VVD: ernstige crisis in raad Ouderenwerk Oegstgeest slaat alarm Jacobswoude jaagt op hondenbezitters Alpheuse wethouder vreest nieuwe bezuinigingen Leiden Regio Vrachtwagen ontsnapt aan trein Opknapbeurt Middelweg Wassenaar EuROPflTuirK Benedenwoning brandt uit Bierbrouwer Heineken gaat personeel testen Warmonder dubbel in de fout Oude muur boven water DONDERDAG 1 MEI 1997 chef hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 'Kampioen van Voorschoten' voorschoten Zowel beginnende als gevorderde atleten kunnen op 3 mei deelnemen aan de 21ste Parkenloop. De tocht, die door de Oranjevereniging en de sportvereniging SVLV is georga niseerd, kent vijf afstanden (1,2, 5 en 10 kilometer en 10 Engelse mijlen) en voert langs de Voorschotense parken. De winnaars van de verschillende afstanden mogen zich voor een jaar 'kam pioen van Voorschoten' noemen. Van het inschrijfgeld gaat een deel naar de Clinic Clowns. Inschrijvingen vanaf 10 uur in het clubhuis, het startschot valt om 11 uur. Kamsteeg blijft autobedrijf leiderdorp» De Kamsteeg-garage aan de Van der Valk Bouman- weg in Leiderdorp blijft een autobedrijf. Volgens de eigenaar van het pand, A. Kamsteeg, hoeft de buurt zich geen zorgen meer te maken. Sinds bekend is dat Kamsteeg naar Voorschoten ver trekt, zijn sommige omwonenden ongerust. Onlangs trokken enige bewoners van de Van der Valk Boumanweg en de Godes- tein nog bij de gemeente aan de bel. Ze waren bang voor activi teiten in het pand waarop ze 'niet staan te wachten'. De bewo ners vroegen de gemeente om hen te betrekken bij de afgifte van een vergunning voor dit pand. 'SWOO straks alleen voor rijke ouderen oegstgeest maarten keulemans De Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) dreigt in de knel te komen. De welzijnsorga nisatie voor 55-plussers kreeg vorige week te horen dat de ge meente volgend jaar waar schijnlijk minder subsidie voor de stichting overheeft. 'Een schrijnende zaak', vindt SWOO-penningmeester J. Speekenbrink. ,,De SWOO be gint naar mijn idee een beetje een club te worden voor elitaire ouderen. We gaan steeds min der betekenen voor de mensen die het echt nodig hebben. Van wege de kostendrempel die we genoodzaakt zijn op te wer pen." De afgelopen jaren heeft de stichting de kosten van cursus sen flink verhoogd. De populai re cursussen 'gymnastiek op muziek' en 'tekenen en schilde ren' werden in drie jaar tijd haast anderhalf keer zo duur. „En die verhogingen hebben we bij alle cursussen." Oorzaak van de geldproble men is vooral het feit dat de personeelskosten een steeds groter aandeel van het budget opslorpen. Dat komt weer door veranderingen in de CAO. Ging drie jaar geleden 85 procent van de subsidie op aan personeels kosten en huisvesting, het afge lopen jaar was dat aandeel ge stegen tot 96 procent. „En u be grijpt dat we met de vier pro cent die overblijft niets kun nen", zegt Speekenbrink. „We hebben het dan nog niet eens gehad over de kosten van post zegels, papier en de kopieerma chine." De SWOO heeft de aangekon digde bezuinigingen aangekaart bij de overkoepelende Vereni ging van Ondernemingen in de Gepremieerde en Gesubsidieer de Sector (VOG). Die zal probe ren Oegstgeest er via de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten toe te bewegen de subsidie stroom op gang te houden. De VOG vindt immers dat gemeen ten meer rekening moeten hou den met het feit dat het perso neel steeds duurder wordt. „Het is een kostenpost waar we im mers niets aan kunnen doen", legt Speekenbrink uit. „In de CAO's zijn dingen gewijzigd die voor ons heel nadelig zijn. En er zijn gemeenten die wel degelijk die CAO-trend volgen." Overigens heeft de SWOO de bezuinigingen van de afgelopen twee jaar redelijk kunnen op vangen: steeds meer ouderen