Het 266e badkledingmerk: Cyell uit Stiens Wendela van Dijk speurt naar nieuwe vormen Mode ft MAANDAG 5 ME11997 160 REDACTIE:* CONNYV JEANETTESTUUROP De derde Fess-collectie badkleding van Cyell ligt sinds kort in de winkels. Bedacht in Stiens in 'The Netherlands' gefabriceerd in Hongarije. Cyell is het 266e badkledingmerk. Onder die naam en onder verschillende zogenoemde priva te labels is het in Nederland, maar ook in België, het Caribische gebied en op de Canarische Eilan den te koop. Zaten we erop te wachten? Ja, zeg gen de Friezinnen Cynthia ('Cy') Kooi en Ella feil') Wiersma, die kantoor houden in Stiens: ,,Er is nog altijd een groot aantal vrouwen dat niet kan slagen." Kooi (27) en Wiersma (28) leerden elkaar jaren geleden kennen in Enschede, waar ze een hts-op- leiding bedrijfskunde en textieltechniek volgden. „Daar hadden we al als een soort ideaal om in de toekomst samen een bedrijf op te zetten. Maar we wisten wel, dat we eerst in ruime mate werk ervaring zouden moeten opdoen. Eerst eens wer ken bij een baas." Wiersma ging aan de slag bij het Bjjenkorf-con- cem in Rotterdam en kreeg daar een leidingge vende functie, Kooi hield zich bij Nike in Hilver sum bezig met de inkoop van basketbalkleding. De vrouwen bleven contact houden en uiteinde lijk was het in augustus 1994 zover, dat Cyell kon worden ingeschreven bij de Kamer van Koophan del. Cyell ging in zee met een Hongaarse badpak- kenfabrikant voor het vervaardigen van de collec tie. Het bedrijf houdt de huisvesting heel sober. „Natuurlijk beschikken we over goede computer apparatuur en dergelijke, maar verder doen we het rustig aan", aldus Wiersma. De meeste activiteiten vinden dan ook plaats bui ten het kantoor. Samen bezoeken de vrouwen de internationale stoffenbeurs in Monaco. Daar kie zen ze hun dessins. Terug in Stiens wordt beslo ten van welke stoffen enkele meters zullen wor den besteld. Gemiddeld kunnen uit 1 meter stof drie badpakken worden gesneden. Wiersma en Kooi zetten beiden hun ideeën op papier en die Driemaal model Agatha uit de nieuwe collectie van Cyell. Badpakontwerpers Ella Wiersma (I) en Cynthia Kool samen Cyell - stofjes die het komende seizoen in de collectie zijn verwerkt, foto's aanwijzingen worden in Hongarije 'vertaald' in bruikbare patronen. Is over en weer overeen stemming bereikt, dan wordt de stof naar Honga rije gestuurd, opdat er monsters kunnen worden vervaardigd. Als de verkoop uiteindelijk rond is, kan de productie worden gestart. „Badkleding is een lastig artikel", zegt Kooi. „Je wordt als klant tijdens het kopen heel erg gecon fronteerd met jezelf." Beide vrouwen hebben het idee, dat ze nu voor de derde keer een aantrekke lijke collectie op de markt brengen. Cyell brengt badkleding in de maten 36-44, maar heeft daar naast ook nog onder private labels een grotema- tenlijn. Tevens werkt het merk tegenwoordig met de cupmaten b, c en d. Jaarlijks staat Cyell op de vakbeurzen in Nederland, voor volgend jaar staat ook de internationale beurs in Lyon op het pro gramma. De vrouwen houden de verkoop in eigen hand. „We gaan zelf met een rekje in de auto naar de winkels toe, besteden veel tijd aan bellen en ver sturen eveneens veel informatie", zegt Wiersma. Kooi voegt daaraan toe: „Niemand staat op je te wachten hoor. Als je leuke product niet verkoopt, heb je nog niets." Inmiddels heeft het Friese badpakkenmerk 125 verkooppunten in Nederland. Inkoopcombinaties hebben het eveneens ontdekt. Zo voert onder an dere een aantal Livera-winkels in den lande ook Cyell. Daarnaast wordt geëxporteerd naar België, naar het Caribische gebied en naar de Canarische Eilanden. Aan de