Labour wint volgens laatste peilingen ruim Buitenland EU-ambassadeurs nog liet terug naar Iran' 30 April in Moskou 'Partij Kohl nam smeergeld aan' Koninklijk standje voor Belgische prins Tommy Soeharto kiest voor adellijke Tata Hulp aan Rwandezen nu op gang gekomen 43NDERDAG 1 MEI 1997 AFP Agence France kontact met Republiek Texas verbroken drt davis Een door de Amerikaanse politie belegerde Texaanse fscheidingsbeweging heeft alle contact met de autoriteiten ver- iroken. Zo'n veertien bewapende leden van de beweging voor en onafhankelijke Republiek Texas verschansen zich sinds zon- iag in een gebouwencomplex nabij het afgelegen Fort Davis. ^"'olgens een politiewoordvoerder wil de leider, Richard McLa ren, voor een rechtbank verkondigen dat Texas in 1845 illegaal ;r|oor de Verenigde Staten is geannexeerd. De politie heeft 120 ^imwonenden geëvacueerd. Ooden bij aanslag in Tadzjikistan nUSHANBEDe president van Tadzjikistan, Emomali Rachmonov, gisteren aan beide benen gewond geraakt bij een aanslag, ffwee mensen werden gedood, zestig anderen gewond. De dader aangehouden. De man gooide een granaat naar de voeten van nle 45-jarige Rachmonov toen deze uit een auto stapte tijdens een bezoek aan de stad Khudzjand. De president kon bij terug keer in de hoofdstad Dushanbe zelf van de trap van het vliegtuig ptrompelen. De Tadzjiekse gewapende islamitische oppositie Jegt niets met de aanslag van doen te hebben. "Tutu's moorden in seminarie Burundi isujumbura» Bij een aanval van Hutu-rebellen op een rooms-ka- eholiek seminarie in het zuiden van Burundi zijn dinsdagnacht :1 mensen gedood en dertig gewond geraakt. Luitenant-kolonel "saie Nibizi van het Burundese leger zei dat behalve het semina- nie in het dorpje Buta ook het dorp Kiremba is aangevallen en 'clat de rebellen naar het noorden trekken. De Hutu's strijden te- "jen het door Tutsi's gedomoneerde leger sinds de eerste demo cratisch gekozen president Melchior Ndadaye in 1993 door het %ger werd gedood, d Zwitsers zoeken joodse nabestaanden - vashingtonDe Zwitserse banken zijn bereid om bankrekenin- jen van holocaust-slachtoffers openbaar maken zodat het mo gelijk wordt de erfgenamen op te sporen. Dat maakte de Ameri kaanse senator Al D'Amato, die zich voor de nabestaanden in giet, gisteravond bekend- D'Amato ontving een brief van de Ver eniging van Zwitserse Banken, waarin deze haar steun uit spreekt voor de opheffing van hét bankgeheim in dit speciale ge- j lal. De banken beloven samen de kosten voor de wereldwijde publicatie van de namen te delen. ;s| Java heeft nog maar 58 neushoorns t-ftKARTA» Onderzoek heeft uitgewezen dat er niet meer dan 58 '-Javaanse neushoorns over zijn in het domein van dit dier - i-ijjungkulon aan het westpuntje van het Indonesische eiland Ja- ra. De schatting is gebaseerd op een telling van voetafdrukken --ran de dieren in de periode van 21-25 april. Aan de hand van 83 e>aar afdrukken werd berekend dat er nog maar tussen de 49 en ni8 exemplaren over zijn. Minstens twee van de neushoorns zijn yaarschijnlijk jonger dan een half jaar. Zes jaar geleden werden Ongeveer 60 neushoorns geteld. -ï)oden bij explosie wapendepot Albanië Itrana» Bij een explosie in een wapendepot in Albanië zijn giste- "en 27 mensen om het leven gekomen. Ónder hen zijn twaalf ^ónderen en twee vrouwen. De ontploffing deed zich voor in een xunnel die door het leger werd gebruikt bij Qafre e Shtames, 25 "aiometer ten noorden van de hoofdstad Tirana. De slachtoffers \ajn burgers. De oorzaak van het ongeluk is volgens de autoritei ten onvoorzichtigheid van de mensen die zich in de tunnel had- ïen begeven. Zij probeerden granaten te demonteren om ze als ichroot te verkopen. -Le Pen geen kandidaat bij verkiezingen 'arus Jean-Marie Le Pen, de leider van het extreem-rechtse Front National, stelt zich niet kandidaat voor de parlementsver- jaezingen