Rusten in eigen grond Bijgezet in ijskelder u ZATERDAG 3 ME11997 Gemeenten niet dol op particuliere begraafplaatsjes 'Je Wet op de 'jjkbezorgingverbiedt tel eigenlijk, maar remeenten mogen tegenwoordig bij afzondering nstemmen met de 'vens om begraven te •morden op een stukje nivé-grond. Wie zijn even lang ergens heeft •ewoond en na zijn of laar dood op het •eliefde land begraven vil worden, kan een 'erzoek hiertoe Sidienen. Er zijn al neerdere personen die e kennen hebben tegeven dat ze na hun lood - bij wijze van preken - in de eigen ichtertuin begraven villen worden. Maar le kans is klein dat ij allemaal op hm favoriete jlekje te rusten dien worden elegd. tvervallen door n dergelijk •oorstel, beslist le ene gemeente lositief, terwijl ,le andere onduit 'nee' 'erkoopt. niet met naam genoemd wil worden omdat zij een begrafenis een privé-aangelegenheid vindt, woont en werkt al decennia lang op een fruitteeltbedrijf. „Ons hele leven brengen wij tussen de bomen door en wij wensen na onze dood de verbondenheid met de bomen voort te zetten", zo werd het verzoek destijds bij de gemeente gemotiveerd. De afdeling Bouwen en Wonen onderzocht het voorstel en gaf een negatief advies aan het college. De gewenste begraafplaats is in een gebied waar eventueel een bedrijvenpark komt. „Een graf kan dan een ernstige hinder paal vormen", schreef de afdeling in een nota aan burgemeester en wethouders. Een graf moet immers minimaal tien jaar oud zijn voordat het mag worden geruimd. Deson danks besloten het college en de gemeente raad van Zwijndrecht oktober vorig jaar de wens van de familie te honoreren. Deze handreiking betekent overigens niet dat als een van de familieleden nu komt te overlijden, hij of zij ook daadwerkelijk op de boomgaard wordt begraven. Voor het zover is, moet eerst het bestemmingsplan worden gewijzigd. Het gebied moet op papier ge schikt worden gemaakt voor de aanleg van een graf. Bovendien moeten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het plan goedkeuren. Dit is op zich een formaliteit, maar de procedure Grafmonument bij het landgoed het Huys ten Donck. foto jaaprozema/rotterdams dacblk vertraagt wel de besluitvorming en daarmee het definitieve 'ja' voor het graven. Medewerking De familie De Jongh uit Nieuwerkerk aan den IJssel kreeg vorige zomer minder medewer king bij een aanvraag om bij een oud gemaal te mogen worden begraven. Het college in Nieuwerkerk oordeelde negatief. De gemeente Westvoorne blijkt een stuk gemakkelijker te zijn waar het begraven op privé-grond betreft. Het echtpaar Klok uit Oostvoorne mag ter aarde worden besteld op het eigen landgoed Kranenhout, 'vanwege de verbondheid met de grond'. En de familie Van Hoey Smith kreeg toestemming een fa milielid te herbegraven op het landgoed Stry- pemonde in de duinen van Voorne. Voor bei de gevallen moet wel eerst het bestemmings plan worden gewijzigd. Particulieren in Rotterdam hebben tot nu nooit de gemeente benaderd voor een aparte begraafplaats. Maar mochten zij dit doen, dan zal het antwoord 'nee' luiden, voorspelt G. J. Hommersom hoofd begraafplaatsen en crematorium van de gemeente Rotterdam. „Het is verboden bij wet," verduidelijkt Hommerson. „Er zijn uitzonderingen moge lijk, maar het zou een kwalijke zaak zijn als iedereen in de eigen tuin begraven wil wor den." Volgens Hommerson is dat niet de be doeling van de Wet op de Lijkbezorging. Een woordvoerster van het ministerie van binnenlandse zaken bevestigt dit. „Bij het aanpassen van de wet werd het verboden, tenzij Er werd een mogelijkheid openge houden voor begrafenissen op privé-grond, maar dat was eigenlijk bedoeld voor adellijke families die familiegraven bezitten." Voorbeeld