Monument voor de orgelmuziek Grote restauratie Thysiusbibliotheek Van een groepsgevoel was amper nog 'Wil de echte Pink Floyd opstaan?' Dwangmatige precisie in Becketts 'Eindspel' Cultuur&Kunst WOENSDAG 30 APRIL 1997 Nieuw seizoen Orgelkring Bollenstreek lisse Het 32ste concertseizoen van de Orgelkring Bollenstreek gaat op donderdag 15 mei van start met een optreden van de Sassenheimse organist Hans van Nieuwkoop in de St. Agatha- kerk in Lisse. Het Adema-orgel in de Lissese kerk zal in de perio de van 15 mei tot en met 9 oktober bespeeld worden door een zestal organisten uit verschillende kerken in ons land. De con certen beginnen om 20.15 uur. De toegang is gratis. Lulu Wang signeert bij De Kier leiden De Chinese schrijfster Lulu Wang signeert morgen vanaf 19.30 uur haar debuutroman 'Het Lelietheater' bij boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn. Wang, die op 25-jarige leeftijd naar Nederland kwam, doceert Chinees aan de hogeschool van Maastricht. 'Het Lelietheater' is het verhaal van de twaalfjarige Lian die in het China van de jaren zeventig opgroeit. Haar vriendschap met een meisje uit een lagere kaste is onmogelijk. Als ze in een strafkamp terechtkomt 'spreekt' Lian met de kik kers en de krekels bij een achter het kamp gelegen meer: het 'le lietheater'. recensie wijnand zeilstra Voorstelling 'Eindspel' van Samuel Bec kett door toneelgroep De Appel. Regie: Yoshi Oida. Spel: Eric Schneider, Carol Linssen, Luc Boyer en Christine Ewert Ce- zien: 29/4, schouwburg, Leiden Hamm en Clov, Nagg en Nell: het zijn de vier personages uit het befaamde stuk van Beckett dat veertig jaar na de première nog altijd even bekend als vreemd aandoet. Het verhaalge geven is gauw verteld. De blinde Hamm die aan een fauteuil met kleine wieltjes gekluisterd zit, is afhankelijk van zijn dienaar Clov die niet kan zitten maar wel kan zien. Van hun vraag- en antwoordspel krijg je de indruk dat het een zich eindeloos her halend ritueel is. Dat alles ademt vanaf de ope ningsscène extreme uitzicht loosheid, hetgeen meestal sym bolisch voor het bestaan van de mens wordt opgevat. Versterkt wordt die sfeer door de (inmid dels klassiek geworden) aanwe zigheid van twee vuilnisbakken waarin Nagg en Nell huizen. Het zijn Hamms ouders die al lebei hun benen verloren heb ben. De titel suggereert dat het einde voor dit troosteloze sa menzijn van deze vier nadert. Voor het tegenovergestelde dat namelijk alles onveranderd zo doorgaat, valt evenwel ook veel te zeggen. In wat hun nog resteert, klampen de personages zich vast aan een dwangmatige pre cisie. Hamm blijft vragen stellen en eist steeds weer de genoeg zaam bekende-antwoorden van Clov die onophoudelijk blijft lo pen redderen. Zelfs Nagg en Nell schikken zich in hun be perkingen. Een vergelijkbare soort dwangmatige precisie vind je bij spelers en regisseur van dit stuk. Ze houden zich zo nauwkeurig mogelijk aan de tekst en de regie-aanwijzingen van de schrijver. Je kunt er nau welijks je 'eigen' voorstelling van maken. Ook bij deze Appel- -productie staat opperste dienstbaarheid aan de tekst centraal. Dat is nu eenmaal onlosma kelijk met de opvoeringstraditie van dit stuk verbonden. Grote virtuositeit in het hanteren van taal behoort tot de beroepseer van acteurs als Eric Schneider en Carol Linssen. Bij dit werk van Beckett, waarin de woorden en de zinnen bijna als muziek noten behandeld dienen te wor den, komt dat heel goed van pas. Na jaren van armoede gloort er licht voor de Bibliotheca Thy- siana. Via twee fondsenwer vingsacties komen veel giften binnen die nodig zijn voor de restauratie van zowel de grote collectie zeventiende-eeuwse boeken als het monumentale pand aan het Rapenburg. Enke le tonnen zijn inmiddels binnen voor beide restauraties, die in totaal anderhalf miljoen gulden kosten. Door de oprichting van de Stichting tot Behoud van de Bibliotheca Thysiana, enkele maanden geleden, is de jaren lange dreiging van een faillisse ment van de baan. „We zijn