Liberalen vrezen juichstemming Feiten &Meningen Ontgoochelde ouders België staken de strij< Italië's 'verloren zoon' mag terug Rellen brachten arm Los Angeles geen oplossing DONDERDAG 1 ME11997 Ontgoocheld door onder meer de reacties vanuit de Belgische politiek hebben de ouders van Julie en Mélissa, twee van de slachtoffertjes van kinderont voerder en -moordenaar Mare Dutroux, besloten hun strijd te staken. De families Lejeune en Russo kondigden gisteren in een voorlopig laatste interview in het blad Télémoustique aan dat ze zich voor onbepaalde tijd uit het publieke leven willen te rugtrekken. Volgens vader Russo is het ver haal in Télémoustique 'slechts een deel van onze lijdensweg'. Enigszins raadselachtig voegt hij eraan toe: „De rest, daar moeten we nog mee wachten. Dat kunnen we misschien pas over twee of drie jaar vertellen." De ouders hebben sinds de ont dekking van hun dode kinde ren, midden augustus vorig jaar, voortdurend onder grote druk gestaan. Het is hen allemaal te veel geworden. Ze hebben het gevoel dat ze 'van hogerhand' vaak alleen nog maar als 'last posten' worden beschouwd. Daar komt bij dat er de laatste tijd in de media allerlei insinua ties tegen beide families zijn ge uit. Zo zijn er onder meer vraag tekens gezet bij de aanschaf van een auto en een recente vakan tie. Waar hadden ze het geld vandaan, vroegen enkele kran ten zich af. De roddels zouden het werk zijn van één van de nu vele Belgische groeperingen die zich inzetten voor verdwenen kinderen. „Tot op zekere hoogte hebben we de media gebruikt. Tot op het moment dat de meisjes werden teruggevonden. Maar daarna hebben zij ons ge bruikt", aldus moeder Lejeune in Télémoustique. Het verlangen naar rust van de families Lejeune en Russo wordt echter voor een deel ook ingegeven door teleurstelling. Door de parlementaire com- missie-Dutroux, die onder druk van de ouders van vermoorde en verdwenen kinderen tot stand kwam en twee weken ge leden haar bevindingen bekend maakte, zijn hoge verwachtin gen gewekt. Zo zou het hele Belgische politie- en justitieap paraat op de helling gaan. Maar kort na het eerste Kamerdebat over die hervorming lag de Bel gische politiek al weer ouder wets overhoop. Premier Jean-Luc Dehaene wei gerde deze week pertinent om de vroegere minister van justitie Melchior Wathelet te slachtoffe ren voor diens rol in de voortij dige vrijlating van Mare Dutroux uit de gevangenis. Wathelet zette destijds zijn handtekening onder een aanl veling van het gerecht om Dutroux vrij te laten. De commissie eiste dat Wath let, die nu één van de vijftien rechters van het Europese Hc van Justitie in Luxemburg is, van die functie zou worden o heven. Dehaene, met in zijn kielzog vooral de Franstalige christen-democraten, socialis ten en liberalen, wil daar niet van horen. Volgens Dehaene zou een aftreden van Wathelt 'manifest buiten verhouding staan tot de verantwoordelijk heid die in het verslag van de commissie-Dutroux wordt vei meld'. Ook de geëiste hervorming va het justitieapparaat ligt ondei vuur. Dinsdag legden de juris ten in het Brusselse Paleis vaii Justitie, de rechters incluis, vc een uur het werk neer. Forme protesteerden zij tegen het fei dat ze te weinig middelen hel ben om alle rechtszaken naar behoren af te handelen, maai overal viel te beluisteren dat 2 eigenlijk geen grondige herzit ning van hun organisatie willi In