V ervangende l uizen niet bij scholen Vogelpark Avifauna zet zich in voor de toekan "aana Van Hemessen verwerft spionagefoto Matterhom als uitdaging Leiden Regio iL portere celstraf voor Oude-Weteringer die griend keel doorsneed Via foodstore probeert studenten te lokken Dienstverlening voor stelende hoofdcaissière Wassenaar: laatste huizen op riool Pontje van Oud Ade naar het Kaageiland 'Polderdag' wijst de stedeling op ruimte AUTO BOOT -TATERDAG 3 MEI 1997 Jeugd Oud Ade krijgt trapveld oud ade» De jeugd van Oud Ade heeft binnenkort weer de be schikking over een trapveld. De gemeente Alkemade heeft na enkele jaren onderhandelen overeenstemming bereikt met S. Velzeboer over de huur van een stuk van zijn land. Het gebied 3 ligt aan de Zwarteweg, aansluitend aan de bebouwing. Indien de raad daar eind deze maand mee akkoord gaat, stelt AJkemade 10.000 gulden ter beschikking om het veld 'trapklaar' te maken, fover twee maanden kan de jeugd er terecht, zo schatten ambte naren van de afdeling openbare werken in. no s(Laatste bus later uit Leiden in ^alkemade jongeren uit Alkemade en Leimuiden die afhankelijk 'utzijn van de bus, kunnen vanaf 1 juni langer stappen in Leiden. d<De busvervoersmaatschappij NZH heeft besloten om lijn 112 btjLeiden-Alkemade-Leimuiden) in de nacht van zaterdag op zon- -odag vaker te laten rijden. Nu vertrekt de laatste bus uit Leiden ijl om zes minuten over half twaalf. Over een maand vertrekt die it'bus ook om half een en om tien voor twee 's nachts naar de dor pen van Alkemade en Leimuiden. Volgens een woordvoerder van de NZH is hiertoe besloten vanwege de vraag van bewoners eiiuit het gebied om uitbreiding van het busvervoer. ^Alphenaar krijgt klappen alphen aan den run Het niet meenemen van een lifter kwam een f '23-jarige Alphenaar donderdag op een flink pak slaag te staan. 8''De man werd in de parkeergarage van winkelcentrum De Rid- derhof aangevallen door een 20-jarige kennis. Deze was boos !I»mdat hij enkele dagen eerder geen lift had gekregen van de au tomobilist. Het slachtoffer werd geslagen en geschopt. Toen hij ,met zijn auto wegreed, trapte de onfortuinlijke lifter bovendien nog een deuk in het dak en in de motorkap. Man (78) rijdt het water in ijjter aar Een 78-jarige Alphenaar is gisteren langs de Zevenho- venseweg in Ter Aar in de sloot beland. De man reed met zijn aaauto in de richting van Zevenhoven, toen hij onwel werd. Een (jinwoner van Zevenhoven die het ongeval zag gebeuren, hielp de JdAlphenaar snel op het droge. Het slachtoffer is overgebracht ■ninaar het Academisch Ziekenhuis Leiden. jIDERDORP JUDY NIHOF lat heeft te maken met de rela- e onderwijshuisvesting en wo- ingbouw, aldus de wethouder. Ile opbrengst van de grond >oet hoog genoeg zijn om de ure verbouwingen aan beide •iholen te bekostigen. Volgens 'Jan Dijk wordt bij de Willem de wijgerschool gedacht aan het _eerzetten van vijftien 'duurde- woningen en bij de Juliana- sschool aan zes tot tien huizen, t iDe wethouder ontkent dat raeiderdorp beschikt over vol ladende inbreidingslocaties om idet weiland aan de Ruigekade jouiten beschouwing te laten, kiet comité Doesbrug - dat fel bgen bebouwing van het wei- ednd is - meent van wel. On- nings kwam het comité nog op kce proppen met de hoek Hoog- hiadeseweg/Ericalaan. Maar etpk deze locatie komt niet di- erfct in aanmerking, aldus Van dj OP NAAR HET BEVRIJDINGSBAL )li- De sfeer van 1945, de muziek van o.a. Glenn Miller. 