zonnig over het behalen van het benodigde geld," zegt prof. dr. G.H.M. Posthumus Meyjes, voorzitter van de stichting. Voor de restauratie van de boekencollectie is bijna drie ton toegezegd door diverse instan ties. Het Leids Universiteits Fonds en de Leidse universiteit legden elk 50.000 neer. Het Prins Bernard Fonds schenkt eveneens 50.000 gulden. Daar naast hebben diverse instellin gen een aantal kleine giften toe- gezegd. Uit een vorig jaar augustus gehouden onderzoek is geble ken dat 63 procent van de boe ken in goede conditie bewaard is gebleven. Posthumus Meyjes: „De overige boeken zijn in slechte staat en moeten geres taureerd worden." De renovatie van de in 1655 gebouwde bibliotheek is door de eigenaar, de Stichting Lega- tum Thysianum, overgedragen aan de stichting Hendrick de Keyzer in Amsterdam. De Bibliotheca Thysiana is speciaal gebouwd om de collec tie boeken van de Leidse rech- •ten- en letterenstudent Johan Thijs (Thysius) onder te bren gen. Thijs stierf op 32-jarige leeftijd en had als laatste wens dat zijn bibliotheek een publie ke functie zou krijgen. Dirigent/organist Charles de Wolff 65: 'Doorgaan, gewoon doorgaan' Dave Gahan met Depeche Mode weer in het reine amsterdam louis du moulin In al zijn ellende hield zanger David Gahan toch nog een eer lijk dagboek bij. Publicatie zou de miljoenen fans van Depeche Mode het meest verhelderende inzicht verschaffen in zijn per soonlijke 'drugsoorlog' en hem bovendien een flinke bom dui ten opleveren. Niettemin prak kiseert de 34-jarige frontman niet over het 'veropenbaren' van zijn heftigste crisisgehei men. „Als ik dat doe, kom ik misschien alsnog achter slot en grendel", aldus de 'man die Ma gere Hein op het verkeerde been zette' en nu weer met z'n band aan de weg timmert. „Ik doel dan nog niet eens op al die louche praktijken waarbij de meest afschrikwekkende dealers betrokken waren. Maar denk dan bijvoorbeeld aan het woest uit de kamer trappen van een stervende collega-junk, uit angst om zelf betrapt te wor den. Jongen, je moest eens we ten hoe schuldig ik me nu daar over voel." David Gahan heeft zowel z'n privé-leven als z'n publieke be staan als boegbeeld van 's we relds populairste synthi-popfor- matie sinds een maand of tien weer behoorlijk onder controle. De keerzijde is er evenwel ook: nog steeds die geregeld opdui kende onrust, dat knagende ge voel van 'Red ik het of red ik het niet?', waar bijna alle ex-ver slaafden last van hebben. „Het blijft heel moeilijk om geheel clean mijn draai te vin den. Stort ik me opnieuw in het circuit waar ik deel van uit maakte, dan kom ik weer de zelfde lui tegen, in dezelfde situ aties terecht als in mijn donkere dagen. Me onder de mensen begeven lukt dus nog niet echt. Daarom heb ik af en toe het idee in de gevangenis te zitten. Er staat echter weer tegenover dat ik heel veel dingen als nieuw ervaar. Ik geniet van het kleine geluk, zoals die paar uur tjes samen op zondag met m'n negenjarige zoontje Jack. Ik denk dat hij me er ook door heen heeft gesleept, zonder dat zelf te weten natuurlijk. Ik wilde per se blijven leven om hem te kunnen zien opgroeien." Nachtmerrie De doorslaggevende prikkel die hem tot z'n derde (en succes volle) ontwenningskuur in het Californische Exodus deed be sluiten was een dosis zorgzaam heid uit onverwachte hoek. „Als je dealers je gaan aanraden om je in een kliniek te laten opne men, omdat ze je niet langer kunnen aanzien, dan ben je na tuurlijkver heen", aldus Gahan. Hoe het zover kon komen, dat is voor hem onverminderd de hamvraag. „Er zijn een paar omstandigheden geweest die el kaar versterkten. Allereerst ge bruikte ik al heel lang allerlei drugs, misschien wel al sinds mijn twaalfde. Amfetamine, co ke, alcohol, ik kon er mee om gaan. Met heroïne ook, dacht ik aanvankelijk. Ik was er ook ver liefd op, want telkens weer was er die zalige roes, dat gevoel van onoverwinnelijkheid. Op een gegeven moment werd het ef fect minder en minder, maar had ik het spul