Leiden Regio DONDERDAG 1 ME11997 Bloemiste yt —j De Veense bloemis- I te Wilmavan Rui ten heeft de vrije hand in yt Alle 2000 produc- I tiemedewerkers bij Heineken worden de ko- CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 het prestigieuze Hilton Ho- mende tijd getest op hun tel in Sidney. activiteiten Aan deze pagina werkten mee: Leiden: Natascha Smit, Willem Sprenkeler, Hans Versluis, Marleen van der Weij, Hans Jacobs; Leider dorp en Voorschoten: Afke van der Tooien; Oegstgeest: Arjan van Dijk. Foto's: Loek Zuyderduin, Henk Bouw man. Koninginnedag rustig verlopen Koninginnedag is in Leiden rustig verlopen. De politie hoefde nergens op te treden. Er bleken wel zakkenrollers actief in de Leidse binnen stad: zeven mensen deden aangifte. Dinsdagnacht ver nielden twee mannen op de Churchilllaan zeven ver keerslichten. Het tweetal is op de Vijf Meilaan aange houden. In Voorschoten moest de po litie gisteren optreden in de Voorstraat, waar iemand door een aantal mannen werd geschopt. Daarnaast moest de politie bemiddelen tussen een aantal ruziema kers in een café aan de Schoolstraat. Aan de Wijn gaardenlaan werd een tuin muur omgetrokken waar door schade ontstond aan een bloemperk en aan een aantal geparkeerde auto's. Een stier. Twee vlindertjes. Een clown, en een Ninja Turtle. En veel prinsesjes, heel veel prinsesjes. Voor schoten heeft er voor één dag een hele stoet kleurrijke in- wonertjes bij. ,,Wil je je dia deem rood of roze?", vraagt grimeuze Marijke aan prin sesje in spe Nina. Het kind antwoordt, met een air van dat-spreekt-toch-vanzelf, ,,roze". Dat die mevrouw dat niet snapt! Bij een prinsesje hoort toch roze! Grimeuze Marijke lacht verontschuldigend naar Ni na's moeder. „Ik probeerde het bij haar jas te laten pas sen." De grimeuzes op het Kerkplein zijn geen beroeps, en heel soms geeft dat een probleempje. Bijvoorbeeld als Eelco als stier wil. Want hoe grimeer je een neusring? Het resultaat lijkt dan ook erg veel op een flinke snottebel. „Ach, als ze vragen: wat is dat on der je neus, dan zeg je ge woon: een ring," relativeert Eelco's moeder. „Kom, dan gaan we het aan oma laten 'In naam van Oranje doe open je mond!' De eigentijdse variatie op het oude geuzenlied klinkt wat iel: de Rijnzangertjes moe ten er duidelijk nog even inko men. Op het plein voor het Lei- derdorpse gemeentehuis gaat onder een zee van oranje bal lonnen een massa kinderen schuil. Maar meezingen, ho maar. Twee liedjes uit de oude doos later komt echter het keer punt, met de Kinderen voor Kinderen-hit 'Op Een Onbe woond Eiland'. Kinderen en ou ders kwelen het liedje uit volle borst mee. De ballonnen bewe gen ritmisch op en neer: de swing zit er nu goed in. En nu wil ineens iedereen met de aubade meedoen. Een vader met twee kinderen zon der tekstblad stort zich gewe tenloos op een jochie mét. „Mag ik die hebben?" Voor de jongen goed en wel beseft wat hem overkomt staat hij met lege handen. fleine kinderen, studenten en ïrvaren vissers: iedereen doet nee aan de viswedstrijd aan de [Vitte Singel. De een zit met een pamboehengeltje in het natte jras, de ander vist met een pro fessionele uitrusting. Op de wal Itaan natuurlijk de nodige JtUurlui. Sam Teunissen van het gelijk namige hengelsporthuis en me- le-organisator van de wedstrijd is dan ook erg tevreden. „Vorig aar hadden we veertig deelne- jners, dit jaar zijn het er al zes- ig." Er wordt gestreden om de jrootste vis, de meeste vissen In het totale gewicht. Er doen ook veel kinderen inee. Voor hen is er een aparte ategorie. De vijfjarige Joost is vaarschijnlijk de jongste deel nemer. Op de vraag of hij al wat jevangen heeft, schudt hij zijn Joofd. De fijne kneepjes moet lij nog leren. Zijn moeder loudt het dobbertje voor hem h de gaten. Alle kinderen krij- |cn overige as een prij s wijl De Bruijn uitlegt wat er pre cies gebeurt, zwemt een van de duikers naar