Melkert betaalt deel zorgverlof ijkstal houdt zich verre tin affaire-Brinkman Binnenland CDA vraagt Sorgdrager opheldering over staatsgeheim Marcheren voor volk en koningin Alle koninklijken verenigen zich Parlementair onderzoek naar technolease-zaak 'Kroongetuige Julietbende was huurmoordenaar' )ENSDAG 30 APRIL 1997 BH,' rafhorst herdenkt zondag geen dode afhorst In het kerkdorp Grafhorst, gemeente IJsselmuiden, :eft zondag 4 mei geen officiële dodenherdenking plaats. Dat left het college van burgemeester en wethouders gisteren be lten op uitdrukkelijk verzoek van de overgrote meerderheid de bevolking van Grafhorst. De Vereniging Dorpsbelangen 'afhorst hield vorige week een enquête onder de inwoners van t kerkdorp met de vraag op welke dag zij dodenherdenking Jden houden. Negentig procent koos voor de zaterdagavond, vereniging besloot tot de rondvraag omdat de drie plaatselij - kerken weigerden de kerkdiensten op zondag te verzetten, ivendien zouden de leerlingen van de school met de bijbel op ndag verstek laten gaan bij de kranslegging. zete haag gpd lister Dijkstal van binnen- Ise zaken weigert zich met kwestie-Brinkman te be- eien. De fracties van PvdA CDA hebben daar gisteren tijle ,eefs om gevraagd. "Met Kamerlid Van der Heij- i (CDA) is bang dat er een "e" np' bij de regiopolitie Rotter- R Q Rijnmond ontstaat als het opgelopen conflict tussen jschef Brinkman en de poli- s"[ londen niet snel wordt opge- „Wie wil in hemelsnaam nog korpschef worden in "siterdam?" Maar als Dijkstal enJhoofdcommissaris de laan alM stuurt, zit de minister met "^1 probleem. „Dijkstal heeft 50jkman naar Rotterdam ge- ™lird, met instemming van '[gemeester Peper. Zijn ge- fwaardigheid is dan in het ling. Blijkbaar lukt het de mi jier dan niet om het politie- «bs te vernieuwen na alle kri- de afgelopen jaren. Een ge- ige kwestie dus", stelt Van vjHeijden. r* »VD en D66 vinden het onte- it dat de Kamer zich op dit jtnent met 'dit lopende con- jr f' bemoeit. Zij willen de mi- r"' fet nu niet voor de voeten lo- PvdA en CI?A willen uitleg de politieministers die ten vertellen wat zij' tot nu toe hebben gedaan om het con flict uit de wereld te helpen. De Rotterdamse politie kan doordraaien en de korpschef kan gewoon ook ingrijpende besluiten nemen, zonder de medewerking van de onderne mingsraad. In een uiterst geval kan korpschef Brinkman naar de kantonrechter stappen om goedkeuring voor een besluit te krijgen. Dat zegt hoogleraar sociaal recht van de Erasmus Universi teit in Rotterdam, prof.mr. F. Koning. In de Wet op de ondernemingsraden (WOR) is geregeld dat de 'ondernémer', in dit geval dus de korpschef, een 'onredelijke weigering' van een onderne mingsraad om in te stemmen met een besluit aan de rechter ter beoordeling kan voorleggen. Helemaal niet meewerken van de ondernemingsraad of weige ren te overleggen, zou onder zo'n onredelijke weigering kun nen vallen. „In de praktijk komt het meestal niet zover", aldus Ko ning. Wanneer een onderne mingsraad het vertrouwen in een ondernemer opzegt en daar niet langer mee wil praten, ko men er op korte termijn toch al tijd bemiddelingspogingen en overleg om het conflict weer vlot te trekken, zo zegt hij. ANP Algemeen Nederlands Persbure Verlofganger krijgt zeshonderd gulden netto per maand Werknemers krijgen ruim zeshonderd gulden per maand van de overheid als zij verlof opnemen voor de zorg van kinderen of scholing. Voorwaarde is dat de baan van de verlofganger tijdelijke bezet wordt door een werkloze of een herintreder. De subsidie voor het onderbreken van de loopbaan moet volgend jaar van de grond komen. den haag