toch nodig om nog te kunnen functioneren. Tja, toen was ik dus wel bijna alles kwijt. Mijn tweede vrouw en mijn vrienden wilden niets meer met me te maken hebben. De enige houvast die ik nog had was m'n matras, waar ik alleen nog vanaf durfde te komen met een revolver in m'n zak. Zo pa ranoia was ik", blikt Gahan bij na zonder haperen terug. „Naast die persoonlijke hang was er ook nog eens die belab berde sfeer binnen de band. Onze laatste tournee was in fei te een grote nachtmerrie, om dat niemand lekker in zijn vel stak. Van een groepsgevoel was amper nog sprake." Therapie Na de 'Songs Of Faith And De votion Tour' bleek de overle vingsdrang van de Britse band evenwel groter dan algemeen was aangenomen. De groep sleepte Gahan eerst de studio in en nadat duidelijk was gewor den dat diens conditie te be roerd was voor het inzingen van vers repertoire toonden ze alle begrip door te blijven wachten op zijn 'verlossing'. „Het groot ste probleem voor Depeche Mode werd op een gegeven mo ment: 'Hoe lang duurt 't nou nog voordat Dave weer kan in haken?' Dat ze zonder mij niet verder wilden, daarvoor zal ik ze voor eeuwig dankbaar blijven. Maar echt verbaasd heeft me dat nou ook weer niet, omdat we al zeventien jaar lang met el kaar optrekken", aldus Gahan. „Die hechte verbondenheid hoor ik ook in de teksten van 'Ultra', ons nieuwe album. Het lijkt wel alsof Martin bij het schrijven mijn gedachten heeft gelezen. De opnamen zijn dan ook een soort therapie geweest. Toch spookte door mijn achter hoofd: 'Is iedereen nou zo be hulpzaam omdat ik eigenlijk ge woon een aardige jongen ben of is men alleen maar bang de stem van een miljoenenbedrijf te verliezen, daar kwam ik maar niet uit'." Dave Gahan beseft donders goed dat hij tot de allergelukkig ste elite der roekeloze zondaren behoort. „Om te beginnen ben ik natuurlijk een veel grotere egoïstische klootzak geweest dan de doorsnee verslaafde. Want ik had alles waar een jong mens van kan dromen. Succes, rijkdom, vrouw en kind, volop vrienden. Met andere woorden, God die me zo goed gezind was geweest heb ik zonder aanlei ding flink in zijn gezicht ge spuugd. Als je dan nog een tweede kans krijgt, past je nog slechts dankbaarheid en nede righeid." Bij hulpverlenende instanties deelt hij graag z'n ervaringen met lotgenoten, zeker ook om daar zelf sterker en wijzer van te worden. Verder wil Dave Gahan echter niet gaan, dus verwacht hem niet in anti-drugscampag nes en dergelijke. „Ik vind na melijk dat mijn daden voor zich moeten spreken. Ik heb laten zien dat als je werkelijk wilt af rekenen met je verslaving, je dat ook kunt. De wil is je enige wa pen, is die er niet, dan helpt geen enkel middel, geen enkele kuur." Het negende studio-album 'Ultra', waarop het direct her kenbare Depeche Mode-geluid grotendeels is gehandhaafd, krijgt geen promotionele onder steuning in de vorm van een concerttour. Misschien dat Gahan, Gore en Fletcher vol gend najaar, na het verschijnen van een grootste hits-verzame ling, die stoute schoenen weer eens zullen aantrekken, maar zelfs daarover waagt eerstge noemde zich niet concreet uit te spreken. „Voorlopig vinden we het te riskant om weer zo'n monsteronderneming, want dat is het beslist, op touw te zetten. Stel je voor dat we opnieuw uitgeput raken, halfgek worden, dan liggen alle wonden die nu net bijna geheeld zijn meteen weer helemaal open." Op 30 april 1980 werd Beatrix gekroond" tot ko ningin in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, vandaag precies zeventien jaar gele den. Het orkest speelde de Krönungsmesse van Mo zart, gedirigeerd door: Charles de Wolff. Achteraf zou hij dat het hoogtepunt van zijn carrière noemen. Een topdag waarvoor begin jaren veertig de kiem werd gelegd. Een erfenis bracht een harmonium in de ou derlijke woning. Met zijn ontluikende talent als orga nist en een predikant als vader kon het lot maar één kant op. Na het oefenen thuis gaf hij in september 1947 zijn eerste uitvoering voor de