Imago Kok loopt smetje op 'Loting vermoord door de tijdgeest' Verzet kunstenaars tegen 'culturele zuivering' Feiten &Meningen De raaklijn on re 8(6ihh(M. VKmWff ZATERDAG 3 MEI 1997 Vierendertig jaar geleden deed ik eindexa men FIBS-b. Maar liefst in vier onderdelen wiskunde werden wij geëxamineerd: alge bra, stereometrie, analytische meetkunde, goniometrie. Behalve voor stereometrie - ik ontbeer ruimtelijk inzicht - had ik voor al die vakken prachtige cijfers. Ik was welis waar niet zo'n kei in wiskunde als mijn vriend Floor, die vervolgens dan ook wis- en natuurkunde ging studeren. Maar toch zo goed dat de wiskundeleraar vaak tegen mij zei: 'Waarom ga jij geen wiskunde stude ren?' Het eigenaardige is dat ik nu, 34 jaar la ter, terwijl ik altijd zoveel plezier heb gehad in wiskunde, geen algebrasom meer kan maken. Ik kan misschien nog net een lood lijn neerlaten en ik meen mij te herinneren dat de som van de hoeken van een driehoek honderdtachtig graden is, maar daar houdt 't ook ongeveer bij op. O ja, dat van een rechthoekige driehoek het kwadraat van de twee rechte zijden gelijk is aan het kwadraat van de schuine zijde, waart ergens in mijn bewustzijn rond. Daar maak ik zelfs af en toe gebruik van als ik een grasveldje schuin oversteek om tijd te sparen. Maar goniome trie - ik weet er niets meer van. Wat was ook weer de cosinusregel? En analytische meet kunde? Goed, het verschil tussen parabool en hyperbool is mij bekend, en al dat bizar re geknutsel met raaklijnen manifesteert zich soms nog in een nachtmerrie. Maar een goede vraag is: heb je na je middelbare schooltijd nu ooit iets gehad aan al die wiskunde die je vijf jaar lang vijf uur per week werd voorgescho teld? Het onthuts ende antwoord daarop is: niets. To taal niets. In mijn vak, de biologie, had je weliswaar drin gend behoefte aan mathematische sta tistiek, maar de wis kunde daarvan - kansbereking etc - had je nooit op school gehad. Dat moest je vanaf 't op gooien van een dobbelsteen aan de universiteit worden bij- Premier begaat politieke blunder met 'Tilburg Politici zijn net mensen. Als het erop aankomt laten ze zich soms leiden door basisinstincten in plaats van hun verstand. Dat geldt zelfs voor doorgaans rationele lieden als premier Wim Kok. Die heeft zichzelf en zijn PvdA de afgelopen weken een slechte dienst bewezen, door per se zijn partij genoot Johan Stekelenburg te willen benoemen in Tilburg. Zijn imago van onkreukbaarheid en premier aller Nederlanders heeft een smetje opgelopen. Wim Ypk Het was de tweede achtereenvolgende keer dat Kok uit zijn rol viel. Een week eerder kwam zijn proefballonnetje over het afro men van optiewinsten van topmanagers en de vermogensaanwasbelasting nogal uit de lucht vallen. In het wekelijkse tv-gesprek met de minister-president vertolkte Kok zijn boosheid over de verrijking in de top van het bedrijfsleven. Even was hij premier, PvdA-leider en gewoon mens tegelijkertijd. Hij vergat de koninklijke weg te bewande len en kondigde beleid aan zonder voor overleg met zijn WD-collega Zalm. En die gaat er toch over. Na het verlate gesprek met de minister van financiën was de ver mogensaanwasbelasting opeens uit het ver haal van Kok verdwenen. En op de concrete uitwerking van Koks ideetje moeten we ook nog even wachten. Zalm was natuurlijk niet blij dat hij op deze manier werd gepasseerd. Voor de onderlin ge verhoudingen in de coalitie was het ook niet best. Maar een blunder van Kok was het duidelijk niet. Het aanpakken