Leefbaar Oegstgeest vreest voor wraak hangjongeren 'emeentebelangen terug in politiek Leiden Regio Karper van 32 pond ronken Alphense automobilist negeert rijverbod Kist vol boeken voor onderwijs Wassenaar 'Rijnsburg is me op het lijf geschreven' Kilometers Sparen!! ,NDAG 5 MEI 1997 onken ex door het lint ifn aan den run» Met een tafelpoot sloeg hij de ruiten in en e,naal binnen vloog hij een toevallige bezoekster naar de keel. b'31-jarige Alphenaar ging afgelopen zaterdagavond volledig r V het lint. Zwaar onder invloed van alcohol drong hij de wo- djvan zijn voormalige vriendin aan de Argostraat binnen. De htje kwam tussenbeide juist op het moment dat hij de he ister bij de keel had. De aanwezigen in de woning kwamen !eide schrik vrij. De indringer zelf raakte gewond bij het in- - van de ruiten. Hij is via het Elisabeth ziekenhuis in heider de overgebracht naar het politiebureau. Hij zal vermoedelijk jen voorgeleid aan de officier van justitie, et 3 jigeraarder dreigt met mes Leraar» De politie heeft zondagochtend vroeg een 28-jarige ^eraarder aangehouden die op de Van Wassenaerstraat. De arj bedreigde omstanders met een mes. Niemand raakte ge- d. De agressieve man, die onder invloed van alcohol ver- Ulde, werd door de aanwezigen overmeesterd en overgedra- ^jaan de politie. Waarom de verdachte tot zijn bedreigingen ~m, is niet bekend. <e arintende dief fORDORPHij nam een spurt naar een auto, sloeg een raampje rifeep een autotelefoon en sprintte weer weg. Het was een hde dief afgelopen vrijdag op de Lijnbaan. Die het overigens alleen van lopen moest hebben. Na zijn diefstal rende hij de Van der Marckstraat en sprong op een fiets. Kort daarop 1 een man, die aan het signalement voldeed, door een getui- ingehouden. Maar mogelijk heeft deze man niets met de ital van doen. Hij is na verhoor door de politie aangehou- kletsel motorrijder :made Liefst vijftig meter schoof zijn motorfiets nog over pwegdek door. De man zelf was er vanaf geslingerd en was in Verm bij een sloot beland. Een 34-jarige Hagenaar raakte op provinciale weg 6 ter hoogte van Hoogmade afgelopen zater- ^eens de macht over het stuur van zijn motorfiets kwijt, gelijk door een oneffenheid in het wegdek. Hierdoor raakte Mjen opstaande rand en schoot van de motor af. De man brak Venkel en liep mogelijk nekletsel op. Hij is naar het Rijnland 'Yenhuis gebracht. dommer zonder licht botst op auto ^jekerk De jongen, een 16-jarige Koudekerker, was onvoor- tig. afgelopen zaterdagavond. Hij reed zonder licht op zijn nmer en hij droeg geen helm. En hij verleende zaterdag- ^§d laat geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 27- e plaatsgenoot, op de kruising van de Prins Bernhardstraat Burgemeester Verheullaan. Een botsing was het gevolg. De wpn liep mogelijk bekkenletsel op en is naar het AZL ver- J- la( rnielingen in Hazerswoude-Dorp hRSWOUDE-DORP Een reeks vernielingen wérd afgelopen za- ig aangericht op het Rietveld. Bij een woning werden de mieren van een hek vernield en een steunpilaar. Een auto laar stond geparkeerd, werd zwaarbeschadigd. Twee ruiten tl waren ingegooid en iemand had over de auto gelopen. De I riten van de wagen waren ook nog eens behoorlijk gedeukt, aale Dijkgraafweg was het eveneens raak. Bij een tuinderij aerlen honderden opgekuilde bomen op een beschermnet ge- 'eU. De daders liepen ook nog eens Över het net heen, waar- dit beschadigd raakte. itodief aangehouden •naan den run» Zonder rijbewijs reed hij in een even tevoren Dien auto over de