eiden Regio IDit is het domste dat CDA kan doen' Niet neuzelen over oekomst Meelfabriek' In NS-bus raar Schiphol is iedereen tevreden Mog even wachten op IJsheiligen 7oto's en piano voor ouderen, n clowns voor de kinderen Eerste oplevering handweergarage Vanwege Koninginnedag even trein naar Schiphol OENSDAG 30 APRIL 1997 i, 071-5355414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356436 Inspiratiebron A Q Leidenaar Aalberse I J is een voorbeeld voorCDA-voorman De Hoop Scheffer Woningbouw y| gr Zoeterwoude en I J Alkemade mogen van Zuid-Holland minder woningen bouwen. mn Bochove sneuvelt in 'klassiek koningsdrama Vervolg van voorpagina igen maanden voor de verkiezingen is Aart van Bocho- door zijn eigen partij uit de wethouderszetel gelicht. Jactieleider Paul Kluck vindt het jammer dat Van ichove zijn aftreden meteen openbaar maakte. Hij had fver gezien dat het aftreden van de CDA-wethouder sa- (enviel met het naar voren schuiven van een nieuwe indidaat. En die kandidaat hebben de christen-demo- ken nog niet. „Van Bochove heeft kennelijk gedacht: 1 aanval is de beste verdediging." ben hem daar een en ander maal over onderhouden, maar het werd er niet beter op. Hij vormde een bedreiging voor het functioneren van de coalitie." De coalitiegenoten zijn die mening overigens absoluut niet toegedaan. Het aftreden van weer een CDA-wethouder is bij hen als een bom ingeslagen. „Er was volstrekt geen reden voor jrzijds zegt Kluck: „We wa- het probleem nog aan het Èniëren. Het is allemaal nog >l vers." Anderzijds zegt hij it de CDA-fractie al heel lang leilijkheden had met Van :hove. „De wethouder com- dceerde niet goed. We heb- rchitect: voorwaarden hergebruik aanwezig )en maarten keulemans het vertrek van Van Bochove", vindt D66-voorman Olav Wel ling. „Hij heeft datgene wat Joop Walenkamp had voorbe reid op een heel goede manier voortgezet. Ondanks mijn aan varingen met Van Bochove mocht ik'm wel." Geen aanleiding Ron Hillebrand van de PvdA toont zich zeer verbaasd door de val van de wethouder. „Wij zagen daarvoor geen aanlei ding. We kunnen het ook niet plaatsen. Toen ik mijn fractie inlichtte zeiden ze: hoe heeft dit in godsnaam kunnen gebeuren? Net zo verbijsterd was de frac tie van Groen Links. „Je kan als partij problemen hebben met de stijl van besturen van je wet houder", zegt Rianne Peeters, „maar dan ben je als verant- l/ie op ie denkt dat sloop van meelfa- iek De Sleutels goedkoper is ii hergebruik, zit er helemaal ast. Sterker nog: „Iemand die iets beweert, kletst uit zijn Restaureren heeft het lago van: het duurt lang en is kost het veel geld. Maar dat een kwestie van goed organi- ren. Planning is het gouden :uteltje." Die boodschap had professor van Stigt gisteravond in tto voor een clubje van zo'n "ig Leidse raadsleden, amb- iiaren en andere belangstel den tijdens een lezing over 1 toekomst van de Meelfa- iek. Van Stigt, die geldt als n van de belangrijkste experts ihet gebied van restauratie en ïovatie van oude gebouwen, idt verbouwing van het fa- iekscomplex aan de Ooster- - rkstraat dan ook een haalbare art. Al was het maar omdat jop van de fabriek 'een gods- imogen' kost. „De voorwaarden voor herge bruik van de Leidse Meelfabriek zijn ruimschoots aanwezig. Er zijn al twee studenten op de fa briek afgestudeerd. En de her- gebruikplannen waarmee ze kwamen hebben absoluut reali teitswaarde. Niet dat het op die manier moet, maar ze hebben in elk geval aangètoond dat het kan." Behalve het restauratie werk goed organiseren doet Lei den er overigens goed aan zo wel woningen als kantoren in de Meelfabriek te bouwen, vindt Van Stigt. „Wonen en werken, dat is de gouden for mule. Want daar drijft de hele stad op." Als voorbeeld noemde de hoogleraar twee oude Amster damse