Geen massagraf onder reuzenstenen Wetenschap Techniek DONDERDAG 1 MEI 1997 160 REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-5150; Japan heeft weersimulator Het kan er regenen, flink rege nen, maar men wil het er vooral laten sneeuwen, hagelen en vriezen. Bij speciale temperatu ren, bij windstil weer en in vlie gende storm. Voor onderzoe kers van het weer. vooral van koude weersomstandigheden, is het nieuwe, drie verdiepingen tellende laboratorium een waar dorado. Het laboratorium, vori ge maand gereed gekomen, vormt een onderdeel van het Ja panse Nationale Onderzoeksin stituut voor Aardwetenschap pen en Rampenpreventie. Kos ten: ruim 20 miljoen gulden. Volgens een van de in het nieu we laboratorium werkende on derzoekers, Atsushi Sato, gespe cialiseerd in sneeuwrampen, kan de 'weersimulator' duidelijk maken hoe een lawine is opge bouwd en leren bij het ontwer pen van gebouwen en andere constructies rekening te houden met diverse sneeuw- en ijscon- dities. De Amerikaanse onder zoeker Larry Hinzman, verbon den aan de Universiteit van Alaska, zegt dat het laboratori um de mogelijkheid biedt om nu eens onder gecontroleerde omstandigheden de gevolgen van het smelten van sneeuw te onderzoeken. Via onderzoek in het nieuwe Ja panse laboratorium zullen de gevolgen van (extreme) weers omstandigheden hopelijk beter kunnen worden ingeschat. Bron: Science van 25 april, blz. 537. Vaccin tegen infectie blaas Amerikaanse onderzoekers wer ken aan een vaccin tegen blaas ontsteking. Het middel is uit voerig op apen getest en verhin dert dat de E.coü-bacterie, die verantwoordelijk is voor een blaasontsteking, zich kan nes telen tegen de blaaswand. Dit meldde het gezaghebbende Amerikaanse wetenschappelijke tijdschrift Science. Het vaccin blokkeert het eiwit FimH, waarmee de bacterie zich vasthecht in de blaas. Zo wordt een ontsteking voorkó men. Naar schatting heeft één op de twee vrouwen tot aan het dertigste levensjaar minstens één keer een infectie van de blaas. Oudere mensen lijden frequenter aan de kwaal. De bacteriologische aandoening is met antibiotica moeilijk te bestrijden en vaak zijn meer ku ren noodzakelijk. Zonder medi sche behandeling kan de infec tie ernstige schade veroorzaken aan de nieren. Een Amerikaans farmaceutisch bedrijf denkt dat het vaccin over een jaar of vier voor de handel beschikbaar zal zijn. Hunebedden eerder opslagplaats voor serviezen MARK GLOTZBACH GPD Winterse vochtigheid heeft het hunebed in Borger groen bealgd. De Ierse archeo loge Anna Brindley betast de onderkant van een deksteen. „Deze hebben ze ook gespleten. De rand is nog helemaal scherp en het breukvlak lijkt vers. Toch is het al minstens vijfduizend jaar gele den gebeurd, vóórdat in Egypte pirami den verrezen. Je kunt het je haast niet voorstellen." Brindley ontwikkelde onlangs nieuwe theorieën over doel en gebruik van hu nebedden en de andere bouwwerken van reuzenstenen in Europa. Zij bestrijdt de opvatting dat de verspreiding van de ze monumenten te danken is geweest aan reizende priesters, die onderling een religieus verband zouden hebben. „De bevolking wilde zélf iets blijvends maken en was daartoe aangewezen op steen", zegt zij. „Het was een tijd waarin de mensen al waren overgegaan van jagen en verzamelen op landbouw als voor naamste middel van bestaan. Zij vestig den zich in kleine gebieden en namen de grond in bezit. Hunebedden en andere steengraven gaven duidelijk aan: hier lig gen onze voorouders begraven, dit is on ze grond." Nederland telt nog ruim vijftig hunebed den. Verder zijn er zulke steengraven te vinden in Zuid-Scandinavië, Polen en Noord-Duitsland. Ze werden in de Nieu we Steentijd (3500 tot 3000 voor Chris tus) gebouwd door het Trechterbeker- volk, zo genoemd vanwege de vorm van zijn aardewerk. Dit aardewerk heeft Brindley's grote liefde. Zij onderzocht talloze uit hunebedden opgedolven scherven en concludeerde daaruit dat misschien maar één keer per generatie iemand ter ruste werd gelegd in een graf onder de stenen. Dit wijkt af van de heersende mening dat iedereen in hune bedden werd begraven. Brindley: „Het basisprobleem is dat er nooit menselijke overblijfselen of kle- dingresten