van de optieregelingen kan op brede politieke steun rekenen en er zijn ook duidelijke ar gumenten om tot actie over te gaan. Eigen lijk was het een nogal succesvolle persoon lijke actie van de premier. VVD-leider Bolkestein reageerde kritisch op de uitlatingen van Kok. ,,Ik hoop dat het geen voorbode is voor meer", aldus de W- D'er die vindt dat de premier zich zo min mogelijk moet uitlaten over „verkiezingsthema's". Logisch. Bolkestein wil geen tweegevecht tussen Kok en hem zelf als mogelijke kandidaten voor het pre mierschap na 6 mei volgend jaar. De VVD is erbij gebaat dat Kok voorlopig de premier van alle mensen blijft. Die kans is echter niet groot. Premier Kok zal steeds meer partijpolitieke uitspraken doen, naarmate de Tweede-Kamerverkie zingen naderen. En zolang hij wat beter duidelijk maakt met welke 'pet' op hij spreekt, is er geen man overboord. Hij is behalve premier ook partijleider en lijst trekker van de PvdA. Het zou raar zijn krampachtig alle partijpolitiek te vermijden, tot drie weken voor de verkiezingen. Bolkestein heeft er belang bij zijn enige gro te concurrent de mond te snoeren. Maar hij heeft weinig recht van spreken, aangezien hijzelf als coalitiepartner al drie jaar vanuit het parlement voortdurend zijn eigen 'cam pagne' voert. Bovendien spreekt ook Bolke stein wel eens voordat hij zijn ideeën heeft voorgelegd aan zijn fractie. Van een heel andere orde, is de benoeming van een nieuwe burgemeester in Tilburg. Inmiddels heeft heel Nederland begrepen dat de premier het niet kon verkroppen dat scheidend FNV-voorzitter Stekelenburg in het gevecht met CDA-Kamerlid Van Rooy op zijn gezicht zou gaan. Want echte argu menten om de voorkeur te geven aan deze mannelijke partijgenoot, had premier Kok niet. Terwijl er wel duidelijke redenen wa ren om het niet te doen. Bij gelijkwaardige kandidaten is het kabinetsbeleid om de voorkeur te geven aan een vrouw. De PvdA is bovendien qua burgemeesters sterk over- bedeeld in de grote steden. Journalisten vermoeden altijd allerlei strate gieën en tactieken achter het handelen van politici, terwijl de werkelijkheid op louter toeval berust. Tenminste, dat zeggen die politici. Er kan dus geen sprake van zijn dat de WD bewust gezwicht is voor de druk van premier Kok om Stekelenburg te be noemen, opdat het imago van Kok iets van zijn glans zou verliezen. Hoogstens was al het gelek van informatie rondom de burge meestersbenoeming bedoeld om duidelijk te maken, hoe de zaken lagen. Feit is dat er nu voor het eerst twijfel is ge zaaid over de integriteit van Wim Kok. Het is maar een heel klein akkéfietje in vergelij king met het gelobby van Bolkestein voor MSD, maar toch. Zou Kok zich van tevoren hebben gerealiseerd dat hem 'vriendjespolitiek' zou worden verweten? Waarschijnlijk niet. Het is een bekend gege ven dat wie meer en meer tussen de groten :1 der aarde verkeert, last krijgt van blikvr nauwing. Het lijkt erop dat Kok bovenP zozeer in zijn eigen imago van fatsoeir en waardig staatsman is gaan gelovenlf hij zichzelf boven alle twijfel verheven Vermoedelijk heeft hij gedacht dat ied»j de benoeming van Stekelenburg voor koek zou slikken. Maar de kritiek van \t CDA werd niet weggewuifd, want het mentaar van CDA-fractievoorzitter De.] Hoop Scheffer sneed hout. Kok liet zich leiden door emotie en onti schatte de gevolgen. Met 'Tilburg' is dq mier niet alleen uit zijn rol gevallen, rrs heeft hij ook een politieke blunder beft Om iemand anders - die niet essentie* voor