fabrieken, waarvoor zijn architectenbureau een nieuwe bestemming heeft gevonden: het Entrepotdok en de twee ou de graansilo's in de buurt van het Centraal Station. „Tien jaar geleden, was het Entrepotdok inderdaad macaber om te zien. Maar inmiddels krijg je er geen jet ijs is allang gesmolten, het omité Elfstegentocht zit er nog steeds warmpjes bij. Liefst 2.500 gulden heeft het in de nip. Intussen wordt er driftig ezocht naar een goede be- temming voor het geld. Het :omité verdeelt de inkomsten :an de schaatstocht onder de rizenders van de meest crea- ieve ideeën over hoe die cent- het best te besteden zouden ijn. Tot 23 maart kon men zijn ilannen insturen. Half mei, net IJsheiligen, wordt bekend- emaakt welke het meest in de inaak zijn gevallen. Leidsch Jagblad doet een greep uit de nzendingen. ot nu toe zijn in deze krant de lannen van dertien inzenders esproken. kinderdagcentrum De Wal- noot wil een bijdrage voor een paardrijkamp voor gehandi capte kinderen. het Modelbouwmuseum heeft geld nodig voor het op zetten van een cursus model bouwen voor jongeren. Kindertelefoon Leiden wil meer bekendheid geven aan het nieuwe telefoonnummer, •het Hostel aan de Rijnsbur- gerweg wil een bijdrage voor een midweekvakantie van zijn bewoners. het buurtcomité Hogewoerd heeft plannen het concert in het Plantsoen te herhalen. de Sterbus wil subsidie voor een dagtochtje met ouderen door de Bollenstreek. de Single Parentsclub vraagt om een bijdrage voor een weekeinde in een jeugdherberg voor alleenstaande ouders en hunkinderen. bewoners van de Stevenshof komen met het idee van een ooievaarspaal in de wijk. stichting Vokaal Verhaal zoekt geld voor een uitvoering van een grote opera door Leid se amateurzangers. de Scouting Lodewijksgroep wil een nieuwe motorboot om dat de oude defect is kuristrijvereniging KSV Rijn land wil een financiële bijdrage omdat de club jaarlijks veel ei gen geld steekt in een ijsshow. de vereniging voor Leidse reumapatiënten -RPV wil een tochtje naar de Apenheul ma ken. Paulus Zeeverkenners zoeken geld voor de inrichting van hun clubgebouw. den herman joustra ito's van elf typisch Leidse stegen in de gang. :g maar een soort 'Elfstegengalerij'. Voor de uit- lering van dat plan heeft dienstencentrum De Midedans aan de Julianastraat aangeklopt bij 't comité Elfstegentocht. Zou dat comité mis- hien genegen zijn wat geld te doneren? Het ge- >uw van De Rondedans heeft onlangs een gron- opknapbeurt gekregen en ziet er nu weer ima uit. Nou ja, bijna, want voor de aankleding in de gangen is geen geld meer. Dat is dus be- ilpen 'met ongezellige prikborden en een aantal imber ogende schilderijen', schrijft het cen tal. Foto's van stegen zouden de gang een stuk ooier maken. In de fotogalerij ziet het centrum :en soort (alternatieve) visuele Elfstegentocht. ervaring weten we dat de sfeer van een echt iids stadsbeeld de ouderen zal aanspreken. Veel uogbejaarde en zorgbehoeftige ouderen die ons ienstencentrum bezoeken, zijn niet of nauwe- iks in staat om de stad in te gaan. Als ras-Leide- Jren missen zij de binnenstad echter wel en i'n galerij is een leuke manier om de binding iet de stad te blijven houden." Een clown voor zieke kinderen. Dat is wat Ast- j-Walle voor ogen staat. Kinderen die in het ekenhuis liggen, kunnen best een verzetje ge bruiken, schrijft zij het comité Elfstegentocht. Ze ker kinderen die ongeneeslijk ziek zijn. Zou het niet aardig zijn om een clown een keer langs te laten komen in het AZL? „Zodat de kinderen één middag eens alle narigheid kunnen vergeten?" Het inhuren van een grappenmaker voor zieke kinderen, dat zou een goede besteding zijn van het beschikbare geld, tandt zij. Een piano voor de bewoners. Dat is de wens van K. Cebol, hoofd actitateitenbegeleiding van