Alphense Oranje Nassausingel. De 29-jari- 1 'iphenaar, een goede bekende van de politie, werd vrijdag- ierlt aangehouden in zijn buit. Hij is ingesloten op het politie- breker gepakt iiiiên aan den run Een automatisch inbraakalarm was er de aak van dat 17-jarige Alphenaar zaterdagnacht door de poli on worden ingerekend. Toen de politie arriveerde was de juist bezig om in een sportkantine aan de Sportlaan zijn en te vullen met wisselgeld. Verschillende andere goederen hij al klaar gezet om mee te nemen. Leefbaar Oegstgeest is bang voor de Oegstgeester jeugd. Dat blijkt uit een grote advertentie die de politieke groe pering heeft geplaatst in de Oegstgeester Courant. „Een spreker die het opneemt voor de buurtbewoners die zich geterroriseerd voelen, loopt het risico op represailles", zo schrijft de fractie van Leefbaar Oegstgeest (LO). oegstgeest hans jacobs In een vergadering van de raadscommissie voor openbare orde nam LO het 14 april bij monde van fractievoorzitter J. de Soeten op voor de Oegst- geestenaren, met name in het Oranjepark, die last ondervin den van 'hangjongeren'. Het gaat daarbij, zo stelt LO in de advertentie, om veel meer dan hinderlijk gebruik van drank en drugs. 'Overlast is een verhul lende omschrijving van onder meer het gooien van vuurwerk op rieten daken, fietsendiefstal, het bekladden en vernielen van gemeente- en privé-eigendom- men - met name van die bewo ners die de moed opbrengen hun mond open te doen', aldus Leefbaar Oegstgeest. De Soeten vroeg tijdens de vergadering namens zijn partij om harde maatregelen tegen de ordeverstoorders. De politie moet zonodig samenscholingen kunnen verbieden, zo meende De Soeten, die voor zijn stand punt aanvankelijk steun kreeg van de WD.JDe fractievoorzitter van LO vroeg de pers na afloop zijn naam in de berichtgeving niet te noemen. Uit angst voor represailles. ,,De openbaarheid en de vrije pers worden daarmee geen ge weld aan gedaan", zo schrijft Leefbaar Oegstgeest. Het Leidsch Dagblad oordeel de anders. Adjunct-hoofdredac teur Wim Bank: „Een politicus die in een openbare vergade ring uitspraken doet, wordt per definitie met naam geciteerd. Lezers en kiezers hebben er recht op te weten met wat voor voorstellen en ideeën hun poli tici voor de dag komen." Het voorstel om de jeugd har der aan te pakken door gebruik te maken van het verbod op sa menscholingen, een mogelijk heid die de algemene politiever ordening (APV) van Oegstgeest overigens biedt, wezen burge meester Scheenstra en de poli tie snel van de hand. Ook de WD krabbelde terug, terwijl De Soetens fractiegenoot P. Wuis- man een dag later in de com missie ruimte en groen even eens gas terugnam. Boos Leefbaar Oegstgeest toont zich boos over die afwijzing. De frac tie vindt dat met name de bur gemeester door uitlatingen in de pers de indruk wekt de kwes tie te bagatelliseren. 'De zaak is daar te ernstig voor: één van de getergde fami lies is ten einde raad verhuisd, sommige bewoners durven 's avonds niet naar bed te gaan voor de stampij over is en ande ren durven niet meer door de Koninginnelaan te lopen', aldus Leefbaar Oegstgeest. leiden Precies 32 pond schoon aan de haak. Na een heroïsch ge vecht haalde de achttienjarige Er- colano van der Bos zaterdag een negentig centimeter lange schub- karper uit de Rijn van zestien kilo. Het was het grootste exemplaar dat de Leidse karpervisser ooit wist te vangen. Nadat het dier gewogen en ge meten was en de fotograaf een plaatje had geschoten, kreeg de vis zijn