1 2 Met The Party Players en Frits Landesbergen Big Band. iel Met grootscherm-documentaires. Vanaf 20.15 uur in dj Danssalon In Casa, Leiden. Toegang 12,50. Tot maandag. 1 SN HAAG/OUDE WETERING 0\«SBUREAU CERBERUS °i buiderhalf jaar cel plus een half har voorwaardelijk in plaats rltn tweeënhalf jaar plus een oalf jaar voorwaardelijk. Dat is iziet resultaat van het hoger be- >ep in de zaak van een 40-jari- man uit Oude Wetering die yjjP 4 juli vorig jaar zijn 28-jarige v^idse vriend bijna van het le- ïn beroofde. De verdachte zal t por de uitspraak van het Haag- A gerechtshof vermoedelijk al iejrer twee maanden vrijkomen. ,e|ïj moet zich dan onder toe- ;e[cht van de reclassering stellen. telDe Oude-Weteringer sneed jrig jaar bij zijn vriend de keel 3or. Dat gebeurde in de wo- ing van de vriend aan de Hoge WOUBRUGGE EWOUT VAN DER DUSSEN Het Gemeentemuseum O.C. van Hemessen is in hgt bezit gekomen van een bijzondere spionagefoto, die de Engelsen op 19 september 1944 - bijna 53 jaar geleden - vanuit de lucht van de 'vesting' Woubrugge maakten compleet met tankval en de polder, die de Duitsers onder water zetten. De foto, die van de Topografi sche Dienst in Emmen komt, is vanaf volgende week in het mu seum aan de Dr. Lothlaan 1 te zien. n de linkermarge staan vluchtnummers en '19 sep 44', de datum waarop het ver- kenninssquadro 541 ('541 SQDN') de foto maakte. De Duitsers versterkten Wou brugge aan de westkant als ves ting, met een tankval, loopgra ven en mitraiileursposten. Ze vreesden kennelijk een invasie vanuit het westen over de Kerk- weg, om in Woubrugge de We tering over te steken. Geheel rechts is de Wetering en links daarvan de Bateweg en de A. de Graaflaan, die in el- kaars verlengde liggen. Hori zontaal loopt de Kerkweg, met op de hoek van de Oudendijk- seweg de begraafplaats met z'n ronde vijver. Van de gegraven tankval - ook wel tankgracht genoemd - zijn nog twee kleine stukjes langs de Kerkweg als vijver te rug te vinden. Het witte streepje schuin in het midden van de Kerkweg was een wegblokkade. De 'vesting' was versterkt met mitrailleurs- 2t! "leiderdorp zoekt oplossing )e grond bij de Koningin Julianschool en de Willem de tdJwijgerschool in Leiderdorp kan niet worden gebruikt Joor het bouwen van vervangende woonruimte voor 50flensen die wegmoeten vanwege de verbreding van de ?vi4. Volgens wethouder A. van Dijk (BBL) komen op deze Zogeheten 'inbreidingslocaties' huizen in de 'duurdere ategorie'. Dijk. ,,We moeten eerst meer weten over de rijksweg. Wat hou je daar over als de weg is verbreed? Dan loopt er nog een discussie over de versterking van de functie van het zwem bad." De komende tijd moet onder zoek uitwijzen waar precies de vervangende woningbouw moet komen. Daarbij wordt ook het gebied ten noorden van de Mauritssingel betrokken, dat voor een deel in gebruik is als volkstuincomplex. De Ruigeka de is volgens Van Dijk in elk ge val nooit helemaal buiten beeld geweest als bouwlocatie. Vol gens hem zijn ook nooit toezeg gingen gedaan aan omwonen den over behoud van het wei- lahd. „We hebben steeds uit drukkelijk gezegd dat het een reserve-bouwlocatie zou blij ven. Die weg hebben we duide lijk opengehouden. Rijndijk in Leiden. De verdachte heeft steeds betoogd dat hij uit noodweer heeft gehandeld. Hij zou zijn aangevallen door de Leidenaar, waarop hij een broodmes van tafel griste om zich te verdedigen. Het slachtoffer, dat twee liter bloed verloor en de steekpartij slechts ternauwernood overleef de, had echter een heel andere lezing. De steekpartij