de PvdA - voor schade te behoedt, heeft hij zichzelf - hét boegbeeld van fl soen en het gezicht van de PvdA - opg. deld met de verdenking dat hij aan vri£ jespolitiek doet. Dat was dom of op zij minst onnadenkend. jr DEN HAAG ANS BOUWMANS TOM JANSSEN Eerlijk gezegd had ik in mijn leven heel best zonder goniometrie en algebra ge kund. Om van stereometrie en integraal- en differentiaalrekening maar te zwijgen. Wat had ik, achteraf gezien, graag in die uren bijvoorbeeld Russisch en Spaans gekregen! Van al wat ik op de middelbare school heb geleerd heb ik elke dag enorm veel plezier van mijn kennis van Frans, Duits en Engels. Al het andere, de wiskunde voorop, maar ook al die scheikunde, natiiurkunde, me- - chanica, en zelfs 't handelsrekenen - liet is verzwonden. Akkoord, ik kan, dankzij mijn middelbare schoolkennis natuur- en schei kunde, een degeüjk boek over sterrenkunde goed volgen. Maar kende ik geen Engels dan was 75 procent van de boeken over as tronomie voor mij niet eens toegankelijk. Ik begrijp er dan ook niets van dat me vrouw Netelenbos veel meer wiskunde wil op het gymnasium alpha. Terwijl iemand als ik, die notabene nog zoveel plezier had in wiskunde, daar na zijn middelbare schooltijd al nooit meer iets aan gehad of mee gedaan heeft, hoe moet 't dan gaan met al die arme alpha-jongens en meisjes zonder enige aanleg voor wiskunde? Ben je niet goed in wiskunde, dan is 't ook zonder meer een verschrikking. Mijn vrouw (heeft ook gymnasium alpha) begint al te beven als de termen x en y-as vallen. Waartoe dan die verschrikking als 't nut ervan zo gering blijkt? Waarom Itinderen lastig gevallen met integraalrekening als je 't daarvan spontaan in je broek doet? Toe, mevrouw Netelenbos, denk nog eens terug aan uw eerste raaklijn! 'Slowakije verruilt het socialisme voor het meciarisme „De minister weigert met ons te praten. Hij noemt ons 'anti-Slowaken'. Dat is typerend voor de wijze waarop de regering van premier Meciar van Slowakije met protest omgaat. Ie dereen die durft te zeggen dat er iets niet goed is in dit land, wordt onmiddellijk als een slecht patriot afgeschilderd." Rene Parak is duidelijk een gefrustreerd man. De jonge theaterweten schapper richtte eind vorig jaar samen met een aantal andere verontruste Slowaakse intel lectuelen en kunstenaars het Forum 'Redt de Cultuur' op. Meer dan vierhonderd prominen te artiesten sloten zich aan bij het protest te gen de plannen van cultuurminister Hudec om de Slowaakse theaterwereld grondig te reorga niseren. Maar zelfs een maandenlange toneel staking die onlangs eindigde, leidde niet tot enig resultaat. Minister Hudec, gesteund door premier Vladi mir Meciar en de Slowaakse nationalisten, blijft halsstarrig weigeren met de verontruste acteurs in discussie te gaan en zet de geplande reorganisatie van de toneelwereld door. „De regering presenteert de reorganisatie als een decentralisatie, maar in werkelijkheid gaat het erom de Slowaakse kunst en cultuur 'Slowaak- ser' te maken", zegt Parak. „Veel theaters die nu nog zelfstandig zijn, komen straks onder re gionale centra te vallen waarvan de directeu ren rechtstreeks door de minister worden be noemd. Voor non-conformistische voorstellin gen is straks geen geld meer beschikbaar." Zijn vrees wordt versterkt door hetgeen in een aantal aanpalende cultur.ele sectoren al is ge schied. De ruim 1.600 leden tellende Slowaak se Unie van Beeldende Kunstenaars krijgt geen subsidie meer omdat de beroepsvereniging zich