Sport Feyenoord legt druk bij PSV Noordwijk mag nog van de titel dromen Eredivisie NV gaat weer over tv-rechten praten Computer slaat terug in natch tegen Kasparov Engelsen schrikken van takingsdreiging bij WK MNDAG5MEI 1997 Uilan: 'Reiziger is verkocht' iiilaan AC Milan heeft Michael Reiziger verkocht. Dit verklaar- le Ariedo Braido zaterdag. Aan welke club wilde de directeur an de club, verantwoordelijk voor de transfers, nog niet zeggen. [Alles is rond", zei Braido, die er aan toevoegde dat een andere lub een bod heeft uitgebracht op de Franse aanvaller Dugarry. lüaarover wordt nog gepraat, in het geval Reiziger zijn er con crete zaken gedaan. Zwitser slaat zesde hole-in-one rescia De Zwitser Paolo Quirici heeft bij de open Italiaanse ti- elstrijd de zesde hole-in-one uit zijn carrière geslagen. „Toen de ial in de lucht hing, wist ik al dat het raak was", zei de 29-jarige ;olfer vol zelfvertrouwen. Vorig jaar miste hij een groot gedeelte an het seizoen. Quirici is diabeet. „De enige keer dat ik met een lole-in-one een prijs won, was als amateur in Spanje. Toen reeg ik een asbak." )ode bij kwalificatierace Le Mans emans» Bij een kwalificatierace voor de 24 uur van Le Mans is en 21 -jarige Franse coureur zaterdag overleden na een crash, ebastian Enjolras schoot in een bocht met zijn Peugeot van de [aan. De wagen vloog direct in brand. Het is de eerste dode op je Mans sinds 1986, toen de Oostenrijker Jo Gartner verongeluk- i Enjolras deed voor de tweede keer een gooi naar de 24 uur an Le Mans, die in juni op het programma staat. Vorig jaar reed iij een bolide met zijn landgenoot William David. Die belandde lestijds na een zware crash voor lange tijd in het ziekenhuis. (vyork«rtr/anp IBM-supercomputer Deep je heeft in New York de twee partij uit een serie van zes te- ti de wereldkampioen Garry sparov gewonnen. De Russi- ie schaakmeester gaf het gis- en na de 45ste zet van Deep jie, die met wit speelde, op. it was na drie uur en 42 mi- ten. De eerste partij in de eekamp tussen de beide lotmeesters was voor Kaspar- waardoor de stand nu 1-1 is. De Rus ontvangt bij de uitein delijke overwinning een bedrag van 700.000 dollar. Het is de tweede keer in de geschiedenis dat een computer programma de huidige wereld kampioen verslaat in een klas siek schaakspel van enkele uren. De eerste keer was in fe bruari 1996 in Philadelphia toen Deep Blue de eerste partij won. Uiteindelijk verloor de compu ter de tweekamp met Kasparov met 4-2. De computer stond daarin twee remises toe. ergernis bij het WK tafelten- in Manchester over de chao- ïhe organisatie bereikte za- dag een kookpunt. De spelers adigden impulsief een sta- ig af, omdat coaches, spelers [begeleiders niet meer wer- n toegelaten op de tribunes ld de centre-courts. Engelse bbies sloten de toeschou- rsvakken hermetisch af. De Engelse organisatie had odleuk voor zaterdag, zondag vandaag alle beschikbare plaatsen verkocht en geen reke ning gehouden met de aanwe zigheid van deelnemers, bege leiders en inmiddels uitgescha kelde spelers. De spelersvak bond (CTTP), met aan het hoofd de Nederlander Peter Paul de Vrind, reageerde woe dend en dreigde met een sta king. Daar schrok de organisatie wel een beetje van. Na druk overleg werd het tribuneverbod voor accreditatiehouders opge heven. In de nacht van zaterdag op zondag werd vervolgens de tribunecapaciteit vergroot. Feyenoord-aanvaller Henrik Larrson tuimelt over de invaller-doelman van NAC, Wilco de Vogt, heen foto wfa Eens was een avondje of middagje NAC iets speciaals. Met een trouwe achterban als steun in de rug stootte de trots van Breda meer dan eens een