'Christendom is ook een soort communisme' lil HIEVEN Joop Westbroek en de Singelloop Kerk Samenleving Belgische bisschoppen uiten kritiek op sektenrapport Moslimleiders in Libanon positief over komst paus Schrijvende lezers Afsluiting Cantineweg is machtsmisbruik DONDERDAG 1 ME11997 979 REDACTIE .DICK VAN DER PLAS, 071-53564I De Belgische bisschoppen hebben gisteren het sektenrapport van een parlementaire commissie bekritiseerd dat tevens aan de Kamer werd gepre senteerd. Onder de 189 'sekten' komen onder meer het Opus Dei, een behoudende beweging binnen de Rooms-Katholieke Kerk, de Antropo sofie, de Soefi-beweging, de Jehova's Getuigen en de Amish, de wereldmijdende tak van de doops gezinden, voor. De bisschoppen drukken hun verwondering uit over de vage bepaling van het begrip sekte in het rapport. Ze kunnen niet akkoord gaan met het door elkaar halen van verenigingen en bewegin gen van zeer uiteenlopende aard. „Hier wordt een onverantwoorde vermenging gemaakt van wat niet onder dezelfde noemer kan worden ge bracht." Door de kerk of door haar goedgekeurde vt enigingen op onverantwoorde wijze indiskred te brengen, kunnen sekten die die naam werkel verdienen, nog worden aangemoedigd, aldus bisschoppen, die het Opus Dei of andere rk grc peringen op de lijst niet bij name noemen. „E kunnen zich dan veilig in een grijze zone vt schuilen en ten onrechte profiteren van het zog naamde gezelschap van mensen die met sekt niets te maken hebben." Het kan volgens de Belgische herders toch ni de bedoeling zijn geweest van een commissie c gepoogd heeft om klaarheid in het sektendossi te scheppen, om een schemerzone te creën waardoor de sekten een voordeliger positie vi krijgen." Behalve het Opus Dei komen ook de omsü den rk groepering Het Werk en de verzoeningsg zinde Sint Egidiusgemeenschap op de lijst voor De twee voornaamste leiders van de moslimgemeenschap in Libanon staan positief te genover de komst van paus Jo hannes Paulus II. Het bezoek op 10 en 11 mei zien zij als een 'bezoek aan alle Iibanezen', aldus een gemeenschappelijke verklaring. De soennitische moefti van Libanon, sjeik Mo hammed Rachid Kabani, en de president van de sjiïetische moslimraad, sjeik Mohammed Mehdi Chamseddine, willen ook een gezamenlijke ont moeting met de paus. En geen aparte, zoals in het program ma is voorzien. De geestelijk leider van de radicale pro-Iraanse sjiïten, sjeik Mohammed Hussein Fal- ladi, had eerder de beperkte mogelijkheden van het paus bezoek bekritiseerd. „Een be zoek van één dag kan geen bij drage aan de oplossing van de politieke en godsdienstige problemen in Libanon zijn. Daarvoor zijn tientallen jaren nodig." Ook bekritiseerde hij de diplomatieke erkenning van Israël door de Heilige Stoel. Tijdens zijn bezoek zal de paus officieel het slotdocu ment presenteren van de sy node van Libanese bisschop pen die in 1995 in het Vaticaan werd gehouden. De bisschop pen spraken zich toen uit voor een eind aan de Israëlische be zetting van het zuiden van het land en voor het vertrek van 35.000 Syrische militairen uit Libanon. BEROEPINGSWERK te Bruchterveld; te Bunschoten-Oost en te Middelburg H. Drost te Bruns- sum-Treebeek (wijk Venlo, evangeli- satieopdracht). GEREF.GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Bruinisse J. Roos te Opheusden. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Leersum A. van der Meer te Wekerom. Eerste Surinaams» pastoraal werker in Amsterdam AMSTERDAM ANP De 28-jarige Duncan Wielzi wordt de eerste Surinaarn pastoraal werker in Amsterdaj Begin mei wordt hij in rooms-katholieke parochie I Graankorrel in Amsterdat Zuidoost benoemd. De 28-jai ge Wielzen heeft begin dit ja doctoraal examen gedaan a; het Centrum voor Theolog Pastoraat en Cultuur te Heerld Hij beschrijft in zijn doctorai scriptie de invloed van het g bruik van het Sranan, de tc van Suriname, in het proces vj 'Surinamisering' van de liturg Wielzen ziet de stap als e 'gouden moment'. Jongste bisschop Duitsland benoem ROTTENBURG KNA/DPA De 39-jarige Thomas Mai Renz wordt de jongste bisschi van Duitsland. Paus Johanr. Paulus II benoemde hem hulpbisschop van Rottenbui Stuttgart. Renz is nu nog pa toor en deken in Saulgau. B wordt de opvolger van hulpbj schop Bernhard Rieger, die \l rig jaar met emeritaat ging. Pastoor Petrus Mussert (1921, Amsterdam) werd traditioneel katholiek opge voed maar zijn ouders stonden niet te juichen toen hij hen in 1935 verliet om naar het seminarium in Heemstede te gaan. Toch was dit ambt