schreven zich in voor de door SWOO georganiseerde cursus sen, maaltijden en gezellig heidsmiddagen, waardoor de inkomsten stegen van 73.000 naar rond de 100.000 gulden. „Maar op een goede toestroom van mensen kun je niet elk jaar rekenen." Toch is dat precies wat de SWOO wel moet doen, vindt welzijnswethouder G. Kempen. Oegstgeest wil in de toekomst subsidie geven voor activiteiten, in plaats van aan organisaties. „Het andere systeem van subsi dies kan in de toekomst leiden tot een heel andere verdeling van geld. Het is dan niet meer zo dat bijvoorbeeld de SWOO per definitie voorrang krijgt; het zijn de activiteiten, die voorrang krijgen." Kempen voelt er dan ook niets voor om rekening te hou den met de stijgende perso neelskosten waar de ouderen- stichting tegenaan hikt. „De SWOO voert een eigen perso neelsbeleid. Daar treden we als gemeente niet in." Wassenaar schenkt kerk geld voor 'moederraam' wassenaar kees van kuilenburg Het restauratiefonds van de Wassenaarse Dorpskerk is weer 30.000 gulden rijker. Gisteren overhandigde het bestuur van de Stichting Dorpskerk Wassenaar een cheque met dat bedrag aan het kerkbestuur. De bevol king heeft dat geld bijeenge bracht door middel van gif ten. Tevens werd een beeldje aangeboden dat op kosten van de stichting werd geres taureerd. De Goede Herder, dat al in het bezit was van de kerk, kreeg een plaats bij de hoofdingang van de kerk. De Stichting Dorpskerk Wasse naar is speciaal in het leven geroepen om te proberen geld in te zamelen voor het monument dat kerk tenslotte is. Het is dan ook al jaren een traditie dat de stichting een gift en ook een geschenk aan het kerkbestuur aanbiedt. Het is de bedoeling dat het geld dit keer wordt gebruikt om het ruim 400 jaar oude 'moederraam' op te knap pen. Daarmee is een bedag gemoeid van totaal van 50.000 gulden. zoeterwoude-runduk Een 30-jarige bestuurder van een vrachtauto uit Nieuw-Ven- nep is dinsdagmiddag in Zoe- terwoude-Rijndijk ternauwer nood aan een botsing met een trein ontsnapt. De man was doorgereden na het voorval, maar kon dezelfde dag nog wor den aangehouden. De truckchauffeur reed even na half vier op de Burgemeester Smeetsweg. Hij zag niet dat de spoorbomen zakten. Een slag boom kwam tussen de vracht wagen en de laadbak en brak af. Toen de Nieuw-Venneper op de overweg de aanstormdende trein zag, gaf hij snel gas. Hij was de spoorwegovergang net op tijd gepasseerd, want luttele seconden later raasde de trein voorbij. Na het incident was de chauffeur doorgereden. Een ge tuige meldde het voorval aan de politie. Omdat hij schade had aangericht zonder dat te mel den, kreeg hij een proces-ver baal. Door de aanrijding met de spoorboom was de overwegin- stailatie ontregeld. Politie regel de zo lang het verkeer. WERELDPRIMEUR: BEOCENTER AV5 TV - FM radio met RDS - CD-speler en drie actieve luidsprekers. Dat alles in een compacte vormgeving waarvan alleen Bang Olufsen het geheim kent. U moet het zien en horen om het te geloven. De CD-speler, ook voor video- Bang&Olufsen Ooit kiest u voor mooist KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11-17. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. LISSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierstraat 37 ROELOFARENDSVEEN Hoogeveen Beeld Geluid, Noordplein 15-17. VOORSCHOTEN W. de Ru Zn., Voorstraat 25. Vervolg van voorpagina f "Voor de Leidse WD is de maat vol. Drie wethouders ver- ■r& trokken er het afgelopen half jaar uit de Leidse gemeen- 3 teraad. PvdA'er Hennie Koek koos nog gewoon een ande re baan. Maar Hans de Goede (D66) en Aart van Bochove (CDA) vertrokken niet vrijwillig. En waarom Van Bochove door zijn partij geslachtofferd is begrijpen de liberalen ei- -<«* genlijk niet. „Hierover moet in het