onder kliffen van Dover DE KUIP als wielerpiste Toerisme Op de step door -MOKUM Geen twijfel mogelijk. De opval lendste rit op de Landelijke Fiets dag van zaterdag 10 mei is die in Rotterdam. Niet omdat er wordt gestart aan de noordzijde van de even beroemde als beruchte Eras- musbrug, ook niet omdat onder meer Hotel New York, de Kop van Zuid en dat zo leuke Belastingmu seum aan de Parklaan worden aangedaan, maar domweg omdat de deelnemers met rijwiel en al dwars door De Kuip worden ge stuurd, Feyenoords beroemde voetbaltempel. Nooit eerder ver toond, terwijl de door de ANWB en VW's georganiseerde Fietsdag dit jaar toch al zijn 24ste editie be leeft. Bij elkaar zijn er op 10 mei door het hele land vanuit 350 verschil lende startplaatsen om en nabij de 250 tochten uitgezet. De toer tjes zijn nooit langer dan 35 kilo meter en voeren de deelnemers - zo verzekeren de organisatoren - 'door de mooiste en verrassendste stukjes van Nederland'. De trajec ten staan opgetekend in een fol der die tussen 9 en 13 uur kan worden gekocht bij de beginpun ten. De prijs van de beschrijving bedraagt vijf gulden en zoals ge woonlijk komt een deel van de opbrengst ten goede aan de Ne derlandse Hartstichting. Startplaatsen in deze regio zijn onder meer de ANWB-kantoren van Haarlem, Hoofddorp en IJmuiden, Alphen aan den Rijn (clubhuis Avanti), Leiden (molen De Put), Leidschendam (molen «ATERDAG 3 ME11997 «wonden kreunen, verplegers ireken snelle woorden van 4 Dost. 'Kop op, je krijgt morfi- meer kan ik nu niet voor je len.' Op de achtergrond ra- It het luchtafweergeschut, rvvijl het gejank van sirenes ;h mengt met het geronk van iegtuigen die gierend hun jmmen laten vallen. Bij dreu nde explosies flikkert diep nnenin de gangen onder de lig ijtrotsen van Dover het licht. aar deze geluiden van de enyeede Wereldoorlog zijn ge- ^hiedenis. Ze komen uit luid- rekers, bedoeld om de huidi- jn bezoekers een indruk te ge- 1 en van hoe het daar in de n I :hónkerste van de oorlogsjaren 3n set zijn geweest. Het geheim t de rotsen in die dagen be- tarden, het bomvrije militai- hoofdkwartier, kan nu wor- n ondergaan als een adem- nemende toeristische Drj ractie. ictj <a^IS VISSER» sleiog en wit groeiden de white e <ffs of Dover in de oorlogsjaren tot het symbool van Enge- td, als de ongenaakbare veste (i vrijheid en hoop. Nauwe- v is veertig kilometer zee leidde het eiland van het iivankelijk oppermachtig lij nde Duitse rijk. sci n slordige tweeduizend jaar rder wisten ook de Romeinen dat de rotsen de moeilijk te imtgrendelen poort vormen nr welke invasiemacht dan k. De Britse koning Henry II 3nUwde er rond 1175 een kas- aall, waarmee hij land en zee- *>e&at kon beheersen. En aan t eind van de achttiende iw ontstond daaronder, diep le rotsen, een gangenstelsel geschiedenis zou worden Schreven. Het werd aange- toen het koninkrijk zich Ireigd voelde door de Franse ;er Napoleon, die aan de jrzijde van de zeestraat een (te invasiemacht op de been d gebracht. Daarom werd in ver een leger gestationeerd, de Fransen bij een inval »est keren. Maar omdat iver zo veel militairen niet |ja herbergen, besloot luite- (it-kolonel William Twiss zijn er onder te brengen in de sen. 1797 waren de eerste vier (boven) Gidsen die lijken te zijn weggelopen uit de televisieserie Dad's Army, leiden bezoekers rond in het 'belegerde Dover', (rechts) In de kantine van het on deraardse ziekenhuis liggen de speelkaarten nog op tafel. tunnels voor de huisvesting van soldaten klaar. Nog altijd is aan de muren te zien waar de hou ten vloer zat, die de grootste ruimten van de tunnels verdeel de in twee lagen. Zo huisvestte elk van de vier tunnels 500 manschappen. Comfortabel zal het daar niet zijn geweest. Muf en 's winters verwarmd met grote haardvuren. Na de val van Napoleon raakten de tunnels in onbruik. Maar toen in 1938 een oorlog met Hitiers Duitsland onvermijdelijk leèkS ontdekten de Britten opnieuw het nut van dit onderaardse anti-Napoleon tische bastion. Het werd een bomvrij