Dochter Soekarno wil democratie Peter Mandelson: de man achter Blairs succes Feiten &Meningen Van den Heuvel nog op niveau doctor Clavan Uit het leven van een anticommunist irntt sawa IN PB VOtKtLKeteN: 'XTC-team' pakt handel keihard aan WOENSDAG 30 AERiL 1997 Megawati omarmt rechtsstaat du vader niet wilde Veel van haar populariteit dankt Megawati Soe- karnoputri aan het feit dat ze een dochter is van Soekarno, de Indonesische vader des vader lands. Haar politieke programma was tot nu toe nogal vaag. Vorige week kwam ze echter met een duidelijk manifest. Ze keert zich daarin niet alleen tegen het Soeharto-bewind, maar ook te gen opvattingen van haar vader. 1945 debatteerden de grondleg gers van de republiek over een grondwet voor hun staat. Soe karno en de rechtsgeleerde Soe- pomo stonden daarbij tegen over de latere vice-president Mohammad Hatta. Volgens Soepomo hoorden burgerrech ten niet bij de Indonesische so ciale traditie. Hij wilde ze daar om niet opnemen in de grond wet van 1945. Hij bepleitte de 'integralistische staatsidee'. Het familieprincipe uit de feodale Javaanse traditie stelde hij cen traal. In die traditie hebben de gusti (heer) en de kawula (on derdaan) ieder hun eigen plaats, maar zijn ze wel harmo- Er zijn Indonesiërs die geloven dat Megawati langs bovenna tuurlijke weg contact onder houdt met haar in 1970 overle den vader. Zelf spreekt ze dat niet tegen. Familieband, al dan niet over de grenzen van de dood heen, zegt echter weinig over politieke stellingname. Soekarno's gedachtengoed ver toont meer gelijkenis met de praktijk van het huidige Soehar to-bewind dan met de politieke opvattingen van Megawati. Voor een goed begrip moeten we even terug naar de dagen kort voordat Soekarno en Mo hammad Hatta Indonesië onaf hankelijk verklaarden. In juni Toen in 1989 het IJzeren Gordijn verdween en de ene na de andere Oostblokstaat als een dominosteentje omkieperde, voorzag Oost-Europadeskundige Martin van den Heuvel die historische gebeurtenissen bij het NOS-Journaal van commentaar. Over het nauwelijks voorspelbare verloop van de gebeurtenissen kon hij vaak niet meer te berde brengen dan algemene achter grondinformatie ('De Bulgaren zijn een stroef volk') met terughoudende conclusies ("Wat daar allemaal nog kan gaan gebeuren is moeilijk te zeggen'). Dat leverde hem een parodie door Kees van Kooten op, de Oost-Eu ropadeskundige Clavan. Geen geringe prestatie. De voormalige docent van het Amsterdamse Oost-Eu ropa Instituut en tegenwoordig medewerker van het Wassenaarse Clingendael-instituut publiceert deze week zijn persoonlijke herinneringen aan Oost-Europa in 'Uit het leven van een anticommunist'. Die titel is misleidend, want Van den Heuvels boek be vat nauwelijks memoires. Een enkele keer stipt hij zijn eigen lotgevallen en zieleroerselen aan. Zo legt hij uit waarom Rusland hem in de jaren vijftig zo aantrok: het totalitarisme daar en het rooms-katholicisme van zijn eigen milieu vertoonden overeenkomsten. Ook de roomse kerk kende een centrale léiding, die persoonlijk initiatief tegen werkte. In het boek vertelt hij nog wat anèkdötes. Als na zijn af wezigheid zijn poes uit zijn Mosköuse appartement blijkt te zijn ontsnapt, weet hij dat de KGB stiekem zijn huis is binnengedrongen. Maar daar blijft het bij. Van den Heuvel laat zijn lezers in het ongewisse over de in vloed van de woelige omwentelingen in OostEuropa op het leven en denken van de auteur. Hoofdmoot van het boek is de behandeling van nage noeg alle Oost-Europese landen, met als rode draad de vaak twijfelachtige Nederlandse reactie op Oost-Eu- ropese gebeurtenissen. Van den Heuvels 'persoonlijke' benadering leidt echter niet tot een afgerond overzicht en een