UIT beiden vruchtbare grond voor schaaktalent Èenk Wullems gaat 'bezopen toestand' in Indonesië te lijf Sport GESPROKEN Willemze gedeeld koploper IDAG5ME11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 :tad met 'het laagste IQbrengt de beste schakers voort id O t (WILLEM SPIERDIJK tdu 'llec dat Erik van den Doel en Jop Delemarre niet mee- Anders was een kwart van de deelnemers in de 2 categorie van het NK schaken uit de Leidse regio eë ïen. Maar de jonge Leidse schaakmeesters hebben kampioenschap - dat dit jaar in Leiden wordt ge- Èt t;n - niets meer te zoeken. Zij zijn het niveau ont- eitl. Dennis de Vreugt (Lisse), Jeroen Willemze (Lei- jn Remko van der Erf (Leiden) heten nu de kans- 'nfjrs uit de Leidse regio. „Na Reykjavik en Moskou is er(a de vruchtbaarste grond voor schaaktalent", weet idse grootmeester John van der Wiel. a/! meester') en Dennis de Vreugt ('veelbelovend'). Van der Wiel noemt de naam van nog een derde jeugdig talent. Hij trekt de ogen samen en begint ondeu gend te lachen. „Het ziet er niet naar uit dat hij de komende ja ren wordt lastiggevallen door vrouwelijk schoon, dat is be paald een voordeel. Echt optimistisch over de breedte van de schaaktop bij de jeugd is Van der Wiel ook weer niet. „Nederland brengt welis waar goede schakers voort, uit de Russische republieken en bijvoorbeeld Hongarije komt ook veel talent." Toch heeft Ne derland een aantal schakers in de mondiale top 100. Van der Wiel: „Maar als je naar de top 500 kijkt dan is Nederland hele maal niet zo goed vertegen- enlkswijsheid wil dat de in- [e p van Leiden gemiddeld oniigste 'Intelligentie Quo in yan Nederland hebben. enle stad met zogenaamd deigste IQ brengt wel de prichakers voort. „Een ver- /_c is er eigenlijk niet voor", Üjphn van der Wiel, die als 3nkeidenaar naar de inter ene top doorstootte. „Ik zatezelf kunnen optrekken !Cjeerke schakers als Joan nvLater zijn de gebroeders ,erfbij gekomen. Het is ei- Z01 toeval dat er in Leiden n (ed schaakklimaat is ont- - gDat heeft een-goede in- 3e(ctuur opgeleverd, waar- aa}- steeds weer opnieuw ta- stgopdoken in Leiden." ie Ismatig hebben zich in ineand altijd opvallend veel )nji met schaken bezigge- pi. Insiders schrijven dat /ertijd toe aan Max Euwe, er 1935 wereldkampioen ek„Er is toen een hausse at in. De schakers van toen jj hun liefde voor het spel 11(jP hun kinderen overge ef. Hoe is het anders te Wlen dat Nederland 28.000 niseerde schakers heeft ;ië maar 8000", meent Ig- (endriks, tot voor kort di- i van het Amsterdamse suwe Centrum en tegen- ig coach van de Leider- schaakster Linda Jap fe>an. van der Wiel gelooft dat ïen die 28.000 weer een grote talenten zitten. „Je altijd voorzichtig zijn, iet is afwachten hoe zij intwikkelen." De Leidse 'e'aker prijst Erik van den e 'die wordt zeker groot- dt Van de deelnemers aan het NK in Leiden zal een zeer klein gedeelte dromen van een klas sering op die wereldranglijsten. De favoriet bij de jongens bij voorbeeld, de 18-jarige Ruud Janssen uit Zevenaar, ziet geen toekomst als profschaker voor zich. „Want er is geen brood in te verdienen." Janssen gaat vol gend jaar in Delft studeren en gaat dat met schaken combine ren. De speler van Panfox heeft zich eigenlijk met enige tegen zin in Leiden gemeld. „Je speelt tegen jongens die je heel goed kent, eigenlijk vrienden zijn. Ik vind het niet prettig om tegen hen te spelen." Bovendien heeft Janssen te maken met een hoog verwachtingspatroon. „En