NCRV-radio. Dat is inmiddels bijna vijftig jaar geleden. Het 'monument' voor de orgelmuziek in Ne derland wordt in juni 65 jaar oud. En dan? „Door gaan, gewoon doorgaan." zwolle hans brok Charles de Wolff begon na de oorlog met zijn studie aan het conservatorium in Utrecht en later in Amsterdam. In Parijs kreeg hij twee jaar les van een van de beroemdste organistes ter wereld, Jeanne Demessieux. De prijzen kwamen al snel. In 1963, '64 en '65 werd hij respec tievelijk tweede, vierde en eer ste op het Gaudiamus Concours voor hedendaagse muziek in Utrecht. Ondertussen was hij in 1957 al aan een tweede loop baan begonnen, die van diri gent. Eerst bij het Tolkens koor in Enschede. Charles de Wolff: „Een orgel blijft natuurlijk een mechanisch instrument, je moet het tot leven wekken. Daarna dirigeerde hij vanaf 1964 de Nederlandse Bachvere- niging en sinds 1983 ook het Bachkoor Holland. Bovendien is hij al een kwart eeuw dirigent van het Concertgebouw Kamer orkest. Tot 1989 - hij trad tij dens de fusie vervroegd uit - di rigeerde hij het Noordelijk Fil harmonisch Orkest in Gronin gen. Daar komt bij de twintig jaar die hij al les geeft aan het conservatorium in Utrecht. Dat is de enige bezigheid waar hij binnenkort mee stopt. De rest gaat door. Daaronder het ver zorgen van veertig concerten per jaar. De meeste in de zo mermaanden. Veel werd er al van De Wolff op geluidsdragers vastgelegd. Liefst 22 grammofoonplaten en drie cd's telt de collectie. Vier nieuwe cd's staan gepland. Zes tien van die grammofoonplaten werden opgenomen in de Zwol se Michaëlkerk, thuisplaats van het grote Schnitger-orgel. Ge confronteerd met de onwaar schijnlijke staat van dienst klinkt zijn commentaar als een enorm understatement: „Nee, nee, over hoogtepunten hoef ik niet zo te klagen." De Wolff heeft een sterke bin ding met Zwolle. Dat komt vooral door het orgel in de Mi chaëlkerk, waarvan hij al lang durig bespeler is. De Wolff: „Ik zeg wel eens: dat Zwolse orgel is zo ongeveer mijn lijforgel ge worden. Daar heb ik een groot foto gpd deel van mijn grammofoonpla ten opgenomen." De Wolffs verleden hangt nauw samen met de belangstel ling voor dat bijzondere instru ment. De Schnitger Stichting werd opgericht waarmee de he dendaagse orgelmuziek werd gestimuleerd. Dat gebeurde via compositieprijsvragen en op drachten aan componisten. Uit de opdrachten kwamen grote orgelwerken voort. Zoals Mandala van de beroemde Fransman Jolivet en de Swee- linck-variaties van Ton de Leeuw. Stukken die internatio naal nog steeds in hoog aanzien staan. „Ik heb nog stapels ande re composities in de studio lig gen", zegt De Wolff. Grote orga nisten van 'all over the world' kwamen naar Zwolle. Helmuth Walcha, Anton Heiier, Piet Kee, Jeanne Demessieux. Het waren de gouden jaren in zijn bestaan als orgelspeler. Charles de Wolff is een stimu lerende kracht binnen de orgel muziek. Wie met hem praat, praat over hoogtepunten, en plannen voor de toekomst. De emotie van de muziek, het ge voel in je lijf als zo'n enorm or gel voluit gaat, daar heeft De Wolff het minder over. Toch is het er nog. Ook na vijftig jaar spelen op dat instrument. „De eerste keer dat ik op het Schnit ger-orgel speelde, werd ik er door overweldigd. Het is im mens groot en overstemt in ge luid makkelijk elk symfonie-or kest. Dat heeft iets uitdagends. Maar goed, als je er vijftig keer op hebt gespeeld, dan ben je daar aan gewend." De Wolff blijft bescheiden over zijn prestaties. Toch is hij degene die geroemd wordt om zijn energieke speelstijl, iemand die de kracht heeft een orgel be zieling te geven. De Wolff: „Een orgel blijft natuurlijk een me chanisch instrument, je moet het tot leven wekken. Je hebt or ganisten die spelen er op en het klinkt zo dood als een pier. Om dat het instrument van zichzelf niets mee heeft. En hoe je dat doet? Dat hangt van het tempe rament van de speler af. De een kan er fantastisch op spelen, bij de ander blijft het een beetje bij prutsen." Gevraagd naar zijn ei