herhaaldelijk kritisch heeft uitgelaten over het beleid van de regering Meciar en van cul tuurminister Hudec. Een nieuw opgerichte concurrerende organisatie met amper hon derd leden die wel als 'goede Slowaken' wor den beschouwd, krijgt wel geld van Hudec De theatercriticus Milan Polak, een naaste ad viseur van minister Hudec, wijst alle kritiek op de reorganisatie van de toneelwereld resoluut van de hand. Volgens hem zien Parak en de zijnen spoken. „Het gaat niet om een politiek, maar om een economisch probleem. Tot voor kort betaalde de staat 24 theatergezelschap pen. Dat kan niet meer. De acteurs zeggen dat ze vrijheid en markteconomie willen, maar ze willen graag wel de financiering van het com munisme houden." Volgens Polak is de reorganisatie van de thea terwereld door de Slowaakse oppositie mis bruikt als een stok om de hond te slaan. „We hebben hier helaas te maken met een opposi tie die zich tegen elk plan van de regering ver zet. Voor de oppositie was dit een prachtige kans om de regering Meciar opnieuw zwart te maken in binnen- en buitenland." De suggestie dat de minister er stiekem op uit is om de theaterwereld weer zoals in de oude, communistische dagen strak onder controle te brengen, doet Polak af als 'onzinnig', net als het verwijt van het Forum 'Redt de Cultuur' dat de minister iedere dialoog mijdt. Dat een groep demonstranten die een onderhoud met de minister wilde afdwingen in maart hard handig het ministerie uit werd gezet door de politie, lag volgens Polak aan het brutale optre den van de demonstranten. „Ze wilden niet accepteren dat de minister geen tijd had om hen te ontvangen. De minister is nu eenmaal een druk man. Hij heeft veel meer onder zijn hoede dan alleen de toneelwereld", zegt de ad viseur van minister Hudec. Voor oppositieleider Milan Knazko zijn het be leid en de houding van cultuurminister Hudec echter symptomatisch voor wat er mis is in Slowakije. „Deze regering, premier Meciar voorop, wil alles dirigeren. Van de economie tot aan de cultuur. Voor dialoog is geen ruim te; wie zich kritisch opstelt wordt buitenspel gezet. Die situatie leidt tot een groeiend inter nationaal isolement van Slowakije. De wijze waarop een land zijn interne problemen regelt, Premier Vladimir Meciar van Slowakije heeft ook aanhangers die zijn beleid steunen en in dien nodig protesteren tegen Meciars politieke tegenstanders. foto epa beïnvloedt nu eenmaal het beeld dat het bui tenland van dat land krijgt. Slowakije is bezig het socialisme voor het Meciarisme te verrui len", zegt Knazko. De vice-voorzitter van de Democratische Ub- nie (DU) was ooit een politiek vriend van pre mier Vladimir Meciar. In het begin van de ja ren negentig, nog voor het uiteenvallen van het federale Tsjechoslowakije, was hij zelfs een tijd lang minister van buitenlandse zaken van het Slowaakse deel van de federatie. „Ik kreeg ruzie met Meciar over de wijze waarop hij met kritiek omging. In 1992 sloot hij de universiteit van Tmava omdat die in handen zou zijn van zijn politieke vijanden. Ik kon met met dat soort praktijken niet verenigen. Toen ik Meciar wees op de catastrofale gevolgen voor het beeld van Slowakije van dit soort acties, werd ik zijn vijand. Zo handelen Meciar en zijn hui dige regering nog steeds: Wie het niet met de regering eens is, wordt tot vijand gebombar deerd en voor 'anti-Slowaaks element' uitge maakt." Knazko durft zelfs een parallel te trekken met de situatie in 1968. Nadat de Praagse lente met behulp van