ik loop het risico hier 100 rating- punten te verliezen." Bij de meisjes telt het veld maar één deelneemster uit de regio Leiden, omdat de sterkste vrouwelijke jeugdschaakster, Linda Jap Tjoen San, bij de jon gens meedoet. De Leiderdorpse LEIDEN RAY VERMEY De derde ronde van het EWR NK Jeugd heeft bij de jongens tot en met 20 jaar geen uitschieters opgeleverd. De koplopers speel den remise en de achtervolgers verzuimden te profiteren. Jeroen Willemze (Leiden) mocht blij zijn dat Merijn van Delft hem liet glippen. Na zeer goed tot gewonnen te hebben gestaan, beging Van Delft twee onnauwkeurigheden waardoor het voor deel als sneeuw voor de zon verdween en de stelling weer in evenwicht kwam. Willemze bleef zo gedeeld koploper. Ook Den nis de Vreugt, het jeugdtalent uit Lisse, bouwde een zeer goede stelling op, maar raakte de weg naar de winst volledig kwijt en verloor zelfs. Sven Bakker ging tegen Remko van der Erf remise uit de weg, maar moest daarvoor met zijn koning aan de wandel. Na in zwa re tijdnood een aantal zetten te hebben 'gevluggerd', verkeerde Bakker in de veronderstelling dat zijn Leidse opponent door z'n vlag was gegaan. De klok werd stopgezet, waarna de arbiter tot de conclusie kwam dat Van der Erf zijn laatste zet juist op tijd had gedaan. Nadat de klok was stopgezet deed Van der Erf nog één zet waarna Bakker meteen opgaf. De enige dame in het gezelschap Linda Jap Tjoen San verloor haar derde partij op rij. Ditmaal was de tijd haar voornaamste tegenstander. Op de 38ste zet ging zij door haar vlag. Uitslagen en stand in de rubriek 'Scorebord' heeft na drie rondes overigens nog geen punt. In het meisjes- toernooi speelt Rhea Houwaart uit Hazerswoude mee, een op vallende verschijning omdat zij de eerste ronde in een Ajax- shirt achter het bord plaatsnam. De Hazerswoudse heeft zich dit toernooi niet al te hoge doe len gesteld. 'Gewoon leuk mee- schaken' heeft zij zich voorge nomen. De speelster van schaakclub Leiderdorp heeft de op een na laagste rating van het gezelschap, maar heeft zich voorgenomen niet op de laatste plaats te eindigen. „Er zijn twee spelers die ik kan 'mixen', ik heb even staan kijken, ze gaven stukken weg als Sinterklazen. Dan is het te hopen dat ik het niet doe in de onderlinge partij en." De winnaars van de groepen kunnen uitgezonden worden naar het EK of WK voor de jeugd. Zeker is dat niet. Zo is de verwachting dat Erik van den Doel (die een wild-card ontving voor het NK-senioren in juni in Rotterdam) naar het EK gaat en dat Dennis de Vreugt (die bij de 20-jarigen meespeelt), in de ca tegorie tot en met 16 wordt uit gezonden. Het bestuurslid 'Topschaken' van de schaakbond, Leiderdor per Joop Piket, heeft zich geër gerd aan de bewering in deze krant dat de uitverkorenen die trip zelf moeten betalen. „De deelnemers aan een EK of WK krijgen een substantiële bijdra ge van de schaakbond. Voor dergelijke tripjes zijn speciale fondsen." Volgens Piket zit het best goed met het jeugdbeleid van de schaakbond. „Met de topta lenten als Delemarre, Van den Doel en De Vreugt heeft de KNSB contracten. Dat betekent dat wij bijdragen in de onkosten van buitenlandse toernooien en dat zij een deel van het gewon nen prijzengeld aan ons jeugd- fonds afstaan." Het Nederlands Kampioenschap Jeugdschaken duurt tot en met zater dag 10 mei. De oudste jeugd begint dagelijks om 11.30 uur in De Waag aan de Aalmarkt in Leiden. Het toer nooi voor de jongere jeugd is vandaag begonnen in Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in de Merenwijk. Da gelijks zijn er twee speelronden; om 8.45 en 14.00 uur. ER TUSSENIN oeveel vrouwen ik heb?' Voetbalcoach Henk Wul- schiet in de lach. „Nee, vier. Eentje maar", ant- :dt hij op de telefonische van een Indonesische ^aggever. Maakte Wullems ?e! jaar naam door met Ban- J8j Raya landskampioen te ltslen, sinds hij vorige week vbndscoach werd be- ^d, is hij in Indonesië we- ''^eroemd. Of hij met het l.