afgewogen oordeel, maar tot een willekeur die vragen oproept. Zo staat hij uitvoerig stil bij D66-partij- genoot Dick Tommei, omdat hij indertijd zonder enige kritiek achter de DDR-autoriteiten aanliep. Waarom juist Tommei? Er zijn massa's andere prominenten over wie boekdelen zijn te vullen met Oost-Europese esca pades. Veel nieuws bevatten Van den Heuvels beschouwingen niet. De oude koek wordt gelardeerd met omvangrijke citaten uit allerlei documenten, zoals de complete tekst van het vriendschapsverdrag dat Nederland en Roeme nië ondertekenden in 1973. Van den Heuvel geeft hoog op van de lessen der geschiedenis. Maar uit de lesjes die hij opdist, trekt hij geen conclusies. Terwijl die toch direct van pas kunnen komen bij de recente kritiek van de Nederlandse regering op het mensenrechtenbeleid van communistisch China. Van den Heuvel gaat eraan voorbij dat het Nederlandse publiek steeds blijk heeft gegeven van een ruime be langstelling voor Oost-Europa. Hij wijst terloops op de concrete particuliere hulp die een aantal Deventenaren aan Roemenië biedt. Maar ook de Hongaarse opstand, de Praagse Lente en de Poolse vakbond Solidarnoscin spireerden velen tot handelen. Als dit Van den Heuvels persoonlijke herinneringen aan Oost-Europa zijn, moet hij zich niet verbazen dat zijn lezers hem blijven herin neren als doctor Clavan. Martin van den heuvel: 'Uit het leven van een anti communist, Herinneringen aan Oost-Europa', Uitge verij Becht, ISBN-nr. 90 230 09347, ƒ32,50. HUGO VAN HAMERSVELD» Martin van i nieus verenigd in dezelfde fami lie. Of die familie nu een sulta naat is of een republiek doet er niet toe. „In ons systeem is de houding van burgers niet 'Wat is mijn recht?', maar 'Wat is mijn plicht als burger van deze familie?"', meende Soepomo. Soekarno was het met hem eens. Moham mad Hatta gaf echter krachtig tegengas. Uitgaande van de ide alen van de rechtsstaat wist hij te bereiken dat in de grondwet van 1945 wel degelijk burger rechten werden vastgelegd. Ge lijkheid voor de wet en het recht van vrije meningsuiting bijvoor beeld. De eerste grondwet - die Soe karno na een liberaal intermez zo (1950-1959) weer van stal haalde en die ook nu nog van kracht is - bleef echter de trek ken van een compromis hou den. Jurist Todung Mulya Lubis concludeerde in 1990: „Het fun damentele probleem van de grondwet van 1945 is dat hij principes van mensenrechten vastlegt, maar tevens de rege ring de macht geeft regels uit te vaardigen dianensenrechten kortwieken". Van die speeluimte heelt de Nieuwe Orde an president Soeharto drulgebruik gemaakt. De president iin de praktijk machtiger danle Raadgevende Volksassemble waaraan hij naar de letter vn de wet ver antwoording sculdig is. De rechterlijke maot is niet onaf hankelijk van deegering en het recht om vrijelijlpolitieke par tijen en vakorgaisaties te vor men is ingeperktpvenals de vrijheid van menigsuiting. Dat alles is gebeud onder het motto dat de brodnodige eco nomische ontwikkling afhan kelijk is van politiee stabiliteit - stabiliteit die volgas de autori teiten slechts kan \orden gega randeerd als alle Inionesiërs harmonieus samerverken. Li berale opvattingen iver men senrechten en parlenentaire democratie passen üet in die gedachtengang. In het Soeharto-tijdjerk heeft de door Soepomo bpleite en door Soekarno gestemde 'inte gralistische staatside' dus ge zegevierd. En precies daartegen verzet Megawati Soekarnoputri zich in haar vorige week gepu bliceerde manifest met kracht. Het herstellen van de soeverei niteit van het vofk is Megawati's belangrijkste doel. De Raadge vende Volksassemblee moet weer echt het hoogste orgaan in de staat worden. In die assem blee en alle andere vertegen woordigende