in Frankrijk, die op 25 mei en 1 juni worden gehou- len. Volgens de opiniepeilingen kan het Front op ongeveer Veertien procent van de stemmen rekenen. De partij stelt zich ;en doel twintig zetels te behalen, maar door het districtenstelsel sln twee ronden krijgt de partij vermoedelijk niet meer dan één of »jwee van de 577 zetels in de Nationale Assemblee, if Aeroflot koopt tien Boeing 737's ifoosKQUDe Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot heeft 'tyoor vierhonderd miljoen dollar tien Boeing 737-vliegtuigen ge docht. Valeri Okoelov, de schoonzoon van de Russische presi dent Boris Jeltsin en plaatsvervangend directeur, zei dat de eer- Hte 737-400 in april 1998 wordt afgeleverd. De Amerikaanse ;Chase Manhattan Bank financiert 85 procent van de aankoop- Dom, Aeroflot de rest. De Boeings worden vooral in Europa inge vet om te concurreren met westerse maatschappijen. rNederlandse aangehouden in Brussel 'jrussel* Na een tip heeft de gerechtelijke politie in Brussel een 32-jarige Nederlander gearresteerd op beschuldiging van het jMtwassen van geld. De man uit Teuge ontkent dat hij zwart geld Jteeft gewisseld. De verdachte wisselde maandag een fors bedrag jiian marken en dollars bij een wisselkantoor in Brussel om voor (373.340 guldens. Op dat moment werd hij aangehouden. De Ne derlander zegt dat hij handelde in opdracht van een autover- jkoopbedrijf in Lelystad. 31 ipoden bij ontploffing Frans marineschip tCherbourg^ Een Frans marineschip is gisterochtend na een zwa re explosie voor de kust van Cherbourg onmiddellijk gezonken. nTwee opvarenden kwamen om het leven. Drie anderen worden kermist. Mogelijk bevinden zij zich nog in het wrak. Het schip, ïla Fidéle, had 22 mensen aan boord, zestien marinemensen en nZes wapenexperts. Zeventien opvarenden zijn gered door Franse ipn Britse schepen. Een aantal van hen is zwaar gewond. De ex plosie was tot op een afstand van dertig kilometer te horen. 'jan weert Duitse en Deense diplomaten ixemburg anp-afp Ie Italiaanse ambassadeur was tp enige diplomatieke vertegen woordiger van de Europese mie die vandaag naar de Iraan- r>. hoofdstad Teheran is terug- rtèkeerd. Ludovico Ortona, ver tok enkele uren nadat de mi- ajsters van buitenlandse zaken )an de vijftien EU-lidstaten itinsdag in Luxemburg besloten fun ambassadeurs naai- Iran te- aig te sturen. it Toen vervolgens Teheran de iijuitse en Deense ambassa deurs de toegang tot Iran wei- uerde riep EU-voorzitter Van iilierlo de EU-lidstaten gister- rVond op tot solidariteit en ver- bcht hun dringend hun am- assadeurs niet terug te sturen, ie Nederlandse ambassadeur bu vandaag naar Teheran te- Nagelbijten voor onderzoeksbureaus op verkiezingsdag Volgens de laatste opiniepeilingen van vanmorgen en gisteravond gaat Labour de Britse verkiezingen vandaag comfortabel winnen. De gemiddelde uitkomst van vijf verschillende onderzoeken geeft de partij van Tony Blair een voorsprong van 18,4 procent op John Majors Conser vatieven. Dit zou goed zijn voor een naoorlogse record meerderheid van 150 zetels in het 659 zetels tellende La gerhuis. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Tot de definitieve uitslag van nacht duidelijk wordt, blijft de vraag hoe zeker die voorspellin gen zijn. Niemand is het drama van 1992 vergeten, toen Major de peilers te kakken zette door te winnen met een meerderheid van zeven procent en 21 Lager huiszetels. Tot op de verkie zingsdag zelf gaven de onder zoeken Labour toen een voor sprong, zij het een veel kleinere dan nu. Na dit echec hebben de on derzoekers hun methoden bij gesteld. In 1992 opereerden ze vrijwel identiek. Nu selecteren, benaderen en ondervragen de vier grote bureaus (Gallup, MO RI, NOP en ICM) de kiezers op verschillende manieren. Dit ver klaart de verschillende uitkom sten, al is de trend dezelfde: winst voor Labour en de Libe raal-Democraten