Schaduw en varens Tuinieren Hoge tuinkast voor lang gereedschap Vraag en antwoord Zelf doen op Huis Tuin Evenement Lantana op stam 50 R B A T ZATERDAG 3 MEI 1997 1 Deze hoge kunststof tuinkast biedt een zee van ruimte voor het opbergen van allerlei tuinar- tikelen en gereedschap met een i steel. Door de hoogte van twee meter is de kast niet alleen zeer geschikt voor lang gereedschap, zoals harken, schoffels en be zems, maar ook de droogmolen en de parasol kunnen er een plaats vinden. Kleine artikelen kunnen op 1 planken worden geplaatst, waarvoor vier plankdragers worden meegeleverd. De plan ken zelf horen niet bij het pak- ket. De tuinkast is voorzien van FOTO ARCHIEF een bodem en hij kan eventueel met een hangslot worden afge sloten. De GardenStorage tuinkast wordt als bouwpakket geleverd. De montage is $eer eenvoudig en kan binnen een half uur wor den uitgevoerd. Groot voordeel is bovendien dat de kast onder houdsvrij is en dus nooit ge schilderd hoeft te worden. De afmetingen zijn: twee meter hoog, 1.48 m breed en 85 cm diep. Prijs: 695 gulden. Informatie: Gallimex BV, Roelo- farendsveen. Telefoon: 071 - 33 12 56 3. C.MJ. Huizinga-Tesselaar uit Driehuis heeft een plant ge kocht waarvan de bloemist geen andere gegevens wist. Niet zo li gek want de plant, een Hemero- callis oftewel daglelie hoort ei- genlijk niet bij de bloemist thuis, maar bij de kweker of in het tuincentrum. Het is een ou de bekende plant voor de tuin. Heel mooi al bloeit elke bloem maar 24 uur. Geen nood, want - hij vormt steeds nieuwe bloe men. Bij mij staat hij vlak bij mijn vij vertje. Prachtig. Maar bij mij bloeit hij nog niet. De gekochte plant is kennelijk geforceerd en dus zou ik tot na half mei wach ten met buiten zetten. Gewoon in de volle grond in de zon of ook in de halfschaduw. Uitge bloeide bloemen elke dag weg nemen dan blijft hij heel lang verrassen met prachtige bloe men; Succes er mee. In de loop der tijden zijn ontel baar veel bomen gesneuveld omdat ze in eigen tuin of bij de buren voor te veel schaduw zorgden. Sterk insnoeien of om zagen mag gelukkig niet meêr zonder geldige reden en vergunning. Maar helaas wor den na lang aandringen, toch nog vergunningen afgegeven voor bomen, waarvan men nog eindeloos veel plezier had kun nen hebben. Een boom verrijkt het uit zicht: 's zomers met een groot vlak vertikaal groen en 's win ters met een teer takkenweefsel dat de aarde verbindt met de hemel. Bovendien zorgt een boom voor een aangenaam mi croklimaat. Maar hij brengt schaduw in de tuin, dat wel. Voor de mens is dat vandaag de dag een voordeel. We weten im mers dat daglicht net zo goed zorgt voor de aanmaak van vita mine D als zon, maar dat de zon inmiddels verre van on schadelijk is ten gevolge van de beschadigde ozonlaag. Voor de aanplant is flink veel schaduw ook een voordeel. Het biedt ons de gelegenheid af te stappen van allerlei modieuze grappen met buxushaagjes, ro zen en veel eenjarig spul. We kunnen in onze schaduwtuin zorgen voor. een romantische sfeer waarop menige tuinbezit- ter jaloers zal zijn. Denk maar eens aan de toppers onder de schaduwminnende planten: de varens. Varens zijn er in veel soorten, van bijna 2 meter hoog (o.a. het mannetjes varen) tot 15 cm. laag, meestal uit de familie van de Blechnumsoorten. De meeste varens verliezen 's win ters hun blad, maar een enke ling blijft groen. Dat is bijvoor beeld de Asplenium platynerum met bijna gaaf blad. Kortom, wie zich eenmaal interesseert voor varens, die komt in een ui terst interessante groep planten terecht. Mocht er niet voldoen de variatie in varens zijn bij de tuincentra (ze zijn nog niet in de mode) dan kan een goede kweker helpen. In elk geval kan men met alleen maar varens een groot stuk grond op uiterst boeiende wijze beplanten in ve le tinten groen en in velerlei vormen. Neen, bloemen zal men niet kunnen plukken. Va rens zijn sporendragers en die sporen vindt men bij volwassen planten in de vorm van kleine bruine plekjes aan de achter kant van het blad. Zelf zaaien is er niet bij. Voor alle varens geldt dat ze vtin humusrijke vochtige