'Progressieve katholieken zijn een gevaarlijk virus' 'Jongeren laten zich niet dwingen' Dienaren Kerk Samenleving Bijna 10.000 handtekeningen voor kerkelijk referendum Kritiek op aidspolitie van kerke Klankbord „Ik ben ee echte dorpsdominee, op de ouderwet manier. Dus dan ken je ieder een. Als ikp m'n fiets door het dorp rijd groet ik oval mensen. De kerk is een hechte geieenschap. De mensen zien het kerkje echüs iets wat bij hen hoort. Hun overgrootcders gingen er al naar toe. Mensen diuit het dorp vandaan zijn ge trokken, wén vaak wel dat hun kinderen hier in de kik gedoopt worden." Dominee MV. de Mik- van der Waal van de hervorme kerk aan de Dorpsstraat in Leimuiden wult haar functie met ple zier. Vooral It sociale aspect ervan vindt ze interessar „Ik ben dominee geworden omdat ik vamensen hou. Het is verras send om te zn hoe mensen gevormd en bepaald worcn door het leven. Het geloof kan daarin eebelangrijke rol spelen." „Als predikaiten je een tolk voor de mensen. Daaim moetje oog kunnen hebben voor vt er leeft binnen een ge meenschap. In het begin vond ik dat b est moeilijk. Ik kende de gemeenschap toen natuurlijk nog niet. Mijn preken moeten in die tijd erg theoretisch hebben geklonk en. Ik preekte vooral vanuit de Bijbel. Nu kan ik in een preek het verband leggen tussen het verhaal van de mensen en het grotere verhaal, dat van God. Je moet een leidraad weten te bieden. Ik vind het ook belangrijk om een toga te dragen tijdens de dienst. Het is toch een andere situatie dan wan neer je gewoon met iemand aan tafel zit. Je hult je ergens in, waarmee je aangeeft dat je op dat moment namens God spreekt. Daar geef je als predikant dan weer een ei gen invulling aan. Als mensen een dienst bijwonen moet er iets met hen gebeuren." Ze denkt dat het feit dat ze een vrouw is bepaalde voordelen heeft in haar functie. „Als vrouw kun je makkelijker dicht bij de mensen komen, een arm om hen heen slaan. Als mannelijke dominee moet je voor dat soort dingen toch uitkijken. En bij zoiets als een kraamvisite praat ik als vrouw toch anders dan een man dat zou doen... Laatst was er een oude vrouw die na een gesprek zei: 'die dingen kon ik niet kwijt aan een mannelijke predikant'. Hoe wel bij een mannelijke dominee de domi neesvrouw ook bepaalde sociale taken op zich kan nemen, dus in die zin hoeft het ook weer niet heel veel uit te maken. Men zal niet snel aan mijn man vragen of hij mee kan doen aan de kindernevendienst." WOENSDAG 30 AFRiL 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-535M Oud-voorzitter Vereniging Vrouwen in de RK-kerk Het progressieve deel binnen de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland breekt in zijn luidruch tige kritiek op de maatschappij meer af dan op. Hun 'tegen draadse houding' is een 'gevaarlijk virus met kerk-ver- nielende gevolgen', zei oud voorzitter J. van de Toorn-Jan- sen van de Vereniging Vrouwen in de RK-Kerk gisteren in Hil versum. Zij was een van de sprekers tijdens de herdenking van de 650ste geboortedag van Catha- rina van Siëna (1347-1380), de patrones van de vereniging. De ze vrouwelijke heilige beijverde zich tijdens haar leven voor kerkhervorming van binnenuit, 'met nederige en voortdurende gebeden' en in gehoorzaamheid aim het leergezag, aldus Van de Toorn. Die houding staat vol gens haar haaks op het gedrag van progressief-katholieken. Zij hechten in hun maatschap pijkritiek en politieke bewogen heid 'beslist geen meerwaarde aan het sacrale, het mystieke, aan gebed, beschouwing, boe te'. Vooral in ethische onderwer pen stellen veel progressieven hun 'eigen verantwoordelijk heid' boven die van het pause lijk gezag, zei Van de Toom. De ze tegendraadse houding is vol gens haar een 'gevaarlijk virus met kerk-vemielende gevolgen'. Zij vreest daarom dat de Neder landse Kerkprovincie zal verval len tot provincialisme, waar provinciaaltjes alles meten met eigen maatstaven en dan snel klaar staan met een veroorde ling. Dominatie Volgens haar dreigt door de overdreven nadruk op vrou wenemancipatie in de kerk dis criminatie van de mannelijke kerkgangers. Priesters zijn daar van de eerste slachtoffers, om dat steeds meer pastorale werk sters hun priestertaken zoals dopen en preken overnemen. Ook zou de dominantie van vrouwen in parochiebesturen, liturgische commissies en ge bedsgroepen ertoe bijdragen dat mannen massaal uit de kerk wegblijven. De Vereniging Vrouwen in de R.K. Kerk bestaat dertien jaar