de tanks van het Warschaupact de kop in was gedrukt, volgde de periode van 'normalisatie'. Honderden kunstenaars wer den het slachtoffer van de ideologische zuive ringen die de communistische regering toen doorvoerde. „Deze regering probeert kritische kunstenaars buitenspel te zetten met behulp van de subsidiekraan. Tot voor kort besloten onafhankelijke experts over het verdelen van de subsidie-gelden. Voortaan beslist de minis ter zelf direct en op volstrekt ondoorzichtige wijze over de vraag wie geld krijgt en wie niet", aldus Knazko. Hij vreest het ergste. „Hudec praat openlijk over kunstenaars die 'van ons', dat wil zeggen: van de regering, zijn en kunstenaars die 'niet van ons' zijn. Dat is natuurlijk waanzin. Een kunstenaar kan goed of minder getalenteerd zijn, maar niet 'van ons' of'van jullie'," meent de voormalige acteur. „Kunst en cultuur zijn de gevoeligste barometers van het politieke kli maat in een land. Acteurs zijn door de tijden heen politiek vervolgd. Molière werd vervolgd door de Franse koning, maar die wist tegelij kertijd dat hij mensen als Molière nodig had. Ik vrees dat minister Hudec dat heel anders ziet." BRATISLAVA HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het kabinet zal naar verwachting bin nenkort voorstellen het huidige sys teem van 'gewogen lotingen' voor be paalde studierichtingen te verande ren.-Als het aan de commissie-Drenth ligt zullen de beste studenten direct toegang krijgen tot de studie van hun keuze. De anderen zullen dan moeten loten om de resterende plaatsen bij studies als geneeskunde, tandheel kunde, diergeneeskunde en enkele opleidingen bij het hoger beroepson derwijs. Twintig jaar bleef het rustig op het front van de studieloting. Tot de Eras- musuniversiteit het afgelopen jaar de hoogbegaafde Meike Vemooy buiten alle regels om wilde toelaten tot de medicijnenstudie waarvoor zij eerder was uitgeloot. De universiteit zette daarmee de bijl aan de wortel van het huidige systeem van de gewogen lo ting voor studies met te weinig stu dieplaatsen. Daarbij maken scholie ren met de juiste vakken en een hoog puntengemiddelde meer kans op een studieplaats dan diegenen die niet aan deze eisen voldoen. Hoeveel gro ter die kans is, hangt af van de be langstelling voor de studie en voor het aantal aspirantstüdenten dat aan de gestelde criteria voldoen. Doel van het ingewikkelde stelsel is dat de overheid het aantal beschikbare plaatsen bij populaire studierichtingen als genees kunde, tandheelkunde en diergenees kunde zo eerlijk mogelijk wil verde len. Warries, oud-hoogleraar Onderwijs kunde aan de Twentse Universiteit, is een van de bedenkers van het huidige lotingstelsel. De commissie waarvan Warries begin jaren zeventig voorzit ter werd, kreeg als opdracht een eer lijk systeem te bedenken om de toe gang tot bepaalde veelgevraagde op leidingen te reguleren. Al snel vielen algemene oplossingen af. Een loting bleek onhaalbaar. Dat gold ook voor het voorstel om iedereen met een ge middeld eindcijfer boven 7,5 gewoon toe te laten. „Ons compromis van een gewogen loting doet recht aan de in spanningen op de middelbare school en aan het uitgangspunt dat iedereen, die een eindexamen heeft gehaald, de mogelijkheid moet hebben te stude ren." Warries signaleert - nota bene aan de hand van het rapport van de commis sie-Drenth - dat alternatieven voor het bestaande systeem van gewogen loting eigenlijk nog steeds ontbreken. „Professor Drenth draagt ook nauwe lijks argumenten aan waarom