Katwijk mist de Kuip op één doelpunt Arie Kurver baalt weer van Rijnsburg BV Leiderdorp: slachtoffer van eigen succes Voor ARC is lijfsbehoud ook nog gezichtsverlies Sport DONDERDAG 1 MEI 1997 982 Hans Zwaan was na een blessure weer basisspeler bij Katwijk, maar hij kon zijn ploeg niet naar de bekerfinale schieten. archieffoto henk bouwman had moeten gaan. Drie keer hadden de oranjehemden im mers in die twee duels tegen een achterstand aangekeken. In zijn nabeschouwing sprak Koot wijk later over persoonlijke fou ten 'die punten en veel kracht' hadden gekost. Een aantal werd door hem niet genoemd. De persoon die het betrof evenmin. Maar dat Edwin Robbers zich aangesproken mocht voelen, was voor een ieder duidelijk. Tegen BW Verachtert werd Robbers (zaterdag tegen Sche- veningen nog goed voor een tien) eerst op snelheid door Brian Wieleman geklopt (0-1), waarna diezelfde Wieleman Robbers in het tweede deel nog BV Leiderdorp lijkt slachtoffer te worden van zijn eigen succes. Het vlaggenschip van de basketbalvereniging, het eerste vrouwenteam, dreigt uit elkaar te vallen. De getalenteerde zusjes Van der Voort oriënteren zich bij andere eredivisionisten, terwijl coach Joris Zandbergen een aanbod van een andere club in beraad houdt. Als BV Leiderdorp geen eredivisiewaardig team op de been kan brengen, schrijft voorzitter Rinus Kroon het vrou wenteam niet in voor de nieuwe competitie. In het voor BV Leiderdorp ongunstigste geval ont staat een grote leegloop. Van vier overwegend gerouti neerde speelsters stond het vertrek al vast. Simone van Meurs, Marjolein Buddingh', Caroline van der Salm en Marianne Schuit hadden in een vroeg stadium te ken nen gegeven te stoppen. Mochten de Woubrugse zus sen Renske en Birthe van der Voort, voortgekomen uit de eigen jeugdopleiding, vertrekken, dan valt de basis weg onder het team dat het afgelopen seizoen verras send vijfde van Nederland werd. ,,Wij laten onze beslis sing afhangen van de eventuele versterkingen bij Lei derdorp", zegt Birthe van der Voort, die zich net als haar zus mag verheugen in de belangstelling van onder andere Hoofddorp. „Daarna komt pas een gesprek met de coach aan de orde. Op dit ogenblik staat voor Rens ke en mij alleen vast dat we ook volgend seizoen weer in één team spelen." De zussen lieten eerder weten dat zij na enkele jaren Zandbergen toezijn aan een andere coach. In de twee strijd tussen coach en speelsters koos het bestuur van BV Leiderdorp de kant van Zandbergen. Mochten de zussen Van der Voort vertrekken, dan kap dat beteke nen dat Leiderdorp zich niet inschrijft voor de eredivi sie. Zandbergen, die de ontstane situatie betreurt, schermt met een aanbieding van een andere club. „Als Joris vertrekt bij BV Leiderdorp", zegt voorzitter Rinus Kroon, „dan doet hij dat in alle open- en eerlijk heid. Wij hebben hem ondanks de geluiden die wij van de speelsters (Van der Voort en Van Meurs) hebben ge hoord, altijd gesteund. Ik kan me voorstellen dat hij in gaat op een aantrekkelijk aanbod elders, zeker omdat Leiderdorp geen garantie heeft dat het volgend seizoen in de eredivisie uitkomt. Dat is het gevolg van onze suc cessen als vereniging met een florerende jeugdoplei ding. Renske en Birthe van der Voort hebben uit voor zorg hun lidmaatschap bij ons weliswaar opgezegd, maar kunnen zich als zij toch willen blijven k la minuut weer