Leiden Regio 'Interpretatieverschil' is oorzaak bouwfout Leids stadsbestuur blijft in woelig vaarwater Dit kunnen ze niet meer afdoen als (lus Haarlemmerstraat t beland in laatste fase )nder stoom Univé, in de buurt voor alle zekerheid! 'Fijn als je wat voor anderen kunt doen' Poliklinieken Diaconessenhuis op 5 mei gesloten. ■fERDAG 3 MEI 1997 HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Igende week gaan de rioolwerkzaamheden in de Haarlem- irstraat de laatste fase in. Van twee kanten wordt naar de Lan- jMare toegewerkt. Voor het laatste stuk worden weinig proble- ïn verwacht. Maar dat daarover niets met zekerheid valt te $gen, bleek deze week weer eens toen de gravers een leiding Ikten, waardoor een gaswolk vrij kwam. Naar yerwachting is Iverwege deze maand de rioolklus geklaard. Onderzoek trillende vloer Oortgebouw Vervolg van voorpagina Wie is verantwoordelijk voor de trillende vloeren van de pas afgebouwde meethal naast het Oortgebouw? De Rijksuniversiteit Leiden en de bouwers zijn het er nog lang niet over eens. leiden maarten keulemansvan de universiteit. „Het kan niet zo simpel zijn dat er een De vloer, die volkomen trillings- vrij moest worden vanwege de gevoelige natuurkunde-experi menten waarvoor de meethal is bedoeld, is ontworpen op aan wijzingen van een speciaal in het leven geroepen universitaire stuurgroep. Met de eisen van de stuurgroep zat het wel goed, denkt woordvoerder J. van Vliet verkeerde opdracht is gegeven." H. Rekveldt van ABT Bouw techniek, het adviesbureau dat het bouwteam bij het werk van raad voorzag, is een andere me ning toegedaan. „De eisen van de universiteit waren niet hele maal honderd procent. De eisen die nu worden gesteld zijn an ders. In het vertalen van de ei sen naar het bouwkundig ont werp is er een miscommunica tie ontstaan." Ook project manager DHV AIB houdt het op 'interpretatieverschillen' tussen universiteit en bouwteam. .An ders gebeurt zoiets niet." Voorlichter Van Vliet van de universiteit, die eigenlijk niets over de schuldvraag wil zeggen voordat het onderzoek naar de oorzaak van de bevende vloer klaar is, kan zijn verontwaardi ging daarover nauwelijks onder drukken. „Als de bouwers zoiets zeggen, denk ik daar toch het mijne van. Het lijkt wel alsof ze zich indekken." ■kenburg Het Smalspoor- iseum aan het Valkenburgse ser, op de grens tussen Val- iburg en Leiden, is gisteren icieel in gebruik genomen, opening werd verricht door •gemeester mevrouw A.C. mmes van Valkenburg, ge- Kiteerde Th.FJ. Jansen en voorzitter van de Stichting tionaal Smalspoor Pieter van Ham. Ja het verdwijnen van het alspoor uit de Katwijkse nen in 1992, werden de rit- in 1993 rond het Valken- gse Meer voortgezet. Voor i bedrag van minder dan i miljoen is dit project be- inde uit een remise, het seumgebouw en een smal- lorlijn van drie kilometer ge- jwd. Vanaf 8 mei (Hemel- irtsdag) tot eind september i het publiek elke zaterdag tondag van 11.00 tot 17.00 terecht voor een rit en een :oek aan het museum. Aan einde van het seizoen >pt men zo de 10.000e be- iker binnen te halen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN 1 —zorgde bewoners 4e Binnenvestgracht: hans koenekoop dlgvan voorpagina ben vanmorgen naar de lingbouwvereniging Leiden lipt. Ze moeten nou maar L begrijpen dat wij hier goed .'rust zijn", zegt een andere ronende. „Voor de vierde is de boel in de hens ge- i, dit kunnen ze niet meer fcn als ongelukjes. Maar de gene die ik sprak op het kantoor van de woningbouwvereniging wist van niks. Terwijl hun tech nische dienst vorige week nog de boel heeft moeten opknap pen na een brand in de keu ken." De man is aan de drank en depressief, zegt hij. „Hij heeft de scheiding van zijn vrouw niet goed kunnen verwerken. Ik