het an ders zou moeten. Met een paar snelle, omtrekkende bewegingen weet hij toch een ommezwaai te maken." Volgens de plannen van de commis sie-Drenth moet de helft van de be- schikbare plaatsen bij studies met een studentenstop worden bestemd voor kandidaten met de hoogste gemiddel de eindcijfers bij het vwo. Veertig pro cent van de plaatsen wordt verloot, terwijl de resterende tien procent is bestemd voor studenten met onder- zoeks- of werkervaring. Daarnaast mogen kandidaten slechts twee keer meeloten. Deze maatregelen brengen de presta tiemaatschappij dichterbij, zo luidde direct de kritiek van de kant van de Landelijke Studenten Vakbond (LS- Vb). Cijfers op de middelbare school zeggen weinig tot niets over de kans op slagen tijdens en na de studie, al dus de LSVb. De kwaliteit van de uni versitaire opleiding heeft een veel gro tere voorspellende waarde. Warries deelt dit standpunt, dat door onder zoeken is gestaafd. „Een strenge se lectie helpt niet." De weerstand tegen de gewogen lo ting komt volgens Warries vooral van ouders die hun kinderen 'een te nauw straatje insturen'. Zij zijn niet bereid Egbert Warries vindt nog steeds fl door hem bedachte systeem van ji gen loting de rechtvaardigste maK om schaarse studieplaatsen te vei' len. foto cpd cel l een alternatieve studie te overw constateert de oud-hoogleraar. - De stichting 'Lot'genoten, opgei? door ouders die meemaken hoe1 kind wordt uitgeloot, denkt heel* ders over de gewogen loting. Vi( voorzitter Susan van Wijk: „Ze dat iedereen een gelijke kans he" maar dat is niet zo. In werkelijk! bepalen dobbelstenen het lot. E middelde scholier, die een zes ti( ven haalt op zijn eindexamen, h slechts twintig procent kans oir{ neeskunde te kunnen studeren. Het gevolg is dat kandidaten zitf aantal jaren achtereen aanmeldi Dat leidt tot een stuwmeer van fc daten die wachten tot zij eindek ingeloot. De stichting verwerpt e vorm van loting, maar ook de pi nen vah de commissie-Drenth. I vijftig procent die direct wordt t laten, is te hoog. Je krijgt dan eo weging of je met gemiddeld 7,3| nog net geneeskunde kunt gaaih deren." 'Lot'genoten maakt zich sterk een regeling waarbij in principej kandidaat aan de studie medici; kan beginnen. „Dat kan door dij ste fase van de studie anders in. richten. In Nederland zijn we hij praktisch ingesteld. Studenten neeskunde beginnen al direct ii; sen te snijden en binnen enkele( maanden lopen ze stage. In het tenland wordt begonnen met di rie. Als je dus meer studenten ei, kans wilt geven, moetje met de1 rie beginnen." t! Tegenwerpingen dat zoiets leid' massale hoorcolleges en een larf studieduur, wimpelt de stichtin! „De kwaliteit van Belgische dok niet minder en vaak zelfs beter I onze net afgestudeerden. Waar- je dan over?", aldus de vice-voo. „Wij willen gewoon een eerlijk teem, waarbij iedereen gelijke k heeft. Iedereen moet kunnen bi nen. Als dat-niet kan, dan moet maar gaan werken met een wac We gaan ervan uit dat niet-gem! veerde kandidaten dan vanzelf;1 len." Volgens oud-hoogleraar Warrie1 staan hierdoor juist nieuwe onF vaardigheden. Hij gelooft dat h! zet tegen de gewogen loting da! niet zozeer voortkomt uit een g van rechtvaardigheid, maar vee' maken heeft met de tijdgeest. J huidige mens is verwend. Hij wf genwoordig alles direct kunnenj sumeren. Nu gaat het om dezel dierichtingen. Maar eigenlijk ve men zich tegen het gelijkheidsid AMSTERDAM-DORDRECHT. LOUIS BURI

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2