Blair benoemt ministers Buitenland Mevrouw Cherie Blair wil weer aan het werk ANC maakt lijst van misdaden Tsjechië aangeklaagd Twaalf doden bij zandstorm in Caïro Meeste mensen overlijden aan hartziekte (giller wil premier van Turkije worden EXCLUSIEF GEPRIJSDE ROLF BENZ i=" van tilVlitóUMIIi .ATERDAG 3 ME11997 Franse minister neergestoken i ourdes De Franse minister van cultuur Philippe Douste-Blazy is gisteren in de Zuid-Franse stad Lourdes neergestoken. Dous te-Blazy, burgemeester van Lourdes en arts, werd in allerijl naar een ziekenhuis overgebracht, maar hij verkeert niet in levensge vaar. De dader, een inwoner van Lourdes, is aangehouden. Italiaanse modekoningen veroordeeld yiiLAANEen rechtbank in Milaan heeft gisteren de modekonin gen Gianfranco Ferre, Krizia en Santo Versace schuldig bevon den aan corruptie. Zij hebben in 1990 steekpenningen betaald jan ambtenaren van de fiscale recherche in ruil voor een cou lante behandeling van hun belastingaangifte. De drie kregen een voorwaardelijke celstraf van veertien maanden en hebben al schadevergoedingen betaald. Duitse bonden: werkloosheid te hoog püssELDQRFOndanks de gebruikelijke opleving van de economi sche bedrijvigheid in het voorjaar handhaaft het aantal werklo nen zich op recordhoogte, waarschuwt de Duitse vakcentrale |pGB. Eind april bedroeg het aantal Duitsers zonder baan meer t (lan 4,3 miljoen, 360.000 meer dan in april vorig jaar. In april - L(vas het werkloosheidspercentage 12,5 van de totale beroepsbe- st/olking, aldus de DGB. iVatieaan verklaart zigeuner zalig "]faticaanstad De rooms-katholieke kerk zal morgen voor het ^erst in de geschiedenis een zigeuner zalig verklaren. Het gaat ijm Ceferino Jimenez Malla (1861-1936), die tijdens de Spaanse ïurgeroorlog werd geëxecuteerd door de fascistische troepen ran generaal Franco toen hij weigerde zijn geloof af te zweren. Epe kerk gaf toe een 'ernstige zonde' te hebben begaan door het feestelijke leven van de zigeuners zo lang te hebben genegeerd. ^Cocaïnesmokkelaars in Duitsland gepakt '%emen In samenwerking met de Venezolaanse politie heeft de Duitse bundeskriminalamt een grootschalig netwerk van cocaï- lesmokkelaars opgerold. Er zijn 34 aanhoudingen verricht. Van- if het vakantie-eiland Isla Margarita voerden prostituees uit jremen wekelijks kilo's Zuid-Amerikaanse drugs aan die in puitsland en omliggende landen verkocht werden. Dagelijks tientallen doden in Burundi _jenéve Tientallen mensen worden dagelijks in Burundi ver noord. Vooral in het zuiden van het land constateren de Vere- iigde Naties nieuwe uitbarstingen van geweld. Daar zijn het _'ooral Tutsi-militairen die het hebben gemunt op opstandige Jutu's. Ook Hutu's maken zich schuldig aan slachtpartijen. Vol lens de VN vielen zij zondag in de omgeving van Burundi een niddelbare school aan en doodden tientallen scholieren en een r iantal leraren. Inmiddels zijn alweer negentien Hutu-soldaten -jermoord als vergelding van die actie. rikkoord Tsjetsjenië en Rusland naderbij OSKOUDe Tsjetsjeense president Asian Maschadov brengt folgende week een bezoek aan Moskou om er samen met de Jussische president Boris Jeltsin een vredesakkoord te onderte- lenen. Dat heeft Maschadovs woordvoerder gisteren aan het lussische persbureau Interfax gemeld. Het Kremlin wilde niet eageren. De twee presidenten willen een akkoord sluiten voor Iconomische en politieke samenwerking. Familie ontkent huwelijk