grond houden. De meeste va rens houden ook van iets zure grond lage Ph. Uitzondering op deze regel: de Asleniumsoor- ten. Die lusten wel wat kalk. Alleen groen en geen bloe men? Daar houden de meeste mensen niet van. Geen nood. Er zijn veel planten die ook in de schaduw of halfschaduw groei en en vooral bloeien. Om te be ginnen hebben we de vele voor- jaarsbloeiers onder de bollen. Sneeuwklokje bijvoorbeeld zal het veel beter doen in een scha duwrijke tuin dan in de zon, alle andere voorjaarsbollen kunnen ook kleur brengen, al zullen ze niet alle verwilderen zoals bij voorbeeld de sneeuwklokjes en narcissen. Dan zijn er de grondbedek- kers waarvan vele schaduwmin- naars zijn: de knalgeel bloeien de Waldsteinia, de later bloeien de Duchesnea die op aardbei tjes lijkt maar geel bloeit en on eetbare (zij het niet-giftige) vruchten heeft. Lilablauw bloeit de maagdepalm en helblauw de Brunnera. Ook longkruid (Pul- monaria) en jacobsladder (Pole- monium) verrassen met blauwe bloemen. Wit zijn de bloemen van de Pachysandra en Asperu- la odorata. Ook de Tiarella VAN DER VEN (kindje-op-moeders-schoot) en de hoog opgroeiende Astilbes bloeien wit (ook andere kleu ren) en zachtgeel is vrouwen mantel (Alchemilla mollis). Ro ze zijn gebroken hartjes (Dicen tra spectabilis) en diverse gera niumsoorten zoals G. macrorr- hizum. Nu heb ik het nog niet eens gehad over de viooltjes, één- en méérjarig, over de ge wone vergeet-mij-niet die zich uit blijft zaaien. Kortom een schaduwtuin biedt volop kans aan groen en bloem... mits men met de beplanting rekening houdt met schaduw. Het resul taat kan even verrassend als sfeervol zijn. En de boom mag blijven. in diverse kleuren JLf p J 9 Bij aankoop van twee zakken Florabella Geranium- en/ of T zak voor de halve prijs! (N> HÉT ADRES VOOR AL UW KUIPPLANTEN Tien dagen lang, tot en met zondag 11 mei, kan men op het evenemententerrein van Walibi Flevo aan het Veluwemeer terecht voor het Huis Tuin Evenement. Een evenement waar bezoekers vooral actief hun kennis kunnen vergroten op hét gebied van huis en tuin. De opzet is infotainment: het geven van informa tie en bezoekers op een actieve manier kennis la ten maken met producten op het gebied van tui nieren en doe-het-zelven. Bezoekers worden op alle mogelijke manieren geïnformeerd over alles wat te maken heeft met huis, tuin en vrije tijd. Op een oppervlakte van veertig ha is van alles te zien en te vinden, maar vooral zelf te doen. Van met selen, kozijnen stellen, houtbewerken, bestraten, het aanleggen van een sproei-installatie tot het planten van bomen. De aanjagers van dit evenement zijn de van het tv-programma (Eigen Huis Tuin) bekende Rob Verlinden (tuin) en Nico Zwinkels (huis). Tijdens dit evenement staan zij klaar om bezoekers te helpen hun problemen bij het klussen en tuinie ren op te lossen; zij hebben de mond ook vol van praktische informatie en slimme tips. Wie graag mooie tuinen kijkt, kan zich verlustigen aan Droomtuin '97, een wedstrijd voor hovenjers, die op kavels van zo'n 500 m2 hun droomtuin aanleggen. En dan is er nog de duizend vierkante meter grote Tip-tuin met ideeën, demonstraties en voorlichting over allerhande groenproblemen. Info: Huis Tuin Evenement, tot en met 11 mei in Dronten. Geopend dagelijks van 10.30-20 uur (m.u.v. 4 mei: 10.30-18 uur). Entree 17,50 gulden, kinderen tot 12 jr. en 65+ 10 gulden. Kaartver koop bij alle VW/Ticketpoints. Voldoende par keerruimte. Openbaar vervoer: bus, elk half uur van station Harderwijk, sluit aan op treinen. 