organen mogen geen benoemde leden meer zit ten, alleen nog gekozen afge vaardigden. De rechterlijke macht moet onafhankelijk wor den. De regering moet zich niet meer in interne zaken van poli tieke partijen mengen. Vrije meningsuiting, vrijheid van drukpers, vrijheid van vereni ging en vergadering - al die rechten acht ze essentieel voor een democratisch en welvarend Indonesië. Dat verwezenlijking van haar idealen geen geringe klus is, be seft ze terdege. In de eerste plaats moet ze opboksen tegen de huidige autoriteiten. Boven dien gaat het om niets minder dan 'de omvorming van een feodale tot een democratische maatschappij'. Wat Megawati in feite moet overwinnen is wat dichter/jour nalist Goenawan Mohamad in 1992 omschreef als 'ons wan trouwen tegen het individu'. Hij zette uiteen dat Javanen nog al tijd liever spreken over 'kami' en 'kita' (wij) dan over 'ik'. En als ze zichzelf als 'ik' aanduiden, dan gebruiken ze bij voorkeur het woord 'saya'. Dat betekent behalve 'ik' ook 'wij'. Saya is het individu dat deel uitmaakt van een groep. Saya maakt geen moeilijkheden, saya streeft naar harmonie. 'Aku' daarentegen is het indivi duele ik. Aku is het individu dat zijn hoofd boven het maaiveld uit durft te steken, het 'ik' met individuele (mensen)rechten. „We zijn nog altijd bang voor aku", aldus Goenawan Moha mad. In de door Hatta in 1945 gewezen richting hebben Mega wati en haar medestanders dus nog een lange weg te gaan. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT TOM JANSSEN De handel in drugspillen loopt naar schatting in de jarden. Een speciaal synthetisch drugsteam moet d groei stoppen. De financiers, chemici, transporteui dealertjes die de 'duifjes', 'stiertjes' en 'lulletjes' aai jeugd verkopen krijgen het zwaar te verduren, zeggt leiders P. Reijnders en J. Pieters. „De zogenoemdei schuldige liefdesdrug van vijfjaar geleden blijkt leve^ gevaarlijk." ,De Vaalse berg is te laag voor Coca-planten en Ned 77 land is te koud, maar synthetische drugs kun je ovei h fabriceren. Ze zijn gemakkelijk te maken en eenvou te verhandelen. Een simpel, onschuldig ogend pille: met een suikerlaagje dat een snelle werking heeft ei waarbij je geen vieze spuiten nodig hebt. De produt kan in een flatje, het vervoer is eenvoudig en er is gi j j geld mee te verdienen. Volgens J. Pieters, landelijk coördinerend officier va justitie synthetische drugs, ligt daar de basis van hei üdl enorme succes van de pillenrage in binnen- en buil ntc land. „Het kost een kwartje om een pil te producere 'rt de tussenhandel betaalt drie gulden en de uiteindeli 'df gebruiker in dit land tussen de vijftien en twintig gal ze den, in het buitenland zelfs vijftig gulden. Een beetje ,vr boratorium maakt tot een miljoen pillen per week.0 Ibiza zijn ze dol op die pillen, maar zelf een lab neen t'1 ten doen ze niet omdat daar in Spanje veertig jaar tt opstaat." Bijna ongezien kon de pillenmarkt de afgelopen jart uitdijen omdat politie en justitie het gevaar niet inz NH gen. Die kennisachterstand wordt nu ingelopen. Pit realiseert zich dat het een hele klus wordt om de mi en denhandel aan te pakken. De organisatie bestaat ui m losse cellen die als een soort piramide zijn opgebou ee, en die veelal geen weet van elkaar hebben. Aan het eu hoofd staan tientallen financiers die vroeger veelal i |ie EU-fraude of in de hasjhandel hun geld verdienden gjr daaronder komen de adjudanten'mislukte chemici jng nu alsnog geld en erkenning krijgen.n Daar weer onder hangen de geweldsdivisie die de in njs casso verzorgt en de grote-, Ideine- en tussenhandel ren levert en controleert. De producenten zorgen in laboratorium voor het ruwe product dat wordt sami !Q gesteld uit allerlei