Suharto hkarta Geruchten dat de Indonesische president Suharto gaat iertrouwen zijn door zijn familieleden naar het rijk der fabelen erwezen. De krant Jakarta Post haalde gisteren Suharto's half- iroer Probosutedjo aan, die zei dat de geruchten nergens op zijn ;ebaseerd en dat de president zelf met klem heeft tegengespro- en dat hij weer gaat trouwen. Suharto's vrouw Siti Hartinah Tien' Suharto overleed vorig jaar. Sudanese rebellen nemen weer stad in AiROBiRebellen van het Sudanese Volksbevrijdingsleger heb- len de Zuid-Sudanese stad Rumbek ingenomen. De gewapende trijdkrachten van kolonel John Garang begonnen begin maart en offensief en zeggen sindsdien de meeste steden te hebben ogenomen aan de grens met Zaïre en Uganda ten westen van dije rivier de Witte Nijl. De rebellen eisen meer autonomie in het Animistische en christelijke zuiden ten opzichte van het islami tische noorden van Sudan. Twee stakingen in Frankrijk ftRtis In Frankrijk staan de komende week twee stakingen op 1 uiiet programma. De vrachtwagenchauffeurs gaan waarschijnlijk taken, nu de onderhandelingen over hun arbeidsvoorwaarden ast zitten. Mogelijk zijn er morgen al 'wilde' acties. Voorts zul- i^n werknemers van de Franse geheime dienst, die verantwoor delijk zijn voor het coderen van geheime overheidsboodschap- ien, vanaf maandag drie dagen staken. Ook hier gaat het om ar- eidsvoorwaarden. art d!talië wil ambassadeur terugroepen 3 dme Italië overweegt zijn ambassadeur te Teheran wederom jrug te roepen als Iran geen bevredigend antwoord geeft op de )rdfaag wanneer de Duitse vertegenwoordiger aldaar op zijn post ie^iag terugkeren. De Italiaanse ambassadeur zal de komende da- pi trachten daar bij de Iraanse autoriteiten duidelijkheid over J krijgen. Vooralsnog blijft Ludovico Ortona op zijn post. )uitsland rehabiliteert priester Erlijn Een rooms-katholieke Duitse priester die in 1944 is ge- Kecuteerd door de nazi's omdat hij zich tegen hun schrikbe wind verzette, is gisteren officieel van alle blaam gezuiverd door en rechtbank in Berlijn. In 1943 schreef priester Max Josef Met- ger een brief aan de Britse regering waarin hij het Duitse nazi- pwind zwaar bekritiseerde. De brief werd onderschept en Met- ger werd schuldig bevonden aan hoogverraad. Op 17 april 1944 Werd hij geëxecuteerd. J( Verslagen Major treedt ook af als partijleider Conservatieven De nieuwe Britse premier Tony Blair heeft gisteren direct na zijn verkiezingsoverwinning de belangrijkste ministers van de eerste Labour-regering in achttien jaar benoemd. Vice-partijleider John Prescott wordt vice-premier en te vens belast met de departementen verkeer, milieu en re gionale politiek. Minister van buitenlandse zaken wordt Robin Cook, een gematigde Euroscepticus. Cook was één van de eersten binnen Labour die snelle aansluiting van Engeland bij de Europese munt uitsloot. londen hans geleunse correspondent De nieuwe minister van financi en, Gordon Brown, staat te boek als een gematigd voorstander van de Europese munt. David Blunkett, voorheen op de lin kervleugel van Labour, werd be noemd tot minister van onder wijs. Hij is de eerste blinde mi nister in de Britse geschiedenis. Blair genoot gisteren van een triomfantelijke intocht in Dow- ningstreet 10. Een half uur na dat de verhuiswagens van zijn voorganger Major aan de ach terkant van de premierswoning waren verdwenen, juichten honderden met Britse vlaggetjes gewapende supporters