Dusko Tadic: verkeersagent of oorlogsbeul r j; aanklacht I door MA,RJOLIJN.de COCQ EN SIMONE VAN DRIEL Ruim vijf maanden na het ho ren van de laatste getuige doen de rechters van het Oor logstribunaal voor ex-Joegosla- vië in Den Haag woensdag 7 mei uitspraak in het eerste pro ces. Dat betreft de zaak tegen de Bosnische Serviër Dusko 'Dule' Tadic (41), verdacht van het plegen van oorlogsmisda den in de regio Prijedor in het noordwesten van Bosnië. Het wordt een historische uit spraak: na de processen van Neurenberg en Tokyo is Tadic de eerste verdachte van oor logsmisdaden die door een in ternationaal tribunaal wordt berecht. Verwonderlijk is het niet dat de rechters zo veel tijd nodig hadden om tot een oordeel te komen. Zij hebben niet minder dan 115 getuigen gehoord, die verklaringen aflegden die soms lijnrecht tegenover elkaar ston den. De getuigen die de aankla gers hadden opgeroepen, ver haalden over martelingen en ,ji mei 1992 dwongen (Bosnisch-)Ser- iche troepen de moslimbevolking e streek rond het stadje Kozarac in dwest-Bosnië zich over te geven, bige inwoners werden onmiddellijk ?d, anderen moesten naar Kozarac vanwaar ze naar verschillende kam- jerden afgevoerd. jgens de aanklacht van het Joegosla- ibunaal heeft Dusko Tadic de Ser- bij het innemen van zijn woonplaats |ac met lichtkogels naar doelen ge ilet een groepje Serviërs haalde hij Ipngens uit de colonnes moslims, die |n doodgeschoten. Tijdens de 'etni- ^jzuiveringen' in Prijedor zou Tadic letrokken zijn geweest bij vijf moor- In mishandelingen in de dorpen Jas- ti Sivci. |sen 23 mei en 31 december 1992 jadic volgens de aanklacht betrokken h minste dertien moorden en ernsti- ishandelingen en martelingen in de jen Omarska, Trnopolje en Keraterm, jj 'frequentbezocht', jadic nam met een groepje Serviërs aan het slaan en schoppen van een j gevangenen in het 'dodenkamp' (ska. Twee gevangenen moesten een i-gevangene, Fikret Harambasic, ieel verminken. Een van hen beet Ha- jasic een testikel af. Het slachtoffer en (andere gevangenen overleefden de ilingen niet. jien groep gevangenen in Omarska I op één na, dood aangetroffen, daags i zij door Tadic en andere Serviërs 'ji mishandeld. jen groep Serviërs, onder wie Tadic, leen aantal gevangenen om 'als bees- lit plassen op de grond te drinken. De prs sprongen op hun rug en sloegen jbt ze niet meer konden bewegen: Ta- pegde een brandhlusapparaat in de rjl van een van de slachtoffers, ten groep Serviërs, onder wie Tadic, I gevangenen in het 'Witte Huis' in ïska, de plaats waar de meeste marte- ii plaatsvonden. Een van de gevange- ffeeg een touw om zijn nek, De Ser- ploegen hem met stokken en staven hopten hem tot hij bewusteloos raak te heeft zich volgens de aanklagers dig gemaakt aan misdaden tegen de jheid, ernstige schendingen van het Nationale humanitaire recht, ernstige Idingen van de Geneefse Conventies pendingen van het oorlogsrecht. j Tadic te kunnen veroordelen voor idingen van de Geneefse Conventies, je bescherming van de burgerbevol- regelen, moet sprake zijn van een in- .tionaal conflict. De rechters van het haal zullen in het geval van Tadic dus jen uitspraak moeten doen of Servië et ex-Joegoslavische Volksleger JNA p oorlog in Bosnië betrokken waren, andere woorden: dat er in Bosnië' [burgeroorlog woedde maar er een jet tussen zelfstandige staten gaande ZATERDAG 3 MEI 1997 Dusko Tadic: „Zo netjes hebben wij hem nooit gezien." FOTO CPD moorden waaraan Tadic zich te buiten zou zijn gegaan. Ze schilderden hem af als rigide nationalist, die vol overgewe meedeed aan de 'etnische zui veringen' tegen de moslims. De getuigen van de verdedi ging presenteerden een bijna sullige 'Dule', die voor de oor log veel moslimvrienden had, verkeersagent was en zich voor al bekommerde om de leef baarheid van zijn woonplaats Kozarac. Was Tadic een oorlogsbeul of een verkeersagent? Twee weken voor de uitspraak zette hij om mysterieuze redenen zijn advo caat Michail Wladimiroff aan de dijk. Het ontlokte de raads man het commentaar dat Tadic handelde als 'een kat in het nauw'. Op deze pagina een