Varkenspest maakt karbonades duur Visser tussen God en de Bmsselse commissie Economie Peek en Cloppenburg in '96 uit rode cijfers Nutricia voortaan Koninklijk Aegon naar beurs Frankfurt 'WOZ is niet meer van deze tijd' WOENSDAG 30 APRIL 1997 7 Vleesprijs blijft stijgen Wolters Kluwer neemt AVV over deventer Wolters Kluwer heeft een meerderheidsbelang ver worven in Akademische Arbeitsgemeinschaft Verlagsgesellschaft (AW) in de Duitse stad Mannheim. AAV, uitgever op het gebied van fiscale informatie voor professionele gebruikers en vermo gende particulieren, heeft een omzet van 45 miljoen gulden per jaar. Het bedrijf heeft vijftig mensen in dienst. Japan exporteert weer meer auto's tokyo» Japan heeft in het eind maart afgesloten begrotingsjaar 1996/97 ongeveer 3,8 miljoen auto's geëxporteerd. Dat is 6,2 procent meer dan in het begrotingsjaar ervoor. De groeiende ex port, voor het eerst in vijf jaar, wordt geweten aan de lagere koers van de yen waardoor Japanse auto's goedkoper zijn ge worden. Dat heeft het verbond van Japanse autofabrikanten gis teren laten weten. Johma neemt Neptunus Food over Amsterdam Saladefabrikant Johma (onderdeel van het Britse Hillsdown en Van Beusekom Beheer) neemt Neptunus Food uit Amsterdam over. Neptunus maakt koelverse maaltijden. Er wer ken zestig mensen. Het bedrijf heeft een jaarlijkse omzet van ze ventien miljoen gulden. LBC na sanering uit de rode cijfers best» De bouwonderneming Koninklijke IBC heeft vorig jaar een nettowinst gemaakt van 5,8 miljoen gulden. Het jaar ervoor werd nog een verlies geleden van negen miljoen gulden. Ten op zichte van 1995 nam de omzet toe met 142 miljoen tot 903 mil joen gulden. De groei had plaats ondanks het afstoten van drie Belgische bedrijven. De raad van bestuur van IBC rekent na de omslag in 1996 dit jaar op verdere winstgroei en een hogere om- Wegener Arcade wil betere kaspositie Apeldoorn Media-concern Wegener Arcade wil de kaspositie verbeteren. Vooral door de overname van het muziekbedrijf Ar cade is vorig jaar een flink gat in de balans geschoten. Het eigen vermogen daalde met 116,6 miljoen tot 179 miljoen gulden. De solvabiliteit - het eigen vermogen als percentage van het ba lanstotaal - halveerde ruimschoots van een riante vijftig procent eind 1995 tot 21,2 procent eind vorig jaar. Reden voor bezorgd heid is volgens Wegener Arcade niet. De nabije toekomst ziet er zelfs financieel heel gezond uit. Enhobel vervangt alle commissarissen wassenaar Vastgoedfonds Enhobel heeft de complete raad van drie comissarissen vervangen door vijf nieuwe. Volgens direc teur Strack heeft de nieuwe raad van commissarissen meer vast goedkennis in huis, waarmee een breder draagvlak ontstaat voor toekomstige expansie van Enhobel. Enhobel had eind 1996 vast goedbeleggingen ter waarde van 139 miljoen gulden. Het fonds maakte in zijn jaarverslag bekend te willen groeien naar een ver mogen van 500 miljoen. Chocomel en babyvoedingproducent Nutricia uit Zoetermeer mag zich sinds gisteren 'Koninklijk' noemen. Koningin Beatrix heeft het gespecialiseerde zuivelconcern aan de vooravond van Koninginnedag dit eervolle predikaat verleend. Honderdeneen jaar na het begin van de productie van babyvoeding gaat het miljardenconcem voort aan onder de naam Koninklijke Verenigde Bedrij ven Nutricia door het leven. Naast de bekende babyvoeding produceert Nutricia klinische voeding onder de naam Nutrison. Op die gebieden is het concern uit Zoe termeer in Europa marktleider. Daarnaast worden ook bekende consumentenproducten als Choco mel en Fristi geproduceerd. Het bedrijf begon in 1896. Martinus van der Ha gen, oprichter van de Stoomzuivelfabriek in