Plannen woningbniw aan banden Een op de tien inwoners van Alphen is arm 4 Armsten van Oegstgeest lopen kerstbonus mis Leiden Regio Kooplieden ontevreden over openingstijden Politie Hollands Midden ontslaat hoofdagente Schrapen, ophogen en zaaia HSL-motie Hoogmade schielijk ingetrokken Zonnepontje niet eerder dan in '98 in de vaart Zuid-Afrikaanse die van schaatsen houdt Prikbord I WOENSDAG 30 APRiL 1997 chef* hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 leiderdorp judy nihof 'Pas om twee uur gaat het feest beginnen peilen. Ook de hoge markttarie- ven in Leiderdorp zouden som mige kooplieden tot wanhoop drijven. „Die tarieven zijn een schande", meent Verplancke. Volgens hem hoort Leiderdorp bij de duurste gemeenten van Nederland. Toen de donderdag- markt in oktober verhuisde van de Hoofdstraat naar de Laan van Ouderzorg, waren de ver wachtingen hooggespannen. Die zijn niet voor iedereen uit gekomen, erkent Verplancke. „Het is heel wisselend. Voor de een wel, voor de ander niet. De groenteboer, de visboer, de snoepjesman, de schoenenman, ze draaien allemaal beter. Maar voor een aantal kooplieden is de verplaatsing gewoon te laat gekomen. De markt had eigen lijk tien jaar geleden verplaatst moeten worden vanuit de Hoofdstraat. Dan had je eerder een marktaandeel kunnen ver werven." De toekomst ziet Verplancke zeer rooskleurig in. Zeker als de gemeente iets aan de tarieven doet. Dan kan het aantal kra men weer worden uitgebreid. Ook bemoedigend vindt hij de plannen om de Laan van Ou derzorg een nieuw aanzien te geven. „De Laan van Ouderzorg is nu eigenlijk een saaie straat. Straks krijg je er bebouwing bij en dus ook meer klanten en er komt wat horeca, je krijgt veel meer leven daar." Alkemade en Zoeterwoude teruggefloten Onvrede over de openingstijden en extreem hoge tarieven voor een plaatsje op de markt. Dat rijn volgens C. Verplancke van de vereniging voor ambulante liandel de voornaamste oorza ken van het vertrek van een iantal kooplieden op de markt aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. Sinds de start van de markt, vorig jaar oktober, rijn al ongeveer vijftien kooplie den afgehaakt. Volgens Verplancke zijn som mige kooplieden teleurgesteld over het besluit om de huidige openingstijden toch te handha ven. Zij dachten beter te draai en als de markt, die nu open is van 8-14 uur, verder naar de middag zou verschuiven. Vol gens Verplancke was er echter niet genoeg animo voor een an der tijdstip. „Uit een enquête bleek dat de helft van de koop lieden een markt wil tot 17 uur. Dat is een te smal draagvlak." Zelf denkt Verplancke overi gens ook dat een markt van 10- !17 uur beter kan profiteren van de aantrekkingskracht van de nabijgelegen winkelcentra. „Het 's middags in Winkelhof en Santhorst veel drukker dan 's ochtends. Om twee uur gaat daar het feest pas beginnen." Over een jaar wil Verplancke de meningen van de kooplieden over de openingstijden opnieuw Zoeterwoude en Alkemade krijgen een dikke streep door hun woningbouwplannen. Tot het jaar 2005 mogen bei de gemeenten beduidend minder bouwen dan hun be doeling was. De provincie Zuid-Holland schrapt bij Zoe terwoude 132 huizen (mag er nu 212 bouwen) en Alke made mag er 24 minder bouwen dan gewenst (blijft 314 te bouwen). De wethouders van volkshuisvesting van de dorpen zijn min of meer tevreden. willen in de periode 1995-2005 in totaal 11.700 huizen bouwen. Voor de meeste gemeenten zijn er geen problemen, maar Zoe terwoude en Alkemade worden teruggefloten. Deze twee liggen in het Groene Hart en vallen dus onder de beperkende maat regelen die minister De Boer den haag monica wesseling Het provinciebestuur heeft een oordeel geveld over het bouwscenario Leidse regio. Dit is het bouwplan van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor hout, Voorschoten, Zoeterwou de en Alkemade. De gemeenten (ruimtelijke