laatste activiteiten zit het voor deel dat de importeur afneemt wat hij wil en dat er verder geen financiële risico's aan zijn verbon den. „Wij moeten wel even voorfinancieren, maar hoeven geen grote investeringen te doen." zijn v Intussen is Cyell al gesignaleerd in de Yes 'een oranje bikini en die was zo uitverkocht' in de Viva, de Libelle en de Marie Claire. Viva brengt binnenkort een productie over zes Nederlandse badkledingmerken en daartoe behoort eveneens Cyell. Die belangstelling doet de vrouwen goed. Onlangs wonnen-ze een provinciale wedstrijd voor startende ondernemers en die waardering wordt eveneens positief ervaren. Kooi: „Je kijkt niet zo naar jezelf van 'o wat ben ik toch leuk be zig' en dan is zo'n onderscheiding heel belang rijk." Zij en haar collega weten dat ze er nog lang niet zijn. Wiersma; „We moeten echt nog bewij zen dat we het kunnen. Een stuk zekerheid, dege lijkheid opbouwen. Belangrijk is dat we zelf een duidelijk beeld hebben van wat we willen." Gebreide truitjes met ingebreid elastiek. Het is het handelsmerk van de Rotterdamse ontwerp ster Wendela van Dijk. Zes van haar ontwerpen hangen vanaf heden in de vitrine van Het Schielandshuis. De vitrine is ge reserveerd voor jong aanstor mend Rotterdams talent. De 27-jarige Van Dijk mag zich een talent noemen. Nog voor dat zij in 1994 afstudeerde aan de Academie van Beeldende Kunsten Rotterdam, sleepte ze twee belangrijke prijzen binnen. De Smirnoff Fashion Award en de Drempelprijs voor toegepas te beeldende kunst van de Rot terdamse Kunststichting. Deze laatste ontving ze vanwege haar hang naar experiment en haar onderzoek naar nieuwe kleding- vormen. Van Dijk houdt zich niet aan re gels, normen en waarden in de mode. „Waarom zou een boord onder aan een trui moeten zit ten en niet aan de zijkant?" vraagt ze zich af. Haar truitjes zijn gemaakt van tricot, rekbare stof. Op sommige plaatsen heeft ze elastiek verwerkt. Het is het bijzondere in het werk van Van Dijk. „Ik heb zelf nog nooit bij iemand anders elastiek op die manier zien gebruiken," zegt de ontwerpster met enige trots. Door elastiek te gebmiken wordt iedere trui anders.Je kunt het accent verplaatsen. Door bijvoorbeeld een truitje strak in een spijkerbroek te stoppen, wordt het accent op de buik gelegd. Maar je kunt het elastiek ook over de borsten plaatsen en dan ligt het accent daar. Het is voor iedereen an ders," legt Van Dijk uit. De ontwerpster vindt dat de drager van kleding alles zelf in de hand moet hebben. Vandaar ook dat ze in haar, pas halfjaar oude winkel aan de Van Olden- barneveltstraatkledingstukken als item aanbiedt. „Ik heb geen set hangen. Men sen moeten zelf een broek bij een truitje zoeken. Ik wil ze na- P U z z E L G P A K L 0 W R E D N O D N A R L A v E G T 0 L N N I N A U A N L R T E A E E K E E R U E E U B IJ A D D L T E G K Z L E V K N U N O N B K 1 G R S T E K 0 E W A A 0 T T K 0 T E 0 H Z E F N E M L A H 0 W M E T B R K N 0 M E M E B E B 1 G E 1 V E 1 E G 1 E N R U N T E T D F A N 0 N 1 E M 1 N R N 0 0 F E L E T P 0 D A B M E W Z E V A G P 0 1 L T N E N 0 P X E S 0 R E M E 1 N 0 D U E S P T T L E P E 0 H R E K K E T S Aankomen Gewoon Pseudoniem Anoniem Gluton Rebel Bankier Hoepel Stekker Behouden Kraag Stroom Bewolking Lanterfanten Teken Bommenlast Leiding Telefoon Boorzuur Lotgeval Topper Donderwolk Matigen Uitzenden Effen Meteen Varen Exponent Netheid Volksvijand Fakkel Opgave Zwembad OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt, streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CITAAT Horizontaal: 1. knaap; 2. dinar; 3. lawaai; 4. barak; 5. fruit; 6. tempel; 7. di eet; 8. kabel; 