aanmelden. Ook Leiderdorp kan zich, op straffe van een boete, eerst aanmelden en vervolgens weer afmelden voor de eredivisie. De eerste termijn sluit op 12 mei, maar tot 28 februari mogen zich vervolgens nog speelsters aan melden. Kroon verkeert voorlopig nog in onzekerheid. „Er is geen paniek in de tent, maar ik vind het wel jam mer dat het zo gaat. Door deze perikelen duurt het lan ger voor wij ons team rond hebben. Ik had graag een voorsprong genomen op andere verenigingen. Nu dat niet het geval is doemt in Leiderdorp het spookbeeld op dat de regiogenoten BV Lisse en Grasshoppers maar al te goed kennen. Lisse degradeer de dit jaar van het hoogste vrouwenpodium en de Kat- wijkse succesploeg kan alleen zonder het spelen van een degradatiewedstrijd op het hoogste niveau blijven, omdat er geen animo is bij andere clubs om in de ere divisie te spelen. Eén troost heeft Kroon, mocht hij onverhoopt geen volwaardig vrouwenteam inclusief coach bij elkaar krij gen. „De rest van de vereniging draait dan toch door. Wij gaan onverminderd voort met de opleiding van jeugdige basketballers. Maar tegen een gesponsorde club as Lieshout kunnen wij nooit opbieden." Racing verliest met 1-0 van Achilles Veen g ARC vlak boven de rode streep. De club heeft er na al die jaren gewoonterecht van ge maakt. Elf seizoenen speelt de Racing nu op het hoogste plan elf keer kwam de ploeg met de schrik vrij. Vechten tegen degradatie is het handelsmerk geworden van de Alphense Ra- :ing Club. Op een dag zal blijken dat de polsstok niet lang genoeg is, daar kun je op wachten. Maar dat schrikbeeld denkt men liever niet. Na de 1-0 nederlaag gistermiddag bij Achilles Veen ARC nog altijd niet veilig, ïaar het moet de komende weken gek lopen wil rood- irt uit de hoofdklasse A vlie gen. Er zijn nog zwakkere broeders in deze poule. Degradatie zou een afgang ;ijn voor de Alphenaren. Begin lit seizoen roerde ARC zich hevig op de transfermarkt. Er werden topamateurs gehaald de bedoeling was dat de club na tien kleurloze seizoe- tegen de top 3 ging aan schurken. Maar ARC schurkt 3r gewoon tegen de rode streep aan. Gelukkig wel aan de goede kant. Er is niets uws onder de zon, ondanks de investeringen van een jaar geleden. Voor spelers, techni sche staf en bestuur is er alle reden om zichzelf eens eens kritisch tegen het licht houden. Ook als het de komende weken weer traditiegetrouw op lijfsbe houd uitdraait. Lijfsbehoud is ook gezichtsverlies in dit geval. De nederlaag in het Brabant se land, waar Achilles Veen de tweede periodetitel pakte dooi de zege in het inhaalduel, had geen gevolgen voor de stand. De nummers laatst en voor laatst, Veere en Kloetinge, speelden gisteren met 1-1 ge lijk en dat was prettig voor ARC. De nummer 12 die straks i promotie/degradatieduel et spelen - op dit moment bezet Heerjansdam die stek - staat vier punten achter op ARC. In drie duels kan er dus nog wat fout gaan. r vloei- bij De Alphenaren de winterstop pas t hebben niet de vo bedroevende score ren. Het voetbal is van het soort deren eerst' er ende combinaties komt, is ARC momenteel aan het keerde adres. ARC eindigt mis schien niet als een degradant, maar in alle opzichten als een degradatiekandidaat. In Veen werd het hoofdstuk' voetbal overgeslagen. Van ach teruit werd veelal de lange bal van Maurice Balkhoven gehan teerd en als de passes al aan kwamen