de grote winnaar van de verkiezingen en zijn gezin toe. De stille aftocht van Major ging gepaard met zijn aankon diging dat hij ook zou aftreden als partijleider. ,,Als het doek valt, moet je van het toneel ver dwijnen", zei Major, verant woordelijk voor het grootste verlies van zijn partij sinds La bour Winston Churchill afstrafte direct na de Tweede Wereldoor log. Majors beeltenis werd giste ren door het wassenbeeldemu seum Madame Tussaud direct vervangen door dat van zijn op volger. Blair benadrukte gisteren in al zijn overwinningsredes dat La bour de partij wil zijn die de na tie verenigt. ,,De tijd van dog ma's behoort tot het verleden. Nieuw Labour zal regeren vol gens mijn diepe overtuiging dat de sterkeren in de maatschappij het op moeten nemen voor de zwakkeren", zei hij. Eén van de eerste problemen die hij krijgt voorgeschoteld is de verkiezing van twee Sinn Fein-kopstukken in Noord-Ier- land. Partijleider Gerry Adams en de voornaamste onderhan delaar Martin McGuinness ver overden een zetel, die ze overi gens niet gaan bezetten omdat Sinn Fein het Britse parlement en staatshoofd niet erkent. Adams riep gisteren wel meteen dat de regeringen in Londen en Dublin nu moeten erkennen dat zijn partij een legitieme kracht is in de Noord-Ierse poli tiek en toegelaten moet worden tot de vredesonderhandelingen die volgende maand worden hervat. Overigens is de winst van La bour, hoewel het beste resultaat in het 97-jarig bestaan van de partij, enigszins vertekend door het Britse districtenstelsel. La bour behaalde 44 procent van de stemmen, de Conservatieven 31 en de Liberaal-Democraten zeventien. De overige partijen in Schotland, Wales en Noord- Ierland boekten 29 procent. Bij een kiessysteem zoals in Neder land zouden de verhoudingen er als volgt uitzien: 289 zetels voor Labour, 204 Conservatie ven en 112 Liberaal Democra ten. Cherie Booth Blair, de vrouw van de nieuwe Britse premier, wordt nu al vergeleken met de Amerikaanse presidentsvrou- we Hillary Rodham Clinton. Beide First ladies hebben hun sporen verdiend in de advoca tuur en beiden zijn moeder en sterke persoonlijkheden die loyaal zijn aan hun man in hun weg naar het hoogste ambt van hun land. Cherie Blair (42) vergezelde haar echtgenoot tijdens de zes we ken durende campagne op de voet, maar bemoeide zich niet met politieke zaken. Nu de strijd is gestreden wil ze zo snel mogelijk weer aan het werk. Mevrouw Blair werd al op 16-jarige leeftijd actief binnen Labour en als het lot anders had gewild hadden de Blairs gisteren niet zijn, maar haar overwinning kunnen vieren. Ze slaagde er in 1983 niet in een parlementszetel te verove ren, terwijl Blair een overwin ning boekte in Sedgefield, een Labourbolwerk in Noord-En- geland. Als Cherie Booth heeft de premiersvrouw carrière ge maakt als advocaat waarbij ze zich vooral toelegt op arbeids recht. In 1995 werd ze lid van de Queen's Counsel. Die sta tus is gereserveerd voor de meest succesvolle advocaten en haar inkomen is sindsdien gestegen naar 250.000 pond (ruim 900.000 gulden) per jaar, riant meer dan haar man als oppositieleider kreeg. Cherie Booth groeide samen met een zus op in de Engelse havenstad Liverpool. Ze was het oudste kind van de acteur Tony Booth, die zeven doch ters kreeg van verschillende vrouwen. Haar moeder Gale Smith, die korte tijd actrice was, was Booth zijn eerste vrouw. Toen Cherie zeven was verliet Booth haar moeder voor een