9. parool; 10. enorm; 11. droom; 12. denim; 13. kroost; 14. idool. Het citaat is van Logan Pearsall Smith:Wie tegen de mode in gaat, is zelf de slaaf ervan". tuurlijk wel advies geven," lacht ze. In haar winkel hangt zelden iets van eigen hand. „Ik ga me niet wagen aan een colbert, als iemand anders dat veel beter kan." Haar talenten liggen in de gebreide truitjes en jurken. Daarvoor is ze ook onderschei den en kon ze stage lopen bij een Japans modehuis. Met de tienduizend gulden aan prijzengeld bekostigde ze de stage in Parijs bij het Japanse modehuis Shinichiro Arakawa. Na een maand stage kon ze voor vast blijven werken. „Dat heb ik een tijdje gedaan, maar nu ik mijn winkel heb, werk ik alleen nog op freelance-basis." Vóór de opening van haar win kel reisde ze elke weekeinde naar het modehuis in Parijs. „Nu gaat alles per fax en tele foon. Persoonlijk contact is be ter, maar ik sta voorlopig alleen in de winkel." Haar winkel VANDIJK is voor de ontwerpster een droom die uit gekomen is. „Ik houd van din gen verzamelen. En ik verzamel HEINZ kleding als verschillende items en hang mijn verzameling in mijn winkel voor de verkoop. Ze heeft merken in huis als French Connection, Shinichiro Arakawa en Humanoid. Haar favoriete ontwerper is Helmut Lang. De in Wenen wonende ontwerper levert haar in juli zijn winterlijn. „Het is de goedkope lijn, maar net zo mooi als de eerste, duurdere lijn," vindt Van Dijk. Alle kleding die in haar winkel hangt en ligt, zou Van Dijk zelf willen dragen. „Het is mooi en tijdloos. En de kleding moet een persoon mooier maken, maar niet de aandacht van iemand afleiden. Kleding zegt iets over de uitstraling. En als het goed is geeft het iemand een sterkere uitstraling," zegt de mode-ont werpster. Truien van Wendela van Dijk, t/m 2 novem ber in de vitrine van Het Schielandshuis, Korte Hoogstraat 31Rotterdam. '•Miv r**» u<;^ TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Buiten werden de dreunende schre den van de naderende politiechef hoorbaar en heer Ollie tastte verwil derd naar zijn ring. „Niet doen, heer Ollie!" riep Tom Poes. „U maakt het steeds erger!" „Stil, jonge vriend", prevelde heer Ollie met trillende mondhoeken. „Ik mag nu geen fout maken! Wat moet ik doen?" Hij dacht ingespannen na; terwijl het gerecht aan de deur rammelde en Tom Poes aan zijn arm trok. En om dat de tijd drong en hij zo spoedig niets nieuws kon verzinnen benijdde hij opnieuw de onderminister die het hoofd van de politiezaken was. Maar ach, van die positie was ook reeds lang de aardigheid af. Want toen heer Bommel zich achter het bureau van de staatsman bevond merkte hij dat hij naar twee telefoons zat te luisteren, terwijl voor hem een derde toestel stond te rinkelen. „Het gaat over die zinloze overplaat sing van de Rommeldamse politie!" riep de ene telefoon. „Er worden vra gen gesteld door de oppositie!" En de andere telefoon neuzelde: „Ik kan u niet langer de hand boven het hoofd houden, werkelijk niet! Dit kost de partij te veel stemmen!" „Ik eis een bevredigende verklaring!" bulderde het eerste apparaat. „Dit lijkt op een persoonlijke naijver - en dat is het einde van uw politieke loopbaan!" „Ja, ja", zei heer Bommel met pie pende stem. „Ik kan het niet helpen. Ik bedoel; het komt allemaal van de Pikkin-ring, die Ollie draagt, als u be grijpt wat ik bedoel... In zijn beide oren galmde een vreug deloos gelach over deze uitvlucht en daarop werden de verbindingen ver broken. De beklagenswaardige be windsman staarde ingezakt naar het derde toestel, dat nog steeds rinkelde en nam aarzelend de hoorn op. W door Jan Versteegt a.i. Zaterdag waren er enorme