Leiden Markante Aalberse inspireert nog steeds Bladeren in medische consumentengids Leiden Regio (OENSDAG 30 APRIL 1997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Leidse huisarts Crul in tv-serie 'Volgende Patiënt' Wie vanavond de televisie op het eerste net zet, heeft grote tans een stukje Leiden op het beeldscherm te zien. De NCRV begint vanavond met het medisch-informatieve programma 'Volgende Patiënt', en filmt onder meer in het Diaconessenhuis en het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hulpbehoevenden worden daarbij gevolgd op het kronkelende pad van de Nederlandse gezondheidszorg. De Leidse medewerkers zijn 'echte' patiënten van huisarts Ben Crul (45), redacteur van het nieuwe magazine. IDEN TYCHO HOFF resentator is de arts en PvdA-Kamerlid Rob udkerk, vriend en voormalig media-collega van rul. Zij werkten al eerder samen in het pro- ramma 'Spreekkamer', waarin verschillende li- hamelijke ongemakken voor het voetlicht tra- en. De hereniging in 'Volgende Patiënt' is op en andere leest geschoeid. ,,Het wordt een jannend en kritisch programma, waarin we ^iiet alleen de zegeningen van de gezondheids ei org behandelen. 82j Men wekt soms de indruk datje hier alles kunt 172 rijgen en kopen, terwijl dat niet zo is", legt Crul N1E iit. De kijker bladert als het ware in een medi um. che consumentengids, waarin niet alleen de eelkundige kant van het verhaal wordt belicht. lËen patiënte uit Rijnsburg staat op de wacht lijst voor een heupoperatie. Wij gaan met haar langs de deuren van ziekenhuis en zorgverzeke raar, en komen uiteindelijk zelfs bij minister Borst uit'zegt Crul. Het doolhof van de vaderlandse zorg wordt in kaart gebracht, want de patiënt raakt nogal eens de weg kwijt. Wie betaalt wat en waarvoor, en waar komt het geld uiteindelijk terecht? Waarom kan een medicijn in het buitenland goedkoper zijn? Waar kan een klacht worden ingediend? Vragen waarop de verschillende instanties vaak wel een antwoord hebben, maar dat neemt de verwarring niet altijd weg. Crul:Mensen worden in de gezondheidszorg nogal eens van loket naar loket gestuurd. Ieder een probeert de hete aardappel van het gebrek aan middelen door te schuiven." De ondoor- grondelijheid van de Nederlandse wetgeving is daar mede debet aan. ,,Het is gestoeld op syste men die niet uit te leggen zijn", meent hij. „Ver geleken met andere landen is het echter niet slecht, eerder apart." Geen geslaagde operaties dus als in 'Chirurgen- werk'. Niet de glitter en glamour van technische hoogstandjes, en een heiligverklaring van de arts zit er ook niet in. „De werkelijkheid is anders. Wij filmen op locatie, en met een verborgen ca mera testen we middels een standaardklacht het kennisniveau van de experts en de kwaliteit van de adviezen", zegt de Leidse huisarts. Ook pro ducten worden op zin en onzin getoetst, en me dische fabels ontmaskerd. Zo lijkt een hoest- drankje te helpen, maar zonder gaat het gekuch na een paar dagen ook wel over. Lezen in het donker leidt niet, zoals velen den ken, tot nachtblindheid, en van bepaalde zalfjes 'wordtde huid alleen maar warmer, en je porte monnee leger'. Ontmythologisering en relative ring zjn sleutelwoorden in het concept van 'Vol- gendf Patiënt', maar voor een heksenjacht hoeft zorg\erlenend Nederland niet bang te zijn. „Wij zijn niet vooringenomen. Alles en iedereen krijg een eerlijke kans", zegt Crul. Overigens zal de 'nedisch inhoudelijk deskundige' zelf niet vaal op het scherm te zien zijn. „Rob is een be kend gezicht en hij doet het prima. Het intervie wen laat ik dan ook graag aan hem over." 