en telt zeshonderd leden. Ze wil vrouwen helpen om hun geloof te verdiepen en bijdragen aan de opinievorming over ontwik kelingen in kerk en samenle ving. Paus Paulus VI verhief Ca- tharina van Siëna in 1971 tot kerkleraar, vanwege haar 'ver rassende klaarheid en diepte van inzicht, ontdaan van alle wetenschappelijke inkleding'. Deze benoeming was volgens Van de Toom 'een meesterzet op het schaakbord', omdat het College van kerkleraren tot 1971 alleen uit mannen bestond. Eindstand op 22 mei bekendgemaakt Het comité Kerk Hardop heeft op dit moment bijna 10.000 handtekeningen voor vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk verzameld. Op 22 mei sluit Kerk Hardop het kerkelijk referendum af met een rondreis langs alle Neder landse bisschoppen. Het referendum, door de organisatoren kerk volksuitspraak genoemd, pleit voor inspraak bij bis schopsbenoemingen, toe gang van vrouwen tot het priesterschap, vrije keuze van priesters inzake het celibaat, een positieve waardering van seksuali teit en een bemoedigende in plaats van een bedrei gende boodschap. Kerk Hardop had zich vooraf niet op een streef getal vastgelegd. In Vlaan deren en Wallonië, waar bij soortgelijke referenda eveneens 10.000 handte keningen werden verza meld, vonden de organisa toren dat resultaat teleur stellend. In Oostenrijk en Duitsland was het 'Kir- chen volksbegeh reneen doorslaand succes. Daar stelden respectievelijk 487.000 en 1.845.000 men sen zich achter de eisen van het referendum. Kerk Hardop maakt de eindstand op 22 mei be kend. Op die dag doen twee bussen alle bis schopssteden aan om de resultaten aan te bieden en toe te lichten. Kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, krijgt als eer ste bezoek van de actie voerders. Bij het begin van de handtekeningenactie zeiden de bisschoppen dat de kerkvolksuitspraak nieuwe polarisatie in de kerkprovincie dreigde op te roepen. Kerk Hardop maakt zich zorgen over de dialoog die in rooms-katholiek Neder land wordt gevoerd. Het comité vraagt zich af of de deelnemers aan het dia loogproces wel echt van gedachten willen wisselen over vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk, zoals die in de vijf eisen van het referendum is uit gedrukt. GENÈVE GPD Op een aantal positieve uit deringen na gaan de k( slecht om met mensen dj den aan aids. Soms make^' de situatie voor de patiê C zelfs nog beroerder. Dat cot deert een studiecommissie de Wereldraad van Kerke Genève in haar rapport onder ogen zien'. f De commissie werd drie n geleden ingesteld door hei traal comité (breed bestuui de Wereldraad, bijeen in Jo nesburg, Zuid-Afrika. De? moest met een publicatie men die de lidkerken zou u gen beter en met meer ki van zaken met aids om teg; Na uitvoerige studie zij commissieleden, afkomst! alle delen van de wereld, n conclusie gekomen dat he derdaad geen overbodige lu om de kerken op dit terrein ter toe te rusten. De la schieten te kort op het theol sche, morele en pastoralevl Kerken hebben volgeni commissie soms de infor® voorziening over aids in land in de weg gestaan. Dj keer gebeurde dat uit vooi delen over de oorzaken vj ziekte, een andere keei men tegen expliciete cam nes voor voorbehoedmiddt BEROEPINGSWEI NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wapenveld (2e .plaats): K. van Meijeren teZ Ie; te Dronten (SoW): W.L.Te louw te Alblasserdam; te Zwij recht: A. Visser te Voorthuizei - Aangenomen: naar Uithoorn (SoW): mw. S.H.H. Bloemertrt Leiden(part-time). )u GEREFORMEERDE KERKEN n Beroepen: te Veendam: mevr ra F. Kruize te Zuidhorn (geeste hi verzorger van Het Zonnehuisl e! Aangenomen: naar Amersfoö drs. R.G. van der Zwan te Mf liskerke. P' GEREF. KERKEN VRIJGEMAAK^ Beroepbaarstelling: drs. E.J 01 land, Cellebroedersweg 2,82 V GW Kampen, tel: 038-3317! li GEREFORMEERDE GEMEENTE lit Aangenomen: naar Scherpen» ci E. Venema te Elspeet. f l6l Bedankt: voor Rotterdam-Zuil c (Pendrecht-Lombardijen):J,5 der Net te Apeldoorn. uit de Leidsch Dasblad ANN01897 Vrijdag 30 April LEIDENTijdens de hevige onweersbui, vergezeld van kolossale hagelsteenen. welke gisternamiddag Doven on ze stad en haar omgeving losbarstte, is in de Roodelaan, grenzende aan de Heerenstraat, de bliksem in den grond geslagen en wel zódanig, dat er ongeveer een vier meter lange gleuf in den grond door ontstaan is. De bliksem schijnt in de aldaar aanwezig zijnde sloot een uitweg ge nomen te hebben. Gelukkig bevonden zich geen perso nen in