, maar vroeg in het tweede deel herstelde Jet van Beuningen de marge tot 4- 1. Evergreen opende vervolgens een offensief, maar kwam niet verder dan nog twee doelpun ten: 4-3. Tweedeklasser Roomburg kwam met 2-0 voor in het thuis duel met Weesp, maar gaf de overwinning in de laatste tien toch nog uit handen. Roomburg speelde een sterk eerste deel, waarin Weesp weinig had in te brengen door de flitsende Leid se combinaties. Iris Jonker drukte dat na een kwartier al uit in 1-0 met een tip-in tijdens de eerste de beste strafcomer. Op aangeven van Jonker in het tweede part vergrootte Muriël van Iperen de voorsprong tot 2- 0, maar dat bleek in de slotfase niet genoeg: 2-2. De wedstrijd van Noordwijk tegen IJsseloever eindigde in een 3-1 overwinning voor het uit spelende team van Joop Nie zen. De Noordwijkse equipe creëerde in het eerste part een overmaat aan kansen, waaruit Ilse van Gent tweemaal raak schoot: 0-2. Vlak voor de rust kwam IJsseloever nog terug in de wedstrijd met de 1-2, maar tijdens een strafcomer in de tweede helft deelde Angela Pas- ma de genadeklap uit: 1-3. De confrontatie met kam pioen Groen Geel eindigde voor het thuis spelende Alphen in een 2-2 gelijkspel. De Rijn- streekse vrouwen kwamen aan vankelijk met 1-0 achter, maar vijf minuten voor de thee bracht Nicole Jansen Alphen langszij met een verzilverde strafbal. In het tweede deel pakten de gas ten opnieuw een voorsprong, waarna het wederom Jansen was die de stand gelijk trok: 2-2. De nieuwe Holland Acht (links) kwam er in Keulen niet aan te pas tegen een viertal Duitse achten. foto anp ROEIEN HERMAN BRINKHORST MEDEWERKER Job Jansen is in een lichte vier zonder stuurman combinatie, met Spaans, van't Riet en van Graafeiland eerste geworden op de internationale wedstrijden voor senioren in Keulen. Op zaterdag werd de combinatie nog derde achter Nereus/Orca met daarin Pieter Zeijlemaker uit Roelofarendsveen en oud Die Leythe-skiffeur. Jansen en van 't Riet (Skadi) werden op zaterdag in de twee zonder stuurman derde achter twee Duitse ploegen. Irene Eijs möest met haar partner Eke van Nes van het Delftse DDS genoegen nemen met tweemaal een tweede plaats in het dames dubbeltwee veld. Femke Dekker veroverde wel een eerste plaats in het se nior B-veld. De 17-jarige Dekker voer 'de ra ce van haar leven'. Voor het eerst kwam zij met 7.59 onder de magische acht minuten op de 2000 meter. Zaterdag werd zij nog derde in het skifveld. Zondag ontbrak haar belangrijkste tegenstandster in het dames senior B veld. De Njord lichte vier zonder, met daarin Ivar Schutte, Harm van Hondel, Thomas Stolk en Bas Altorf, werd derde en vierde. Bij de Hollandia roeiwedstrijden op de Beekse Bergen won Lisette den Breems tweemaal: bij de nieuwelingen en in het overgangsveld. De sterk verjongde Nederlandse roei- ploeg in Keulen deed met zes overwinnin gen een voorzichtige stapje naar nieuw olympisch eremetaal in Sydney 2000. Een derde deel van de zegepralen in de Rowing Classics Cologne, kwam op naam van de vorige roeigeneratie, de lichte skiffeurs Pepijn Aardewijn en Annette Bogtstra. De andere vier werden bevochten door de jon ge zware skiffeur Merlin Vervoorn, de twee- zonder-stuurvrouw Devilee/Hoen, de vrou wen vier-zonder (Hoen, Wiegertjes, Van der Meulen, Devilee) en lichte mannen vier- zonder (Spaans, Van Graafeiland, Jansen, Van 't Riet). De nieuwe Holland acht kwam er niet aan te pas. Zaterdag gingen twee Duitse achten oranje vooraf, zondag vier. Patrick van Balkom de show, want de Utrechter liep de beste prestatie aller tijden op de 300 meter. dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25