'Vdgende Patiënt': 10 afleveringen, v terBorst (volksgezondheid) geeft v, LEIDEN. HANS JACOBS HEINO VAN-BENTHUM Komt-ie wel of komt-ie niet? Bij de Leidse studentenvereniging Au- gustinus worden ze nu al een tikje nerveus. Volgend jaar bestaat de club 105 jaar. Vast onderdeel van het jaarlijkse verjaardagspartijtje is de zogenoemde Aalberse-lezing. Een bekend of minder bekende persoonlijkheid houdt dan een praatje voor studenten en geno digden. Maandag bijvoorbeeld sprak D66-voorzitter Tom Kok in het academiegebouw ter gelegen heid van de 104de dies van Augus- tinus. Tom Kok - zelf oud-lid van de Leidse vereniging - mag dan als liedjeszinger landelijk faam heb ben verworven, Augustinus mikt voor 1998 op meer. Jaap de Hoop Scheffer staat bovenaan het ver langlijstje. Nou en? Op het eerste gezicht is die wens misschien niet zo spectaculair. De CDA-voorman - eveneens oud-lid van Augusti nus - heeft nu eenmaal Leidse 'roots'. Volgend jaar is het precies 25 jaar geleden dat hij in Leiden zijn doctoraal rechten met succes afsloot, maar om De Hoop Schef fer daarom naar de Sleutelstad te lokken? Augustinus hoopt echter op lande lijke publiciteit bij een bezoek van De Hoop Scheffer. Over een jaar immers worden er de verkiezingen gehouden voor de Tweede Kamer. De Aalberse-lezing valt midden in de verkiezingsstrijd - de landelijke media zullen zich verdringen in het academiegebouw en Augusti nus 'scoort' op punten in de strijd om de gunst van de Leidse adspi- rant-studenten. Minerva mag dan de Oranjes hebben ingelijfd, Au gustinus is thuishaven van dege nen met de échte macht. Of zoiets. Het feit alleen al dat Jaap de Hoop Scheffer een fan is van Petrus Jo- sephus Mattheus Aalber- se, een in 1871 in Leiden als zoon van een banket bakker geboren katho liek voorman, moet vol doende zijn om de CDA- leider te verleiden. De Hoop Scheffer noemde Aalberse in zijn partij blad 'een van de grootste sociaal-politici die Ne derland heeft gehad'. De Hoop Scheffer neemt daarmee een bijzondere, maar weiqig be kende Leidenaar als lichtend voor beeld. Je zou bijna zeggen, wem- neer de CDA-fractievoorzitter zich daadwerkelijk spiegelt aan Aalber se, dan komt het met zijn partij nog wel eens goed. Wie was die Aalberse? 'Piebaas', zoals hij door vrienden wordt genoemd, bezoekt de open bare school van 'bovenmeester' Japikse aan de Aalmarkt, niet ver van zijn ouderlijk huis aan de Ou de Rijn 2. Daar hebben zijn ouders een goedlopende banketbakkerij. Hierdoor kan vader Aalberse zijn zoon Piet - na eerst het gymnasi um van de paters Jezuïeten in Kat wijk te hebben gevolgd - in Leiden laten studeren. Alhoewel Aalb.erse bang is met ge schiedenis geen stuiver te verdie nen, besluit hij zich in 1891 voor die studie in te schrijven. De be roemde historicus Robert Fruin is zijn grote voorbeeld. Aalberse wil zelf ook graag professor worden. Wemneer echter in 1916 de functie van hoogleraar staathuishoudkun de aan zijn neus voorbijgaat, troost Aalberse zich met de ge dachte: „Ik ben gepasseerd, alleen, omdat ik katholiek ben. Daar moet ik God voor danken." Kort daarop wordt de bakkerszoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft. Tijdens zijn studententijd richt Aalberse in 1893 met jonkheer Charles Ruijs de Beerenbrouck de rooms-katholieke studentenvere niging 'Sanctus Augustinus' op. Echte vrienden zijn de twee niet geworden. De 'burgerjongen' Aal berse botst met de aristocratische en soms ondemocratische katho lieke voormannen. Tijdens een di ner in 1906 spreekt Ruijs Aalberse vermanend toe: „Het is maar goed, dat wij je een beetje into men; anders zou je nog gaan den