gpd Minister Melkert (sociale zaken) typeerde de kabinetsvoorstellen gisteren als 'een beslissende stap' op weg naar de nieuwe ar beidsmarkt. Op die arbeids markt hebben werknemers meer tijd voor hun gezin en de verzorging van zieke ouders. Ook zijn er meer mogelijkheden om even 'bij te tanken', onder meer via scholing. Werkgevers op hun beurt hebben belang bij uitgerust en bijgeschoold perso neel dat flexibel inzetbaar is. Het kabinet komt daarom met een wetsvoorstel dat loop baanonderbreking financieel ondersteunt. Iedere werknemer (langer dan een jaar in dienst) kan verschillende malen in zijn carrière van de verlofregeling gebruik van maken. Per keer mag het verlof maximaal zes maanden duren. De verlofgan ger ontvangt als ondersteuning 960 gulden bruto van het rijk, wat neerkomt op zo'n zeshon derd gulden netto. De regeling kost de overheid naar verwachting niets extra's omdat de verlofgangers deels vervangen worden door werklo zen wier uitkering dan wordt bespaard. Minister Melkert ver wacht dat tienduizenden werk nemers - vooral tweeverdieners - jaarlijks van deze verlofrege ling gebruik maken. De werkge ver kan weigeren het verlof toe te staan, maar Melkert verwacht niet dat dit vaak zal gebeuren. Naast de loopbaanonderbre king verruimt het kabinet ook de mogelijkheden om vakantie dagen op te sparen. Niet opge nomen dagen mogen straks vijf jaar lang blijven staan, om dan in een keer gebruikt te worden. Ook onderzoekt het kabinet hoe de spaarloonregelingen met be lastingvoordeel ingezet kunnen worden voor verlof. Op die ma nier kan de ,wat karige zeshon derd gulden per maand ver hoogd worden. De Tweede Kamer kan zich in grote lijnen vinden in de kabi netsvoorstellen. Dat geldt ook voor het plan om werknemers die een kind adopteren vier we ken betaald verlof te geven. Tij dens die periode ontvangt de ouder een ziektewetuitkering. Dit zogenaamde 'hechtingsver lof om aan het adoptiekind te wennen, is volgens Melkert ver gelijkbaar met zwangerschaps verlofbij andere ouderparen. Het kabinet verruimt niet het zogenoemde 'kraamverlof, de den haag. jan kuys Volgens CDA-Kamerlid A. Koekkoek heeft minister Sorgdrager van justitie onvolledig geantwoord op schriftelijke vragen van hem en zijn partijgenoot J. Hillen. In oktober vorig jaar antwoordde de minister stukken van de IRT-affaire niet te kunnen vrijgeven, omdat ze wa ren geclassificeerd als 'staatsgeheim-ge heim'. Deze krant onthulde gisteren dat de op dat moment bedoelde stukken niet langer vielen onder het staatsge heim. Voor Koekkoek is dat reden om de minister opnieuw om opheldering te vragen. Koekkoek en Hillen vroegen Sorgdra ger in september vorig jaar sommige stukken van het rijksrechercheonder zoek naar de politie Haarlem openbaar te maken. Die stukken zouden inzicht kunnen geven in de wijze van werken van het Douane Informatie Centrum (DIC) en de divisie Centrale Recherche Informatie (CRI). De vraag was of beide instellingen niet eerder alarm hadden moeten slaan over de betrokkenheid van de Haarlemse politie bij het opzetten van een infiltratietraject naar Zuid-Ame- rika. Sorgdrager zei nee omdat het stempel 'staatsgeheim' op de stukken zou rusten. Uit onderzoek van deze krant is geble ken dat het staatsgeheim toen al bijna een half jaar van de stukken was ge haald. Koekkoek wil nu weten sinds wanneer de documenten geclassificeerd zijn als 'staatsgeheim', wie gerechtigd is daar van kennis te nemen, wie het staatsge heim mag opheffen, wanneer dat is ge beurd, voor welk doel en voor hoe lang. m helder. Een dag voor de enige echte koninginnedag werd gisteren in Den Helder voor