hoofdkwartier. Overrompeling In augstus 1939 was de oorlog een feit: de legers van Hitier overrompelden Polen. Op 10 mei 1940 vielen ze ook Neder land en België binnen. Van daaruit rukten Duitse troepen op naar Frankrijk, waar de Fransen, samen met het te hulp geschoten Britse expeditieleger in de tang werden genomen en letterlijk de zee in werden ge dreven. Vanuit zijn kamer aan het eind van een der Napoleon tische tunnels, met uitzicht over de zee en de Franse kust, ogani- seerde vice-admiraal Ramsey de evacuatie van de Engelse een heden. In de vroege avond van 26 mei kon zijn Operatie Dynamo be ginnen. Mijnenvelden en be schietingen veroorzaakten zwa re veriezen bij de geallieerden. Maar nadat op 3 juni het laatste schip van de Franse kust was te ruggekeerd, meldde Churchill zijn parlement dat 338.000 Brit se militairen en 139.000 Fran sen waren gered. Engeland jubelde, maar pre mier Churchill, die bij zijn aan treden al aankondigde weinig meer te zullen bieden dan jaren van bloed, zweet en tranen, waarschuwde ook hier: met een evacuatie was nog nooit een oorlog gewonnen. In zijn com mandopost maakte Ramsey in tussen de balans op. Van de 693 schepen die hij kon inzetten, waren 188 kleine vaartuigen verloren gegaan, plus acht pas sagiersschepen, een hospitaal schip, een aantal trawlers, mij nenvegers en zes jagers. Van de nog resterende veertig jagers waren er slechts dertien direct beschikbaar. Dat Dover nu aan het front was komen te liggen, bleek toen Duitse kanonnen aan de overkant van het water beschietingen uitvoerden en de Luftwaffe de stad en de stellin gen bombardeerde. Liet leven in dit 'belegerde Dover' wordt zichtbaar in The White Cliffs Experience, een soort museum in het stadscen trum, waar niet alleen het Ro meinse verleden voor jong en oud kan worden ingeleefd, maar waar ook een straat in oorlogstijd is nagebouwd, met versterkte winkeltjes en een echt café. Nu en dan klinkt er luchtalarm. Bezoekers kunnen zich dan in veiligheid brengen in een schuilkelder. Vanuit de stapelbedden, waarin poppen 'rustig slapen', klinkt zacht ge snurk. Hier en daar liggen wat kleren, lectuur en kinderspeel goed. Er hangen affiches van films uit die dagen, toen film sterren nog echt sterren waren. Hoe realistisch het ook allemaal oogt, de sfeer doet tóch denken aan de onvolprezen Britse co- medy-serie Dad 's Army, ofwel: 'Daar komen de schutters'. De dame die verkleed als BB'ster optreedt, beaamt dat en met twinkelende ogen vertelt ze: „Een collega van mij is precies die onhandige soldaat Pike. Ge lukkig maar, want er zijn soms mensen die dit alles te realis tisch opvatten." Worteltjes Maar in de tunnels wordt wei nig aan relativering gedaan. De Britse oorlogsheroïek wordt hier bijna tastbaar. Het is er precies zoals toen er nog - dwars door de Britse luchtafweer - dagelijks Duitse bommenwerpers en la ter ook raketten naar Londen vlogen. Alles lijkt in vol bedrijf te zijn. In de mess klinken ge sprekken en het eten staat op tafel, het ruikt er naar gekookte worteltjes. Van de latrines zijn sommige deuren dicht, een paar schoenen steekt onder de deur uit. In de operatiekamer klinkt de rustige stem van een chirurg die een noodingreep verricht. Witte lakens op de operatietafel zitten vol rode vlekken, een schaal ligt vol bloedrode watten, een am putatiezaagje ligt onder hand bereik. Om de hoek staat een brancard. Met een deken over een figuur; iemand voor wie de hulp te laat kwam. Burger slachtoffer van een beschieting of bombardement, of een mili tair die werd geraakt bij een zee- of luchtgevecht? In 1941 is nog dieper een twee de tunnelstelsel aangelegd. Daar werd op basis van radar- gegevens de luchtafweer tegen de Duitse bombardements- vluchten geleid. In een andere ruimte staat een telefooncentra le, die zo lijkt te kunnen gaan functioneren. Hij schijnt zelfs bemand te zijn. Bezoekers heb ben er een hoge officier zien rondlopen. De gidsen hebben hem nooit gezien, maar weten wel dat een groepje bezoekers ooit eens uiteen week om hem