heb hem al eens horen gillen op straat 'ik wil dood!' Een triest geval, maar hij moet snel het huis uit. Nu loopt het steeds goed af, maar verbeeld je dat het een keer slecht weer is en de wind staat ongunstig. Vind je het gek dat sommige buren niet meer kunnen slapen. Hoewel de politie zegt dat hulpverlenende instanties zich inmiddels met de man bezig houden, valt er moeilijk achter te komen wat er precies wordt gedaan. De Woningbouwvere niging Leiden was gisteren on bereikbaar en het onlangs door de GGD opgerichte 'meldpunt ernstige overlast' wil geen me dedelingen doen over individu ele gevallen. „Wij zijn daar in tensief mee bezig", is het enige dat Yvet Ho-a-Chin van het meldpunt kwijt wil. Het meldpunt is in het leven geroepen om de professionele hulpverlening aan mensen die overlast veroorzaken snel op gang te brengen. De GGD werkt nauw samen met de politie, het maatschappelijk werk, de Riagg, psychiatrisch ziekenhuis Ende geest en centrum Verslavings zorg Zeestraat. „Alles is erop ge richt snel en adequaat oplossin gen te zoeken voor ernstige pro bleemgevallen. Als alcohol de HAZERSWOUDE-DORP O.V.M. Hazerswoude-Koudekerk, Raadhuisplein 4, tel. (0172)587345 •NIEUWKOOP Univé "Nieuwkoop e.o.". Dorpsstraat 77, tel. (0172) 57 34 02 T ROELOFARENDSVEEN Univé Roelofarendsveen, Noordeinde 162b, tel. (071) 331 91 29 verzekeringen JJ \/f •ZOETERMEER Univé West-Nederland, Julianalaan 13, tel. (079)3169962 ZOETERWOUDE Univé Midden-Holland b.a., Dorpsstraat 16. tel. (071)5803200 Daar plllkt de VTltchtCH van! Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. yethouders in drie jaar. Drie nieu- -* wethouders in nauwelijks vier inden tijd. Leiden is wellicht geen ionaal recordhouder er zijn ge- fnten in het land waar alle wethou- d 5 tegelijk tussentijds zijn opgestapt naar tot de koplopers behoort de I na het gedwongen vertrek van j] van Bochove zeker. En de vraag is let bij elf blijft. Het heeft er alle eeflijn van dat in de boezem van de alhde fik kunnen leiden. iet CDA bijvoorbeeld, dat na het Lieten van de eigen vGorman Van 'ich-hove in Huib Kruijt niet de vervan- krijgt die het zelf wenst. De coali- ourartners bevestigen, al dan niet ieiiier gesloten deuren, dat fractie- rzitter Paul Kluck graag zelf aan de nciële touwtjes wil trekken. Im- k hij heeft het beleid van zijn par- .W'ioot Van Bochove het afgelopen 20 vaak gehekeld, dat de conclusie r de hand ligt dat Kluck het zelf be ter kan. Zijn partners in het college van burge meester en wethouders, die zich uiter aard ook aangevallen voelden, hebben het stuivertje wisselen tegengehou den, maar of ze gelukkig zijn met de onervaren Huib Kruijt is een tweede. De vraag is ook of de beoogde CDA- wethouder, die naar verluid tot voor kort zelf ook problemen had met zijn fractiegenoten, in de resterende maanden tot de gemeenteraadsverkie zingen nog veel kan uitrichten. En hoe stelt hij zich de verdediging voor, van de door Van Bochove voorbereide fi nanciële planren, waarop juist het CDA zo veel heeft aan te merken? - Kruijt heeft één voordeel. Ook zijn col lega's Alexander Pechtold (D66) en Hans Baaijens (PvdA) komen pas net kijken in het college. De opvolgers van de in maart opgestapte Hans de Goe de, die met zijn gestuntel het vertrou wen van de coalitie kwijtraakte, en Hennie Koek (in december vertrokken naai-Amsterdam), zijn zich nog aan het inwerken. Kruijt kan dus zo aan schuiven in het klasje stadsbesturen van burgemeester Goekoop. De drie nieuwkomers vinden drie er varen rotten tegenover zich. Ervaren, want getuige het verloop van de huidi ge collegeperiode is drie jaar in de wethoudersstoel al heel wat. Daarbij moet tevens worden aangetekend dat D66-wethouder Pex Langenberg net een deel van zijn portefeuille