van Paddy As- hdown. Niettemin is het vandaag voor de de opiniepeilers nagelbijten geblazen. Een nieuwe comeback van Major zal hun aanzien grote schade berokkenen en negatie ve effecten hebben op hun commerciële werk, zoals consu mentenpeilingen. ,,Een nieuwe verrassing zou aantonen dat er geen betrouwbare methode is om de mening van de kiezers te peilen", zegt Gallup-directeur Rob Wybrow. De opiniepeilers hebben twee echt grote problemen. Allereerst zijn er de 'heimelijke Tory- stemmers'. Het is niet 'in' om te zeggen datje Conservatief bent, zeker niet als een jeugdige La- bour-leider de pu blieke opinie mee lijkt te hebben. Tory-stemmers blij ken daardoor meer geneigd tot ronduit liegen over hun voorkeur. Probleem twee is het districtenstelsel. Een Labour-meer- derheid van twintig procent betekent nog lang niet dat de partij ook twintig procent meer dis tricten wint en dus zetels krijgt. Om toch tot een redelijk betrouwbare berekening te ko men, vergelijkt MORI het kie zersgedrag van 1992 met de pei lingen van nu. Gallup kijkt voor al naar een aantal 'sleuteldistricten'. ICM is tot nog toe het meest terughoudend geweest in het voorspellen van de Labour- meerderheid. Anderhalve week geleden zorgde dit bureau voor opschudding met een peiling voor The Guardian, waarin de Labour-voorsprong plotseling slechts vijf procent bedroeg. Er werd daarna in de wandelgan- moskou Russische militairen paraderen over het Rode Plein in Mos kou. Niet ter gelegenheid van 1 mei, maar ter voorbereiding op 30 april. Die dag vieren de Russen hun Overwinningsdag, waarmee de Opschudding over berichten Franse media Frankrijk zwijgt over corruptie brussel. anp bonn dpa-afp De sociaal-democratische oppositie in de Bonds dag, het Duitse parlement, wil van de regering opheldering over beschuldigingen dat de CDU/CSU - de partij van bondskanselier Kohl - geld heeft aangenomen van het Franse staatsolie- concern Elf-Aquitaine. Het Franse weekblad Le Nouvel Observateur meldde gisteren dat het Fran se bedrijf de regeringspartij begin jaren negentig miljoenen marken heeft geschonken om de Oost- Duitse keten van tankstations Minol en de Oost- Duitse raffinaderij Leuna te kunnen aankopen. Het zou in totaal gaan om een bedrag van 13,5 miljoen mark (bijna vijftien miljoen gulden), dat voor de verkiezingscampagne van 1994 zou zijn gebruikt. De secretaris-generaal van de CDU, Pe ter Hintze, heeft in een reactie gezegd dat zijn partij direct noch indirect geld van het oliecon cern heeft ontvangen. De berichten in de Franse pers deed hij af als 'bijzonder boosaardige ge ruchten'. Ook de CSU, de Beierse christen-demo craten, spreekt tegen dat zij geld van het bedrijf heeft aangenomen. Het openbaar ministerie in Parijs heeft inmid dels meegedeeld dat de berichten in de Franse pers geen enkele grond hebben. Onderzoeksrech ter Joly is tot dusver slechts gestoten op een geld bedrag van 13,5 miljoen mark dat Elf-Aquitaine op de rekening van de Zwitserse zakenman Guelfi heeft gestort in verband met de aankoop van Mi- nol en Leuna. Het is nergens uit gebleken dat dit geld naar de CDU en de CSU is overgemaakt. rugkeren, maar hij blijft tot na der order in Nederland. Van Mierlo zal de Iraanse zaakgelastigde ontbieden om hem om uitleg over de Iraanse houding te eisen. ,,Het voorzit terschap zal de Iraanse zaakge lastigde duidelijk maken dat de EU-politiek ten aanzien van Iran door alle EU-lidstaten wordt gesteund en dat de EU niet accepteert dat Iran arbitrai re maatregelen neemt tegen en kele landen wegens een politiek die door alle leden gesteund wordt." De EU-landen gaan overleggen over verdere stap pen. Iran staat nummer één op de lijst van zeven landen die zich volgens een onderzoek door de Amerikaanse regering schuldig maken aan terrorisme. brussel aly knol correspondent Er is heibel in de Belgische koninklijke fa