ken, dat je in het land even ge makkelijk den baas zoudt kunnen spelen als in Leiden." In 1917 laat Aalberse op zijn beurt weten de keuze voor Ruijs als mi nister-president 'niet aangenaam' te vinden: „Hij heeft een intrigante natuur en een zeer heerszuchtigen aard. Ik vrees, dat dit weldra tot moeilijkheden met zijn ambtgeno ten zal leiden." Na zijn promotie in de rechten vestigt Aalberse zich als advocaat in Leiden. Hij is dé advocaat voor boeren uit de Rijnstreek. Maar een echtscheidingszaak heeft hij nooit willen behandelen. „Het is hypo criet", schrijft hij aan een vriend, „wanneer je een zaak principieel afkeurt, er tenslotte toch geld aan te verdienen, omdat de wet - die je verkeerd vindt - 't nu eenmaal toelaat."- Aalberse komt in 1899 voor de kort tevoren opgerichte Rooms-Katho- lieke Staatspartij in de Leidse ge meenteraad. „Niets is dodender en meer afstompend dan dat dag- in-dag-uit vergaderen", zegt hij over raadslidmaatschap. De latere voorzitter van de Tweede Kamer en lid van de Raad van State stroopt liever zijn mouwen op. Dat doet hij al in 1901 als Leidens eer ste wethouder van sociale zaken. De hygiëne op scholen is zijn zor genkindje. Zo krijgt Leiden dankzij Aalberse als het eerste stad in Nederland schoolartsen. Zorgen maakt hij Pieter Aalberse: voorbeeld voor De Hoop Scheffer. foto archief Een oude advertentie van het bedrijf van de familie Aalberse. zich eveneens oyer de morele ver loedering van de Sleutelstad. Bio scopen op het Stationsplein, waar men voor 2 cent kan genieten van 'schier uitsluitend badkamer- en slaapkamerscènes; dames die aan een rekstok werken, in een raam klimmen en dergelijke scènes meer', ziet hij liever uit het straat beeld verdwijnen. In 1903 verruilt Aalberse het wet houderschap - hij blijft nog wel raadslid - voor een zetel in de Tweede Kamer. Daar ontpopt hij zich al snel als vurig strijder voor de verbetering van arbeidsom standigheden en sociale voorzie ningen. 'Een erepost, maar ook een lastpost' en 'een hondenbaan tje, dat met 2.000 gulden bar slecht wordt betaald', noemt hij in zijn dagboek het lidmaatschap van de Kamer. Meer voldoening haalt de sociaal bewogen politicus uit zijn jaren als minister in de twee kabinetten- Ruijs de Beerenbrouck. Vanaf 1918 bouwt Aalberse als Nederlands eerste minister van arbeid fanatiek aan het nieuwe departement. In 1919 wordt zijn Arbeidswet door de Kamer aangenomen. Daarin zijn de achturige werkdag en de 45-urige werkweek geregeld. Met zijn sociale wetgeving is Aalberse daarmee één van de belangrijke wegbereiders van de hedendaagse verzorgingsstaat. Piet Aalberse overlijdt in 1948. Volgend jaar dus precies 50 jaar geleden. Ook dat moet voor De Hoop Scheffer en andere christen democratische voormannen aan leiding zijn naar Leiden te komen. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: Ieidschdagblad@hdc.nl. STEVENSHOF De commissie dierenweide Stevenshof van de wijk raad houdt op vrijdag 23 mei een feest met bekende Leidse arties ten als zanger/presentator George Julien, Happy Music, het duo De Badmutsen, zanger/gitarist Kees Kulk, en de Leidse René Froger, Willem van der Hulst. De entree bedraagt tien gulden, een bedrag dat ten goede komt aan de dierenweide. De commissie hoopt sa men met de dienst milieu en beheer van de gemeente van de op brengst en de 15.000 gulden die al binnengehaald is de weide uit te breiden en deels te voorzien van een twee meter hoge afrastering. En mogelijk lukt het om een konijnenheuvel op te bouwen met in het midden een ooievaarsnest en een educatieve ruimte in te rich ten. Het feest heeft plaats in