De lepelaar is moeilijk te paaien Natuur Milieu Helft van batterijen hergebruikt Sterns op weg naar broedgebieden H Mpl i föfësö WOENSDAG 30'APRIL 1997 160 REDACTIE BERT DE JONG 072-5196 NAARDEN-BERT DE JONG De hazelnoottaart staat bij wijze van spreken al in de oven. Nu de aanleiding nog om hem af te bakken en aan te snijden. Me dewerkers van Natuurmonu menten in het Vechtplassenge bied houden de adem in. Gaan er dit jaar voor het eerst sinds 1988 weer lepelaars broeden in het Naardermeer? Medewerker Fokkema: „Aan de westzijde van het Naardermeer is een nieuw fourageergebied voor lepelaars aangelegd. Veel ondiep water met een goede visstand (uitgezet - red.). Toen de lepelaars in maart terugkeer den uit hun overwinteringsge- bieden wisten ze de plasjes snel te vinden. We hebben groepen van 20 tot 30 vogels geteld. De meesten zijn verder getrokken. Nu tellen we er nog een stuk of zes. Erg spannend, want het is mogelijk dat die in het Naarder meer gaan broeden." Het tellen van nesten in uitge strekte riet- en moerasgebieden is niet eenvoudig. Natuurmonu menten doet het vanuit de lucht. Dan worden meerdere kolonies in een keer onder de loep genomen. Begin mei, als Negentig procent van de Neder landers bewaart zijn gebruikte batterijen gescheiden van het overige afval, met de bedoeling ze uiteindelijk op een apart in- leverpunt af te geven. De winkel en de gemeentelijke chemokar zijn daarbij zeer populair: 34 procent van de ondervraagden zegt zijn gebruikte batterijen naar de winkel te brengen, een iets hoger percentage (35 pro cent) brengt ze naar de chemo kar. Dit blijkt uit een NIPO-enquête die werd gehouden in opdracht van de Stichting Batterijen (Sti- bat) in een representatieve steekproef onder duizend huis houdens in Nederland. Stibat vertegenwoordigt ruim 450 Ne derlandse producenten en im porteurs van batterijen. Volgens de jongste gegevens is vorig jaar 54 procent van alle verkochte batterijen daadwer kelijk ingezameld en afgevoerd voor hergebruik. In 1995 ging het nog om 38 procent. Uit het onderzoek blijkt ook, dat één op de vijf ondervraagden lege bat terijen weliswaar apart houdt, maar ze later toch gewoon in het gewone huisvuil mikt. Hoop doet leven. Groepjes lepelaars in de omgeving van het Naardermeer wekken de hoop da er in het re servaat weer wordt gebroed. de eerste telvlucht wordt ge houden, wordt wellicht duide lijk of er lepelaars in het Naar dermeer nestelen. Fokkema: „Provinciaal inspecteur R. van der Giessen heeft ons voor het eerste nieuwe broedgeval een hazelnoottaart beloofd. Ooit huisde de grootste lepe laarskolonie van ons land in het Naardermeer, het eerste bezit van Natuurmonumenten. Op het hoogtepunt telde de kolonie ruim 150 broedparen. Met als belangrijkste fourageergebied Waterland. In 1988 was het plotsklaps over. Het verhaal wil dat vossen de witte vogels, FOTO MRTIJN DE JONGE graadmeters voor ratuuront- wikkeling en wateneheer, ver joegen naar de nabjgelegen Qostvaardersplassei en naar de waddeneilanden. Sindsdien heeft Natiurmonu- menten veel gedaarom de le pelaars terug te krijpn. Er is ge zorgd voor visrijke fiurageerge- bieden pal naast het natuurre servaat. Hoog- en droogglegen plekken in het reservaat, waar vossen holen konden maken, zijn afgegraven. Om de oude broedplaats is een antivossen- hekwerk geplaatst. Aantrekkelij ke broedeilandjes voor lepe laars, onbereikbaar voor vossen, zijn boomwij gemaakt. Enzo voorts. En tenslotte worden elk voor jaar zoveel mogelijk Reintjes in het Naardermeer gedood. De mens wikt, de lepelaar beschikt. Die hield het tot nu toe voor ge zien in het Naardermeer. Het geen bij Fokkema en consorten de vraag doet rijzen of het anti- vossenbeleid wel effect sorteert. Er zijn lieden die zich lepelaar- deskundige noemen, maar ken nelijk is er nog veel wat ze van deze opportunistische soort niet weten. Op 14 mei wordt in Lelystad een landelijk symposium ge houden over de 'Lepelaars in de Lage Landen'. Het symposium, georganiseerd door Vogelbe scherming Nederland, beoogt een soort tussenstand te geven van het in 1994 vastgestelde Soortbeschermingsplan Lepe laar. gr A Duizenden sterns kiezen op Griend het luchtruim. PETTEN GPD Langs de kust is het jaarlijkse spektakel