overzicht van heikele punten en tegenstrijdigheden die tij dens het proces naar voren kwamen. Over baarden en bloembakken, uniformen en avondklok. |sa ""•MST" etuige Senad Muslimovic: „Tadic H wilde me doden. Iemand hield hem tegen. Toen zei Tadic: Maar ik moet hem op zijn minst een oor afsnij den." Getuige Edin Mkalj: „Tadic stak de loop van een pistool in mijn mond. Hij sloeg me met een ijzeren staaf op mijn hoofd. Mijn hoofd barstte, mijn tanden braken." Dusko Tadic is aangeklaagd wegens moord op en marteling van moslimburgers in het 'dodenkamp' Omarska en de kampen Kera- term en Trnopolje. Tadic houdt vol dat hij Na zijn demasqué verklaarde Opacic dat hij door het Bosnisch leger was gearresteerd wegens oorlogsmisdaden en door dat leger was getraind om de rol van 'L' te spelen. Bos nië heeft dit na onderzoek ontkend. Mogelijk wordt Opacic aangeklaagd wegens meineed. Voor de verdediging, die de meeste getui gen tegen Tadic al dan niet verkapt van meineed beschuldigde, was de affaire-L het grootste succes. De Britse kruisverhoor-spe cialist Steven Kay hield getuigen aan een stuk door voor dat het niet Tadic was die zij in Omarska of elders zagen. Dat het niet Tadic was die zij namen van gevangenen hoorden afroepen. Dat het niet Tadic was die bij de Servische inname van Kozarac deelnam aan het gevangennemen en afvoeren van mos limmannen naar kampen. Dat het niet Tadic was die jonge mannen uit het dorp uit de eindeloze rij vluchtelingen selecteerde, die nooit meer werden teruggezien. Omdat Tadic nu eenmaal was gearresteerd en naar Den Haag was afgevoerd, werden zij hun wraak gevoelens op hem bot, aldus Kay: „Ik sugge reer dat u liegt." Bloembakken Om de geloofwaardigheid van getuigen te ondermijnen, gingen de advocaten ook over tot, te midden van alle tragedie, bijna absur distisch onderzoek. Zo werd veel energie ge stoken in het onderzoeken van de bloembak ken die in het kamp Omarska de 'pista' mar keerden, de binnenplaats waar de gevange nen in de moordende hitte van de zomer van 1992 op elkaar gepakt moesten zitten of lig gen. Met foto's wilden de advocaten aanto nen dat de bloembakken dusdanig geplaatst waren dat bepaalde getuigen vanuit hun po sitie Tadic onmogelijk hadden kunnen zien. Als tegenzet zette de aanklager 'bloembakge- tuige' Said Grozdanic in. Hij behoorde eind augustus 1992 tot de laatste groep Omarska- gevangenen, die in het goeddeels opgedoekte kamp alle bloedsporen moesten uitwissen. Tijdens deze grote schoonmaak, zo getuigde Grozdanic, werden de bloembakken verscho ven en de recente foto's van Tadic' advocaten gaven dus niet de situatie in '92 weer. De getuigen bleven veelal kalm onder de beschuldigingen van wraakzucht en leu genachtigheid door Kay en de andere advo caten. „Ik weet wat ik heb gezien", of: „Ik was daar, niet u", luidde hun verweer. Aanklager Hollis benadrukte in het slotpleidooi dat de zogenaamde 'zwakte' van getuigenverklarin gen juist hun kiacht is. Als je iemand erin wilt luizen, waarom dan vertellen dat je iemand op de rug, in het donker, of op honderd me ter afstand hebt gezien, en dat hij alleen maar langs liep? Waarom niet zeggen dat je Tadic elke dag zag, in het volle zonlicht, frontaal, en dat hij jou en anderen vaak sloeg? Tadic' advocaten verklaarden aan het be gin van het proces op 'persoonsverwisseling' te zullen aansturen. Want, zo hielden zij de getuigen voor, was er in de kampen niet een Bosnische Serviër die, met volle zwarte baard, veel van Tadic weghad? En was er niet een man die net als Tadic 'Dule' werd ge noemd, of soms ook 'Duca', beide afkortin gen van Dusko? Dat was immers de naam die rondzong in het kamp als er misdaden waren gepleegd. „Duca, Dule of Dusko, het is in mijn hoofd allemaal hetzelfde", zei een getui ge confuus. Hoewel de verdediging de strategie van persoonsverwisseling uiteindelijk niet door zette, werden de rechters geconfronteerd met een Tadic in vele gedaanten: glad geschoren, ongeschoren of ongekamd, met een 'kleine' of 'korte' baard of een volle zwarte. In een politie-uniform (vaak), in camouflagepak (vaak), in burger, in