openbaar verantwoor- 1t ding worden afgelegd", vindt WD-voorman Alexander ,k Geertsema. "m leiden aad rietveld flHllH I tiidl Met het interim-wethouder- (jj schap van PvdA'er Ron Hille- empe brand meegerekend gebruikte op m Leiden in deze raadsperiode al elf wethouders. Van continuïteit van bestuur is geen sprake meer, vindt de WD. Dat Van Bochove nu het veld moet rui- 5n, m men voor zijn partijgenoot Huib Kruijt doet voor de liberalen de 5t deur dicht. Vooral de manier 'leidei waaroP het CDA de gemeente- onmg raad daarover heeft geïnfor- aar remeerd is beneden peil, vindt Geertsema. „De communicatie over deze zaak, zoals die door de CDA- l\] fractievoorzitter is verzorgd, is gradin het geheel niet in overeen stemming met zelfs een mini male invulling van het begrip bestuurlijke vernieuwing", schrijft Geertsema in een brief j aan de burgemeester. Waarmee H. Kruijt. FOTO ARCHIEF hij een 'sneer geeft aan CDA- voorman Paul Kluck. Die gaf als argument om Van Bochove uit het college terug te roepen, dat de ex-wethouder slecht com municeerde. Maar inmiddels is ten minste de suggestie gewekt, dat ook fractievoorzitter Kluck commu niceren niet tot zijn grootste vaardigheden mag rekenen. Dat is, zegt Kruijt, voor het CDA ook een reden geweest om Kluck niet naar voren te schuiven als wethouderskandidaat. „De ont slagbrief van Aait, die voor een deel gaat over die communica tieproblemen, werpt een licht op Paul waardoor zijn positie in het college lastig zou worden." De PvdA steunt het verzoek van de WD en LWG/De Groe nen om een extra raadsvergade ring. „Als een zo grote fractie als de WD dat verzoek doet dan moet dat gehonoreerd worden", zegt fractievoorzitter Ron Hille- brand. En hij moet erkennen: „De informatie en de argumen tatie van het CDA blijft heel summier. De belangrijkste kri tiek op Van Bochove is kenne lijk zijn manier van communi catie. Dat is heel moeilijk uit te leggen. Als anderen meer infor matie willen hebben dan kan ik mij daar wel in vinden." Hillebrand had zelf ook wei eens communicatieproblemen met Van Bochove, zegt hij. „Dat heeft in commissievergaderin gen tot wrijving geleid. Maar daar heb ik met de wethouder een afspraak over gemaakt. En in een gesprek hebben we die zaak opgehelderd. Zo doe je dat." j wassenaar marcel smeets Wassenaar haalt de Middelweg - overhoop. Daarmee komt de gemeente tegemoet aan klach ten van omwonenden over w V/VA MARQARej-A -OLÉ!A Zet de Spaanse Margriet op een plekje waar niet de hele dag de zon schijnt, dan bloeit ze een zomer lang. In paars, wit en rose. Van 3.95 voor 225 MOERKERK, KATWIJK RANONKELSTRAAT 92 071-4016905 hardrijders en sluipverkeer. De kruising van de Middelwég en de Santhorstlaan wordt ver hoogd en het trottoir van de Van Zuylen van Nijeveltstraat over de Middelweg doorgetrok ken. Bovendien komt er op de Middelweg, tussen de Lange Kerkdam en de Van Zuylen van Nijenveltstraat, een verbod voor vrachtverkeer. De werkzaamhe den, die in juni moeten begin nen, duren zo'n twee weken. Om de drukte op de Rijks straatweg te vermijden, nemen steeds meer automobilisten hun toevlucht tot de lanen van de Santhorstbuurt. „Met name in de ochtendspits hebben we last van sluipverkeer", zegt E. Balledux, secretaris van buurt vereniging De Santhorst. De leiden Bij het vernieuwen van de walkant van het Havenplein is dinsdag een deel van de oude stadsmuur blootgelegd. Volgens stadsarcheoloog M. Dolmans stamt het deel uit het eind van de 17de eeuw. Vermoedelijk maakte de muur deel uit van de verdedi gingswerken die aansloten op de vroegere Zijlpoort. Die poort lag voorheen ongeveer op het punt waar nu de Haarlemmerstraat eindigt. Bij de stadsuitleg, de stadsuitbreiding, werd de poort een eind verderop gebouwd, daar staat nu nog de Zijlpoort