van de voorjaarstrek goed op gang gekomen. Opvallend zijn de talrijke groepen sterns die noordwaarts koersen. Visdieven, grote sterns, noordse sterns, dwergsterns. Alle maal 'onderweg naar morgen'. In tegenstelling tot veel andere soorten trekvogels kunnen sterns onderweg hun kostje bij elkaar scharrelen door bij tijd en wijle een ferme duik in zee te nemen om een visje te verschalken. Onderweg van Afrika naar het waddenge bied bezoeken de vogels verschillende pleisterplaatsen. Bijvoorbeeld natuurreser vaat De Putten tussen Camperduin en Pet ten. Daar is goed te zien dat de sterngroep jes arriveren. Vaak poedelen de sierlijke vo gels voor ze gaan rusten op een van de vele eilandjes eerst in het ondiepe zoete water het zout van hun verenpak. Veel vogels FOTO MARTIJN DE JONGE hebben 1 gepaard. Ze bedrijven tussen het rusten dor wijmoedig de liefde. Een belagrijke broedplaats voor stems is het eilan^e Griend in de Waddenzee, tus sen HarlLgen en Terschelling. In de perio de voor z<gaan broeden voeren de vogels daar somseer opvallende synchroon- vluchten it, waarbij duizenden vogels te- gelijk het lthtruim kiezen, flink kabaal ma kend. Schade door broeikaseffect onderschat AMSTERDAM GPD De economische schade door klimaatverandering worden wellicht onder schat. Dat stelt de econoom C.J. Jepma, onlangs be noemd tot bijzonder hoog leraar aan de Universiteit van Amsterdam. De leer stoel van Jepma wordt gefi nancierd door Greenpeace. De milieu-organisatie wil via Jepma het klimaaton derzoek in Nederland sti muleren. Jepma gelooft dat geringe klimaatveranderingen al kunnen leiden tot hevige catastrofes, zoals bijzonde re droogteperiodes, super- stormen en overstromin gen. Niet een stijging van de temperatuur op zich zorgt voor economische schade, maar de door de stijging veroorzaakte extre me weersomstandigheden. Acht superstormen bijvoor beeld, in de periode 1989/1993, veroorzaakten op wereldschaal ruim 70 miljard gulden schade. Jep ma meent dat de meeste klimaatstudies te weinig re kening houden met de schade die het gevolg is van extreme weersomstandig heden. Naarmate de aarde warmer wordt, neemt de schade door klimaatsextremen toe. De omvang van de schade door het zogeheten broei kaseffect kan volgens Jep ma formidabel zijn. Weinig is zeker. Maar het zal hem niet verbazen als in de toe komst mondiaal jaarlijks met bijna 1.000 miljard gul den schade rekening moet worden gehouden. Dit is een schatting op basis van de gevolgen van zeespiegel rijzing, waterschaarste, ont bossing/verwoestijning, koelingskosten en afne mende gezondheid. Het is volgens de nieuwe hoogle raar ook duidelijk wie de hoogste rekening zullen moeten betalen: de ontwik kelingslanden. Daar rukken de woestijnen het sterkst op, verdwijnen de meeste bossen en liggen uitgestrek te landbouwgebieden in voor overstromingen uiterst kwestsbare kustzones. Jepma verricht zijn leer stoelwerkzaamheden in de hoofdstad onafhankelijk van Greenpeace. Hij onder zoekt, geeft colleges en be geleidt scripties. Jepma is lid van het International Panel of Climate Chance (IPCC) en is naast zijn nieu we baan aan de Universiteit van Amsterdam tevens werkzaam aan de Rijksuni versiteit Groningen en de Open Universiteit. PUZZEL 123456789 10 11 W£ OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. vogel; 2. godsdienst, muziek noot; 3. grootvader, cijfer; 4. laatstleden, grootmoeder, bolge was; 5. vrolijk feest, pampahaas; 5. persoonlijk vnw., bijwoord; 7. land in Zuid-Amerika, helden dicht; 8. en andere, keukengerei, voorzetsel; 9. wedstrijdbeker, een zekere; 10. landbouwwerk tuig, jongstleden; 11. bespotte lijk. Verticaal: 1. roofdier, tegenslag; 2. vereq stoffer; 3. tijdrekening, Europe aan, voorzetsel; 4. maanstand, voegwoord, klem kind, Japans bordspel; 5. voorzetsel, voertuig; 6. editie, voor de middag, plus, persoonlijk vnw.; 7. kloosterlin ge, zoogdier, loofboom; 8. per werkuur berekend loon; 9. Bij belse naam, vermaak. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. kameleon; 2. aviateur; 3. me niscus-, 4. enterkoe; 5. rietgans; 6. afkeuren; 7. ademnood; 8. dankbaar. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: KAME RAAD en MINTEKEN. Het sleu telwoord luidt: BRANDKOGEL. J/FFAcAFFFF/ So//£v '/vs £S/v l^V^ètM)wv £><-iP0i,<AhF J£ WEL EES VA/V £~/G?L/ETTE CSNOOFD, H&f/VZ 7 aAYV V^T' IA*. Aw. _l/,. /-!*■[ r JA, DATz/JA/ VANP/£ D/N- <S£N P/£ Z£ OF £NV£lOFFEN FLAKK&J. TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring „Kijk, dat vind ik nu aardig", sprak heer Bommel. ,,U bent al uw schatten kwijt omdat ik ze bezit, maar u wordt niet onhebbelijk. Men treft dat zelden. Er zijn maar weinig lieden die begrijpen, dat een heer eigenlijk recht op hun kostbaarheden heeft omdat hij iemand van stand is - als u begrijpt, wat ik be doel." „Ik begrijp je, baasje", zei de dwerg. „Ik begrijp je beter dan jezelf. Ga zo maar door, hoor, dan zijn mijn schatten goed besteed." Na deze woorden begon het ventje op zo'n akelige manier te lachen, dat het heer Ollie vreemd te moede werd. Voordat hij echter dieper op de zaak in kon gaan verscheen Tom Poesii de deuropening. „Heer Ollie!" riep lij, „de politie is teruggekomen. U rnagtel op passen, want Bulle Bas is ergkwEid!" „Wablief?" vroeg heer Bommel ot- hutst. „De politie terug? Nu al? Dt is vlug! Ik bedoel..." „Ach, wat kan jou de politie schelti?" leaste de dwerg. „Je hebt toch eening? Er kan je niets gebeuren, zolang je maar eerlijk blijft benijden!" „Ja, ja, zei heer Ollie haastig, „je hoort het, jonge vriend! Er kan mij niets gebeten zolang ik maar eerlijk blijf. Wat kan-iij de politie schelen?" Hii wendde zichf en Tom Poes liet moedeloos zijn blil glijden over de fonkelende juwelen die de grond bedekten. Toen haalde hij de schouders op en verliet het vertrek. „Het gaat van kwaad tot erger", prevel de hij. „Maar ik heb het idee, dat heer Bommel nu te ver gegaan is. Hii kan misschien de politie voor de gek hou den, maar de dwerg niet." „Het is allemaal héél betreurenswaar dig", gaf Joost toe, terwijl hij hem uit liet. „Maar toch moet men de politie niet geheel onderschatten, jonge heer! Daar komt de commissaris aan - en hij is niet veel goeds van plan, als u mij toestaat." w DOOR JAN VERSTEEGT (a.i.) De dinsdag leverde een tamelijk druilerige sfeer op. Er was veel bewolking en af en toe viel er lichte regen of motregen. De temperatuur stelde zich erg beschei den op, want in Zaandam werd het niet veel warmer dan 11.5 graden. We hadden te maken met de na weeën van een depressie, die zich uit de voeten maakte richting Polen. In de achterkamer van het systeem voerde een noordwestelijke stroming frisse lucht aan. Op deze Koninginnedag ziet het er gelukkig wat posi tiever uit. Dat wordt veroorzaakt door een hogedruk- gebied, dat gisteren in de steigers werd gezet in de Golf van Biskaje. Het systeem rolt een lopertje uit in de richting van ons land, maar samen met de eerder genoemde depressie blijft de wind in de noordwest hoek. Er worden wolkenvelden aangevoerd, maar vooral aan zee is er ook ruimte voor zon. De temperatuur profiteert van de zonnestralen, het wordt ongeveer 13 a 14 graden in ons gebied. De wind houdt zich re delijk koest, er staat een meest matige wind uit het noordwesten. Ook donderdag en vrijdag is het rustig weer met af en toe wat zon en een nog iets hogere temperatuur. Het blijft meest droog. Vanaf zaterdag wordt het waarschijnlijk weer iets frisser als de wind wederom de noordwest- of noordhoek opzoekt. De kans op een enkele bui wordt iets groter. Maandagavond passeerden enkele stevige buien de regio en af en toe rommelde het daarbij ook. Er viel opnieuw neerslag van betekenis. Hensbroek kreeg 13 mm over het etmaal, Catrijp 15, Bergen 16, Hoorn noteerde 12 mm. Zo is het weerbeeld in korte tijd een stuk groeizamer geworden na de schrale periode die april lange tijd heeft doorgemaakt. De maand zal daardoor iets te koud in de boeken verdwijnen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag eerst nog hier en daar zon maar verder be wolkt en van het westen uit regen. Vooral langs de westkust plaatselijk veel neerslag en veel wind. Middagtemperatuur uit eenlopend van een graad of 5 in het noorden tot 15 lokaal in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden. Vandaag eerst nog wat regen in het zuidoosten. Morgen een toenemende wind en van het westen uit opnieuw re-' gen. In het midden en noorden maxima tussen 10 en 16 graden; in het noorden frisser. Denemarken.