ordening) voor dat jzen kunnen bouwen. Dat ne-Hartgemeente moet die pol- Groene Hart heeft vastgesteld. n niet en ^us moeten we een der openblijven. En dat is pre- Aanvankelijk zag het er naar ;e^ van onze inwoners naar el- cies wat we willen." uit dat Alkemade in een nog ;rs verwijzen. Dat is niet pret- De wethouder voorziet overi- strakker keurslijf zou worden Doorverwijzen van eigen gens wel problemen met het gedwongen en ruim honderd 1W0ners steekt volgens herp huisvesten van alle woningzoe- woningen zou moeten inleve- es te meer nu het rijk heeft be- kenden: "We hebben natuurlijk ren. Intensief overleg tussen deloten de hogesnelheidstrein meer huizen nodig." provincie en de minister heeft'001" de polder te laten lopen. De 11.700 woningen in de opgeleverd dat Alkemade nu ziJn Zoeterwoudse collega R. Leidse regio (en 7200 in de 314 huizen mag bouwen. Wet-^°8ene'st> geconfronteerd met Duin- en Bollenstreek) zijn on- houder L. Nugteren is dan ool^611 vermindering van 132, is te- derdeel van een een veel groter tweeslachtig in zijn reactievenen. „Het betekent dat de rijksplan voor woningbouw, de „Het zijn er beduidend meeProvincie ons erkent als échte zogeheten Vinex: Vierde Nota dan we aanvankelijk mochtej Groene-Hartgemeente." Die er- Extra. Daarin staat dat van alle bouwen, maar natuurlijk wel t kenning is volgens Hogenelst woningen die in Nederland weinig. Om onze eigen aanw? nodig om een goed wapen te worden gebouwd, minimaal 30 van een huis te kunnen voo hebben tegen de bebouwing procent geschikt moet zijn voor zien, moeten we jaarlijks van de Grote Polder. Als Groe- mensen met een laag inkomen. Dat lukt nergens in Neder land en ook niet in de Leidse re gio. De koopprijs van huizen stijgt zo snel, dat de woning zo dra hij is opgeleverd al weer te duur is voor mensen met een laag inkomen. Bovendien wor den er bijvoorbeeld in de Mor sebel in Oegstgeest sinds 1995 alleen maar duurdere huizen gebouwd (de sociale woningen zijn al eerder gebouwd). In de binnensteden bouwen particu lieren en het rijk kan die niet verplichten om goedkoop te bouwen. Al met al komt het percentage goedkopere huizen in de Leidse regio naar ver wachting uit op dik 27 procent. robbert minkhorst Een op de tien Alphenaren is arm. Bij na de helft van de bevolking weet niet dat er een kwijtscheldingsbeleid is en verder heeft bijna dertig procent van de Alphense huishoudens schulden. Dat blijkt uit het armoede-onderzoek van de gemeente, waarvan de resulta ten gistermiddag zijn gepresenteerd. Wethouder F. Dales van Sociale Za ken is geschrokken van de voornaam- ite resultaten. Het percentage huis houdens dat als arm wordt betiteld korpsbeheerder C. Goekoop van politie Hollands Midden ïeeft gisteren een 27-jarige ioofdagente uit Bodegraven ontslagen. Als reden voor het ontslag wordt plichtsverzuim opgegeven. De vrouw was reeds sinds mei vorig jaar geschorst. Uit een disciplinair onder zoek kwam naar voren dat de vrouw een illegale vreemdeling geholpen had naar Nederland te komen. Ze wilde hem een de finitief verblijf in Nederland ver schaffen. Daarnaast onderhield de hoofdagente een nauwe relatie met een crimineel. Volgens de korpsbeheerder kunnen derge lijke gedragingen niet worden getolereerd „binnen het politie korps. voorschoten Schrapen, ophogen en opnieuw inzaaien. De opknapwerkzaamheden aan het zui'lijk gedeelte van het Burg. Berkhoutpark zijn in volle gang. Zodra het gras is volgroeid, kunnen op het grote veld weer balletjes worden getraf foto loek zuyderduin den haag «jan kuys Wethouder schrikt van uitkomsten onderzoek alphen aan den rijn noemt hij 'te hoog voor een stad als Al phen'. „De inkomens in Alphen zijn hoger dan het landelijk gemiddelde. Onze werkloosheid is relatief laag en onze bevolking is gemiddeld hoger op geleid dan in andere gemeenten." De ongeveer 2.600 van de 26.000 huishou dens