de tweede keer de Koninginnedagparade gehouden in het centrum van de marinestad. De parade werd twee jaar geleden voor het eerst gehouden als een eerbetoon aan vijftig jaar bevrijding. De Heldemaren vonden dat zo'n mooi spektakel dat werd besloten het evene ment eens in de twee jaar te houden. foto anp koen suyk Selecte club van 400 bedrijven mag de kroon dragen Willem Alexander drinkt graag een biertje en van zijn grootva der Bernhard is de voorliefde voor een jonge klare bekend. Maar meer nog dan van sterke drank houden de leden van het Koninklijk Huis van de lucht vaart. den haag carel van der velden Die voorkeuren lijken zich te weerspiegelen in het beleid bij het toekennen van de titel 'ko ninklijk'. De KLM had het predi kaat al voordat het eerste vlieg tuig de lucht in ging. En dat ter wijl de arme Schiedamse jene verstoker De Kuyper maar liefst driehonderd jaar op de begeer de eretitel moest wachten. Directeur Robert Paul Marie de Kuyper (roepnaam Bob) figu reert in het tijdschrift Koninklijk Verbonden. Het werd gistermid dag in het Mauritshuis gepre senteerd bij de oprichting van het gelijknamige verbond van Koninklijke bedrijven, vereni gingen en instellingen in Neder land. De Kuyper verklaart zeer trots te zijn op de koninklijke kroon, die het bedrijf sinds 1995 in het logo mag voeren. Het bedrijf, sinds 1695 in familiehanden, heeft volgens Bob de Kuyper veel profijt van het predikaat. Hier moet het bedrijf het vooral van de export hebben. In het Koninklijk Kabinet van Schilde rijen, de officiële naam van het Mauritshuis, liet de distillateur op de receptie zijn zelfgestookte Oranjebitter rondgaan. In de Verenigde.Staten verkoopt het bedrijf naast andere likeu ren jaarlijks miljoenen flessen Peach Tree; de absolute hit uit de collectie. „Het begrip Royal is in het buitenland zeker een voordeel", zegt De Kuyper, die aangeeft te weten dat de konin gin persoonlijk beslist over het toekennen van de eretitel. „Alle bedrijfsgegevens worden verzameld en die gaan richting Hare Majesteit. Uit bepaalde bronnen heb ik vernomen dat de koningin uiteindelijk alles zelf bestudeert en haar ja of nee uitspreekt. Het is niet zo dathet voor haar een kwestie is van een handtekening zetten. In Nederland gaan vierhonderd bedrijven, instellingen en ver enigingen als koninklijk door het leven. Stuk-voor-stuk hech ten ze veel waarde aan hetpre- dikaat, maar van enig structu reel contact tussen de organisa ties was tot voor kört geen spra ke. Dit tot verbazing van de Hage naar Frank van der Vorm. In 1991 nam de voormalig officier bij de Koninklijke Landmacht het initiatief voor het bijeen brengen van betrokkenen. Met de oprichting van de stichting Koninklijk Verbonden is de mis sie volbracht. De Koninklijke ANWB weet zich nu verbonden met het Heerlens mannenkoor Sint Pancratius. En natuursteenfabriek De Steenklip met de koninklijke Leidsche Studentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Pro Patria. De stichting wil het nationale en internationale aanzien van de 'koninklijken' bevorderen, 'mede ter uiting van de geza menlijke verbondenheid met de monarchie en ons Koninklijk Huis.' De titel 'koninklijk' is in Neder land niet altijd door de Oranje's gegund. De primeur had Lode- wijk Napoleon, die als zetbaas van zijn beroemde broer Napo leon Bonaparte in 1806 koning werd. Hij richttein 1809 het Ko ninklijk Instituut van Weten schappen, Lettffen en Schone Kunsten op. De OranjevorslWillem I gunde de eer voornanelijk aan bedrij ven. De eerste was de militaire knopenfabriek De Heus. Het bedrijf werd beloond voor het ontduiken van een Britse han