titelkandidaat van zijn sokkel. Maar NAC is NAC niet meer. Het geelzwarte leger is in het nieuwe stadion verworden tot een karika tuur van zichzelf. breda mark caldenhoven gpd-verslaggever Met knikkende knieën meldde Feyenoord zich gisteren in Bre da Noord. „Voor een moeilijke wedstrijd, zo zei Arie Haan. „Omdat je weet dat je bij NAC altijd móet." Maar na negentig minuten maakte de trainer van Feyenoord enigszins opgelucht én verbaasd de balans op: een 2-0 overwinning, geen blessures en geen kaarten. „Zelden heb ben wij een wedstrijd zo kun nen uitspelen." Met de simpele winst in Bre da nam Feyenoord de kopposi tie over van PSV, dat woensdag in Rotterdam in actie komt te gen Sparta. De talloze verschui vingen in het wedstrijdschema van de eredivisie zijn Haan een doorn in het oog. Gisteren hield hij de kaken stijf op elkaar. Nu had Feyenoord, zo zei Haan, eens een keer een voordeeltje. „PSV gaat een paar nerveuze dagen tegemoet. Hadden we hier punten verspeeld, dan was PSV bij Sparta voor een gelijk spelletje gegaan. Nu ligt de druk bij hen. Nee, ik denk niet dat Sparta het rustig aan wil doen. Wie van Ajax wint, wil ook vlammen tegen PSV." En Haan zakte comfortabel achterover in de luie stoel. De glimlach op Haans gelaat stond in schril contrast met de uitdrukking op het gezicht van Wim Rijsbergen, die bijna let terlijk het schaamrood op de kaken had. De trainer van NAC was kortaf en nauwelijks voor rede vatbaar. Waarom de Noor Tom Kare Staurvik niet speelde, wilde iemand weten. „Omdat er maar elf kunnen spelen", zo wilde Rijsbergen alleen kwijt. „NAC komt kwaliteit en menta liteit tekort." Zijn pupillen brouwden er inderdaad weinig van. „Het was een makke verto ning." Wie had verwacht dat de Bra banders, voor wie dit seizoen niets meer te verliezen of te winnen is, vrijuit zouden voet ballen kwam bedrogen uit. De sfeervolle tribunes leken eerder een verlammende werking te hebben op NAC. Of had het te maken met het eerste duel in De Kuip op 13 november, toen NAC en Feyenoord alsmede Haan en Rijsbergen elkaar in de haren vlogen. In Rotterdam liep de confrontatie volledig uit de hand en strooide scheidsrechter Van Vliet - destijds door de trai ners als zondebok betiteld - met twee rode (Graff en Mukanya) en zeven gele kaarten. De angst bij Haan bleek onge grond, hoewel Feyenoord in zijn laatste twee wedstrijden - tegen Fortuna (4-4) en vriend schappelijk bij FC Den Bosch (2-1 verlies) - allesbehalve een betrouwbare indruk achterliet. Gisteren hoefde Feyenoord niet eens tot op de bodem te gaan. Bovendien kregen de Rotter dammers de treffers op cruciale momenten op een presenteer blaadje aangereikt. „We hebben weer voor Sinterklaas ge speeld", mopperde Rijsbergen. Twee keer profiteerde Pablo Sanchez van welhaast lachwek kende flaters in de Bredase de fensie. Binnen het kwartier schoof Barry van Galen de bal in het strafschopgebied plomp verloren in de voeten van de Ar gentijn. Sanchez wist met het cadeautje wel raad. NAC-doel- man Karelse, die kort daarop met een spierscheuring in het dijbeen werd vervangen door Wilco de Vogt, was kansloos. Vlak na de rust liet Sanchez zijn nummer dertien van het seizoen aantekenen. Opnieuw met dank aan NAC. Oud-Leide- naar Jeffrey van As schoof de bal met een sliding in de voeten van de spits. Diens schot be landde op de paal. Omdat geen speler van NAC ingreep, nam Sanchez de rebound zelf maar voor zijn rekening: 0-2. Feye noord hield het hoofd in het restant verder koel, waar de elf van NAC alsmede de ruim 15.000 toeschouwers uit pure onmacht hun -frustratie op scheidsrechter Luinge afrea geerden. Het leverde