Seedorf wijkt uit naar rechtervleugel Kinderachtig Sport Spelers Meerburg-één zijn stouteriken Tellier doet goed woordje voor tegenstander Kwestro, zónder bijbedoelingen Afscheid Hans Westerhof met monsterzege 'beloftes' Peter Kooien neemt afscheid in stijl Holland Centraal zweeg even Onze verslaggever keek zaterdag bij HVO vreemd op toen hij het programmablad van HVO in zijn handen kreeg gedrukt. Wat waren dat voor namen? Allemaal coryfeeën die successen hebben gevierd bij ARC. Zouden die RCL moeten redden? Is die club dan zo diep ge zonken? De waarheid is dat het een flauwe grap was van Ard Oos- terlee, die vorige week deze namen doorgaf aan de nietsvermoeden de vrijwilliger van HVO. Kinderachtig en met minachting voor het Vlaardingse publiek. Iets anders kunnen we hiervoor niet bedenken. Het kwaad strafte zichzelf later op de zaterdagmiddag. Oosterlee en RCL grepen naast alle prijzen. Misschien dat die oude mannen het volgend jaar beter doen. DINSDAG 29 APRIL 1997 i - .s o* BIJDRAGEN: Rob Onderwater, Loman Leefmans, Tim Brouwer de Koning, Rob van der Zanden Politie houdt twee WHC-fans aan nunspeet De politie heeft gisteren twee nieuwe verdachten aan gehouden die betrokken waren bij de vechtpartij van zaterdag middag tussen WHC- en Nunspeet-supporters. Eén van de ver dachten zou onder meer verantwoordelijk zijn voor het letsel van de Nunspeetse jeugdleider, die waarschijnlijk een oog moet missen doordat hij glas in zijn gezicht kreeg. De Wezeper (23) wordt vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie. De andere verdachte, een 23-jarige plaatsgenoot, meldde zich zelf op het politiebureau. Volgens de politie heeft hij in elk geval al ver klaard een ruit te hebben vernield. UEFA kwistig met boetes nvon De UEFA heeft Porto, Fiorentina en AEK Athene straffen opgelegd voor ongeregeldheden tijdens hun wedstrijden in Eu ropees verband. Fiorentina moet de volgende twee thuiswed strijden in de Europa Cup 500 kilometer buiten het eigen sta dion spelen. Ook kreeg de Italiaanse club een geldboete van 105.000 gulden. Aanhangers van Fiorentina wierpen tijdens het duel vuurwerk en andere voorwerpen naar spelers en de trainer van Barcelona. Porto moet een bedrag van 140.000 gulden over maken aan de UEFA. De club moet opdraaien voor de proble men die tijdens de wedstrijd tussen supporters ontstonden. AEK kreeg een boete van 55.000 gulden wegens de slechte organisatie rond de wedstrijd tegen Paris Saint Germain en het gedrag van de Griekse fans. Capello is Real beu Fabio Capello. Ron Langhout keek op zijn horloge. Het was tijd voor de training van Meerburg. De oefen- meester graaide het net ballen bij elkaar en slen terde naar het trainingsveld. Hij liep langs een ander veld, waar op dat moment de bekerwed strijd Meerburg 6 tegen UVS-zoveel bezig was. Zag hij het goed: speelde in dat elftal een aantal spelers van Meerburg-één? Langhout telde er drie. Het bloed van de trainer begon te koken. Hier wist hij niks van. Langhout langs de kant van het veld, schreeu wend tot de drie: „Jullie hebben één minuut de tijd om op de trai ning te verschijnen. Anders volgen er maatrege len. Het trio kwam niet, het speelde de wedstrijd om de LD-Cup (stouteriken, dat is zo verboden als wat) gewoon uit. Het gevolg was een disciplinaire straf van één wedstrijd. Vorige week namen 'de drie' plaats op de bank naast hun trainer. Het was een wedstrijd waarin Meerburg nog een piepklei ne kans had om de periode te winnen. Tegen Rijnland werd vervolgens kansloos met 3-0 verlo ren. Als het aan Langhout had gelegen, had hij het drietal veel zwaarder gestraft dan die ene wed strijd. „Ik ga hier weg. Wat heeft het voor mij dan voor zin om die gasten