'Mijn leven begon op m'n 34ste' ZATERDAG 3 MEI 1997 De inhaalrace van Coco de Meyere In menig muisgrijs type heeft ze al een kleurrijk figuur herkend. Styliste Coco de Meyere, die al een jaar of vijftien tal van tv-persoonlijkheden in de kleren steekt, loopt lang genoeg mee in het modevak om te weten dat de Nederlanders zich in meerderheid niet kleden naar hun eigen ik. Het zou wat haar betreft allemaal fleuriger, modebewuster kunnen. Minder Mien Dobbelsteen. De strekking van haar recentelijk verschenen boek 'Wat zie je er goed uit': 'Kleed je naar je gevoel, en trek je vooral niets aan van wat de buren ervan zeggen'. Zelf doet Coco de Meyere niet anders. Jaren leed ze aan bulimia nervosa als reactie op een jeugd, waarin ze nooit kind was. Na een reeks van therapieën lacht het leven haar alsnog toe. Voor mijn gevoel is mijn bestaan op 9 juli vorig jaar, op mijn 34ste verjaardag begonnen. Ik ben bezig meteen inhaalslag." „Ik denk dat heel wat mensen ageren tegen wat ik beweer. Dat het allemaal sterk'over dreven is en zo. Maar het valt niet te ontken nen dat bijvoorbeeld Milaan een wereld van verschil vormt met pakweg Amsterdam. En die mooie pakken die daar rondstappen, lo pen veel minder te chagrijnen. Juist in deze periode, waarin heel wat mensen bezig zijn met het zoeken naar zichzelf, denk ik dat sommigen er toch aan toe zijn hun uiterlijk meer aan hun innerlijk aan te passen. Als ik er maar een paar meekrijg! Nederland min der grijs, dat is mijn doelstelling. Minder een heidsworst. Minder Mien Dobbelsteen. Smaakvol kleden deed ze zichzelf altijd al, Coco de Meyere. Maar haar uiterlijk corres pondeerde nooit met wat ze innerlijk voelde. Haar leefpatroon kenmerkte zich door een bijkans manisch doorelkaar weven van zake lijk en privéverkeer. Nee zeggen tegen op drachtgevers, ook al dienden die zich dan op het allerlaatste moment aan, kon ze nooit. Coco de Meyere was, om zo te zeggen, op be stelling afroepbaar. Plichtsbesef dicteerde niet zo lang geleden nog haar dagprogram ma. Had ze van haar vader. Nu, na haar grote verandering, laat Coco de Meyere vooral haar gevoel spreken. En als dat niet in is voor een haastklus, zal ze er ook niet aan beginnen. Laatst, toen Coco pontificaal in de sauna zat te genieten van een dagje 'onthaasting', gaf ze uiting aan haar gevonden assertiviteit, ingegeven door haar radicaal veranderde kijk op het leven. Tegenover haar zat een kennis, de uitgever van haar boek, die vertelde dat de een of andere omroep voor haar had gebeld. Daags voor de tv-opname zat de program mamaker omhoog met de 'aankleding' van het programma. En of zij, Coco, dat karwei op zich wilde nemen. Gezien het spoedeisen de karakter van de opdracht was de betref fende omroep bereid fors in de beurs te Mensen kunnen soms van die rare dingen zeggen. Laatst had ze het nog bij de hand dat de een of andere vage kennis op haar af stapte. Lang niet gezien, nee. En toen kwam daar ineens die opmerking overheen dat er iets met haar, Coco de Meyere, gebeurd moest zijn. Ja, wat nou precies, dat kon ze niet meteen thuisbrengen. Opeens had de kennis het: 'Jij, jij hebt je ogen laten liften'. De aangesprokene kreeg prompt de slappe lach. Nog maar amper bijgekomen, bracht Coco nog net uit: 'Hoe kom je erbij?' Nou, nogal simpel. ,,Je ogen zijn twee keer zo groot als twee jaar geleden", sprak de ken nis met een stelligheid die geen enkele twijfel aan haar waarnemingsvermogen duldde. Voorzichtig bracht Coco er nog tegenin dat ze zo helder uit haar ogen keek, omdat ze zich voor het eerst in haar leven lekker voel de. Maar nee, dat was geklets in de ruimte. De ogen van Coco waren kunstmatig uitver groot door een medische ingreep, en daar mee uit. Ze straalt tegenwoordig. 