sportcomplex Stevenshof, Dobbeldreef lb. Aanvang 20 uur. BOS- EN GASTHUIS De Leidse Welzijnsorganisatie houdt van 14 juli tot en met 15 augustus weer het zomervakantieproject. Alle kinde ren van 6 tot en met 13 jaar uit Leiden zijn dan vijf weken lang wel kom op het terrein van het jeugddorp aan de Voorschotenweg. De kinderen worden begeleid door een groot aantal medewerkers. Een dagkaart kost 7,50 gulden. Kaarten zijn vanaf 23 juni verkrijgbaar bij alle buurthuizen en het centrale bureau van de Leidse Welzijns organisatie. Voor meer informatie: Lidewiet Driessen, 071-5766531. De muziektent in de Leidse Hout. foto loek zuyderduin LEIDSE HOUT De Vereniging Vrienden van de Leidse Hout viert haar 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan onthult wethouder Pechtold op zondag 11 mei om 11.45 uur de 'Herinneringsbank'. Deze bank aan het nieuwe paadje tussen het Theehuis en de mu ziektent is opgedragen aan de werkers die in de jaren dertig betrok ken waren bij de aanleg van de Leidse Hout. Daarnaast wordt op dezelfde dag 'De Waterlelie', de nieuwe mu ziektent in de Leidse Hout, in gebruik genomen. Reden voor een muziekfeest. Vanaf 11.50 uur zijn in de muziektent optredens van muziekvereniging De Burcht Leiden, het grote orkest van de Fede ratie Leidse Amateur Muziekverenigingen, het Jeugd Symphonie Orkest Oegstgeest, de pianist Franc Straetemans en tenslotte om 15 uur de Ordinary Herry Shoppers. Tenslotte worden ook het nieuwe terras en de nieuwe kleine speel weide nabij het Theehuisje in gebruik genomen. BINNENSTAD Een popfestival in Haarlem, een bezoek aan de Keu kenhof, een strandwandeling in Katwijk, een dagje winkelen in Den Haag: verstandelijk gehandicapten uit Leiden en omgeving kunnen tussen 5 en 9 mei alle dagen op stap met Centrum Club '58. Choco ladefabriek De Baronie, waar voornamelijk mensen werken van so ciale werkplaats De Zijl Bedrijven, sluit er zelfs een weekje de deu ren voor. Club '58 zoekt nog wel vrijwilligers om de groep te bege leiden bij de activiteiten. Vrijwilligers kunnen zich melden bij Rob Stoop of Angelique van der Heide (071-5226298). BINNENSTAD Tijdens de Nationale Straatspeeldag op 4 juni zijn de kinderen even de baas op straat. Buurthuis Dijk 33 heeft op deze dag voor de kinderen uit stadsdeel Midden een leuk programma opgesteld. Een ME-busje vervoert de kinderen naar het Arsenaal- plein en naar een plek in Transvaal, waar ze kunnen spelen. Er is bijvoorbeeld een hinkelbaan, verkeersbordencircuit, waterrace en verkeersbordengooien. De kinderen gaan vervolgens samen met de politie op de Breestraat een verkeerscontrole houden en aan fiet sers in de Haarlemmerstraat nepbonnen uitdelen. En aan het eind van de middag bieden ze aan de gemeente een petitie aan over ge vaarlijke speelplekken in de diverse wijken van de binnenstad. De ze gevaarlijke speelplekken zijn in de weken voor 4 juni geïnventa riseerd. Kinderen die willen meedoen kunnen zich aanmelden bij Yolande van Trier van buurthuis Dijk 33, Apothekersdijk 33, tel. 071-5125736. BINNENSTAD Kinderen van 5 t/m 12 jaar uit stadsdeel Midden kun nen op woensdag 7 mei mee naar Ponypark Slagharen. Wie wil niet een ritje maken in de wildwaterglijbaan, superachtbaan of het reu zenrad. Dit avontuurlijke uitstapje begint om acht uur 's ochtends bij buurthuis 't Schippertje, Oosterstraat 16, en om half zes 's mid dags zijn de kinderen weer terug. De kosten, te betalen bij inschrij ving, zijn f. 27,50. Wie mee wil moet zich aanmelden bij buurthuis Dijk 33, Apothekersdijk 33, tel. 071-5125736.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13