zwaar te straffen? Dat zou lullig zijn voor mijn opvolger Hein van Heek." De kwestie is al anderhalve week oud, maar Ron Langhout, in het dagelijks leven politieagent in Den Haag, kan zich er nog boos om maken. „Ik moet uitkijken met wat ik nu ga zeggen. Ik wil de zaak niet laten exploderen. Langhout (38) is zwaar teleurgesteld in de menta liteit van Meerburg. „Het zal wel met de generatiekloof te maken heb ben, maar ik vind wat die gasten hebben uitge haald niet door de beugel kan. Ligt dat aan mij? Nee toch Dit gebeurt alleen maar bij een club als Meerburg. Ik ben hier nu tivee jaar trainer, maar het wil er bij sommigen maar niet in dat je rech ten en plichten hebt. Ik kan dan wel weer optre den als politieagent, en dat heb ik hier gedaan, maar die gasten moeten toch zelf begrijpen dat je als selectiespeler niet zomaar een training kunt la ten schieten voor een wedstrijdje van Meerburg- zoveel. Of dat nu een vijfdeklasser is maakt niet uit. Maar bij Meerburg vinden ze het allemaal wel best. Ze snappen het niet of ze willen het niet snappen. Langhout meldde de kwestie bij het bestuur. „Maar ze hebben het voor kennisgeving aangeno men en hebben er verder niet op gereageerd. Bestuurslid Zandbergen meldt desgevraagd dat hij de actie van de drie rebellen niet kon waarde ren: „Deze jongens zijn buiten medeweten van het be stuur en de trainer in Meerburg 6 gaan voetballen. Dat elftal had die avond te weinig mensen en vroeg aait die gasten om een balletje mee te trap pen. Wie waren het? Zandbergen: „Dat ga ik u niet vertellen, want ik wil niet dat dit consequenties heeft voor die jongens. Ja, ja, stel je voor dat die gasten boeten voor de fouten die ze hebben gemaakt. Ze waren toch ge woon verkeerd bezig, mijnheer Zandbergen. Tuurlijkwe vinden het ook niet goed. Er moet in deze club wel een beetje lijn zitten. Ron Langhout, komend seizoen bij Floreant, is twee jaar naar die lijn op zoek geweest. Hij heeft 'm niet kunnen ontdekken. Katwijk-verdediger Wilfred Kwestro heeft zijn hoop gevestigd op Hans Tellier van Scheve- ningen. Na een onderonsje tussen beiden (afgelopen zaterdag) moest Kwestro met een rode kaart wegens het maken van een slaande beweging van het veld, terwijl Tellier de toege kende strafschop mocht benutten. Na afloop van de spannende wedstrijd in de hoofdklasse A (2-2) was iedereen de schermut selingen gauw vergeten. Alleen de rode kaart van Kwestro bleef staan op het wedstrijdformu lier van scheidsrechter Van Ast. Omdat de spe ler in kwestie net was teruggekeerd van een schorsing, houdt hij rekening met een fikse straf. Tenzij Tellier in zijn voordeel pleit. Als direct betrokkene heeft de Scheveninger inmiddels zijn verslag van het gebeurde inge diend bij de tuchtcommissie. „Ik heb precies gemeld wat er in mijn ogen is gebeurd", zegt Tellier. „Wij liepen allebei wat te duwen en te trek ken, maar ik heb niets gemerkt van een slaande beweging. De strekking van zijn betoog had hij ook za terdagmiddag al mondeling prijsgegeven. Ver andert Tellier, in het veld soms een ongeleid projectiel, na de wedstrijd plotseling in een doetje? Of heeft hij belang bij een milde straf voor Kwestro, die het in dat geval concurrent FC Lisse over tien dagen nog knap lastig kan maken? Tellier, vinnig: „Dat vind ik vergezocht. Zo zit ik niet in elkaar. Ik ben helemaal niet zón denker. Als zich tegen Lisse iets dergelijks had voorgedaan, zou ik pre cies hetzelfde hebben gehandeld. Ik houd er niet van om een collega een kaart aan te naaien. Dat is ons inmiddels wel duidelijk. Het liefst zou Tellier het strafblad van al zijn fijne colle ges schoonpraten of -schrijven. Vreemd eigen lijk dat hij geen moeite had met een ander ge deelte