'Wat zie jij er goed uit', krijgt Coco de Meyere bij herhaling te horen. Niet voor niets heeft ze deze kreet tot titel van haar boek verheven. Eenieder die er van wil weten, mag vernemen met hoeveel succes ze aan zichzelf heeft gewerkt. Regres sietherapie, hypnotherapie, groepstherapie; zoals zij het uitdrukt heeft De Meyere van al les en nog wat achter de rug. Ondermeer ook door het volgen van de workshops van Suzie Parden heeft ze naar eigen zeggen geleerd van zichzelf te houden en te luisteren naar haar eigen gevoel. Ze kleedt zich, afhankelijk van stemming en gemoedstoestand. „Heel veel mensen zeggen tegen mij: 'Hoe jij dat soort dingen met elkaar combineert'. Dan zeg ik: 'Ja, maar ik ben een persoon die uit tegenstellingen is samengesteld. Ik be doel, een ander draagt onder een rok platte schoenen. En ik doe dan juist van die stoere aan. Mijn dagen bestaan ook uit tegenstellin gen, en daar voel ik me heel prettig bij. Kleed me ook om, als ik me ineens anders gestemd voel. Desnoods breek ik er middenin mijn werk even voor uit. Dan rij ik naar huis om iets anders aan te trekken. Gewoon, om me te kleden naar wat mijn innerlijk mij ingeeft." Noem haar vooral geen kleedster. Dan krijgt ze toch de smoor in. Met alle respect: kleedsters naaien in tv-studio's de knopen aan de kleding, ze strijken en wassen ook. Zij, Coco de Meyere is als styliste verantwoorde lijk voor het beeld, voor het imago. Ze kleedt Linda de Mol, Anita Meyer en Jos Brink. En nog meer bekende Nederlanders. Maar ook redelijk bemiddelde anonieme klanten, die haar inhuren voor het dagtarief van 750 gul den.'Daarbij kijkt ze de mensen aan en luis tert ook naar ze. En na een dergelijke ge- spreksessie trekt de Amsterdamse erop uit, de stad in om her en der kleding uit te zoe ken, in haar perceptie passend bij de uitstra ling van de klant. En niet zelden komt ze te rug met een rek vol mode, die de beoogde draagster perplex doet staan. Foute kleren „Ik probeer iemands persoonlijkheid, die al tijd is gecamoufleerd met wat ik dan foute kleren vind, eruit te halen. En ja, dan wil het wel eens gebeuren dat ik hoor: 'Dat zou ik nooit uit het rek trekken'. Op mijn beurt zeg ik dan: 'Doe het gewoon aan en kijk maar'. Want niets moet van mij, aan mijn adviezen zit niets belerends. De ene keer vindt men het dan niks en een andere keer weer wel. Achteraf heb ik van mijn klanten te horen ge kregen dat ze wel een half jaar aan hun nieu we outfit hebben moeten wennen, maar dat ze het nu fantastisch vinden en zich als per soon er heel anders in voelen." Uitgaande van haar stelling dat kleding een omhulsel is, dat in belangrijke mate iemands stemming en gedrag bepaalt, deugt er op grond van wat het Nederlandse straatbeeld te bieden heeft weinig van het zelfbeeld en het welbevinden van de doorsnee landgenoot. Hier niet de tralala van nerveus gesneden pakken en het extravagante van gesoigneerd afgemaakte dameskleding, nee, de Zeeman- couture domineert. Anders gezegd: Neder landers zijn geneigd zich te presenteren als de confectie van de wereldbevolking. „Zoals ik hier zit, ben ik Coco de Meyere voor de volle honderd procent." tasten. „Ik had de hele tijd heel relaxed op m'n achterste gezeten. Maar ik begon me daar toch ineens te shaken. Ik