voor Mussert de goede keuze. Hij werd in 1949 tot priester gewijd waarna hij als kapelaan in het West-Frie se dorpje Blokker ging werken bij een heel oude pastoor. Na tweeënhalf jaar werd Mussert kapelaan in het Zaanse Assendelft waar veel communisten woon den. In de jaren die volgden werd hij aangesteld in de parochie Noordwijk en in twee parochies in Den Haag, Maria Hemelvaart en Lidwina. Zijn eerste parochie als pastoor was Warmond, in 1972. Hier beviel het Mus sert echter niet erg waarna hij drie jaar later in Oude Wetering terecht kwam. Sindsdien woont hij hier, ook nog nadat hij in 1991 met emeritaat ging. Af en toe gaat hij nog voor in de Leidse Petruskerk en andere parochies. Ook is hij geestelijk adviseur van de Katholieke Bond van Ouderen in Zuid-Holland. Ook in mijn tijd verlieten veel jongens het se- minarie omdat ze het ambt van priester en het celibaat niet zagen zitten. Van de honderden leerlingen op het klein seminarie in Heemstede met wie ik begon te studeren zijn er uiteindelijk 21 tot pries ter gewijd. Ik heb echt briljante studenten zien vertrekken en dacht wel eens: als zij het niet volhouden, kan ik dat dan wel? Toch heb ik nooit een geloofs crisis gehad. De liturgie en de bijbel boeiden mij als kind al en dat is nooit verdwenen. Ik wilde nooit iets anders dan priester worden, hoewel ik de afhakers wel begreep. Het was een strenge opleiding en er is ook veel mis gegaan in de ka tholieke kerk. Luther heeft in dertijd gelijk gehad toen hij de misstanden aan de kaak stelde, alleen heeft men hem nooit la ten uitpraten. Nu nog, in mijn emeritaat, be studeer ik de bijbel want ik vind er vertroosting in. Het ver haal van de apostel Petrus vind ik prachtig. Hij verloochende Jezus maar toch behield hij zijn geloof. Nadat de haan drie keer had gekraaid, herinnerde hij zich dat hij Jezus had verloo chend en toen hij zich dit reali seerde, weende hij bitter. Dat vind ik zo'n menselijke reactie. Jezus heeft hem ook nooit iets verweten. Wel moest Petrus, toen Jezus al gestorven was en tijdens de wonderbare vis vangst verscheen, drie keer te gen Hem zeggen dat hij Hem liefhad. Als priester kan ik zo veel troost uit dit verhaal put ten, ik-wanhoop nooit aan de barmhartigheid van Christus. Toen ik in Assendelft werkte las de buurtpastoor in het naburi ge Krommenie het communis tische blad De Waarheid, waar hij speciaal verlof voor had ge kregen van de bisschop. Zon der De Waarheid kon hij zijn parochianen, onder wie veel communisten, immers niet be grijpen. Toen leerde ik dat het christendom ook een soort communisme is: we hebben dezelfde principes van gelijk heid en naastenliefde. Ik verbaas me er wel eens over dat het christendom al zo lang stand houdt. Voor mij is dat het bewijs dat God het zo heeft ge wild. In Handelingen staat dat de apostelen op een gegeven moment worden gearresteerd omdat ze over Jezus preken. De joden weten niet goed wat ze met die christenen aan moeten en dan zegt een man, Gamalil: 'Maak je niet druk. Als deze re ligie van God is, zal hij blijven, anders verdwijnt hij weer'. Zoals al die andere sektes in die tijd. Natuurlijk is er sindsdien veel gebeurd, we hebben klap pen gekregen en we hebben slechte pausen gehad, maar we hebben het gered. Als het christendom alleen maar op de menselijke verantwoording had gedreven, was het allang tenonder gegaan. De vraag of het celibaat opge heven moet worden, speelt al sinds het celibaat wet is gewor den in de vierde eeuw. Het sterkste argument voor afschaf fing is uiteraard dat Christus het nooit van zijn volgelingen heeft geist, hoewel hij het hen wel heeft aanbevolen. Maar er kleven ook veel voordelen aan het celibaat. Ik zat eens in de trein tegenover een dominee. We raakten in gesprek en hij zei tegen me dat hij eigenlijk jaloers op me was. Hij moest namelijk naar de verjaardag van zijn vrouw en had daar to taal geen zin in. Zo zie je dat een priester dankzij het celi baat zijn leven meer aan zijn werk kan wijden. Af en toe hoor ik wel eens dat mensen die uit het ambt stapten om te trou wen, daar niet blij mee zijn. De verdwijning van het celibaat uit hun leven was minder bevredi gend dan ze dachten. Ik ben er voor die mensen toch een functie in de kerk te geven. Natuurlijk hebben wij ook veel gemeen met protestanten. Hier in Oude Wetering hebben we een oecumenische raad. Bij.bij eenkomsten die ik, toen ik hier nog pastoor was, bijwoonde, Pastoor Mus sert: „Ik verbaas me er wel eens over dat het christendom al zo lang stand