van de straf van Kwestro. Tellier wist niet hoe gauw hij de in zijn ogen ten onrechte toe gekende strafschop moest verzilveren. Dat had ongetwijfeld te maken met de stand in de wed strijd en op de ranglijst. Anders gezegd: die pe nalty zou wel eens van doorslaggevend belang kunnen zijn in de kampioensrace tussen Sche- veningen, FC Lisse en wellicht ook Noordwijk. Tellier heeft niet alleen met zijn tegenstanders het beste voor, hij gunt zijn eigen team ook alle goeds. Punten zijn heilig voor Oranje in San Marino Met een overwinning op San Marino, "vanavond in de zesde wedstrijd van de WK-voorronde, zouden de toekomstige wereldkam pioenen van Hiddink al te vreden zijn. Het gaat tegen deze nauwelijks serieus te nemen tegenstander om de drie punten, niet in eer ste instantie om de hoogte van de score, zo brult de Hollandse leeuw dapper. De tijden zijn veranderd. riminigijsbert spierenburg gpd-verslaggever De helden van Oranje blaken van zelfvertrouwen en boven dien van goede wil om er in het mini-republiekje nog iets moois van te maken. Hiddink kreeg ze gisteravond na afloop van de training bijna met geen stok van het veld af. „De groep is heel scherp", constateerde de coach met voldoening. „En ik heb geen aangeslagen spelers ge zien". De zorgenkinderen Seedorf en Bergkamp hebben de bonds coach na de afgang in Turkije openlijk alle steun toegezegd. Seedorf heeft Hiddink plechtig beloofd zich niet langer met het nemen van een strafschop te bemoeien en, in het ploegbe- lang, zonder morren een bijrol te accepteren. Vanavond is dat die van rechtsbuiten. De spel verdeler van Real Madrid moet wijken voor Ronald de Boer die zijn lievelingsplaats, centraal op het middenveld, mag innemen. Bergkamp is Hiddink op diens vriendelijke verzoek tege moet gekomen door een mara- thontocht van liefst twintig uur dwars door Europa te onderne men. Met zijn zwager aan het stuur werd de rit naar San Mari no maandag in recordtijd over brugd. In vijf uur zat het duo al in Basel, ruim 800 kilometer van Noordwijk. „De kilometerteller heeft constant op 140 gestaan", zei Bergkamp bij aankomst te gen de bondsarts, die dat on mogelijk erg verantwoord kan hebben gevonden. san marino «anp Hans Westerhof heeft gisteren afscheid genomen als bondscoach van Jong Oranje met een ruime overwinning bij San Marino (7-0). De eerder dit seizoen bij FC Groningen ontslagen trainer laat zijn elftal met drie achtereenvolgende zeges achter als koploper van de kwalifi- catiegroep voor de Europese titelstrijd. Bij de twee resterende duels, Belgie en Turkije thuis, is Hans Dorjee weer de verantwoordelijk man langs de lijn. Hij stond op non-actief sinds hij in decem ber in Brussel werd getroffen door een hartinfarct. De technische staf ondergaat meer wijzigingen. Ook 'assistent' Van 't Schip stopt, aangezien zijn stageperiode van een jaar erop zit. Vrijwel zeker treedt de oud-international als jeugdtrainer in dienst van zijn oude club, Ajax. In het Stadio di Serravalle waren 150 toeschouwers afgekomen op de jeugdin- terland. Zeker een derde van hen kwam uit Nederland, ook bondscoach Hiddink bevond zich onder de belangstellenden. Van Sanmarinese kant was de interesse minder. Geen wonder. De jeugdinterna- tionals van coach Giorgi Leoni wonnen, sinds ze in 1988 meedoen aan de grote evenementen, nog geen duel. Datzelfde geldt overigens voor de A-formatie van de Republiek. Jong SM begon, na vijf duels, met één treffer voor en 21 tegen aan de klus te gen Jong Oranje, waardoor het ongeveer een maand geleden in Heerenveen al met 6-0 was afgedroogd. Tussen destijds en nu versloeg Jong Oranje met Wester hof ook nog Turkije, waardoor het plot seling weer grote kans kreeg op het