zoals de Leidenaars die kennen. Uit de ontdekking is verder ge bleken dat het huidige Haven plein vroeger een stukje kleiner was. Dat vermoeden bestond reeds, omdat een aantal oude te keningen daar op wees. „Het dus niet echt een verrassing", zegt G. de Kieviet, opzichter van de werkzaamheden. „Maar toch is het altijd afwachten. Het is eerder voorgekomen dat oude tekenin gen niet bleken te kloppen." De oude stadsmuur, of liever gezegd de restanten die een dik ke meter onder het maaiveld lig gen, heeft overigens maar heel kort opnieuw het daglicht gezien. Vandaag is men begonnen met de sloop ervan. Er komt een sta len damwand op die plek. Het is de bedoeling dat de walmuren van het Havenplein en die van de Haven, in mei geheel zijn ver nieuwd. Vechtpartij: vijf man aangehouden drukte en de daarmee gepaard gaande stank en herrie zijn de bewoners een doorn in het oog. „Dat is onacceptabel voor een woonbuurt", vindt Balledux. Om de overlast in de Middel weg te verminderen heeft de ge meente eerder een proef ge daan met het afsluiten van de middenberm van de Van Zuy len van Nijeveltstraat. Hoewel de verkeersdrukte op de Mid delweg verminderde, namen de problemen elders toe. De Van Zuylen van Nijeveltstraat en de Zijllaan stroomden vol en de buurt zelfwas slecht bereikbaar. Buurtbewoners verwachten veel heil van de nieuwe maatrege len. „Dit probleem sleept al ja ren. Eindelijk gebeurt er nu wat", zegt Balledux. De politie heeft gisteravond vijf bewoners van het Asiel Zoekers Centrum Leiden (AZC) aange houden. Zij waren betrokken bij twee vechtpartijen in het cen trum. De onenigheid ontstond woensdagavond in de wasruim te tussen een man en een vrouw. De politie kwam om de zaak te sussen, maar een uur la ter was het toch weer raak: er werd opnieuw gevochten. Toen besloot ze het vijftal in te reke nen. Een uitslaande brand in de Sophiastraat heeft afgelopen nacht een benedenwoning onbewoonbaar gemaakt. De bewoner kon tijdig zijn huis verlaten en waarschuwde zijn bovenburen. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brand ontstond om drie uur van nacht. De brandweer zette twee wagens in, waaronder de ladder wagen. Toen die arriveerde, sloegen de vlammen reeds uit de ra men. Uit voorzorg werden ook de bewoners van aangrenzende hui zen geëvacueerd. De brandweer kon niet voorkomen dat de bene denwoning uitbrandde. De bovenwoning liep lichte schade op. Alle 2000 productiemedewer kers bij het brouwerijconcern Heineken worden de komende tijd getest. Uit de test moet blijken of zij een andere func tie aankunnen. Door verdere automatisering wil Heineken de komende jaren de bierpro ductie met de helft verhogen. Het bedrijf gaat werken met zelfsturende teams, waardoor het middenkader wegvalt en van de gewone werknemers meer wordt gevergd. De bonden zijn met Heine ken overeengekomen dat werknemers die de nieuwe functie niet aankunnen in werktijd worden bijgeschoold. Er vallen de komende vijf jaar geen ontslagen. Het sociaal plan loopt tot 2003. De Industriebond FNV is goed te spreken over het soci aal plan, dat het eerste is met dergelijke scholingsafspraken. „Er is tijdig aangegeven dat er veranderingen op stapel staan. Daar kan nu door scholing op worden ingespeeld", zo zegt bestuurder E. Schellenberg. Voor de tests heeft Heineken een gespecialiseerd bureau in gehuurd. Op basis van de prognoses van dit bureau zou den tweehonderd medewer kers wegens hun lage oplei ding niet mee kunnen komen in een nieuwe zwaardere func tie. „Maar dat is op basis van de opleiding die ze twintig jaar geleden hebben gehad. Som migen hebben alleen lagere school. Intussen hebben ze bij Heineken natuurlijk ook bijge leerd. Deze mensen krijgen in elk geval een eerlijke kans in de nieuwe opzet", aldus