- Droog. Vandaag eerst nog wolkenvelden, verder flin ke zonnige perioden. Middagtempera tuur stijgend tot ongeveer 16 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig met flinke zonnige perioden. In het noorden en westen ook wolkenvel den en vooral morgen in Schotland af en toe regen. Middagtemperatuur van 13 graden in Schotland bij bewolking tot 20 lokaal in Zuid-Engeland bij zon. België en Luxemburg: Rustig, droog en veel zon. Vandaag voor al in het oosten eerst nog wolkenvelden. Stijging van temperatuur; morgen maxi ma rond 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig. In de oostelijke departemen ten eerst nog wolkenvelden en hier en daar wat regen. Hogere temperaturen; morgen maxima rond 20 graden. Portugal: Vrij zonnig en warm met middagtempe ratuur rond 30 graden. Madeira: Perioden met zon en later mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtempera- tuu r eerst rond 24 graden; morgen wat lager. Spanje: Droog en bijna overal zonnig. Middag- tempertuur uiteenlopend van rond 22 graden aan zee in het noordoosten tot meer dan 30 graden in het zuidwesten. Canarische Eilanden: Veel zon; een regen- of onweersbui is morgen later op de dag niet helemaal uitgesloten. Vooral op morgen warm met maxima rond 30 graden. Marokko: Westkust: veel zon maar morgen later op de dag ook stapelwolken en kans op een lokale onweersbui. Maximumtempera tuur uiteenlopend van rond 27 graden in het noorden tot ruim 30 in het zuiden. Tunesië: Flink wat zon maar soms ook wolken en in het noorden kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig maar aan de voet van de Py reneeën en de Alpen eerst nog wolken velden en een paar buien. De Mistral gaat morgen liggen. Maxima rond 20 graden maar vandaag rond Lyon wat la ger en morgen in het zuidwesten wat ho ger. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en enkele fikse buien, ook met onweer. Later in het noorden droger en kans op wat zon. Plaatselijk veel wind. Middagtempera tuur rond 17 graden; morgen vooral in het noorden iets hoger Corsica en Sardinië: Perioden met zon maar ook wolken en vooral morgen op Sardinië kans op een lokale onweersbui. Geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur rond 20 gra den. Malta: Half tot zwaar bewolkt en regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Griekenland en Kreta: Meest bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, misschien ook onweer en hier en daar veel neerslag. Middagtemperatuur tussen 15 en 18 graden. Turkije en Cyprus: Van het westen uit meer bewolking en een toenemende kans op buien, ook met onweer. Op Cyprus en langs de Turkse zuidkust eerst nog veel zon en droog. Middagtemperatuur van 16 graden rond de Dardanellen tot 20 op Cyprus. Duitsland: In het zuiden en oosten nog wolkenvel den en van tijd tot tijd regen maar van het noordwesten uit flinke zonnige pe rioden en droog. Stijging van tempera tuur; morgen uiteenlopend van 15 gra den het oosten tot net boven 20 ii Rijndal. Zwitserland: Vandaag bewolkt en van tijd tot tij buiige regen, hier en daar ook c morgen overgang naar droog en v mg weer. Middagtemperatuur oplopen tot rond 21 graden op morgen. Oostenrijk: Meest bewolkt en buiig weer met kan op onweer. Middagtemperatuur iets bi ven 15 graden. Polen: Meest bewolkt en buien, misschien n onweer. Morgen van het noordwesten ui meer zon en droog. Vandaag r rond 17 graden; morgen veelal iets k ger. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en buiige regen, ook kans o onweer Middagtemperatuur rond 1 Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en buien, oo met onweer. Middagtemperatuur i 17 graden. Weerrapporten 30 april 08 u Vhssingen Maastricht Barcelona Boedapest Dublin Frankfurt Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid halfbew. wzw6 half bew. regenbui Wenen Buenos Aires onbew Casablanca onbew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar be1 New Orleans halfbew New York licht bew TelAviv licht bew 11 10 10 10 16.1 12 11 12 10 18 12 15 10 21 11 24 19 31 15 19 11 18 11 0.1 12 8 i: 26 12 o; 28 14 0( 26 12 21 14 o: 15 20 01 11 8 19 11 26 16 21 13 17 16 20 16

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6