Zeg waard (Zoetermeer), kreeg het alleenrecht om via een bepaalde methode babyvoeding te produceren uit koemelk. In die tijd was de zuigelingensterfte hoog, een op de vijf kinderen stierf voor het eerste levensjaar. Niet lang daarna werd de NV Nutricia opgericht. In 1905 gingen de eerste melkpoeder producten over de grens. In 1966 ging Nutricia naar de Amsterdamse beurs. Twee jaar geleden nam het toen nog slecht renderende Duitse zuivel bedrijf Milupa over. Deze overname bezorgde Nutricia een flinke winstgroei. De beleggers waardeerden de expansie zeer. Op de beursvloer behoorde Nutricia tot één van de sterkste stijgers. Inmiddels werken er internatio naal ruim 9.000 medewerkers aan een jaaromzet van drie miljard gulden. foto gpd den haag gpd Het Haagse verzekeringsconcern Aegon krijgt er binnenkort een beursnotering bij. De aande len worden vanaf begin juni ook verhandeld aan de effectenbeurs van Frankfurt. Een defini tieve datum is nog niet vastgesteld. Het wordt voor Aegon de zesde beursnote ring. De stukken staan al genoteerd aan de beurzen van Amsterdam, Londen, New York (Wall Street), Tokio en Zürich. De stap naar Frankfurt wordt onder meer ge zet om de naamsbekendheid van Aegon in Duitsland te vergroten. Met de beursnotering hoopt het verzekeringsconcern de marketingin spanningen in het buurland te ondersteunen. Daarnaast krijgen Duitse beleggers op deze manier gemakkelijker toegang tot de aandelen. Die behoefte bleek bij hen te bestaan. Aegon is in 1995 met zijn activiteiten in Duitsland begonnen. Dochter Aegon Lebens- versicherungs-AG voert op dit moment één product op de Duitse markt, Moneymaxx. Dat is een aan een beleggingsfonds gekoppelde le vensverzekering. Moneymaxx is vergelijkbaar met Koersplan van Aegons Nederlandse doch ter Spaarbeleg. De 'start in Duitsland was moeizamer dan verwacht, zo bleek in maart bij de presentatie van de jaarcijfers van Aegon. Het aantal afge sloten contracten bleef achter bij het doel dat het Haagse verzekeringsconcern zich had ge steld. Inmiddels begint de groei van het aantal contracten wel aan te trekken, meldde be stuurslid P. van de Geijn bij die gelegenheid. Aantallen contracten wilde hij niet noemen. Maar van winst op de Duitse activiteiten is in De beursgang in Duitsland wordt begeleid door Deutsche Morgan Grenfell, een dochter van Deutsche Bank. De introductie gaat niet gepaard met de uitgifte van nieuwe aandelen. Overname Mosa Olieconcern vindt concessies interessant kost 120 banen Shell terug in Bangladesh dingproducent ids gisteren rix heeft het de vooravond dikaat verleend, n de productie iconcem voort uigde Bedrij- roduceert naam ncern uit Zoe- naast worden ;n als Choco- ïus van der Ha- ibriek in Zeg waard (Zoetermeer), kreeg het alleenrecht om via een bepaalde methode babyvoeding te produceren uit koemelk. In die tijd was de zuigelingensterfte hoog, een op de vijf kinderen stierf voor het eerste levensjaar. Niet lang daarna werd de NV Nutricia opgericht. In 1905 gingen de eerste melkpoeder- producten.over de grens. In 1966 ging Nutricia naar de Amsterdamse beurs. Twee jaar geleden nam het toen nog slecht renderende Duitse zuivel bedrijf Milupa over. Deze overname bezorgde Nutricia een flinke winstgroei. De beleggers waardeerden de expansie zeer. Op de beursvloer behoorde Nutricia tot één van de sterkste stijgers. Inmiddels werken er internatio naal ruim 9.000 medewerkers aan een jaaromzet van drie miljard gulden. foto gpd Makelaars kraken 'belabberdegang van zaken utrecht gpd Tien keer zoveel bezwaarschriften, slechte taxa ties en onwetendheid bij de burgers. De Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM) is