Een voorbeeld daarvan is de begraafplaats van de familie Groeninx van Zoelen in Rid derkerk. Bij hun landhuis het Huys ten Donck in Slikkerveer hoort sinds de negen tiende eeuw een familiegraf. Voor die tijd werden leden van de familie Groeninx van Zoelen in de Singelkerk in Ridderkerk begra ven, maar in 1832 werd dit verboden. Otto baron Groeninx van Zoelen, de vroe gere maire van Ridderkerk, besloot toen in 1839 een grafkelder voor zichzelf en zijn na zaten aan te leggen op het achterste gedeelte van zijn landgoed. Een granieten obelisk markeert nog steeds de plaats waar de adel lijke familie rust, samen met het het Indiaan se kindermeisje Juana Mendoza. De laatste keer dat een bijzetting plaatsvond was in 1987, toen Marie Amélie douairière Groeninx van Zoelen-van Weideren barones Rengers op 97-jarige leeftijd overleed. De mogelijkheden die de Wet op de Lijkbe zorging openlaten, zijn volgens de woord voerster van het ministerie van binnenlandse zaken juist bedoeld om andere familieleden ook in zulke graven te kunnen bijzetten. Maar verder zouden er geen uitzonderingen moeten worden gemaakt, stellen o.a. hoof den van begraafplaatsen om praktische rede nen vast. „Want een stuk land of een land goed zal op den duur altijd worden verkocht. En de nieuwe eigenaar zit dan wel opge scheept met een lijk in zijn grond." et zou lachwekkend zijn, ware I het niet dat het om een serieus onderwerp als de laatste rust plaats gaat. Een biologisch-dynamische boer uit Aalten sprak voor zijn dood de wens uit begraven te worden op zijn eigen erf. Zijn fa milie respecteerde het verzoek en de boer kreeg in 1993 een graf in de eigen achtertuin. In het geheim, want de familie had geen toe stemming. De boer stond sinds de illegale begrafenis te boek als vermist. Totdat de gemeente lucht kreeg van de illegale teraardebestelling. Het Openbaar Ministerie liet het stoffelijk over schot opgraven. Na een onderzoek waaruit bleek dat de man een natuurlijke dood was gestorven, werd de boer bijgezet op de alge mene begraafplaats van de gemeente. Na twee jaar verzet en soebatten, kreeg de fami lie alsnog toestemming en werd de boer voor de derde keer begraven." Opnieuw, en nu voorgoed, op zijn geliefde erf. Het Gelderse gemeentebestuur baseerde de beslissing op de wijziging van de Wet op de Lijkbezorging van 1991. Het parlement besloot dat jaar dat begraven op eigen grond verboden is, maar in de wet werd vastgelegd dat uitzonderingen mogelijk zijn. Bij overlijden moet iedereen in principe begraven worden op een door de ge- meente erkende begraaf plaats. Een privé-graf geldt als een bijzondere begraaf plaats. Het aanleggen daar van is verboden, tenzij er toestemming is van het col lege van burgemeester en wethouders in de desbetreffende stad of dorp. Ook de gemeen teraad moet tegenwoordig instemmen met een verzoek om op eigen grond begraven te mogen worden. Overvallen Naast Aalten werden de laatste jaren tal van gemeenten in het land met een dergelijk ver zoek overvallen. Geen daarvan wist hoe moest worden omgesprongen met dit soort verzoeken. Richtlijnen zijn er niet, dus weet niemand wanneer een privé-kerkhofje is toe gestaan en wanneer niet. In Zwijndrecht vroeg een familie, bestaan de uit vader, moeder, zoon en diens vrouw, vorig jaar toestemming in een boomgaard begraven te mogen worden. De familie, die door PIET ARP EN MARCEL SMEETS In de regio's rond Haarlem en Leiden is slechts één recent geval bekend van be graven op eigen erf. In Heemstede liet J. Vis ser zich in oktober 1985 bijzetten in de ijskelder op zijn landgoed Huis te Manpad aan de Herenweg. Daarvoor moest de hoogbejaarde land goedeigenaar wel strijd leveren, want hij kreeg bij