heeft af gestaan aan Pechtold; zo kan Langen berg ook weer wat nieuws doen. Dat kan hij wel gebruiken, gezien zijn ma tige prestaties op het gebied van bij voorbeeld verkeer. Wie maalt er im-« mers om continuïteit? De zittenblij- vers (Van Rij, Laurier en Langenberg) krijgen de kans een zwaar stempel te drukken op het beleid van de gemeen te. Dat is een potentiële bron van spanning; de novicen - Kruijt voorop - moeten zich met het oog op de verkie zingen profileren. Leiden zit ondertussen met de brok ken. Het college was tenslotte ook voor het vertrek van de wethouders De Goede en Van Bochove geen toon beeld van eenheid en saamhorigheid. De kiezers hebben dat ook door en ke ren zich af van het stadsbestuur. Bij een onlangs in opdracht van Leidsch Dagblad gehouden opiniepeiling bleek dat bijna de helft van de ondervraag den op dit moment niet wist of ze vol gend jaar wel naar de stembus zullen gaan; of op welke partij ze zouden stemmen indien ze de moeite nemen naar het stemhokje te gaan. De animo zal door het gekrakeel rond Aart van Bochove niet zijn toegenomen. De Leidse politiek die een slecht func tionerende wethouder (De Goede) maandenlang laat bungelen, alvorens hem eindelijk te laten vallen en een redelijk presterende collega (Van Bochove) afschiet omdat zijn eigen fractie slecht met hem kan communi ceren, wekt geen vertrouwen. Sterker nog, die verdient ook geen vertrou wen. Jammer genoeg bestaat er geen moge lijkheid tot tussentijdse verkiezingen. Burgemeester Goekoop zou de raad naar huis kunnen sturen, zodat de Lei- denaars de deuren van het stadhuis open kunnen zetten en de kijvende en falende stadsbestuurders op straat kunnen gooien. Nu blijft de rol van Goekoop beperkt tot het spreken van vermanende woorden en het uiten van de wens dat het volgende college meer bestendigheid toont. Dat wet houders ook inderdaad hun vier jaar volmaken. Maar dan moeten de partij en natuurlijk wél bekwame bestuur ders in huis hebben en houden. En dat is in Leiden nu nét het probleem. Het stadsbestuur zal daarom nog wel een tijdje in woelig vaarwater blijven. hans jacobs. Club 70 A Q Eigenaar Ben van I O der Hurk staat te popelen om met de her bouw van Club 70 te kun nen beginnen. Matterhorn A pr De 18-jarige War- I 3 monder Joachim van Diest wil deze zomer de Matterhorn beklim- De wetenschappers die de nu nog leegstaande meethal uitein delijk moeten gebruiken hou den zich afzijdig. „We moeten eerst maar eens het onderzoek afwachten", benadrukt J. van Ruitenbeek. „We willen niet dat er met modder wordt gegooid." Ook de universitaire stuurgroep die de bouw begeleidde heeft de handen van de affaire afgetrok ken. „Het is een zaak tussen de uitvoerders en de opdrachtge ver, de Rijksuniversiteit Lei den", zegt stuurgroep-voorzitter Beenakker. „Daar wens ik niet bij betrokken te zijn, dank u wel." Bevrijdingsboom in ere hersteld leiden rudolf kleun De Bevrijdingsboom aan de Zeemanlaan wordt morgen, voorafgaand aan de dodenher denking in ere hersteld. Dat ge beurt door om 19.00 uur aan de voet van de boom een op een sokkel geplaatst herdenkings bordje te onthullen. De boom is op 4 mei 1946 op initiatief van de wijkvereniging Professorenwijk geplant in de middenberm van de laan. Bij de boom werd ook een sokkel met herdenkingsbordje geplaatst, maar dat bordje is verdwenen. Vorig jaar mei is een oproep in de wijkkrant gedaan om het bordje weer boven water te krij gen. Die leverde een aantal tek sten en foto's op. Aan de hand daarvan heeft de afdeling wijk beheer Stadsdeel Zuid van de gemeente een nieuw bordje in oude stijl laten maken. Dat wordt morgen onthuld door de huidige voorzitter van de wijk vereniging, G. Landheer. De be doeling is dat na de onthulling ook de traditie van de