minnares met wie hij weer twee dochters kreeg. Prinses Margriet prijst Roosevelt washington anp ,,Als president Roosevelt na de oorlog naar Nederland was ge komen, zou hem een daverend welkom ten deel zijn gevallen." Dat zei prinses Margriet giste ren in Washington, waar zij met Pieter van Vollenhoven aanwe zig was bij de inwijding van het Roosevelt-monument door pre sident Clinton. Prinses Margriet, een pete kind van Roosevelt, wees erop dat deze president veel deed voor de bevrijding van Neder land. „Hij stierf amper drie we ken voordat Nederland defini tief door de geallieerden was bevrijd. Hij wist dat de overwin- nig dichtbij was en vertelde me vrouw Roosevelt dat hij naar Nederland en andere Europese landen wilde zodra de oorlog voorbij was." Volgens de prinses speelt de dankbaarheid jegens de Vere nigde Staten en Franklin Dela no Roosevelt in Nederland nog steeds een rol. Ze memoreerde ook de jaarlijkse uitreiking van 'de Four Freedoms Awards. Die zijn genoemd naar de vier vrij heden waar Roosevelt zo in ge loofde: vrijheid van spreken, van geloofsbelijdenis en vrijwa ring van armoede en van angst. VS: Akkoord over nieuwe begroting washington krf Democraten en Republikeinen hebben gisteren overeenstem ming bereikt over een sluitende begroting in het jaar 2002. Dat heeft de Amerikaanse president Bill Clinton bevestigd. Het ak koord voorziet in een belasting verlaging over vijf jaar van 85 miljard dollar en ook in bezui nigingen in de gezondheidszorg voor ouderen van 115 miljard. Het pakket belastingverlagin gen betreft zowel een vermin dering van de vermogensbelas ting als van de onroerend-goed- belasting. Bovendien wordt de belastingaftrek per kind ver ruimd. Van het nu bereikte ak koord moeten de bijzonderhe den nog worden ingevuld, waarbij de noodzakelijke wetge ving maanden van onderhande lingen zal vergen. Clinton bestempelde de be lastingverlagingen als 'beperkt'. Het Democratische staatshoofd had eerder terughoudend gere ageerd op de eisen van de Re publikeinen, die in het Congres over een meerderheid beschik ken. De president onderstreepte vooral de uitbreiding van de ge zondheidszorg voor kinderen en de hogere uitgaven voor on derwijs. Bestuursleden zullen verantwoording afleggen CoiïlIïlllIlistiSCliC lcidCFS kaapstad runa hellinga correspondent Het ANC zal een gedetailleerde lijst opstellen met de operaties die de organisatie sinds 1961 heeft verricht en welke leiding gevenden waarvoor verant woordelijk was. Het overzicht maakt onderdeel uit van een lij vig rapport dat de organisatie op 12 en 13 mei zal indienen bij de Zuid-Afrikaanse Commissie van Waarheid en Verzoening, die de politieke misdaden uit het verleden onderzoekt. In het rapport zullen alle nog levende bestuursleden van het ANC sinds 1961 verantwoording afleggen over hun daden. De enige uitzondering wordt mo gelijk Nelson Mandela, die zich als president van Zuid-Afrika zoveel mogelijk afzijdig houdt van partijpolitieke stellingname. Het rapport zal worden toege licht door vice-president Thabo Mbeki en een groep van top- ANC'ers. Het rapport is volgens woord voerder Christelle Terre'Blanche van de Waarheidscommissie uitdrukkelijk geen amnestie- aanvraag. Tot nu toe heeft het ANC geen amnestieverzoeken gedaan. „Die moeten voor 10 mei individueel worden inge diend", aldus Terre'Blanche. Ondanks het feit dat de direct verantwoordelijken voor iedere operatie bekend worden ge