was vol gens hem een geplande aanslag. De procureur-generaal nam die lezing ovér. Hij wees er tijdens de zitting op dat de volmaakt rechte snee in de hals van het slachtoffer niet te rijmen viel met een steek uit zelfverdedi ging. De aanklager eiste daarom in hoger beroep een bevestiging van de eerder opgelegde straf. Jeugdige Wannonder Van Diest kent de risico 's WARMOND/OEGSTGEEST KEES VAN KUILENBURG Eind december vorig jaar. Vijf dagen wandelen met een be pakking van 25 kilo op de rug langs het strand van Hoek van Holland naar Den Helder, 's Nacht vroor het vijftien graden, maar Joachim van Diest en In- gmar Lambrechts sliepen in een tentje. Om alvast te harden voor hun expeditie naar de Zwitserse Alpen in juli van dit jaar. De 18-jarige Joachim uit Warmond en zijn 17-jarige vriend Ingmar uit het Drentse Westerbork willen dan de Weisshorn en de loodzware Matterhom beklimmen. De alp waarop veel klimmers zich al hebben stukgebeten. „De ultieme uitdaging", ver telt Joachim van Diest. Al wil dat niet zeggen dat zij die twee Alpentoppen als het einddoel zien. Voorzichtig droomt de Warmonder al van het beklim men van de Mount Everest en de K2 in Nepal. Of een van die andere 8000-meter-objecten van de veertien die er zijn. Hoogstandjes waarvoor de twee jeugdige alpinisten echter nu nog te jong zijn. „Onze lon gen zijn nog niet voldoende toegerust om die ijle lucht de baas te kunnen", weet hij. Maar uit zijn houding blijkt dat het hem er veel aan gelegen is om in de toekomst deel uit te maken van een dergelijke zwa re expeditie. De Warmonder is sinds een jaar of drie in de ban van het alpinisme. 'Gek' gemaakt door plaatsgenoot Geert Worst die in 1995 in de Kaukasus de twee toppen van de Elbroes be dwong. „De hoogste berg (5000 meter) van Europa. In onze vrije tijd werken Geert en ik bij een tuincentrum. Zo doende praat je wel eens over dat klimmen en raak je gefasci neerd door zijn verhalen", al dus de vwo-scholier. Vervolgens is hij na cursus in Zwitserland zelf met klimmen begonnen. Tijdens een van de oefentochten ontmoette hij In gmar lambrechts. Ze raakten bevriend. Zo goed zelfs, dat ze samen zijn gaan klimmen. „Bij een cursus klim je in een groep. Dan is het aanpassen aan de slechtste klimmer. Van daar dat we na die cursus be sloten om maar met z'n twee- en verder te gaan. Dat is ook plezieriger. Je weet van elkaar wat je kunt." Inmiddels hebben de twee al samen gewerkt in Oostenrijk en Zwitserland. Ze gingen sa men de Ponte de Bricola te lijf, een berg van 3700 meter hoog te. „Niet extreem hoog, maar hoogte zegt niet alles. Het was in elk geval een pittige klus", merkt de leerling van het Vis ser 't Hooftcollege in Leiden op. De twee hebben er alles aan gedaan om in conditie te ko men. Joachim was al gestopt met roken en vanaf 1 mei ging ook het biertje in de ban. „We kelijks wordt er hard gelopen. Dat voeren we drie weken voor het vertrek op naar 50 kilome ter per week. Eigenlijk zitten we daardoor al half op de berg", grapt de Warmonder. Toch denkt hij de klus aan te kunnen. „Ondanks dat we jong zijn weten we goed waar we aan beginnen. We weten pre cies wat we aan elkaar hebben, omdat we de afgelopen maan den veel met elkaar zijn opge trokken. Je hebt elkaar nodig en dat vertrouwen is er. Zowel bij mij als bij Ingmar. We zijn overtuigd van het risico dat we lopen. Bittere kou en sneeuw kunnen we hebben. Ons mate riaal is van uitstekende kwali teit." De Alpenexpeditie - zoals de tocht wordt genoemd - van Joachim en