delsboycot. Het bedrijf wist de eerste stoommachine te smok kelen. Een garantie voor succes is de onderscheiding nooit ge weest. Verschillende 'koninklij ken' bezweken onder de last van de koninklijke onderschei- ding. Willem III verstrekte de titel met name aan culturele verenigin gen. Hij was daarbij zo gul, dat zijn opvolger Wilhelmina klaag de over devaluatie. Zij schoonde het bestand en was zeer zuinig met het verstrekken van nieuwe oorkondes. De KLM (1919) be hoorde tot de weinige bedrijven die in die periode koninklijk er kend werden. Ook haar klein dochter Beatrix waakt voor uit holling van liet predikaat. Zij gunt de kroon slechts aan ver enigingen en ondernemingen 'die op hun werkgebied een vooraanstaande plaats innemen en ten minste honderd jaar be staan.' De ledenlijst van Koninklijk Ver bonden heeft voor buitenstaan ders een enigszins oubollig imago. Muziekverenigingen, zangkoren, harmonie-orkesten (52 stuks) en militaire instellin gen zijn duidelijk oververtegen woordigd in de club van vier honderd. Is het predikaat 'ko ninklijk' nog van deze tijd? In het Mauritshuis wijst Initia tiefnemer Van der Vorm (37) naar de honderden vertegen woordigers van de koninklijken, die zich op de receptie koesteren in eikaars belangstel ling. „Gezien het prestige is dat zeker het geval. Al weet ieder een dat het predikaat niet borg staat voor goede bedrijfsresulta ten of het eeuwige leven van de vereniging." Op initiatief van WD'er Van Rey den haag gpd De Tweede Kamer begint als nog een parlementair onder zoek naar de omstreden tech- nolease-constructie die Philips en de Rabobank in 1993 fors be lastingvoordeel opleverde. Vooral de rol die de toenmalige CDA-staatssecretaris van finan ciën Van Amelsvoort speelde, wordt uitgeplozen. Die zou de Kamer destijds niet goed heb ben geïnformeerd. Een groepje van vier Kamerle den praat met betrokkenen en wil eind mei alle feiten hebben verzameld. Alles moet zoveel mogelijk openbaar zijn. Ook premier Kok, als minister van fi nanciën in 1993 de baas van Van Amelsvoort, krijgt een uit nodiging voor een gesprek. In vertrouwelijke brieven zou Van Amelsfoort hebben geschreven dat het slechts ging om een eenmalige operatie. Daarmee zou Philips bevoordeeld zijn ten opzichte van andere bedrijven. Minister Zalm (financiën) ont kende onlangs dat er sprake is geweest van- onrechtmatige steunverlening aan Philips. De deal met de elektronicagigant zou de schatkist geen cent heb ben gekost. Het initiatief voor het onder zoek komt van WD-Kamerlid Van Rey. Na aanvankelijke aar zelingen kreeg hij gisteren toch de steun van PvdA en CDA. Na afloop van het onderzoek zal de Tweede Kamer debatteren over de technolease. Bij de technolease-operaties kocht de Rabobank met toe stemming van het kabinet ken nis van Philips en later van Fok ker, waarop de bedrijven het ge heel weer 'terug huurden'. Met die fiscale constructie kregen de bedrijven contanten in handen en mocht de Rabobank de kos ten jarenlang aftrekken van de winstbelasting. feiten naar voren om aan te to nen dat het openbaar ministerie een deal heeft gemaakt met een topcrimineel die nu de dans dreigt te ontspringen. Volgens officier van justitie C. van Spie renburg is de kroongetuige nog steeds in Nederland. Ook mr. A. Goedkoop die een 31-jarige verdachte verdedigt, noemt de Brit een onbetrouw bare getuige. Hij vindt dat er op geen enkele manier door de po litie is aangetoon dat zijn cliënt strafbare feiten heeft gepleegd. De kroongetuige in het Bredase Julietproces zou vrouwen en kinderen hebben omgebracht. Ook zou hij in opdracht van de Franse staat huurmoorden