maakt, blijft het ANC blijkens het rapport uitdrukkelijk uit gaan van collectieve verant woordelijkheid. De organisatie zal geen verantwoordelijkheid nemen voor daden van zijn aanhangers die niet politiek ge motiveerd waren, zoals ver krachting, roof voor persoonlijk gewin en buitengewoon geweld. Ook voor één van de meest omstreden verschijnselen van die jaren, de zogenaamde hals bandmoorden waarbij de slachtoffers een met benzine gevulde autoband om de nek krijgen, zal het ANC zijn verant woordelijkheid van de hand wij zen, omdat die moorden des tijds door ANC-president Oliver Tambo zijn veroordeeld. Daar staat overigens tegenover dat andere ANC-leiders, zoals Chris Hani (ooit gedoodverfd opvol ger van Mandela) en Winnie Mandela werden gedoogd of zelfs min of meer goedgekeurd. praag ap De laatste leider van de com munistische partij van Tsjecho- slowakije en twee andere voor malige partijleiders zijn gisteren aangeklaagd wegens verraad vanwege hun rol tijdens het neerslaan van de Praagse Lente door eenheden van het War schaupact in 1968. Milos Jakes (74) voerde de zuivèringen uit na de inval en werd later partijleider. Hij werd afgezet tijdens de Fluwelen Re volutie van 1989. Ook de 72-ja- rige Karei Hoffmann en Jozef Lenart (73) zijn aangeklaagd. Al ledrie kunnen zij kunnen straf fen van maximaal twaalf jaar cel krijgen. Hoffmann stond in 1968 aan het hoofd van het overheidscommunicatiesys teem en wordt ervan beschul digd sovjetmilitairen toegestaan te hebben het systeem over te nemen, waarmee Tsjechoslowa- kije zich niet meer kon verdedi gen. Lenart, een Slowaak, werd na de invasie premier. De inva sie maakte een einde aan een korte periode van hervormin gen onder leiding van Aleksandr Dubcek en is het belangrijkste keerpunt in de recente geschie denis voor zowel Tsjechen als Slowaken, die de federatie in 1993 in twee afzonderlijke sta ten opsplitsten. Er is nog steeds geen enkele communist veroordeeld wegens deelname aan het neerslaan van de opstand en dat heeft tot veel kritiek geleid van mensen die na '68 in de cel zaten. caïro Twaalf doden en dertig gewonden zijn gisteren gevallen bij een uitzonderlijk zware zandstorm in de Egyptische hoofdstad Caïro en de noordelijke Nijldelta. De slachtoffers wer den geraakt door weggewaaide voorwerpen. Jaarlijks waait de stoffige Khamasin over de stad, maar gisteren was het de zwaarste in dertig jaar tijd, met windsnelheden van negentig ki lometer per uur. De storm begon 's middags en kleurde de heldere blauwe hemel in enkele seconden fel rood. Daarna werd de stad ruim een uur in volstrekte duisternis werd gedom peld. FOTO EPA WHO voorziet meer psychische problemen, vooral shizofrenie londen-geneve ap-anp Hartziekten en hersenbloedingen zijn de belangrijkste doodsoorzaken in zowel ont wikkelingslanden als industrielanden. Dat blijkt uit een onderzoek naar wereldwijde sterftecijfers en doodsoorzaken, waarvan de resultaten gisteren werden gepubliceerd in het Britse medische tijdschrift The Lancet. In 1990, het jaar waarop het onderzoek betrekking heeft, overleden er wereldwijd 50,4 miljoen mensen, van wie 53 procent mannen en 47 procent vrouwen. Aan hart ziekten overleden 6,26 miljoen mensen, van wie 2,7 miljoen in rijke landen en Oost-Eu- ropese landen en de rest in ontwikkelings landen. Aan hersenbloedingen, de tweede doodsoorzaak, overleden 4,38 miljoen men sen, van wie bijna drie miljoen in ontwikke lingslanden. Acute