Ingmar begint op 12 juli in Zwitserland. Eerst een opfriscursus in Arolla en 20 juli volgt de beklimming van de 4505 meter hoge Weisshorn als opwarmertje. Vervolgens is het de bedoeling om op 24 juli te beginnen aan de zwaarste klus: de 4477 meter hoge Matter hom. Ze denken- daar twee of drie dagen voor nodig te heb ben. Als het voorspoedig loopt dan besluiten de twee de expe ditie met de beklimming van de Weissmies. Ze gaan alleen omhoog. „Als we aan de klus beginnen melden we ons bij de hutbaas. Daar spreek je het een en ander mee af. Vanaf dat moment staan we er alleen voor." LEIDEN THOMAS ERDBRINK Met veel bombarie is donderdag de Via foodstore aan de Stationsweg in Leiden geopend. Een win kel die een deel van zijn assortiment drie keer per dag aanpast, met 's ochtends ontbijtspullen, 's middags lunchartikelen en 's avonds zaken voor het diner. Via richt zich op mensen die op weg naar huis even hun boodschappen willen doen. Daarnaast is het mogelijk om kieren te laten was sen en strijken. De eerste kijkers klinken tevreden. „De winkel is mooier en groter geworden dan de Edah ge worden", zegt E. van Soest, „Er is genoeg ruimte en de prijzen zijn redelijk." Er zijn ook klanten die de Edah missen. „Monique, de kassajuffrouw, is weg. Voor haar kwam ik altijd", zegt L. Wouda. Via probeert de studenten aan zich te binden. De Leidse studentenverenigingen hebben geld gekregen om een doos in hun verenigingsgebouw te zetten, waar de leden kassabonnen in kunnen gooien. „Na een maand kijken we wat de studen ten totaal in onze winkel hebben uitgegeven. We stortten dan één procent van het totale bedrag te rug op de rekening van de vereniging", aldus voorlichter Mare Ruis. posten en loopgraven. Ze zijn als kronkels in het zand te zien aan de zuidzijde van de tank gracht en aan de noordzijde naast de boerderij 'de Hussons Hoeve' van boer Heenk. De Duitsers zetten de polder links van de Oudendijkseweg onder water, waarbij de weg wel begaanbaar was. Het verhaal gaat dat de boeren werden in gezet om de dijkjes die daarvoor nodig waren aan te leggen maar dat zij weigerden om op zondag te werken. chef hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 DEN HAAG/WOUBRUGGE Een 33-jcfrige inwoonster van Woubrugge, voormalig hoofd caissière bij een Alphense su permarkt, is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot 240 uur dienstverle ning en zes maanden voorwaar delijke celstraf. Dit omdat ze drie jaar lang kassageld verdui sterde. Ze moet daarnaast bijna 25.000 gulden aan de super markteigenaren betalen als voorschot op de terugbetaling van het hele bedrag. 111.000 gulden. De vrouw nam vanaf 1992 re gelmatig grote bedragen uit de kassa, aanvankelijk om cadeau tjes voor haar kinderen van te kopen, later om er een auto mee aan te schaffen. De rechtbank zegt te twijfelen aan de waarde van de spijtbe tuiging die de vrouw tijdens de rechtszitting liet horen. Die is moeilijk te verenigen met het feit dat ze de supermarkt nog niets heeft terugbetaald. Wassenaar begint binnenkort met het aansluiten van panden aan de Raaphorstlaan op het rioleringssysteem. Het gaat om een gedeelte van de Raaphorst laan, tussen de huisnummers 1 en 38. Het afvalwater van deze panden komt nu rechtstreeks in de bodem terecht of wordt op het oppervlaktewater geloosd. De woningen aan de Raap horstlaan zijn niet de enige die nog niet op het riool zijn aange sloten. Uit een inventarisatie van de gemeente blijkt dat het om zo'n 200 panden gaat. Dit zijn