1 K W N I A A E P 2 T D E I N G A R 3 L E A W N A A 4 B A D R A E K M 5 O F R D U I E T 6 T E M N P E L 7 D G A E E A T 8 T K A B I E L S 9 P A Z R O O E L 10 E L N F O R M D 11 E D R O S L O M 12 D A E A N I F M 13 K R E O O R S T 14 V I D A O O L N OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. o -,df Horizontaal: 4511. jongen; 2. vreemde munt; 3. herrie; 4. veldhospitaal; 5. ooft; 6. groot bedehuis; 7. leefregel; ^e8. dikke staaldraad; 9. wacht- •Jïwoord; 10. geweldig; 11. voor- Jstelling in de slaap; 12. soort ■stof; 13. nakomelingschap; 14. KRUISWOORDRAADSEL Li 0 E N B L 3 N K X U N X X r U X N V G R u X X G X D XI A T A c E s W 5 X E X X u X E X E 3 X X E lyT X X T G E U u U R L rx X A iA G X K PL X u E X H T Ti IE L R s X A 0 11 U u u IMVd lil U W 0U1U BD B 0 BBQ dB QQQQQ QQ BB BBB B ÜL LU u E U U UI E INJ TOMPOES ,Xr Heer Bommel en de Pikkin Ring Heer Ollie keek bekommerd de keu ken rond en een nerveuze trekking ontsierde zijn wangpartij. ,,Dit is geen leven", zo sprak hij tot zichzelf. „Vrijheid bestaat er niet meer. Men wordt opgejaagd als een hinde, als ik me-zo mag uitdrukken... Ach, ik over weeg om mijn ontslag te nemen." „Van wie?" vroeg Tom Poes, die door de achterdeur de keuken binnen kwam. Heer Bommel keerde zich langzaam om. „Van wie?" herhaalde hij suffig. „Van heer Olivier..." Toen streek hij zich over het hoofd en er verscheen een verwilderde trek op zijn gelaat. „Maar dat ben ik zelf!" riep hij uit. „Ja, ja", zei Tom Poes. „Dat komt er van. Men moet voor zichtig zijn met jaloezie. U hebt niet Joost maar de vrijheid van Joost be nijd. En de stakker had helemaal geen vrijheid meer." „Dat is niet mooi van je, jongeheer!" prevelde heer Ollie. „Jonge vriend, bedoel ik. In plaats van mij te helpen in mijn zorgen maak je onaardige opmerkin gen!" „Die zorgen hebt u zelf veroor zaakt", zei Tom Poes. „U hebt nu de zorgen van Joost - en straks komen uw eigen zorgen er nog bij; dan zijn ze dubbel!" Nu heer Bommels eigen zorgen lieten niet lang op zich wach ten. Want daar stopte de overvalwa gen van de politie reeds weer met gierende remmen voor slot Bommel- stein en commissaris Bas sprong er uit, gevolgd door de trouwe bedien de. „Dit is geen leven", klaagde de laatste. „Ik overweeg om mijn ont slag te nemen, als u mij toestaat!" „Dat zou ik maar doen", gromde de politiechef. „Als we klaar zijn met je werkgever zal hij trouwens geen be diende meer nodig hebben!" En na deze woorden haastte hij zich driftig naar de keukendeur. DOOR JAN VERSTEEGT(a.i.) Vrijdag was het een prachtige dag met veel zon. De tem peratuur steeg in Leiden tot ruim 18 graden. Aan zee bleef het met een aanlandige wind iets frisser. In Bloe- mendaal was het 15 16 graden. Daarbij waren er afge zien van enkele velden met sluierwolken slechts heel wei nig wolken, zodat de zon een hoofdrol veroverde aan het zwerk. Vandaag zijn er eerst nog perioden met zon, maar in de loop van de ochtend drijven er wolkenvelden binnen. Het blijft echter overal droog bij 17 18 graden. De wolken behoren bij een zwak koufront, dat de voorste begrenzing vormt van frissere lucht die zondag over ons poogt uit te stromen. Dat gaat gepaard met wolkenvelden, waarbij de kans op regen of een bui toeneemt. De temperatuur blijft met 15 graden wat achter bij vandaag. Van zondag op maandag stijgen de regenkansen en daar na wordt het een stuk wisselvalliger. We zien op de weer kaart een depressie neerstrijken op de wateren bij de Brit se Eilanden. Fronten ervan stomen op in onze richting en dat vergroot de kans op neerslag. De wind wakkert geleidelijk aan en is maandag zuidwes telijk, zodat het dan nog aan de zachte kant zal zijn. Van af dinsdag wordt het frisser, maar dramatisch koud wordt het voorlopig niet. Ik ben benieuwd of we dit jaar nog een I JsheiIigenfase op het programma krijgen. Mogelijk dat ze dit keer wegblij ven omdat ze in april al op verkenning zijn geweest. De periode is officieel van 11 tot en met 14 mei. Uit de sta tistieken blijkt dat dit tijdvak gevoelig is voor kou-invallen vanuit het hoge noorden. n Ierland: KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust bewolkt en perioden met (veel) re gen, in het noorden ook sneeuw. Vooral zaterdag veel wind. Landinwaarts droger en vooral in het zui den ook zon. Middagtem- peratuur dalend; zondag variërend van 3 graden in het noorden tot rond 10 in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden en in het midden en noorden af en toe regen. In het zuiden overwegend droog en meer zon. Zaterdag maxima van rond 5 graden in Lapland tot omstreeks 13 elders. Zondag op veel plaatsen wat