door te laten. Een geest. Het is in elk geval niet de man die onlangs de fototentoonstel ling elders in de tunnel bezocht. Bij een foto van de ziekenzaal stond hij stil. In een van de bed den zag hij zichzelf liggen. Ge wond was hij binnengebracht, om na zijn herstel door te rei zen naar het Verre Oosten waar hij tegen de Japanners vocht. Old soldiers never die. De rotsen bewaren nog een ge heim: veel dieper nog liggen atoomvrije tunnels. Ze werden ingericht toen de Koude Oorlog op zijn heetst was. Maar voor wie en waarvoor? De regering, de koninklijke familie, de BBC? Over 59 jaar wordt ook dat ge heim onthuld. Informatie over Dover Castle's Secret Tunnels en The White Cliffs Experien ce, te Doven Brits Toeristenbureau (BTA), Stadhouderskade 2,1054 ES Amsterdam, telefoon 020 - 61 22 73 6. Charter verhuist Brittania Airways vliegt vanaf 3 november van Schiphol naar Australië en Nieuw-Zeeland. Tot nu toe werd vanaf Beek bij Maastricht vertrok ken. Brittania begon de dienst twee jaar geleden en maakte naam door de lage tarieven die wer den berekend. Op het ogenblik ligt de prijs voor een retourtje naar Melbourne, Sidney, Brisbane en Auckland op 1.699 gulden. Volgens informa tie van de luchtvaartmaatschappij werd de afge lopen winter gevlogen met een bezettingsgraad van 99 procent. Huis Darwin opengesteld In juli wordt in Down House (Kent) huis en tuin van de befaamde Engelse natuurvorser Charles Darwin voor het publiek opengesteld. Darwin woonde bijna veertig jaar in dit pand en werkte er onder meer aan zijn revolutionaire boek over de evolutieleer: 'On die Orgin of Species by means of Natural Selection'. In de studeerkamer liggen nog aantekeningen van zijn reis naar de Galapagos Eilanden die de aanleiding vormde voor zijn toen opzienbarende theorie. Feest in Deventer In het Bergkwartier van Deventer worden op Hemelsvaartdag voor het vijfde achtereenvol gende jaar de Middeleeuwen opgeroepen door middel van het 'Op Den Berghe-festijn'. Bijna vierhonderd straatfiguren zoals marskramers, narren, waarzeggers, herauten en straatmuzi kanten draaien de tijd meer dan vijfhonderd jaar terug. Ook zijn er theateracts en kan op der tig verschillende plekken worden gekeken naar het noeste handwerk van de bij dit soort festij nen onvermijdelijke oude ambachtslieden. Informatie: WV Deventer, telefoon 05 70 - 61 31 00. Nieuwe Franse autoweg In 'the midwest' van Frankrijk (departement Vendée) is voor vakantiegangers, die de Atlanti sche kust of het populaire lie de Ré als bestem ming hebben, een belangrijk stuk autoweg ge opend. Het gaat om het bijna veertig kilometer lange traject tussen Saintes en Rochefort. Het toltarief bedraagt voor personenauto's negen tien francs. Overigens moeten Nederlandse toe risten die gebruik maken van de weg Lille-Parijs na St. Denis rekening houden met files wegens werkzaamheden. Ook op de westelijke ringweg van de Franse hoofdstad (tussen Pont de Cha- tou en Pont de la Roue) en de Autoroute du Sol- eil (richting Lyon) zullen wegversmallingen voor vertraging kunnen zorgen. Phantasialand vernieuwd Het dertigjarig bestaepi van Phantasialand in Brühl bij Këulen vormde voor de directie van het pretpark aanleiding vijftien miljoen DM te stoppen in een grootscheepse renovatie. Be langrijkste vernieuwing is ongetwijfeld de effec ten die zijn toegevoegd aan de Michael Jackson Thrill Ride. Ook kreeg 'Oud Berlijn' net als 'Mexico' een nieuwe gevel. Phantasialand blijft open tot 31 oktober. Informatie: Phantasialand, telefoon 01 18 - 62 34 56. Lustoord tuinen Voor de achtste achtereenvolgende maal zijn dit voorjaar de Lustoord tuinen in 't Gardebroek op de Veluwe voor belangstellenden geopend. De ze tuinen zijn onlangs verrijkt met een boshut en een wensput. Daarnaast zijn er talloze plan ten, struiken en dergelijken te bewonderen. Lustoord 't Gardebroek is gelegen aan Kapweg 10 en alleen op donderdagen tussen 13 uur en zonsondergang te bezoeken. Informatie: 03 42 - 44 21 01. tocht duurt ongeveer twee uur. Een pauze van 20 