verschillen in Noord-Holland. I|j zuiden en midden kwam de zon al spoedig tevoorschijn err rugdekking van die warmtebron steeg het kwik in die gebi>3 tot 20 21 graden. In de Kop van Noord-Holland echter^ de in de nacht gevormde nevel en mist veel koppiger en dh de zon pas in de loop van de middag een wazige duit in hy zakje. Het gevolg was een veel lagere temperatuur en de Marinelc de Kooy meldde slechts 14.4 graden als hoogste waarde.r, ons gebied brandde de zon het kwik ook richting 20 grade, het vliegveld Valkenburg noteerde 22.1 graden. j Op zondag was het zwoel buiten de deur, in Zaandam stee het kwik nog tot 17.3 graden. In de loop van de dag nam i bewolking verder toe en ging het zelfs regenen. Dat werd J oorzaakt door een storing, die vanuit het zuidwesten nade kwam en ook de wind liet aanwakkeren. Deze week zijn de depressies aan zet. Er wordt een soort zamelgebied ingericht boven het vasteland van Europa erf vooral de hogere lagen van de atmosfeer worden gevuld rif veel koudere lucht. Het gevolg is een onbestendig weertyi0 met af en toe enkele buien, mogelijk met onweer en som# veel wind. 11 Doordat de wind vandaag nog in de zuidwesthoek bivakke kon de temperatuur oplopen tot 16 graden, al met al waaj die iets boven normaal zijn voor begin mei. Dinsdag trekt een depressie over de Noordzee en zorgt vor later op de dag voor meer wind en buiige neerslag bij eenr leidelijk dalende temperatuur als de wind de noordwesthde opzoekt. a Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vandaag van het zuidwes ten uit toenemende bewol king gevolgd door regen. Van tijd tot tijd veel wind. Morgen in het noorden af en toe zon maar in het zuiden eerst nog regen. Maxima variërend van 6 graden in het noorden tot rond 13 in de omgeving van Oslo. Zweden: Vandaag in het noorden enkele opklaringen, in het zuiden toenemende be wolking gevolgd door re gen. Middagtemperatuur in Lapland ongeveer 6 gra den, in het zuiden plaatse lijk 14 graden. Denemarken: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Morgen en kele opklaringen. Middag- temperatuur rond 13 graden, morgen wat lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig en van tijd tot tijd buiige re gen. Vandaag vooral in Engeland en Wales, morgen vanuit het westen op nieuw regen. Soms veel wind. Maxima op morgen omlaag naar 8 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. België en Luxemburg: Beide dagen meest bewolkt en kans op enkele regen- of onweersbuien. Ma- mixumtemperatuur rond 16 graden, morgen frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij veel bewolking en buiige regen, soms onweer. In de oostelijke departe menten mogelijk veel neerslag. Morgen ook even wat zon. Middagtemperatuur dalend; morgen in het noorden ongeveer 11 graden, elders circa 15. Portugal: Afwisselend wolken en zon. Vandaag vooral in het noorden en westen enkele buien, maar ook morgen nog een enkele bui. Middagtemperatuur omlaag naar ongeveer 13 in het noorden, in het zui den rond 20 graden. Madeira: Perioden met zon. Geleidelijk minder zon en kans op een enkele bui. Middag- tempertuur rond 21 graden. Spanje: Vandaag flink wat zon, maar soms ook bewolking. Van het westen uit toene mende kans op een (onweers)bui. Langs de oostkust op beide dagen vrijwel droog en geregeld zon. Maxima morgen wat la ger: langs de kusten in het noordoosten ongeveer 19 graden, in het zuidoosten rond 23 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon, soms enkele wolken. Droog. Maxima rond 27 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon. Vandèag van het noorden uit toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 