hebben per maand niet meer dan 110 procent van het bijstandsniveau te besteden. Een van de oorzaken van de te hoge armoede noemt Dales dat te veel men sen niet weten dat ze in aanmerking komen voor een kwijtschelding van gemeentebelasting en dat een te hoog aantal Alphenaren niet eens weet dat een dergelijke voorziening bestaat. „Onaanvaardbaar", aldus Dales, die daarom wil dat er maatregelen worden genomen. Doel van het armoede-onderzoek was om de problematiek van Alphen in kaart te brengen, zodat de gemeente daar vervolgens op in kan springen. Het onderzoek, uitgevoerd door de Stichting voor Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amsterdam, moet uitmonden in een nieuw mini mabeleid. Voor het eind van dit jaar moet dat betere beleid zijn beslakrij- gen. Een 'opmerkelijke uitkomst' lindt Dales dat er geen direct verband1 tus sen de hoogte van de uitkering n het maatschappelijk leven van deiitke- ringstrekker. Uit het onderzoe blijkt dat van de totale Alphense beolking 22 procent weinig contacten bitens- huis heeft, onder de armsten idat 32 procent. Wanneer de uitkering/an ie mand wordt verhoogd, zal hijrervol- gens niet vaker naar het theateof naar het zwembad gaan, aldus Dale Ande re factoren als opleidingsnhau, het hebben van kinderen of een baan spe len een grotere rol. Verder heeft 29 procent van de Al phense huishoudens met een laag in komen schulden. De betalingsachter stand bedraagt gemiddeld 4.500 gul den. Ter vergelijking: uit het armoede- onderzoek in Leiden was gebleken dat een kwart van de bevolking schulden heeft. Ook het gemiddelde bedrag ligt lager, namelijk duizend gulden. Overi gens is Leiden wel 'armer' dan Alphen. Bijna een kwart van de Leidse huis houdens krijgt nauwelijks meer dan het bijstandsniveau. PvdA en D66 sollen met belangen bewoners lijke gang van zaken, omdat een minister een motie, ofwel een uitspraak van de Kamer, naast zich neer kan leggen. Normaal kan een minister het 'onaan vaardbaar' uitspreken bij een wijziging (amendement) van een voorstel. Gisteren meldde Jorritsma de uitspraak van de Senaat dermate ingrijpend te vinden, dat zij daar eventueel mee terug zou moeten naar de Tweede Kamer. En die stap ging haar te ver. Vandaar het 'onaan vaardbaar'. Mede door deze gang van za ken mochten de betrokken be woners erop rekenen dat de po litici serieus met het onderwerp zouden omgaan. Zo niet de ver tegenwoordigers van D66 en PvdA. Zijlstra (PvdA) en Vrise- koop trokken hun handen af van de motie. Het CDA bleef evenals Groen Links de motie steunen, de WD was altijd al fel tegen. De politieke klucht kreeg een karakteristiek vervolg, toen het CDA dezelfde motie op nieuw indiende, die D66 even daarvoor had ingetrokken. Het mocht allemaal niet baten. De beslissing over de aanleg van de HSL kreeg instemming van een meerderheid van de Senaat, de motie niet. Overigens blijft Jorritsma met Jacobswoude, de gemeente waar Hoogmade deel van uit maakt, onderhandelen over de beste oplossing ter plekke voor onder meer de woningen op de Boskade. Maar dat deed ze ook al zonder debat in de Eerste Ka- De fracties van PvdA en D66 in de Eerste Kamer solden gisteren nadrukkelijk met de belangen van bewoners, die te maken krijgen met de aanleg van de HSL. D66 diende vorige week met steun van de PvdA een mo tie in om een knelpunt bij Hoogmade uit de wereld te hel pen. Die motie kreeg een meer derheid van de Senaat achter zich. Maar een enkele boze blik van verantwoordelijk minister Jorritsma deed D66-woordvoer- der A. Vrisekoop schielijk in haar schulp kruipen. Net zo ge makkelijk als ze werd inge diend, werd de motie ook weer ingetrokken. De inwoners van Hoogmade, die een fractie hoop hadden ge kregen op een betere oplossing voor het aanleggen van de HSL, kwamen dus bedrogen uit. Toch had het er tot gisteren alle schijn van dat de Senaat een heuse vuist zou