milie. Koning Albert II heeft zijn jongste zoon prins Laurent publiekelijk een stand je gegeven. Laurent beklaagde zich afgelo pen weekeinde dat wijlen koning Boude- wijn destijds besloot om ook vrouwen tot de Belgische troon toe te laten om te voor komen dat Laurent ooit koning zou wor den. Daarmee is de prins buiten zijn boek je gegaan. Albert heeft zich nu openlijk van de uit latingen van de prins gedistantieerd. Vanuit Noorwegen, waar hij deze week op staatsbezoek is, liet de koning weten dat de herziening van de grondwet inzake de gelijkheid van man en vrouw voor de troonopvolging geheel volgens de regels is verlopen. „Al het overige is speculatie", al dus de formele mededeling. In een herzie ne versie van zijn boek 'De koningen der Belgen' schreef de historicus Jean Stengers vorige week dat Boudewijn destijds met de grondwetswijziging de weg wilde vrij maken voor een eventuele troonsbestij ging van Laurents zuster, prinses Astrid, mocht de oudste zoon van Albert, kroon prins Filip, onverhoeds overlijden. Boude wijn zou van zijn excentrieke neef Laurent geen hoge pet op hebben gehad. Dat de historicus Sengers dit koninklijke geheim onthulde was nog tot daar aan toe. Maar vervolgens ging Laurent er per soonlijk commentaar op geven. Tegenover een journalist liet hij zich ontvallen: ,,Ik lijd al jaren zeer onder deze situatie. Ik heb hier veel vragen bij. Als zoiets belang rijks op die manier beslist kon worden, heb ik trouwens ook heel veel vragen over hoe andere cruciale beslissingen in dit land genomen worden." 'Krasse taal', schreef de Belgische pers, die er aan toe wist te voegen dat het Laurent al jaren dwars zit dat alle ogen altijd op Filip en Astrid zijn gericht en dat hij nooit eens aan bod komt. ,,Niet voor niets laat hij zich steeds vaker zien op jumpings, hon denshows en milieucongressen", noteerde één krant cynisch. De kansen van Laurent om ooit het ko ningschap te bekleden, worden overigens niet hoog ingeschat. Hij heeft de handicap nog steeds vrijgezel te zijn, net als de nu 36-jarige kroonprins Filip. Daardoor zou Astrid, getrouwd met een bankier van adellijke komaf en moeder van drie kinde ren, wel eens de meeste kans kunnen ma ken. De Belgische koninklijke familie is het drama van het kinderloze echtpaar Boudewijn en Fabiola nog niet vergeten. Zoon president vervult wens van moeder gen zelfs gemop perd over mani pulatie van de kie zers. ICM-directeur Nick Sparrow blijft volhouden dat er niets mis was met die pei ling, ook al groei de de Labour- voorsprong bij ICM vandaag weer naar tien procent. ,,We vroegen de kiezers hun mening di rect na een harde rede van Major over Europa. Dat deed het goed bij de kiezers, vandaar die uit komst", zegt hij. Over een ding zijn de opinie peilers het eens: Major over drijft het aantal kiezers dat zijn mening nog niet zou hebben bepaald. Het rooskleurige beeld voor Labour verandert hoog stens als de foutmarge van drie procent in het voordeel van de Conservatieven en in het nadeel van Labour uitvalt, maar dan nog houdt Labour een voor sprong. Hutomo Mandala Putra (Tommy) is gelukkig met Raden Ayu Ardhia Pramesti Rigita Cahyani (Tata). Gisteren traden zij in het huwelijk. FOTO EPA jakarta ronald frisart correspondent Tommy Soeharto, de jongste zoon van de Indonesische pre sident, is getrouwd met een jon gedame van Solose adel. Daar mee is een diepe wens van zijn moeder in vervulling gegaan en treedt hij in de voetsporen van zijn vader. De bruid is de 22-jarige Ra den Ayu Ardhia Pramesti Rigita Cahyani, bijgenaamd Tata. Ze stamt uit het prinselijke Mang- kunegoro-geslacht uit de Mid den-Javaanse stad Solo. De 35- jarige Hutomo Mandala Putra (Tommy) hééft daarmee vol daan aan de wens van zijn moe der, Ibu Tien. Volgens een bron in de Mangkunegoro-kraton wilde ze graag dat Tommy zich zou verbinden met Solose adel, kringen waaruit Ibu