leven bijzonder weinig medewer king van de gemeente. Die wilde zo'n graf niet, buiten de gebruikelijke algemene en bijzondere begraafplaatsen. Dit voorbeeld, zo luidde het verweer, zou wel eens door ve le andere Heemstedenaren met flinke lap pen grond gevolgd kunnen worden. Visser stapte na .deze afwijzing eind 1983 naar de provincie. Die oordeelde in de loop van 1984, dat in principe niets zo'n bijzetting in de ijskelder in de weg hoefde te staan Heemstede bleef zich echter verzetten; het college beriep zich er zelfs op, dat dit particuliere graf te dicht bij het drinkwaterwingebied van Leiduin zou liggen en dus risico's voor de volksge zondheid zou kunnen opleveren. Het baatte niet; rechters van de Raad van State stelden Visser in het gelijk en uiteindelijk, kort voor zijn dood, kreeg hij ook van de gemeente zijn zin. Er heeft zich daarna niemand meer ge meld bij het Heemsteedse gemeentebestuur voor een graf op eigen grond. Andere ge meenten hebben zich nooit over het graf probleem hoeven buigen. Jurist Vlieghuis die zich in Haarlem met de Wet op de Lijk bezorging bezighoudt, weet waarom: „In een stedelijk gebied is het moeilijk je op ei gen grond te laten begraven. Theoretisch zou het wel kunnen, door een aanpassing van het bestemmingsplan te vragen. Maar ja, wie wil er nu tussen bijkeuken en schuurtje liggen? 't Geeft ook veel extra zorg voor de nabestaanden trouwens. Die kun nen dat huis dan zeker tien jaar niet verko pen in verband met de wettelijke grafrust. Dat graf mag al die tijd niet worden ge ruimd." In Velsen informeerde een inwoner enke le jaren geleden min of meer voor de grap of zo'n graf op eigen erf tot de mogelijkheden behoorde. Nadat Velsen meldde dat dit uit gesloten was, werd er niets meer over .ge hoord. Overigens kent Velsen wel een parti culiere begraafplaats met zo'n tien graven. Eeuwenoud, ingericht door de familie Van Tuyll van Serooskerken. Maar ja, die bezat destijds dan ook heel IJmuiden, met dui zenden hectaren natuurgebied. Dat gemeenten als Wassenaar en Bloe- mendaal ervaring zouden hebben met par ticuliere graven vanwege de grote hoeveel heid landgoederen en adellijke families bin nen de grenzen, berust volgens gemeente woordvoerder Issendonck van Wassenaar op een mythe. „Families van toen wonen er nu niet meer", zegt hij. Een emotionele band tussen mens en grond krijgt daardoor geen kans, vermoedt hij. Langdurig particu lier bezit en bewoning van grote landerijen komt steeds minder voor. Anonieme stich tingen en internationale maatschappijen zijn de nieuwe bewoners van de landgoede ren. Het is er waarschijnlijk de reden voor dat ook Wassenaar en Bloemendaal, nimmer een verzoek hebben ontvangen van particu lieren om op eigen grond begraven te mo gen worden. Volgens een woordvoerster van Bloemendaal hebben de Borski's (zij beza ten de meeste landgoederen) en hun naza ten altijd genoegen genomen met een plek je op de algemene begraafplaats. Wassenaar houdt zich strikt aan de Wet op de Lijkbezorging. „Stel dat iemand aan geeft dat hij zijn vader of moeder wil begra ven op eigen terrein, dan is er een pro bleem', zegt gemeentewoordvoerder Is sendonck. „Niet zozeer voor Wassenaar, maar voor de persoon zelf', voegt hij er aan toe. Het is Issendonck niet ontgaan dat er steeds meer aandacht bestaat voor het ver schijnsel begraven op eigen grond. Hij heeft echter geen behoefte om de wet aan spora dische praktijken aan te passen „Het zou toch een ommekeer betekenen in het be graven", zegt hij. „Natuurlijk, als politiek Den Haag het roer omgooit, dan zal ook de gemeente Wassenaar overstag moeten gaan, maar dat zie ik nog niet gebeuren."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 43