het verpleeghuis Sint Elisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat, waar met name oudere Leide- naars zitten die door hun lichamelijke aandoe ningen niet meer voor zichzelf kunnen zorgen. Die mensen zijn totaal afhankelijk van de zieken verzorgenden en actitateitenbegeleiders, schrijft hij. En muziek, daar zijn ze dol op. „De oude liedjes van weleer, kun-je-nog-zin- gen-zing-dan-mee-liedjes, worden uit volle borst gezongen op de muziekmiddagen in het ver pleeghuis. Ook in de Elfstegentocht zit muziek, dit is de link die ik wil leggen", schrijft hij aan het comité. Er is echter een probleem: „Helaas is de piano, die wordt bespeeld door een vrijwilliger aan ver vanging toe." En Cebol komt nog met een uit smijter: „U geen scheve schaats, wij geen valse toon!". woordelijke bestuurders ver plicht om daar iets aan te doen. Het terugtrekken van weer een wethouder is schadelijk voor de politiek. Het CDA heeft iets uit te leggen." Zelfs oppositiepartij WD tandt dat er geen enkele reden was om het vertrouwen in Van Bochove op te zeggen. „Dit is een klassiek koningsdrama", zegt de liberale voorman Alexander Geertsema. „En de aanleiding die het CDA heeft gehad, intrigeert mij. Was het een zuiver persoonlijke vete, of liggen er bestuurlijke zaken aan ten grondslag? Deze wethouder zat er net een jaar. De frequen tie waarmee het CDA van wet houder wisselt is wel erg hoog. Het terugtrekken van Van Bochove, zegt Geertsema, was het domste dat het CDA kon doen. „Het CDA is bepajd niet verstandig aan het operten. Je gaat toch niet negen manden voor de verkiezingen efl wet houder slachtofferen, terwijl daar in de gemeenterad geen enkele steun voor is? Ilfrad dit in mijn stoutste dron?n niet verwacht." Margje Vlasveld var Leiden Weer Gezellig/De Granen is, 'zegt zij, niet echt erbaasd. „Een college van taeipartijen, waarvan er drie de ve'iezingen hebben verloren, dat ioest wel mis gaan." Als zij a'ooit ver trouwen had gehad iihet colle ge, dan zou zij het nu>pzeggen. „Alleen dooreen wojlerkan de stad nog verlost woren uit de ze chaos. Onze hoojis daarom gevestigd op de komende raadsverkiezingen, ot die tijd zullen we waarschijüjk moeten doormodderen." En het slachtoffer? Die is blij dat buiten zijn eigen partij ie dereen nog vertrouwen in hem had. „Maar dat is toch niet meer dan een troostprijs. Wat mij nog het meest dwars zit is dat er geen duidelijke, harde aanleiding is. Het is niet erg om uit een bestuurlijke functie te vallen. Dat hoort erbij in de po litiek. Maar dan is het wel pret tig om te weten waarom." Of Van Bochove nog in de ge meenteraad blijft nadat zijn partij hem als wethouder heeft afgeserveerd, is twijfelachtig. Eén ding is hem wel duidelijk. „Ik heb geen deel meer aan de toekomst van het CDA in deze stad. Maar ik weet wel dat dit geen goede manier is om de verkiezingsstrijd in te zetten. COMMENTAAR CDA solo woning en geen kantoor meer zonder heel veel geld neer te tellen." De gemeente moet dan ook snel ophouden met 'neuzelen' over de toekomst van de Leidse Meelfabriek, vindt Van Stigt. „De lonen worden per jaar ho ger. En een leegstaand complex waar maar niets mee gebeurt kost ontzettend veel geld. De hoogleraar, die destijds één van de architecten was van het universiteitscomplex aan de Witte Singel, had felle kritiek op politici en ambtenaren die De Sleutels willen slopen. „Als je de Pieterskerk bekijkt, kan je ook wel zeggen: laten we die kerk vervangen door een flat. Maar je kan ook proberen iets moois met die kerk te doen. Mensen zijn wat diat betreft niet altijd eerlijk. Ze tanden een bepaald gebouw lelijk, en tanden dat het dus maar weg moet. En daarna krijg je dan een hele rij smoesjes waarmee ze die mening recht vaardigen." leiden De bouw van de nieuwe Leidse