°hasional' prijzen gaat pak- •M'weet hij niet. Maar dat de d<hisatie op de schop gaat, tem onvermijdelijk, het eerst sinds Wiel Coer- 1979) staat in Indonesië n; een Nederlandse oefen ster aan het roer. Eentje )r zin in heeft. „Ik ben nog Jfo enthousiast als toen ik dertig jaar geleden in dit ^s)egon", verldaart Wullems ta|n huis in Zuid-Jakarta. een enthousiasme dat ™eelt met het volk. „De "sen zijn hier enorm voet- %inded. In het Senayan- nion zitten geregeld hon- leduizend mensen. Twee 1 'zoveel als in een volle Rot- ieamseKuip." v1ems (61) glundert. Na een "esvolle carrière die hem in ferland langs Blauw-Wit, %n II, NAC, Vitesse, Go id Eagles, Excelsior, AZ'67 e[C Den Haag voerde, heeft net in de Gordel van Sma- vt geweldig naar zijn zin. 3 kan het ook anders. Vorig S werd hij met Bandung vfskampioen en dit seizoen le hij Pelita (Jakarta) van •^vende naar de voorlopig rje plaats in de hoogste di- *3j als bondscoach evenveel slreren zal oogsten, is de -eg. Indonesië speelt in de ^Tonden van het wereld- - fcïioenschap zwak. In de Aziatische groep vijf verpletter den aanvoerder Sudirman en de zijnen Cambodja weliswaar met 8-0, maar na een bleke 0-0 tegen Jemen liet Indonesië de Cambodjanen onlangs met 1-1 wegkomen. 'Meneer Henk datang' (Me neer Henk komt)kopte sport krant Go afgelopen vrijdag en thousiast. Maar Wullems waar schuwt tegen te hoog gespan nen verwachtingen. „We moe ten nog een keer tegen Jemen en twee keer tegen Oezbekis tan. En de Oezbeken zijn favo riet in onze groep." Oök 'Me neer Henk' kan geen ijzer met handen breken. „Op die paar wedstrijden.tot eind juni kun nen ze me toch moeilijk beoor delen." Een nog hardere noot moet in oktober worden gekraakt. In Jakarta wordt dan de negen tiende editie gehouden van de Zuidoost-Azië Spelen. Het gastland eist goud in het voet baltoernooi van die Spelen. Be halve Indonesië sturen alleen Thailand en Maleisië voetbal lers, maar titelverdediger Thai land is wel de grote favoriet. Zware klus of niet, voorlopig weet Wullems zich stevig ge- ruggesteund. „De spelers vin den het prettig dat ik kom, de pers is positief en eigenlijk is heel Indonesië akkoord." Hij is echter realistisch genoeg om te weten dat publieke steun snel kan verdampen. „Er wonen in dit land 200 miljoen mensen, dus 200 miljoen mensen die verstand hebben van voetbal." Wat hij precies met zijn nieu we elftal gaat doen, weet hij nog niet. „Ik wil een aantal za ken eerst met een aantal men sen evalueren. In mijn eentje kan ik het natuurlijk niet. Ik heb de steun van de bond en de clubtrainers nodig." Met die trainers komt het ver moedelijk wel goed, want Wul lems heeft ideeën waar de clubs alleen maar beter van worden. „Ze hebben hier een systeem dat je Je in Nederland niet kunt voorstellen. Is een speler voor het nationale elftal geselecteerd, dan wordt hij bij zijn club weggehaald en werkt hij maandenlang alleen voor de bond. Met Pelita Mastrans ben ik