maken. De mo tie, waarin een lagere ontwerp- snelheid dan de nu aangeno men 300 kilometer per uur wordt gevraagd, kreeg met ge mak een meerderheid. Immers, zo redeneerden de senatoren van PvdA, CDA, D66, GL en en kele kleinere fracties, een lagere snelheid geeft nauwelijks tijd verlies en biedt de gelegenheid meerdere knelpunten bij onder meer bochten op te lossen. Daar kwam nog bij dat Jorri tsma vorige week het 'onaan vaardbaar' over de motie uit sprak. Een hoogst ongebruike- Ze hangen in elke supermarkt: de prikborden met kaartjes waarop particulieren goederen te koop aanbieden, een oproep doen of hun diensten aanbevelen. Vaak gaat het om cryptische boodschappen die de nieuwsgierigheid opwekken. In de rubriek Prikbord het verhaal achter de korte berichten. Deze week komt het kaartje uit Albert Heijn in de Schoolstraat, Voorschoten. 4/IJ Liza Mont gomery (18) groeide op in Krugersdorp, een plaatsje tussen Johan nesburg en Pretoria. Na haar schooltijd besloot ze, zoals veel leeftijdsgenoten in Zuid-Afrika, het avontuur in een ver land te zoeken. Nederland stond hoog op het verlanglijstje. „Vanwege de architectuur, de molens en de klompen", zegt ze lachend, „En de kerken. Ilove churches. Ook verheugde ze zich op een strenge Hollandse winter. Ze houdt van kunstrijden, en ze zag zichzelf al de hele dag op natuurijs doorbrengen. Via een 'au pair'-organisatie kwam ze in contact met het ge zin van baby Birgitte, en het klikte al gauw. Inmiddels is ze ook al aardig gewend aan haar werkzaamheden in en rond het huis. Ze staat om zeven uur op, geeft de kleine geregeld de fles, en houdt de huishouding op orde. Ook kookt ze af en toe, en daar hoeft ze weinig moeite voor te doen. „Bij jullie is alles al klaar", zegt .Liza, „Als wij een pannenkoek willen maken, beginnen we met bloem. Hier zit alles al in een pak pannenkoekenmix. Na het avondmaal gaat ze, als het kan, uit in Leiden. Naar de Grote Beer of Annie's Verjaar dag, met haar landgenote Hele na uit Oegstgeest. Aan Zuid- Afrikanen in de regio geen ge brek, maar in Voorschoten valt het vooralsnog tegen. Het eerste wat Liza na haar aankomst op Schiphol opviel waren de schapen langs de snelweg. Ook is alles hier 'zo groot', een indruk die ze voor namelijk aan haar bezoek aan het AZL opdeed. „Al die kleu ren en kunst aan de muur, dat vind ik toch wel apart", zegt ze. Bovendien hebben 'ze' hier MTV op te buis, iets waar haar ety ^-Pulr' a«- vrien den thuis bij zonder jaloers op zijn. Sommige dingen vallen wat te gen. Volgens Liza is de Noord zee geen echte zee. „Toen ik hem voor het eerst zag, vroeg ik me af waar de golven waren. Ik vind het net een stuwmeer. De Zuid-Afrikaanse verwondert zich na een maand Nederland wel meer, maar ze voelt zich hier uitstekend op haar gemak. Een leuke familie, een mooi land en vriendelijke mensen. „In een winkel zeggen ze hier 'prettige avond' en 'prettig weekend', terwijl de mensen in Zuid-Afrika meer op zichzelf zijn en zich alleen met hun werk b ezighouden ir* -«I v- vertelt ze. spreekt 2l0Sf) L<0 al aardig Neder lands, en zolang iemand niet te snel praat kan ze het ook goed volgen. De meeste woorden zijn hetzelfde, maar de uitspraak is heel anders. „Ik vind het erg op Grieks lijken", meent ze. „Jullie zeggen bij voorbeeld 'eend', wat wij als 'jiend'uitspreka." Toch maken deiivereenkom- sten met het Afikaans haar verblijf in Voorchoten een stuk makkelijk. Ze mist haar familie wel, mar het is ook fijn om even wegtfzijn. Liza: „Ik houd heel veelban ze, maar ik houd ook vannpwinding en avontuur."flet ziet er dan oclc niet naar uit dat ze op o!S(ynt' •- korteter" gaat. Als ze straks een jaar bij 'haar' gezin gewoond heeft, blijft Iiza het liefst in Ne derland. rnnt to live here fo rever", zegt ie. „Maar het zal met de verginningen wel lastig worden." Liza Montgomery met baby Birgitte. foto mark lamers Bouw Doesplant