een grijs politie-uniform, in een pilotenjack, in een blauw politiejack, in een wit T-shirt. Hij droeg een band om zijn hoofd, een witte politieriem, een camouflage- hoed, een baret, een zonnebril. Hij zat op een motor, in een tank, in een auto, was gewa pend met een pistool, een automatisch ge weer, een mes. Over twee dingen waren ge tuigen het eens: Tadic liep 'als een beer'. En zo netjes als in de rechtzaal hadden zij hem nooit gezien. Genocide Hebben de aanklagers Tadic' schuld 'boven redelijke twijfel verheven' bewezen? Voor spellingen over de uitspraak zijn zinloos. Een aantal getuigen is achter gesloten deuren ge hoord en het is niet duidelijk wat die aan be- of ontlastend materiaal hebben ingebracht. Levenslang of vrijspraak zijn de uitersten waartussen het vonnis zich kan bewegen. Mochten de rechters Tadic schuldig bevin den, dan hebben zij ook nog de moeilijke taak een strafmaat voor volgende processen te bepalen. Tópfiguren als Ratko Mladic en Radovan Karadzic zijn aangeklaagd voor ge nocide op de moslimbevolking van Bosnië, een misdaad die levenslange opsluiting, de hoogste straf die de rechters kunnen opleg gen, lijkt te rechtvaardigen. De moorden en martelingen die Tadic zou hebben begaan, zullen daartegen ongetwijfeld worden afge zet. nooit een voet in Omarska heeft gezet, zoals hij alle punten uit de aanklacht van A tot Z ontkent. Toch hebben alleen al 26 ex-gevan- genen voor het tribunaal verklaard dat zij de oud-karate-expert en ex-café-eigenaar uit Kozarac een of meer keren in het kamp heb ben gezien. Van die 26 kenden 22 Tadic al voor de oorlog uitbrak. De gevangenen zagen hem in Omarska praten met bewakers, ze za gen hem voor en in de buurt van het beruch te 'Witte Huis', het marteloord waar bijna niemand levend uitkwam. Advocaat Wladimiroff stelde dat zelfs als Tadic in de kampen zou zijn geweest, dat nog niets bewijst. Maar aanklager Brenda Hollis noemde het regelmatig bezoeken van kam pen waar mensen aan een stuk door werden gemarteld en vermoord 'een aanwezigheid die zwanger is van betekenis'. Tadic ontkent ook in Keraterm te zijn ge weest. Hij geeft wel toe dat hij Trnopolje vijf keer heeft bezocht. Het ging volgens hem om 'humanitaire missies', zoals het opsporen van de zus van Jovo Samardzija, een oude fa milievriend. Samardzija bevestigde in zijn ge tuigenis het verhaal van Tadic. Maar terwijl Tadic zei dat hij in Trnopolje met gevangen 'moslimvrienden' had gepraat, vertelde Sa mardzija dat Tadic met kampbewakers sprak en dat die hen ook voor de lunch uitnodig den. Op de vraag of Tadic zich misdroeg te genover de gevangenen, was het prompte antwoord van Samardzija: „Nee, in mijn aan wezigheid zou hij dat niet durven." Verkeer Waar was Tadic dan wel, als hij niet als 'sla ger van Prijedor' de kampen bezocht? Hij stond naar eigen zeggen burgerverkeer te controleren, als reserveagent van de ver keerspolitie, op een checkpoint bij Orlovci tussen Kozarac en Prijedor-stad. Met veel moeite bevochten Tadic' advocaten op de Bosnisch-Servische autoriteiten kopieën van dienstroosters en logboeken van de politie, die Tadic een alibi moesten verschaffen voor dagen waarop hij volgens de aanklagers oorlogsmisdaden heeft gepleegd. Maar uit de roosters bleek ook dat Tadic op twee cruciale data niet op het check point was. Diensten op andere dagen, of 's nachts, sluiten boven dien niet uit dat hij ook elders kon zijn ge weest - Omarska bij voorbeeld lag slechts luttele kilometers verderop. Bekend is dat de Bosnisch- Servische politie zwaar betrokken was bij de etni- gen. Volgens een oud-colle ga van Tadic gingen de agenten soms na hun werk naar het politiebureau om te zien of er 'andere taken of plichten' waren. Hij wilde niet zeggen wat die waren. Aanklager Hollis in haar slotpleidooi: „Is het niet verdacht dat (in oorlogstijd, red.) het aantal verkeersagenten het aantal agenten in vredestijd overstijgt? In een tijd dat benzine op rantsoen is en veel burgers die een auto hadden dood zijn, in kampen zitten of ver jaagd zijn? Is dat niet nog verdachter als je in ogenschouw neemt