Leiden Regio De vlag uit ^DONDERDAG 1 MEI 1997 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Voor elk wat wils. De viering van Koninginne dag bood in Rijnwoude allerlei activiteiten voor jong en oud. In het Koudekerkse Prins Willem- Alexanderbad boden kinderen hun oude puz zels en knuffels en te klein geworden gympen te koop aan, terwijl de oudere jeugd in een zes kamp sportief strijd leverde. De oudste Koude- kerkers konden 's morgens zien hoe de jongste plaatsgenoten bij bejaardenhuis Rhijndael een aubade brachten. Daarna waren alle 65-plussers hier welkom voor een kopje koffie en een glaas je oranjebitter. In Hazerswoude-Rijndijk had speeltuinvere niging De Rode Wip een kindermarkt georgani- seerd, terwijl bij voetbalvereniging Bemardus een zeskamp werd gehouden. De voetballers deden daarnaast goede zaken met de verkoop van bomen en planten. Wie Koninginnedag op een nuttige wijze wil de doorbrengen in zijn eigen tuin, was er overi gens veel keus in Hazerswoude. Ook tafeltennis vereniging Avanti in Hazerswoude-Dorp hield haar traditionele plantenmarkt. Deze markt is nog tot en met zaterdag geopend. Het echte feestgedruis in het Dorp speelde zich zoals ge bruikelijk af op het terrein van voetbalvereni ging Hazerswoudse Boys en op het Raadhuis plein voor café De Egelantier. oegstgeest Koninginnedag 1997 leverde in stad en streek weer vertrouwde beelden op. Overal werd flink gevlagd, zoals hier op de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest, te genover Endegeest. Het gebruik om op Koninginnedag de vlag uit te hangen neemt de laatste jaren weer toe. Warmond heeft een nieuwe Miss Applepie. Henny de Winter bakte gisteren de bes te appeltaart bij de jaarlijkse verldezing. Een deskundige jury onder leiding van prins carnaval Chris Zwetsloot koos de taart boven tien an dere. „Ik heb er maar een uur voor in de keuken gestaan", zegt de gelukkige winnares. Ze mocht een Appleboom en een beker in ontvangst ne men. Het belangrijkst is ech ter dat zij zich het hele jaar Miss Applepie mag noemen. De verkiezing, die op het plein voor het oude raadhuis wordt gehouden, trekt vele enthousiaste Warmonders. Presentator Jaap Spies zorgt voor amusement. De jury staat voor een moeilijke be slissing wanneer blijkt dat één van de deelnemers zijn taart heeft gekocht. Omdat hij er slagroom op heeft ge spoten, wordt besloten hem toch de tiende plaats te ge ven. „Henny's taart is de dui delijke winnaar. De taart ziet er goed uit, smaakt lekker er ruikt prima: een échte appel taart", aldus Zwetsloot. Behalve dat Willem van Beek bur gemeester is van Jacobswoude, kan hij ook op zijn vingers fluiten. Op de MMO-sportvelden in Hoog- made combineerde hij gisteren beide, hetgeen voor de jeugd het signaal was hun oranje ballonnen met kaartje los te laten. De 'oudere jeugd' moest aanmerkelijk harder werken. Maar liefst 24 ploegen van 'vier' namen deel aan de zeskamp voor 13 tot 75 jarigen. Zij moesten aller lei capriolen uithalen, waaronder zaklopen, skilopen met z'n vieren, een opgeblazen-luchtkussen stormbaan bedwingen en kruipen door een tunnel van stof. Enthousiast was het huisvrou wenteam gemiddelde leeftijd 'redelijk' met Gemma Kolpa, Jacqueline van Emmerik, Jeanne Aamoutse en Margo Hoogeboom. Zij klokten, 'ongeoefend, zo achter het fornuis vandaan', 8 minuten en 43 seconden. Hun concurre rend mannenteam was met 6.42 ook kansloos. De aanmerkelijk jongere ploegen bleven onder de vijf minuten. Er waait een nieuwe wind door Zoeter- •woude. Een nieuwe burgemeester, een verjongd Oranje-co mité, nieuwe activi teiten. Maar bovenal was er een Oranje heer. Dinsdagavond werd de dorpskern al versierd met vrolijk gekleurde ballonnen en bij het krieken van de dag werd gis teren massaal de vlag uitgestoken. Jong en oud kwa men op het Dorps plein bijeen voor een aubade, die in ont vangst werd geno men door burge meester a.i. Westers. De gehele dag wa ren er in beide delen van de gemeente tal wan activiteiten. De Klaverloop op een nieuw par cours werd een succes, gewon nen bij de mannen door Ge rard van der Krogt en het had bij de vrouwen een nieuwe winnaar in Judith van Leeu wen. Motorclub Blut droeg bij I de Eendenkooi. Het was duide- aan de sfeer met een opmerke- lijk: spelen met motoren en lijke wedstrijd ringsteken. Be- paarden, overgoten met mu- achvolleybal en kussengevech- ziek en drank, de Zoeterwou- ten voor de jeugd trokken de denaren houden van Oranje en aandacht op het feestterrein bij van een feestje. mr.