Landingsbaan opgerekt D ZATERDAG 3 ME11997 ijna tien weken is er met man en macht gewerkt aan de verlenging van de Kaagbaan. De baan, die nu bijna klaar is, komt daarmee zo dicht bij de provinciale weg dat een aantal lantaarn palen ter plekke uit voorzorg is verlaagd. De stalen aanvliegarmaturen op de kop van de baan zijn bovendien vervangen door een constructie van kunststof die afbreekt als er een vliegtuig tegenaan komt. Volgens projectleider Nico Mul is het ech ter niet de bedoeling dat vliegtuigen eerder op de baan landen, en dus lager aanvliegen. „Voor aankomende vliegtuigen geldt dat het landingsmikpunt op exact dezelfde plaats is gebleven. Maar als een vliegtuig de start moet afbreken, is er meer tijd om te remmen voordat het in de akker terechtkomt." De Kaagbaan is 250 meter langer gemaakt, meet nu 3500 meter, en is daarmee de lang ste baan op de luchthaven Schiphol. Belang rijkste pluspunt voor Schiphol is dat de baan nu ook te gebniiken is voor zware toestellen. Mul: „Dat zorgt voor ontlasting van de Bui- tenveldertbaan en daarmee voor de omge ving." Goed nieuws dus voor de omwonen den, die door de werkzaamheden voorlopig wel meer hinder dan anders ondervinden. Mul: „De baan is ook grondig gerenoveerd. Dat was eigenlijk pas over enkele jaren nodig. Maar om de omwonenden van de andere ba nen over een paar jaar niet weer extra te be lasten, is besloten het groot onderhoud ver vroegd uit te voeren." In het verleden werd groot onderhoud aan de banen in de zomermaanden uitgevoerd. Mul: „Maar dan is het drukker met vliegver keer, wat meer overlast geeft op de andere banen. Daarom hebben we dit keer voor het voorjaar' gekozen." Daar is een hele studie aan vooraf gegaan. „Aan de hand van de be schikbare weersgegevens is uitgerekend hoe veel uren 'werkbaar' weer we zouden hebben in deze tijd van het jaar." Het weer voorspellen blijft altijd een ha chelijke zaak, maar dit keer kwam het alle maal aardig uit: het werk aan de Kaagbaan verliep volgens schema. Om dat aan te hou den moest er soms wel 's nachts worden ge werkt. Daarnaast waren twee ploegen zeven dagen per week, zestien uur per dag in de weer. Onder de Kaagbaan is een tunnel aange legd. Die verbindt Schiphol-Centrum met het nieuwe vrachtareaal op Zuid-Oost. De aanleg van de tunnel, die in november gebruikt kan worden, kost ongeveer 72 miljoen gulden. De de baan liggen netjes in het gelid tientallen kabels, bij elkaar met een lengte van 150 kilo- Tientallen 'trafo-putjes', met bij elkaar zo'n 1.600 transformatoren en 6.500 stekker verbindingen zijn nodig om de baanverlichtingte regelen. S3SSSËSlil®S Twee ploegen werkten zeven dagen per week, zestien uur per dag (en soms ook 's nachts) om de 3.500 meter l< i een nieuwe, sterke asfaltlaag te voorzien. FOTO'S UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS Verlengde Kaagbaan kan weer 15 jaar mee De tunnel onder de Kaagbaan, die het vrachtareaal Schiphol Zuid en centrum met het nieuwe areaal Zuid- Oost zal verbinden. De tunnel is 865 meter lang. In het bezoekerscentrum Schip- holscoop is tot 4 juni een expositie te zien over het werk aan de Kaagbaan. Dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur, in het weekeinde van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. ■M De laatste asfaltlaag wordt aangebracht De nieuwe naderingslichten op de kop van de baan, goed te zien vanaf de A4. De oude grijze staalconstruci tes zijn vervangen door een gele kunststof constructie die afbreekt als een vliegtuig te laag overvliegt Projectleider Nico Mul. werkzaamheden aan de baan kosten 65 mil joen. Tijdens de werkzaamheden moest 150 ki lometer kabel worden vervangen. De baan- lichtinstallatie, bestaande uit zo'n 1.500 ar maturen, wordt bediend vanuit de verkeers toren. De sterkte van het licht kan worden aangepast aan de weersomstandigheden. Bij fel zonlicht moeten de baanlichten sterker licht geven dan in het donker. De Kaagbaan is ongeveer een meter dik. Aan de fundering, een laag van zeventig cen timeter gebroken beton en asfaltpuin, is niets veranderd. Van de toplaag van dertig centi meter asfalt is tien centimeter afgeschraapt en vervangen door een nieuwe profiellaag. „Die kan zeker vijftien jaar mee", denkt Mul. „Het is een oersterke laag. Beter bestand te gen scheuren en minder gevoelig voor spoor vorming." Het werk is volgende week klaar, maar pas op 4 juni kan Schiphol de verlengde Kaag baan in gebruik nemen. De Rijkslucht vaartdienst (RLD) heeft nog enige tijd nodig om de baanapparatuur te testen en te bekijken of de aanvlieg- en start procedures veilig kunnen worden af gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39