dan was er voorin een enorm gebrek aan daadkracht. In het aanvalscentrum stond bij ontstentenis van de gebles seerden Ruud Bos en Danny Kuppen dit keer verdediger Rob Koster. „Een noodgreep," erkende Koenen na afloop. En behalve een noodgreep een mislukking, ook al was Koster in zijn jonge jaren ooit aanval ler. Op het middenveld had Koe nen Kenneth Braaf weggelaten en op de bank geposteerd. De man die bij de w Katwijk groot werd als stofzuiger op het mid denveld verwaarloosde volgens Koenen zijn defensieve taken in het elftal. Braaf mocht zelfs niet invallen en was na het laatste fluitsignaal als eerste vertrokken uit Veen. Slechts een keer kwam ARC voor rust in scoringspositie. De bepaald niet tegenvallende Mare Meyering brak op links door. Zijn inzet ketste via de lat het veld weer in. Sander Dijk man wilde de rebound nemen, maar werd omver gelopen (een strafschop zou niet hebben misstaan) en vervolgens schoot Johan Boer in kansrijke positie tegen een van-de spartelende benen op de doellijn. Even later deed Veen het wel zoals het hoorde. De bonkige en lepe Sjaak Hoeke troefde Marco Parinussa af waarbij hij duidelijk zijn handjes te veel gebruikte, maar arbiter Van de Ketterij liet doorgaan. Hoeke omspeelde keeper Remco Tui- nenburg en scoorde de eniJ treffer van de dag. J In de tweede helft stuur Koenen centrumverdedi^ Henk Langemaat naar - frontlinie en het moet geze dat de Alphenaren een hfQ lang de betere en overheerst de partij waren. En kans!a kwamen er ook. LangemL mikte van twee meter afstap in de handen van keeper M^ cel van de Broek, die ach^ zijn doel werd begeleid door jf profs Hans Vonk (Heerenvet] en Ronald Jansen (Willem René van Meggelen zag e[f stuiterschot net doel missen Rob Koster aarzelde te laj( toen hij volkomen vrij op penaltystip verscheen. In slotminuten was er nog een gekeurd doelpunt van inval^ Edwin Verheul (duwfout La^ gemaat) en een komisCj! scrimmage, maar de nul blfg staan voor de bezoekers. n Koenen: „Die bal mocht e gewoon niet in. Maar ik ba we inzet hebben getoond en> voor knokten." Van een degia datiekandidaat mag je al rL veel anders verwachten. vertrekkende trainer gaat nj een paar zware laatste wek tegemoet op Zegersloot. ,r heb er vertrouwen in," zegte coach. Hij kent de annalen v zijn club inmiddels ook. Zaterdag uit naar Hoek, oi is geen prettig vooruitzie] Achilles Veen komt over andi halve week naar Alphen vc de voorlaatste wedstrijd v| het seizoen. Misschien dat 5 Brabanders na de 'vriendelijk medewerking' van ARC gis] ren bereid zijn iets weg te jj ven, maar Koenen en co kl| nen er beter niet op rekenf ARC moet het zelf doen. En g is ook al geen prettig voorij zicht. Achilles Veen - ARC 1-0 (1-0). I Moeke 1-0. Scheidsrechter: Van' Ketterij. Geel: Van Wijk, Van Helvet Sterrenburg (Achilles Veen), Me' ring, Koster. Toeschouwers: 500. 0 ARC: luinenburg; Verheul, Lan.c maat Rallrhnvpn VripsHp: PariniK Dijkman, Van Meggelen; Meyerij Persoonlijke fouten breken karaktervolle oranjehemden op De beslissing in het halve finale-toernooi om de Amstel Malt Cup moest nog vallen. Maar Katwijk-trainer Bob Kootwijk zag de bui in het zonnige Oud Beijerland al hangen. „Het zal toch niet gebeuren dat we door die ene strafschop de mist ingaan", somberde de oefenmeester. Maar dat gebeurde gisteren dus wel. Bij de eindafreke ning kwam Katwijk inderdaad