eidsch Dagblad Wi Vierde Leidse wethouder weg 1 Oranjebal in Leiden volgens Goekoop in één klap traditie Albe Rechter redt Katwijkse Koninginnedagconcerten Russische parlement 's nachts hoerenkast Burgemeester maakt zich dienstbaar theaterconcert 96-97 Basis gelegd voor Europese aanpak synthetische drugs Britse pers op de hand van Labour TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. -WOENSDAG 30 APRIL 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 41376 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 i Binnenland Buitenland i Randstad i Cultuur en Kunst De werknemer krijgt 600 3 gulden per maand om kinderen te verzorgen Twee jaar Spaanse cel voor Nederlandse arts —if Zware jongens zien toe op universiteiten De Wolff: orgel blijft een mechanisch instrument 'DA laat Van Bochove vallen KATWIJK* PAUL V Wethouder Aart van Bochove is het vertrouwen van zijn eigen CDA-fractie kwijt. foto mark lamers ON De Leidse wethouder Aart van Bochove (CDA) is afgetre den. Zijn eigen partij heeft de wethouder, die in januari van het vorig jaar Joop Walenkamp opvolgde, laten val len. De CDA-fractie zegde maandagavond het vertrou wen in de wethouder op. Voor de overige politieke partij en komt het vertrek van Van Bochove als een donderslag bij heldere hemel. Zonder uitzondering noemen zij de manoeuvre van de christen-democraten een 'slechte zaak' voor de politiek. beschikbaar ben voor de ar beidsmarkt. Het slechte nieuws is dat ik dat niet uit eigen vrije wil geworden ben. De affaire zit Van Bochove niet lekker. „Dit is de mooiste baan van de wereld. En na een jaar was de oogsttijd ongeveer leiden aad rietveld Van Bochove zelf presenteerde gistermiddag in zijn wethou derskamer het nieuws op de hem eigen, luchtige manier aan de pers. „Het goede nieuws", zei de CDA'er lachend, „is dat ik aangebroken." Maar politiek is nu eenmaal politiek. „En als er geen vertrouwen is, dan heeft een democratisch politicus maar te gaan. Anders maak je er een rotzooitje van. Vertrouwen is de basis van de politiek. De collegegenoten PvdA. D66 en Groen Links begrijpen niets van de handelwijze van het CDA. Van een vertrouwens breuk in het college, waarvoor Van Bochove twee weken gele den nog de voorjaarsnota pre senteerde, was geen sprake. PvdA'er Ron Hillebrand ziet ei genlijk geen aanleiding voor het vertrek van de CDA'er. En ook Rianne Peeters van Groen Links had 'niets zien aankomen en niets vermoed'. „Dit is heel schadelijk voor de politiek." Van Bochove is al de vierde wethouder die uit het college stapt. Eerder vertrokken Joop Walenkamp (februari 1996), PvdA'er Hennie Koek (decem ber 1996) en Hans de Goede van D66 (maan 1997). „We krij gen nu de derde wethouder van het CDA op de post financiën. Ik vind dat heel zorgelijk", zegt fractievoorzitter .Alexander Geertsema van oppositiepartij WD. De rechtbank heeft de gemeen te Katwijk gedwongen om als nog toestemming te geven voor openluchtoptredens op Konin ginnedag. Katwijk weigerde een vergunning voor het Oranjecon cert, op het zogeheten Hema- pleintje bij de Badstraat, omdat het te veel overlast zou veroor zaken. De politie zou het extra programma-onderdeel ook moeilijk kunnen inpassen op de drukke Koninginnedag. Bij de arrondissementsrecht bank in Den Haag kreeg de ei genaar van café In den Blauwen Bock gisteren echter voor elkaar dat hij tussen vijf uur 's mid dags en elf uur 's avonds bands kan laten optreden en cd's kan laten draaien. Ook mag hij er Drankmisbruik in de Doema moskou Russische parlement wordt 's nachts het domein personeelsleden en me dewerkers van parlementari ërs die nog wat willen drinken of anderszins aan hun gerief willen komen. Dat heeft de populaire krant Moskovski Komsomolets gisteren be nch t. Er gaan al langer geruchten over drankmisbruik in de Doema. Moskovski Komsomolets zei twee vrou welijke journalisten