brandweergarage aan de Rooseveltstraat vordert gestaag. De afgelopen week was de eer ste oplevering. De verhuizing van de oude kazerne aan de Lange- brug naar Leiden Zuidwest is waarschijnlijk op 30 mei. De nieuwbouw in feite een ver bouwing en uitbreiding van het vroegere onderkomen van ma chinefabriek AMF Reece is he lemaal volgens schema verlopen. De eerste spade ging in septem ber vorig jaar de grond in. Het persoeel van de brand weer leeft irmiddels erg naar de verhuizing te, vertelt plaatsver vangend cocmandant J. Baard- scheer. „Wfzijn er heel erg blij mee. De kaeme aan de Lange- brug was allang veel te klein." De afgelipen jaren zijn ver schillendennen gemaakt voor verplaatstcg van die kazerne naar Zuidvest. Aanvankelijk was sprake varnieuwbouw aan de Voorschoïrweg, naast zwembad De Vliet, liter liet de brandweer zijn oog vllen op het gebouw van Fasson aan de Roosevelt straat. Uiteindelijk werd het het pand van AMF Reece. Baard- scheer daarover: „De bouw ligt nu op schema, maar de verhui zing komt in feite natuurlijk vijf jaar later dan verwacht." Het nieuwe gebouw wordt in september officieel in gebruik genomen. Bij die feestelijke ge beurtenis zal ook de bevolking worden betrokken. „We gaan er iets leuks van maken", verzekert Baardscheer. foto loek zuyder- Met een kamikaze-actie heeft de CDA-fractie in de Leidse ge meenteraad zichzelf volkomen geïsoleerd. Om volkomen ondui delijke redenen is een wethouder, die in de ogen van coalitiege noten PvdA, D66 en Groen Links heel behoorlijk functioneerde, aan de kant gezet. Tien maanden voor de verkiezingen heeft het CDA zijn laatste ervaren bestuurder in de vuilnisbak gegooid. Op enig moment moeten de Leidse christen-democraten een dramatische fout hebben gemaakt. Of op het moment dat zij Aart van Bochove naar voren schoven als wethouder, of - en daar lijkt het meer op - begin deze week, toen de fractie het vertrouwen in hem opzegde. Dat fractievoorzitter Paul Kluck die fatale fractievergadering af doet als een 'functioneringsgesprek met de wethouder' is een gotspe. Van Bochove was van 1990 tot 1994 wethouder voor het CDA. De partij wist drommels goed wat zij deed toen zij Van Bochove voor de portefeuille financiën kandideerde. Als iemand tussentijds de taak van wethouder op zich neemt, en dat volgens de coalitiegenoten goed doet, kun je hem niet ontslaan wegens vermeende 'communicatieproblemen' met de eigen fractie. Er is in de Leidse politiek niemand die het tussentijdse vertrek van de wethouder begrijpt. De coalitiegenoten van het CDA zijn verbijsterd, de burgemeester is verbijsterd, de oppositie is ver bijsterd en de wethouder zelf begrijpt er ook niks van. Hij had soms een ongelukkige hand van presenteren, maar iedereen is het erover eens dat hij zijn werk goed deed. Het CDA heeft zich aan de hand van fractievoorzitter Kluck in een onmogelijke positie gemanoeuvreerd. Er moet een nieuwe wet houder worden geleverd, die in de resterende tien maanden nog iets mag proberen te maken van de loodzware portefeuille die Van Bochove beheerde. Een ervaren kracht heeft de partij niet voorhanden. Volgens Kluck was Van Bochove een bedreiging voor de coalitie. Kluck heeft nu zelf op onnavolgbare wijze die coalitie op het spel gezet. En Leiden zit met de brokken. Vandaag is de treinellende tus sen Leiden en Schiphol even over. Vanwege Koninginnedag hebben NS de werkzaamhe den bij Hoofddorp en Schip hol opgeschort, zodat alle feestvierders zonder extra ver traging naar Amsterdam kun nen reizen. NS verwachten zoals elk jaar weer tienduizen den mensen naar de Amster damse vrijmarkt te vervoeren en hebben daarvoor beide spoorlijnen (via Haarlem en via Schiphol) hard nodig. NS gaan 3 mei weer verder met de werkzaamheden aan het spoor. Dat