Wallonië protesteerden eei dag eerder juristen tegen het feit dat er in het rapport van c commissie-Dutroux veel mee Waalse dan Vlaamse onder zoeksrechters en politiemens: worden genoemd als verant woordelijken voor het drama van de vermoorde meisjes. Zt vergaten gemakshalve even d de zaak-Dutroux zich vooral i Waals grondgebied afspeelde Het parket in Brussel wil ten slotte niet dat procureur des nings Benoït Dejemeppe, die volgens de commissie-Dutroi faalde in het onderzoek naar het verdwenen Marokkaanse meisje Loubna, uit zijn functi wordt gezet. Volgens het park is de commissie haar boekje t buiten gegaan met de aanbev ling om Dejemeppe te ontsla< Hoofdredacteur Yves Desmet van het dagblad De Morgen vroeg zich gisteren openlijk a' het werk van de commissie- Dutroux wellicht allemaal ver geefs is geweest. „Dreigt een scenario waarin die oude Vlaamse wijsheid nog maar eens werkelijkheid zal wordei ze dronken een glas, ze pister een plas en alles bleef zoals hj was?" BRUSSEL ALY KNOLj CORRESPONDENT WD-prominenten waarschuwen voor te vroeg opeisen premierschap WD-lijsttrekker Frits Bolkestein doet er goed aan niet al vóór de Tweede Ka mer-verkiezingen op 6 mei volgend jaar te zeggen dat hij beschikbaar is voor het premierschap. En de WD moet vooral niet de fout begaan om het premierschap al voor de verkiezingen op te eisen. Dat vinden verschillende WD-prominenten als Henk Vonhoff, Robin Linschoten, Gijs de Vries en Jan Kamminga. Uitspraken over dit onder werp werken alleen maar averechts, menen ze. WD-leider Bolkestein liet zich twee weken geleden ontvallen dat hij pas vlak voor de verkie zingen zal antwoorden op de vraag of hij 'in' is voor het pre mierschap. Als het Bolkestein alleen te doen is om zijn ambi ties wereldkundig te maken, dan hebben Gijs de Vries, voor zitter van de Liberale en Demo cratische fractie in het Europees Parlement en oud-staatssecre taris van sociale zaken Robin Linschoten daar geen proble men mee. Mocht Bolkestein met zijn actie het minister-pre sidentschap willen claimen, dan begaat hij een ernstige beoorde lingsfout, aldus zijn partijgeno- „In Nederland kiezen we de premier niet", stelt Vonhoff. „Dat wordt tijdens de formatie geregeld. Het is met het oog op de onderhandelingen niet wijs zo'n ambt van tevoren op te ei sen. In het verleden hebben we diverse alternatieve kabinetten gehad denk aan het scha duwkabinet Den Uyl maar wat heeft het opgeleverd? Niets." Linschoten is nog dui delijker: „Bolkestein moet zich er voor 6 mei 1998 gewoon niet over uiüaten. Zulke uitspraken keren zich alleen maar tegen De Vries vindt het een verge zochte stelling dat Bolkestein de verkiezingsstrijd een geweldige impuls zou geven als hij al in een vroeg stadium kleur bekent. „Wat mij betreft worden in de politiek veel te vaak huiden ver kocht van beren die nog vrolijk vrij rondlopen. Ik doe daar niet aan mee. Want zeg nu zelf: is het niet rijkelijk voorbarig om al over de opvolging van Kok te speculeren, terwijl de kiezers nog niet eens hebben gespro ken? Los daarvan verwacht ik niet dat er een tweestrijd Kok- Bolkestein ontbrandt. Tenmin ste, dat hoop ik niet. Dat zou het politieke bedrijf heel erg versimpelen. Sterker, het zou pervers zijn als de verkiezingen daar alleen over zouden gaan. Er is ook nog zoiets als een in houd." Henk Vonhoff, oud-commissa ris van de koningin in Gronin gen, sluit zich daar