op pad te hebben gestuurd om een re portage te maken over de Doema bij nacht. De vrouwen vertelden in de cafetaria van het parlement onmiddellijk te zijn aangeklampt door twee dronken mannen - een tech nisch medewerker en een parlementaire deskundige - die voorstelden seks met hen te hebben en aanboden voor dat doel een kantoor te ont sluiten. In een ander kantoor trof fen zij op dat moment, elf uur 's avonds, een gezelschap aan dat de verjaardag van een medewerker van een parle mentslid vierde. In de hoek van het kantoor had de man een toren van rode wod- kadoppen staan. Volgens Moskovski Komsomolets was het momenteel de sport in de Doema om te kijken wiens toren het hoogst kwam. De verslaggeefsters wisten een conciërge over te halen hen een douche te laten ne men in het kantoor van de ul- tranationalistische parlemen tariër Vladimir Zjirinovski. Eerdere berichten in de pers over drink- en seksgela- gen van Doema-personeel zijn aanleiding geweest om de cafetaria te ontdoen van banken en het schenken van alcoholische drank te verbie den. Een door de krant geci teerde medewerker van de cafetaria zei dat de maatrege len waren genomen omdat sommige Doema-medewer- kers „zich dood dronken of meisjes meebrachten van de Tverskaja", een dichtbijzijnde straat waar zich hoertjes op houden. In de cafetaria wordt nog wel drank verkocht om mee S SfiHÉlfc. hazerswoude* Bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen op de Gemeneweg in Hazerswoude-Rijndijk zijn gisteren drie Benthuizenaren gewond geraakt. De bestuurder van de auto miste volgens de politie de bocht en raakte de tegemoetkomende vrachtwagen. Door de klap werd de auto zodanig in elkaar gedrukt, dat de brandweer het dak en de portieren van de auto moest wegsnijden om de beklemde chauffeuse te bevrijden. Burgemeester M. Boelen schoot het opgeroepen ambulancepersoneel te hulp en hield het infuus vast. „Als ik mij er gens dienstbaar kan maken, dan doe ik dat", aldus de behulpzame burgervader. foto hielco kuipers Vanaf nu is het Oranjebal in Leiden traditie." Met die woorden en nog rat andere kwinkslagen opende bur ster Cees Goekoop gisteravond iet Oranjebal in de Stadsgehoorzaal. -Ie burgervader voelde zich 'doodziek'. voor dit feest, georganiseerd loor Tafelronde 150 te Leiden, wilde lij graag wat ontberingen lijden. Te- iieer omdat er serieus was nagedacht het goede doel. De twintig leden ■an de Tafelronde waren erin geslaagd 30.000 gulden bijeen te krijgen 'oor Interplast, een organisatie die misvormde kinderen opereert in ont wikkelingslanden. Professor Zeeman, een van de op richters van Interplast, dankte De Ta felronde uit de grond van zijn hart. Met dit geld zouden weer tweehon derd kinderen kunnen worden gehol pen. Vlakbij de ingang van de Stadsge hoorzaal informeerde de voorlichtster van Interplast de gasten over deze or ganisatie, die artsen en plastisch chi rurgen in ontwikkelingslanden opleidt. Zo kan aan kinderen met een hazenlip - of in de woorden van de organisatie: 'een lipspleet' - een menswaardiger bestaan worden geboden. Ook kinde ren met ernstige brandwonden komen in aanmerking voor hulp van Inter plast. Men denkt er zelfs aan om in Oeganda een brandwondencentrum zoals in Beverwijk op te richten. In de foyer van de Stadsgehoorzaal zorgde een combo voor wat beschaaf de jazzmuziek. Veel blote ruggen, veel heren in smoking, die 'cool' als pin guïns om de wuft geklede dames heen drentelden. Beschaafde danspasjes. Uiterst beschaafd. „Je zou er bijna een troep kozakken naar binnen jagen", verzuchtte een bezoeker. Petra Unger, de directrice van de Stadsgehoorzaal, zag een en ander met welgevallen aan, ook al oogde ze wat moe na het drukke seizoen. „Ik ben welaan vakantie toe", zei ze. terwijl de gasten onder leiding van de Big Band Balance een foxtrotje inzetten. „Ik ga lekker een tijdje naar Elba." Ze