betekent dat de intercity's en nachttreinen vanuit Rotterdam naar Am sterdam vanaf Leiden worden omgeleid, en niet langs Schip hol rijden, maar via Haarlem. Tussen Leiden en Schiphol is in tegenstelling tot de afge lopen dagen beperkt treinver keer mogelijk. Er rijdt tot en met 7 mei vier keer per uur een trein. leiden/schiphol» thomas erdbrink „Zijn er geen M&Ms meer?", vraagt een man met twee kleine kinderen glimlachend aan een medewerker van Nederlandse Spoorwegen. Helaas is alles op. „Jammer dan", zegt de man vrolijk en loopt rustig naar de bus die op het punt staat om naar Schiphol te rijden. Zijn kinderen lopen zingend mee. Het lijkt wei alsof niemand het erg tandt om met de bus naar Schiphol te gaan nu de trein wegens werkzaamheden niet rijdt. Niemand? Er is zeker één per soon die het vreselijk tandt dat de treinen niet rijden. De alge meen coördinator van operatie 'Sporenslag', Lieuwe van der Bent, hoopt dat de treinen weer zo snel mogelijk Leiden en Schiphol met elkaar verbinden. „Problemen, die zijn er niet ge weest. Nee hoor, niks aan de hand," zegt hij met een brede glimlach. Verkeerd geteld Een beetje ontevreden is hij wel, maar dat ligt aan het hoofdkan toor. Op maandagochtend kwa men er veel meer reizigers dan verwacht en toen waren er te weinig bussen om iedereen op tijd te vervoeren. De ZWN kon bijspringen en zo kon iedereen toch nog naar Schiphol. „Het hoofdkantoor had verkeerd ge teld, daarom hadden we te wei nig materieel ingezet. De reizi gers zijn nu hartstikke tevre den." „Prima geregeld door de NS,' Sommigen vinden het lastig om met koffers te zeulen, maar verder is iedereen tevreden over de bus naar Schiphol. zegt stewardess Heieen Vette terwijl de grote harmonicabus richting Schiphol koerst. „Ik ben ruim op tijd geïnformeerd dus ik kon rekening houden met de vertraging van dertig minuten. Nee, die vertraging tand ik ook niet erg. Mijn vlieg tuig zal ik niet missen." Een vrouw met twee grote koffers kijkt vrolijk naar buiten. Ze moet naar Kansas in de Ver enigde Staten. Ze is zowel Ne derlands als Amerikaans staats burger en vindt het jammer om Koninginnedag te missen. „De man van de treintaxi wist niet dat de treinen niet rijden. Hij heeft me helemaal aan de ande re kant van het station afgezet." Toch is de hele busreis geen en kel probleem voor de vrouw: „Ik zit hier toch goed? Nog een vro lijke Koninginnedag! Twee Japanse meisjes voor in de bus spreken geen woord En gels maar lachen des te meer. Met behulp van een studente Japans, die er toevallig ook in zit, vertelt een van hen dat ze de omweg helemaal niet erg tandt. Aan de grote glimlach op haar gezicht te zien is dat ook zo. Buschauffeur Ron (hij wil niet met zijn volledige naam in de krant) rijdt pas een dag op de speciale buslijn van de NS en tandt het enorm gezellig. „Zie jij problemen? Ik niet hoor. Er was iemand die klaagde dat hij in de trein wel kon roken en in de bus niet, nou dan leert hij het ten minste af, zeg ik maar." Op Schiphol gaat de vrolijk heid maar door. Ook daar staan de jongens en meisjes van het NS-informatieleger klaar om reizigers met een brede glim lach richting bus te sturen. Go ran Jaksic heeft een pet waarop met gele en blauwe letters foto henk bouwman 'informatié staat. Hij weet dan ook te vertellen dat er geen pro blemen zijn met agressieve rei zigers. „Integendeel, iedereen is vriendelijk." In de bus terug klinkt er toch nog een wanklank op deze heerlijke NS-dag. Er is een rei zigster die het vervelend tand om met haar koffers te zeulen. „Ik kom net uit de VS en had me erop ingesteld dat ik in de trein kon springen en naar huis kon rijden. Niet dus. Maar ja, het is niet anders." En daar breekt de glimlach al door.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11