Tien zelf ook stamde. Ibu Tien Soeharto overleed op 14 april vorig jaar, maar in zekere zin was ze gisteren toch aanwezig bij het feest. Dat vond namelijk plaats in het door haar gestichte cultuur- en recreatie park Taman Mini Indonesia In- dah in Zuid-Jakarta. Er waren zo'n duizend gasten, wat in hoogeplaatste Indonesische milieus geldt als een bescheiden aantal. Getuigen bij het huwe lijk waren de ministers Habibie en Kartasasmita. Omgekeerd getuigde president Soeharto eerder deze maand bij het hu welijk van Habibies jongste zoon. Zoals bij zoveel gelegenheden in Indonesië draait ook rond Tommy's huwelijk het geruch tencircuit op volle toeren. Zo wordt gefluisterd dat een dukun (waarzegger) hem zou hebben ontraden te trouwen. Zou hij dat toch doen, dan zouden ge luk en rijkdom niet zijn deel worden. Nu heeft hij over welvaart niet te klagen. Dankzij zijn passie voor autoracen eh vriendinnen maakte hij aanvankelijk naam als wildebras. Nu staan zijn za kelijke activiteiten als topman van de Humpuss-groep meer in de schijnwerpers. Vorig jaar wierp de regering hem de pro ductie in de schoot van de om streden 'nationale auto', de Ti- mor. Bruid Tata stamt weliswaar uit Solo, maar werd geboren in Jakarta en bracht het grootste deel van haar leven door in Singapore en Australië. In dat laatste land studeerde ze on langs af als civiel ingenieur. Mobutu en Kabila spreken elkaar zaterdag Frankrijk wil België geen inzage geven in documenten die mo gelijke corruptie door vliegtuig bouwer Dassault moeten aanto nen. In een brief aan zijn Belgi sche collega De Clerck noemt de Franse minister van Justitie Toubon deze stukken 'staatsge heimen'. De Franse onderneming Das sault zou de Waalse en Vlaamse socialistische partijen in totaal 33 miljoen gulden smeergeld hebben betaald voor een order om de Belgische straaljagervloot te moderniseren. Het meeste geld is nooit teruggevonden. KISANGANI-KINSHASA AFP-DPA-Rtr De repatriëring van Rwandese vluchtelingen uit Zaïre via een luchtbrug is gisteren na weken lang uitstel eindelijk op gang gekomen. Aan het begin van de middag vertrok een vliegtuig met 186 ouderloze kinderen uit Kisangani naar de Rwandese hoofdstad Kigali. Het aantal Rwandezen dat te rug wordt gevlogen naar hun vaderland kan volgens hulpor ganisaties de komende dagen oplopen tot 1200 per dag als er met twee vliegtuigen drie re tourvluchten kunnen worden uitgevoerd. Of dat mogelijk is, hangt in sterke mate af van de brandstofvoorziening. In totaal moeten mogelijk 85.000 Rwandese Hutu's terug naar hun land worden gebracht. De hulporganisaties vrezen dat het moeilijk zal zijn al deze mensen snel op te sporen om dat ze zich sinds hun vlucht uit de kampen in Biaro en Kasese in kleine groepjes in het oer woud bevinden. Steeds meer vluchtelingen keren terug naar het kamp Biaro, dat ze ruim een week geleden overhaast verlie ten na een aanval door Zaïrese dorpelingen en rebellen. Veel vluchtelingen zijn volgens VN- hulpverleners geheel uitgeput. Het Zaïrese parlement heeft gisteravond de kandidatuur van een geestverwant van president Mobutu voor het voorzitter schap verworpen. Het gaat om Mandungu Bula Nyati van de radicale oppositiepartij USO- RAL. Het parlement wil een voorzitter kiezen die tijdelijk de zieke en omstreden Mobutu kan opvolgen. De functie van parlementsvoorzitter is sinds 1995 vacant. De Hyundai H100 Navigator: |De Laagste ki Lometerkostpri js~| l!l'Jll.l.li»I.UJ.I.irTTrm de H 100 Navigator. Nu standaard uitgerust met het CARiN satel liet-navigatiesysteem dat u via de snelste route leidt naar uw bestemming. Dat bespaart tijd, dus geld. Bovendien heeft u tijdens de actieperiode een voordeel van 4.880.- excl. BTW op dit systeem. Snel naar de Hyundai dealer voor een proefrit, want u hebt al een H 100 Navigator met CARiN voor l

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5