dat de verkeerspolitie al leen met burgerverkeer te maken had en geen autoriteit had over militaire voertuigen of militairen? En dat van negen uur 's avonds tot zes uur 's ochtends een avondklok gold?" Brief Veel tegenstrijdigheden constateerden de aanklagers tussen de verklaringen die Tadic tijdens zijn verhoor voor de rechters aflegde en zijn verklaringen tegenover de Duitse poli tie na zijn arrestatie in München in februari 1994. Volgens hen heeft Tadic zijn verhaal voor het tribunaal aangepast na de getuige nissen van zijn broer Ljubomir en zijn vrouw Mira. Het blijft onduidelijk wanneer Tadic door het Bosnisch-Servisch leger werd gemo biliseerd, er zijn drie verhalen hoe Tadic aan zijn automatisch geweer kwam en evenzo veel versies over Tadic' functie in de lokale nationalistische SDS-partij van Radovan Ka radzic. Ook de verhalen over het vertrek van de familie Tadic uit Kozarac naar Banja Luka en later naar de stad Prijedor wijken op cru ciale punten af. De advocaten sloegen groen en geel uit toen de aanklagers citeerden uit een brief die Tadic na zijn arrestatie aan zijn vrouw Mira had geschreven: „Onthoud dat we van 15 ju ni tot 29 juni 1992 elke nacht samen hebben doorgebracht. Ik werkte voor de verkeerspoli tie in Prijedor. Ik hoop dat je in staat zult zijn te getuigen." Advocaat Wladimiroff probeer de het schrijfsel nog af te doen als 'bespiege lingen van een man die van zijn gezin ge scheiden was'. Tadic was volgens de aan klacht in de periode van 15 tot 29 juni betrok ken bij etnische zuiveringen en bij misdaden in Omarska. Testikel Als Tadic zoveel misdaden op zijn geweten heeft, waarom hebben dan niet tientallen ooggetuigen zich gemeld om verklaringen af te leggen? Het antwoord is dat die er niet zijn. Veel gevangenen lieten het leven in de kam pen. Gevangenen werden in speciale ruimtes gemarteld. En zij moesten met bewakers of andere autoriteiten in de buurt steeds met gebogen hoofd zitten of plat op de grond lig gen. Opkijken of rondkijken, verklaarden zij, moesten ze met klappen of erger bekopen. Daarom hebben meer gevangenen het ge kerm en gekreun gehoord dan dat ze marte lingen of moorden hebben gezien. Ze zagen dat gevangenen werden weggehaald, die nooit meer terugkwamen. Ze vonden op we's en in andere ruimtes tanden, stukjes huid en tegen de wanden gespat bloed. Slachtoffers kwamen zwaar mishandeld terug en vertel den mede-gevangenen wat er gebeurd was. Toch hebben ex-gevangenen in het proces zeer belastende verklaringen afgelegd. Zoals Senad Muslimovic, die in Omarska door Ta dic en andere Serviërs aan een grote auto band zou zijn vastgebonden en geslagen en geschopt. Tadic, zo verklaarde Muslimovic, sloeg hem het ergst en stak hem met een mes twee keer in zijn schouder. Muslimovic ver loor een aantal malen het bewustzijn, maar maakte in zijn heldere momenten delen mee van de ijzingwekkende martelingen waarbij uiteindelijk een gevangene een testikel werd afgebeten. Tadic was daarbij volgens Musli movic en andere getuigen aanwezig. Een grote domper voor de aanklagers was dat uitgerekend de beschermde getuige 'H', die er zeker bij was omdat hij werd ge dwongen het slachtoffer vast te houden, heeft verklaard dat hij Tadic niet heeft ge zien. „Ik durfde niet op te kijken." Hij ver klaarde dat een man met donker haar en een baard de opdrachten gaf. „Ik geloof van niet", was zijn antwoord op de vraag of die man Tadic was. Om nog steeds onbekende redenen is de opgeroepen getuige 'G', die de testikel moest afbij ten, niet voor het tribunaal versche- Miskleun De grootste miskleun van de aan klagers was de 'affaire-L', die mo gelijk ook de geloofwaardigheid van andere getuigen heeft aange tast. De Bosnische Serviër Dragan Opacic, oftewel getuige 'L', be weerde kampbewaker in Keraterm te zijn geweest. Hij verklaarde dat Tadic zich in dat kamp aan ver krachtingen had schuldig ge maakt. Maar Opacic werd door Tadic' advocaten Ontmaskerd als leugenaar, nadat zij zijn broer en vader, die volgens Opacic dood waren, hadden opgespoord.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 35