be reiken van de eindronde. Nog twee over winningen en de eerste plaats in de groep is zeker. van een invaller (Van Hooijdonk). Pas in de laatste minuten kreeg de score zowaar nog een draaglijk aanzien. De deskundigen, Hiddinks toekomstige assistent Koeman voorop, richtten na de wanver toning meteen de pijlen op de bondscoach. Ze begrepen niet dat hij zo onverstandig had kunnen zijn. Hiddink is inmid dels overstag gegaan en heeft een variant op het vaste con cept uit de hoed getoverd. Niet zonder reden is PSV-linksbuiten Zenden bij de selectie gehaald. De Eindhovenaar debuteert en moet stormram Van Hooijdonk met gave voorzetten bedienen. Een specialist op de rechter vleugel ontbreekt vanavond. Seedorf is aangewezen, bij ge brek aan beter. Overmars van Ajax is geblesseerd. Specifieke rechtsbuitens zijn dun gezaaid, merkte Hiddink zondag in Noordwijk terecht op. Zelfs de Ajax-opleiding brengt ze niet meer voort. De ex-club van Swart, Rep, Ling en Van 't Schip moet het vandaag de dag heb ben van de Nigerianen, eerst Finidi, nu weer Babangida. Toch zouden de topclubs, en zeker Ajax, bij zichzelf te rade moeten gaan. Ze zoeken het ver weg en negeren de realiteit door, bijvoorbeeld, de kwalitei ten van de rechtsbuiten van Heerenveen, Jeffrey Talan, on voldoende serieus te nemen. De ex-Katwijker voldoet aan be langrijke basisvoorwaarden: hij is snel, hij kan een verdediger passeren en wat hem bijzonder maakt is dat hij ook de rol van schaduwspits aankan. De handtekenin genjagers wach ten geduldig tot Clarence Seedorf klaar is met zijn lesje balbehande ling voor de ogen van Pierre van Hooijdonk en Dennis Berg kamp. FOTO ANP Eind maart, in de thuiswed strijd tegen de Sanmarinezen, had Oranje het nog flink be nauwd. Een monsterscore zat er, anders dan in het verleden, geen moment in. De tactiek (4- 4-2) die tegen Wales en België nog zo succesvol was geweest, bleek tegen deze amateurs plot seling niet toereikend. Een on miskenbaar geval van onder schatting liet zijn uitwerking niet na. De bondscoach dacht dat de muur ook zonder buitenspelers wel konden worden geslecht. Het bleek een misvatting met gevolgen. Na een half uur trachtte hij zijn inschattingsfout te herstellen met het inbrengen van Overmars voor Winter. De ingreep sorteerde weinig effect, vooral ook omdat de vleugel spits van Ajax de grote vorm ontbeerde. Oranje viel in de Arena aan, soms als een kip zonder kop, en ontsnapte uiteindelijk aan een blamage door een toevalstreffer (van Kluivert), door twee doel punten van een verdediger (Frank de Boer) en een kopbal Voor Peter Kooien is zondag 27 april 1997 een dag om nooit meer te ver geten. De 33-jarige voetballer nam na maar liefst zeventien jaar vrijwel onafge broken in de hoofdmacht te hebben ge speeld, afscheid van het eerste elftal van Leidsche Boys. En hij deed dat in stijl. In het met 8-0 gewonnen duel tegen het Haagse Marathon scoorde hij maar liefst zeven keer. „Ik miste nog een penalty, maar daar staat tegenover dat de enige goal die niet van mij was, de 4-0, wel uit mijn assist tot stand kwam. De wedstrijd in de zesde klasse ging ner gens meer om. Desondanks, zeven doel punten, dat lijkt wel doorgestoken kaart. „Die jongens van Marathon zijn aardige gasten die gewoon helemaal onderaan staan. In de eerste helft boden ze nog ge noeg tegenstand. Bij rust stond het pas 2- 0. Daarna kregen ze in de gaten dat er wat speciaals aan de hand was. We wer den niet écht hard meer aangepakt maar weggegeven hebben ze de doelpunten ze ker niet. Er zaten een paar aardige scho ten van afstand bij, al zeg ik het zelf. Ze gingen er gewoon achter elkaar in. Tien minuten voor het eindsignaal kreeg gelegenheidsaanvoerder Kooien