de nabijheid, anders ware het onheil verschrikke lijker geweest. Het jonge groen aan boomen en heesters had het hard te verantwoorden; zoo ook te veld staande groenten en vooral de tulpen. Gelukkig, dat de meeste vruchtboomen nog in bloei stonden! Had menig inwoner een menige inrichting onzer ge meente last van hemelwater binnenshuis, ook buiten deed zich dit hier en daar geducht gelden. Straten en we gen stonden blank- Vele broeiramen van tuiniers, warmoeziers en bloemis ten werden door hagelsteenen verbrijzeld. Zo zijn de ramen van de broeibakken van den heer Doe- ve, groentenhandelaar te Leiden, die een tuin van den heer Blussé te 's-Hage in huur heeft op "Cronestein", niettegenstaande zij met matten bedekt waren, alle ver brijzeld. En dit is slechts één geval uit vele! ANNO 1972 Maandag 1 Mei LEIDEN EN OMGEVINGIn de zon wordt vandaag in stad en streek koninginnefeest gevierd. Feest voor vol wassenen, hier en daar, maar vooral voor de jeugd. In Leiden gebeurt dat meer en meer wijksgewijs. Eén van de centrale festiviteiten was vanmorgen op het Leidse Stadhuisplein een demonstratie van tientallen leden van gymnastiekverenigingen. In Oegstgeest ging de jeugd officieel spelen in Bonanza- dorp, de speeltuin met een fort, een trapveld, een rol- schaatsbaan e.d., waarvoor de gemeente twee ton op tafel heeft gelegd. De kinderoptocht trok naar de Rozenlaan, waar vroeg in de middag de vlag officieel de top in ging. Kinderoptochten worden overal gehouden. In Leiden als vanouds in de Burgemeesterswijk, maar ook o.a. in Zuid west en in de.Juwelenwijk. Kinderen lopen niet alleen meee in optochten vandaag maar doen ook mee aan kinderspelen. In Leiderdorp ge beurde dat op het sportterrein aan de Hoogmadeseweg. Het is slechts een greep uit het ochtendprogramma. Van middag en vanavond gaan Leiden en omstreken door met het vieren van het feest. Veel plezier! WËËiam L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W Bank (ad/und a.i.) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco INTERNET: www.hdc nl/ld/html/thuis.htm TELEFAX Advertenties: 071-53 Familieberichten: 023-53 023-53 Redactie: 071-53 Hoofdredactie: 071-53 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u 071-53 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-51 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) I per kwartaal (acceptgiro) I per/aar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsch van het abonnementsgeld, ontvangen korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) I LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES» Voor mensen die moeilijk lezen, slechi ogen hebben of blind zijn (of een ané« leeshandicap hebben), is een samenvattm het regionale nieuws uit het Leidsch DagS geluidscassette beschikbaar. Voor inform 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Leduur, Crave). Auteursrechten voorbehouden; Dagbladuitgeverij Damiate E-MAIL Leidschdagblad@hdc.nl WËBÊËBÊÊÈËÈËÊËÈËÊËIBÊBÊÊBÊRÊÊÊÊÊBÈËÊÊÊi ZIEKENHUIZE, ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf g woensdag 13.00t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis)* dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178). dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling- buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11 15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur en r» overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur. na overleg met de dienstdoende verpleegkunr I Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth I (tel. 071-5454545)- dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I enl daarnaast ook 11.15-12.00 uur. g Kraamafdeling. 14 30-15.30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21.00 u'ui* Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). 