opgeschoven naar de eerste plaats in de competitie, maar wel zonder mijn vijf bes te spelers. Dat is toch een be zopentoestand?" Dat systeem moet op de schop, vindt Wullems. „Voor trai ningskampen of wedstrijden van het nationale elftal moeten spelers natuurlijk beschikbaar zijn. Maar verder moeten ze bij hun clubs blijven. Dat is veel beter voor hun wedstrijdritme. En voor hun portemonnee, want clubs betalen beter dan de bond." De machtige bondsdirecteur, Nirwan Bakrie, snapt wat Wul lems bedoelt en wil zich voor diens plannen inzetten. Over goede contacten heeft Wul lems trouwens toch niet te kla gen. Rotterdams burgemeester Bram Peper en zijn echtgenote Neelie Kroes introduceerden Wullems ooit bij de Indonesi sche minister Dhanutirto (Transport). Via staatsbedrijf Mastrans sponsorde die eerst Bandung Raya. Toen de spon sor overstapte naar Pelita ver huisde de Nederlandse oefen- meester mee. Per slot van reke ning stond hij bij Mastrans op de loonlijst en niet bij de club. Ook nu hij bondscoach is, blijft zijn ministeriële beschermheer voor de centen zorgen. „Hier kan alles", grinnikt Wullems. „Het is een fantastisch land." RONALD FRISART Henk Wullems: „Ik ben nog net zo enthousiast als toen ik ruim dertig jaar geleden in dit vak begon. De mensen zijn hier enorm voetbal-minded. In het Senayan-stadion zitten geregeld honderdduizend mensen. Twee keer zoveel als in een volle Rotterdamse Kuip." foto united photos de boer 'Gele koorts' in Klazienaveen Klazienaveen dreigt een opvangcentrum voor Chinese tafeltennissters te worden. Herman Friskes, de nieuwe sponsor van na tionaal kampioen Schoon- derbeek DTK, was in de voorbije dagen voor 'zaken' in Manchester en kreeg wat last van 'gele koorts'. Met behulp van ex-bondscoach Li Ji Shu probeerde de Arn hemse ondernemer Chine se speelsters te contracte ren. Volgens Friskes is de kans groot dat de Drentse tafeltennisclub volgend sei zoen maar liefst drie Chi nese pingpongsters onder contract heeft staan. Dong Li heeft haar komst naar Klazienaveen al bevestigd. De Chinese speelde vorig seizoen in de Duitse twee de bundesliga. Dong Li moet met Bettine Vriese- koop en Diana Bakker het competitieteam gaan vor men. Daarnaast wil Schoonderbeek DTK, vorig seizoen nog onder de naam HAKA/Treffers'70 actief, ook scoren in de Europa Cup voor landskampioe nen. In een poging de cup met de grote oren dit sei zoen naai- Klazienaveen te halen werd de sterke Luxemburgse Chinese Ni Xia Lian ingelijfd. Maar de droom kwam niet uit om dat in de halve finales werd verloren van het Hongaarse Statisztika. Uitsluitend voor de Europa Cup-wedstrijden wil Fris kes nog één Chinese speel ster contracteren. Die laat hij dan een paar dagen voor de Europese duels overvliegen. Hij wil op ad vies van Li Ji Shu een keuze maken tussen Li Ju en Yang Ying, respectievelijk de nummers vijf en vier van de wereld. Maar het is de vraag of de Chinese tafel- tennisautoriteiten de pas 19-jarige Li Ju die tripjes gunnen. In de Europa Cup is overigens maar één niet EEG-speelster speelgerech tigd. Dong Li zou in dat ge val aan een Duits paspoort moeten worden geholpen. PSVer Stan Valckx in VI: ,,Geld heeft voetbal van zijn charme beroofd. Daardoor is de sfeer ook verdwenen. Maar dat verschijnsel zie je overal. Het is er niet leuker op geworden. Idem: ,.Als we de titel pakken vind ik dat in feite heel normaal. Het is niet vanzelfsprekend, gezien het verloop van de competitie. Maar