chemicaliën die uit Rusland, Chin en India afkomstig zijn en door de transporteurs na Nederland worden geïmporteerd. De pillendraaiers! gen weer op een andere locatie voor het pilletje, eenini leuke opdruk en een aansprekende naam. „Om zuil: organisaties onder de knie te krijgen moeten we ere IZ1 tief met de bewijzen omgaan, maar Al Capone is ooiIU! niet veroordeeld voor moord, maar voor valse belas- °1 tingaangifte." erf Dat de productie van synthetische drugs lange tijd en vooral in Brabant en Limburg was, komt volgens Pie vooral omdat deze provincies 'een naam hebben hoi te houden met het stoken van illegale alcohol' maar ook omdat het grensregio's zijn met veel transportoi nn dernemingen en de ruimte om ongezien je gang te id gaan. z, Reijnders en Pieters, zelfheide ongeschonden uit de st! IRT-affaire tevoorschijn gekomen, zijn niet bang dal n specialistische drugsteam in de fuik loopt waarin IR1 jgt vastliepen: Opererend los van god en gebod. Ook htf rs< moment van de oprichting van dit team is volgens Pil rs ters hartstikke goed. „Door de reorganisaties is de po! m tie niet meer zo verbrokkeld en kan er beter worden ia mengewerkt. Door Van Traa weten we nu veel meei over de opsporingsmethodes en is het gezag van hel OM en de politie hersteld. Als we eerder waren bego li nen, waren we stuurlozer geweest en hadden we gee politieke steun gehad. Nu is de politiek erop gespron gen, worden we door hen gesponsord en vindt ook D10 Haag dat we van onze slechte naam af moeten." Is EINDHOVEN PETER DE KNEGT Groot-Brittannië staat aan de vooravond van verkiezigen, misschien wel de belangrijkste in jaren. Het lijkt erop dat de'onservatieven, inmiddels bijna vergroeid met het pluche, morgen voc het eerst sinds 1979 het onderspit zullen delven tegen het onherkenlaar veranderde Labour. Van de nieuwe Britse regering zal veel afhingen. Doet het land mee aan de Europese Monetaire Unie en de eenhidsmunt euro? Blijft het een paradijs voor het 'hard' kapitalisme? Of gaat Groot-Brittannië onder een Labour-regering ook sociaal meer in de pas lopen? En hoe zal het gaan met de Schotse drang naar zelfstandigheid en het schijnbaar onoplosbare Noord-Ierse probleem? Correspondent HANS GELEIJNSE in Londen schetst in een reeks verhalen de belangrijkste ontwikkelingen/Vandaag deel zes: een portret van Labours succesvolle partijstrateeg Peter Mandelson, de belangrijkste man achter de schermen. Verkiezingsnacht 1 op 2 mei. Het nieuws is offi cieel: Labour verovert na negentien jaar oppositie de regeringsmacht. Premier Tony Blair verschijnt op de beeldschermen. Met een traan in het oog en een brok in de keel dankt hij de kiezers voor het in hem gestelde vertrouwen. Vervolgens drukt hij, als het even kan buiten het bereik van de ca mera's, een magere man met donker haar en spits gezicht aan de borst. „Dank je Peter", fluis tert hij. „Zonder jou was 'Operatie Victorie' niet gelukt." De man in Blairs armen is Peter Mandelson, sinds 1992 Lagerhuislid voor Noordzeestadje Hartle pool. Hij is 43 jaar en gezegend met minstens zo veel bijnamen. 'New Labours Machiavelli', 'Dui vels genie', 'Prins van het Kwaad', om er een paar te noemen. Geen van die bijnamen duidt op lief devolle gevoelens jegens vrijgezel Mandelson. Wat er wel uit spreekt is ontzag, respect. Schaduwminister Gordon Brown treedt in La bours verkiezingscircus als spreekstalmeester op, maar achter de schermen heerst campagne manager Mandelson. Hij stippelt het beleid uit, bepaalt wat kandidaten wel en vooral wat ze niet mogen zeggen en hij buit met dodelijke precisie de zwakke plekken in de Tory-verkiezingsstrate gie uit. „Ik ben een organisator", zei Mandelson eens. „Ik organiseer mezelf, m'n tijd, mensen