Schel lenberg. jacobswoude robbert m'nkhorst Inwoners van Jacobswoude krij gen binnenkort bezoek van de gemeente. Een ambtenaar con troleert de Jacobswoudenaar op hondenbezit. Het is de tweede controle sinds de gemeentelijke herindeling. Burgemeester W. van Beek zegt dat een gemeente 'voortdurend actie moet onder nemen „Eens in de zoveel tijd blijkt dat om onverklaarbare redenen het aantal honden afneemt. De laatste tijd is het aantal aangif ten van hondenbelasting ook wat teruggelopen. Alle reden dus om opnieuw een controleur op pad te sturen, vindt Van Beek. Tijdens de laatste controle in 1992 werden op 712 adressen een of meer dieren ontdekt. Wanneer de controleur een belastingontduiker tegenkomt, zal hij hem niet meteen een boete opleggen. Van Beek: „Mensen die worden betrapt, krijgen eerst de gelegenheid om bij ons de hond alsnog aan te melden." De burgemeester verwacht dat de meeste inwoners die kans zullen grijpen. „Bij de vori ge controle liep het aantal hon den in onze gemeente ook in eens weer op." Voor de eerste hond moet de bezitter jaarlijks tachtig gulden afdragen. Elke volgende hond kost enkele tientjes meer. De controleur gaat vandaag voor het eerst op stap. Een 31-jarige Warmonder, die in verband met eerder alcoholge bruik tijdelijk geen rijbewijs had, is de afgelopen nacht met'zijn au to opgeknald tegen de betonnen blokken tussen de rijbaan en het fietspad op de President Kennedylaan in Oegstgeest. De politie ver moedde dat de man te veel had gedronken omdat hij zo wankelde. Hij weigerde echter mee te werken aan een blaastest. robbert minkhorst Alphen staat wellicht een nieuwe be zuinigingsronde te wachten. Wethou der Stan Lyczak van financiën voor spelt dat er na 1999 gaten in de begro ting ontstaan. „We moeten de komen de jaren alle zeilen bijzetten om de be groting sluitend te houden." Lyczak zei dat toen hij eerder deze week de concept-Kadernota 1998 presenteerde. Daarin staan de beleidsvoornemens van het college én van de politieke partijen. Begin maart al maakte de wethouder het verlanglijstje van het college be kend. Tevens werden toen de prioritei ten van de raadsfracties gepresenteerd. Vervolgens is een aantal van die priori teiten aan de Alphense bevolking voor gelegd. Wethouders en raadsleden za ten twee avonden aan de telefoon om te horen wat de Alphenaar belangrijk vindt. Uiteindelijk zijn zo'n 170 men sen gebeld. Voor de voorkeuren van de politieke partijert heeft het college 1,2 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Die moe ten nu, terwijl ze de wensen van de Alphenaren meenemen in hun over wegingen, bepalen welke prioriteiten voorrang moeten krijgen. Ze krijgen tot half mei de tijd. Na het antwoord van het college daarop, geeft de ge meenteraad 16 juni al dan niet zijn goekeuring aan de definitieve Kader nota. Uit de (niet representatieve) helron- de in maart is gebleken dat de wensen van politiek en bevolking lang niet al tijd dezelfde zijn. Het belangrijkste vinden de 170 gebelde Alphenaren een beter ziekenhuis, gevolgd door de vei ligheid op straat. Maar de bouw van een tunnel in plaats van een nieuwe Julianabrug (kosten 3,4 miljoen gul den) om een eind te maken aan de fi les! vinden de Alphenaren niet belang rijk. Lyczak greep de presentatie van de concept-Kadernota aan om zijn zorg over de meerjarenbegroting uit te spreken. „We kunnen het nu nog uitzingen. Maar de stijging van de personeelskos ten en de verdere daling van de uitke ring uit het gemeentefonds plaatsen ons straks voor problemen. De exploi tatie moet, als we vasthouden aan het voornemen om de onroerende zaak belasting (OZB) niet te verhogen, dan naar beneden om de gaten te dich- Chaos troef in politiek Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21