huizen of bedrijven die zich ver van de bebouwde kom bevinden of gelegen zijn in de zogeheten buitengebieden. Het is de bedoeling om het me rendeel ervan voor het jaar 2000 op de riolering aan te sluiten. De gemeente neemt een flink deel van de kosten voor haar re kening. Toch komt ook nog een aardig bedrag voor rekening van de eigenaar. Het gaat hierbij om een be drag van 1000 gulden, waarbij ook nog eenderde van de aan- legkosten komt. Wel is er een maximumbedrag van 8000 gul den opgenomen. De eigenaar moet het geld betalen via de zogenoemde baatbelasting en kan over een periode van 30 jaar worden te rugbetaald. Tijdens nationale fietsdag KAAG/OUD ADE MARIETA KROFT Voor het eerst vaart op zaterdag 10 mei een pontje tussen Kaag eiland en ZevenhViizen/Oud Ade. Voorlopig blijft het echter bij die ene dag, zo laat voorzit ter H. Bruijn van de dorpsraad Kaag spijtig weten. Al enkele jaren praat de pro motievereniging over een per manent pontje dat Kaageiland met Oud Ade moet verbinden. Maar volgens Bruijn zitten er nog veel haken en ogen aan het plan. „We moeten nog een ant woord vinden op vragen als wie het pontje gaat bemannen en over de tijdsduur. Als we de oversteek zo kort mogelijk wil len maken, dat is zo'n vijf a zes minuten, dan moet er aan beide kanten een pad over het land van particulieren komen." Dat probleem wordt op 10 mei omzeild. De oversteek tus sen De Eijmershof op Kaagei land en Zevenhuizen duurt daardoor een kwartier. De vaar- diensten worden die dag ver zorgd door de Firma Ponto, de firma die ook de veerdiensten tussen Kaageiland en Buiten kaag verzorgt. De oversteek tussen Kaag en Zevenhuizen maakt deel uit van de fietsroute in het kader van de landelijke fietsdag. De promo tievereniging Alkemade heeft een route van in totaal 35 kilo meter uitgezet over in totaal vier pontjes. 'Polder is op z'n mooist' ZOETERWOUDE MARCEL SMEETS Op de fiets door de polder cros sen en maar genieten van de rust en vooral van de ruimte om je heen. Voorzitter O. Langezaal van de stichting Grote Polder ziet het helemaal zitten met zijn 'polderdag' op 17 mei. „Het is de bedoeling dat iedereen in de gaten krijgt wat ze mogelijk gaan missen", zegt hij met een donkere blik op een bebouwde toekomst van het Groene Hart. Tijdens de polderdag zijn di verse wandel- en fietsroutes uit gezet. Een deel van de wandel- toer wordt per boot afgelegd. „We willen niet alleen de Grote Polder laten zien, maar ook de landbouwactiviteiten die er plaatshebben", zegt Langezaal. Langs de routes gelegen boer derijen en molens draaien op volle toeren en nieuwsgierigen kunnen er een kijkje nemen. Vrijwilligers van De Vogelwacht vertellen over het leven van de vliegende fauna. „De polder is nu op z'n mooist", weet Lange zaal. „We moeten gewoon zo snel mogelijk iets doen om de mensen daar op te wijzen." Vooral Leidenaars en andere stedelingen uit het aangrenzen de gebied hebben een slecht oog voor het polderlandschap, meent de voorzitter. De stich ting Grote Polder richt zich op het behoud van het groen rondom Leiden. „De polderdag moet zorgen voor een draagvlak onder Leidenaars en Zoeter- woudenaren tegen aantasting van deze kant van het Groene Hart", aldus Langezaal. Hij wil van de polderdag een 'jaarlijks terugkerend feno meen' maken. „Ik ben zelf Lei denaar, maar opgegroeid in de polders", vertelt Langezaal. Met lede ogen ziet hij toe hoe de verstedelijking oprukt. „De Me- renwijk, Stevenspolder, het uit dijende Leiderdorp. Steeds meer ben ik het