was er zeker van dat haar niet hetzelfde lot beschoren zou zijn als Napoleon, die naar dit eiland werd verbannen. Ook de kersverse cultuurwethouder Alexander Pechtold gaf acte de présen- ce. Samen met een dame die was ge kleed in een verrukkelijk aubergine- kleurig ensemble van taftzijde. Burge meester Goekoop toonde zich duide lijk tevreden over deze aanwinst voor de Leidse politiek. Maar de feesten in deze maand doen wel een aanslag op de conditie van onze eerste burger. „Feesten en partijen, het houdt maar niet op. Waar blijft de intieme cultuur? zo zuchtte Goekoop, terwijl hij zijn ambtsketen even herschikte over zijn embonpoint. Aan het eind van de avond werd het Wilhelmus uit volle borst meegezon gen. Leiden ging uit zijn dak. Het Oranjebal is, om Goekoop te citeren, in één klap traditie. Chirac wil i'erbod op (lonen mensen 'Nationale Diva Alberti top in theatertoer' Maxim Bezembinder, Gay krant 'Willeke Alberti: triomf van de superieure eenvoud' Jacques d'Ancona, Nieuwsblad van net Noorden bier tappen en een hoogwerker plaatsen. De organisator wilde het Oranjeconcert eigenlijk om drie uur laten beginnen. Rechter D.J. van Reenen-Stroebel leek het beter te wachten tot het open luchtconcert bij jongerensocië- teit De Schuit is afgelopen. Vol gens de vergunning is dat vijf uur 's middags. Tijdens de zitting verklaarde burgemeester B. van Wouwe aanvankelijk dat het samenval len van de concerten in Dwars straat en Badstraat voor proble men zou zorgen in het 'dichtbe volkte' centrum. Later meldde hij juist dat hij, wanneer hij toch moest kiezen, liever 's middags concerten op het Hema-pleintje zag. Dan zouden de omwonen den tenminste een rustige avond hebben. De rechter wierp tegen dat het 'op Koninginnedag in het hele land wat luidruchtiger is dan normaal'. Bovendien had ze begrepen dat er om elf uur 's avonds een vuurwerk wordt af gestoken op het strand: „En ik neem aan dat dat ook niet ge ruisloos gebeurt." LONDEN/RUSWUK Rtr-ANP De kiezers is nog niets ge vraagd, maar voor de Britse dagbladen staat al vast wat de uitkomst van de verkiezingen op 1 mei moet worden. Na eer dere, opzienbarende bekerin gen in de Britse pers spraken ook de avondkrant The Evening Standard en het zakenblad The Financial Times zich gisteren uit voor Labour. „De democratie vereist een andere regering", aldus de nieuwe hoofdredacteur van The Evening Standard. Max Has tings, gisteren voor de BBC. Zijn uitlatingen baarden vooral op zien daar hij afkomstig is van de zeer conservatieve Daily Tele graph. Volgens Hastings is La bour de geschikste partij om grote projecten in Londen, zoals privatisering van de metro, door te voeren. Ook de in zakenkringen zeer gerespecteerde Financial Times sprak zich uit voor Labour. Doorslaggevend argument voor het dagblad is de houding van de Conservatieven tegenover Europa. De Tory's hebben het zichzelf onmogelijk gemaakt om nog rationeel en construc tief beleid te voeren ten aanzien van de Europese Unie. En dat is de komende jaren nu eenmaal het belangrijkste thema, zo meent de FT. Het dagblad maakt wel dui delijk dat de keuze voor Labour- leider Tony Blair er een uit ar moede is. „Hoe dichter Blair bij de macht kwam, hoe minder overtuigend hij werd", aldus de krant in een hoofdredactioneel commentaar. En ware het niet voor Europa, dan zouden „vanuit een zakelijk perspec tief' de Conservatieven nog steeds de beste keuze zijn. The Times gaf gisteren aan geen voorkeur te hebben. Stadsgehoorzaal Leiden, vrijdag 2 mei, 20.15 uur Reserveer nu= 071-51 31 704 zanussi Deskundigen uit meer dan twintig landen hebben maan dag en gisteren tijdens een be sloten bijeenkomst in Eindho ven heel voorzichtig de basis gelegd voor een Europese aan pak van synthetische drugs zoals amfetamine, LSD en XTC. Hun conclusies moeten uit monden in aanbevelingen voor de Europese Commissie. Aan