een pu- bliekswissel. De Leidenaar, volgend sei zoen te bewonderen in het zesde, kreeg een presentje van de club en was niet al leen vanwege zijn jarenlange trouwe dienst in het eerste maar natuurlijk ook door zijn zevenklapper op de slotdag dé gevierde man in het clubhuis aan de Boshuizerkade. „Het was een prachtige dag, het ging al lemaal als in een soort roes aan me voor- bij." Helemaal toevallig is Koolens keuze voor het woord roes niet. Als de sportredactie van het Leidsch Dagblad 's avonds pro beert het veelscorende feestvarken aan de lijn te krijgen, neemt in huize Kooien een vrouwenstem op: „Kunt u overeen kwartiertje even terug bellen, dan zal ik zien of ik hem wakker kan maken. Hij is zo uit de kantine zijn bed ingerold. Hij heeft niet alleen veel ge scoord maar nog veel meer gefeest daar- Vijftien minuten later blijkt ook de twee de poging tevergeefs: „Het spijt me maar hij is met geen moge lijkheid wakker te krijgen. Hij heeft het helemaal gehad." De volgende dag is Kooien gelukkig weer een beetje bijgetrokken. „Ik kreeg natuurlijk na de wedstrijd ook links en rechts de nodige gratis alcohol aangeboden", vergoelijkt hij zijn black-out. „Ik heb heerlijk geslapen. Kom, je neemt maar één keer afscheid. Nu is het zeker niet de bedoeling om in deze rubriek overmatig drankgebruik te promoten, maar welke rechtgeaarde amateurvoetballer droomt niet van een afscheidsdag als die van Peter Kooien. Een bescheiden proost! is zeker op z'n plaats. De trouwe luisteraars van Hol land Centraal dachten zon dagmiddag eerst nog even dat er iets mankeerde aan hun ra dio. Ze stemden om twee uur af op de regionale zender die hun wekelijks langs de voetbal- en andere sportvelden voert, maar wat er ook kwam: geen stem van een redacteur of verslagge ver. Noch op het veld, noch in de studio. Het mannetje van de radio was foetsie. Hij had nog wel een plaatje opgezet, maar dat was dan ook alles wat men hoorde. Algemeen hoofdredacteur Eelco ter Borg zit in zijn maag met de 'radiostilte'. Vooral omdat op die bewuste zondagmiddag veel beslissingen vielen in het ama teurvoetbal. „Ik heb de zaak uitgezocht," zegt Ter Borg. „Het is gewoon een kwestie van persooneelsge- brek. We hadden geen presenta tor. De eerste man, Adrie Mul ders, moest zelf op het veld staan als scheidsrechter. En de vervan ger viel op het laatste moment ook weg. Het zijn de lotgevallen van Hol land Centraal, dat een jaar of twee geleden ontstond uit Ra dio Rijnland en Fmewave. Hol land Centraal, te bereiken in Leiden en de Bollenstreek, werkt louter met vrijwilligers en dan kan er wel eens iets mis gaan. Ter Borg: „We willen graag een professionele organisatie neer zetten, maar de mensen doen het wel allemaal op vrijwillge basis. We werken naar ons ver mogen. Dat neemt niet weg dat ik het pijnlijk vind dat er zon- dagm i ddag geen sportuitzen- ding was. Ik ben er best wel boos om geworden en vind dat het bij deze eenmalige gebeurtenis moet blijven. Madrid Trainer Fabio Capello houdt het al na één seizoen voor gezien bij Real Madrid. De Italiaanse succescoach wil niet meer samenwerken met de loslippige voorzitter Sanz en een paar an dere bestuursleden. Clarence Seedorf hield zondag in Noordwijk al rekening met vertrek van Capello, de man die hem persoonlijk van Sampdoria naar Madrid haalde. „Heel jammer dat hij weg gaat, maar ik heb geen plannen om met hem mee te gaan", liet de 21-jarige spelmaker van Real weten. Capello kondigde gis terochtend zijn vertrek uit Madrid aan in een Spaans radiopro gramma. Hij zei voor het komende seizoen nog geen nieuwe club te hebben. Waarschijnlijk keert de 50-jarige coach terug

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19