precies één treffer tekort om tenminste nog vanaf de strafschopstip met thuisclub SHO te mogen strijden om die ene plaats in de Kuip op donderdag 8 mei. OUD BEIJERLAND CERT-JAN ONVLEE Scheidsrechter Van Gilst uit Vlaardingen was gisteren de net niet werkelijk door de boze Kat- wijkers gebeten hond. En enigszins begrijpelijk was dat ook wel. Het zal immers wel nooit duidelijk worden wat de leidsman in het vierde duel van Katwijk, tegen EHC Norad, be zielde toen hij in de tweede mi nuut van de blessuretijd EHC een strafschop toekende. Zelfs bij de tegenstander uit Hoens- broek was er niemand die ook maar aan een overtreding van de meeverdedigende Albert de Haas dacht, totdat het fluitsig naal van Van Gilst klonk. Aan voerder Hans Spronk kende vervolgens echter geen gewe tensbezwaren van betekenis, en zette met zijn benutte straf schop het zo aantrekkelijke ver volg van het bekertoernooi voor de Katwijkers direct op losse schroeven. De oranjehemden wonnen nu 'slechts' met 2-1 van EHC, waardoor Katwijk op doelsaldo uiterst kwetsbaar werd. Nu hadden BW Verach tert en SHO in de slotronde van het toernooi, waarin Katwijk als vijfde club werkeloos toe moest zien, aan een overwinning met één goal verschil al voldoende om in elk geval gelijk te eindi gen met de Katwijkers. Een 2-0 zege had een aanzienlijk beter uitgangspunt betekend. Zoals ook in die laatste ronde bleek. BW Verachtert - vorig jaar in de Kuip nog verliezend bekerfinalist tegen IJsselmeer- vogels - wel dan weliswaar in zijn laatste treffen uit de boot door van het al uitgeschakelde FC Utrecht 2 te verliezen, SHO deed dat niet. Tot vijf minuten voor het einde van het toernooi mocht Katwijk nog hopen. Toen evenwel sloeg de thuisclub voor de derde maal toe tegen EHC (3-1), met die goal de tickets voor Rotterdam veiligstellend De fout van Van Gilst had dus zwaarwegende gevolgen gehad. Maar, er waren gisteren meer redenen aan te geven waarom SHO en niet Katwijk als winnaar uit de strijd kwam. De eerste twee duels van Katwijk, bijvoor beeld. Zowel tegen BW Verach tert, op de knollentuin die in Oud Beijerland wel eens veld drie wordt genoemd, als tegen SHO zelf kende Katwijk moge lijkheden op meer dan een ge lijkspel. Desondanks stond Kat wijk na die tachtig minuten voetbal nog slechts op twee punten, waardoor de ploeg de gen hand had. Daar kwam dan nog bij dat de groep van Bob Kootwijk (de trainer was met twintig man op pad gegaan) in die eerste duels ook nog eens tot het uiterste Trainer is uitgekeken op Sportpark Middelmors RUNSBURG LOMAN LEEFMANS Mocht trainer Arie Kurver nog twijfels hebben over zijn besluit om komend seizoen geen club onder zijn hoede te nemen dan werd hij gisteren nog maar eens gesterkt in zijn beslissing. Alles op Sportpark Middelmors stond hem tegen. Niet alleen baalde hij van het feit dat een veel be ter Rijnsburgse Boys had ver zuimd om van Kozakken Boys te winnen, maar ook de nadruk kelijke aanwezigheid van zijn opvolger Henk Wisman, plus de steeds sterker wordende ge ruchtenstroom over komende en gaande spelers, deed Kurver tot de conclusie komen dat hij geen enkele vat meer heeft op de vereniging waar hij nog drie wedstrijden te gaan heeft. „Toen ik een jaar geleden het roer van John Eelman zou over nemen, omdat er problemen waren, heb ik gewacht tot juni, nadat ook de nacompetitie was afgelopen, voordat ik