de plek waar de auto onder water verdwenen is. Omdat hij onder water niets kan zien, krijgt hij aanwijzingen van een collega op de kant. On dertussen kan het publiek via de microfoon meeluisteren naar de ademhaling van de duiker. Een applausje is zijn deel als hij even later met het 'slachtoffer', een plastic pop, op de kant klimt. Dan wordt de auto zelf nog uit het water gehaald. De men sen deinzen snel terug als het modderige en druipende ge vaarte boven hun hoofden aan de kraan zweeft. Hij komt veilig op de grond terecht. drukt bij de ontvangst op het stadhuis dat de sfeer op Konin ginnedag in Leiden heel bijzon der is, met vooral veel activitei ten voor de kinderen. Leiden wil graag een traditie maken van de bijzondere be zoekjes. Vorig jaar was de Ame rikaanse ambassadeur al te gast in Leiden. Een flauw zonnetje. Een af en joe ijzige wind. En duizenden dnderen die zich in alle hoeken ïn wijken van de stad verma ten. Op de talrijke rommel markten, in de binnenstad, de ptevenshof, aan de Schubert- laan, bij 't Schippertje en in de Mors bijvoorbeeld. Traditiege trouw werden ook weer steppen en fietsen versierd. In de Mors was er voor het eerst in jaren weer een échte optocht. Kinde ren konden ook terecht op de kermis op de Garenmarkt, bij de door Augustinus en Minerva ge organiseerde spelen op het Ge recht en in de Breestraat en bij activiteiten in de wijken. „Hij wil zeker niet starten", merkt iemand op. Een ander vraagt zich af of ze misschien nog een vrijwilliger zoeken om in de auto te gaan zitten. Brand weermannen duwen op de druk bevolkte Beestenmarkt een ou de blauwe Ford naar de water kant. Die zal straks het water in gaan, waarna de duikers van de brandweer zullen demonstreren hoe ze bij zo'n geval te werk gaan. Terwijl de brandweer de laatste voorbereidingen treft, begint het publiek, onder wie de Zuid- Afrikaanse ambassadeur, onge duldig te worden. Brandweer man Cees de Bruijn geeft einde lijk het sein voor de demonstra tie. De oude Ford gaat het water in. Het publiek dromt vanachter de dranghekken naar voren om het laatste puntje van het dak onder water te zien verdwijnen, tot er alleen nog maar bubbels overblijven. Een paar minuten later arri veert het duikersteam, compleet met sirenes en zwaailicht. Ter- „Zit je helm goed vast?" Met een nonchalant gebaar wuift Jan-Paul van der Meij (18) de vraag van zijn bezorgde moeder weg. Wat kan er nou mis gaan tijdens een paar rondjes karten? Het circuit is immers gemar keerd met autobanden en balen stro, zodat een eventuele crash altijd met een zachte landing eindigt. En mocht er toch wat gebeuren, dan staat er meteen iemand van de EHBO klaar. Het parkeerterrein van sport park De Voscuyl in Oegstgeest bood gisteren tijdelijk plaats aan een racebaan voor karts. Voor vijftien gulden per tien mi nuten mochten autocoureurs in spe hun snelheidslusten botvie ren in gemotoriseerde skelters. Daarbij ontpopten sommigen zich als een waar talent, die het zelfs Jos Verstappen nog moei lijk zouden maken. Zoals de 10-jarige Ilse Boom bijvoorbeeld. Hoewel ze maar nauwelijks met haar voeten bij de pedalen 1 an, rijdt ze al snel uitnodiging kwam twee da- nadat ik in Nederland was ik voelde me dan meteen erg welkom." De Zuid-Afrikaanse am- Carl Niehaus is dui- in zijn nopjes met de invi- van het Leidse gemeente- om zijn eerste Konin- als ambassadeur in de Sleutelstad te komen meevie ren. Niehaus kent het feest al wel. Hij is al eens in Utrecht ge weest op 30 april en heeft daar goede herinneringen aan over- gehouden. Burgemeester Goekoop bena- ler dan haar vader. Maar naar mate het aantal rondjes toe neemt, stijgt ook Ilse's over moed, en een paar minuten voor het einde vliegt ze de bocht uit. „Ik gaf per ongeluk gas in plaats van te remmen", verklaart Ilse haar manoeuvre. „Maar ik ging wel hard, hè?"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15