// a Afgeladen is het Europapark. Gebroederlijk staan vier luchtballons naast elkaar, zich opwarmend voor een tocht van ruim een uur door het luchtruim. De meest linkse, roodgekleurd en met een 'smile', kan zich niet langer beheersen. Hij schuurt over het grasveld, snak kend naar de vrijheid boven. Tegenhouden is er niet meer bij. Als afsluiting van Koninginnedag kijkt Alphen 's avonds bewonderend toe hoe vier ballonvaarders met elk vijf passagiers bij zich op avontuur gaan. Het opstijgen is als een invasie uit de Amerikaanse kaskra ker Independence Day. Twee ballonnen zoeven zo steil omhoog, dat ze vlak over de hoofden van de toeschou wers heen scheren. Het maakt de luchtballonnen nog imposanter dan ze al zijn. Wanneer de eerste, 'Smiley", koers zet richting Utrecht, volgen de overige drie al gauw gedwee. Dat de ballonnen met flinke snelheid richting het oosten drijven is niet vooraf afgesproken. De ballonvaarder komt daar waar de wind hem brengt. Eén luchtballon zoekt het duidelijk hogerop. Plotseling zwenkt hij naar rechts. 'Icarus' is in een andere lucht laag terecht gekomen, waar de wind ook uit een andere hoek komt. Hij verdwijnt achter een wolk. De omroe per heeft de ballonvaarders dan al een goede reis ge wenst. Het grasveld is weer van de voetballende kinde ren. Een man tuurt de ballonnen na. Zijn dochtertje, zittend op zijn nek, volgt ze al net zo gespannen. p)e kunst jag üi Roelofarendsveen gisteren op straat. Gelegaliseerd kliederen op de stoep dus. Meer dan tachtig jeugdige artiesten in de dop voelden zich geroepen tot een potje Openbaar Kunstbezit. Straat tekenen als kleurrijke omlijsting van de vrijmarkt. Het tekenen van huizen was veruit favoriet, ook bij het oudste kind, de 36-jarige basis schoolleraar Alex Rietbroek. Het kubistische paardje van San ne (4) wedijverde in zeggingskracht met de abstracte krabbels van de evenoude Masoud uit Afghanistan. Maar het absolute topstuk was de swingende gouden koets van de twaalfjarige Mart van der Meer. Er swingde nog wel meer die dag: het volleybaltoernooi, het straattheater en een volksdansgroep. Oranjebit ter en onversneden hoempadeu- nen completeerden de Oranje vreugde in Alkemade. „Geweldig, geweldig", zegt burgemeester Van den Berge over zijn eerste Ko ninginnedag. Zijn dag be gon goed met een serena de voor de deur van zijn woning in Wassenaar van de Ter Aarse muziekvere niging Dice Musica. Daar na gingen hij en zijn vrouw naar Ter Aar waar ze de hele dag allerlei acti viteiten afliepen. Van zes kamp tot vrijmarkt en van ringsteken met de tractor tot de taptoe in Langeraar, georganiseerd door mu ziekvereniging 'Arti et Reli- gioni'. Aan de spectaculai re finale van de Taptoe na men drie muziekkorpsen deel. „Mijn vrouw en ik hebben echt als burge- meesterspaar genoten", zegt hij enthousiast. 'Niet gebruiken als botsauto' klinkt het uit de luidsprekers van het Stompwijkse sport park. Gebotst wordt er toch op het parkeerterrein, dat voor deze middag is omge toverd in een verkeerstuin. Hier kunnen kinderen van zes tot veertien jaar onder toe ziend oog van politie en rijin- structeurs 'rijexamen' doen. De oudsten moeten écht hun best doen. Voor hen staat na melijk het behalen van een verkeersdiploma op het spel. „Doe effe niet!", roept Judith (7) verschrikt wanneer een skelter achter haar te laat remt. Gelukkig krijgen beide brokkenmakers het fel begeer de certificaat, met daarop hun pasfoto. „Ik heb m'n rijbe wijs", juicht een deelnemertje. „Maar je staat wel lelijk op de foto", roept haar vriendinne tje pesterig, terwijl ze wegrent om op tijd te zijn voor het playbackfestvival.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19