in hunebedden bewaard zijn gebleven. De grond is te zuur. Ik dacht eerst aan een hunebed als een 'stank- huis': grafkamers afgeladen met lijken en potten op de grond. Maar als een hune bed de begraafplaats was voor de hele bevolking, moest zo'n kamertje al heel snel vol zijn en dat vond ik moeilijk voorstelbaar. Tenzij er toen cremeren bestond. En zo zijn er meer oplossingen mogelijk, het van tijd tot tijd uitruimen van de graven bijvoorbeeld. Aardewerk- onderzoek moest duidelijkheid bren gen." Toen ze net was afgestudeerd in Dublin stelde een wetenschappelijk uitwisse lingsprogramma Brindley zestien jaar geleden in staat op het Groninger Insti tuut voor Archeologie (Rijksuniversiteit Groningen) met haar Trechterbeker-on derzoek te beginnen. Ze stond daarbij de oudheidkundige Jan Lanting terzijde. Het ging om aardewerk uit twee voor malige hunebedden in Glimmen, in 1966 door een amateur-archeoloog ontdekt. Brindley: „Het aardewerk was ongewoon gaaf bewaard gebleven. Ook was er niet erg diep geploegd. Hele potten, schalen of bekers lagen er niet meer, maar wel steeds genoeg scherven voor een recon structie." Vergeleken met steengraven in het bui tenland bevatten onze hunebedden veel aardewerk en daarnaast allerlei voorwer pen van vuursteen, zoals beitels, schra pers, bijlen en pijlpunten. Brindley: „Ik ben blij dat ik alleen maar met het aard ewerk te maken heb. 'Trechterbeker' is voor mij zo aantrekkelijk, omdat het zo duidelijk mensenwerk is. Je ziet de kleine foutjes of afdrukken van vingernagels aan de binnenkant van een pot. Dat brengt je met die mensen in contact. Neem Egyptisch aardewerk, dat houdt je door zijn perfectie vaak op afstand." De verschillen en samenhang in vormge ving, versiering en datering van het aard ewerk leverde Brindley sterke aanwijzin gen op voor veranderingen in het ge bruik van de hunebedden. Ze gaven te vens een antwoord op de vraag waarom Nederlandse hunebedden vergeleken met steengraven elders, in Ierland bij voorbeeld, zo rijk zijn aan aardewerk. Brindley: „De dode kreeg lang niet altijd maar één pot mee. Dertig stuks kon net zo goed. Of een heel servies. De aard van het aardewerk duidt een veranderend karakter van de begrafenisplechtigheden in de loop van de tijd aan. Eerst waren de potten groot en alleen bestemd voor offergaven. Het kleine, meer individuele aardewerk ontbrak nog. Later kwamen de begrafenisfeesten met gezamenlijke eet- en drinkpartijen. Daarna was het én offers én feesten, met later een verschui ving naar vooral drinken, wat je ziet aan de vele kruiken, bekers en kommen in die periode. Een heel servies kan duiden op zo'n begrafenisfeest. Het is één v^n mogelijke interpretaties. En dan Brindley over haar meest opzien barende conclusie, die naar zij zegt in vakkringen niet door iedereen positief is ontvangen: „Als je weet dat er in drie honderdjaar tijd driehonderd potten mee zijn begraven, dan kan dat één be grafenis met één pot per jaar hebben be tekend, maar net zo goed één begrafenis met tien potten per tien jaar. Op grond van mijn onderzoek stel ik, dat in hune bedden slechts één mens per generatie werd begraven. En dat moet dan wel een belangrijk iemand zijn geweest, zoals een stamhoofd, priester of medicijn- PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Narigheid door kerkelijke roem (6); 4. Antennes van aarde werk (8); 6. Maatschappij die voor nop vliegt (1,1,1); 7. Eet dit afval! (3); 9. Vruchten kauwen (7); 11. Die vis wordt week (5). Verticaal: 1Heeft niet veel uitzicht (4); 2. Ijskoude vis (5); 3. Golfbreker (4); 5. Zonder haar hebben ze toch een makkelijk baantje (6); 6. Dier om je lekker bij te voelen (3); 8. In de fles of onder je arm (4); 10. Dauwfrisse poëzie (3). KRUISWOORDRAADSEL -zeeeend- w-rk-do-e opa-o-nul 11-oma-ui fuif-mara -meal- peru-epos ea-kan-op cup-r-ene h-eg-j1-1 -grotesk- HEINZ HBB OFROTTZ//) avsr. TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring „Je hebt het nu al ver gebracht", sprak de dwerg. „Mijn goud en mijn juwelen liggen in jouw gemetselde kamer. Je hebt ze eerlijk verdiend, hoor, want zo'n knappe benijder aJs jij bent treft men zelden. Toch zou ik mijn spullen wel terug willen