zei meteen: 'Nee, verdorie nog aan toe, ik doe het niet'. Ik had geen zin om weer in de stress te gaan, uiteindelijk heb ik m'n hele leven al op mijn tenen gelopen. En ik nam me heilig voor meteen af te bellen. Tegelijkertijd begon ik me heel verantwoordelijk en schuldig te voe len, want zo ben ik dan ook wel weer. Dus ik heb die mensen van dat productieteam ge beld, ervan uitgaande dat ze helemaal over de rooie waren. Ik heb gezegd: het spijt me geweldig, ik kan het niet doen. Ik heb ze zes namen gegeven. Van mensen die hen verder kon helpen. Vroeger had ik het wel zelf ge daan. Na dat telefoontje was ik heel opge lucht. Het voelde alsof ik weer een overwin ning op mezelf had behaald. Lange tijd een stil, meegaand type geweest. Door intimi gezien als een lief, letterlijk niets zeggend meisje. Maar in wezen het slachtof fer van een gespleten opvoeding, zo luidt achteraf haar zelfanalyse. „Ik zei vroeger ei genlijk niks, zeker niet tijdens het eten, daar was ik helemaal gefixeerd op. 's Nachts kon ik vaak niet slapen, kropte al wat me dwars zat op. Heel opmerkelijk: mensen die me al langer kenden, zeiden me oprecht en eerlijk eigenlijk geen indruk van me te hebben. Ze hadden er geen benul van of ik leuk, aardig, streberig of heel vervelend was. Zoals ik hier nu zit, ben ik Coco de Meyere voor de volle honderd procent. Destijds was ik geestelijk hooguit voor tien procent aanwezig en voor de rest lijfelijk omhulsel." Ze werd in haar jeugd heen en-weer geslin gerd tussen de verscheiden leefwerelden van gescheiden ouders. Doordeweeks woonde ze met broer Quinten bij haar moeder, een vrouw van het compromis, de mildheid zelve. Het was opgelegd pandoer dat de twee 's zaterdags naar pa gingen. Qua milieu een gang naar een totaal an dere wereld, die van Co- co een geestelijke salto mortale vergde. Nog heeft ze geregeld last van een narrig zondagmid- daggevoel. Strijk en zet dient zich dat aan rond de klok van half zes, merkwaardig ge noeg vooral als het mooi weer is. Waar ande ren zich dan heerlijk voelen, bekruipt haar een beroerd gevoel. Het is de herinnering aan de rituele soesa rond het thuisbrengen van de kinderen als sluitstuk van de wekelijkse omgangsregeling, waarbij pa zich in de regel niet hield aan het afgesproken tijdstip, het geen weer de boosheid wekte van zijn vroe gere echtgenote. Zondagmiddag bij vader was voor haar ook naar Hiltermann luisteren en vervolgens de gedachte krijgen 'O ja, straks moet ik weer naar m'n moeder'. „Ik vond het heel erg leuk om bij haar te wonen, maar die switch van vader naar moe der, de omschakeling van het ene naar het andere uiterste, daar had ik moeite mee. Dat gaf me een akelig, onveilig gevoel, dat nu nog op sommige zondagmiddagen naar boven komt. Dan ben ik ineens onzeker, belast door mijn verleden. Zo diep geworteld zit het in mij." Pa De Meyere, in leven importeur van Itali aanse meubelen en ook degene die het spel Mastermind naar Nederland bracht, was de conservatief in persoon. Immer gekleed in driedelig grijs, bijbehorende grijze paraplu binnen handbereik en grijze gleufhoed op het hoofd. Een man, vastgeklonken aan eigen regels en normen. Hard voor zichzelf, hard voor z'n kinderen. Het liefst zag hij zijn doch ter in plooirok komen, de hals omhangen door een parelketting. Dat is er nooit van ge komen, omdat Coco toen al gruwde van zo'n kakkineuze uitmonstering. Gelukkig was ma wel zo inventief een 'tussenoplossing' te be denken, nog net acceptabel voor haar 'ex'. Het