minuten inbegrepen. Al 'steppende-voort' worden onder meer het Begijnhof (achter de Kal- verstraat), de Zuiderkerk, de Schreierstoren en natuurlijk de on vermijdelijke Wallen gepasseerd. De excursie is in eerste instantie opgezet voor vrouwen, omdat die - zegt directeur Sieger Kooy van Yel low Bike - over het algemeen meer belangstelling voor dit soort rond ritten hebben dan mannen. „Die duiken na een korte wandeling over het Damrak liever meteen de kroeg in." Kooy verwacht in het bijzonder veel belangstelling van 'dames die een vrijgezellenparty organiseren'. Reden waarom de tocht enigszins in het teken staat van het huwelijk en de rituelen die daar aan vast zitten. Yellow Bike heeft in eerste aanleg twintig steps aangeschaft. Ze zijn voorzien van een stuurslot zodat - zegt Kooy met verrassend grote stelligheid - iedere deelnemer zijn vervoermiddel met een gerust hart tegen de pui van het lunchcafé kan zetten. Een bel completeert de uit rusting. Dat de tour (bruggetje-op, bruggetje-af) enige conditie vereist, is duidelijk, maar je hoeft - alweer volgens Kooy - echt geen topspor ter te zijn om de tocht zonder ademhalingsproblemen te volbren gen. Aan de andere kant vindt de directie van Yellow Bike de presta tie van steppers die de finish berei ken wel weer zo groot, dat zij een op naam gestelde oorkonde uitge reikt zullen krijgen. Deelneming aan 'The Big Step' kost 25 gulden. Informatie: Yellow Bike, telefoon: 020- 62 06 94 0. De Salamander) en de VW-bu- reaus van Hillegom, Lisse, Noor- dijk, Noordwijkerhout en Sassen- heim. Het officiële, met allerlei festivitei ten omgeven startschot van de Fietsdag (die per traditie niet al leen samenvalt met de Molendag, maar nu ook met de Nationale Sleepbootdagen) wordt gegeven in Vianen. In dit plaatsje kan een keuze worden gemaakt uit niet minder dan acht verschillende routes, die - speciaal voor door trappers - eventueel nog met el kaar kunnen worden verbonden. Andere in het oog lopende toer tjes op de Landelijke Fietsdag zijn onder meer die in Veendam, Stadskanaal en Oude Pekela (waarbij fiets en fietsers zich ge deeltelijk mogen laten vervoeren door 'De Star' het oude Veenkolo niale stoomtreintje), die in Assen (met bezoek aan het Gevangenis museum in Veenhuizen) en die in Soesterberg (met een rondje over het militaire vliegveld). In Den Haag (Kijkduin) voert het traject voor het eerst sinds jaren weer eens door de duinen. In deze rou te opgenomen zijn Scheveningen, Boerderij Meijendel en Wasse naar. De deelnemers (vorig jaar waren het er 200.000) dienen vóór 17 uur weer op het startpunt terug te zijn en krijgen op vertoon van hun af gestempelde routebeschrijving een herinneringsmedaille. Voor meer informatie kan het speciaal opengestelde telefoonnummer 070 - 31 41 46 0 worden geraad pleegd. Welkom op de boerderij Ook dit jaar kan tijdens de Landelijke Fietsdag van 9 tot 16 uur een bezoek worden gebracht aan langs de routes liggende boerderijen, die tijdens het evenement speciaal zijn opengesteld. De deel nemende bedrijven (bij el kaar ruim 140, verspreid over het hele land) wor den aangegeven met een wegwijzer. Op de boerde rijen (waaronder kaasma kerijen, akkerbouwbedrij ven, veehouderijen en kassen) staan boeren en tuinders gereed om de be zoekers tekst en uitleg te geven over productieme thoden, de werking van bepaalde machines, milieubeheersing, enzo voort. laf een gillendgeel fietsje Am- rdain bekijken. Gids voorop; 't >per doortrappende peloton er e iteraan. Rijwielverhuurbedrijf low Bike heeft er veel succes e. Maar het kan nóg ludieker. ds begin april is het mogelijk kum per autoped te doorkrui- Bij dezelfde organisatie en met elfde gidsen. De rondrit begint fie stoep van Yellow Bike, aan Mieuwezijds Kolk 29 (op 5 mi- en lopen van het Centraal Sta- l) en de circa 3 kilometer lange h| 'VAN DEN DOBBELSTEEN» Verwacht wordt dat aan de landelijke fietsdag ook ditmaal ten minste 200.000 mensen zullen deelnemen. foto avn

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27