zo hoort het wel te zijn. Dat Feyenoord nog steeds in de race is, kan men ons dan ook verwij- NAC-trainer Wim Rijsbergen in Panorama: Voetbal wordt de laatste jaren steeds gekker. Dat komt omdat er steeds meergeld in omgaat." Idem: Mensen veranderen als ze suc ces krijgen. En dat is eigenlijk waar ik me het meeste aan stoor. Als ik lees hoe Bogarde zich gedraagt, denk ik: dat is niet van deze wereld. En dat heeftalles te maken met geld." Idem: ..Beckenbauer en Pelegedragen zich normaal, tenvijl ze toch multimultimiljonairzijn. Vorig jaar was Pele even in de Arena. Komt-ie meteen naar me toe en laat ie merken dat ie het leuk vindt dat ie me weer ziet. Dat was ech t gemeend. Idem: Voetbal moet ook niet verheer lijkt worden. Want dan gaan mensen geloven dat het méér is dan een spelletje. En spelers gaan denken dat ze de wereld kunnen veranderen. Zoals Gullit die, toen hij jong was en in de spotlights stond, ineens het ras senprobleem wilde oplossen. Als ze uitgevoetbald zijn, komen ze trouwens weer terug op aarde." Idem: ,,Ik ben ongevoelig voor een sa laris van vier miljoen, tenminste als ik daarvoor mensen moet be lazeren. Dan heb ik liever een halve ton en een schoon gewe- s bij de deelnemers aan het NK schaken voor de jeugd, dat in het Leidse Waaggebouw wordt ge- föto hielcó kuipers Oud-wielrenner Hennie Kui per in Elsevier: ,,Bij Ajax gaat na een wedstrijd de kleedkamer dicht. Wie ge faald heeft krijgt een spreekver bod. Maar na Parijs-Roubaix was Johan Museeuw - toch de verliezer van de dag - voor Jan en alleman aanspreekbaar. Dat kom je in geen enkele ande re sport tegen. Ga maar eens om een praatje bij Gullit of Van Bas ten. Jezus Christus van het kruis bidden lijkt me makkelijker." Foppe de Haan in het Alge meen Dagblad: ,,Ik heb gehoord wat Tomasson bij Barcelona kon verdienen. Onvoorstelbaar. Ik ben wel eens bang dat topvoetballers door de gigantische salarissen los komen te staan van de werkelijkheid." Idem: „Als het aan mij ligt dan bestaat een deel van de opleiding van een profi'oetballer uit het wer ken in een bejaardentehuis of een inrichting voor gehandicap ten. Een maandje dat werk en het worden andere mensen hoor Bondscoach Toon Gerbrands in De Telegraaf: „Ik heb twee keer zoveel energie als de gemiddelde Nederlander, dat is mijn probleem. Is op zich niet zo erg, zolang je maar niet probeert om met me mee te lo pen, want dan word je gek." Idem: We leven in een land van gan zenborden. Je wordt met je pion netje van het bord gemieterd, maar niks aan de hand: je staat er zo weer op. De Nederlander is niet bijster geschikt vooreen ein de door knock-out. Dat leidt vaak tot stuitende lamlendig heid en besluiteloosheid. FC Twente-trainer Hans Meyer in Sport International: „Geld is wel belangrijk, maar er zijn ook andere krachten in de sport. Als ik mijn spelers uit te gen RKC allemaal een ton had beloofd, hadden ze ook nog ver loren." Idem: „Ik wil niet overkomen als ie mand die de wijsheid in pacht heeft, maar wat er in Turkije bij de strafschop van Seedorf ge beurde was bepaald onheilspel lend wat de ordnung binnen de groep betreft." Anky van Grunsven in Sport International: „Ik heb niet meer zo'n hekel aan Sven Rothenberger. Alleen kun nen wij niet zo goed met elkaar omgaan. Dat is persoonlijk. Er lopen heel veel mensen rond op de wereld. Dan zal er best eens iemand tussen zitten die je min der moet."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21