gen temperament, schiet er een uitdagende grijns over zijn ge zicht. „Oh, als het moet kan ik flink hameren, hoor." Dave Gahan: „God die me zo goed gezind was geweest heb ik zonder aanleiding flink in zijn gezicht ge spuugd. Als je dan nog een tweede kans krijgt, past je nog slechts dankbaarheid en nederigheid." foto gpü Joop Brons presenteert cd in Hooglandse Kerk leiden hetty van der veen De Leidse organist Joop Brons brengt op vrijdag 2 mei in de Hooglandse Kerk een tiental orgelcomposities uit de vroege en late barok ten gehore. Brons introduceert deze avond te vens zijn onlangs opgenomen cd. Tijdens het concert speelt hij een groot aantal werken van de cd. Het programma van het concert, en dus ook van de cd, bestaat uit werken van Neder landse, Duitse, Franse en En gelse barok-componisten. Zo is tijdens het concert (en op de cd) onder meer orgelmuziek van Sweelinck, Böhm, Dan- drieu, Bach en Gibbons te ho- In een boekje dat bij de cd geleverd wordt, staan foto's van en informatie over het eeuwenoude 'De Swart/Van Hagerbeerorgel' van de Hoog landse Kerk waarop Brons de werken ten gehore brengt. Joop Brons organiseert dit jaar voor de zestiende keer in samenwerking met de Kerk voogdij een serie orgelconcer ten op de zaterdagmiddag in de Hooglandse Kerk. Gere nommeerde organisten en Ver gevorderde conservatorium leerlingen geven elke zaterdag in de periode van 3 mei tot en met 27 september orgelconcer ten van ongeveer drie kwartier. De organisten komen uit Ja pan, Italië,' België, Nederland en Engeland. De Japanse orga nist Yuzura Hiranaka bijt op zaterdag 3 mei om 13.30 uur het spits af. De toegang is vrij. Het concert van Joop Brons begint vrijdag om 20.15 uur. Ook bij dit concert kunnen be zoekers gratis naar binnen. recensie hetty van der veen Voorstelling: The Wall van Pink Floyd door de Gemeente lijke Muziekschool Katwijk. Gezien: 29/4, Tripodia, Kat- Honderden Pink Floyd-fans hadden zich gisteravond verzameld in Tripodia. De Kat- wijkse Muziekschool tracteerde daar op een vertolking van 'The Wall'. Zeven jaar na Berlijn, waar Pink Floyd voor het laatst zijn beroemde muur opbouwde en afbrak, was het gisteren in Katwijk weer even ouderwets smullen geblazen. Een enorme piepschuimen 'wall', de ori ginele Pink Floyd-animaties op een dia- scherm en een indrukwekkende licht-show; de Katwijkse Muziekschool had kosten noch moeite gespaard om de 'echte' Wall- uitvoering zo dicht mogelijk te benaderen.- Het was met name de muziek die maakte dat het publiek zich af en toe afvroeg: 'Wil de echte Pink Floyd opstaan?'. Marco Bouwmans legde zijn hele ziel en zaligheid in de zangpartij van 'The Wall', waardoor de aandacht vooral werd geves tigd op de prachtige teksten. Bouwmans gaf hiermee te kennen Roger Waters' bedoelin gen goed te hebben begrepen; 'The Wall' was immers onder meer een aanklacht te gen de hysterische fans die niet naar de tek sten en de nuances in de muziek luisterden, maar alleen plezier wilden maken. Behalve de zang vielen ook de vele gitaarsolo's van Bouwmans en Ferry Lever op die steevast werden beantwoord met een daverend ap plaus vanuit de zaal. Eigenlijk werd alleen rondom de band een klein aantal schoonheidsfoutjes ge maakt. Maar veel meer dan een te vroeg ge starte tape, een iets te snelle opbouw van de muur en een schelle fluittoon uit een spea ker omvatten die foutjes niet. 'The Wall' bleef van de eerste tot de laatste steen boei end. De Katwijkse amateurs klonken dan ook bepaald niet amateuristisch; toen de muur eenmaal lag, stond dat als een paal boven water. Onderscheiding Hans Liberg hilversum anp Hans Liberg heeft een eervol le vennelding in de wacht gesleept op het Gouden Roos Festival van Montreux. Zijn televisieshow 'Liberg zapt zichzelf kreeg de onder scheiding in de categorie Va riety. De jury onder leiding van de Brit David Liddiment prees de originaliteit van Li- bergs teksten en zijn muzika liteit. foto pr

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17