kan beginnen De Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp (AWL) kan beginnen met de bouw van 38 seniorenwoningen in het voor malige kassengebied van Veg- mo-plant in het Doeskwartier. De rechter heeft het verzoek van omwonende A. van Hecke afgewezen om de bouw van de huurhuizen te stoppen. Wel moet de gemeente de procedu re voor de bouwvergunning overdoen, omdat daarin een fout is gemaakt. In juni begint de bouw van het wijkje Doesplant, waarvoor alle bouwvergunningen nu bin nen zijn. woubrugge robbert minkhorst Het 'zonnepontje' tussen Woubrugge en Roelofarends- veen zal niet eerder dan in 1998 de eerste oversteek ma ken. Voor de bouw van de veerpont, die op zonne-ener- gie gaat varen, is ongeveer 100,000 gulden nodig en een deel van dat geld is er nog niet. „We komen toch nog zo'n dertien tot veertien duizend gulden tekort", zei burge meester W. van Beek van Ja cobswoude gisteren. Ja cobswoude werkt samen met Alkemade, de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) en het provinciale Groene- Hartplatfr'om om de milieu vriendelijke veerdienst moge lijk te maken. Volgens Van Beek is hoogstwaarschijnlijk pas volgend jaar de financie- EWR is ook initiatiefnemer van het zonnepontje. Ze bracht het idee vorig najaar naar buiten. De EWR wil mini maal tien procent van de tota le energie die het levert uit zonne- of windenergie te ha len. Het zonnepontje past pri ma in dat streven, vonden la ter ook de gemeenten Alkema de, Jacobswoude en het Groe ne- Hartplatform. Zij zegden alle financiële steun toe. Het zonnepontje vervangt de huidige-boot niet. Omdat de milieuvriendelijke pont slechts 12 mensen tegelijk kan overzetten, blijft pontbaas W. van Leersum de oude boot in zetten. Zomers is het geregeld zo druk, dat Van Leersum an ders in de problemen komt. oegstgeest maarten keulemans De armste vijftig gezinnen van Oegstgeest zijn een kerstcadeau van driehonderd gulden per huishouden misgelopen. De re den: de gemeente was niet be reid de diaconieën van Oegst geest te helpen met het ver spreiden van het geld onder de gezinnen. Dat beweert althans G. van der Voort, voorzitter van de rooms-katholieke diaconie. Door beleggingen hadden de gezamenlijke diaconieën van Oegstgeest eind vorig jaar 15.000 gulden te vergeven. „We hoorden toen dat er vijftig een oudergezinnen waren in Oegst geest die het geld het hardst no dig hebben", zegt Vair der Voort. „Het leek ons een goed idee om ze het geld te geven, zodat zij een leuke kerst hadden en wij van dat geld af waren." Navraag bij het gemeentehuis leerde echter dat de gemeente niet zomaar de adressen van de vijftig gezinnen mag geven, vanwege de privacy van uitke ringsgerechtigden. „We hebben toen gevraagd of de gemeente die mensen niet gewoon een briefje kon sturen", zegt Van der Voort. „Maar ook dat bleek niet mogelijk." Eigen schuld, vindt wethou der welzijnszaken G. Kempen. „Daar was het inmiddels te laat voor." De diaconieën zijn echter een andere mening toegedaan. „Er zijn gemeenten die creatiever omgaan met de regels. En als je twintig diakenen bij elkaar hebt zitten die iets goeds willen doen maar het kan niet, dan stijgt de temperatuur behoorlijk." Kempen denkt dat een 'kerst cadeau-affaire' als die van eind vorig jaar zich niet meer hoeft voor te doen.„Tenminste, als ze het op tijd aankaarten. Daarom hebben we gezegd: laten we nu alvast bij elkaar gaan zitten voor het geval zich weer eens zoiets voordoet." Voor de vijftig armste gezin nen van Oegstgeest komt die toezegging te laat: de zak met geld is al vergeven. Van der Voort: „We hebben te elfder ure besloten het geld aan een stuk of dertig andere gezinnen te ge ven, van wie we van horen zeg gen wisten dat die het ook krap hadden. Maar ja, dat waren na tuurlijk niet de eenoudergezin nen die we op het oog hadden."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15