vrijheid terug. „Om nog wat verder te groeien voor de volgende keer", aldus een ape trotse Ercolano. Waar hij de kar per heeft gevangen, moet overi gens zorgvuldig geheim blijven. De visser wil voorkomen dat half Leiden morgen op hetzelfde plek je zit. De jonge Leidenaar wil wel kwijt dat de karper zich niet zo maar gewonnen gaf. Bijna had het dier zich in de buurt van een steigertje 'vast gezwommen'. „Een karper probeert obstakels te zoeken om zich schrap te kunnen zetten als je hem naar boven wilt halen. Als hij een paar keer er gens omheen zwemt, kan je als visser niets meer doen. Dan breekt je lijn en ben je hem kwijt", aldus Ercolano. Het was het eerste weekeinde dit seizoen dat de karpervisser en zijn vrienden 's nachts hebben gevist. De voortekenen voor de vangst van de kanjer waren goed. Op Koninginnedag had de broer van Ercolano ook al vier keer beet, al ging het toen om minder grote karpers.. Hoe komt het dat deze zoetwa tervissen de afgelopen dagen zo goed wilden bijten? Ercolano blijft het antwoord schuldig. „We hebben een paar dagen tevoren op onze visstek karpervoer uitge strooid. Verder hebben we niets bijzonders gedaan." Blijkbaar be schikken de jonge karpervissers over een 'gouden stekkie'. foto hielco kuipers twinheid hoog in vaandel plaatselijke groepering marieta kroft !ten vergaderingen, gehei- jlfspraken. De Ter-Aarse 1 Gemeentebelangen wil 2an af, tenzij privé-belan- jaeespelen. Partijvoorzitter )rn is vastberaden. Met dit 2;naast zaken als beperking 2de lastenverzwaring en woningbouw, gaat zijn 2 de verkiezingsstrijd aan. evolking heeft recht op in- %ie. Die is de afgelopen j achterwege gebleven." ^afwezigheid van vier jaar t de lokale partij zich weer 'Dor de verkiezingen van 2-id jaar maart. Bom beseft ge dat de bestuurscrisis in dmeentehuis van begin dit de fractie een handje naar jlcces zal helpen. „We heb- anet dit programmapunt dterke troef in handen", Tij. „Maar de politiek heeft je kaarten uitgedeeld en b troef gegeven." jn weet dat er veel vragen I onder de Ter-Aarse bur- :/ragen als waarom de raad l'rtrouwen in burgemeester dndeweij opzegde en hoe- Ter Aar moet betalen aan •wachtgeld. De raadsleden echter de afspraak dat grover niets naar buiten ïen. Born ergert zich aan tarre opstelling. „Het is ^an de zotte dat we van /Weten. Of de politiek bin- iamers heeft gestunteld Jan Bom, voorzitter van Gemeentebelangen: „De bevolking van Ter Aar heeft recht op meer informatie. Die is de afgelopen tijd zo achterwege gebleven." foto dick hogewoning weet ik niet, maar naar de bur- part noch deel aan de proble- gers toe is dat wel duidelijk." men op het gemeentehuis die Gemeentebelangen heeft zelf er uiteindelijk toe leidde dat de burgemeester opstapte. Nood gedwongen deed Gemeentebe langen niet mee aan de verkie zingen in 1994. In 1990 wisten ze nog 26 procent van de kie zers achter zich te krijgen, goed voor drie raadszetels. „We had den in '94 geen kandidaten", vertelt Bom. Een gevolg van het niet deel nemen aan de verkiezingen was dat de drie overgebleven partij en alle een fcetel wonnen. Het CDA kreeg een meerderheid. „Geen goede zaak", merkt Bom op. „Dit is dan ook de reden dat we nu weer meedoen. Een meerderheidspartij kan de dienst uitmaken. Zeker voor een kleine gemeente als Ter Aar is dat niet goed omdat zaken snel in de persoonlijke sfeer worden getrokken. Wij vinden dan ook dat de gemeente ons de afgelo pen jaren heeft gemist." In tegenstelling tot drie jaar geleden, heeft de lokale partij nu