longontstekingen vorm den met 4,3 miljoen slachtoffers, van wie 3,9 miljoen in in de Derde Wereld, de derde doodsoorzaak. De zeven daaropvolgende doodsoorza ken waren diarree en aanverwante ziekten, die bijna alleen in de ontwikkelingslanden slachtoffers maken, chronische longziekten, tuberculose, mazelen, een laag geboortege wicht, verkeersongelukken en longkanker. Deze tien doodsoorzaken waren samen goed voor 52 procent van de sterfgevallen. Aan alle verschillende vormen van kanker samen overleden in 1990 over de hele we reld ongeveer zes miljoen mensen, van wie 3,4 miljoèn mannen. In de rijke landen en in Oost-Europa stierven 2,4 miljoen men sen aan kanker. Aan verwondingen, al dan niet opzettelijk toegebracht, overleden zo'n vijf miljoen mensen, van wie 3,3 miljoen mannen en 1,7 miljoen vrouwen. In het Ca- ribisch gebied was geweld bij mannen de belangrijkste doodsoorzaak. Eén op de zes mannen kwam hier door geweld om het le ven. De Wereldgezondheidsorganisatie WHO voorziet in haar jaarrapport dat de moderne samenleving steeds meer de gevolgen zal ondervinden van psychische aandoenin gen. Volgens de VN-instantie lijden in de wereld 740 miljoen mensen aan psychische klachten. Vooral het aantal gevallen van schizofrenie zal volgens de VN-organisatie de komende jaren stijgen. De WHO meldt over 1996 wereldwijd ruim 4,5 miljoen nieuwe gevallen van schi zofrenie. In totaal lijden naar schatting 45 miljoen mensen aan deze aandoening. De voornamelijk chronische ziekte, waarvan de oorzaak onbekend is, manifesteert zich hoofdzakelijk onder jonge volwassenen vanaf 20 jaar. Deze leeftijdscategorie zal de komende jaren sterk groeien. De WHO vindt dat de wetenschap en de farmaceutische bedrijven schizofrenie een te lage prioriteit toekennen, terwijl de symptonen met de juiste medicatie in prin cipe goed bestreden kunnen worden. Positie regering nog steeds instabiel istanbul. jessica lutz correspondent De beste manier om te voorko men dat de regering valt, is vol gens de Turkse vice-premier Tansu Qiller dat zij eerste minis ter wordt. In het regeerakkoord van haar conservatieve Juiste Pad Partij en de islamistische Welvaartspartij van premier Er bakan staat dat de twee partij leiders ieder twee jaar het kabi net zullen leiden. Pas volgend jaar zomer is het Qillers beurt. Ze gelooft echter zelf niet meer dat de regering het nog lang uithoudt. „Niet iedere re gering zit de volle termijn uit. Het is duidelijk dat de verkie zingen vervroegd zullen wor den. Het is dus logisch dat we ieder een jaar, in plaats van twee, premier zijn. Het enige al ternatief is onmiddelijk verkie zingen", zei ze op een partijbij eenkomst. Vorige week stapten twee van haar ministers op omdat ze de huidige regering een gevaar voor het land vinden. De Wel vaartspartij probeert namelijk op alle fronten de maatschappij te islamitiseren. nu 3695.- n11 If A Al Tl Van Til toont in Alkmaar een indrukwekkende 16# IJ VM11 ML presentatie designmeubelen van nagenoeg alle topmerken. Zo is ook het bekende Duitse merk ROLF BENZ ruim vertegenwoordigd. DESIGNCENTRUM ROLF BENZ FORUM 300 is een komfbrtabele, tijdloze relaxfauteuil. Dé rug is traploos verstel baar voor individueel zitkomfort De voet is met leder bekleed en afgewerkt met chroom. exclusief bij Van Til ZOLANG DE VOORRAAD STREKT in diverse leerkleuren: van 5635,- Speciale aanbieding

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5