en ideeën." Dat organiseren doet hij efficiënt. Vandaar die andere bijnaam, Stalin, opgeplakt door Labour- tegenstanders nadat hij z'n snor verwijderde. Mandelson ontdoet zich even rigoureüs van bal last die Labours mars op Westminster kan vertra gen, zoals eerj aantal van de kandidatenlijsten af gevoerde oudere Lagerhuisleden mocht ervaren. Hij bekogelt journalisten met richtlijnen, en pro testbrieven als ze die in hun berichtgeving niet opvolgen befaamd is een schrijven aan BBC-tv waarin op hoge toon misnoegen wordt geuit over gebrek aan aandacht voor een 'belangrijke rede voering' van Blair. Tot een van Mandelson's kunststukjes achter de schermen behoort Blairs Partijstrateeg Peter Mandelson wa onder meer de bedenker van de bulldog Fitz als Labours verkiezingssym bool. FOTO Reuters PAUL HACKETT succesvolle vrijage met de rechtsimedia-mag- naat Rupert Murdoch, eigenaar vn de populaire tabloids Sun en News of the Worlc Een zinnetje van Mandelson na eq interview met BBC's David Frost is veelzeggnd voor zijn 'pragmatische' aanpak: „Als de Suiweer tegen ons is, zal het winnen van de verkieingen niet onmogelijk maar wel zeer moeilijk lijken." Beide kranten lieten de Conservatieven kfrard vallen en kozen voor Blair. Mandelson is gepokt en gemazeld iide partij. Hij groeide op in Londens Hampstead Crden Su burb, waar zijn ouders hem al op jeugdige leeftijd tot schrik van deze saaie Conservatieve buurt maakten door hem rode partijpamfletjes in de brievenbussen te laten stoppen. Zijn opa van moederskant was Herbert Morrison, minister van binnenlandse zaken in het Labour-kabinet dat in 1945 aan de macht kwam. Met Blair, die hij begin jaren tachtig leerde ken nen, zette de eveneens in Oxford afgestudeerde Mandelson in 1987 pas echt de tanden in labour, dat door interne strijd tussen links en rechts ver scheurd werd. Mandelson werkte daarvoor bij de bour nooit uit de schaduw van de Conservatii zou komen, als de partij zich niet voor de ogen van het grote publiek ontworstelde aan de ijzen Hl greep van de vakbonden. Een van zijn eerste coups na zijn benoeming tolk. Labours pr-directeur, was de introductie van de, js vriendelijke rode roos als partij-symbool. Man delson raakte daarna wat op de achtergrond, maar heroverde zijn plek in het hart van de part door in 1994 bij de plotselinge dood van partijle Be der John Smith de zijde van Blair te kiezen in di 'e strijd om de opvolging. Zijn geharnaste optreden tegen oud-Labour be- nj zorgde hem zoveel vijanden in de partij, dat Bla n. hem als 'geheime adviseur' raadpleegde. Zijn schuilnaam is Bobby, omdat het Blair-kamp het|p0< duo vanwege hun dynamiek en vernieuwingsdi j0 graag vergeleek met de broers John en Robert Kennedy. Blairs uitspraak 'Mijn missie is pas voltooid alsi Ie partij heeft geleerd van Peter te houden', is een erkenning van Mandelsons bijdrage aan Labour omvorming van dogmatisch links tot volkspartij in het politieke centrum. Mandelson komt door zulke uitspraken steeds meer achter de schemie^ vandaan. Hij werd vorig jaar in een opiniepeilin g, zelfs uitgeroepen tot meest sexy politicus. y De snelle producent van de spitse soundbitesva jr volledig stil als journalisten hem persoonlijkeyi e gen stellen. „Ja, ik ben vroeger wel eens verliefd geweest. Maar de waarheid is dat mijn liefde ge deeld moet worden met mijn passie voor La bour", zegt hij in maart 1996 tegen de Sunday J1 mes. Hij voegde daaraan toe: „Het is mijn werk om mensen te beschermen tegen bananenschil- len, niet om er zelf op uit te glijden." Dat doet vermoeden dat Mandelson in de regering-Blair meer achter de schermen dan in de schijnwer pers zal werken. LONDEN HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2