heb ben gepleegd. Volgens advocaat mr. J. Loevendie, die dit gisteren bekendmaakte, is de Brit een man die dit soort klussen als werk ziet en daarvoor betaald wil worden. Loevendie die een van de hoofdverdachten van de Juliet bende verdedigt, bracht deze twee dagen die de vader vrij heeft om zijn kind bij de bur gerlijke stand in te schrijven. De Kamer had daar wel om ge vraagd. Melkert vindt dat de CAO-partijen daar zelf maar moeten uitkomen. Het kabinet volgt met zijn voorstellen voor verlofregeling adviezen van de Stichting van de Arbeid, de Raad voor het Overheidspersoneel en de Soci aal Economische Raad. Juist vanwege die brede steun van werkgevers- en werknemersor ganisaties heeft Melkert veel vertrouwen in een goede uit voering van de plannen. Meerderheid voelt wel voor Oranjedag amsterdam anp De halve bevolking wil het woord koninginnedag vervan gen door Oranjedag als prins Willem Alexander koning is. Dit blijkt uit een onderzoek van het NIPO naar het vieren van ko ninginnedag. Als Willem Alexander de troon bestijgt, lijkt de benaming koninginnedag minder passend te zijn bij een man als staats hoofd. Maar één op de vijf on dervraagden (met name oude ren) hecht zozeer aan het woord dat verandering van de benaming van hen niet hoeft. Precies de helft kiest voor Oran jedag als nieuwe benaming en 41 procent voor koningsdag (of koningendag). Een kleine min derheid voelt wel iets voor het plechtstatige Dag der Monar chie. Iets meer dan de helft van de bevolking (51 procent) is ervoor in de toekomst de datum van koninginnedag te verschuiven van 30 april naar 27 april, de verjaardag van de prins. Een minderheid wil aan de huidige datum vasthouden. Vooral .ou deren hechten eraan dat de feestdag op de verjaardag van de toekomstige koning wordt gevierd. Enkele mensen vinden ook 5 mei een geschikte dag, te zamen met Bevrijdingsdag. Dit jaar gaat nog één op de drie Nederlanders van 15 jaar of ouder koninginnedag vieren. Hoe jonger, des te meer animo er is. Opvallend is ook dat de feestdag enorm populair is bij het protestantse deel der natie. (Nederlands Hervormden 48 procent, Gereformeerden 53 procent). Rooms-Katholieken vieren het veel minder (26 pro cent), net als niet-kerkelijken (28 procent). De meerderheid vindt koninginnedag 'een leuke vorm van chauvinisme' (78 pro cent), 'Holland op zijn best' (80 procent) en '(nog) niet te com mercieel' (60 procent). Een minderheid beschouwt konin ginnedag als 'een bedenkelijke vorm van nationalisme' (22 pro cent), 'Holland op zijn smalst' (20 procent) en 'te commer cieel' (40 procent). Benoeming van Bouterse leidt niet tot stappen den haag anp Nederland neemt geen diplo matieke stappen tegen Surina me als reactie op de benoeming van oud-legerleider Bouterse tot adviseur van staat. Volgens Bui tenlandse Zaken bevestigt Para maribo met Bouterses aanstel ling een situatie die in feite al bestond: „Het is nu alleen maar helderder." Den Haag mengt zich niet in het benoemingsbeleid van de Surinaamse president Wijden- bosch, zegt de woordvoerder. Buitenlandse Zaken probeert wel op de ontwikkelingen in te spelen. Zo gaat het bij Justitie na welke gevolgen Bouterses adviseurschap eventueel heeft voor het gerechtelijk vooronder zoek dat in Nederland tegen hem loopt. De hoogste baas van het openbaar ministerie, Docters van Leeuwen, verwacht Bouter se binnen een jaar voor de rech ter te kunnen dagen. Justitie verdenkt de oud-legerleider van cocaïnehandel. Nagegaan moet echter worden of Bouterse als adviseur van staat de status van diplomaat heeft gekregen en daardoor buiten Suriname di plomatiek onschendbaar