enorm geschrokken van de belabberde gang van zaken rond de Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ). Dat bleek gisteren op een symposium in Utrecht. Tachtig procent van de gemeenten heeft zijn burgers inmiddels een beschikking gestuurd. Daarin staat de waarde van de woning of het be drijfspand per 1 januari 1995 vermeld. De ge meente heeft hiervoor een grove taxatie uitge voerd of de waarde van een oudere taxatie met tientallen procenten opgehoogd. Veel woningen en bedrijfspanden zijn flink in marktwaarde gestegen en dat heeft grote finan ciële gevolgen voor de bewoners. Niet alleen voor de eigenaren, maar ook voor de huurders. Een woning die 50.000 gulden in waarde is gestegen, betekent een gemiddelde lastenverhoging van ruim 500 gulden per jaar. Aangezien deze waarde voor vier jaar vaststaat betekent dat een netto las tenverzwaring van 2.000 gulden netto voor huis eigenaren, rekent de NVM voor. Uit een NIPO-onderzoek blijkt echter dat 98 procent van de mensen niet eens weet welke be lastingen gekoppeld zijn aan deze hertaxatie. Zo hangen de heffingen voor de onroerendezaakbe- lasting, het huurwaardeforfait voor de inkomsten belasting, vermogensbelasting en waterschapsbe lasting van deze waardebepaling af. De NVM vindt dat de gemeenten ernstig tekort zijn ge schoten in hun voorlichting. ,,De WOZ is niet van deze tijd. Het is een knijp- en piep-wetgeving. De overheid knijpt en als de burger niet piept, dan hangt hij voor vele jaren", zegt T. Smit, vice-voor- zitter van de NVM. Uit de enquête, gehouden onder 1.100 huisei genaren, blijkt tevens dat twaalf procent bezwaar aantekent tegen de nieuwe taxatie. Omgerekend naar de drie miljoen huiseigenaren in Nederland kunnen gemeenten zo'n 360.0000 bezwaarschrif ten verwachten. Worden huurders, verhuurders van woningen en gebruikers van bedrijfspanden hierbij opgeteld, dan wordt het half miljoen fors overschreden. Smit merkt op dat het nu bekende aantal be zwaarschriften al het tienvoudige is van de ge meentelijke taxatierondes uit het verleden. „Vanuit de aanname van zorgvuldige wetgeving is dit aantal gewoon te hoog". Een derde van de huiseigenaren weet trouwens niet eens dat het gemeentelijke taxatieverslag kan worden opge vraagd. De NVM zet ook vraagtekens bij de kwaliteit van de taxaties. De gemeenten hanteren daarvoor het zogeheten referentiestelsel. Dat betekent dat één woning model staat voor soms wel honderd andere woningen. Of een woning een tuin heeft of een mooi uitzicht maakt niet uit. Een gewijzigd bestemmingsplan, of mogelijk vervuilde grond tellen evenmin. De 275 gemeenten die geen nieuwe taxatie hebben verricht, maar hun oude waardebepaling hebben verhoogd zijn volgens de NVM helemaal 'onnauwkeurig' bezig. „Waarden die soms vijf jaar geleden zijn vastgesteld en nog vier jaar mee moeten. Eén waardering in negen jaar geeft toch geen betrouwbaar beeld van de waarde van de huizen. Als de NVM hiervoor verantwoordelijk was geweest, had Nederland wel wat harder ge piept." Scheidend voorzitter vreest uitblijven investeringen in visserij Voorzitter van de Federatie van Visserijverenigingen Klaas Kramer: „De meeste biologen zitten gewoon hun baantje te verdedigen." foto gpd alexj de haaf De varkenspest in Zuid-Nederland maakt de karbonades en koteletten flink duurder. Albert Heijn heeft zijn prijzen voor het varkensvlees over de hele linie verhoogd met één gulden per kilo. ,,En dat zal zéker niet de laatste prijsverhoging zijn in de komende tijd. De top is nog niet bereikt", aldus een AH-woordvoerster. Ook de vleeswa ren zijn duurder geworden. n ZOETERMEER «ANP Kledingconcern Peek en Clop- hi penburg is in het op 31 januari geëindigde boekjaar uit de rode tji, cijfers gekomen. Was er in het voorgaande jaar nog een verlies or. van 15,5 miljoen gulden, nu was ;n er een bescheiden winst van 0,6 miljoen gulden. 