NAC de 60ste (Van As) en 61ste (Roelof- sen) gele kaart van het seizoen op. Het enige verwijt dat Feye noord kon worden gemaakt, was dat het een handvol kansen onbenut liet. De Rotterdam mers, met Henrik Larsson in de rol van linkerspits, legden of te weinig raffinement aan de dag of stuitten op De Vogt. De inval ler-doelman ontsteeg de Breda se malaise als enige met enkele flitsende reddingen. Aan de an dere kant keek Feyenoord-colle- ga Ed de Goey negentig minu ten lang werkeloos toe. NAC: Karelse (19- De Vogt); MacDo- nald (65. Arambasic), Brood, Gaasbeek en Van As; Brusselers, Van Galen, Ja- link en Vidmar; Roelofsen en Stewart. Feyenoord: De Goey; Fraser, Fernando en Boateng; Van Wonderen, Van Gas tel, Koeman, Sanchez en Van Bronck- horst; Taument (80. Iwan) en Larsson. Peesbeschermers met spijkers zorgen voor rel goteborg anp Dierenmishandeling is een ge voelig onderwerp in de paar densport. Zaterdag zorgde het Zweedse schandaalblad Expres sen tijdens de wereldbekerfinale voor springruiters in Göteborg voor opschudding. De krant publiceerde foto's van de Italiaan Franco di Simo- nes, die fotograaf Rikard Kihl- ström te lijf ging. De krant had de Zuid-Europeaan betrapt op het verkopen van peesbescher mers (leren bandage die de paarden om het onderbeen dra gen) met een binnenkant van kleine spijkertjes. De ontdek king leidde tot een woedeaanval van Di Simones, die met een stuk hout op de fotograaf in sloeg. Franke Sloothaak, als woord voerder van de ruiters, moest zelfs uitleg geven. Natuurlijk wist hij van het bestaan van 'hulpmiddelen', maar deze ken de hij niet. „Paarden moeten le ren dat ze de balken niet mogen raken, daar zijn methoden voor." Veldkamp besluit voor 1 juli of hij Belg wordt rijswijk» anp Schaatser Bart Veldkamp be sluit vóór 1 juli namens welk land hij volgend jaar aan de Olympische Winterspelen in Nagano zal deelnemen. De Ha- .genaar heeft de keuze uit Ne derland of België. Voor olympi sche deelname heeft hij ook een Belgisch paspoort nodig. De aanvraag daartoe is nog niet ge honoreerd. „Ik heb goede hoop dat het wel spoedig lukt", zei Veldkamp gisteren. De burge meester van de gemeente Bon heiden, waar de schaatser offi cieel staat ingeschreven, steunt zijn verzoek tot naturalisatie. „Brussel volgt dat positieve'ad vies meestal." De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) heeft Veldkamp laten weten, dat hij nog altijd voor Nederland in Nagano kan starten. Mits hij voor 1 juli besluit de KNSB- voorwaarden te volgen. De re gels van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) stellen die datum als ultimatum. amsterdam anp Op de eerste aandeelhouders vergadering heeft de Eredivisie NV één van de belangrijkste be slissingen van de oprichtings bijeenkomst teruggedraaid. Over de verdeling van de televi sierechten gaan de clubs op nieuw' in discussie. Een zater dag in. de RAI benoemde Raad van Commissarissen komt daartoe op korte termijn met voorstellen. Bij nader inzien bleek twijfel achtig of de (notarieel vastge legde) uitslag van de stemming in maart wel klopte. De Graaf schap werd geteld als één van de twaalf ja-zeggers, maar had dat kennelijk niet zo uitgelegd. De noodzakelijke tweederde meerderheid kwam daardoor in het geding. Besloten werd de standpunten nog eens nader te bekijken. Aanvankelijk was een verde ling van 1 (nummer achttien) staat tot 2,3 (nummer een) overeengekomen. De Eredivisie NV, een soort juridische en commerciële afscheidingsbewe ging binnen de KNVB, benoem de de vier commissarissen uit eigen gelederen. Dat waren de clubvoorzitters Van den Herik (Feyenoord), Aalbers (Vitesse), Enzerink (De Graafschap) en Westendorp (Volendam). Het viertal gaat op zoek naar een onafhankelijk voorzitter. Er leefde wel angst bij bepaal de clubs, gaf Oldenhof toe. „Sommigen zijn bang dat we straks met minder verder willen, of dat de verdeling van de in komsten toch anders loopt. Die angst hebben we grotendeels kunnen wegnemen. We willen iedereen overtuigen van onze argumenten, dat is beter dan pats-boem doordrijven wat we willen. Het heeft geen zin dat clubs nu zwijgen en straks naar de rechterlopen." Hoe de verdeling er volgens de meerderheid wel diende uit te zien kon Oldenhof niet zeg gen. Commissaris Van den Herik verwacht niet dat de top clubs nog veel hebben in te le veren. „We zijn bereid veel wa ter bij de wijn te doen, maar wel tot een bepaalde grens. Met z'n drieën vertegenwoordigen wij tachtig procent van de waarde van de mediacontracten. Daar mag iets tegenover staan." Om een goed contract met FilmNet af te sluiten moeten de toppers volgens Van den Herik opnieuw concessies doen, bij voorbeeld door op afwijkende tijdstippen (vrijdagavond) te spelen. „Daartoe zijn we echter ook weer afhankelijk van de macht. Wij kunnen wel van tilles willen, de burgemeesters moe ten er ook achter staan. Daarom zie ik het ook niet komen van een vaste speeldag op zaterdag. Bovendien, de eerste divisie heeft in dat opzicht ook nog rechten." Volgens Van den Herik ver loopt de voortgang van de ENV naar wens, wel waakt hij voor overhaasting. „Als daartoe aan leiding is passen we het tijd schema aan." Noodkreten uit de rest van het circuit, eerstedi- visie, amateurs, spelers, trai ners, scheidsrechter, had hij ge hoord. „In een heleboel punten kunnen wij ons best vinden. Daarom gaan we contact zoe ken met die geledingen. Ook voor mij begint het voetbal bij de amateurs." ordwijk gert-jan onvlee Noordwijk wordt serieus érwogen de komende weken i aantal radio-stoorzenders plaatsen. Trainer Ruud Brö- g deed na afloop van het op valreep nog net met 3-2 van >etinge gewonnen treffen zijn erste best om de invloed van radio te bagatelliseren. Maar t zijn keurkorps zaterdag een jerst matige start en een eizaam vervolg kende, om- thet gevoelsmatig zo'n beetje mede-koploper van de pfdklasse A aan het duel be- ji, wilde hij toch ook nietTiè- fiaal als onzin afdoen. !Jou kon Bröring dat natuur- iook niet. Ook de Noordwijk- fcoach moet het zijn opgeval- i dat de gezichten van zijn ïlers fors op 'grijns' stonden in een begin moest worden naakt met het treffea met >etinge. Op dat moment (de 'k sloeg half vier, motorpech 1 scheidsrechter Beldman uit 'Iten had de aanvang van het el met een half uur verlaat) s het de mannen van Bröring mers bekend dat het om half e begonnen FC Lisse bij AS- 1 tegen een 2-0 achterstand ikeek. En dat Rijnsburgse ys tegen Scheveningen (start: 00 uur) de leiding had geno- in. De gedachte 'zelf even ietinge opknappen en er an drie teams gelijk boven- T moet welhaast op dat mo- int bij een aantal spelers zijn gekomen. daar - dat pleit dan weer )r de stelling van de Noord- ik-trainer - er konden zater- S natuurlijk meer redenen rden aangedragen voor de irere prestatie van Noordwijk. al dan niet onbewust in de bfden opgeslagen kennis over se en Scheveningen was er ir slechts een van. Het abo- nabele terrein, de hitte die itseling als een deken over de ïlers hing, een gebrek aan Peter van Harskamp kopt, Rien de Bruine van Kloetinge kan dat niet voorkomen. foto dick hogewoning scherpte en zeker ook de voor dit Noordwijk 'nieuwe' druk van een mogelijk kampioenschap - het waren zaterdag stuk voor stuk logische verklaringen voor de mindere dag. Kloetinge, een