hebben en daarom wil ik ze inruilen tegen het gouden net!" „Poeh", zei heer Ollie. „Ik ruil niet. Als ik dat ding wil hebben hoef ik al leen maar even jaloers op jouw net te zijn - en dan krijg ik het vanzelf." „Dat dacht je maar", kraste het ventje. „Het net is niet van mij al kan ik dan ook zorgen, dat je het krijgt." Op dat moment trad de commissaris van politie binnen, doch op het zien van de kostbaarheden die het vertrek vulden bleef hij sprakeloos staan. „Wat is dat eigenlijk voor een net?" hoorde hij heer Bommel vragen. „Het geeft je de plaats die een heer van jouw stand toekomt", verklaarde de dwerg en hij lachte zo akelig, dat de politiechef opschrok. „In naam der wet!" riep hij met barse stem. „Het net is gesloten! Olivier B. Bom mel, je bent mijn gevangene." Met deze woorden klikte hij een paar handboeien om de polsen van de ge zonken heer en het kleine mannetje dook weg achter een kist. „Denk er maar eens over na", riep het nog. „Ik kom binnenkort wel weer langs." „Wat vervelend is dat nu", zei heer Ollie. „U stoort, commissaris. U be lemmert mij in mijn ontplooiing." „Doe ik dat", gromde de heer Bas. „Nou maar ik zal jou wel eens ont plooien, Bommel. Jij krijgt de plaats die je toekomt, reken maar. Vooruit, kom mee!" Zo werd heer Ollie ge boeid. H W R DOOR JAN VERSTEEGKa.i.) Zoals verwacht kreeg het zuidwesten van het land de meeste zonneschijn op Koninginnedag. In ons gebied kwamen vooral in de middag wat meer wolkenvelden voor, maar het bleef overal droog. Vlak bij zee dreven mistvel- den binnen en de temperatuur bleef in Leiden steken bij 9.8 graden. In de afgelopen nacht koelde het in Bloemen- daal af tot ruim 1 graad en ontstond er op veel plaatsen (dichte) mist. Vandaag en morgen worden we thermisch gezien wat meer verwend. Een hogedrukgebied boven Frankrijk komt onze richting uit en daardoor verdwijnt de wind uit de noord westhoek. Er wordt dan ook nog wat zachtere lucht aange voerd, waarin minder bewolking meedrijft. Vrijdag gooit de prille meimaand de remmen op het kwik wat verder los en komt de 20 gradengrens in beeld, vlak aan de kust blijft het echter een stuk frisser door wind van zee. Dat alles ook begeleid door flink wat zon. De vraag is natuurlijk of de thermische verwennerij een vervolg krijgt in het komende weekeinde. Het antwoord viel vanochtend moeilijk te geven, aange zien de vooruitzichten erg wankel zijn. De rekenbreinen kampen met de invloed van een nieuw hogedrukgebied tussen Groenland en IJsland. Het is onzeker of het sys teem er in slaagt om frissere lucht over ons te laten uit stromen. We moeten er in ieder geval rekening mee hou den dat het na zaterdag weer minder warm wordt met kans op een bui. April was te droog en ook iets te fris, lokaal zelfs kouder dan maart. Pluspunt was dat er een flink overschot aan zonneschijn was. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag Noorwegen: Meest bewolkt en perio den met regen. Vooral langs de westkust plaatse lijk veel neerslag en veel wind. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 5 in het noorden tot 16 plaatselijk in het zuiden. Zweden: Overgang naar overwegend bewolkt weer en perioden met regen. In het zuidoos ten wat droger en kans op wat zon. Morgen in de zui delijke helft meer wind. In het midden en zuiden maxima tussen 10 en 17 graden; in het noorden Denemarken: Wolkenvelden, maar ook van tijd tot tijd zon. Vrijwel overal droog. Middagtem peratuur stijgend tot ongeveer 17 gra den op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het noorden en westen wolkenvelden. Vooral in West-lerland en West-Schot land af en toe regen. In Engeland droog weer met flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur van 13 graden in Schotland bij bewolking tot iets boven de 20 graden lokaal in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Rustig en droog weer met veel zon. Flin ke stijging van temperatuur tot ruim bo ven de 20 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink zonnig en droog. Hogere tempera turen; morgen maxima tussen 20 en 25 graden. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Morgen in het zuidwesten wat wolkenvelden. Mid dagtemperatuur rond 30 graden. Madeira: Wolkenvelden maar ook af en toe zon. Toenemende kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur eerst rond 24 graden, morgen flink lager. Spanje: Droog en flink zonnig. Middagtemper- tuur uiteenlopend van rond 23 graden aan de noordoostelijke costa's tot meer dan 30 graden in het zuidwesten. Canarische Eilanden: Wolkenvelden maar ook geregeld wat zon. Vooral op vandaag kans op een re gen- of onweersbui. Maxima rond 27 graden. Morgen iets minder hoog. Marokko: Westkust: veel zon maar morgen moge lijk ook wat stapelwolken en droog. Maximumtemperatuur uiteenlopend van rond 27 graden in het noorden tot ruim 30 in het zuiden. Tunesië: Flink wat zon maar soms ook stapelwol ken en vooral in het noorden kans op een lokale regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur aan zee rond 20 gra- Zuid-Frankrijk: Meest zonnig en droog. De Mistral neemt vandaag af. Maxima oplopend tot ongeveer 23 graden rond Lyon tot ruim 25 graden in het zuidwesten op morgen. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur rond 22 graden. Italië: In het noorden geregeld zon en droog. Elders wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Morgen alleen nog in het zuiden enkele buien. Middag temperatuur 17 tot 21 graden. Corsica en Sardinië: Geleidelijk meer zon en overal droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend veel bewolking met gere geld buiige regen. Plaatselijk veel neer slag en kans op onweer. Middagtempe ratuur tussen 15 en 18 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en langs de Turkse zuidkust eerst nog geregeld zon en droog. Langs de Turkse westkust en morgen overal veel bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Maxima van 16 graden rond de Dardanellen tot 20 op Cyprus. Duitsland: Flinke perioden met zon. Vandaag in het uiterste zuiden nog wolken en kans op wat regen of motregen. Morgen juist in het noorden wat wolkenvelden. Middag- temperaturen oplopend tot iets boven de 20 graden op morgen. Zwitserland: Vandaag in het noorden nog bewolkt en kans op wat regen of motregen. In het zuiden en morgen in het hele land over gang naar droog en vrij zonnig weer. Middagtemperatuur oplopend tot rond 22 graden op morgen Oostenrijk: Eerst nog meest bewolkt en van tijd tijd regen. Morgen geleidelijk dro weer met af en toe zon. Middagtempe tuur stijgend richting 20 graden op rr. gen. Polen: Vandaag eerst nog wolkenvelden i vooral in het oosten kans op regen. M gen vrijwel overal droog en meer zj Maxima vandaag rond 15 graden, n| gen enkele graden warmer. Tsjechië en Slowakije: Vandaag nog meest bewolkt met vod in Slowakije af en toe regen. Geleide: van het westen uit droger en zonnig Middagtemperatuur stijgend naar rl 20 graden op morgen. Hongarije: Wisselvallig weer met geregeld enli buien en kans op onweer. Morgen mei lijk wat droger met af en toe zon. N dagtemperatuur eerst rond 18 grao later iets hoger. VRIJDAG 2 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.08 Zon onder 21 Maan op 04.11 Maan onder 15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.00 12.46 23.33 12 Laag 07.40 21 06 07.21 20 Weerrapporten 01 mei 08 uur: Amsterdam mistbanken zwl De Bilt licht bew. w.s 0 Deelen zwaarbew.nl Eelde mist zzw2 Eindhoven licht bew. w.s. 0 Den Helder mistbanken wzw2 Rotterdam mist w.s. 0 Twente zwaar bew. w.s.O half bew. half bew Maastric Aberdeen Athene Barcelona Boedapest half bew Innsbruck Istanbul Magenfurt 20 11 15 12 20 13 on bew. on bew. half bew. 24 20 33 18 23 7 ar bew. zzo4 26 18 18 14 16 7 16 7 13 7 Stockholm Warschau Wenen Zürich motregen half bew half bew. Buenos Aires Casablanca onbew. Johannesburg onbew Los Angeles half bew. New Orleans half bew. New York zwaar bew. Tel Aviv onbew. Tokyo licht bew. Toronto onweer Tunis half bew. Vancouver regenbui 38 28 24 15 32 19 22 19 16 26 17 22 11 24 16 27 16 23 8 21 14 hunebedden slechts één mens per generatie werd begraven. En dat moet dan wel een be- FOTO GPD THEO BOMERS De Ierse archeologe Anna Brindley:„Op grond van mijn onderzoek stel ik, dat langrijk iemand zijn geweest, zoals een stamhoofd, priester of medicijnman."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20