3(l De omzet daalde wel met 3,9 bc procent tot 396 miljoen. In het voorgaande boekjaar maakte maastricht» anp De overname van tegelfabrikant. Mosa in Maastricht enkele maanden terug door een groep investeerders leidt tot een ver lies van 120 arbeidsplaatsen. Mogelijk krijgen honderd werk nemers gedwongen ontslag. Hoeveel Nederlandse banen in het geding zijn, is nog niet dui delijk. Dat heeft een woordvoer der gisteren meegedeeld. De re organisatie komt kort na een eerdere afslanking. In de tweede helft van vorig jaar moesten al 86 werknemers het bedrijf ver laten, van wie zeventig gedwon gen werden ontslagen. Dht er een nieuwe sanerings ronde zou komen, was al aan gekondigd. In maart nam een consortium van investeerders een meerderheidsbelang in het verlieslatende Mosa. Het bedrijf werden een financiële injectie en een reorganisatie in het vooruitzicht gesteld. De nieuwe plannen moeten leiden tot een rendement op geïnvesteerd ver- mogeh van vijftien procent. Mac Maggie echter nog deel uit van P C, waarvan het grootste deel van de aandelen in handen is van de Duitse Peek Cloppenburg. Zonder Mac Maggie was er een omzetstijn ging van zeven procent. Net als andere bedrijven in de modesector was P C (1300 werknemers) de laatste jaren nogal aan het kwakkelen. In 1994 was er een verlies van 7,4 miljoen gulden. londen «anp-krf Shell keert na een afwezigheid van acht jaar terug in Bangla desh. Samen met het Britse concern Cairn Energy vormt Shell daar een onderneming die olie en gas gaat opsporen en produceren. Ook enkele gebie- dën in India worden onder zocht op de aanwezigheid van olie en gas. In de jaren zestig en zeventig was Shell al actief in Bangla desh, evenals aan het eind van de jaren tachtig. In 1989 besloot het concern zich terug te trek ken omdat de mogelijkheden voor exploratie steeds kleiner werden. Nu geeft Bangladesh nieuwe concessies uit en daar ziet Shell weer brood in. In India bezit Caim 22,5 pro cent van het olieveld Rawa, dat goed is voor zes procent van de totale olieproductie van het land. Het concern heeft in Bangladesh een belang van 75 procent in het gasveld Sangu en van zeventig procent in het gas veld Semutang. Een kwart van die belangen wordt overgedra gen aan Shell. Levert de samenwerking suc ces op, dan kan daar nog een kwart bijkomen. In dat geval betaalt Shell aan Cairn 252 mil joen gulden in contanten en 388 miljoen gulden in de vorm van exploratie- en ontwikke lingsprogramma's. Shell liet weten dat de activi teiten van Cairn een goede aan vulling vormen op zijn eigen bezigheden. Cairn van zijn kant verklaarde dat de samenwer king het belang van zijn aanwe zigheid in Bangladesh onder streept en toegang biedt tot on der meer de raffinaderijen van Sheü. Directeur Bill Gammell 'van Cairn zei verder dat de joint venture een versterking van de positie in het zuiden van Azië betekent en dat er mogelijkhe den zijn om buiten Bangladesh en India nauwer samen te wer ken. Bijzonderheden daarover zijn er niet. urk maarten pennewaard Het is mooi geweest, vindt Klaas Kramer. De Urker was jarenlang het boegbeeld van de vader landse vissersvloot. „Maar ik ben nu 65. Het waren woelige jaren, ik hou ermee op", zegt de bestuurder. De vis blijft zijn houvast, „want wat zou ik an ders moeten? Een beetje rom melen in de box, wat netten boeten. Varen hoeft na veertig jaar op zee*niet meer. En op een viskotter heb je niks aan een vent van 65." De zeeën zijn hoog gegaan. Klaas Kramer