is ge worden. Dat zou betekenen dat in praktijk arrestatie en uitleve ring niet mogelijk is. De kans is overigens nihil dat president Wijdenbosch, een geestverwant van Bouterse, zal instemmen met uitlevering van zijn politieke beschermheer. Uitingen van racisme op de politieschool zijn 'on- en moeten in alle gevallen leiden tot uitsluiting. Do- bui! nten en leidinggevenden van die school moeten voortdurend cera 'F blijven op dergelijke voorvallen. Minister Dijkstal (binnen- idse zaken) zal er op toezien dat die alertheid niet 'wegzakt', zegde hij de Tweede Kamer gisteren toe. Dijkstal reageerde i vragen van het Kamerlid Varma (Groen Links) over een racis- 'o che foto van een zwarte aspirant-agent op de politieschool in neen Pem- jaiIpmer wil uitleg verbod gasboringen nhaag De Tweede Kamer wil weten wat het kabinet gaat p" len nu de Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) voorlopig ra' ien proefboringen mag doen in de Waddenzee. Groen Links- 1 imerlid Vos vroeg de regering gisteren om opheldering. Zij nou eeg de steun van vrijwel de hele Kamer. De bestuursrechter in euwarden bepaalde maandag dat de NAM de proefboringen het noordelijk deel van de Waddenzee, die op 1 mei zouden ginnen, moet opschorten. De rechter vindt dat de onderne- ing in elk geval moet wachten tot zes weken na het vonnis in ri bodemprocedure tegen gasboringen, die door de milieuor- nisaties is aangespannen. ii dereen mag overal wonen )hin lai i haag Het kabinet wil gemeenten verbieden nog langer bin- ,rs ïgseisen te stellen aan nieuwe gegadigden voor huur- of koop- iningen. Staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) en minis - De Boer (ruimtelijke ordening) hebben daartoe gisteren een cra jziging van de Huisvestingswet naar de Tweede Kamer ge- O0j lurd. Alleen gemeenten in regio's die de overheid graag groen open wil houden, zoals het Groene Hart, de Veluwe en het irgelland, mogen voortaan nog nieuwkomers weren omdat ze jd en werk of andere binding hebben met de streek. Pie hiovag tegen aparte pompstation-CAO Industriebonden van FNV en CNV, vakbond De Unie de ondernemersorganisatie Bovag vechten de geldigheid van zondag afgesloten aparte CAO voor de tankstations aan. Zij strijden de representativiteit van de overeenkomst. De bon- in en de Bovag hebben onlangs een CAO voor de motorvoer- IRI igen- en tweewielerbranche afgesloten, die ook geldt voor het het irsoneel bij de tankstations. Het kan vólgens de sociale part- tsPii rs niet zo zijn dat er twee CAO's voor dezelfde sector gelden. e pol it wekt verwarring onder de werkgevers en het personeel bij lenftankstations. "JIBO-student kan beurs kwijtraken ietermeer Als de MBO-scholen er niet snel voor zorgen dat in scholieren jaarlijks minimaal 850 uur besteden aan lessen i stages, raken de scholieren hun studiefinanciering kwijt. Dat hreef minister Ritzen (onderwijs) gisteren in een brief aan de imer. Eind 1995 bleek dat twee van de drie scholen onder de irm zit. Die situatie is nog even slecht, blijkt uit een nieuw on- ;rzoek van de Inspectie van het onderwijs. Ritzen noemt het irgwekkend dat veel scholen kennelijk een 'mager onderwijs- ogramma' hebben. Hij dringt er bij de scholen op aan snel aatregelen te nemen. voor Juliana en Rieter Jdui is g ijkstal tegen racisme op politieschool Prinses Juliana en Pieter van Vollenhoven vieren van verjaardag. Juliana wordt 88 en Van Vollenhoven 58. vierde Juliana haar verjaardag in Zweden omdat haar de Zweedse koning Karei Gustaaf, toen vijftig jaar Wat ze vandaag doet, is niet bekend. archieffoto's

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3