wel kandidaten. Bom die tussen 1990 en 1994 twee jaar wethouder en twee jaar raadslid was, neemt straks uit tijdgebrek 'in principe' geen deel aan de gemeenteraad. Hooguit wordt hij burgerlid. Ook de twee ande re raadsleden uit die tijd: Jan Otto en Harry Egberts komen ergens onderop de lijst. „Ik denk dat wij goede, jonge kan didaten hebben die veel tijd ter beschikking willen stellen", al dus Bom. l aan den run»stuur zat. De man werd tegen vijf uur 's met een rijverbod op zak, weer op vrije voe- nachts langs de Oostkanaalweg stil gezet, ten gesteld. 8-jarige Alphenaar is in de nacht van omdat aan zijn rijstijl te zien was dat hij Even later trof de politie hem opnieuw g op zaterdag tot twee maal toe aan- niet meer nuchter was. Hij moest mee naar aan achter het stuur van zijn auto. Opnieuw iden toen hij met alcohol achter het het bureau. Na ongeveer een uur werd hij, werd proces-verbaal opgemaakt. wassenaar kees van kuilenburg De Historische Vereniging Oud Wassenaer heeft gebro ken met een traditie. Elk lus trum werd aangegrepen voor het uitbrengen van een boek. Bij het veertigjarig jubileum, dat dit jaar wordt gevierd, is dat niet het geval. „We hebben nu iets anders bedacht", zegt voorzitter Jan van der Marei. „Het is de bedoeling dat de vereniging op 13 september, Open Monumentendag, het voortgezet onderwijs in het dorp een boekenkist aanbiedt. In die kist komen, als we er tenminste in slagen om ze bij elkaar te krijgen, alle boeken die over het dorp Wassenaar zijn verschenen. Van elk exemplaar twee." Daarmee speelt de vereni ging in op een notitie van en kele jaren geleden van het mi nisterie van onderwijs. Hierin vroeg het departement de scholen om meer aandacht te besteden aan de plaatselijke geschiedenis. Op alle gebied. „Dat is de basis voor ons pro ject", merkt Van der Marei op. „Het is bekend dat ook leraren niets weten van de plaatselijke historie." Het bestuur van de vereni ging zit echter met een pro bleem. Aan de lijst van zo'n 35 boeken die de geschiedenis van Wassenaar beschrijven ontbreken er nog een stuk of zes. „Boeken die eigenlijk nog niet eens zo lang geleden in de boekhandel lagen, maar ze zijn niet meer te koop. Dus hopen we dat er mensen zijn die wellicht hun boek voor dat doel willen afstaan", meldt Van der Marei. De vereniging werd in 1957 opgericht op initiatief van G. Jansen, G. de Graaf, L.G. Oos terling en P. Zonneveld. Met als doel het bevorderen van de kennis van en belangstelling voor Wassenaar en omstreken zoals in de oprichtingsverga dering werd besloten. „Dat is aardig gelukt. In de loop der jaren is er veel gedaan om die kennis van onze leden en an dere belangstellenden te ver breden. Door middel van le zingen en excursies. Dat zijn er in die veertig jaar een be hoorlijk aantal. Niet alleen over plaatselijke zaken, maar we haken ook in op landelijke activiteiten, zoals bijvoorbeeld een tentoonstelling over Van Gogh. Dan organiseren we een lezing, gevolgd door een ex cursie. Daar is veel belangstel ling voor", vertelt de voorzit ter. Het programma voor dit jaar heeft, ook al is het een jubile um, geen extra activiteiten. „We hebben al een breed aan bod en trouwens om iets groots op te zetten missen we het geld", merkt Van der Ma- rel op. .Alleen in de herfst dan slui ten we aan op de aandacht die dan nationaal wordt gericht op Prins Frederik. Dit jaar is het tweehonderd jaar geleden dat hij werd geboren en heeft op De Paauw, dat is het huidi ge gemeentehuis, gewoond. Prins Frederik had