jaarlijkse kranslegging bij de Bevrijdings boom nieuw leven in wordt in geblazen. boosdoener is, schiet Zeestraat te hulp en als er psychische klachten zijn, wordt de Riagg ingeschakeld. Soms vragen we aan buurtbewoners een oogje in het zeil te houden. Dat is niet gebruikelijk, maar met de huidi ge wetgeving worden we daar toe gedwongen." Want hoe goed de samenwer king ook loopt tussen de ver schillende instanties, de wet werkt tegen. Ho-a-Chin: „Het is gewoon niet mogelijk daad krachtig op te treden als het slachtoffer zelf niet meewerkt. De politie kan wel iemand 'in bewaring stellen', maar vaak is dat maar voor een paar dagen. Het gebeurt niet gauw dat een officier van justitie toestem ming geeft een drankverslaafde langer vast te houden. Na een paar dagen hechtenis is zelfs zo iemand wel weer aardig opge knapt." Een koninklijke onderscheiding moet worden verdiend. In een korte serie vertellen plaatsgenoten waarom ze dit jaar -met de traditionele 'lintjesregen' voor Koninginnedag- in het zonnetje zijn gezet. Vandaag: Nanda Swanenburg-Nanning uit Leiden. haar veel mensen die zo'n on derscheiding meer verdienen dan zij. „Ik draag het lintje dan ook alleen voor de foto, niet in het openbaar", lacht ze. Swanenburg rolde in het vrijwilligerswerk toen haar kinderen wat ouder werden. „Ik was op zoek naar een be-, taalde baan, maar kon eigen lijk niets leuks vinden. Toen heb ik me op het vrijwilligers werk gestort." Bij de gymnas tiekvereniging, waar ze al van af haar achtste lid was, en na verloop van tijd ook zelf les was gaan geven, werd ze se cretaris. Sindsdien verzorgt ze de uitgaande post voor de ver eniging, het ledenbestand, de contacten met de pers, de wedstrijdschema's en het in schrijven van leden voor wed strijden. „Dat lijkt niet zoveel en het valt meestal ook best mee, maar soms ben ik daar echt bijna de hele week mee be zig", legt ze uit. En ook haar andere activiteiten vergen veel tijd. Vandaar dat ze inmiddels nog maar één avond per week maaltijden bezorgt voor Tafel tje Dekje. „Het werd allemaal toch een beetje veel." Maar stoppen met haar werk voor de gymnastiekvere niging, daar moet ze nog niet aan denken. Nieuw-Brunhil- de is nu eenmaal deel van mijn leven." De ouderen hadden er flink de pest in dat hun gymnastiekles op 29 april werd afgelast door dienstencentrum De Kooi. En ook hun gymlerares, Nanda Swanenburg, mopperde lekker mee. „Voor mijn cursisten is het echt een uitstapje. Ik vind het dan ook heel vervelend als het een keer niet door kan gaan. Helemaal als daar niet echt een reden voor is." Maar de les van 29 april werd niet zomaar afgezegd, zo bleek later. De 56-jarige Nan da Swanenburg-Nanning kreeg op die dag een koninklij ke onderscheiding uit handen van burgemeester Goekoop. Swanenburg ontving de on derscheiding voor haar vele vrijwilligerswerk. Zij is al 28 jaar secretaris bij gymnastiek vereniging Nieuw-Brunhilde, waar zij ook les geeft. Daar naast is zij jurylid bij de Ko ninklijke Nederlandse Gym nastiek Bond, brengt maaltij den rond voor de stichting Ta feltje Dekje en helpt bij de or ganisatie van de collecte voor de kankerbestrijding. Tien jaar lang was ze bovendien gast vrouw bij het inmiddels opge heven dienstencentrum Me- renwijk. „Gewoon omdat ik het leuk vind", benadrukt ze. „Ik doe al dat werk graag, echt. Het geeft me voldoening. Het is fijn als je wat voor anderen kunt bete kenen. Dan is het toch van de gekke dat je daar een lintje voor krijgt?" Er zijn volgens tekst natascha smit foto loek zuyderduin In verband met Bevrijdingsdag zijn de poliklinieken inclusief de ongevallenpolikliniek op maandag 5 mei aanstaande gesloten. Diaconessenhuis Leiden Houtlaan 55 2334 CK Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11