gaan waarderen dat Zoeterwoude nog onaange tast is." Jeugd Alkemade denkt later mee over het beleid ALKEMADE MARIETA KROFT De werkgroep die bezig is met het opstellen van een jeugdbeleid in Alkemade praat eerst óver en pas in la tere instantie mét de jeugd. De gemeente Alkemade is daarom niet langer op zoek naar jongeren die in de werk groep van deskundigen zit ting willen nemen. Enkele maanden geleden riep de gemeente jongeren op om deel te nemen aan de werkgroepen, waarin zou worden gekeken wat voor wensen de Alkemadese jeud heeft. Er reageerde echter niemand. De gemeente kreeg daarop van een deskundige het advies eerst maar eens met voorstellen te komen. „Jongeren willen liever over concrete zaken praten", licht gemeenteambtenaar J. Smul ders het advies toe. De jeugd tot en met 24 jaar wordt mogelijk nog voor de zomervakantie bij het jeugd beleid betrokken. De gedach ten gaan uit om een panel samen te stellen met een of twee leerlingen per school. „Het is niet de bedoeling dat ze al hun verlangens kunnen spuien", zegt Smulders. „Het is meer in de trant van 'als wij dit doen, hoe zouden jul lie dat dan vinden.' De Hoop Scheffer dinsdag 13 mei naar Rijnwoude CDA-leider Jaap de Hoop Schef fer komt naar Rijnwoude. Op dinsdag 13 mei houdt hij een spreekbeurt tijdens de algeme ne ledenvergadering van de christendemocraten. Die open bare bijeenkofnst heeft plaats in hotel-restaurant Groenendijk. De kandidaat-lijsttrekker voor de verkiezingen van volgend jaar geeft een algemene politie ke beschouwing. Verder geeft hij aan welke accenten het CDA de komende jaren moet leggen. Stichting Toekan met biologen opgericht alphen aan den run» ROBBERT MINKHORST Vogelpark Avifauna zet zich sa men met twee biologen en een dierenarts in voor de toekan. Met als doel het vergroten van de populatie van de tropische vogelsoort is deze week de Stichting Toekan opgericht. Behalve twee medewerkers van het Alphense park, zijn ook de biologen Koen Brouwer en Arno van Berge Henegouwen en de Belgische dierenarts Frank Vandersanden verbonden aan de stichting. Brouwer is direc teur van de Nederlandse Orga nisatie van Dierentuinen (NOD), Van Berge Henegouwen is directeur bij het Museon in Den Haag. Vandersanden is ge specialiseerd in tropische vogel soorten. De toekan is een vruchten- etende vogel die in Midden- en Zuid-Amerika voorkomt. Er be staan dertig soorten, eeh klein aantal wordt in zijn voortbe staan bedreigd. Als een van de oorzaken noemt de Stichting Toekan het kappen van regen wouden, de leefomgeving van de vogels. De toekansoorten die in gevangenschap leven, plan ten zich bovendien slecht voort. „Verder is eigenlijk maar wei nig bekend van de toekan", zegt voorlichter Christianne Vermuë van Avifauna. „De stichting wil dan ook meer te weten komen over de vogel." De organisatie wil onderzoek doen naar toe kans die in het wild en in ge vangenschap leven. Avifauna stelt haar toekans beschikbaar voor bloed- en nestonderzoek. Want, zo meent de stichting, om de toekan langer te laten le ven, is het van belang dat er meer bekend wordt over de vo gelsoort. Met alle gegevens die uit de onderzoeken voortkomen, wil de Stichting kweekprogramma's opzetten. Voor het geld moeten sympthatisanten en donateurs zorgen. Vermuë sluit niet uit dat Avifauna de stichting deels fi nanciert. „Aan een subsidie denken we nog niet. We hebben zoiets van: Start het eerst maar op, vervolgens zien we wel ver der." Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15