had in 1989 niet het flauwste benul van de woes te stormen die de visserij, zijn visserij, zouden gaan doorma ken. De Urker was amper als voorzitter van de Federatie van Visserijverenigingen achter zijn bureautje gaan zitten, of de hel brak los. De boomkorvisserij op de Noordzee, voornamelijk gericht op tong en schol, verkeerde aan het eind van de jaren tachtig in zwaar weer. Vissers hadden niet zoveel op met een begrip als quotering en waren jarenlang redelijk met rust gelaten door de autoriteiten. Maar die hou ding veranderde drastisch. Spe ciale opsporingsteams gingen de visfraudeurs te lijf. Kistje voor kistje telden inspecteurs de vangst van vissersschepen, de administratie van visafslagen werd in beslag genomen en vis sermannen en hun bestuurders moesten voor de rechter ver schijnen. Met weemoed denkt Kramer te rug aan de tijd van het 'mare li- berum', de vrije zee. Vissers, ze ker die van Urk, interpreteerden dat als: de zee is van ons, wij vangen wat we kunnen en hoe ven daarover aan niemand ver antwoording af te leggen. Be halve dan aan Onze Lieve Heer. Maar die bleek, althans volgens sommige van Zijn spreekbuizen in de kerken van Urk, niet te be roerd een oogje dicht te knij pen. Enkele dominees rede- neerden dat mensen niet ge houden waren een overheid te gehoorzamen, die lang niet in alle gevallen handelde naar Gods gebod. Nu zegt Kramer daarover: „De predikanten had den het niet moeten vergoelij- ken. Ze hadden harder moeten optreden." Destijds noemde Kramer het vergoelijkend 'een visje weg werken', ook al liep de fraude in de miljoenen guldens. De Urker was een belangrijke pion in het schaakspel met de overheid. Niet alleen gaf hij leiding aan de landelijke Federatie van Visse rijverenigingen, hij was ook voorzitter van de Urker vissers vereniging PO-Oost, eigenaar van visafslag in Harlingen. Een grootscheepse onderzoek naar fraude op de visafslagen bracht Kramer in conflict met Justitie. Het openbaar ministe rie oordeelde dat ook in Harlin gen flink werd gesjoemeld om de vangstbeperkende maatrege len te ontduiken. De Urker be landde in de politiecel voor on- RIJSWIJK» anp De prijsstijging is noodzakelijk omdat de inkoopprijs voor het vlees de afgelopen weken sterk is opgelopen als gevolg van de varkenspest en daardoor gerin ge aanbod aan slachtvarkens. Hoe groot de komende prijsver hogingen zullen zijn, kan de woordvoerster nog niet zeggen. De varkensschaarste en bijbe horende vleesprijsstijging zijn gunstig voor de veehouders. De zogeheten verwachtingsprijs op de Vleutense varkensbeurs, die dervraging. Bij Kramer ging na die ervaring het roer drastisch om. Het nieu we parool werd 'clean' vissen. De praktijk om buiten de boe ken om meer vis te vangen, al gangbaar sinds de invoering van het Europese quotasysteem in 1974, was voortaan uit den boze. En Kramer heeft gelijk gekre gen. Uiteindelijk hebben de vis sers hun leven flink gebeterd. Belangrijk voor die omschake ling is - behalve de harde hand van de overheid - de vorming geweest van groepen vissers, de zogenaamde Biesheuvel-groe pen. Daarin zijn de vissers sa men verantwoordelijk voor na leving van de quoteringsregels. Als één visser te veel vangt, moet de hele groep daarvoor boeten. Dat wil niet zeggen dat Kramer van harte achter het overheids beleid staat. Het hele systeem van de quotering, waarbij biolo- een maat is voor wat de boeren krijgen voor hun beesten, is vo rige week met 48 cent gestegen tot het recordbedrag van 5,10 per kilo. Het vorige record (4,72 per kilo) dateert uit uit 1989, al dus beursvoorzitter Groten dorst. De grote slachterij Dumeco in Boxtel betaalde vorige week cir ca 4,68 per kilo