de bijeenkomst namen naast politie- en justitiefunctio narissen ook rechters, beleids makers en vertegenwoordigers van gerechtelijke laboratoria deel. De belangrijkste conclusie is dat het dringend noodzakelijk is dat onderzoeken en informatie stromen zowel nationaal als op Europees niveau worden geco ördineerd. Daarnaast vinden de deelnemers het van groot be lang dat nieuwe drugs zo snel mogelijk worden gesignaleerd. Vorige week pleitte premier Kok daar ook al voor. Tijdens de bijeenkomst is voorts een lans gebroken voor een betere afstemming van de nationale wetten en een stroomlijning van de verzoeken om wederzijdse rechtshulp. De deelnemers hebben de hoop uitgesproken dat deze punten al tijdens de aanstaande Europese top in Amsterdam aan de orde kunnen komen. Het seminar maakte duidelijk dat de aanpak van synthetische drugs zich vooral moet richten op de handel in grondstoffen. Die komen veelal uit het Oost blok. Het chemisch bedrijfsle ven in Nederland meldt al enige tijd vrijwillig grote transacties met potentiële grondstoffen. Bij justitie en politie bestaat de in druk dat dit systeem goed werkt. Het initiatief voor de Eindho- vense bijeenkomst is uitgegaan van het ministerie van justitie in HET WOORD IS AAN Koningin Beatrix Dit ambt is niet verworven. Het is een functie waar geen mens om vragen zou. WE ER5vEr WACHTi riC 1 6 droog en weinig zon VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's_ Sport Strips Kortingsbon op de pagina Uitgaan voor het toneelstuk 'Een Sneeuw' in de Leidse Schouwburg. Ontmoeting Mobutu-Kabila nog deze week De twee tegenstanders in het conflict in Zaïre, president Mo butu en rebellenleider Kabila, ontmoeten elkaar nog deze week. De locatie voor het eerste directe vredesoverleg blijft voor alsnog een probleem. Ook het tijdstip is nog onbekend. De Zuid-Afrikaanse president Mandela zit de bijeenkomst voor. Hij noemde gisteren de op handen zijnde ontmoeting „een belangrijke doorbraak" in de pogingen een eind te maken aan de oorlog in Zaïre. Volgens Kabila kan het een korte ontmoeting worden, waarbij Mobutu ermee moet in stemmen op te stappen. .An ders gooien onze troepen die nu opmarcheren naar Kinshasa hem eruit", zei Kabila. Hij be nadrukte dat er wat hem betreft niet gesproken wordt over een staakt-het-vuren of het einde van de oorlog. De Europese Unie vindt net als de VN en de VS het ultima tum van de rebellenleider, die humanitaire organisaties slechts zestig dagen de tijd heeft gegeven om Rwandese vluchte lingen uit Oost-Zaïre te repatri ëren. verwerpelijk. De ministers van buitenlandse zaken, die gis teren in Luxemburg bijeen wa ren, noemen de situatie in het land „alarmerend" en roepen alle partijen op ieder geweld en bloedvergieten te vermijden. nauw overleg met de sinds kort operationele landelijke Unit Synthetische Drugs en Europol. Zelfs als de aanbevelingen niet op korte termijn leiden tot een gezamenlijke aanpak, is er winst geboekt, vindt officier van justitie mr. J. Pieters, de lande lijke coördinator synthetische drugs. Het is voor de eerste keer dat in een dergelijke omvang is gesproken over de aanpak van de handel in en de productie van sythetische drugs. Nederland loopt met de in stelling van de Unit Syntheti sche Drugs in Europa voorop. De eenheid bundelt alle be schikbare informatie over de kunstdrugs, biedt ondersteu ning aan regionale politiekorp sen en is zelf verantwoordelijk voor grote landelijke en interna tionale onderzoeken. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel:(I.v.m. controle bezorging Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lD Per maand Per kwartaal Qautomatisch f. 92.05. i automatisch if. 31.95) O acceptgiro (f. 93,05i l Nr. bank/giro:Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een er Leidsch Dagblad. OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1