nogal wat kwaliteiten: adviseur van de koning op het gebied van staatszaken en ook als veld heer werd hij bekend. Verder bezat hij nogal wat bezittingen in het dorp. Dus voldoende aanknopingspunten om daar wat aardigs mee te doen", al dus de voorzitter. CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 COMMENTAAR Tolerantie Een verzoek om een verbod op samenscholing. Persbreidel. Be keuringen voor mensen die zich op een bepaald tijdstip en op be paalde plekken op straat bevinden. Een roep om een harde aan pak. Vergelijkingen met razzia's. Voor wie de afgelopen weken het nieuws uit Oegstgeest, Leiderdorp, Voorschoten en Ja- cobswoude heeft gevolgd, krijgt het motto van bevrijdingsdag 'Vieren in Vrijheid' onwillekeurig een heel andere lading. In de vier gemeenten lijkt sprake van straatterreur, uitgeoefend door de zich vervelende plaatselijke jeugd, ook wel 'hangjonge ren' genoemd. Ze zorgen zeker voor overlast, dat staat buiten kijf, maar de vraag is of de middelen die worden gezocht om het pro bleem aan te pakken niet erger zijn dan de kwaal. Oegstgeest gaat daarin nog het verst. Er moet voor de hele ge meente een openbaar drankverbod komen. Maar dat is niet alles. Als het aan Leefbaar Oegstgeest ligt, haalt de burgemeester het paardenmiddel van een samenscholingsverbod van de plank. Dan kunnen de oproerkraaiers meteen worden opgepakt. De pers mag van Leefbaar Oegstgeest vervolgens niet schrijven dat fractievoorzitter De Soeten dit heeft voorgesteld. Hij is bang voor represailles. Het is inderdaad ernstig wanneer een volksver tegenwoordiger in een openbare vergadering anonimiteit wenst, uit vrees voor tegenacties. Maar in plaats van de pers de mond te snoeren, kan De Soeten, wanneer hij zich bedreigd voelt, beter naar de politie stappen. Leiderdorp, waar jongeren elkaar alleen op officiële plaatsen mo gen ontmoeten, heeft de eerste 'hangjongeren' reeds bekeurd. Wie op de verkeerde plek in het dorp een kik geeft en zich daarbij in het gezelschap van anderen weet, gaat op de bon. Advocaten betogen dat deze insnoering van de vrijheid op gespannen voet staat met de wet. De roep om flinkheid klinkt ook elders. Voorschoten praat voor alsnog alleen maar over de lastige jeugd. Een eerste gespreks ronde met de jongeren zelf is vorige maand min of meer mislukt omdat de jeugd het overleg met de politiek links liet liggen. De burgemeester van Jacobswoude heeft begrip voor de klach ten van omwonenden van sporthal Het Spant in Leimuiden, maar uitbreiding van het aantal officiële hangplekken of het gebruik van het samenscholingsverbod, wijst hij af. 'Het is onze eigen jeugd. We moeten ook een zekere tolerantie tegenover onze jongeren hebben', aldus Van Beek, die daarmee een voorbeeld stelt voor zijn collega's. Van Beek lijkt de enige die beseft dat overlast de prijs is die soms moet worden betaald voor vrijheid. Tolerantie, overleg en een adequaat jongerenbeleid zijn het juiste antwoord. Pallets en vrachtwagen branden af Een felle brand heeft zaterdagnacht een grote lading pallets, een vrachtwagen en hefinstallatie van de firma Van Egmond Potgrond bv aan de Rhijnhofweg in Oegstgeest verwoest. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar de brandweer vermoedt kwade op zet. De brand ontstond omstreeks half vijf. In korte tijd stonden zo'n 1500 op elkéar gestapelde houten pallets in de fik. Het vuur sprong over op een vrachtauto en een hefinstallatie. Er was nauwe lijks gevaar voor de omgeving omdat de pallets stonden opgesta peld tegen een dikke muur waar het vuur niet doorheen kon. De brandweer had binnen een kwartier de vlammen in bedwang. „De brand was in korte tijd op zijn hoogtepunt doordat pallets snel af branden. Dat komt door de luchtruimten tussen de planken", meldt een woorvoerder. Het was vanmorgen nog niet duidelijk voor hoeveel schade er is aangericht. Van der Lee zet zich in voor belangen dorp rünsburg/thorndevies. En bemiddelen, zelfs bij paul van der koou echtscheidingen. Hij miste geen Caeciliafeest van harmonie, schutterijvereniging of zang koor, maar merkte op een gege ven moment dat het moeilijk werd om nog iets origineels te zeggen. Juist in die periode las hij dat burgemeester Jonkman van Rijnsburg naar Waddinxveen ging: „Ik wist meteen: dit is het. Het was de periode tussen kerst en nieuwjaar. Er had nog geen vacature in de krant gestaan, maar mijn vrouw en ik gingen een keertje haar Rijnsburg. Op weg van de familie van mijn vrouw in Friesland naar mijn fa milie in het Westland. Ik wist zeker: dit is mijn plaats." Wat hij in Rijnsburg wil doen? Burgervader èn burgemeester zijn. Als burgervader wil hij op spreekuren en bij verenigingen horen wat er leeft en hoe de be sluiten van het college vallen. „Ik zeg niet gauw dat ik een avondje niet kan. Alleen al door er te zijn, stimuleer je vereni gingen en organisaties. En het verenigingsleven is het cement van een samenleving. Als burgemeester wil hij graag aan de slag met het economisch beleidsplan, dat hij tijdens de sollicatieprocedure kreeg toege stuurd, en het overkoepelende pact van Teylingen. Zorgen dat tuinbouw en Flora-veiling kun nen groeien en altijd 'heel alert' zijn op bedreigingen zoals op rukkende woningbouw. „Want ik ben ervan overtuigd dat die druk er altijd blijft. Je kunt nooit achteroverleunen na een over winning. Er komen altijd weer nieuwe kabinetten, nieuwe po litici en nieuwe groeperingen." Buiten schuifelen grijze toeris ten langs de witte huizen van het witte stadje Thorn, op weg naar de befaamde Abdijkerk. In het witte gemeentehuis is bur gemeester Arie van der Lee (47) met zijn gedachten bij zijn nieuwe uitdaging: Rijnsburg. Een gemeente die hem 'op het lijf is geschreven'. Want, zo ver klaart hij, in Rijnsburg kan hij bestuurder zijn én zich met land- en tuinbouw bezighou den. Komen zijn liefdes bij el kaar. In het Limburgse Thorn staat welgeteld één kas en toen Van der Lee er een kleine zes jaar geleden burgemeester werd, draaide hij bewust 'de knop om'. Vijftien jaar lang had hij als secretaris van verschillende Hollandse land- en tuinbouw organisaties de belangen van tuinders behartigd. Verhogin gen van de gasprijs, het milieu of gedwongen verplaatsingen van tuinbouwbedrijven? Van der Lee was de spreekbuis. Bij de provincie, maar ook in de Tweede Kamer. Het liefst offen sief. Bijvoorbeeld door een nota over biologische bestrijding te presenteren in een tijd dat tuin ders milieuvervuilers werden genoemd. In het 2600 zielen tellende Thorn was hij 'alleen' bestuur der. Stond aan het hoofd van vijftien ambtenaren en negen raadsleden, verbrokkeld over vijf politieke partijen. En ver keerde midden tussen de bur gers, zo leerde zijn druk be zochte spreekuur op maandag morgen. Veel luisteren, was zijn NIEUW van Huur op Maat De volgens het contract niet gereden dagkilometers spaart u gewoon op voor een volgende keer. Dat is meer rijden voor minder geld! Bel op werkdagen (071) 516 57 07 voor meer informatie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13