vlees. Ook dat is veel meer dan normaal, aldus een woordvoerster. „Dat is na tuurlijk, want het aanbod is veel krapper door de pest." Die uitzonderlijk hoge (aan- gen de Europese Commissie aanbevelingen doen en de Eu ropese visserijministers in de cember de vangsthoeveelheden voor het nieuwe jaar vaststellen, kan wat hem betreft linea recta in de prullenbak. De weten schappers zitten er volgens de visser te vaak te ver naast met hun schattingen van de visbe standen. „Daar zitten zeer be trouwbare mensen tussen, die hun werk gewetensvol doen. Maar ik geloof dat de meesten gewoon hun baantje verdedi gen. Maar de Europese Com missie luistert er wel naar en walst dan door." Er kan lang en-breed over gedis cussieerd worden, meent Kra mer, maar uiteindelijk zit het zo. „Je krijgt wat de Grote Schepper in het voorjaar be stiert. Is het vier weken slecht weer, dan heb je niks. Is het mooi warm weer, dan is er vol doende voedsel voor de vis en heb je alles. De hele visserij is koop)prijzen zijn niet alleen een opsteker voor de varkenshou ders die buiten het pestgebied wonen en dus kunnen doorboe- ren, maar ook voor de boeren binnen het gebied bij wie de overheid de veestapel opkoopt. Het ministerie van landbouw, dat op grote schaal dieren over neemt omdat ze (mogelijk) met pest zijn besmet of omdflt de hokken anders overvol raken, betaalt namelijk ook gewoon de marktprijzen. Tot nu toe zijn al ruim een miljoen beesten opge kocht door de overheid, aldus een woordvoerster van het de partement. Keerzijde van de medaille is echter dat veehouders die na de pest weer opnieuw willen be ginnen waarschijnlijk diep in de buidel moeten tasten. Naast de vleesprijs steeg ook de prijs van biggetjes de afgelopen weken flink. afhankelijk van de natuur. En daarop hebben wij geen in vloed. In een koude winter kan wel tachtig procent van een jaarklassè doodvriezen. Een Elf- stedenwinter? Voor de visserij betekent dat een petjaar." Kramer voorziet nog moeilijke jaren voor de vloot. De vangsten zijn niet zo formidabel, al ma ken de prijzen veel goed. Maar daarin schuilt een groot gevaar: de vis moet niet te duur worden voor de verwerkende industrie. Zeker voor Urk is dat een pro bleem omdat die bedrijfstak nog altijd het gros van de inwo ners emplooi biedt. Voorts is onlangs in Brussel afgesproken de visserij-inspanning in de Eu ropese wateren de komende ja ren met twintig procent terug te schroeven. Het is nog onduide lijk wat de gevolgen daarvan zijn voor de pakweg 450 Neder landse kottervissers. „Wij weten niet wat Brussel wil. Het blijft van jaar tot jaar de bakens wat bijstellen", verzucht Kramer. Daarbij vindt hij Europees com missaris Emma Bonino te veel op de hand van de milieubewe ging. Actiegroepen als Green peace ageren fel tegen de boomkorvisserij, waarbij zware kettingen over de zeebodem worden getrokken om de tong en schol te verschalken. Vissers achten die kritiek schromelijk overdreven, maar slagen er am per in de maatschappij voor hun denkbeelden te winnen. Daarnaast is er de roep uit het buitenland dat Nederland wel een erg groot deel van de vis- koek bezit. „Nederland heeft tachtig procent van het Europe se tongquotum en vijftig, zestig procent van de schol", zegt Kra mer. „Ik kan me voorstellen dat landen als Engeland en Duits land meer vis willen hebben." Alle onzekerheid over de visserij op de lange termijn leidt er wel toe dat investeringen in de vloot al enige jaren uitblijven. En dat is op de lange duur funest, vreest Kramer: „Nu hebben we nog een vloot, maar is dat over vijfjaar nog zo? Als je niet kunt investeren, raak je achterop."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7