contact zocht met de spelersgroep. Die Wisman heeft nu al een gesprek met de selectie gehad, terwijl ik hier nog gewoon training geef. Ach, vroeger zou ik me er druk over kunnen maken. De tijden zijn veranderd", verzuchtte Kurver na afloop in de bestuurs kamer. In de pakweg twee uur daar voor, had Kurver zich langs het veld ook al geërgerd. Rijnsburg was heer en meester over de Werkendamse tegenstander. Het aanvalstrio Erwin Hermes, Steven Faber en Raymond Buis wist met behendig kap- en draaiwerk tegen de stug verde digende Kozakken, in een vaak bomvol strafschopgebied, toch Martin den Haan probeert zich tussen drie spelers van Kozakken Boys heen te wurmen, foto marklamers legio kansen te creëren. In de afwerking gaf het driemanschap echter niet thuis. „Als de tweede goal vait, wordt het misschien wel 6-1", overdreef Kurver. „Maar dit is een beetje het ver haal van Rijnsburg dit seizoen. Ik weet zo nóg wel vier wedstrij den op te noemen waar we een duidelijk veldoverwicht hadden en de bal er maar niet inging." En dat terwijl de confrontatie zo hoopvol begon. In de vijfde minuut leverde Gert van Beelen vanaf de rechter zijlijn een strakke voorzet af die door Buis met een harde kopstoot werd verlengd tot in de verste hoek, achter de kansloze sluitpost Jo han van der Werff. Een schitte rende goal die echter binnen zestig seconden al weer werd uitgevlakt. Keeper Marcel Ijzen- doorn sloeg met de vlakke hand een afstandschot van Werken dammer Gerard den Haan niet hard genoeg weg. De bal kwam precies in de loop van spits John Verbaan, die eenvoudig de gelijkmaker binnenschopte: 1-1. Kozakken Boys moest tot vlak voor het eindsignaal wachten voor zich weer een beetje be hoorlijke kans voordeed en in valler Bas de Groot van dichtbij naastkopte. In de tussenliggen de periode van bijna tachtig mi nuten was het Rijnsburg wat de klok sloeg maar aan de score veranderde niets. Een trainer wordt afgerekend op de resultaten van zijn ploeg en dus keek Kurver zorgelijk, bijna bedroefd, terwijl hij in een hoekje aan de bar van het druk ke bestuurshonk rustig een vieuxtje-cola tot zich nam. Nu Rijnsburgse Boys veilig is, lijken alle wijze mannen bij de club in gedachten al met het nieuwe seizoen bezig. De hand van Wisman werd veelvuldig geschud en de sterk ste verhalen (Van Beelen stopt, IJzendoorn terug naar Lugdunum, Den Haan naar Heerenveen,) klonken op uit de gespreksgroepjes. Genoeg voer om een trainer op te laten ver en. Kurver reageerde alsof hij niets hoorde en wisselde met zijn collega Danny Molendijk van Kozakken Boys wat trainer- staal uit. De coach heeft liever komende zaterdag een goed re sultaat tegen Scheveningen én in de twee duels daarna, zodat hij resoluut maar met opgehe ven hoofd Rijnsburg vaarwel kan zeggen. Rijnsburgse Boys: IJzendoorn, Roest, Van Meizen, Heemskerk, Cadel, Van Beelen (76. Vonk), De Ix>uw (88. Kur ver), Den Haan, Faber, Buis, Hermes. Peter van Duyn naar Katwijk Peter van Duyn verruilt komende zomer Rijnsburgse Boys voor het Oranje van de w Katwijk. De 24-jarige verdediger, die al vanaf de jeugd op Middelmors speelt, vindt dat hij aan een nieuwe uitda ging toe is. Hij zegt zonder rancune weg te gaan bij zijn huidige club, maar laat wel doorschemeren dat de kritiek op zijn prestaties, die hij in de afgelopen seizoenen met name van het Rijnsburgse publiek over zich heen