kouder. Denemarken: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtempera- tuur ongeveer ,12 graden. Engeland, Schotland, Wales e Overgang van rustig en vrij zonnig weer naar meer bewolking en van tijd tot tijd buiige regen. Ook iets lagere maxima; zondag uiteenlopend van een graad of 10 in Schotland tot 18 plaatselijk in En geland. België en Luxemburg: Eerst zonnig maar later meer bewolking en zondag kans op enkele buien. Zater dag nog maxima boven 20 graden, zon dag iets daaronder. Noord- en Midden-Frankrijk: Van het westen uit toenemende bewol king en ook een toenemende kans op buien, misschien met onweer. In de oos telijke departementen ook nog zon. Mid- dagtemperatuur rond 21 graden maar zaterdag hier en daar nog wat hoger. Portugal: Perioden met zon en vooral in het noor den kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 20 aan zee tot ruim 25 in het binnenland. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 23 graden Spanje: Flink wat zon maar soms ook bewolking en in het noorden kans op een bui, mis schien met onweer. Langs de kusten maxima van rond 20 in het noordwesten tot 27 in het zuidoosten. In het binnen land maxima in de buurt van 30 graden. Canarische Eilanden: Veel zon en droog. Iets hogere maxima; zondag omstreeks 30 graden. Marokko: Westkust: zonnig. Maximumtempera tuur rond 30 graden maar zondag in het noorden iets lager. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Gelei delijk hogere maxima; zondag aan zee meest iets boven 20 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst nog zon maar van het westen uit meer bewolking en vooral zondag kans op een regen- of onweersbui. Maxima meest tussen 20 en 25 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 25 graden. Italië: Rustig en vrij zonnig. Zondag, later op de dag, in het noorden mogelijk een bui. Middagtemperatuur meest tussen 20 en 27 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur iets oplopend tot om streeks 23 graden. Malta: Veel zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Griekenland en Kreta: Droog en van het westen uit steeds meer zon. Middagtemperatuur stijgend tot on geveer 22 graden. Turkije en Cyprus: Geleidelijk meer zon en droog maar met name langs de Turkse zuidkust en op Cyprus eerst nog enkele buien. Middag temperatuur rond of net onder 20 gra- Duitsland: Naast zon ook wolkenvelden en later van het zuidwesten uit een toenemende kans op buien, misschien met onweer. Op zaterdag maxima van 15 graden in het noorden tot rond 25 in het zuiden; zondag overal een graadje lager. Zwitserland: Zaterdag vrij zonnig. Zondag meer be wolking en kans op een bui, misschien met onweer. Warm, vooral op zaterdag met een middagtemperatuur van onge veer 24 graden. vrijwel overal 3 van 14 graden r dan 20 in het Oostenrijk: Zaterdag veel zon. Zondag meer bewol king en van het westen uit een toene mende kans op een regen- of onweers bui. Warm; in het noorden maxima rond 22 graden en in het zuiden plaatselijk meer dan 25. Polen: Perloden met zon droog. Zaterdag max in het noorden tot r zuiden; zondag overal wat frisser. Tsjechië en Slowakije: Zaterdag veel zon. Zondag vooral in Tsjechië meer bewolking en kans op een bui, misschien met onweer. Middagtem peratuur rond 22 graden. Hongarije: Veel zon. Zondag later op de dag moge lijk een lokale onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. ZONDAG 4 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06 06 Zon onder 21.06 Maan op 04.41 Maan onder 16.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.16» 13.46 00.49 13.19 Laag 08.54 22.10 08.35 21.51 Weerrapporten 01 mei 20 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon onbew, half bew. onbew. licht bew. half bew. 20 0.0 8 0.1 19 11 3.0 26 12 OiO 18 7 0.0 22 14 0,1 20 5 0.1 20 0.0 half bew onbew. licht bew. licht bew. licht bew wl 12 3 0.1 22 20 0.0 30 18 0.0 24 7 0,0 23 8 0.0 22 15 0.0 16 7 0.2 16 7 0.0 11 7 3,0 16 11 16 4 0.0 38 28 GO 21 15 O.'O 30 19 0,0 23 14 010 19 17 0.0 26 21 0.0 21 13 0.0 31 16 0.0 22 16 1.0 14 7 0.0 21 14 0.1 11 8 0.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7