bij aan. „Na tuurlijk staan we er in de verkie zingspolls heel gunstig voor. Maar het zegt absoluut niets. Het is levensgevaarlijk om daar op te vertrouwen. Het gaat er om wat de mensen in de stem hokjes doen en dat kan behoor lijk afwijken van datgene wat de opiniepeilers ons nu willen doen geloven. Als partij mag je daar niet op speculeren." Jan Kamminga, commissaris van de koningin in Gelderland, en Linschoten beamen dat al leen de laatste zes weken van belang zijn. „Ik moet er ook niet aan denken dat we campagne gaan voeren omwille van de campagne", bekent Linschoten. „Laten we die gekkigheid alsje blieft bewaren voor de laatste weken. Het is, toch een tombo la." Linschoten is absoluut niet Bang dat Bolkestein de goede raad van zijn partijgenoten in de wind zal slaan, zij het om een andere reden. „Ik zie Bolke verkiezingscampagne zo kort mogelijk wil houden, heeft de brede instemming van zijn par tijgenoten. „Een korte campag ne is stukken plezieriger. Voor het publiek, de media en de partijen", zegt De Vries. „Want wie zit er nu te wachten op die eindeloze verkiezingsdebatten en steeds maar diezelfde kop pen op tv? Niemand toch?" Vonhoff heeft een minder op pervlakkige reden voor een kor te stembusstrijd. „Je kunt een verkiezingsstrijd niet per de creet afkondigen", zegt hij. „Als de anderen de strijd aangaan, kun jeals partij niet achterblij ven. Maar of dat verstandig is, is een tweede. We moeten er im mers voor zorgen dat de minis ters zich zo lang mogelijk op hun eigen taken kunnen con centreren. Ministers zijn boven alles dienaren van de Kroon. Hun eigen partij moeten ze maar even vergeten. Dit accent verschuift naarmate de verkie zingen naderen. Hoe langer de ministers nationaal blijven han delen in plaats van partij-poli tiek, hoe beter." Het grootste gevaar dat de WD zou kunnen treffen is zelfge noegzaamheid na een eclatante verkiezingsoverwinning op 6 mei. Loek Hermans, commissa ris van de koningin in Friesland, drukt zijn partijgenoten via een interview in UT Mediair van de Universiteit Twente niet voor niets op het hart dat de WD niet moeten overvragen tijdens de formatie. „Je kunt in zo'n ge val als partij een 'overwin ningsnederlaag' voor je kiezen krijgen, zoals PvdA-leider Den Uyl in 1977 overkwam", aldus Hermans. Die opmerkingen zijn Gijs de Vries uit het hart gegrepen, maar hij verbindt daar, net als Linschoten, een heel andere conclusie aan dan Hermans. „Overvragen is nooit het huis- kenmerk van de WD geweest. Wij zijn altijd een partij van ge ven en nemen geweest. Er is geen formatie aan te wijzen waarin we niet hebben gegeven. Ik zie het risico dat Hermans schetst niet zo. Wij zijn geen ge tuigenispartij, maar een be- leidspartij en beleidspartijen willen regeren." DEN HAAG LEO ROGGEVEEN Van linksboven met de klok mee: Henk Vonhoff, Robin Linschoten, Jan Kamminga en Frits Bolkestein. FOTO'S GPD stein niet in het volgende kabi net zitting nemen. In de Kamer heeft hij als politiek leider een veel grotere machtspositie. In een kabinet is hij aan handen en voeten gebonden." Voor Kamminga is een liberaal premierschap ook niet het grootste goed. „Zo'n functie heeft alleen maar een symboli sche waarde. Daar moet je als partij niet te sterk aan hechten. Een zorgvuldig geschreven ver kiezingsprogramma vind ik veel interessanter en belangwekken der." Bolkesteins hartekreet een paar weken terug dat hij de 7^1VMAfc-WAT ftyÜWforilc. VEfloF WX) VKXÊVE VERzoKóWéj W m im. f/vwiiÉiwEN otmoc» y m, w\s Hen J>— y3ÉHE)/Ï1£ of>(WKL .