kreeg, weldegelijk een rol heeft gespeeld bij zijn besluit. HOOFDKLASSE A u Tweede periode IT Achilles Veen- ARC 1-0 (1-0) 40. Ijw Hoeke 1-0. Scheidsrechter: Van de K rij. Toeschouwers: 600. Gele kaes( Frans van Helvoirt, Corne Sterrenid Frans van Wijk (Achilles Veen), Rob Kr Mare Meyering (ARC) Rijnsburgse Boys-Kozakken Boys 1-1 4. Raymond Buis 1-0, 5. John Verba: 1 1. Scheidsrechter: Vroegop. Toeschoui 500. Gele kaarten: Gerard den Haan, den Haan, Dennis van der Ley, Ronali ser (Kozakken Boys) 1-1 (0-1) 20. WouteJS eidsrechter: Vos. Toeschouv strijd werd gespeeld op h et veld van rj FC Lisse 23 14 E j 4 47 63 Schevenin 23 14 E S 31 AS WH 23 13 r Katwijk 23 10 S 1 8 39 29 pf 9 36 37 g' OuickBws6 23 8 Rijnsb.B'. 23 7 J U9 28 36^ ARC 23 6 r 1 13 22 26,E Veere"66 23 2 5 14 17 32 15 12 19Ü HOOFDKLASSE lWee 6 Pen° 8' HOOFDKLASSEC n Tweede periode: DOSK-Blauw Wit'34 Spakenburg-Drachtster Boys 2-0 Derde Periode: HZVV-Flevo Boys 1-1 VVOG 23-47 Flevo Boys 2\ ACV 23-37 Elburger SC 2 Urk 23-35 HZVV Genemuiden 23-35 Spakenburg 2— SDCP 23-35 DOSK 24< Drach?Boys 23-30 Blauw Wit 2C Be Quick'28 23-29 Olympia'28 2 VVOG is kampioen j(< Halve finale Amstel Malt Cup. j Katwijk - BW Verachtert 2-2 (1-1). 1 !a eleman 0-1, 16. Van der Plas 1-1, 22P eleman 1-2, 28. Van Zeist 2-2. Opstev Van Duyn; Robbers, Van Zeist, Var Meer. Kwestro: Pronk. Oudshoorn, Vari is (De RiddeK 0-1). - 1-1. s (Den der Meer, Kwestro; Pronk, Oudst- (Roodakkers), Van der Plas (Vooijs)f Haas, Zwaan, de Ridder. Katwijk - FC Utrecht 2 1-0 (0-0).. Pronk 1-0. Opstelling: Van Duvrn PA Teeuw hoorn (De Hai (Ruwaard); Teti Katwijk - Ridder 1- 2-1 (stra Van Zeist Roodakkers, Kwestro; Tetro (Ruwaard)! der Meer, Vooijs; De Haas, Zwaan (Co;! De Ridder. AFC'34 1 Babberich H3-5 AFC'343-4 Haarlem 23-4 SC Genemuide^ gemakkelijker aan de kant zette voordat hij zijn tweede achter doelman Hugo van Duyn schoot. Marco van der Plas en Carlo van Zeist beperkten de schade in dit treffen tot twee in plaats van drie verliespunten, zoals de onvermijdelijke Hans Zwaan (hij speelde 158 van de 160 minuten) dat in het tweede duel met SHO zou doen. Zwaan doelpuntte met de hulp van thuisdoelman Sander Groenen dijk en maakte op die manier het derde foutje van Robbers (Walter van Ommeren kreeg een vrije loop aangeboden) een beetje goed. Het bleek direct de laatste actie van de dag van Robbers, die met een kniebles sure definitief de kant mocht opzoeken. Er waren overigens wel meer Katwijkers die de dag niet onge schonden doorkwamen. Marco van der Plas, Carlo van Zeist en Seger Oudshoorn haakten on derweg geblesseerd af. Ronald Pronk - hij maakte met Martijn Vooijs en Marcel den Haan dui delijk dat Katwijk er in de breedte zeker mag zijn - kwam niet aan de vierde wedstrijd toe. De voortreffelijke stand-in van de geschorste Toine L'Ami had er echter wel persoonlijk voor gezorgd dat dat laatste duel nog van betekenis was. Vlak voor tijd tikte Pronk tegen de reser ves van FC Utrecht de enige goal binnen. Aan de hand van de twee keer scorende Marco de Ridder ging Katwijk vervolgens in het slot- duel met EHC op weg naar de finale in de Kuip. Het mocht niet zo zijn. Na 160 minuten achter de feiten aanhollen, kwam het ook gisteren weer ka raktervolle Katwijk uiteindelijk een doelpunt tekort. 'Met dank' aan scheidsrechter Van Gilst.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24