houdt. Voor mij is dat het bewijs dat God het zo heeft gewild." FOTO TACO VAN DER EB bleek dat gereformeerden en hervormden soms meer aanva ringen met elkaar hadden dan met mij. Soms speelde ik zelfs scheidsrechter. Maar toch hing er een geest van saamhorigheid en wederzijds vertrouwen. Ik kijk dan ook met grote vreugde terug op mijn boeien de leven als priester. Leidsch Dagblad ANN01897 Zaterdag 1 Mei LEIDENGisternamiddag omstreeks vijf uren viel een Vo- lendanimer schipper bij het laveeren in het op die plaats zeer diepe Galgenwater. Aangezien de schuit op hem afzakte, liep de man zeer groot gevaar er onder te raken. Hij werd echter spoedig gegrepen en aan boord getrokken, waar hij zijn werkzaamheden hervatte alsof er niets gebeurd was. ALKEMADE— Tijdens het onweder, dat Woensdagnamiddag woedde, werd de watermolen van den Blauwen Polder, ge meente Alkemade, door het hemelvuur getroffen. Splinters vlogen van de roeden, van de as, enz. en er ontstond een be gin van brand, die door de bewoners, die juist koffie zaten te drinken, echter dadelijk met emmers water gebluscht werd, hoewel de molen in een ogenblik vol rook stond. Persoonlij ke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. LEIDEN— POSTKANTOOR LEIDEN. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat van af heden de Postlijsten, aangevende de met 1 Mei aanvangende Zomerdienstregeling, aan het Postkantoor en de Rijksdepots voor den verkoop van postze gels, enz. zullen verkrijgbaar zijn tegen den prijs van 10 ets. Die lijsten vermelden, behalve de opgaven betreffende den lokalen postdienst, de vertrekuren der binnelandsche posten, zoomede de verzendingen naar Oost- en West-Indië en de voornaamste Europeesdie en Overzeesche landen, en verde re bijzonderheden, die voor het publiek van belang kunnen worden geacht. ANNO 1972 Maandag 1 Mei SOESTDIJKAlweer een stralende koninginnedag. Duizen den mensen hebben vanochtend in Soestdijk deelgenomen aan het bloemendefilé ter gelegenheid van de 63ste verjaar dag van koningin Juliana. Uit de Bollenstreek vertrokken voor zonsopgang vrijwilligers uit de Zilk die voordat het défilé begon een 200 vierkante me ter groot bloemenmozaïk legden op het gazon voor het pa leis. Er waren bloessems van de bloemen van 100.000 hya cinten voor gebruikt: paarse voor een enorme gekroonde J, lichtgele voor de ondergrond en andere kleuren voor de kerktoren van de Zilk en de bollenvelden. LEIDEN/KATWIJKIn stad en streek genoot vooral de jeugd van de stralende ochtend om het koninginnefeest in te lui den. In Leiden begon het feest met de traditionele aubade op het Stadhuisplein. Met deze traditie wordt gebroken. Het was de laatste maal dat de schooljeugd met begeleiding van het Leidse Politie Muziek Gezelschap en de Sint Franciscus Drumband, vaderlandse liederen zong. De burgemeester sprak de jeugd toe. Overal werden kinderoptochten en -spe len gehouden en werden jeugdvoorstellingen gegeven. Mede als gevolg van een voet blessure heb ik de jongste Sin gelloop aan mij voorbij moeten laten gaan. Evenals vorig jaar trouwens, maar dat had weer een andere reden. Heel verve lend, want met veel plezier heb ik vanaf het allereerste begin aan deze loop meegedaan. Groot was derhalve mijn ver bazing in uw blad van donder dag 24 april te hebben moeten lezen dat politieman Rob Schouten al vanaf 1976 de orga nisator is van dit evenement. Bij mijn weten is niet hij, maar Joop Westbroek, oud sportin- structeur van de Leidse politie, de man van het eerste uur. Vele jaren achtereen in elk geval, heeft Joop Westbroek in samen werking met het Leidsch Dag blad de Singelloop georgani seerd: Ik herinner mij nog goed dat hij de man was, die bekende sporters als Anton Geesink, Eri ca Terpstra, Ada Kok en Bettine Vriesekoop naar Leiden haalde om het startschot te lossen. Ik ben achter de tikmachine gaan zitten in de hoop dat u de ze ingezonden brief wilt plaat sen, ook al omdat het voor de tweede achtereenvolgende keer is dat de naam van Joop West broek niet in verband met de Singelloop wordt gebracht. In een beschouwing vorig jaar werd eveneens de indruk ge wekt, dat Rob Schouten de Sin gelloop vanaf het begin op touw heeft gezet. Geeft u Joop West broek, toch echt geen onbeken de in Leiden, alstublieft de eer die hem toekomt. Vele lezers zullen ongetwijfeld, net zoals ik, verbaasd hebben gereageerd op de berichtgeving met betrekking tot de sluiting van de Cantineweg in Katwijk voor al het autoverkeer en wel met ingang van het verschijnen van