'Afdeling hartbewaking (CCU)e n intensive care (IC): 14 00-14.30 uur en t 18.30-19.00 uur. I Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord i (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15.00 uur en 18 30-19 30 uur, klasse I enl daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111). alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 uur, 19.00-20.00 uur/A/tó Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren. zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voot partners/echtgenoten en eigen kinderen. j Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogeh/kheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijdenkeel-, neus- en oorheelkunk neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkundt 14 15-15 00 uur en 18.30-19 00 uur. Kinderkliniek. zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15 15-17.00 uut babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. LEIDERDORP THOMAS ERDBRINK Hen boete van tachtig gulden. Die krijgen Leiderdorpse jonge ren als ze in het dorp rondhan gen op een plek waar dat niet de bedoeling is. De gemeente heeft speciale hangplekken ge creëerd waar jongeren zich kunnen ophouden zonder over last te veroorzaken. De jongeren zijn ontevreden over de nieuwe hangplekken en willen zelf kie zen waar ze zitten. Worden de Leiderdorpse hangjongeren niet te streng aangepakt? Mike van Oyen, medewerker van jongerencentrum Sjelten „Het is niet goed om de jonge ren onder dwang van een boete naar een officiële hangplek te sturen. Ze staan nu op plekken waar ze vaak al jaren samenko men. In de winter heeft de poli tie de jongeren gewaarschuwd dat ze moeten verhuizen naar een Jongeren Opvang Plek, een JOP. Nu wordt het warmer en gaan er meer jongeren de straat op die nog niet met de waar schuwing bekend zijn. Die krij gen de bekeuringen omdat ze ergens staan waar dat niet mag. Daarnaast zijn de jongeren niet blij met de nieuwe plekken. Ze vinden de de JOPs vies, kinder achtig en slecht verlicht." Rachid Pol (16), een van de eerste hangjongeren met een bekeuring: ,,Ik stond met vijf jongens bij het speeltuintje aan het Cees Nooteboompad toen er politie aankwam. We kregen alle vijf een boete van tachtig gulden wegens geluidsoverlast. We stonden alleen maar te pra ten. Het was 1 april dus ik vroeg de agent of het een grapje was, maar hij was bloedserieus: Nu zitten we op de nieuwe hang plek. Die is erg kaal en donker. Als het heeft geregend is het een grote blubbertroep, zou jij daar willen zitten?" Moeder Maria Pol: „Het is bela chelijk. Toen ik jong was zat ik ook buiten en soms maakten we wat teveel lawaai, maar dat doen jongeren toch altijd? De stand door onderlinge afspra ken. Als er geen afspraken met de hangjongeren zijn gemaakt, vind ik het onverstandig ze te dwingen om naar een nieuwe plek te gaan." Juridisch medewerker llean- -Paul van den Berg van de Rechtswinkel in Leiden;: „Het is raar om jongeren te bekeuren als ze op een bepaalde plek staan. In principe mag het als de jongeren ernstige overlast veroorzaken, zoals rellen of re voluties. Ik vraag me af of het Leiderdorpse beleid strookt met de grondwet. Eigenlijk is het cri minalisering van de aanwezig heid van jongeren. Willem-Jan Wever (18), voor malig 'hangjongere': „Ik stond vroeger wel eens op een van de JOPs. Vaak reden er politiewa gens voorbij om de boel te con troleren, dat vond ik wel bedrei gend. Ik vind het gek om jonge ren die buiten bij elkaar komen een boete te geven. Als er een groep bejaarden in het park zit, krijgt die toch ook geen boete? Tegenwoordig zit ik niet meer op hangplekken, er zijn wel be tere dingen te doen." M. van der Leur, jurist, en te genstander van de komst van een hangplek aan de Van Die- peningerüaan: „Daar ben ik nog steeds op tegen omdat de gemeente niet zorgvuldig heeft gehandeld bij de toewijzing va n deze plek als nieuwe JOP. De hangjongeren zijn een onder deel van het probleem dat je niet oplost door boetes aan jon geren te geven. Volgens mij kan dat juridisch gezien ook niet." Mevrouw de Bruin, eigenares van restaurant Frerikshof bij de Winkelhof waar veel jonge ren in de parkeergarage 'han gen': „Weet u, meneer, die hangjongeren, dat was vroeger ook al zo. In mijn tijd hingen we ook op straat. Die boete vind ik belachelijk. Jongeren laten zich niet dwingen om op een be paalde plek te gaan zitten." Eén van de speciale hangplekkijje in Leiderdorp voor jongeren zijn gecreëerd. foto hielco kuipers grap is dat ik voor die bekeuri als ze beneden aan het voetbal kan opdraaien omdat Rachid len zijn. Daar hebben sommige die niet van zijn krantenwijk zieke buren ook erg last van. kan betalen." Een boete voor jongeren omdat ze ergens niet mogen staan vind Aad den Hollander, woonach ik te ver gaan." tig aan het Van Alphenplein waar jongeren regelmatig voc Eric Warlicht, generaal buiten overlast zorgen: „Het interes- dienst en Leiderdorper: „Je seert me weinig. Zelf heb ik moet regels hebben om samen geen last van jongeren, behalve te leven. Deze regels komen tot

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12