-—o mmMeiWiW"' vMMwne, J /wastfé.weWE^tdpeiwf >.NIEr>M£)\ JOUW gMN KST tg a* EED WqEWWDIJER. /yt^ESJEiP UlE \STC£SSW VOoerflUffiW fioNTSolffizr OF ju WEL MEPWF Of STWEEFT. Ti V /fo«6iwifiy, OM Ta. Vw t ii ,fl "Tn lAtf In Italië rommelt het 51 jaar na de afschaffing bij referendum van de monarchie weer aan het ko ninklijk front. De zoon van Italië's laatste koning moet namelijk naar zijn geboorteland kunnen te rugkeren, zo vindt de Italiaanse regering. Op ver zoek van premier Romano Prodi stemde het kabi net er gisteren mee in een wet in te dienen die het mogelijk moet maken dat de mannelijke le den van de vroegere koninklijke familie Savoia de Italiaanse grens weer oversteken. Het voorstel, waarvoor de grondwet moet worden gewijzigd, heeft al tot politieke onrust geleid, vooral bij uiterst links en uiterst rechts. Commu nistische Herstichting, de partij op wiens gedoog- steun de regering-Prodi leunt, is fel tegen. „Ze blijven buiten onze grenzen", zei leider Fausto Bertinotti. Bovendien vond hij de datum van be kendmaking, daags voor de Dag van de Arbeid, erg ongelukkig. „Op zo'n moment kan de rege ring zich beter druk maken over andere dingen, WIM STEVENHAGEN zoals de enorme werkloosheid." Gianfranco Fini, de 'keurig' geworden ex-fascist van de Nationale Alliantie, vindt het best dat de troonpretendent terugkomt, maar dan wil hij dat ook het grondwettelijk verbod op fascistische par tijen wordt opgeheven. Het koningshuis werd im mers vooral weggestemd op grond van venneen- de steun aan Mussolini in de vooroorlogse jaren. Als de wet ondanks alles wordt aangenomen, kan Victor Emmanuel, die op 9-jarige leeftijd moest vertrekken en nu in Genève woont, uit balling schap terugkeren. De wet geldt ook voor zijn zoon Emmanuel Filiberto (25), die nog nooit voet op Italiaanse bodem heeft gezet. Victor Emmanu el zei in een verklaring 'grote vreugde' te voelen, maar alleen te zullen terugkeren als troonpreten dent en niet als gewone burger. „Ik doe geen af stand van mijn koninklijke voorrechten." ROME AP 'Grandioze heropening' staat er op het bord tegen de gevel van een provisorisch werkende winkel in Los Angeles, enkele weken na de rellen teruggekeerd. Het was acht uur 's avonds toen Gil Mathieu thuiskwam, de televisie aanzet te en zijn apotheek in de wijk South Cen tral van Los Angeles in vlammen zag op gaan. Hij had gedacht dat zijn zaak, die hij al veertig jaar dreef, veilig zou zijn toen hij eerder op de avond de deur ach ter zich dicht trok. Mathieu werd het slachtoffer van de erg ste rassenrellen in de moderne Ameri kaanse geschiedenis. Ze begonnen op 29 april 1992, een paar straten van de grote winkelstraat Vermont Avenue, toen agenten slaags raakten met een menigte die boos was over de vrijspraak van vier blanke agenten die ervan werden be schuldigd de zwarte Rodney King te heb ben mishandeld. Het plunderen en brandstichten duurde twee dagen. Vandaag vijfjaar geleden kon de balans worden opgemaakt. Bij de rellen vielen 55 doden en meer dan 2.300 gewonden. Zo'n 1.100 gebouwen en hui zen raakten beschadigd. De schade be droeg een miljard dollar en de spannin gen tussen blank, aziatisch en zwart na- De groepen woedende zwarten hadden het vooral voorzien op Koreaanse winke liers, die zij ervan