de plaatselijke huis-aan- huis kranten vorige en deze week. Mij ontgaat volledig het be lang van dit, reeds vorig jaar, door het gemeentebestuur ge nomen besluit. Met welk doel voor ogen, of liever gezegd met welk 'burger belang', heeft het gemeentebestuur, zover voor uitlopend op de realisatie van de bouwlocatie 'Zanderij-Wes- terbaan', de sluiting van de Cantineweg nu reeds uitge voerd? Waarom op zo'n korte ter mijn een maatregel die ik alleen maar kan vertalen als een ultie me vorm van pesterij en of ge- zagsmisbruik! Heeft men zich wel gereali seerd dat het sluipverkeer er voor zal zorgdragen dat de Zee weg tijdens de spitsuren nog onbegaanbaarder wordt? Dat mede hierdoor nog meer auto's, wachtend voor de ook al zo goed op elkaar afgestelde ver- keersontregelende verkeerslich ten op de Zeeweg, hun uitlaat gassen verspreiden in een veel dichter bevolkt gebied dan aan de Cantineweg? Waarom heeft het gemeentebestuur, in al zijn denkbare wijsheid, niet gewacht op de realisatie van de in het bestemmingsplan opgenomen ontsluitingsweg? Hoe moeten bijvoorbeeld de De Cantineweg in vroeger tijden. mensen die van verre komen en willen trimmen, wandelen of genieten op de Berkheide de hoofdingang aan de Cantine weg bereiken? Een opmerkelijk detail treft men aan bij de 'gren zen' van het 'verboden' (alhier sqhiet mij toch ook een ger- maans woord door het hoofd) gebied, de gemeente heeft ge meend de burgers te kunnen af schrikken met het verkeersbord 'doodlopende weg' (en nog veel meer kleurrijke verkeersbor den). Een kleine 'clandestiene' verkenning maakt al snel duide lijk dat de verharde weg beslist geen doodlopende weg is, waar om dan toch dergelijke ver keersborden? Worden we dan toch om de tuin geleid, of zijn ve echt dom? Ik vraag mij in ieder ernst af wanneer er een einde komt aan de tomeloze dadendrang van onze vertegenwoordigers in het gemeentebestuur, met als ge volg dat de kwaliteit van het woon en leefklimaat steeds ver der wordt aangetast. Als het zo doorgaat met de verdere ver bouwing van iedere vierkante meter leegstaande grond (met of zonder bestemming) en de parallel lopende regelgevings- drang, dan kunnen we er zeker van zijn dat we rondom het jaar 2000 alleen nog maar mogen recreëren tussen de door de ge meente aangelegde, aangewe zen en van prikkeldraad (aan beide zijden) voorziene voetpa den! Och ja, bij te veel daardoor ontstane stress, mogen we onze O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE 8. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (ad/uncta.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 Familieberichten: 023- 5317; 023- 5320 Redactie: 071-5321 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 uur 071-5356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 3', per kwartaal (acceptgiro) f 9: per jaar (acceptgiro) 351 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijv van het abonnementsgeld, ontvangen korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NU ƒ15 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar Voorinformatie 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING verfbussen leegspuiten op een door diezelfde gemeente aange legde graffiti muur! Let wel, al leen daar, elders wordt u op de bon geslingerd! Ik hoop dat veel burgers van Katwijk zich er bewust van wor den dat alleen wij Katwijkers, tijdens de komende gemeente raadsverkiezingen in 1998, kun nen bepalen waar het in de toe komst met onze mooie kustge- meente naar toe moet! Voor mij staat het vast, het huidige 'vast geroest' en binnenkamers ver gaderende gemeentebestuur is dringend aan vervanging toe. W. Fick, Katwijk a/d Rijn. ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur. 15 00-15.30 uur en 19 00-19 30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundi; Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 00 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking(CCL/)en intensive care(IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14 .15-15.00 uur en 18.30-19 30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19 00-20 00 uur (Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen, voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg melde hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkunde neurologie14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15-17 00 uur; babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak. 118.30-19.30 uur, klasse I en II

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16