was voor hem ook een ware cultuur schok dat dochterlief zich op latere leeftijd verbond aan de door hem verfoeide 'rooien' van de VARA om de kleding van de meespe lenden in 'Zeg eens AAA' te verzorgen. Pas nadat hem was gebleken dat de serie door Jan en Alleman, door kijkers van alle gezind ten werd bekeken, raakte hij vervuld van va derlijke trots. En heeft hij totaan zijn dood nooit meer gezanikt over de kleding van zijn dochter. Maar intussen zat het jeugdtrauma bij haar diep geworteld. „Dat het voor mijn vader heel erg telde, wat ik aan had, heeft me diep gekwetst. Alsof het niet veel belangrijker is wat iemand denkt en roept. Maar mijn vader was heel erg bui tenkant. Een spijkerbroek was al helemaal uit den boze, dus droegen mijn broer en ik altijd andersoortige broeken. O, hij ontving ons al tijd met cadeau's. Nadat we drie jaar ge brouilleerd met hem waren geweest en ik het conflict had opengebroken, was het even huilen en slikken. Daarna kwam hij met een doos aanzetten. Met daarin allerlei geschen ken en postzegels die hij tussentijds voor ons had gekocht." Verkeerde levenselixer 'Wat zie jij er goed uit', Coco de Meyere, uitgeverij Andromeda. Prijs f34,50. Eten is lange tijd haar verkeerde levenselixer geweest. Als Cóco zat te kauwen, hoefde ze immers niet te praten. Letterlijk at ze zich ziek, nadat een of andere oudere kennis haar tijdens een etentje een tik op de billen had verkocht, daarbij de woorden uitsprekend: „Ik hou van Rubensvrouwen." De eenregelige lofzang op gezette dames was voor haar aanleiding zichzelf te kerste nen met een manisch slankheidsregime. Ze viel vijftien kilo af. Na verloop van tijd was ze zo diep ge- 'Nederland zonken dat elke graai in de koelkast werd afgestraft minder grijs, met een p™";™?? wiis- 7 vinger in de keel. Aldus was minder Meyere welgeteld vijf tien jaar voor zichzelf en Mien Dobbelsteen' loop. Ze zal zich de negende juli van het vorig jaar haar hele verdere leven heugen. Coco's 34ste ver jaardag, oftewel de dag die ze zelf beschouwt als het begin van haar echte leven. Iedereen in mijn omgeving riep: 'Een feest geven op je 34ste doe je toch niet'. Maar ik wilde het per se. En stond daar in het middelpunt van de belangstelling, helemaal in het wit. Iedereen maar roepen waar de bruidegom bleef. Ik op mijn beurt maar zeggen: 'Die heb ik hele maal niet nodig'. Ik voelde me namelijk echt super. Voor het eerst. Ze is constant aan het woord tegenwoor dig, de radde tong is veelvuldig in werking. De stilte rond haar is verbroken, dat zal ie dereen weten. Het is nu zo ver gekomen dat ze zichzelf erin moet trainen anderen gele genheid tot praten te geven.. „Ik ben bezig met een complete inhaalslag. Wat geweest is, is geweest. Zes keer per dag boven de WC- pot hangen, dat zal mij niet meer overko men." Waar ze vroeger vrijwel alles voor zich hield, zegt ze nu wat uit haar hart komt. Haar verandering heeft tot een selectie binnen haar vrienden- en kennissenkring geleid. „Ik had wel dertig vrienden, nu nog maar drie. Kennissen spreek ik ook nauwelijks meer. Dus ik merk wel dat heel veel mensen niet aan de nieuwe, zeg maar de werkelijke Coco de Meyere kunnen wennen. D'r zijn er, die hebben gezegd: 'Wij willen de oude Coco te rug'. Nou het spijt me heel erg, die komt dus niet meer terug." „Er zijn mensen die de oude Coco terug willen. Nou, het spijt me heel erg, die komt dus niet meer terug." FOTOS UNITED PHOTOS DE BOER/RON P

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 40