22 graden. Tunesië: Zonnig en droog. Vanaf morgen kleine kans op een lokale onweersbui. Maxima aan zee rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewolking en slechts af en toe zon. Op beide dagen van tijd tot tijd fik se regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur vandaag in de Provence nog ongeveer 23 graden. Morgen uiteenlo pend van 12 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mor gen meer wolken en kleine kans op een bui, misschien met onweer. Middagtem peratuur rond 24 graden. Italië: Vandaag in het zuiden zonnig en droog. Verder wolken en kans op een enkele (onweers)bui. Vandaag vooral in het noorden, morgen ook in het midden van Italië. Middagtemperatuur meest tussen 20 en 28 graden. In het noorden lager. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden. Morgen kans op een enkele (onweers)bui. M temperatuur rond 23 graden. Malta: Veel zon en vrijwel droog. Middagtempe ratuur ongeveer 24 graden. Griekenland en Kreta: Droog en flink wat zon. Morgen in het terste noorden soms ook wolkenvelden Middagtemperatuur ongeveer 22 gra den, in het binnenland hoger. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog weer. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Duitsland: In het algemeen veel bewolking en pe rioden met regen, mogelijk ook onweer In het zuidoosten en oosten wat meer zon. Middagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten tot 28 in Beieren. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of onweer. Plaatselijk veel neer slag. Vandaag middagtemperatuur van 18 graden in het westen tot 26 in het noordoosten. Morgen frisser. Oostenrijk: Zonnige perioden en vooral i? dag en avond kans op een paa'< onweersbuien. Middagtemperji sen 24 en 28 graden, morgerjj der warm. Polen: Zonnige perioden, maar voo: noorden en westen ook enkele, onweersbuien. Middagtempeill 20 graden aan zee tot 26 in h^ Tsjechië en Slowakije: 3 Zonnige perioden en vooral ijj kans op een regen- of onweer^ dagtemperatuur tussen 24 e:, Hongarije: Zonnige perioden. Vandaa: overal droog, in de loop van rrJ nemende kans op een rege weersbui. Middagtemperatuuü 27 graden. a DINSDAGE MEI 1997 Zon- en maanstanden 06.01 Zon ondL Maan op 06.09 Maan on Waterstand IJmuiden Katwiz Hoog 03.52 16.16 03.21 Laag 11.45*--.- 11 7 Weerrapporten 04 mi :i 20 uui r: T station "'"d ma Amsterdam regenbui zzw7 De Bilt regen zzw6 Deelen Eelde regen zw7 Eindhoven regen zzw4 2Ü Den Helder regen zwl2 r Rotterdam regen zzw9 ïi Vlissingen regen motregen zzw5 zw 13 2a Maastricht regen z2 Aberdeen regen nno3 Athene no 2 2.1 Barcelona licht bew. zw6 K. Berlijn half bew. z5 21 Boedapest half bew nnw4 t Bordeaux half bew. 21 zw6 e Cyprus w5 2jt Dublin zw8 ij Frankfurt licht bew zw 5 Genève licht bew. zw5 Helsinki w3 Innsbruck ver. 1 Istanbul ozo2 Klagenfurt zzw3 Kopenhagen regen ozo5 9 Las Palmas nno9 oi zw8 li half bew. w.s.O zw7 ;1< Luxemburg zzw4 2n Madrid licht bew. w8 2i1 Malaga licht bew. ono3 Mallorca Malta ;l( licht bew. wzw2 rB München wnw2 Nice z2 lF Oslo z2 1 1 half bew zw 5 li licht bew. zw5 2:i licht bew. w.s.O ti Split licht bew wzwl Stockholm wzw2 Warschau licht bew ver. 2 in Wenen licht bew. nw5 Zurich Bangkok Buenos Aires no 5 l'C Casablanca nnw2 2t: Johannesburg onbew. w.s.O wnw3 New Orleans n 5 2v New York half bew. nw 10 T TelAviv half bew. w7 Tokyo zw2 2 half bew wnw6 |L onbew, 06 f Vancouver regen zo 7 Wendela van Dijk over haar Parijse connecties: „Nu gaat alles per fax en telefoon. Persoonlijk contact is beter, maar ik sta voorlopig alleen in de winkel." foto cees kuiper

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12