voor een de gradatiekandidaat opmerkelijk aardig en vooral positief spelen de ploeg, vond het allemaal best. Genoot van de makke wij ze waarop de thuisclub zich op stelde, zei keurig 'dankjewel' als de in het blauw gestoken rood- witten de bal weer eens inlever den en kwam niet eens onver diend op voorsprong. Een ver dwaalde verre, hoge bal, leverde Arjo den Dekker - één van de drie ^volwaardige spitsen van Kloetinge - een betrekkelijk vrije loop richting Noordwijk-doel op. Laatste man Lennart van der Zalm hoopte met een duw in de rug nog de oplossing te kunnen aandragen, maar dat hielp ook al niet. Overtuigend zag het er niet uit wat Den Dek ker deed, maar met een vreem de stuit verdween de bal wel in de linkerkruising van het Noordwijk-doel. Zelfs door dit doelpunt werd Noordwijk nog niet direct wak ker geschud. De thuisclub, waarbij de geblesseerde Niels Karremans al snel plaats had moeten maken voor Peter van Harskamp, zag weliswaar Pa trick Scheurwater en Van Hars kamp voor enige dreiging zor gen, maar overtuigend was het voor geen meter. Verdedigend bleef het allemaal onzorgvuldig, het middenveld dwaalde verder en het aanvalstrio kwam maar zelden een beetje los van de Zeeuwse verdedigers. De uit zondering op de regel was za terdag Arnold Reinders. Natuur lijk speelde ook de centrale middenvelder van Noordwijk geen foutloze wedstrijd. Maar de wijze waarop de aanvoerder zijn ploeg sleurend en trekkend op sleeptouw nam, getuigde van pure klasse. De nummer drie was zaterdag overtuigend goed voor een tien. Het was overigens niet Rein ders, maar de met rugnummer zes getooide Patrick Scheurwa ter die Noordwijk direct na de pauze de weg naar het succes wees. Eerst was Scheurwater ter plaatse om een mislukt schot van Wim de Jong onderkant lat tot de 1-1 te promoveren en vijf minuten later reageerde de Noordwijkspits alert op een minder geslaagde verdedigende kopbal van Jan Kees de Bruine van Kloetinge. Scheurwater pik te het leer op, keek of er iemand beter stond en besloot vervol gens tot een winnende lob over doelman Peter Noordijke: 2-1 Noordwijk, inmiddels met Ri chard Pel weer als linksachter en André de Ridder terug op het middenveld voor de gewisselde Patrick van de Gronde, had de Zeeuwen liggen, maar verzuim de de knock-out toe te dienen. Met name invaller Van Hars kamp (hij faalde tot drie keer toe) mocht het zich dus zwaar aanrekenen dat het met de moed der wanhoop vechtende Kloetinge acht minuten voor tijd weer op gelijke hoogte kwam. Jeffrey van der Velde te kende voor de 2-2. Een wonder schone goal, trouwens: van af stand, met links in de rech- terkruising van het doel van Claus. Het pleit voor het karakter van Noordwijk dat de op dat moment praktisch uit de titel race geschoten ploeg vervolgens nog eenmaal de rug rechtte. En het spreekt voor Noordwijk als titelkandidaat dat die laatste stuiptrekking niet zonder resul taat bleef. De onvermoeibare Reinders vond met een leep passje de diepgaande André de Ridder. Diens perfecte lob was Noordijke te machtig. De Ridder maakte daarmee een ongelukkige wedstrijd in één klap tot een geslaagde. Zoals de zaterdag voor heel Noordwijk ook direct weer een dag werd om een feestje te vie ren. Met nog twee wedstrijden te gaan, bedraagt de achter stand op FC Lisse en Scheve ningen nog slechts één punt. De kampioensdromen van Ruud Bröring en de zijnen gaan steeds minder op bedrog lijken. Noordwijk: Claus; Van Kins, Smit, Van der Zalm,' De Ridder; De Jong (Van Houten), Reinders, Van de Gronde (Pel); Scheurwater, Karremans (Van Harskamp), Bloem.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15