beschuldigden te hoge prijzen te berekenen en nooit zwarten in dienst te nemen. Meer dan 2.500 Ko reaanse winkels werden tijdens de rellen vernield. Er is geen hard bewijs, maar er zijn wel veel aanwijzingen dat bijna geen van de winkeliers na afloop naar de wijk is teruggekeerd. Twee jaar na de rellen waren slechts honderd winkels nog te vinden op het oude adres of op het oude telefoonnummer. Na de rellen vroeg de toenmalige burge meester Tom Bradley de voorzitter van de succesvolle Olympische Spelen van 1984, Peter Ueberroth, om de getroffen wijken weer op te bouwen. De organisa tie Rebuild Los Angeles (RLA) zou hon derden miljoenen dollars ophalen voor herstel van panden en het scheppen van banen in het 135 vierkante kilometer grote gebied dat het zwaarst werd getrof fen. Veel mensen zijn echter van mening dat RLA, dat in januari van dit jaar werd ont bonden, de gestelde doelen niet heeft ge haald en niet heeft bijgedragen aan een echte oplossing voor de economische problemen van de stad. Uit de statistie ken van RLA blijkt dat 75 procent van de 1.093 beschadigde of vernielde gebou wen is herbouwd en dat van de 31 ge plande supermarkten er 16 zijn gereali seerd. Bovendien kwam een aantal grote sponsors maar met 352 miljoen dollar over de brug, terwijl ze 485 miljoen dol lar hadden toegezegd. „Ik heb twee rassenrellen, brandstichtin gen en vernielingen overleefd, maar de problemen zijn er nog steeds", zegt Mathieu, die zijn zaak zonder hulp van RLA heeft hersteld. Ook Jewell Anderson, die bedrijfsruimtes aan Vermont Avenue verhuurt, denkt er zo over. Hij was ge schokt door de rellen, maar zegt wel te kunnen begrijpen waarom de uitbarsting plaatsvond. „Er is ondanks de inspan ningen van RLA nog steeds geen werk. De rechtszaak was toen gewoon de druppel die de emmer deed overlopen." Muhammed Nassardeen, die zich inzet voor economische ontwikkeling in zwar te wijken, vindt dat RLA eigenlijk te vroeg is opgeheven. „RLA heeft wel goed werk gedaan, maar Los Angeles ziet er nog niet uit zoals het er voor 1992 uit zag." Linda Griego, die na Ueberroth di rectrice van RLA werd, vindt echter dat er misschien te veel werd verwacht. „Je kunt de economische ontwikkeling in gebieden die al tientallen jaren aftakelen niet zomaar veranderen. 1. Veel zaken zijn na de veldslag nooit mee ARCHIEFFOTO I Joel Rubenstein, de zakenpartner van Ueberroth, zegt dat zijn compagnon 'e gigantische' taak heeft volbracht door RLA op te starten en dat de activiteiten van de organisatie 'door bijna iedereei worden onderschat'. RLA had vanaf hé begin problemen, omdat de organisatii teveel taken op zich nam en zich bezig hield met activiteiten die varieerden vi arbeidstraining tot relaties met de min derheden. Bovendien, zo zegt Griego, had Los Angeles tijdens het opbouwwé in South Central te kampen met een re cessie en natuurrampen zoals overstro mingen, bosbranden en de aardbeving van 1994. Het is overigens niet zo dat er na het o| heffen van RLA helemaal niets meer ge' beurt. LA Prosper, een nieuwe groep m een even optimistische naam, heeft hei werk van RLA overgenomen. In plaats van herstel van gebouwen zal de organ satie zich vooral toeleggen op het trairi van de veelal ongeschoolde bewoners van de wijk. „Dat is goed en zou een su ces kunnen worden", aldus Nassardee LOS ANGELES MINERVA CANTO

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2